Jacob Kwast" veroverde de wereld Jaarvergadering „De Tuinbouw" te Obdam Wognum, hei dorp van de zang Het begon in een koestal Omzet niet ver van anderhalf millioen St. Pcmeras Egmond aan Zee. Oud-burgemeester Eyma overleden Broek op Langendijk. Toogavond N.C.L.B. Wielrijders! Egmond-Binnen. Beaarding dom. dr. J. Huyben N oordscharwoude. 25-jarig bestaan „Memento Mori" Hieuwe Niedorp. Kolven en biljarten Mrs. Miniver Stompetoren. Bond van Plattelandsvrouwen Dirkshorn. I. Wognum is een dorp van rustige eenvoudige mensen, die hun koeien melken, hun boomgaarden bespuiten of appels en peren plukken en zich in dit opzicht in genefi dele onderscheiden van andere bewoners van het Westfriese land. Maar Wognum is ook het dorp van de zang. Hier werd op 1 Maart 1889 een vereniging gesticht, die de naam Wognum in het begin der twintigste eeuw een magische klank zou geven, een vereniging, die roem als bijkans geen andere zou behalen en de blik van de wereld vestigen op dat dorp welks inwoners de kunst verstonden in hun lied een zangtech- nische perfectie te paren aan de geest van natuurlijke zuiverheid van het platteland. Willem Saai, een Wognummer boer, als mens even eenvoudig als zijn zangers en zangeressen, maar een man van singuliere gaven als dirigent en organisator, leidde „De W'ognummers" tot die grote hoogten. Hij was de ziel der vereniging en toen hij op 23 Juli 1917, vijftig jaar oud, over leed, heeft men uit piëteit de vereniging, welke de naam „Jacob Kwast" droeg, ook geliquideerd. Maar Wognum moest zingen en op 11 October 1917 werd het „W'og- nums Zangkoor" opgericht, met een keur van „ouwe getrouwen", dat zich onder leiding stelde van Dirk Saai, de zoon van de overleden dirigent. Op 1 April 1918 werd de eerste uitvoering gegeven te Wognum en om dat dit feit binnenkort dertig jaar -geleden is, willen we enige kolommen wjjden aan de geschiedenis van het fenomeen van de Wognummer zang. Dit eerste artikel zal zijn een herinnering aan „Jacob Kwast". De zin voor het zingen en in 't bijzon der voor het zingen in koorverband werd te Wognum aangekweekt door Jacob Kwast, die van 1810 tot 1859 daar „bovenmeester" was. Zingen moesten zijn scholieren leren, want, zo zei hij hun „wie geen zingen leert kan nooit in de hemel komen, want daar moeten alle gezaligden zingen ter ere Gods". Hij was het ook die de kinderen het notenschrift leerde, een bijzondere pres tatie in die tijd. Hij was stamvader van een zeer muzikaal geslacht: zijn zoon Jan werd stadsmuziekdirecteur te Dord recht, zijn andere zoon, Jacob, stond bekend als een begaafd musicus cn componist. De kinderen van deze gin gen ook alle weer in de muziek. Jan Kwast werd leraar te Apeldoorn, Ba rend was dirigent en muziekrecensent te Amsterdam, Felix was een vooraan staand cellist, Henry een buitengewoon goed violist en James vestigde zich te Berlijn als pianist. Na Jacob Kwast kwamen er te Wognum meester Van der Oord, mees ter van den Abeele en Meester Magnê die, merkwaardig genoeg, allen ook een „zangcomplex" bezaten en de voetspo ren van hun voorganger drukten. Het is dus niet te verwonderen dat in een dorp waar men van kindsbeen af de liefde voor de zang kreeg ingegoten, d" behoefte aan een koor ontstond. Op 1 Maart 1889 kwam ten huize van de heer A. Pels een twaalftal heren bijeen om een zangvereniging op te richten en ze geraakten tot hun doel. „Zanglust" was geboren, een naam die enige jaren later gewijzigd werd in „Jacob Kwast". Willem Saai kreeg de leiding. Hij had enig muziekonderwijs genoten van meester Van der Oord en had deze als orgelist bij de Ned. herv. kerk opge volgd. Zijn meesterschap op het oude orgel en zijn liefde voor het instrument waren in de gehele omtrek bekend. Maar een koor dirigeren was wat anders en de repetities werden in den beginne gehouden in de koestal van Saai en op 25 December 1889 had de eerste uitvoering plaats. Ze werd een geweldig succes. Naderhand volgden méér plaatselijke concerten, waarbij meester Magné zich deed kennen als een uitnemend solist en gewaardeerd medewerker. Voor zijn stimulerende arbeid kreeg hij het erelidmaatschap. Inmiddels had Willem Saai zich ont wikkeld tot een uniek dirigent, die de zangers inspireerde en zijn publiek fas cineerde. Op 12 April 1896 concerteerde „Jacob Kwast" te Oostwoud, op 27 Mei 1897 behaalde de vereniging te Enk huizen op een concours voor gemengde koren een eerste prijs. De weg naar de roem was betreden.... Een gulden bladzijde in de geschie denis van „Jacob Kwast" vormt het succes, dat men boekte in Mei 1902, toen men deelnam aan de zangwed strijd, uitgeschreven door de liedertafel „Onderlinge Oefening" te Amsterdam, gehouden in het Paleis voor Volksvlijt. „Jacob Kwast" had concurrentie van de beste verenigingen in den lande, maar legde beslag op de eerste prijs, bestaande uit f 200 en een zilveren me daille van Z. K. H. Prins Hendrik. 's Avonds trad de vereniging nog maals op met „Woudgedachten" van Abt en er heerste bij het auditorium, dat uit vierduizend personen bestond, een geweldig enthousiasme. De V.V.V. te Amsterdam schonk het koor een gouden medaille, de firma Roelof Citroen offreerde Willem Saai een met zilver gemonteerde dirigeer stok, terwijl het Stedelijk Muziekcorps te Purmerend een zilveren kruis aan bood. De Wognummers hadden door dit op treden hun naam voor goed gevestigd. Hun terugkéer in het dorp was een ware triomftocht. Het is niet doenlijk de reeks concer ten op de voet te volgen. We willen slechts de belangrijkste aanstippen. In Juli 1902 maakte het koor een reis naar Maastricht om in samenwerking met de beroemde „Maastreechter Staar" te zingen. Op 15 Januari'1905 zong het koor in het Concertgebouw te Amster dam en op 23 Maart te Den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, waarbij de vereniging de hoge eer genoot de Koninklijke Familie onder haar toehoorders te mogen tellen. De dirigent en de dames-solisten G. Veer manSlagter en M. BestHouter' wer den aan H. M. de Koningin voorge steld, die Haar grote tevredenheid be tuigde over wat Zij deze avond had mogen horen. Steeds verder gingen de Wognum mers van huis, naar Groningen, Leeu warden, Leiden, Dordrecht, Zutfen, Nij megen en talloze steden meer. WILLEM SAAL In totaal werden door „Jacob Kwast" 664 concerten gegeven. NAAR HET BUITENLAND De historie van „Jacob Kwast" heeft een apart hoofdstuk .en wel het optre den in het buitenland. Het begon in Januari 1909 met een concert te Ant werpen. Daarna kwam er een aanvra ge uit Berlijn. Willem Saai, die nooit anders dan lager onderwijs had geno ten, leerde Duits volgens de Berlitz- methode en reisde met Barend Kwast naar de Duitse hoofdstad om het op treden te regelen. Hij was ook een im- pressario zonder weerga. Zijn wijze van reclame maken was zonder groot vertoon, maar doeltreffend. Alle rei zen werden door hem tot in de fines ses voorbereid en nooit heeft er iets gehaperd. Vijf avonden concerteerde het koor in Berlijn en weer met een uitzonder lijk succes. De Homophon Company maakte van enige liederen gramofoon- opnamen. Let wel, men telde toen 1909! Aan het einde van het jaar werd ook het eigen repetitielokaal te Wog num, gebouwd naast de boerderij van Willem Saai, in gebruik genomen. In Februari 1911 ging het koor naar Lon den, in Maart naar Zwitserland, waar het zong te Zürich, Bern, Chaux de Fonds, Neuchatel, Winterthur, Biel, Montreax en Genève. Tot het uitbre ken van de eerste wereldoorlog trad het koor nog menigmaal in Duitsland op. Talloze malen heeft „Jacob Kwast" ook zijn medewerking verleend aan liefdadigheidsconcerten. En waar de Wognummers zongen kwam er geld in het laatje! Ook in dit opzicht kan gesproken wor den van een roemrijke staat van dienst! We hebben slechts enige grepen ge daan uit de historie van het wereld beroemde koor. Veel zou er nog kun nen worden opgesomd, zoals de glori euze herdenking van het 25-jarig be staan in 1914, het feit, dat de naam van de Wognummers zelfs als sigaren- merk werd gekozen en zo meer. En bij deze herinnering komen ook tal van namen boven, als van een Jan Best, die vele jaren zo'n eminent voorzitter was, van ds. Reynders en ds. Cuperi, die zich zulke grote vrienden der vereniging betoonden. HET ECHTPAAR VEERMAN Even willen stilstaan bij twee na men die als een gouden draad door de geschiedenis van de Wog nummers lopen, namelijk die van mevr. Grietje Veerman-Slagter en Dirk Veerman. Zij traden als jon ge mensen in 1892 toe als lid. Grietje Slachter bleek een bijzon der begaafde zangeres en zij werd de soliste van het koor. Zij zong zo zuiver, zo glashelder on zo bezield, dat de mensen die haar gehoord hebben nog door de herinnering ontroerd worden. Op 5 Augustus 1944 is zij overleden. Ook haar echtgenoot Dirk Veer man was een zeer goed zanger en daarbij een man van organisa torische kwaliteiten. In 1909 werd hij tot voorzitter gekozen en bij de oprichting van het „Wognums Zangkoor" in 1917 werd hij weer praescs, welke functie hij heden ten dage nog vervult. Beiden wa ren de steunpilaren der vereni ging, zij in vocaal, hij in bestuur lijk' opzicht. De mobilisatieiaren brachten voor het koor vele moeilijkheden mee, daar diverse herenleden onder dienst moes ten, maar de grote slag voor de ver eniging was de dood van Willem, Saai in 1917. Zijn stoffelijk overschot werd naar de laatste rustplaats uitge^ c-ragen uit het repetitielokaal van „Ja cob Kwast" Een eenvoudig monument werd 13 Aei 1920 voor de Ned. Hervormde Kerk te zijner nagedachtenis onthuld. Maar in de harten der ouderen onder ens zal hij blijven voortleven als de van God begenadigde kunstenaar. De Coöp. Tuinbouw- en Handelsver eniging „De Tuinbouw" te Obdam hield Maandagavond onder voorzitter schap van de heer H. P. de Nijs haar jaarvergadering. Geopend werd met een bijzonder woord van welkom tot burgemeester De Boer, de heer Ootjers, voorzitter van de Prov. Commissie van Veilingen en mr. Dracht uit Hoorn. De voorzitter memoreerde dat de omzet aan de vei ling nog iets gestegen was in het afge lopen jaar. Kwam vorig jaar eerst per 28 April de eerste witlof aan de vei ling, tengevolge van de strenge winter, dit jaar is reeds thans op vele veilin gen deze groente aanwezig en tegen behoorlijk lonende prijzen, ook al in tegenstelling met vorig jaar, toen er op 16 Mei nog een aanvoer was van 30.000 kg tegen 0,15, wat nu 0,50 a 0,60 per kg is. Bij zijn verder over zicht over het afgelopen jaar memo reerde spr. dat de prijzen van de vroege aardappelen spoedig teruglie pen en dat de prijzen van slabonen door de droogte naderhand abnormaal hoog waren. Ook peen, waarvan een goede teelt was, bracht goede prijzen op, wat ook voor rode bieten geldt, hoewel het hiermede later geweldig misliep, zodat er momenteel nog 230 wagons in kuilen liggen opgeslagen, terwijl het naar sprekers mening een puzzle zal zijn om deze voorraad tegen behoorlijke prijzen weg te werken. De aanhoudende droogte, die in vele streken van ons land van buitengewoon schadelijke in vloed was, had juist in Obdam en om geving een tegengestelde uitwerking, zodat de teelt over het algemeen goed was, evenals de prijzen. De bodem in de markt. Spr. achtte het hoogstnoodzakelijk, dat er een z.g. bodem in de markt kwam. Spr. waarschuwde de tuinbou wers er voor bij het uitzetten van het teeltplan voor het komende seizoen niet alles op één kaart te zetten, doch ver schillende groenten te telen. Groene kool en knolbiet schijnen wel zeer ge wilde producten te zijn en genieten dus vrijwel zekerheid van lonende prijs. Mededelingen. Vorige week zijn 10 wagons pootaard- appelen geruimd. De uitbetalingsprijs van gele kool, op 700 gesteld, loopt af met ingang van 22 Maart, waarna alles voor rekening van de tuinders zelf zal komen. Er zijn 7000 grote- en 9000 kleine kisten in voorraad. Na 1 Mei zullen alle kisten ingeleverd moeten worden, waarna de afrekening van de huur zal volgen.1 Tot 1 April a.s. be staat er nog gelegenheid zich op te geven voor deelname aan het pensioen fonds. Op straffe van boete zullen de veilingbordjes, te beginnen met de a.s. aardappelperiode, dubbel en dof ge schilderd moeten zijn. Enige cijfers. Ontvangsten en uitgaven 147.669,05. De balans sluit op activa en passiva op 50.716,26. De onroerende goederen staan aangegeven voor 15.172,50, re serve 16.951,53, opgenomen gelden f 27.500. De totaal omzet bedroeg 1.377.875,44, vorig jaar 1.371.670,78. Aankoop bouwterrein. Aan het bestuur werd volmacht ge geven tot aankoop van een bouwterrein en het stichten van een stenen schuur voor berging van veilingfust. Het bouw terrein kan gekocht worden van de ge meente Obdam; de schuur zal 30x8 meter, 4 meter hoog worden, geheel steen en ten dienste van goede ventila tie van roosters worden voorrzien en plaats bieden voor 30.000 kisten. Ook werd volmacht gegeven voor het stich tingsbedrag ad. 30.000. Op aangename en zakelijke wijze sprak vervolgens mr. Dracht uit Hoorn over juridische bedrijfsvoorlichting. Spr. gaf een beeld van de werkwijze, die o.a. bestaat uit het geven van ad viezen over recht en wet, zoals pacht wet, pachtbesluit, aankoop van gron den, teeltvergunningen, etc. Een aantal leden kwam met het voorstel om bij overtreding van de vei- iingvoorschriften geen boete op te leg gen, alvorens de betrokkene in de ge legenheid is geweest een uiteenztting aan het bestuur te kunnen geven. Het prae-advies van het bestuur luidde afwijzend, daar ook nu reeds alle gelegenheid wordt gegeven om schrif telijk, zowel als mondeling bij het be stuur in beroep te gaan. Het voorstel werd afgewezen. Er blijkt dat af en toe kleine partijen gangbare producten naar andere veilin gen worden gestuurd. Dit is niet toe gestaan en er zal streng worden inge grepen. De vergoeding van het bestuur werd vastgesteld op 1/10 van de omzet; het marktgeld werd bepaald op 3 en 1 voor Centr. Bureau. Hierna sluiting. PACT VAN BRUSSEL GETEKEND. Het verdrag van Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden is in het Paleis der Academie te Brussel op plechtige wjjze getekend. Mr. Baron van Boetzelaar van Oosterhout, onze minister van Buiten landse Zaken tekent. Op 68-jarige leeftijd is oud-burge meester C. J. Eyma van Egmond aan Zee Dinsdagavond vrij plotseling overleden. Burgemeester Eyma, die op 16 Mei 1879 te Ankeveen geboren was, trad reeds op 23-jarige leeftijd in ge meentedienst. Na de H.B.S. afgelo pen te hebben, studeerde hij voor gemeenteadministratie, terwijl hij volontair te Steenwijk was. In 19U3 werd hij ambtenaar te Leerdam en in 1905 secretaris van Geldermalsen. Hij was volkomen geschoold in de ge meente-administratie, toen hij in 1910 benoemd werd tot Burgemeester van Egmond aan Zee. Als Burgemeester heeft hij zich al tijd onderscheiden door zijn volkomen eerlijkheid en oprechtheid. Onkreuk baar, staande boven de partijen, heeft hij altijd geregeerd, zoals het volgens zijn eerlijke overtuiging recht was. Veel is er tijdens zijn burgemees terschap tot stand gekomen. Nog is de gemeente trots, dat zij, ais kielne gemeente wel een unicum in den lan de, een eigen waterleidingbedrijf heeft, dat in 1914 tot stand kwam. In 1917, tijdens de vorige wereldoor log, bouwde de gemeente zelf een electrisch net, daar het P.E.N. zulks niet aandurfde, waardoor de gemeen te dus over gas, water en electrici- teit beschikte. Kort voor het uitbre ken van 'de oorlog in 1940' werden plannen gemaakt voor riolering, waarvan de verwezenlijking thans voor de deur staat, die hij echter niet meer heeft mogen beleven. Tijdens zijn burgemeesterschap werd de gemeente steeds meer om geschakeld van vissersdorp tot bad plaats, hetgeen hij krachtig bevor derde o.m. ook door steun aan de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, die hij een warm hart toedroeg en waarvan hij jarenlang voorzitter was. Ook op ander maatschappelijk gebied bekleedde hij velerlei functies. Zo was hij o.a. bestuurslid van Het Witte Kruis, de Nutsspaarbank, de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap pij, beschermheer der Gymnastiekver eniging Achilles enz. Hij was voorts een groot natuur liefhebber, bekend met de flora en fauna der duinstreek, in het bezit van een unieke verzameling vogels en enthousiast medewerker van Rijks- en andere instanties op het gebied der ornithologie. Trouw aan Koningin en vaderland, werd hij, als één der eersten, reeds in Mei 1941 door de bezetter ontslagen en een half jaar later voor lange tijd geïnterneerd in St. Michielsgestel. Dit heeft hem, die een vrij leven in de landelijke natuur gewend was, een knak gegeven. Toen hij in Mei 1945 in zijn eer hersteld werd, was hij niet meer de oude en inmiddels de 65- jarige leeftijd gepasseerd, vroeg en verkreeg hij met ingang van 1 De cember 1945 eervol ontslag, na met een onderbreking van 4 jaar dus ruim 35 jaar aan het hoofd der ge meente Egmond aan Zee te hebben gestaan. Zijn verdiensten jegens de ge meente werden door de gemeenteraad geëerd bij zijn zilveren ambtsjubi leum, in Mei 1935. Bij die gelegen heid werd het vroegere Schoolplein herdoopt in Burgemeester Eyma- plein, terwijl daar een plantsoen werd aangelegd, waarin een monumentale bank met inscriptie, de herinnering aan hem voor het nageslachte heeft bewaard. Ter ere der nagedachtenis van hem, die zoveel jaren de gemeente trouw gediend heeft, waait van het gemeentehuis de vlag halfstok. Zijn begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur op de algemene begraafplaats, te midden van het duinlandschap, dat hem zo lief was. HET OPZEGGEN DER HUUR De erven W. Schong verzoeken ons op te nemen, dat in het raadsverslag vermeld is, dat de gemeente hun de huur van een visrokerij opzegde, we gens wanbetaling. Dit is onjuist. Het betreft hier de erven E. Schong. Dinsdagavond kwamen in hotel „Welgelegen" 6 afdelingen van de Ned. Christ. Landarbeiders Bond in verga dering bijeen. Aanwezig waren de afdelingen Br. op Langendijk. Noord-Scharwoude, Dirkshorn, Krabbendam, Heerhugo waard en Sint Pancras. Muzikale me dewerking werd verleend door een ensemble, dat voor een mooie afwis seling zorgde. Het hoofdbestuur van de NCLB (on dergebracht bij CNV) werd vertegen woordigd door de heren D. Meijer en H. Oudekerk. De districts-voorzitter, de heer Pols, verzocht bij de opening te zingen Ps. 68:10, waarna hij voor ging in gebed. Hij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Meijer. Deze sprak over het onderwerp „Arbeid en arbeidsvreug de". In bijzonder legde spr. de nadruk op wat reeds tot stand was gebracht door de vakbeweging. Als wij een blik terug slaan op de toestanden van vroeger en nu kunnen wij zien dat er inderdaad verbeteringen zijn. Spr. noemde als voorbeeld de kindertoe slag. Wij moeten waakzaam en actief blijven, ieder lid moet propagandist zijn voor onze NCLB. Tijdens de pau ze werden allen getracteerd op koffie en koek en zorgde het muziekgezel schap voor een gezellige afwisseling in het programma. Dit ensemble oogst te ween. veel succes. Voorts sprak de heer Oudekerk over het onderwerp „In Roeping besef bouwen". Deze meer propagandistische rede boeide alle aanwezigen een uur lang, wat bleek uit het daverend ap plaus. Tot besluit sprak de heer Pols woorden van dank, waarna gezamen lijk werd gezongen de „Avondzang" en de heer Oudekerk deze goed ge slaagde bijeenkomst met dankgebed sloot. VEILINGOMZET L.G.C. Bij de Langedijker Groenten Cen trale is in de maand Februari voor 'n bedrag van 497.929,67 omgezet. De fietser is „bij nacht" verplicht, te rijden met rood achterlicht! Onder grote belangstelling werd gis termorgen uit de Benedictijnerabdij te Egmond de dezer dagen overleden Prior Dom. Dr. J. Huyben ten grave gedragen. Onder de vele aanwezigen merkten wij op Prof. Dr. A. van Giffen, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der koningin van Overijsel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, voorts de deken van Alkmaar, verscheidene pastoors en burgemeesters uit de om etreken. De kapel van het klooster bleek te klein om de vele belangstellenden te bevatten. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door de Abt van de Sint Paulus Abdij te Oosterhout, Dom. M. Mahler O S B met assistentie van de Subprior van Egmond, Dom. R. Schutte als presb assistent, en de pa ters Dom A. Ruys, Dom A. Beekman, als troondiakens, terwijl als diaken bij het misoffer fungeerde Dom N. Visser en als subdiaken Dom J. Schopman. Na de plechtige H. Mis sprak Prof. Mr. W J. Duynstee CSSR, hoogleraar te Nijmegen, de lijkrede uit. Hij prees de overleden Prior als een voorbeeldig monnik en een waardige zoon van St. Benedictus. Hij werd de hoeksteen van het grote bouwwerk de Egmonder Abdij. Ook op wetenschap pelijk gebied verwierf Dom. Huyben zich een onsterfelijke naam. Na de plechtigheden in de kapel ver gezelde een grote stoet van monniken, ■waarbij zich honderden belangstellen den aansloten, de overleden Prior naar de dodenakker, gelegen op de oude grond van de Abdijkerk, waar de Abt van Oosterhout de beaarding verrichtte. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer H. Corne- lissen behaalde bij het Maandag ge houden examen te Rotterdam het di ploma Vakbekwaamheid. Het gezellen- diploma herenkapper behaalde hij reeds in Januari. Ter gelegenheid van dit feit werd een vergadering gehouden op Maandag 15 Maart in café „Rust Wat". Na notu len en jaarverslag volgde bestuursver kiezing, waarbij men bij het oude bleef. Bij de rondvraag kwam de heer Hui- bers met het bezwaar naar voren van de bijdrage ten bate van de vereniging bij een begrafenis van een niet-lid die dat bedrag bezwaarlijk kon betalen. De voorzitter antwoordde: „het niet-lid had lid moeten zijn, hij is in de gelegenheid geweest en nu kon de vereniging geen onderscheid maken". Het bestuur zat in de bloemetjes cn het meest ongewone was wel de aan wezigheid van de dames der bestuurs leden en Zuster van Noppen. De voor zitter heette allen van harte welkom, ook de genodigde oud-bestuursleden, De Bond van de Begrafenisver. Lange- dijk en Omstreken was vertegenwoor digd door de heren Vinke en Heitsma. De voorzitter gaf enkele momenten weer welke in de afgelopen 25 jaar zijn voorgevallen en wenste ook de drie jubilarissen, de heren D. Bruin, W. Keizer en A. Stammes van harte geluk met hun 25-jarig jubileum. Hierna gaf de secertaris een overzicht van de werkzaamheden der vereniging. Ver volgens werden de sprekers van deze avond in de gelegenheid gesteld hun felicitaties over te brengen. De heren Vinke, Jb. de Vries, Verduin, Bijpost en Kunst maakten hiervan gebruik. Hier na bood de heer Jb. de Vries de jubi larissen een bloemstuk aan namens het bestuur. De vierde jubilaris van de avond was de voorzitter zelf. Het bloemstuk van de Bond werd aangebo den door de heer Verduin, die ook veel voor de vereniging heeft gedaan. De voorzitter dankte hierna alle aanwezi gen voor de gezellige en aangename wijze waarop vergaderd was. De kolfclub „Over de helft" heeft gedurende de wintermaanden een on derlinge competitie gehouden. Gestre den werd daarbij om de wisselbeker, beschikbaar gesteld door het erelid mevrouw Gelder. De strijd ging over 20 partijen waaruit tenslotte C. Goet als winnaar naar voren kwam. Hij sloeg in totaal de hoge score van 899 punten (gem. 49.4) ditis zeer hoog voor de Niedorper boom. Ook de an dere „stokartisten" sloegen 954 p. (gem 47.7), P. Toepoel werd met 943 p. (gem 47.15), derde, 4 N. Bakkum 933 p. (voorgift 3 p.), 5 J. Molenaar 889 p. (voorg. 10 p.); 6 R. Rougoon 846 p. (voorg 6 p.), 7 J. Hart 781 p. (voorgift 3 p.), 8 C. Deugd 781 p. (voorg. 10 p.) BILJARTERS Bij de biljarters werd volgens afval- systeem gespeeld van de laatste drie aanblijvers wist N. Bakkum de beker te veroveren, C. Groet werd tweede en J. Keetman derde. Als gewoonlijk had den de wedstrijden een bijzonder ge animeerd verloop. Zaterdagavond vond in de zaal van Hees een filmavond plaats, welke uit ging van de Stichting 1940-1945, ten bate van de Herstellingsoorden voor Oud-illegale werkers. Voor het talrijk opgekomen publiek werd de film Mrs. Miniver vertoond. Deze prachtige film heeft op iedere bezoeker een uitstekende indruk ach tergelaten. Een film die ons een kleine indruk geeft hoe de oorlogsjaren in Engeland zijn geweest. Eenvoudig van samenstelling, maar diep van inhoud. Het geven van commentaar over de in houd van deze film laten wij achter wege, omreden wij een ieder advise ren om niet te verzuimen Mrs. Mini- ver te gaan zien. Dit is o.i. het beste compliment en tevens een goede pro paganda aan het adres van de Stich ting 1940-1945 over dit filmwerk, waarmede zij tracht de financiën van de Stichting te versterken. Diep onder de indruk verlieten de toeschouwers de zaal en velen hoorden wij zeggen dat er in lange tijd niet zo'n mooie film in ons dorp was ge weest. OVERNAME ZAAK Naar wij vernemen heeft de heer Stevens zijn schoenenzaak verkocht aan onze plaatsgenoot de heer G. v. d. Stok. Maandag 15 Maart hield de afdeling Schermer van de Bond van Platte landsvrouwen een algemene vergade ring. Als spreekster trad op Domina Lerdstra uit Midden-Beemster. Spreekster behandelde voor ons het boek „Beschadigde levens". Zij behandelde de hoofdfiguur op ons zien hoe ieder mens een naar vo ren tredende goede karaktertrek in zich draagt. Bij de mededelingen werd gewezen op de prov. verg. op 7 April in 't Gulden Vlies te Alkmaar 's mor gens half elf. Er waren veel goede ga ven voor de jongens in Indonesië mee gebracht. Na gezamenlijk zingen werd deze mooie avond gesloten. OPVOEDKUNDE. De cursus in opvoedkunde gegeven door mej. Dommisse uit Noordwijker- hout is weer beëindigd. Er hebben een flink aantal dames aan deelgenomen en de lessen hebben er toe bijgedragen dat men meer inzicht heeft gekregen in de perioden welke zich bij het op groeiende kind openbaren. GESLAAGD Onze plaatsgenote Bets de Goede slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het examen als coupeuze. f

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6