De veel omstreden vermakelijkheidsbelasting ter sprake AKKERTJES J Wat de theaters brengen WAS sNachts wakker door pijn Gemeenteraad Alkmaar Afzonderlijk orgaan voor woonvergunningen rr AGENDA HARMONIE-THEATER Het lied van Bernadette A.B.T. Op "t nippertie >TNEMA AMERICAIN De melodie van de moord VICTORIA THEATER Hyena's Schoonmaaktijd in 't land i £|f^CLJS-TRIO^ bij dn hand. BETER DAN OOIT" Voor instandhouding van de kaasmarkt Subsidie van f 35.000.— gevraagd Oud-roest „De Maskers'' spelen Heyermans Oorlogsmonumenten De NIWIN-wagen naar Indië Welkom in het vaderland Passagierslijst „Tabinta De oude romantiek vergaat nimmt I En nu wij wederom vernamen vai een gloednieuw programma, moestei Iwij eenvoudig nog eens heen en wi weten waarlijk niet wat wfj mee moeten prijzen. De voortreffelijkheu der Franse acrobaten of de vaardig heid hunner Scandinavische collega's De fierheid van het schoolpaard Boj cf de noblesse van zijn Berijdster. D< beminnelijkheid waarmee spreekstal- meester Schuring ons Hooggeëerc Publiek noemt, of de dosis levens wijsheid welke „Les 3 French" Ver geefs achter hun groteske maskers trachten te verbergen. De koelbloe digheid der dompteurs, de stoutmoe digheid der jockey's of de ongerepte schoonheid van Strassburger's on- volprezen paarden-rijkdom. De uit muntende vrijheidsdressuur welke v culmineert in een monstertableau, waarbij niet minder dan 45 edele r AN NABIJ Op de nationale Amerikaans schip gestrand Gistermiddag om 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van de waarnemend bur gemeester G. van Slingerland. Afwezig was de heer Venneker. Ingekomen stukken. Daartoe behoorde een verzoek van de gem. Beerta om adhaesie aan een motie van de Raad dier gemeente aan de minister van Sociale Zaken, inzake lonen en toestanden bij de Dienst Uit voering Werken. Voorgesteld werd dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Met uitzondering van de Comm. fractie besloot de Raad het adres voor kennisgeving aan te nemen. Terzake een brief van de Inspec teur der Belastingen alhier met be zwaar tegen de betaling van leges voor verklaringen van goed gedrag ten behoeve^van het aanstellen van personeel in Rijksdienst werd besloten het geheven recht te handhaven. Nog was ingekomen een verzoek van de R.K. Jongensscholen om ver goeding krachtens de L.O.-wet, welk adres in handen van B. en W. werd gesteld. Vqor kennisgeving werd aan genomen een verzoek van de gem. Haarlemmermeer om adhaesie voor een adres inzake het houden van de z.g. Ronde van Nederland. Afgewezen werd, met het oog op de precaire fin. toestand onzer gemeente, een verzoek van de Proefschooltuin West-Friesland te Hoorn om subsidie. Ten slotte was ingekomen een tele gram van de Ver. „Het Eigendom" te Alkmaar om het voorstel tot wijziging der verordening inzake de comm. van advies voor de Woonruimtewet voor lopig uit te stellen. Dit werd verscho ven naar het desbetreffende agenda punt. Schoolkwesties. Tot Ieraar in de wiskunde aan de school voor Voorbereidend Middelbaar Technisch onderwijs werd benoemd de heer H. Loman, leraar aan de Am bachtsschool alhier. Besloten werd aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bij zondere scholen voor L.O. voor 1948 de daarvoor vastgestelde voorschotten op de gem. vergoeding in de kosten van instandhouding als bedoeld in art. 103 6e lid der L.O.-wet 1920 te ver lenen benevens voor de kosten van vakonderwijs. Vernieuwing schoeiïng Karnemelksbuurt. Daar, zoals wij reeds meldden, Ged. Staten van mening zijn, dat de oever- voorziening langs de Karnemelksbuurt geen ƒ7500.behoeft te kosten omdat gewapend-beton-planken niet absoluut noodzakelijk zijn besloot de Raad, op voorstel van het College, om, onder intrekking van het vorige raadsbesluit, voor bovengeMemde werkzaamheden een crediet van 2550 toe te staan. De heer KNUISTINGH NEVEN wil de protesteren tegen de inmenging van hogerhand tegen een raadsbeslissing, waarvan men zeker is, dat het op goede gronden is genomen. De heer WIESE (Arb.) wees er op, dat nu een goed plan door een van tijdelijke waarde wordt vervangen. De heer HOYTINK (A.R.) meende •veneens, dat men hier te ver is ge gaan. Is er overleg gepleegd? De heer SIETSMA (Arb.) infor meerde of er van de z(jde van de Prov. een technisch onderzoek is in gesteld. Wethouder COERTS (Arb.) deelde mede, dat dit onderzoek was geschied door de Prov. Waterstaat. Ged. Sta ten hebben zich dus niet zelf met de technische zijde van het vraagstuk in gelaten. Nadat er nogmaals op gewe zen was, dat de lasten nu in de toe komst veel hoger zullen worden, werd besloten het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Goedkeuringen begrotingen. Goedgekeurd werden de begrotingen voor 1948 van: a. de Ver. voor Zuigelingenbe scherming (in ontvangst en uitgaaf op ƒ4365.50 met toekenning van een subsidie van 1750. b. De afd. Alkmaar van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vakantiekolonies (in ont vangst en uitgaaf op 2740.-, met toe kenning van een subsidie van 900. o. De Ver. „Zorg voor leerlingen en oud-leerlingen der school voor Bui tengewoon L.O. te Alkmaar" (in ont vangst en uitgaaf op 13.736.75, met toekenning van een subsidie van ƒ1850.—). De heer DE WILDE vroeg aan dacht van het college inzake verschil lende verbeteringen en wenselijkheden t.a.v. de zuigelingenzorg en daarmede verbonden medische diensten, eveneens inzake het werk der daar werkzame verpleegsters. Men moet voorkomen, dat het personeel onvoldoende gesa larieerd wordt, terwijl niet voldoende gestreefd wordt naar fin. hulp van partcuüere zflde. Spr. bepleitte de na zorg voor onvolwaardigen ook voor meisjes, eveneens uit omliggende ge meenten. De werkmeester heeft een salaris, dat beslist onvoldoende is. Ver volgonderwijs zal weer. gegeven, kun nen worden als er voldoende gesub-, sidieerd wordt. De heer WOLDENDORP (K.V.P.) lichtte toe, dat er inzake het ver- pleegsterswerk bij de zuigelingenzorg een regeling tussen het Witte en het Wit-Gele Kruis is getroffen. Twee verpleegsters doen volledig het werk, dat vroeger de zuster deed. De VOORZITTER deelde een en an der over de zo juist gehouden verga dering van „Nazorg" mede. Men streeft naar het inrichten van een weefkamer voor' meisjes. Er wordt aandacht geschonken aan de Gewes telijke nazorg. Ook inzake het ver volgonderwijs is men diligent. Wel-% licht zal men bij de gemeente om steun aankloppen en zo mogelijk zal die dan niet uitblijven. Wellicht kan men deze kwestie bij de begroting voor 1949 bekijken. Laat men eerst eens nagaan wat van particuliere zijde wordt gedaan. Verpachting gem. eigendommen. Besloten werd op nader te bepalen datum in te trekken het raadsbe sluit inzake de verpachting van grasgewas en tuingrond ter grootte van 0.29.00 h.a, nabij de Kraspolder- weg te Oudorp aan de heer A. Veen stra en hem tot uiterlijk 1 Januari 1949 een deel daarvan ter grootte van 0.26.00 h.a. te verpachten voor ƒ12 per jaar. Verpacht wordt dan aan de firma J. Ooms en Zonen te Aven- horn de opslagplaats der gemeente voor de prijs van 0.15 per m2 en per maand. De raad besloot aan te kopen van de Ver. Volkshuisvesting „Alkmaar" percelen grond ter gezamenlijke grootte van 0.09.06 h.a., welke gron den gelegen zijn ten Z. van de Uiten- boschstraat, voor 1 per c.a. Goedgekeurd werd de begroting voor 1947 van de gem. instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, in ontvang en uitgaaf op ƒ641.160, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van ƒ528.310. Besloten werd tot wijziging der gem.begroting voor 1947. Conversie van geldleningen. Besloten werd de aflossing te financieren uit het Gem. Pensioen fonds en deze lening bij dit fonds onder te brengen. In 1927 is met de Rijksverzekerings bank te Amsterdam een lening aan gegaan van 1.145.553, rentende 4 (later 3% waarvan het schuld restant nog 919.393,92 bedraagt. De R.V.B. is bereid de rentevoet te verlagen en doet thans het vol gende voorstel: de rente zal gedu rende de eerste 10 jaar 3 en daar na 3% bedragen. Tevens worden voedstellen inzake aflossing of con versie gedaan. De raad besloot hierop in te gaan. De vermakeHjkheldsbelasting. Aan de orde kwam vervolgens de door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op de heffing en invor dering ener vermakelijkheidsbelas ting. In ons nummer van Woensdag en in dat van Donderdag hebben wij de daartoe door het college ge dane voorstellen reeds uitvoerig uit eengezet. De VOORZITTER deed mededeling van een redactiewijziging in art. 14, welke in de voorgenomen percentages evenwel geen verandering brengt. De heer GROOT (Vrijh.) infor meerde of het college zich ook naar andere gemeenten heeft gericht. Het is wel goed om hier één lijn te trek ken. De heer WOLDENDORP zeide, dat de kath. fractie zich met deze opzet kan verenigen en het beleid van B en W. goedkeurt. Spr. bepleitte een billflker regeling voor de kleine za ken, waar men automatische muz'ek of muziek uit radiotoestellen geeft. Er moet een beroep op B. en W. mo gelijk blijven. De heer KIRPENSTEIN (Arb.) wees er op, dat' een lagere opbrengst dezer belasting schade zou doen aan de uitkering van het Gem.fonds. Waar men voor de bioscopen de ta rieven verlaagt en de entree s voor het publiek even hoog blijven, kómt dit weer neer op een onredelijke be lasting van de ondernemers, dl» al lang niet meer zulke grote winsten maken. Spreker bepleitte de moge lijkheid uitzonderingen voor bepaalde stedelijke feesten te maken. De heer KNUISTINGH NEVEN achtte een gedwongen prijsverlaging (door het prjjzenbureau) van de én- tree's in bioscopen niet billijk. Spr. was tegen de bijlage, omdat de ar beiders ontspanning nodig hebben. De heer HOYTINK vond in deze bijlage een soepele oplossing. We moeten alle zeilen bijzetten om uit de financiële moeilijkheden te ko men. Spr. zag graag een opgave van de financiële baten. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. hun voordeel met de regelingen in andere gemeenten hebben gedaan. Evenwel heeft elke gemeente een eigen verantwoordelijkheid. De oude verordening moest toch op de helling en deze is zeker soepel gesteld. Bij belangrijke zaken kunnen B. en W. wel in beroepskwestiës gekend worden. Overigens heeft men be roepskans bij de Centrale Raad en zelfs bij de Hoge Raad. Kleine zaken hebben .het voordeel, dat ze nu elke maand kunnen betalen. Het was een fout, dat in de vorige verordening de 8 Oct. Vereniging met name genoemd Werd. Wat men de ene vereniging toestaat, zal men de andere niet kunnen weigeren. Beter was het de mogelijkhfeid van subsidie in bijzon dere gevallen te scheppen. De heer KIRPENSTEIN (Arb. wees op de moeilijkheid van bijzon dere feestcommissies om subsidie aan te vragen. Wethouder LEESBERG (K.V.P.) zag er geen enkel bezwaar tegen een commissie, als b.v. voor het rege ringsjubileum, subsidie in de kosten toe te kennen. De VOORZITTER kon nog geen baten schatten. De nieuwe opper vlakteregeling voor de kermis maakt ons afhankelijk van het bezoek. Wethouder LEESBERG wees er op, dat de vroegere vrijstelling van be lasting der 8 Oct. Ver. in het vei leden veel vertier in de stad heeft gebracht. Er zijn maar enkele ste den, die zo'n echt stadsfeest kunnen vieren. Spr. heeft zich evenwel niet tegen de bijlage willen kéren. De VOORZITTER zeide, dat het college de vereniging een goed hart toedraagt, tnaar men mag geen uit zonderingen maken. Men zal de ver-, eniging zeker niet aan haar lot over laten. De heer ASJES (Comm.) vond, dat men, als men geld nodig had, beter op militaire uitgaven kon bezuinigen dan een dergelijke ver makelijkheidsbelasting te heffen. Spreker laakte het uitzenden van, militairen naar Indië. Een motie. De heer KIRPENSTEIN diende een motie in om bij de viering van fees telijkheden, welke een nationale ge beurtenis betreffen en waaraan de gehele bevolking deelneemt, vrijstel ling van belasting te verlendh, welke op korte termijn moet worden aan gevraagd. Deze motie werd gesteund door mevrouw KommerVan der Zwaard en de heer Sietsma. De heer HOYTINK ontried deze motie. We hebben het geld nodig en moeten niet in deze verordening de deur op een kier zetten. De heer WOLDENDORP vreesde een algemene poging tot ontheffing. De mogelijkheid voor subsidie is al vastelegd op blz. 8 der verordening. Wethouder LEESBERG wees er op, dat het gevaarlijk is vrijstellingen te gaan verlenen als men geen willekeur wenst. Elke gunst moet los staan van de fiscale kwestie. De heer HOYTINK: Bij een subsi dieregeling blijven wij baas en geven wij onze bevoegdheid riiet in handen van B. en W. Wethouder BAKKER drong er op aan in deze verordening niet te veel vast te leggen. Men moet alles bekij ken in het licht van de directe nood zaak. Er is in deze na rijp beraad op- ZATERDAG. Gulden Vlies, 2 uur: Kinderoperette „Sneeuwwitje". Gulden Vlies, 8 uur: Bonte avond ten bate van tbc-bestrijding. Wapen van Heemskerk: 's Avonds dansen. ZONDAG. Wapen v. Heemskerk: 's Avonds dansen MAANDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-avond Henriëtte Davids. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 7.30 uur (óók Zater dag): Het lied van Bernadette. Tot 14 jaar o. g. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Hyena's, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Amerlcain, 8 uur: De melodie van de moord, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. gestelde verordening voldoende reke ning gehouden met de subsidiemoge lijkheid. De heer KIRPENSTEIN, zeide het persoonlijk niet met de vorige spre kers eens te zijn, maar wilde ^ijn mo tie thans wel intrekken. Met uitzondering van de communis ten verklaarden alle leden zich ver volgens vóór het vaststellen der ver ordening. Adres aan de Staten Generaal inzake het Gem. electriciteits- bedrijf. Besloten werd over te gaan tot het zenden van een uitvoerig gemotiveerd adres aan de beide Kamers der Staten Generaal inzake het Gemeentelijk elec- trisch-distributiebedrijf. Wethouder LEESBERG deed mede deling van een op 2 Maart door de Ver. van Ned. gemeenten in Den Haag gehouden vergadering van gem. bestu ren uit het gehele land, welke er toe leidde, dat deze zich nog eens met een adres tot de Eerste Kamer zal richten. Nergens in den lande hebben zich zul ke moeilijkheden voorgedaan als in Alkmaar. Men protesteerde thans weer tegen het nalaten van een objectief on derzoek. De minister van Econ. Zaken moet de beloften van zijn voorganger inlossen. Tot zolang moet de kwestie in onze Provincie worden opgeschort. De heer KIRPENSTEIN sprak zijn waardering voor de houding van het college uit, waarna met alg. stemmen tot het zenden van het voorgestelde adres werd besloten. Woonruimtewet. In ons nummer van Dinsdag hebben ~Vij reeds het voorstel van B. en W. weergegeven om de Commissie van advies 'inzake de Woonruimtewet 1947 alleen te laten adviseren over vorde ring van woonruimte en niet meer ad vies te laten uitbrengen t.,a.v. het.ver- ■jlenéri van vëf'gühhingen vcior het in gebruik nemen van woongelegenheid en in het algemeen t.a.v. vraagstukken met betrekking tot de beschikbare woongelegenheid in deze gemeente. èesloten werd, zo nodig, later voor het laatste een afzonderlijk orgaan in het leven te roepen en de Adviescom missie uitsluitend te belasten met' het uitbrengen van advies ingeval van vor dering. Rekening is bij de wijziging der ver ordening gehouden mèt 't voorschrift dat het lidmaatschap van het College van B. en W. onverenigbaar is met dat der Adviescommissie. De heer VAN DER BORDEN (C.H.) betreurde 't zeer, dat men de leden der commissie voor woningvergunningen wil op zij zetten. Zij deden goed werk en het mag voortaan geen ambtelijke beslissing worden. Dit is weer een stap in de richting van centralisatie, waar tegen B. en W. zich ook bij de electrl- citeitslevering hebben verklaard. De heer ASJES meende, dat de door B. en W. geschetste moeilijkheid bij het toewijzen en vorderen vrijwel nim mer is voorgekomen. Spr. wil niet de weg voor willekeur openen. Men moet voortaan de kwestie niet overlaten aan ambtelijke adviezen, maar een tweede commissie benoemen, desnoods be staande uit raadsleden. De wethouder kan zijn plaats houden in de vesti gingsvergunningcommissie. Spr. wees er op, dat Huize Voorhout gedeeltelijk leeg staat en dat daarin nu wel wat Rijksbureaux kunnen komen, opdat men de vrij komende huizen desnoods voor scholen kan gebruiken. De heer HOYTINK wees er op, dat de dubbele taak der commissie een fout was. Nu gaat de wethouder er .uit en wordt de benoeming van een tweede commissie overwogen. We gaan nu de mensen, die uit ervaring met de woon ruimtekwestie op de hoogte zijn weg halen en ze alleen belasten met de kwestie van vordering. Laten ze kun nen voortwerken met de wethouder en benoem een andere commissie voor de vordering. Wethouder COERTS ging na hoe de commissie gegroeid is. Spr. wees op de onmogelijkheid dat beide commis sies uit dezelfde' personen bestaan. Het is ook niet goed, dat de wethouder zijn standpunt al in de commissie bepaalt. B. en W. zijn van de noodzakelijkheid van een tweede commissie, die boven dien weer presentiegeld zal kosten, niet overtuigd. De bedoeling is, dat spr. de vestigingsvergunningen tekent en niet de ambtenaar. Wanneer er woningen leegkomen wordt het een kwestie voor het College en men houdt dan reke ning met een voordracht van b.v. drie personen. Alle vorderingsgevallen ko men bij B. en ,W. Er is geen reden om de zaken aan te houden. We moeten het bestuur in eigen handen houden en niet leggen in handen van een com missie waarbij we niet betrokken zijn. Wat de kwestie 'éan Huize Voorhout betreft, daarover is al een brief naar Den Haag gezonden. De heer HOYTINK: Als ik wethou der was zou ik er voor bedanken de zaak alleen op mijn nek te nemen. Mocht er een tweede commissie komen dan zal die weer uit geheel vreemd te genover de materie staande mensen bestaan. Men kan beter een commissie voor de vorderingen benoemen, b.v. 5 raadsleden. De heren VAN DER BORDEN en WOLDENDORP drongen op aanhou ding aan. Zo deed ook de heer KIR PENSTEIN. Wethouder LEESBERG wees erop, dat de vordering moet kunnen voort gaan en dat deze van het grootste be lang is. Er mag geen stagnatie komen. De heer ASJES diende een motie in waarin hij het standpunt van mr. Lees berg ondersteunde. De heer HOYTINK wees er op, dat de vordering een juridische zaak is. Bij de verdeling van woonruimte kijkt de hele stad toe. Men zou in de vol gende vergadering een commissie voor de vordering kunnen benoemen. De heer WOLDENDORP herinnerde er aan, dat de commissie intussen op dezelfde voet kan doorgaan. Wethouder COERTS wees er op, dat B. en W. ook een commissie van vijf personen vormen! Wat de heer Höytink wenst gaat tegen de wil van de minister. De heer HOYTINK ontkende dit. Wanneer er vorderingskwesties ter sprake komen kan de wethouder de 'vergaderingen der commissie verlaten. Wethouder BAKKER waarschuwde voor het verschil in beleid tussen twee verschillende commissies. Wethouders COERTS wees er nog op, dat een schikking bij woningtoe wijzing in der minne practisch niet voorkomt. B. en W. kunnen met vijf personen best de beschikking in han den houden. De objectiviteit van het college staat boven elke verdenking. De heer HOYTINK: verdeling van woonruimte gaat ons zelf aan. De wet regelt alleen de vordering. Wethouder COERTS: Wij zijn niet tegen een tweede commissie, maar de Raad heeft niet de bevoegdheid ons die op te leggen. Wij willen 't wel na der bekijken. De VOORZITTER deelde daarna mede, dat de kwestie tot de volgende raadszitting zal worden aangehouden. In verband daarmede zullen er thans ook geen benoemingen in de commis sie plaats vinden. De Raad ging vervolgens in comité. Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als I A pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER- I TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. I „AKKERTJES" helpen altijd.Let op'tAKKER-merk I „Voor wie aan Ge-' gelooft, is geen uitleg nodig, voor wie dit niet doet, is uitleg onmogelijk", zo zegt deze film bij de aanvang en inderdaad, het on derwerp, de verschijningen in de grot te Lourdes, leent zich niet tot een be spreking. Wat echter de regisseur Hen ry King tot stand heeft gebracht is een groot kunstwerk geworden, een lange, doch nooit slepende film, die de toe schouwers twee en een half uur lang geboeid houdt en een gaaf geheel brengt. Jennifer Jones, die de sterke hoofd rol van Bernadette Soubirous vervult, weet met haar expressieve, fijne gelaat een aannemelijke figuur te scheppen, omringd door spelers, die stuk voor stuk knap werk leverden en een geheel opbouwden dat een epos werd, zich verheffend boven andere films, zelfs boven andere films van dit genre. Reeds werd in de grote bladen en periodieken 'n uitvoerige beschouwing gewijd aan Bernadette en de fiim heeft alom in den lande de grootste aandacht getrokken. Wij kunnen dan ook de Alkmaarse bioscoopbezoekers aanraden, deze film vooral niet te verzuimen, De vrolijkheid viert deze week hoog tij in het ABT. En dat is niet te ver wonderen, want Will Hay, de bekende komiek, vervult4 de hoofdrol in „het Zwarte schaap van Whitehall" de film die hier de titel draagd vón „Op 't Nip pertje^, De dwaze komische situaties volgen elkaar in vlot tempo op en amuseren de toeschouwers kostelijk. Na te vertellen is het verhaal niet; men moet Will Day zien. Veel producten hebben wij hier in Nederland van de Deense filTnindustrie nog niet kunnen bewonderen. De meest bekende is wel „De Rode Aairde", een filmwerk, dat allerwegen belangstelling trolt'en van opvallende goede kwaliteit was. De Melodie van de Moord, ook 'n Deense filp, is van een geheel ander genre, maar ook deze film is in zijn soort van zeer goed gehalte. Wel is het gegeven in deze film niet origineel, wij zagen in een Franse film ook reeds een zingende moordenaar, maar de verwerking is geheel anders en buitengewoon goed. De film boeit niet alleen door de sensationale ge beurtenissen, maar bovenal door het suggestieve spel van de vier hoofdrol spelers. Ook het voorfilmpje is van Deens makelij, waarin de leider van het quintet Sved Admunsen, zijn bui tengewone muzikale talenten laat zien. Uit deze twee films blijkt wel dat de Deense film industrie met rasse schre den vooruit gaat. VOOR DE FEESTDAGEN Uw kleding chemisch gereinigd. Door onze dry cleaning methode behoudt de kleding haar vorm en worden de kleuren verfrist. STAM STOOMT sinds 1902. Depót J. TIMMERMAN, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231. Een film van Bette Davis, één van Amerika's grootste actrices, de vrouw om wie men een film gaat zien. In de verfilming van Lillian Hellmann's „Little Foxes", een boek dat grote op gang heeft gemaakt, speelt Bette Davis de rol van Regina en wel op een wijze, die deze figuur, een- harde ijskoude vrouw, op bijzondere wijze aan de toe schouwers voor ogen stelt. Het verhaal dat speelt in de Zuidelijke Staten om streeks 1900 is anders weinig opwek kend en niet volkomen klaar en dui delijk uitééngezet. Maar het spel van de hebzucht en de koude harteloosheid komt scherp naar voren en geeft niet alleen Bette Davis gelegenheid tot een opmerkelijke uitbeelding, maar ook Herbert Marshall als de man en Teresa Wright als de dochter, treffen in dit drama door een zeer goede .vertolking van hun rol. Het vóórprogramma bracht een paar interessante journaals met veel nieuws in beeld uit binnen- en buitenland, (o.a. hardrijden in Helsinki) en een geestig teken- en reclame-filmpje van Joop Geesink. Het vorig jaar is door 't Bedrijf schap voor Zuivel een subsidie toe gezegd van hoogstens 35.000.— voor instandhouding van de kaas markt, waardoor het mogelijk was deze vand Mei tot 1 November 're gelmatig te houden. Thans is door B. eu W. wederom een verzoek tot genoemde instantl* gericht om deze toezegging voor 1948 te continueren. In de toelichting op dit verzoek wordt er o.m. op gewezen, dat gezien het grote aantal bezoekers uit binnen- 'en buitenland over 1948 op de kaasmarkt, deze als een grote attractie voor' het vreemdelingenverkeer en een niet t* verwaarlozen reclame voor de Neder landse zuivelindustrie kan worden be schouwd. i De bond van op coöperatieve grond slag werkende zuivelfabrieken heeft zich ook dit jaar weer bereid verklaard aan de instandhouding van de kaas markt mede te werken, op voorwaarde, dat evenals verleden jaar een vergoe ding in de kosten van aanvoer van d* kacr wordt gegeven. B. en W. wijzen er op, dat de finan ciële toestand van de gemeente het niet mogelijk maakt de kosten van de kaas markt geheel voor haar rekening te nemen en betogen, dat de instandhou ding van de kaasmarkt niet alleen als een plaatselijk, maar tevens als een landelijk belang beschouwd kan wor den. - gemeente is bereid met financiële steun van particulieren de kosten, wel ke dit subsidiebedrag te boven gaan, voor haar rekening, te nemen. In verband met het te verwachten bezoek van een 60-tal Franse directeu ren en assistent-directeuren van land bouwcoöperaties aan de kaasmarkt, ligt het in het voornemen de kaasmarkt reeds op 23 April a.s. te doen aanvan gen. Pe „Wilskracht II'.', die Donderdag de dekschuit ujt het. kanaal naar de oppervlakte heeft gebracht, had daar mee zijn taak nog niet volbracht. Gisteren is de bok de hele dag doende geweest, om het ijzer, waar mee de dekschuit geladen was, en dat enkele tientallen meters naar de kant van de Friese brug eraf gleed en in het water terecht kwam, op te vissen. Het ijzer, dat er na een paar weken onder water te hebben gezeten, nu uitziet als oud-roest, zo verbogen en verward is het geworden, levert heel wat moeite op, en het werk vordert dan ook maar langzaam. Maar de bok zou zijp naam geen eer aandoen, als het karwei niet tot een goed einde zou worden gebracht, Alom in den lande is de Heyermans her denking gevierd Het Alkmaarse Toneel gezelschap „De Maskers" heeft gemeend ook Alkmaar niet** van deze herdenking verstoten te mogen laten en komt op Zon. dag 4 April a s in „Het Gulden Vlies" mei één van Heyermans mooiste stukken, li i „De Opgaande Zon" Gezien de grote belangstelling; dié èf nu reeds voor deze speciale herdenking! opvoering bestaat, raden wij U, indien' T3s deze enkele avond van werkelijk moot toneelspel niet wiLt missen, reeds nu Uw adres op te geven aan de administrateur: Klaas Sluys, Nic. Beetskade 75, Alkmaar, Telefoon 3593 De actie van het plaatselijk comité Nationale Oorlogsmonumenten kan als geëindigd worden beschouwd. De totale opbrengst, groot f 2382 is opgezonden naar het Centraal Bureau van de Nat. Monumentencommissie. Het resultaat dat de plaatselijk* commissie te Alkmaar wist te bereiken mag zeker niet onbevredigend worden genoemd. De NIWIN-cantinewagen, die ge schonken werd door de gemeenten Alk maar en Zandvoort zal a.s. Woensdag 17 Maart per m.s. „Johan van Olden- barnevelt" naar Indië worden ver scheept. Tegelijkertijd gaan de wageiis, die werden aangeboden door Amers foort en de Alblasserwaard hun grote reis beginnen. Met het m.s. „Tabinta", datop 24 Maart a.s. in- Amsterdam wordt ver-4 wacht, zullen uit onze omgeving de volgende militairen repatriëren: Sergt. W. Th. de Groot, Mient '2, ei wachtmeester J. J. Dekker, Kenncmer- straatweg A 72, te Alkmaar; körpl. L. N. Loos, C 73, Heiloo en T. korpl, O. VW-KV T. J. Grootjes, Oosterstraat 61, Noord-Scharwoude. ,r Op ons bureau, Voordam 9, ligt ter in zage de passagierslijst van 'het m.s. „Tabinta" dat op 26 Februari j.l. van Batavia vertrok en vermoedelijk óp 24 Maart te Amsterdam zal arriveren. •jOG altijd is het feest in Car Reeds bijna drie maanden ac 1 tereen knalt er de chambrière I davert er de circusmuziek om t l 60-iarig bestaan van Nederian I grootste en meest populaire theat I luister bjj te zetten. „Baas" Wunni: heeft alJeszTns terecht, gemeend h gebouw tijdelijk haar oorspronkeljj I bestemming te moeten terug geve Dat hij Karei Strassburger verzoc de programma's te verzorgen, w; v volkomen begrijpelijk. En dat h •ulk een grandioos succes werd, hie over kupnen wij, die zo intens vi het circus houden, ons niet ande dan oprecht verheugen. Na méér dan 130 voorsteliinge trekken nog dagelijks de „burge: en buitenlui" in drommen naar h oude gebouw aan de Amstel om i gefascineerd te worden door, en c charme te ondergaan van het sprooi je dat al oh zo oud is, maar steed atééds nieuw zal blijven. Wat een kostelijke herinneringe bewaren wy reeds aan de achter or liggende weken: De vermetele lts liaanse ruiters, de betoverende Dam Blanche, de snakerijen der Fratet j Francesco, het jongleerwonder Bel Kremo, Hans het musicerende var ken. NIEUW PROGRAMMA -v. urn BE feestdag, Woens- EN VERRE dag 5 Mei, zullen de treinen lopen f ais op werkdagen x— Ter gelegenheid vdn het 100-ja- rige bestaan van de vrijheid van on derwijs in Nederland zal 1 April te 's-Gravenhage een herdenking gehou- den worden. Van 27 Maart tot en met 22 April wordt in de Houtrusthallen .^georganiseerd de R.K. nationale ten- toonstelling op onderwijsgebied ./„Schoolstad". xReeds een maand lang staken bij de spinnerij „Ooster- veld" te Enschede ongeveer 150 arbei ders, als protest tegen een van hoger hand opgelegde looncorrectie. De di rectie van de spinnerij heeft thans de stakers ontslag aangezegd. xDes kundigen zijn van mening, dat in 1950 of 1951 de grond'van alle Zeeuwse gebieden, die overstroomd zijn ge weest, weer normaal zal zijn. Op Tho- len is practisch geen zout meer in de grond aanwezig. x— In de geallieer de bestuursraad voor Duitsland zijn over en weer nieuwe heftige beschul digingen geuit. De Westelijke vertegen woordigers keerden zich tegen de po gingen om de dubbelzone door de ^Communisten te doen overwoekeren, 'terwijl Sokolofsky 6e anderen be schuldigde van voorbereiding op een nieuwe oorlog en dienstbaarmaking van Duitsland aan dat- doel. xUit vele steden en districten in Noorwegen komen berichten binnen, dat min of meer vooraanstaande leden van de communistische partij uit de partij tre den naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de houding, die de Noorse communis tische leiders daartegenover inryemen —x— Afghanistan heeft besloten "tot dé UNESCO toe te treden. Het aantal le den bedraag thans 41. x— De Tsje- choslowaakse minister van sociale wel vaart heeft thans nader bepaald, dat gevallen van overhaaste zuivering zul len worden herzien en dat er maat regelen zullen worden genomen om te Tjerhinderen, dat de zuivering de pro ductie belemmert, —x— Het Britse Lagerhuis heeft de begroting voor het leger goedgekeurd. De netto uitgaven i» 'let komende begrotingsjaar zullen milioen pond sterling bedragen, hetgeen 98 milioen minder is dan in het lopende jaar. x— Michael heeft te New York verklaard, dat hij zich zelf als koning van Roemenië blijft Beschouwen, maar dat hij »4>g niets "ad gehoord van een Roemeense re- germg in ballingschap. xTussen Bét nse zone kt Duitsland en de hai!a'SiCh"LuxernburRse unie is een ^■Basisovereenkomst gesloten. Onder Is bepaald, dat goederen voor de a««nse zone via Antwerpen zullen hiérv v.ervoerd wanneer de kosten niet hoger zijn dan transport a andere havens ka»nsler.m0rgen is een R1'00t Ameri- MÊT 4 stoomschip gestrand op de Lou- -i°nden ten oosten van Schier- nukoog. Het schip is met hoog wa tt "J vlot gekomen. .,"™ennacht om 12.45 uur is het de n „Holland", „Oceaan" en zeel melk" van de fa. Doeksen na k».-,„-V moeite gelukt het Ameri- Mof se f s- "South Star" vlot te krijgen naar ÜP k °P eige" kracht de re!s Bremen voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2