TRUMAN ten aanval tegen het Communisme Nederland verliet Neutraliteits-politiek Westelijke Alliantie te Brussel getekend Verenigd Koninkrijk op nieuwe basis Donderdag 18 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaarsan* No 66 Keres verslaat Smyslov Nieuwe tarieven voor herenmaatkleding vrede Kwestie Ts jechoslowakije op de agenda P. v. d. A. contra Communisme Nieuwe Bonnen Oud-Minister Huysmans overleden Dr. Beel legt regeringsverklaring af Resoluties van de Ronde Tafelconferentie Jachtvliegtuig op Tjilitan verongelukt WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersea. Rayonredacteur: W. Oliemans. Voorstellen tot militaire dienstplicht, algemene oefening en hulp aan Europa De president der 'Verenigde Staten, Harry Truman, heeft in een rede over de buitenlandse politiek der V.S., gehouden voor het congres, voorgesteld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stel len. Hij stelde eveneens voor, de algemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en „de werkzaamheden met betrekking tot het hulp programma voor Europa spoedig te voltooien". Hij verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te worden als „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voor komen." schuilt enig risico dat is er altijd. Ter beveiliging van de vrede „Totdat de vrije naties van Europa hun kracht herkregen hebben", vervolg de Truman, „en zo lang het commu nisme het bestaan van de democratie zelve bedreigt, moeten de Verenigde Staten sterk genoeg blijven om die Eu ropese landen te steunen, die bedreigd worden door communistische overheer sing en door het regiem van de politie staat". Truman kenschetste de situatie in Europa als „kritiek" en hij drong er op aan, dat het congres maatregelen zou treffen en de volgende drie aanbevelin gen in overweging zou nemen: „het programma voor hulp aan Europa, de algemene militaire opleiding en de militaire dienstplicht". Hij achtte dit maatregelen, die „naar mijn mening 't best geschikt zijn om steun te geven aan de vrije democratische naties van Europa en om de hechte grondslag van onze eigen nationale kracht te verster ken". Hij voegde er aan toe, dat de verant woordelijkheid voor „de kritieke toe stand" hoofdzakelijk lag bij één natie, die „niet alleen geweigerd heeft om samen te werken bij het sluiten van een rechtvaardige en fatsoenlijke vre de maar die, nog erger, metterdaad ge tracht heeft die vrede te verhinderen". „SOVJET-UNIE IS SCHULDIG" „Een land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegengewerkt door voortdurend gebruik te maken van het recht van veto", zo zeide Tru man .„Doch dit is nog niet alles. Sinds het einde der vijandelijkheden hebben de USSR en haar agenten de onaf hankelijkheid en het democratisch be stel van een gehele serie landen in Oost- en Midden-Europa vernietigd. Het klaarblijkelijke voornemen om de ze politiek voort te zetten met betrek king tot de overgebleven vrije landen van Europa, heeft de critieke situatie, waarin dit werelddeel heden verkeert, t« weeg gebracht." STEUN AAN VIJFMOGEND- HEDENPACT. De president steunde het vijfmo- gendhedenpact, dat gisteren te Brus sel werd getekend, met de volgende woorden: „Ik vertrouw erop, dat de Ver. Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen geven die voor de toe stand noodzakelijk is geworden. Ik ben er zeker van, dat de vast beslotenheid van de vrije landen van Europa om zich zelf te beschermen, geëvenaard zal worden door een ge lijke vastbeslotenheid onzerzijds hen daarbij te helpen. Ik geloof, dat wij thans een punt hebben bereikt, waarop de positie van de Ver. Staten onmiskenbaar duidelijk moet worden gemaakt." Deze passage werd door de leden van het Congres met luid applaus begroet. DE PRIJS DES VREDES. Er zijn tijden in de wereldgeschiede nis .waarin het veel verstandiger is te handelen dan te aarzelen. In handelen in gebreke blijft te handelen." Bij zijn aanbeveling algemene mili taire opleiding ten spoedigste door 'n wet in te stellen, zeide Truman: „We moeten ons er op instellen de prijs des vredes te betalen, anders zullen wij zeker de prijs des oorlogs hebben te betalen". Truman wees nogmaals op „de hechte trouw van de Verenigde Sta ten aan de Verenigde Naties" en hjj deed een beroep op de Sovjet-Unie om oprecht samen te werken voor het behoud van de vrede. „De deur is nimmer gesloten achter de Sovjet- Unie of enig andere natie, die op recht wil meewerken aan het be houd van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Daarnaast moet er geen verwarring heersen omtrent de voornaamste problemen, waar de wereld heden ten dage te genover staat. De tijd is gekomen, dat de vrije mannen en vrouwen van de wereld eerlijk en moedig de be dreiging van hun vrijheid onder het oog moeten zien." Truman besloot zijn rede met een beroep op de leden van het Congres doch er schuilt meer risico in, als mene om alle overwegingen van partijpoli tiek opzij te zetten. „De situatie in de wereld is te ernstig en de verantwoor delijkheid van dit land is te groot om partijstrijd toe te staan, die onze in vloed op het behoud van de vrede zou verzwakken". Keres heeft, voor de tweede keer in dit schaaktournooi, van Smys lov gewonnen. Hun partij uit de 7de ronde ,die Dinsdag afgebro ken was in een voor Keres reeds gunstige stelling, beëindigde zwart in een grote stijl. Door zeer leven dig en ondernemend spel breidde hij zijn voordeel uit en op de 58e zet gaf Smyslov de hopeloze strijd gewonnen. De stand luidt thans: Botwinnik 4 uit 5, Keres 31/! uit 6, Reshevsky 3 uit 5, Smyslov 2Vi uit 6 en Euwe 1 uit 6. Hedenavond worden gespeeld Bot winnikSmyslov en KeresRes hevsky. PRESIDENT TRUMAN op zijn verkiezingsreis door de Ver. Staten. Vanaf een terras spreekt hij de bevolking toe. __LJ_ 1 de beste kans, die hun kon geboden iZSn WaarDOrg VOOt d© worden tot handhaving van de vrede, De kwestie-Tsjecho-Slowakije is, met negen tegen twee stemmen, op de agenda van de Veiligheidsraad ge plaatst. Tegen stemden de Sovjet-Unie en de Oekraine. De Sovjet-Russische vertegenwoordi ger, Gromyko, verklaarde zich tegen het in behandeling nemen van de Chi leense klacht omdat dit „een flagrant ingrijpen" zou betekenen in de „aange legenheden van Tsjecho-Slowakije", hetgeen „duidelijk verboden is door het Handvest der Verenigde Naties". Met gelijke stemmenverhouding werd door de Raad besloten de Chileense af gevaardigde uit te nodigen tot het voordragen van zijn zaak. NOORSE DEFENSIE WORDT UITGEBREID. A.F.P. meldt, dat het voorstel tot beschikbaar stellen van honderd m-l- lioen kronen voor de defensie door het Noorse Storting is aangenomen met alleen de stemmen van de elf communisten en een afgevaardigde van de arbeiderspartij tegen. Een verdrag voor vijftig jaar is gistëren te Brussel door België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxem burg en Nederland getekend. Even vóór vijf uur traden de vijf ministers van Buitenlandse Zaken on der het applaus van de vele aanwezi gen de marmeren zaal binnen en pre cies om 17 uur zette eerste minister Spaak, tevens minister van Buiten landse Zaken, zijn handtekening onder het belangrijke document. De onderte kening had plaats met een stalen pen. Hierna tekenden achtereenvolgens de ministers van Buitenlandse Zaken Bi- dault, Bech, Van Boetzelaer van Oos terhout en Bevin, alsmede de Belgi sche minister van Financiën Eyskens, de Franse ambassadeur te Brussel, Graaf de Hauteclocque,- de Luxem burgse gezant Robert, de Nederlandse ambassadeur Baron van Harinxmathoe Slooten en de Engelse ambassadeur Sir George Rendel. Hierna namen achtereenvolgens de vijf ministers het woord om hun vreug de over het verdrag kenbaar te ma ken. Minister Spaak zeide o.a.: „Dit verdrag biedt aan de volken, die wij vertegenwoordigen, onmetelijke mo gelijkheden voor een nieuw leven en B-elftal klopt De Zwaluwen Het Nederlands B elftal, dat gister middag in het Feijenoordstadion voor ongeveer 10.000 toeschouwers met het oog op het komende driehoekstournooi in Londen een oefenwedstrijd speelde, heeft met het Zwaluwenelftal, dat het tegenover zich vond, weinig moeite ge had. Bijna de gehele wedstrijd door was het overwicht aanmerkelijk en de B-ers speelden technisch betrekkelijk zo ge makkelijk, dat het Zwaluwenteam daar tegenover maar een pover figuur sloeg, met uitzondering dan van Landman in het doel, die misschien het tweede van de drie gemaakte doelpunten had kun nen verhinderen, maar aan wiens grote capaciteiten het overigens te danken was, dat het bij 'n 30 nederlaag bleef. waarop zij recht hebben" Bidault ken schetste de tragiek van de oorlog als volgt: „Op de weg van Parijs naar Brussel is er bijna geen stad of dorp, of het draagt de sporen van strijd. Dit drama heeft te lang geduurd en wij zijn hier verenigd om er een einde aan te maken". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken verklaarde, dat de Ne derlandse regering ervan overtuigd is, dat de deelneming van Nederland aan het pact door' een zeer grote meerder heid van het Nederlandse volk gun stig ontvangen zal worden. Men kan de ogen niet sluiten voor de ingrijpen de wijzigingen in de situatie in Euro pa en de gehele werel'd. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid, dat dezer dagen te 's-Gra- venhage vergaderde, zal aan de raads- en Statenfracties adviseren bij voor komende vacatures van wethouder, lid van Gedeputeerde Staten, leden van commissies enz. niet op communisten te stemmen. Bij het optreden tegen over communistische leden van ver tegenwoordigende lichamen, welke le den zoveel mogelijk geïsoleerd dienen te worden, behoort men naar de me ning van het partijbestuur, zo lang de CPN een erkende partij is, de gelden de regelen nergens geweld aan te doen, teneinde niet in de methode der volks democratie te vervallen. 'Voorts stelde het partijbestuur met nadruk vast, dat de Partij van de Arbeid haar strijd kracht niet laat verminderen en haar progressief karakter niet laat aantas ten, door toe te treden tot een negatief anti-communistisch blok. Zij ziet in tegendeel in een krachtige constructie ve politiek, steunend op de programs van de Partij van de Arbeid, de beste waarborg voor succes in de strijd te- Voor herenmaatkleding is een nieuwe prijsregeling afgekondigd die over drie weken in werking treedt. Aan de hand van recente berekeningen bij een aan tal representatieve kleermakerijen zijn tarieven vastgesteld, die e redelijke verlaging van de maximumprijzen be tekenen, aldus het ministerie van Econ. Zaken. In de twee eenvoudigste bewer- ®en communisme, kingsklassen (C en D) zijn maximum prijzen voor het gehele costuum op grond van de stoffenprijzen bepaald. Kleermakersbedrijven die in een hogere klasse (A en B) zijn gerang schikt loeten het indelingsformulier, waarop de toestemming tot deze inde ling is vermeld, zichtbaar in de ver koopruimte ophangen. CONGRES NIET OP PAASRECES. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, heeft meegedeeld, dat het Congres niet op Paasreces zal gaan vanwege de in ternationale situatie. Voor het tqdvak van 21 Maart t/m 3 April geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 259 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 260 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel. 261 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 262 Algemeen 180O~gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 263 Algemeen 200 gram brood(gel dig t/m 27 Maart). 264 Algemeen 4 eieren. 265 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. 254 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 258 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 270 Algemeen 500 gram sinaasappe len (voorinlevring). BONKAARTEN KD, KE 804 759 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 760 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. 761 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 762 Algemeen 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 763 Algemeen 200 gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 764 Algemeen 4 eieren. 765 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 755 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 27 Maart). 758 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. 770 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering). TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ QA, QB, QC 802 25, 26, 29 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 27 Versnapering 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker. boterhamstr. enz., of 400 gr. jam; stroop enz. 30 Versnapering 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterhamstr. enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengen, bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 'Maart worden gebruikt. De bonnen 270 en 770 Algem. (sinaasappe len), welke op de bonkaarten voorko men hoven aan de kaart, moeten uiter lijk op 27 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen en vernietigd kun nen worden: de bonnen 212, 214, 215, 714 en 715 melk; 229, 221, 222, 725 en 727 reserve; 210 en 710 algemeen. SCHOENEN BLIJVEN OP DE BON Naar wij vernemen, hebben het be stuur van de vakgroep schoenindustrie en het bestuur van de vakgroep detail handel besprekingen gevoerd met het Rijksbureau voor Huiden en Leder en met de minister van economische za ken. Ondanks het feit, dat de vakgroe pen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie volkomen verantwoord zou zijn, blijft men van regeringszijde een andere mening toe gedaan, zodat de schoenen voorlopig nog op de bon blijven. Hedennacht is iiï de ouderdom van 45 jaar in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Gravenhage overleden de oud-minister van Economische Zaken Dr. G. W. M. Huysmans. Zoals bekend was de slechte gezond heidstoestand van dr. G. W. M. Huys mans de reden van zijn aftreden als minister van economische zaken. In de gistermiddag te half zes voort gezette vergadering der Tweede Ka mer heeft de minister-president, mr. L. J. M .Beel, een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zeide: Hedenmiddag hebben de minister van Buitenlandse Zaken en Hare Ma- jesteit's ambassadeur te Brussel, daar toe door Hare Majesteit gemachtigd, een verdrag ondertekend, dat voor Ne derland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele verdere ontwik keling, van Europa, van de grootste betekenis kan worden. De voorge schiedenis inzake een West-Europese Unie is u bekend. Het thans aangeno men verdrag beoogt o.a. in geval een der 5 verdragslanden, België, Frank- rij-k, Groot-Brittannië, Luxemburg ^n Nederland aan een gewapende aanval bloot staat, onmiddellijk gemeenschap pelijk de militaire en andere bijstand der overige verdragstaten te doen ver lenen. De vijf staten geven aldus de moge lijkheid van neutraliteit, die onder 't handvest van de Verenigde Naties bij onenigheid der vijf grote mogendhe den, althans theoretisch, nog bestaat, prijs, waartegenover zij echter, bij aanval in Europa, van de onmiddellij ke bijstand der overige verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zeker heid, die het handvest niet verschaft. De drie Benelux-landen hebben ge meend, dat, in aanmerking genomen de politieke en militaire ontwikke ling, de veiligheid hunner landen het noodzakelijk maakte, militaire samen werking met gelijkgezinde staten te aanvaarden. Zij hebben echter 'gemeend, dat het v erdrag meer zou moeten inhouden dan een wederzijdse toezegging tot mi litaire bijstand. Zij zijn van oordeel geweest dat het ogenblik gekomen was zich nauwer aaneen te sluiten, ten einde aldus een kern te vormen tot be scherming van hun gemeenschappelij ke beschaiingen ter bevordering van hun gemeenschappelijke belangen. In die zin hebben de drie Benelux- landen getracht, het verdrag op te stellen en het stemt tot voldoening te kunnen constateren, dat dit streven succes heeft gehad. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en de bescherming van de belangen der West-Europese staten, het richt zich tegen geen enkele ande re staat. Toetreding van andere staten is geenszins uitgesloten: wel echter menen de Benelux-landen dat eerst de aaneensluiting der vijf staten zich moet consolideren en verdiepen, alvo rens tot uitbreiding kan worden over gegaan. Het verdrag zal U zo spoedig moge lijk ter goedkeuring worden aangebo den. In afwachting daarvan leg ik U hierbij de volledige tekst ervan over, met de bede, dat de gewichtige stap, die de Nederlandse regering heeft on dernomen, onder God's zegen bevor derlijk moge zijn voor het welzijn van ons vaderland en de vrede in de we reld. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter werd besloten de beraad slaging over deze regeringsverklaring aan de orde te stellen in de vergade ring van hedenavond. Gistermccgen heeft de redactie commissie der Rondetafel-conferen tie in een vergadering, welke tot kwart vóór I heeft geduurd, de laatste hand gelegd aan de for mulering van de ontwerp-resolu- ties, die in de openbare vergade ring zullen worden behandeld. Aan de definitieve tekst van be doelde resoluties ontlenen wij: De conferentie NederlandSuri nameCurasao door H.M. de Konin gin bijeengeroepen om in vrij overleg een nieuwe rechtsorde voor te berei den in het bijzonder voor wat de ver houding tussen Suriname Curasao en Nederland betreft, als deel van de staatkundige herbouw van het gehele koninkrijk, spreekt zich ervoor uit: dat de bestaande verhouding tus sen Nederland, Suriname en Cura cao wordt omgezet in een nieuwe staatsorde, welke de genoemde landen verenigt in een nieuw ko ninkrijk onder H.M. Koningin Wil- helmina en hare wettige opvolgers in de kroon der Nederlanden en welke in aansluiting op de grondslagen van de rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942 steunt op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en ver bondenheid; "Dat dit nieuwe koninkrijk als naam zal dragen: „Verenigd Koninkrijk der Nederlanden". De conferentie verstaat hierbij onder: a. V r ij h e i d Zelfstandigheid ir eigen inwendige aangelegenheden en de vrijwillige aanvaarding van de samenwerking in de behartiging der gemeenschappelijke aangelegenheden; b. Gelijkwaardigheid: een passende medezeggingschap in alle gemeenschappelijke aangelegenheden op de grondslag van nevenschikking, alsmede het gewaarborgde bestaan van een deugdelijke staatkundige, economische, sociale en culturele orde op democratische grondslag in elk der landen van het Verenigd Ko ninkrijk der Nederlanden; c. Verbondenheid: het gemeenschappelijke staatsverband onder H.M. Koningin Wilhelmina en Hare wettige opvolgers in de kroon der Nederlanden en de verplichting tot gezamenlijke behartiging der ge meenschappelijke aangelegenheden en tot wederzijdse hulp en bijstand. De conferentie NederlandSuri nameCuracao is van oordeel: Dat met het oog op de staatkun dige herbouw van het gehele ko ninkrijk de regeling van de verhou ding van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden tot Indonesië nader overleg behoeft, bij welke regeling Nederland rechtstreekse betrekkin gen met Indonesië zal kunnen onder houden; 2. dat voor delen van Indonesië, welke daartoe de wens te kennen geven, de mogelijkheid dient te be staan deel uit te maken van het Koninkrijk. EEN RIJKSREGERING Voorts staat de conferentie de in stelling van een rijksregering voor, bestaande uit de Koning, die on schendbaar is en rijksministers, w.o. tenminste een van Suriname en voor de Ned. Antillen. Ter bescherming van de wet moet 'n Rijksraad worden ingesteld, terwijl in Suriname, en de Ned. Antillen de Koning een verte genwoordiger dient te hebben die de prerogatieven van de Kroon uieoefent. De conferentie, overwegende dat de Koning het opperbestuur van de bui tenlandse betrekkingen heeft, dringt erop aan, dat krachten uit overzeese landen in de buitenlandse dienst wor den opgenomen.- Gisterochtend verongelukte op het militaire vliegveld Tjilitan bij Bata via een jachtvliegtuig, waarbij de be stuurder levensgevaarlijk verwond werd. Omstreeks 10 uur startte een formatie, waarvan een P 40 jachtvlieg tuig aan het einde van de baan met het rechterwiel, dat nog niet geheel wa» ingetrokken in botsing kwam met een tractorwelke gebruikt werd voor werkzaamheden op het veld. Het toe stel zwaaide hierop weg en raakte de bulldozer, waarop het vliegtuig in brand vloog. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking, met enkele verspreide buien. Naar Zuid-West ruimende, tijdelijk krachtige, later weer naar West of Zuid-West krim pende en iets afnemende wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1