c Een uitgebreide schapengeschiedenis voor de balie Was ons toetreden tot P.v.d.A. een mislukking? Tegen beunhazerij in AGENDA AlcmariaHaarlem „Neen" zegt Ds. Lans Willem Andriessen speelt Beethoven Kinderzorg Geslaagd Henk Gortzak over Tsjecho Slowakije Afloop veiling uitreiking diploma's S.V.O. VERVOLG S Geen strijdvergadering V Kopers en verkopers defileerden in lange rij De overtredingen, die dagelijks tegen distributiebepalingen en andere economische wetten worden gepleegd verstoren heel vaak het evenwicht in ons economisch beleid. Iedere Woensdag poogt Vrouwe Justitia dit evenwicht weer te herstellen en zo kon het gebeuren, dat Woensdag ruim veertig verdachten met gemengde gevoelens de hoge blauwe stoep van het Gerechtsgebouw aan de Geestersingel beklommen om gelaten in de lange gang naast de rechtszaal hun beurt af te wachten. Bij de pogingen van Vrouwe Justitia, vertegenwoordigd door de Bij zondere Politierechter, mr. Stoffels, de balans in evenwicht te houden, was deze dag veel publieke belangstelling. Hetgeen zich deze dag in de rechtszaal afspeelde was die belangstelling zeer zeker waard en velen zullen daar iets hebben geleerd. Niet alleen hebben zij geleerd, dat de rechter ai te vaak heeft moeten aanhoren „Het was de eerste keer", een opmerking, die vrijwel iedere verdachte vóór in de mond ligt. Br zijn nog maar weinig rechters, die geloven, dat de economische politie en C.C.D. zo actief zijn, dat zij een een ieder steeds maar bij een eerste overtreding kunnen verbaliseren. Neen, het voornaamste wat de publieke tribune gister heeft kunnen opsteken en verdachten aan den lijve ondervonden is wel, dat de eco nomische delicten zeer zwaar werden gestraft. DUUR VLEES. Ook het kopen van een enkel pondje clandestien vlees is een overtreding waar een zware straf op staat. Tien tallen huismoeders kopen zo af en toe eens iets extra's om bij bijzon dere gelegenheden een lekkere han op tafel te hebben. Zij beseffen dan niet dat voor de lekkere hap clan destiene slachters risico's lopen en soms langdurige vrijheidsstraffen krijgen. Mr Stoffels trachtte de huis vrouwen die Woensdag voor hem werden geleid dit besef bij te brengen door middel van hoge boe ten. Evenals de navolgende vrouwen had Eveline Paula B.—V. die de rij van Bergense huisvrouwen opende, haar clandestien vlees betrokken van de ia- ger-poelier Philip C. B. uit Bergen. Zij was in Augustus pas uit Indië geko men en wist twee maanden later nog niet dat men in Holland van een poe lier geen schapenvlees zonder bon kon kopen zonder met het gerecht in aan raking te kunnen komen. Naast de zwarte prijs die zij de poe lier had betaald, moest zij hiervoor nog eens f 30 in Rijks schatkist storten of 10 dagen gaan zitten. O— Agatha I. M. M.—C. kocht toevallig net voor de eerste maal haar pondje clandestien vlees om eens een lekker hapje op tafel te hebben. De officier van justitie, mr. Vellinga, kon zich niet begrijpen dat dit van een inkomen van 1 40 kon gebeuren, te meer daar maar al te vaak de spanningen tussen lonen en prijzen oorzaak Zijn van vele eco nomische delicten: 'Mr.1 Vellinga eiste f 30 of 10 dagen en op de vraag van verdachte óf het met'wat minder'kon veroordeelde de rechter conform. Ook Geertje S.—N. had voor de eer ste maal zwart vlees gekocht. Zij kon het niet helpen dat noch de officier, r.och de rechter dit geloofde. De rechter deelde haar mede dat zij mede schuldig was aan het feit dat de slach ters voor de geneugten van anderen op draaien en veroordeelde conform de eis van de officier tot f 20 of 6 dagen. O— De officier stond met Maria K.S. vóór een raadsel. Haar man had een inkomen van f 30 en desondanks zag zij kans van dit inkomen vlees buiten de distributie om, te kopen. De eis van de officier, f 25 of 10 dagen, vond Ma ria wel erg veel. te meer daar het de eerste maal was dat zij het had gedaan. Vaak had mr. Stoffels dit moeten aanhoren en deze middag viermaal achter elkaar. Dit was te veel, zelfs voor een rechter. „Telkens als iemand als U zo Iets zegt gaat er gegrinnik op bij die mensen daar achter het hek (dé publieke tribune). Die mensen be grijpen het allemaal, dacht U dat ik het niet zou begrijpen", zei mr. Stof fels en veroordeelde tot f 20 of 8 dgn. O— Als U nu helemaal niets gelooft van wat ik zeg, zei Helena B.v. d. N„ de vrouw van de poelier, „kan ik beter mijn mond houden. Zij had twee pak jes schapenvlees voor haar -man weg gebracht maar zij wist niet dat er clandestien vlees in zat. De rechter vond het ongeloofwaardig maar mini- seerde de eis van de officier, f 40, tot ten tientje, daar haar man reeds een gevoelige straf had ontvangen. O— Johanna Chr. S.—H. had ongeveer een kwart schaap ingeslagen, omdat een kennis uit Indië overkwam, die maandenlang geen vers vlees had ge geten. Die zorg, meende de rechter, was wel prettig voor die kennis „Wat heeft U op de eis van de officier te zeggen" vroeg de rechter. „Ik vind de boete wel wat hopg!" zei verdachte. „Nu ik vind het vlees wel wat veel" repliceerde de rechter en sloot zich aan bij de f 200 of 2 maanden die mr. Vellinga had geëist. O— Vreselijk belachelijk had Adrians C. van W. het gevonden dat zij voor het kopen van een kilo schapenvlees werd gedagvaard. Zii had dit per brief mee gedeeld daar zii zelf niet kon komen. Met haar mening werd geen rekening gehouden, of misschien ook wel. maar hoe het ook zij, een veroordeling volg de. De boete zal zij misschien ni°t vreselijk belachelijk, maar wel vre- lijk hoog vinden daar de veroo-de'mg nu kwam op het b»ta'en van f 35 of tot het zitten van 15 dagen. werd geleverd door de veehouder Petrus V. uit Bergen. Simon Petrus S. uit Bergen had zes kazen voor f 8 per stuk betrokken, om eens iets op zijn brood te hebben. Dit was het enige dat Simon ooit zwart had gekocht daar hij aan iets anders geen gebrek had. Bij de officier en rechter ontstond enige ontsteltenis daar zij uit de woor den van verdachte, die overigens niet door duidelijkheid uit blonken, op maakte dat hij in ongeveer 6 weken 6 kazen zou hebben verorberd. Later bleek dat dè familie van S. ook van de kaas had geprofiteerd en de rechter sprak de wens uit dat zij ook de boete van f 100 zouden meebetalen. Mr. Stof fels vertelde er niet bij of het moge lijk was dat bij niet betalen de familie ook een deel van de 60 da<*en. die te genover de f 100 stonden, zou kunnen gaan zitten. O— De Alkmaarse groentehandelaar Mar- tinus B. had 3 kazen besteld. Een had hij er ontvangen maar de kwaliteit was zo slecht dat de andere twee af besteld werden. B. meende zich hier door minder schuldig, maar de rechter deelde hem mede dat de rechtbank geen instelling is waar men een soort risico-oremie voor zwart handelaren heeft. Ondanks de slechte kaas werd B tot f 30 of 15 dagen veroordeeld. O— Catharina J. M. S. D. uit Bergen had van V. 2 y2 kg roomboter betrokken Inplaats van bonnen en geld had zij een tafellaken gegeven. Mr. Vellinga meende dat men de ruiitiid niet be hoefde te vergeten, maar dat het nu uiaan eens uit moest zün met de toe passing daarvan. De uitspraak werd f 20 of 6 dagen. De veehouder Petrus V., die zoeven al ter sprake is gekomen, had niet alleen kaas en boter geleverd. Aan een groot aantal personen had hij de gelegenheid gegeven om on zijn bedrijf schapen te slachten. Boven dien had hij voor zich zelf een schaap en een lam laten slachten en een hoeveelheid gerst zonder ver gunning verkocht. Veel werd er hierna over het doen en laten van V. gesproken, doch de zaak zal op 14 April nogmaals voor komen daar de politierechter het wenselijk achtte eerst een rapport over verdc hte te laten uitbrengen. Nadat V. door de parketwacht weer in verzekerde bewaring was gesteld kwamen een voor een de personen voor die op het bedrijf van V. hadden ge slacht. Evenals de zaak van V. werd de zaak van Petrus S. en diens vader Klaas S., beiden uit St. Pancras, aan gehouden. In de eerste plaats omdat Petrus, die volgens zijn advocaat als een prima toneelspeler bekend staat, 'n geheel andere verklaring af legde en in de tweede plaats bleek ook hier de wenselijkheid van een reclasserings- rapport. '—O— De jager-poelier, Philip C. B., die eerder vermelde dames van vlees voor zag, had twee schapen en twee lamme ren bij V. geslacht om een boterham te verdienen. B. werd veroordeeld tot 125.of 2 maanden en 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. „Het is niet de ee ste keer, dat u voor de economische rechter ver schijnt" zei de economische rechter. „Het is wel de laatste keer" ant woordde Petrus B. die voor. zijn werk gever 2 schapen had geslacht en zon de deze eerst te verdoven de hals had afgesneden. (Natuurlijk van de scha pen en niet van zijn werkgever). De officier eiste 3 maanden met aftrek, waarvan de rechter een maand aftrok. -O- „Alles was zwart om hem heen" zei de officier tot Joh. J. W., die twee schapen had geslacht en in dienst was bij V. W. werd tot 50.of 40 dagen en 1 maand voorw. veroordeeld. O— De Alkmaarse groentehandelaar Theodorus W., die zijn knecht opdracht had gegeven tot het slachten van 2 schapen en een hoeveelheid kaas van V. had betrokken werd tot 400.of 2 maanden veroordeeld. W. vertelde dat hij 'n aantal zwakke minderjarige kinderen had waarvoor deze aankopen noodzakelijk waren. Daar de kinderen echter gezond wa ren zag de rechter de noodzaak hier van niet in. De clandestine waar had W. bekostigd van het geld dat met de kc- mis extra werd verdiend en toen hij mededeelde niet in staat te zijn de hoge boete te betalen adviseerde de rechter om de extra verdienste van de komende kermis hier maar aan te be steden. O— In arren moede had de Bergenaar Johannes P. M., uit armoede twee scha pen geslacht. Hij was pas getrouwd en had geld nodig. Nu zal hij nog meer geld nodig hebben, want hij werd tot 200.— of 2 maanden en 14 dagen voorwaardelijk veroordeeld. O— Daar de 12 schapen, die door Engelb. de Z.. uit Alkmaar, te duur waren in gekocht en voor de handel dus geen winst konden opleveren, had hij VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-avond Fie Carelsen. Huize Westerlicht, 8 uur: Lezing Dr. Garmt Stuiveling voor V.U. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd) Victoria Theater, 8 uur: Hyena's, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De melodie van de moord, 18 jaar. Vanaf Vrijdag a.s. Harmonie Theater: Zie boven. Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De andere 18 jaar. NACHTDIENST TAXI'S. Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. maar geslacht. Bovendien had hij nog een handel in margarine gehad en stond nog in betrekking tot een suiker affaire. Van die suiker wist hij „hele- gaar-niks-van-betrekkelijk". De officier schilderde verdachte als een ras-zwarthandel:, cr, die het wer ken totaal was verleerd. Twee maan den gevangenisstraf met aftrek en maanden Rijkswerkinrichting was vol gens Mr. Vellinga de oplossing, waar de rechter zich bij aansloot. O— De laatste man in deze schapen-ge schiedenis, Jan C. P. had niet geslacht noch ge- of verkocht, maar vervoerd, Hij zou. volgens Mr. Vellinga, geen onbekende zijn voor clandestiene slach ters, zodat naast een boete van 25.— of 15 dagen een voorwaardelijke straf van een maand wel op zijn plaats zou zijn. Conform de eis werd P. veroor deeld. Zondag a.s. zal Alcmaria een vriend, schappelijke wedstrijd spelen tegen Haarlem, dat in de volgende opstelling uitkomt: Doel: Kluit; achter: Zuurbier'en Van Bakel; midden: Van Gooi, Van Dalen, en Visser; voor: De Winter, Boeree, ze Roozen, Smit en Groeneveld. Pro'. Chr. Werhttemeenschao bezint zich Tijdens de door de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. geor ganiseerde voorlichtings- en debateringsavond in de bovenzaal van het „Wapen van Heemskerk" hieid ds. G. Lans uit Amsterdam voor een klein, doch aandachtig gehoor een. verhandeling over bovenstaand onder werp. Scherp en zakelijk zette ds. Lans hierin de motieven, die tot toe treding tot de P. v. d. A. hébben geleid, uiteen en was de mening toege daan, dat, al mogen de resultaten van deze gewichtige stap, die door vele Christenen werd ondernomen, nog niet concreet te noemen zijn, toch het tegendeel van een mislukking genoemd kunnen worden. Hij spoorde daarom alle aanwezigen aan om, indien zij daartoe nog niet waren over gegaan, alsnog als lid van de P. v. d. A. toe te treden. komen vrij, dat deze ondergaat in 't nihilisme. Slechts diegene, die niets te verliezen heeft kan met alle be staande normen breken en mede om alle mensen voor het geloof te be> houden is het onze christenplicht voor een ieder de levensomstandig heden zo goed mogeljjk te maken. Antithese kan geen stand houden. In hoofdzaak gedurende de laatste oorlog is, volgens ds. Lans. het inzicht gerijpt, dat de antithese geen stand kan houden. Wanneer alle Christenen steeds een bolwerk van louter chris tenen blijven vormen, is daarvan het logisch gevolg, dat ook de niet-chris- tenen zich gaan verenigen. Het resul taat? Dat vele mensen geheel buiten het evangelie komen te staan! En dat mag in geen geval! P. v. d. A. het meest concreet. Na deze serie van clandestiene vlees verbruikers volgde een aantal clan destiene kaasverbruikers. Die kaas v oor gouden band Jveibonden helle- 'ven doorle gaan dar is her grote ideaal van ieder mensenpaar Die gouden band. een fraaie ring, is bi} ons verkrijgbaar, ook zonder inlevering van oud goud. Jbt'juMlitA vtuiytstarAfm! ALKMAAR - TEL. 3812 Alleen t.o. de Breedstraat De klok wees pl.m. kwart voor acht toen de voorzitter van de Werkge meenschap, de heer Kirpenstein, de avond opende met lezing van Jesaja 112 en Corinthe 15, waarna hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de spreker. De heer Kirpen stein memoreerde de zich steeds toe spitsende tegenstellingen tussen de mocratie en dictatuur, speciaal met 't oog op de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Ten slotte dankte de heer Kirpenstein de heer Van der Plas voor zijn initiatief tot het orga niseren van deze avond. Ds. Lans verkreeg hierna het woord, waarbij hij er allereerst de nadruk op legde, dat men pas van een mislukking kan spreken wanneer de resultaten van een bepaalde onderneming ver beneden de gestelde verwachtingen waren ge bleven. En wat hebben de Christenen die tot de Partij van de Arbeid toe traden, hiervan verwacht? Niet dat alle democraten christenen zouden worden en ook niet, dat het prachtige programma van-de P. v. d. A. door hun toetreden in de practrjk zou kunnen worden ingevoerd. Degenen, die deze verwachtingen hebben gekoesterd, zul len zeker van een mislukking kunnen spreken. Volgens spreker was het toetre den tot de P. v. d. A. In hoofdzaak gebaseerd op het gewijzigd Inzicht in de maatschappelijke structuur en in de politieke verhoudingen. Wat betreft het eerste, betoogde spr., dat de vooroorlogse verhoudingen overduidelijk hebben bewezen, dat ln een maatschappij van feilloze mensen het kapitalistisch stelsel niet kón en móg worden gehandhaafd. „Wij zijn geen- heiligen". Op het kapitalistisch stelsel zou niet zoveel te zeggen zijn indien het werd in stand gehouden door louter mensen, die doordrongen waren van de naas tenliefde, door Christus gepredikt. Dan zou hun bezit dat van hun naasten zijn. Maar omdat dit niet zo is en nooit zo zal worden zullen wij Chris tenen ons tegen het kapitalistisch stelsel moeten inzetten. Het produc tieproces mag niet afhankelijk zijn van de belangen van de producent, doch moet door de overheden ln de hand worden genomen en afgesteld worden naar de behoeften van de brede massa. DOOR WELVAART TEGEN NIHILISME. Door voor de brede massa een ze kere welvaart te scheppen voor- Na diepgaand onderzoek is nu ge bleken, aldus ds. Lans, dat de Partij van de Arbeid in haar beginselpro gramma de meest concrete richtlijnen aangaf voor verwerkelijking van socia le rechtvaardigheid. En daarom werd besloten met deze partij samen te gaan. „Bovendien houd, ik staande", voer de spreker aan, „dat door niet-chris- teljjke partijen soms daden gesteld kunnen worden, die meer Christus' leer nakomen dan van de Christe lijke partijen. In dit verband memo reerde ds. Lans de Indonesische kwestie. „Hier wordt door Christelijke par tijen het oud-liberale standpunt ver dedigd, dat door de leden van die partijen zeker niet kan worden ge steund. Daarom: wij moeten niet op een eilandje blijven en het zo onszelf ge makkelijk maken. Neen, wij moeten ln de P. v. d. A. ons Christelijk beginsel uitdragen. opdat wij zo onze roeping beter kun nen vervullen." Hierna vestigde ds. Lans de aan dacht op het beginselprogramma van de P. v. d. A., door voorlezing van enkele punten. Daarbij kwam o.a. naar voren, dat de P. v. d. A. het richtend spreken van de kerk ook in maat- schapelijke en politieke problemen voorstaat. Na de pauze beantwoordde ds. Lans door mevr. Roest en de heren Bruin en Kaayk gestelde vragen en beëin digde de bijeenkomst met gebed, na dat de heer Kirpenstein de spreker met enige hartelijke woorden had dank gezegd voor zijn uiteenzettingen. Wind Vannacht is de wind gekomen. Hij kwam aanbulderen van de grauwe Noordzee, waar de witte koppen elkaar nu najagen als steigerende paarden. Misschien kwam hij wel heel van de krijt- rotsen van Albion of uit de wijde Oceaan. En hij is neergestreken in de boomkruinen en de dakgoten van de stad, waar hij nu jolig met de dakpannen zit te ramme len. Gehurkt zit hij daar en springt onverwacht voorbijgangers op de nek, maar als je hem grij pen wilt, is hij altijd nèt weer ver dwenen en om de hoek klinkt nog zijn plagende stem. De zon is ervan geschrokken. Zij heeft een grauwe paardendeken over haar ogen getrokken bij het wakker worden en durft niet voor de dag komen. Ze laat de regen druppels met rust die hangen te bibberen van koude aan brug leuningen en drooglijnen en hoort de wilde wind lokkend fluiten. Er zit wat zout in die wind van de zee en een beetje zand van de duinen, zoals hij daar door de straten holt op weg naar het Oos ten. Straks zal hij misschien bij de zon de deken van het bed trekken en aan flarden scheuren en zeker vertederd worden.'als zij hem zo vriendelijk aankijkt. Dan zal de wind zich wel een beetje matigen, zoals een goede voor jaarswind betaamt. En wij zullen weer tegen de zon lachen, die het toch gewonnen heeft De Kamermuziek Vereniging had met deze piano-avond weer een zeer geslaagde keuze gedaan. Onze Neder landse meesterpianist Willem Andries sen vond bij zijn optreden een stamp volle zaal luisteraars, en dit was zeer begrijpelijk, want het staat te voren vast dat Andriessen nooit teleur stelt, en ons altijd iets van het geheim der muzen laat ervaren, wat boven de ma terie uitstijgt. De concertant leverde ons op artis tieke wijze weer het bewijs dat Beet hoven als auteur voor 'n gehele avond voldoende verscheidenheid biedt. Im mers Beethoven is als de andere gro ten universeel, en in zijn emoties is niets menselijks hem vreemd, zodat dit misschien wel het geheim is, waarom de meester die in 1770 geboren werd, nu nog een fascinerende invloed heeft op een ieder die zich wat met de kunst der muzen vertrouwd heeft gemaakt. Maar Beethoven schreef tegelijk ,ook absolute muziek, en was niet alleen maar de tragische componist die tegen het noodlot vocht. Tegen deze eenzijdige opvatting was bewust of onbewust het programma van de oonertgever gericht. Was de Sonate opus 2 io. 2 in a geen verruk kelijk klankenspel zonder problemen? De Sonate in Es heeft een gecompli ceerder structuur, maar de Fantasie opus 77 in g is weer een Beethoven die niet aan het philosoferen is geslagen maar zijn meesterschap over het zui vel klankenspel demonstreert. Tenslot te volgde een meesterlijke interpreta tie van de overbekende Sonate -Appas sionala. Willem Andriessen had een ovationele huldiging in ontvangst te nemen en speelde als toegift het Ada gio uit de Sonate Pathetique. De talrijke aanwezigen gingen huis waarts met onvergetelijke Beethoven- herinneringen, en daar kan men niet erkentelijk genoeg voor zijn. MUSICUS. Komende Zaterdag wordt weer de grote straatcollecte gehouden door het Nederlands Hervormd Genootschap Kinderzorg. Het lijkt welhaast overbo dig nog woorden van aanbeveling te spreken voor deze inzameling. Doch steeds nog zijn er te weinig mensen, die beseffen, welk een ontzaglijk leed er nog altijd bestaat en hoe ten hemel schreiend de toestanden zijn, waarin talloze kinderen worden aangetroffen. De vereniging Kinderzorg, die reeds jarenlang strijdt tegen kinderverwaar- lozing heeft haar front thans verbreed tot geheel Noord-Holland boven het IJ en door de zorgen van het genootschap krijgen enige honderden kinderen hun kansen, wat betreft school, studie en toekomst, in goed ingerichte kinder tehuizen of in pleeggezinnen, die zorg vuldig worden gekozen. Doch het leed is nog te groot, nog te veel moet er geholpen worden. Laat daarom de collectebus Zaterdag niet oorbijgaan, zonder in Uw beurs te hebben getast. Op de te Rotterdam gehouden exa mens, uitgaande van de Stichting Ver enigde Modevakscholen in Nederland, slaagden onderstaande candidaten, op geleid door mej. A. v. Commenée, Koorstraat 21, Alkmaar, voor costu- mière de dames: L. Dokter, Alkmaar; A. de Vries, Alkmaar; E. de Vries, Alkmaar; A. Kramer, Assendelft; G. Tijmes, Aker sloot; G. ten Wolde, Castricum; G. Bierstekei', Groet; N. Stam, Koedijk; T. Stoop, Oudorp; A. Meerenboer, Schoorl; G. Haasbroek, Schoorl; G. Lagenveen, Wieringerwaard; E. Blom, Gem. Zijpe. En voor coupeuse: B. Glas, Broek op Langendijk; B. de Goede. Dirks- horn. TSJECHO-SLOWAKIJE. A.s. Dinsdag 23 Maart zal in het Wapen van Heemskerk de heer Tas spreken over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, waarbij hij - zjjn toehoorders een indruk zal geven van zyn ervaringen in dat land na de jongste evenementen. Voor een slechts gedeeltelijk gevul de zaal van het Wapen van Heems kerk sprak gisteren Henk Gortzak voor de Communistische Partij over Marshall-plan of welvaartsplan en over de kwestie Tsjecho-Slowakije, Na de lezing werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvan door twee Aanwezigen gebruik werd gemaakt. De heer Gortzak hekelde allereerst de campagne, die thans tegen de com munisten wordt gevoerd en hij zeide, dat, hoewel men thans alle betrek- kingén wenst te verbreken, er nooit sprake is geweest van samenwerking. Reeds honderd jaar tracht men dg vloedgolf, die over Europa rolt, tegen te gaan, aldus spr. Van Bismarck tot Kitler heeft men dit gedaan, met alle tussenliggende schakeringen. Ook de Partij van de Arbeid noemde spr. be doeld als anti-communistisch. Prof. Banning heeft echter volgens de heer Gortzak gewaarschuwd, dat aan de v:ieg van het anti-communisme altijd het fascisme staat. Spr. gaf als zijn mening, dat de cam pagne voornamelijk haar oorzaak vindt in de angst, niet door het Marshall plan te zullen worden geholpen, om dat deze hulp alleen gegeven wordt aan landen met sterk anti-communisti sche inslag. Vervolgens wijdde de heer Gortzak aandacht aan hetgeen in Tsjecho-Slo wakije is gebeurd. Daar bestond, al dus spr. het twee-jarenplan van de re gering Gottwald ,die beloofd had voor de verkiezingen in 1948 dé nieuwe g'-ondwet te zullen overleggen. Reeds in November 1947 waarschuwde Gott wald. dat er groepen waren, die een staatsgreep voorbereidden en toen in Februari 1948 12 ministers bedankten, wendden, aldus spr., Benesj en Gott wald zich tot ieder, die de reactie kende, om zich' te verdedigen. Spr. zeide dat het anti-communisme daar als een boemerang werkte en dat de reactie nu overal elders niet alleen woedend doch ook bang is geworden. De heer Gortzak besprak een inter view, dat minister Fierlinger gehad heeft, en dat werd afgedrukt in het Parool. De lieer Gortzak vermeldde niet, wie dit interview afnam, doch hij stipte eruit aan, dat Fierlinger ge zegd zou hebben, dat in Tsjecho-Slo wakije de overgrote meerderheid mee deed, van daar het woord volksdemo cratie. Voor de vormverandering was de positie van de sociaal-democratie maatgevend, aldus dit interview. Hieruit putte spr. het bewijs, dat in Tsjecho-Slowakije de sociaal-democra tie meegedaan zou hebben, waarna hij opmerkte, dat men de hetzcampagne" nodig heeft, in verband met de a.s! verkiezingen. Tot besluit sprak de heer Gortzak ov er de bedoelingen der communisten in ons land. waarbij hij opmerkte; dat deze andere verhoudingen willen scheppen. Hij wees op een nieuwe clausule in de Marshall-overeenkomst, waarbij er een West-Europees leger zou komen met Engelse instructeurs en Amerikaans materiaal, doch met. mensen van deze zijde. Vrijheid is echter niet te koop, aldus spr. ook niet voor dollars. Tegenover dit alles stel len de communisten een „welvaarts plan". De heer Meurs achtte de emigratie van boeren naar Canada wel gerech tigd, doch de heer Gortzak repliceer de, dat in ons eigen land nog moge lijkheden genoeg zijn, o.a. door land- asnwinst. De heer Groot, secretaris van de P. v. d. A. achtte een resultaat van samenwerking tussen Partij van de Arbeid en comm. dubieus, daar er dan toch geen meerderheid zou zijn. Met het antwoord, dat de heer Gortzak hierop gaf, toonde de heer Groot zich niet overtuigd. Zal het hier ook zo gaan als in Tsjecho-Slo wakije? vroeg de heer Groot. Het gaat in ieder land op de manier, die dat land eigen is, luidde het ant woord. zuivere d„„ De roPPastille Le gister door notaris Verkade in „Het Gulden Vlies" gehouden veiling had het volgende resultaat: Het perceel woon- en winkelhuis met erf, Magdalenenstraat 3, werd opgeboden tot f 6.110,en op f 400,afgemijnd door de heer D Schoonewil, aannemer te Alk maar. Het perceel woon- en winkelhuis met bakkerij en erf, Magdalenenstraat 7, werd opgeboden tot f 4910,— en niet afgemijnd. Het perreel woon_ en winkelhuis met erf, Achterstraat 39, werd opgeboden tot f 4100,en op f 2000,— afgemijnd door de heer P Out In combinatie werden de voormelde percelen Magdalenenstraat 7 en Achter straat 39, te zamen in bod op f 9.210,— af gemijnd door de heer C Bel, op f 5,—. doch voor de totaal som van f 9.215,— niet gegund Het perceel woonhuis met erf, aan de Geest nr 24, werd opgeboden tot f2.610,— en op flOO,— afgemijnd door de heer S Smit, makelaar te Alkmaar De percelen Dr Schaepmanplein nrs en 10 werden niet aangeboden DE KRUISVERENIGINGEN. Nog steeds trachten de samenwerken de kruisverenigingen Het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis hun ledental op te voeren. Tot het einde van deze maand kan men zich nog als lid opgeven, zonder betaling van entréegeld, na die datum zal men dat wel moeten storten. Maandagavond had in „De Graan handel" de uitreiking van de diploma*. Vestigingswet Kleinbedrijf van de sla gersvakschool Alkmaar plaats. Kleurige guirlandes, feestelijke ta fels, en leuke vlotte muziek van The Pretty Musicals, o.I.v. H. van Berkel, brachten een feeststemming. Namens de directeur van de Slagers vakschool te Utrecht, de heer Th. Cui- per, die verhinderd was door drukke "S werkzaamheden, was aanwezig de heer Z. vd Zwaag, hoofdcontroleur van SVO '<i. Voorts waren aanwezig de leden van de Comm. van Bijstand, de leraren, de geslaagden en vele belangstellenden. Nadat namens de C. v. B., de heer J. Blaauboer, de aanwezigen welkom had geheten, gaf deze een kort overzicht van de afgelopen cursus. De gloedvolle, sterk propagandistische - rede van de heer Van der Zwaag was niet alleen voor slagers van belang, maar voor de gehele Nederlandse jeugd. De jonge mensen, zeide spr. o.a. zijn nu heel anders dan vroeger. Ze hebben een klap van de oorlog gekre gen. In de oorlog namen we het niet zo nauw met het mijn en dijn. Be driegen en liegen was vaak nodig voor zelfbehoud, maar thans is dit funest. Aan de gehele jeugd geef ik een ■woord mee, aldus spr. n.L „veran twoordelijkheidsgevoel". Een volk met een jeugd zonder idealen, is geen volk Spr. hekelde in felle bewoordingen de zwarte handel en de smokkel. Dit is een rotte plek in de samenleving. De jeugd neemt straks de taak van de ouden over. Ze heeft een grote ver antwoordelijkheid tegenover land en volk. Er moet hier een harmonisch ge heel zijn met 'n vaste wil tot eenheid Geen vlees verkopers, maar slagers die hun vakdiploma waard zijn, en ernaar handelen, zonder oneerlijke concurren tie broodnijd enz. Spr. memoreerde dat dit jaar SVO zijn 35-jarig jubileum viert. SVO is nu een hechte schakel in het slagersbedriif De van 6—14 April te Utrecht te houden internationale ten toonstelling is de kroon op het werk Namens SVO feliciteerde de heer vd Zwaag de geslaagden en bracht dank aan de leraren voor hun intensieve ar- beid in het bijzonder aan de heer De Wit. De heer de Wit, praktijkleraar, wees er op, dat niet alleen de weten schap van het slagersvak belangrijk is karaktertraining mag niet onder- f schat worden en op dit punt was er nog wel wat te leren. De heel- Blaauboer zeide. dat de heer tie Wit van s morgens vroeg tot s avond laat. dag in. dag uit. voor de sipcfersvakschool leeft en werkt. i De heer Voorthuysen. directeur van het Slachthuis, wees er op, dat het Slagersvak een vak van dienen is. Dat Valt met mee, vooral nu niet. Maar we moeten terug naar het goede. Men moet zelfrespect behouden of herkrij gen. J De heer Reurslag, leraar machine kennis, voelde zich trots, te hebben mogen meewerken om de jongens tot succes te brengen. Namens de cursisten sprak de heer «■nek. die op eenvoudige wijze de diepgevoelde dank der cursisten over macht. Hii bood aan „vriend en vader tester de Wit" een keurige haard stoel aan. en aan de andere leraren 'n okertje en bloemen. De heer vd Peet va i1®'100 da"kte als ouder de heer owaag en de leraren voor hun ar beid voor de jongens uit de kop van Noord-Holland. Ten slotte bracht de beer Blaauboer e heer J. Groot dank voor de steeds beé_°°nde hulpvaardigheid. Nog geruime tiid bleef men gezellig "een met enkele nas uit Indië terug- ekomen militairen. Een groot aantal assurantiemense gistermiddag verzameld ln „Het Guh naar de uiteenzetting, die de heer J, maarse afdeling van de vereniging I van zaken in het assurantiebedrjjf. V< ge sfeer ontstaan rond dit bedrflf, sim en voorlichting op dit punt was zeer Duidelijk zette de heer Zielhorst uiteen, dat deze vergadering geen strijdbUeenkomst was, doch ten doel had, de standing van het assurantie wezen, waarin zoveel beunhazen liefhebberen, weer op hoger peil te brengen. Spr. begon met het tot tot stand komen van de vakgroepen, waarvan velen denken, dat deze 'n uitvloeisel z)jn uit de bezettingstijd, i De structuur van deze vakgroepen en hun wijze van werken waren in sterke mate on-Nederlands, maar toch werden zij na de bevrijding niet opgeheven omdat een krachtige or ganisatie van assurantie-tussenperso nen immers dringend gewenst was. Het ging er om, de vakgroepen ie democratiseren. In deze richting werd K reeds zeer veel bereikt. Het eerste lioel, waarnaar gestreefd werd, was 'i de sanering van het assurantiewezen I door het tegengaan van de activiteit van gelegenheidsagenten en andere beunhazen. Het is immers zo, dat me nig Rijksambtenaar of particulier met vast inkomen een kleine portefeuille onder zijn berusting heeft, waarmee hij schiet onder de duiven van de vakmensen in de assurantiebranche. Hemeltergend. Spr. noemde het hemeltergend, als in de Kamer wordt gezegd, wat daar gezegd is. Het begrip, vóór wat er leeft, ontbreekt. De strijd. die wij voeren, aldus spr., is eerlijk en op recht. Met voorbeelden toonde spr. aan, hoe slecht de toestand in het assurantiebedrijf is. Alleen op Texel b.v .werken al 100 vertegenwoordigers. Talloze keren werd bij de regering aangedrongen op het uitvaardigen van de or; de ne as: kr; ge: eei ooi eig 2e spi rin da; vai no; hoi pel gel en ten koi din 300 bei Als ten een we: spr "V Wo dag H, troi zon wel zijn gev geb G kla; Dui war Hei Z in aan een reel Bi gele mar B. 1 enig roof G: dooi gew ever van geda maa In stam de i: teru, 'Mi door bove men, had Ui: Gii saint; gehoi danij dat i Victc om a Na: schoc een i denk: kan de ft In digde eenge met

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2