DE ZWAtTE SCHADUW D Burgemeester Oud betaalt v. d. Waals f 12.000.- voor reis naar Engeland I im i li am om ELLE Anton speelt een gevaarlijk spel Achter de schermen van de Oorlog Van nabij eh verre WIJ SPELEN BRIDGE van BOEK tot BOEK Saiiaplrin bant pijnen uit! -Ms i%E SPION U misbruikt VAN DEK WAALS de meisjesnaam van zyn moeder, Cranendonk, om zich in te dringen by een Roterdamse illegale groep. Het gelukt hem maar al te goed. Hij gloeit van vaderlandsliefde* hij toont zyn revolver. Hij acteert goed, deze (ranendoi)fc. En men vertrouwt hem. Men vertelt hem de plannen, men noemt hem namen, men zegt hem adressen. En van tijd tot tyd nordt de naam genoemd van mr. p. J. Oud, oud-minister van Finan ciën, burgemeester van de tweede stad des lands. Schreiedetr krabt nadenkend zyn hale schedel, als Van der Waals rapport uitbrengt en hij schudt het hoofd, als Anton vraagt, of het n„g geen tijd wordt de zaak op te rollen. Neen, dat moet nog wach ten. Eerst eens praten met Har ster, eerst eens overleggen met Glshes. In het brein van Schreieder rijpt een plan. VII v. d. WAALS Vermomd als heer kwam hu Burgemeester Oud waarschuwen En op een avond in Juli 1941 zet /in Van der Waals zijn bedoelingen uiteen. Anton moet naar Engel ana: Naar Londen, in gezelschap van mr. Oud, En in Londen heeft Schreieder een karwei voor hem, daar zal hij van opkijken. En als dat lukt, mein heber Anton, dan wordt unser Anton na de Krieg waarachtig Landgoed- bezitter. Dan zal de Führer hem op LUISTEREN HAAR «AHilversum I 301 m tt Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en IX uur. KRO: 7.30 Morgengebed. 7.45 gr.pl. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Hoogmis. 10.15 Symphonie (gr.pl.) 10.10 Giraldo en zijn orkest. 11.00 De Zonne bloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 gr.pl.: 12.00 Angelus. 12.03 Vioolsonate (gr.pl.) 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Het orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer; 1.25 verv. Het orkest Zonder naam; 1.40 gr.pl. 2 Radio cimbalo gezelsch. 2.30 Het voorste LegioenV 4.30 Intern, cabaret (gv.pl.) 25.00 Na schooltijd, 5,15 In de Bodega (gr.pl.) 5.45 Wat het buiten land leest. 6.00 Matrozenkoor. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.15 Alle hens aan dek. 7.30 Oude melodieën. 7.50 Joseph Schmidt. 8.05 De gewone man. 8.12 De zilvervloot. 8.40 Europa één in een ver enigde wereld. 9.00 Omroep-kamer- orkest. 9.50 Uit de schatkamer van het oude testament. 10.30 Ida Presti gitaar Hilversum II, 415 m.Nieuwsberich ten om 7, 8. 1, 6. 8 en 11 uur. VARA 7.15 gr.pl. 8.18 Opera-programma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte orkest werken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schu mann (gr.pl.) VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 gr.pl. 10.30 voor de vrouw. 10.45 viool en piano (Grieg-sonate). 11.10 Vrijheid. 11.30 Or gel (Johan Jong). AVRO: 12.00 Het Virtuoso sextet. 12.30 Weerpraatje. 12.38 Pierre Palla (orgel). 1.15 AVRO- musette-orkest. 1.45 Nieuwe filmfavo rieten. 2.00 Kookkunst. 2.20 Igar Stra vinsky concert (gr.pl.) 3.00 Ons volk en zijn dichters. 3.20 Het Vaudeville strijkorkest. VARA: 4.00 Franse or kestwerken. 4.30 Tussen twaalf en zes tien. 5.00 De stem der Volks (Rotter dam). 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De VARA feliciteert. 6.40 Gem, Omroep a-eapellakoor. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Verleden, heden en toekomst xan de Telex. VPRO: 7.30 Cursus de kerk nu. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Die Sie- ben Worte Jesu Christi am Kreuz. 8.30 Cursus Midden in de wereld. VA RA: 9.00 Men vraagt.en wij draaien. 9.30 Jaren van vriendschap. 9.50 Op vleug'len van muziek. zijn bekende grootmoedige wijze we ten te belonen. Kijk, als Cranendonk heeft unser Anton in Rotterdam een uitstekende indruk gemaakt. Niet waar?, men vertrouwt hem, men ziet hem aan voor een vaderlandse strijder, men vertelt hem alles. En dat gaan we nu uitspelen in grote stijl. Nu moet Anton naar mr. Oud toe om te horen, of de burgemeester er voor voelt naar Engeland te gaan. En als hij er niét voor voelt, dan moet de magistraat eén beetje wor den opgewarmd. En zowaar als Schreieder leeft, dan zal die mr. oud in Engeland terecht komen, maar Anton gaat met hem mee. Want daar is een karwei te doen, een kar wei, waar men ogen van zal opzetten. TEN PAAR DAGEN LATER zitten mr. Oud en Cranendonk ln een druk, vertrouwelijk gesprek. Char mante, handige jongen, die cranen donk. Heeft uitstekende introductie van de illegaliteit. En komt nu bur gemeester Oud ernstig waarschuwen voor grote gevaren. Cranendonk heeft zijn voelhorens uitgestoken, bij heeft uitstekende relaties, hij legt zijn oor overal te luisteren. Als Illegaal wer ker ben je dat verplicht, want het verraad schuilt overal, dat zal mr. 0ud ook wel weten. Er is een groot gevaar, dat mr. Oud bedreigt. Maar Cranendonk weet een mogelijkheid om er aan te ont komen. Mr. Oud fs niet de eerste, die hij het land uithelpt en hij zal de laatste niet zijn ook. Kijk eens, Cra nendonk weet een weg, een veilige weg, om naar Engeland te komen. Zou dat niet prachtig zijn? Dan is mr. Oud in veiligheid en de regering in Londen zal hem met open armen ontvangen. Cranendonk begint trou wens zelf ook gevaar te lopen, en niet zo'n beetje! De Duitsers volgen zijn spoor, zij hebben zyn signale ment, ze zitten hem na als honden een haas. Als mr. Oud en Cranen donk samen konden gaan, dan zou dat dubbel mooi zijn. Maar die reis naar Engeland kost v.eel geld. Er moeten valse papieren gekocht wor den, er moeten een paar hoge Duit sers, die Hitier en de hele oorlog aan hun laars lappen, worden omge kocht en dat kost by elkaar een twaalfduizend gulden. Hij weet dat allemaal precies; het is tenslotte niet de eerste keer Het onderhoud tussen Oud en Cra nendonk duurt lang. De kansen wor den gewikt, de mogelijkheden worden overwogen, de gevaren onder ogen gezien. Een paar dagen later besluit mr. Oud zo spoedig mogelijk naar Engeland over te steken. Hjj stelt Van der Waals 12.000 gulden ter be schikking om de reis voor te berei den. Met de eerste gelegenheid gaat Anton naar Den Haag. Burgemeester Oud gaat mee naar Engeland, rapporteert hij. Schreieder vindt het 't beste nieuws, dat hij in maanden gehoord heeft. Anton is een handige jongen. De handige jongen gaat van het Binnenhof direct naar zijn woning om de 12.000 gulden op te bergen. Heeft hij voorlopig maar in zijn zak gehouden. Schreieder behoeft ten slotte niet alles te weten. MAAK SCHREIEDER weet het na een paar dagen toch. Juffrouw Gegerseider is tenslotte niet voor niets zijn secretaresse en als Van der Waals met haar wil samenleven, moet hy dat zelf weten. Maar ver menging van zaken en liefde is voor een spion gevaarlijk, dubbel gevaar lijk als het voorwerp van die liefde een Duitse vrouw is, die dagelijks met de chef in dezelfde kamer zit In ons nummer van morgen Van der Waals verzint een inbraak en mr. Oud blijft thuis. i Schending van vorstengraf te Berlijn Gisternacht hebben onbekende da ders zich toegang verschaft tot het Mausoleum in het park van het kasteel te Charlottenburg bij Berlijn, waar keizer Wilhelm I, keizerin Augusta, prins Albrecht en de prin ses van Liegnitz begraven liggen. Na de bronzen deur van het Mauso leum te hebben geforceerd, hebben de daders het deksel van de kisten van de keizerlijke familie gelicht. Een militair, die zijn eerste onder richt kreeg in autorijden, ver oorzaakte Dins dagmiddag te Al melo een ernstig verkeersongeval. Hij maakte bij een kruispunt een foutieve bocht en reed de op een motorrijwiel uiterst rechts van de weg rijdende 25- jarige wijkverpleegster mej. W. Nij- hof uit Vriezenveen, omver. Zij werd 20 m. met de auto meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis te Almelo vervoerd en daar overleden. xDe heer G. J. van Heuven Goedhart te Bussum is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal in de plaats van de heer mr. dr. J. in 't Veld. xDe vrije universi teit te Gent, heeft de titel van doctor honoris causa toegekend aan de psycho loog professor Buitendijk te Utrecht. xDe 52-jarige machinist der R. T. M. P. Bakelaar uit Middelharnis, die met de veerboot .Middelharnis" der R. T. M. een dag dienst kwam doen op het veer ZijpeAnna Jacobapolder in verband met de proefvaart van de nieuwe veerboot „Grevelingen" is toen Jiij zich aan boord wilde begeven, door de duisternis misleid van de steiger in de steenglooiing van de tramhaven aan het Zijpe gevallen en verdronken. x Zondagmorgen werden drie kostbare honden, rasexemplaren van nat. ten toonstellingen, vergiftigd door het eten van een stuk vlees, vis of brood, waar op strichnine gesmeerd was. Men ver moedt. dat" smokkelaars dit vergif heb ben uitgestrooid om speurhonden on schadelijk te maken. xHet perso neel van verschillende hotels te Parijs waar delegaties van de conferentie der 16 landen voor de hulp aan Europa ge huisvest zijn, dreigt met staking, va riërend van 1 uur tot volkomen stil legging van het bedrijf. Het personeel eist korter werktijd en kosteloze maal tijden tijdens het wei*k. xEen woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Washington heeft verklaard, dat „er geen sprake meer zou zijn van enige steunverle ning aan Italië, wanneer de commu nisten er bij de verkiezingen de over winning zouden behalen". xHet Amerikaanse tribunaal voor oorlogs misdaden te Neurenberg heeft luit.-ge- neraal der politie Ulrich Griefelt tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de uit voering van het nazi-program van ras- sënvernietiging. xDe N.V. Neder landse .Schoenen Unie Bloch en Stibbe H.ollandia te Waalwijk gaat in Den Bosch een nieuwe schoenfabriek bou wen. In deze fabriek zullen 2000 arbei ders werkgelegenheid vinden. x Op het eiland Morotai is de Nederland se stuurman W. Anker van het schip „Nassau" tijdens een ruzie dodelijk /verwond. Verdacht van deze doodslag is een,Australische vlieger van de RAF gearresteerd. door J, D. v. Exter 177. Gerrit Kraai, die nu wel be merkt, dat het hem niet meer zal luk ken om te ontsnappen, begint 'n toon tje lager te zingen. Maar de veldwach ter slaat geen acht op hem. Hij wordt in de kerker onder het raadhuis ge stopt en zal later voor het gerecht moeten verschijnen: Pirn, Pam en Pom zijn de helden van de dag. Het hele dorp viert feest, nu de dief, die het dorp al zo lang onveilig maakte, ge vangen is. Niemand let meer op Ger rit Kraai, die in zijn kerker bittere tranen schreit. 178. 's Middags moeten Pim, Pam en Pom bij de burgemeester komen en krijgen zij de beloning, die uitgeloofd was voor het vinden van de dief. „Ik ben er trots op", zegt de bilïgemees- ter", dat er zulke dappere honden on der mijn onderdanen zijn. Jullie hebt niet alleen aan de diefstallen een ein de gemaakt, maar óók aan 't spoken!" En nu duikt hij achter zijn bureau. „Hier is voor ieder van jullie een me daille met halsband, te dragen op Zon en Feestdagen. En hier is de beloning in geld. Weest er zuinig op". XXIII. Het spel uit de vorige rubriek. Dit had de volgende kaartverdeljng: S. h-b-9 H. 8-6-5-4 R. a-h-3 KI. h-b:9 s. 8-4-3 S. 7-6-2 H. a-h-10-9-3 H. v-b-7 R. b-9-4 R. v-10-8 KI. 8-7 KI. 6-5-4-3 S. a-v-10-5 H. 2 R. 7-6-5-2 KI. a-v-10-2 Om op dit spel 4 sch. te maken, na uitkomst door West met harten heer en aas, is niet moeilijk, maar de Zuid speler, die het spel te spelen kreeg, maakte 6 schoppen. Zuid troefde de tweede harten in met sch. 5, speelde een kleine ruiten naar de aas in N. en troefde in eigen hand weer een harten af, nu met de 10. Toen speelde hij een kleine klaver naar de 9 in Noord, speelde de laatste harten uit Noord en troefde in eigen hand af met sch. aas. Toen in de 7e slag schoppen vrouw naar de heer in Noord. Daarna uit Noord tweemaal troef na, waarop in Zuid twee ruitens weg. Toen klaver 9 uit Noord genomen in eigen hand met klaver 10. Daarna aas en vrouw van klaver na, waarop in Noord klaver boer en ruiten 3 en de laatste slag is voor ruiten aas. Opgave. Hoe speelt gij als Zuid het volgende 4-schoppen spel? West kwam uit met harten aas en speelde heer en vrouw na. S. 5 H. 8-4-3-2 R. h-9-5-4-3 KI. a-9-5 b-9-6-4-3 S. a-h-v-10 H. v-b R. S K. R. KI. 8-3 S. H. R. KI. 7 b-9-7 10-8-2 KI. v-b-10-7-6-2 a-h-v-10-8-2 6-5 a-7-6 h-4 IN ELKE HOTELKAMER EEN BIJBEL Dezer dagen is te Utrecht opgericht de Ned. Gideons vereniging, die zich tot doei stelt om naar het voorbeeld der Amerikaanse Gideons-vereniglng te Chicago, in alle hotel- en pension kamers in Nederland een bijbel te plaatsen. Zeeuwse familie namen, door Dr. P. J. Meertens. N.V. Uitg.-Mij. A. Rutgers, Naarden. Ongetwijfeld zul len er in Zeeland zeer velen zijn, die in dit werkje belang stellen. Zeeland is een gebied, dat ook door zijn uit zonderlijke ligging zijn tradities heel lang bewaard heeft en waar geslachten leven, die van vader op zoon tot in 't grijs verleden niet buiten die provin cie hebben geleefd. Juist daarom treft men er zo vele namen, die een speci fiek Zeeuws karakter hebben. Als wij de bronnen zien opgenoemd waaruit de schrijver geput heeft, dan blijkt wel welk een ontzaglijk werk hier verricht moet worden en voor welke moeilijkheden men stond, omdat het oorlogsgeweld hier van de oude ar chiefstukken zo veel vernield heeft. Inderdaad, een boekje, dat vooral in Zeeland met grote interesse gelezen zal worden. ma door Jan Dirk van Exier cooyriiM it.D.p. De smokkelaars hebben de eerste versperring met gemak genomen. Over dergelijke maatregelen winden zij zich niet meer op. Maar ze zijn nog niet op hun plaats van bestem ming. Er kan nog van alles gebeu ren. Op een smalle weg in de bos sen beweegt zich een schaduw. Een schaduw, waaruit men niet meer de Chef herkennen zou. Een stem klinkt op: Daar komen ze Lange. Start de wagen! Een motor hegint te zoemen. In de verte hoort men het geluid van een enorme vrachtwagen, die schijnbaar op topsnelheid langs de weg stuift. De schaduw glijdt in de gereedstaande auto en deze schiet weg. „Nu is het de zaak, dat we ze vóór blijven en ze tot stoppen kunnen dwingen bij de S-boeht", sist de Chef De Lange knikt. „Alles klaar? Daar komt-ie. Laat 'ra rennen Chef, sneller!!" „Daar komt de bocht! Klaar? Gooi af!" De lange komt bliksemsnel in ac tie en gooit iets uit de voortrazende auto. Een enorme rookzuil schijnt uit Koker A 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. het wegdek op te spuiten, en nog een en nog een. Achter de auto van de Chef is niets meer te zien, maar dan ook niets meer. Het uitzicht, dat in het nach telijk uur toch al niet ruim is, is nu totaal versluierd door de enorme rookbank. De Chef stuurt zijn auto door de S-bocht heen en rijdt hem terzijde van de weg, in een tussen de bomen uitgespaarde parkeerplaats. OOt tjeerd ADErtA M 7) In het voor hem uitschijnende licht van de zaklantaarns ging hij het gezel schap voor. Achter in het huis, door een dwarsgang en over een klein stenen trapje kwamen ze plotseling in éen grote ruimte waar talrijke balen, kisten en kratten waren opgeslagen. „Een ideale plaats voor een moord," zei de apotheker goedkeurend. „Zou U werkelijk denken, dat hier ergens het lijkvroeg mevrouw Jaarsma zich aan zijn arm vastklampend. „Argens zal 't toch moeten zijn," antwoordde de heer Van Heerde rond kijkend. „Licht eens naar boven," adviseerde mevrouw Visser. Meneer Dupois belichtte de zware balken en dwarsbalken, welke het dak schraagden! f"eeft U daar wat gehoord?" vroeg hjj nieuwsgierig, evrouw dacht, dat de moordenaar zich daar misschien uit wroeging had langen," legde de apotheker glimlachend uit. heer Van Heerde deed een vergeefse poging om een zware met ijzer be slagen deur open te maken. „Wat is hier achter, mijnheer De Wit?" „De wijnkelder," zei de gastheer. „Maar de deur is gesloten. Het is niet mogelijk, dat hier iemandtrouwens, het is er verschrikkelijk stoffig en vuil. Ik weet zeker, dat niemand lust zou gevoelen om daar de laatste adem uit te blazen." „Dan kunnen we ons de moeite van het onderzoek sparen," zei meneer Du pois. „Och, kijk, wie hebben we daar?"- „De hemel zei dank, dat U ons komt verlossen!" riep de doktersvrouw, haastig van achter een stapel zakken te voorschyn komend. Het is hier zo vreselijk griezelig." „Inderdaed," zei de heer Van Heerde. „Komt U ook maer te veurschijn, mijn heer. Wie is U? Ach, meneer De Vries. Zyn er hier nog meer verdoolden?" „We mogen niets zeggen," zei mevrouw Van Bremen, maar haar ogen dwaalden naar een donkere hoek, waar talrijke kisten op elkaar gestapeld waren. De heet Dupois liep er heen en bracht triomfantelijk mevrouw Van den Brink en mademoiselle Dupont te voorschijn. „Ziezo," zei hij, „we schieten op." „Dat wil zeggen," zei meneer Bassing sarcastisch, „U heeft nog niets van het lijk gevonden." „Ja, het lijk!" riep mevrouw Jaarsma, „waar is het lijk?" „Staat dit pakhuis nog met andere ruimten in verbinding?" vroeg de heer Dupois. „Laat mij maar weer voorgaan," zei de gastheer. Aan het hoofd van de kleine stoet liep hij naar een opening in de muur waar een nauw wenteltrapje naar een donkere kelder voerde. „Denkt allen alstublieft om uw hoofden!" waarschuwde hij. „Het is hier erg laag. Zo dadelijk komen we......" Een zenuwachtig lachje klonk uit het diepe duister. „Kijk, kijk!" riep de heer Van Heerde tevreden, „we naederen waerachtig de plaets van de meurd!" Bij het afdalen van de laatste treden zagen ze plotseling een vierkant ge welf. „Maak alsjeblieft licht!" riep een zenuwachtige stem. „Hier vlakbij moet 't li)k De lantaarns der detectives beschenen een wonderlijk schouwspel. De ma gere mevrouw Bassing zat midden in de kelder en knipoogde tegen het licht. Om haar heen stonden in schilderachtige wanorde de nog ontbrekende gasten, die luidruchtig de rest van het gezelschap begroetten. „Eindelijk," zei de zware stem van dokter Van Bremen, „ik dacht waar achtig, dat we hier vergeten werden." „Isis U vermeurd, mevrouw?" informeerde de heer Van Heerde. „Dacht U misschien, dat ik hier voor myn pleizier op die vuile vloer zit?" vroeg de directeursvrouw verontwaardigd. „Ik verzeker U, dat ik hier de vreselijkste ogenblikken van myn leven doorgemaakt heb. Waar is de engerd, die mij in mijn hals heeft geknepen?" „Neen, neen, mevrouw!" riep de heer Dupois, toen hy zag, dat zy aanstalten maakte om overeind te komen. „U moet nog een ogenblikje op uw plaats blij ven. We zullen even moeten nagaan wie voor dit alles verantwoordelijk is." Hij plaatste zich naast haar, nam vervolgens drie stappen en keek tevreden naar zijn collega. „Me dunkt," zei hij, „dat van dit bonte gezelschap alleen de dokter, dominé Van Beveren en mevrouw Beekman in aanmerking komen." „Waar is mijn dochter?" vroeg de predikantsvrouw rondkijkend. „Laten we maar te voorschijn komen, Henk!" riep een vrolijke stem. „Het lijk is gevonden en het blijkt, dat wij aan dit drama part noch deel hebben." „Marietje!" riep mevrouw Van Beveren verwijtend, toen het licht haar dochter bescheen. „Hoe kom je daar nu achter die vuile kisten? Kijk je japon er eens uitzien. Het lijkt wel of Het meisje streek haastig de kant van haar kraagje glad. „Weet U, moeder, het was zo griezelig en ik dacht, dat ik het best in de veilige hoede van een echte politieman kon blijven. Henk heeft „Onzin," zei mevrouw Van Beveren geërgerd. v „Het is allemaal mfln schuld, mevrouw," zei de inspecteur haastig. „Ziet Uwewe z^n nog zo jong en we hadden geen van beiden zin om ver moord te worden. We dachten, dat, als we daar veilig achtef die kisten za tenmaar ja't is er inderdaad wel een beetje stoffig." Hij plukte wat spinrag van de mouw van zyn smoking en keek een beetje verlegen naar de predikantsvrouw, die haar lippen op elkaar klemde en zich naar de detectives keerde. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5