alle resoluties inzake de west aanvaard p7 maart beslissende dag in de wereldhistorie Verrader no. 1 komt voor zijn rechters HISTORISCHE DAGEN VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN St. Pancros bestaan o Mori" '.uwe Niedorp. ïiver landsvrouwen 145ste Jaargang No. 67 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eerste grootmeester remise tussen Keres en Reshevsky 4. wmmm EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN Goede ontvangst van Vijflandenverdrag in Tweede Kamer Negen personen sprongen uit vliegtuig Onderzoek in zaak*-v. d. Waals gereed 757 Getuigen gehoord 71 Arbeiders bij mijnramp omgekomen WEERBERICHT van dit feit werd ouden op Maandag ist Wat". Na notu- olgde bestuursver- bij het oude bleef. :wam de heer Hui- ir naar voren van van de vereniging m een niet-lid dia jk kon betalen. De e: „het niet-lid had in de gelegenheid ie vereniging geen de bloemetjes en e was wel de aan- imes der bestuut-> Noppen. De voor- an harte welkom, oud-bestuursleden, jrafenisver. Lange- ivas vertegenwoor- Vinke en Heitsma. enkele momenten afgelopen 25 jaar ;n wenste ook de tieren D. Bruin, W. es van harte geluk ileum. Hierna gaf overzicht van de vereniging. Ver sprekers van deze nheid gesteld hun brengen. De heren Verduin, Bijpost en ran gebruik. Hier- de Vries de jubi- ik aan namens het jubilaris van de irzitter zelf. Het >nd werd aangebo- rduin, die ook veel heeft gedaan. De erna alle aanwezi- e en aangename erd was. biljarten de helft" heeft -maanden een on gehouden. Gestre- n de wisselbeker, door het erelid s strijd ging over tenslotte C. Goet ■ren kwam. de hoge score van 4) ditis zeer hoog loom. Ook de an- oegen 954 p. (gem d met 943 p. (gem Bakkum 933 p. Molenaar 889p. Rougoon 846 p. rt 781 p. (voorgift 1 p. (voorg. 10 p.) BILJARTERS erd volgens afval- n de laatste drie Bakkum de beker it werd tweede en Is gewoonlijk had een bijzonder ge- d in de zaal van plaats, welke uit- ag 1940-1945, ten lingsoorden voor pgekomen publiek Miniver vertoond, heeft op iedere :ende indruk ach- die ons een kleine s oorlogsjaren in st. Eenvoudig van diep van inhoud, entaar over de in laten wij achter een ieder advise- uimen Mrs. Mini- i is o.i. het beste s een goede pro- ■es van de Stich- dit filmwerk, de financiën van erken. Iruk verlieten de en velen hoorden lange tijd niet ns dorp was ge il ZAAK i heeft de heer ïenzaak verkocht t de heer G. v. d. Stompetoren. hield de afdeling and van Platte- jemene vergade- trad op Domina Beemster. 1de voor ons het vens". hoofdfiguur op ens een naar vo- karaktertrek in ededelingen werd verg. op 7 April Alkmaar 's mor- ;n veel goede ga- in Indonesië mee- ilijk zingen werd sloten. UNDE. edkunde gegeven uit Noordwijker- d. Er hebben een n deelgenomen en toe bijgedragen i heeft gekregen zich bij het op- aren. Dirkshorn. GD Bets de Goede Rotterdam voor euze. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Teief. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Vrijdag 19 Maart 1948 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitena contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Algemene instemming op Ronde Tafelconferentie In de gisteren te Den Haag gehou den openbare vergadering van de Ronde Tafelconferentie zijn de reso luties behandeld, waarvan wij reeds gisteren melding maakten. Vrijwel alle sprekers betuigden hun instem ming met het bereikte resultaat, dat hoopvolle verwachtingen wekt voor de toekomstige structuur van het koninkrijk. De heer Stikker wil geen uitge breide algemene beschouwing houden- Spr. heeft evenals prof. Romme wel detailcritiek op de ingediende resolu ties, maar ook hij is van mening, dat deze detailcritiek thans beter achter wege kan blijven. Spreker stelt er prijs op te verkla ren, dat hij accoord gaat met alle in gediende resoluties. Prof. Logemann noemt de resolu ties een aantal forse streken, die het patroon opzetten van de toekomstige organisatie van het .nieuwe koninkrijk. De voorgestelde oplossingen lijken spr. in het algemeen redelijk. Een los fede raal verband zou niet moeilijk te con strueren zijn geweest. Maar eenstem mig zagen wij een verenigd koninkrijk, dat heterogeen moet worden opge bouwd. De heer Gerharts wijst er op, hoe zeer Curacao strategisch van belang is. Ieder locaal belang zinkt daarbij in het niet. Dit brengt spr. tot woorden van waarschuwing tegen de Venezo laanse en de communistische invloeden op Curasao. Do heer Eman dient vervolgens een motie in tot de instelling van een commissie inzake Aruba, welke een onderzoek zal instellen om aan de wens van Aruba om een afzonderlijke status gevolg te geven. De motie werd gesteund dooi; M. F. da Costa Gomez, Mr. Dr. Buiskool en Joekes. De heer De Kort wil vandaag slechts uitermate kort zijn. Het resul taat, dat deze conferentie thans in het vooruitzicht heeft, lijkt spr. welhaast een geschenk der goden, Spr. is over de gemaakte vorderingen zeer ver heugd. Bij de heropening der vergadering t. edt als eerste spreker op de heer Meyerink. Het bereiken van het re sultaat, neergelegd in de eerste resolu tie, is het bewijs, dat deze conferentie een succes is geworden, ondanks het wantrouwen, waarmede zij begon. De verhouding tussen de vertegenwoordi gers van Nederland in het Rijksparle- ment (ICO zetels) en die der West- indische gebiedsdelen (42), roept bij spreker bezwaren op. Hij is van me ning, dat Nederland hierin naar ver houding te weinig invloed heeft. De heer T i 1 a n u s prijs eveneens de resultaten van de conferentie. De re dactie-commissie heeft z.i. de moeilijk heden bevredigend opgelost. De heer Drielsma (adviseur der conferentie) vraagt bijzondere aandacht voor het probleem van de opbouw van Suriname. Vervolgens kwamen de resoluties af zonderlijk in stemming en werden meestal z.h.st. aangenomen. MOTIE LOGEMANN De heer Logemann diende ten slotte nog een motie in, waarin de conferentie de Nederlandse regering in overweging geeft reeds dadelijk na de tot standkoming van het col lege van algemeen bestuur in Suri name en de Nederlandse Antillen de nieuwe samenwerkingsgedachte te verwezenlijken door na raadpleging van de overheid van Suriname en de Nederlandse Antillen te komen tot 't betrekken van een gemachtigde van elk dezer beide landen in het overleg der Nederlandse regering over zaken, welke mede voor deze landen van belang zijn. Deze motie was tevens ondertekend door t de heren Da Costa Gomez en Buiskool en werd z. h. st. aangenomen. Voorts wordt besloten een redactie commissie te benoemen tot opstelling van een ontwerp-rijksgrondwet. Hierin worden benoemd voor Suri name de heren Pos en Buiskool, voor Nederland de heren Logemann en Romme. De Curagaose delegatie zal zich hierover nog nader beraden. Namens de Curagaose delegatie sprak de heer Da Costa Gomez een dank woord tot de voorzitter en de overige leden van de conferentie. Namens de Surinaamse delegatie dankte de heer Buiskool. Tenslotte sprak ook de heer Romme namens" de Nederlandse delegatie zijn dank en verwachtingen voor de toekomst uit, met een slotwoord van de voorzitter werd deze openbare bijeenkomst geslo ten. De eerste grootmeesterremise is er. Keres en Reshevsky hebben hun partij na de 24ste zet van wit reeds remise gegeven, juist op het ogen blik, dat de partij interessant begon te worden. Reshevsky, die uitstekend gespeeld had, had op dat ogenblik een pion meer, maar de stelling van Keres, die over enkele open lijnen beschikte of zou gaan beschikken, wat iets beter. Botwinnik en Smyslov hielden een zwaargewicht wedstrijd op de lange afstand. Evenals bij KeresReshevs ky werd het een laveren zonder ein de, een zwaar positioneel gevecht. Botwinnik verbruikte zeer veel tijd en werd tegen de tijdcontrole min of meer verrast door een kwaliteitsof fer van Smyslov voor twee pionnen. De partij is afgebroken in moeilijk te beoordelen stelling: waarschijn lijk wordt zij remise. De stand luidt thans: Botwinnik 4 en een afgebroken partij uit 6, Ke res 4 uit 7. Reshevsky 3 uit 6, Smyslov 2'/, en een afgebrpken par tij uit 7, Euwe 1 uit 6. Uitbreiding Amerikaans leger tot 900 000 man De Amerikaanse minister van De fensie, James Forrestal, heeft het Con gres verzocht zijn goedkeuring te hechten aan de organisatie van een doeltreffend systeem van luchtalarme- ring en burgerlijke verdediging. In 'n verklaring voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten drong hij aan op het aannemen van een wetsontwerp ter uitvoering van president Trumans Woensdag gedane voorstellen betref fende dienstplicht en paraatheidspro gram. Onder aandrang van de senato ren verklaarde Forrestal met tegen zin, dat het verzoek voor recruten voor het leger waarschijnlijk zou neerkomen op een verhoging van de legersterkte tot 900.000 man. Prinses Elizabeth in blijde verwachting Te Londen deden gisteren berich ten de ronde, aldus het Hdbl., dat Prinses Elisabeth in verwachting is en dat in October de geboorte van 'n koninklijke telg mag worden verwacht. Ten paleize was noch offciëel, noch onofficiëel enige bevestiging te krijgen, doch een zegsman, die in nauwe be trekking staat met het paleis, deelde United Press mede, dat inderdaad in October een baby mag worden ver wacht. Men zal een eventuele officiële be vestiging van de geruchten echter niet tegemoet mogen zien vóór de zo mer, daar het in het Koninklijk Huis gebruikelijk is niet eerder dan vier maanden vóór de vermoedelijke da tum een officiële mededeling te publi ceren. Tien Sovjet-burgers te Parijs gearresteerd Naar uit «gewoonlijk welingelichte Sowjet-Russische bron te Parijs wordt vernomen, heeft de Franse veiligheids politie bij een overval op het huis van professor Odinetz, de hoofdredacteur van 't onlangs verboden, te Parijs ver schijnende Russische blad „Patriot", tien Sowjet-burgers gearresteerd. De Sowjet-ambassade te Parijs ver klaarde niet van een dergelijke arres tatie in kennis te zijn gesteld. LAUSMAN TREEDT AF ALS VOOR ZITTER TSJECHOSLOWAAKSE SOC. DEM. PARTIJ. Lausman, voorzitter van de Tsjecho- slowaakse sociaal-democratische partij en vice-minister-president, is afgetre den als voorzitter van de partij, aldus meldt Ceteka, het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau. I' ':V Sinds het begin van de week vertoeven onze beide prinsesjes in Zermat (Zwitserland), waar zij genieten van het prachtige winterweer. Reeds de dag na aankomst begonnen de beide prinsesjes hun skilessen. Het gaat al goed De beide prinsesjes maken een afdaling. Reacties op de rede van Truman Hoewel president Truman in zjjn rede tot de verenigde zitting van het Congres niet speciaal melding gemaakt heeft van militaire hulp aan West-Europa is de Amerikaan se pers het er over eens, dat Tru man toespeling maakte op gewa pende hulp aan de West-Europese staten. „World Telegram" schrijft: „17 Maart kan een beslissende dag blijken te zijn in de wereldhisto rie". Volgens „Hearst Press" wordt Tru man's aanbeveling aan het congres, dat de V.S. met de daartoe gepaste middelen de door de situatie vereiste steun zullen verlenen aan de vrije landen, in het bijzonder aan de 5 lan den, die het verdrag te Brussel heb ben gesloten, uitgelegd als een plei dooi voor militaire bijstand, indien dit noodzakelijk is. Oorlogsspanning vergroot. De reactie van de Franse pers is gemengd Vele bladen zijn van me ning, dat Truman's verklaring de wereld onherroepelijk in twee bloes heeft verdeeld en de oorlogsspan ning tussen de V.S. en de Sovjet- Unie heeft vergroot. Niet communistische politici te Ber lijn begroetten Truman's verklaring als een teken, dat Amerika waakzaam is voor de gevaren van de toestand in Europa, en spraken de hoop uit, dat het Congres snel zal handelen. Vol gens dr. Bernhard Hanse, sociaal-de mocratisch lid van de bizonale landen- S s. „Prague" door brand verwoest Een van de meest bekende schepen van de nachtdienst Hoek van Holland Harwich, n.l. het s.s. „Prague" is to taal uitgebrand, volgens berichten, die de firma Hudig en Pieters te Rotter dam bereikten. De brand brak uit toen het passa giersschip in reparatie was bij de werf van John Braun te Glasgow. Over de oorzaak fast men nog in het duister, maar wel is zeker, dat het schip totaal is uitgebrand en gedeel telijk onder water verdween. raad heeft de rede de Duitsers in de Westelijke zones gerede hoop gegeven, dat zij een werkzaam aandeel zullen krijgen in het herstelprogramma van Europa. Truman's verzoek aan het congres om herinvoering van de dienstplicht en bespoediging van de Marshall-hulp aan Europa, wordt, evenals de onder tekening van het Brussels verdrag, in de Engelse pers met grote instemming begroet. Radio-Moskou heeft in de nieuws uitzending een zeer korte samenvat ting van Truman's rede gegeven zon der commentaar. Nabij Castricum Het eerste kievitsei is dit jaar in onze provincie gevonden. Ove rigens was het een kwestie van uren of de eer was nog aan een andere provincie ten deel gevallen. Gistermiddag vond de heer C. Zon neveld te Castricum in het Bak- kummerveld onder die gemeente het zo hegeerde gespikkelde ei. Het kievitsei werd verkocht aan de heer B. Lieftlng Wz., eveneens te Castricum. Enkele uren later, om vijf uur werd ook te Heelweg onder Vars- seveld een kievitsei gevonden. Het ei zal aan H. M. de Koningin wor den aangeboden. HET NEDERLANDS B-ELFTAL VOOR LONDEN Naar wij vernemen is de opstelling van het Nederlands B-elftal, dat 26, 27 en 29 Maart a.s. in het Drielandentournooi te Londen uitkomt hetzelfde als die vah het elftal voor de oefenwedstrijd tegen de Zwaluwen. Het elftal ziet er dus als volgt uit: Doel: de Munck, Sittardse Boys; ach ter Spel, DWS en van Bun, MW; midden: Fanger, DWS; Beenhakkers, NAC en Hemming, DOS. Voor: C. vd Tuyn, HDVS, Schaap, 't Gooi; Roo- zenburg. Neptunia; Rijvers, NAC en Clavan, Ado. Reserves: Landman, Neptunus; Bak, 't Gooi; Schwenke, HBS en Engels man, Quick. In dë vergadering der Tweede Kamer is gisteravond een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de Woens dag door de minister-president dr. L. J. M. Beel afgelegde regerings verklaring inzake het verdrag, ge sloten tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Ver enigd Koninkrijk Groot Brittannië en Noord-Ierland. Aan de regeringstafel hadden plaats genomen d» minister-president dr. Beel en de ministers van Boetzelaer van Oosterhout, van Maarsseveen, Vos, Jonkman en Götzen. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) merkt op, dat de Belgische re gering het parlement heeft geraad pleegd voor het verdrag werd onder tekend. De Nederlandse heeft dat niet nodig gevonden, hetgeen spr. niet juist acht. Verder stelde spreker enige vra gen inzake de Benelux en het Duitse probleem. De heer Van der Goes van Naters betoogt daarna, dat de rede van Bevin in begin Fe*bruari de Westelijke Unie in het Rijk der mogelijkheden heeft gebracht. Sinds Tsjecho-Slowakije we ten we, zo zegt hij, dat geisoleerd ver der leven onmogelijk is. Militaire samenwerking mag z.i. niet later dan de economische en culturele samenwerking komen. Voorts betoogt hij, dat het IJzeren Gordijn niet de kust van de Atlantische Oceaan mag bereiken. De heer Van der Goes van Naters diende vervolgens een motie in, waar in de Kamer van mening is, dat de sa menstelling der vaste commissie voor buitenlandse zaken in de huidige in ternationale en nationale omstandighe den wijziging behoeft en van oordeel is dat niet een lid van de fractie der Communistische Partij Nederland in deze commissie dient te worden be noemd. Achtereenvolgens spraken de heren Serrarens, KVP; Schmal, CHU; Vonk, WD en Bruins Slot. AR hun instem ming uit met het Vijfmogendheden- verdrag. Ten einde een Amerikaanse Dakota, die in de lucht een motorstoornis kreeg, lichter te maken, zijn negen personen, onder wie drie vrouwen, met de para chute boven Noord-Berlijn omlaag ge sprongen. Het betreft zes passagiers en drie leden van de bemanning. De eer ste en tweede piloot bleven aan boord en zetten het toestel veilig neer op het vliegveld Gatow in de Britse sector. Tot degenen, die uit de machine sprongen, behoort brigade-generaal Telford. Taylor, chef van de Amerikaanse prosecutie in Neurenberg, is gewond geraakt. Mevr. Taylor sprong even eens.. Alle parachutisten behalve een lid van de bemanning zijn gemeld als ,goed terechtgekomen". Men onder zoekt thans, of dat lid van de beman- ming wellicht de dood heeft gevonden. Textielbonnen ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor tex tiel, voorzien van de letter en cijfers „C82" welke tot 31 October 1947 wer den uitgereikt, na 10 April a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk „D82" blij ven tot nader order geldig. Op pagina 3 van dit blad publiceren wij het aebtste artikel van de serie „Achter de schermen van de oor log", waarin een schril beeld gege ven wordt van heir lugubere verra derswerk van de S.D.-spion Anton van der Waals. Het gerechtelijk onderzoek' in Jeze zaak is thans geëindigd en zal deze aartsverrader binnen enkele weken voor zijn rechters staan. Sinds in September 1946 het onder zoek een aanvang nam, zijn 757 ge tuigen gehoord, van wie 700 met Van der Waals werden geconfronteerd Zij vormden een trieste stoet, daar heel velen aan hem de dóód of vermissing van een hunner familieleden hebben te wijten. Het aantal pagina's proces sen-verbaal bedraagt 1467, hetgeen nog wel zal stijgen. Het onderzoek in deze zaak is door de Minister van Justitie indertijd in handen gelegd van prof. mr. J. E. Jon kers, hoogleraar te Leiden. Daar ech ter ook prof. Jonkers gezien andere werkzaamheden, niet langer zijn tijd daaraan kon besteden, is vervolgens deze bijzondere opdracht aan de ad vocaat-fiscaal bij de Rotterdamse ka mer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof, Mr. H. W. van Doorn ver strekt, die, geassisteerd door de neer Klaassen, het onderzoek heeft voort gezet. In opdracht van de Minister van Justitie moest dit onderzoek zo volle dig zijn, dat het resultaat een vereeu wiging van een belangrijk deel van de Nederlandse verzetsstrijd zou beteke nen en dat het meer dan treurige v, - raad, dat één man tegenover dit ver zet had gepleegd, duidelijk aan het licht ïou komen. De dagvaarding beslaat ongeveer 4 foliovellen. Van justitiële zijde wees men or voorts op het volgende: Van verschillende kanten is i.v.m. deze zaak critiek geoefend op het be leid van de regering te Londen, ter wijl voorts gesuggereerd is, dat het gehele contact van de illegaliteit met Londen in handen lag van mensen als de Duitse politie-beambte Joseph Schreieder, de chef van Van der Waals zelf met Londen zou hebben geseind. Uit het onderzoek is duiae- lijk gebleken, dat heel veel verbin dingslijnen met Londen nooit Joor Duitsers zijn ontdekt en dat Van der Waals nooit de grote man is geweest in dit z.g.n. „Engeland-spiel", doch wel Schreieder, de man met hersens, die Van der Waals zijn opdrachten gaf. DE DAGVAARDING Als wij in het kort de dagvaarding samenvatten, dan blijkt daaruit het volgende: Werkzaam als „vertrauens- mann (V-man)" voor de S.D. heeft Van der Waals een groot aantal ille gale werkers blootgesteld aan opspo ring, vervolging en vrijheidsberoving, eerst in Rotterdam, later ook in Den Kaag en in het Oosten en midden van bet land. In de dagvaarding staan 83 van het nog grotere aantal personen genoemd, die door zijn toedoen aan de Duitsers zijn overgeleverd. Van deze 83 kwa men 42 nimmer terug, terwijl alle an deren, meestal tot aan de bevrijding, in Duitse gevangenschap doorbrachten. Met dit al is de treurige lijst van zijn misdrijvén nog niet beëindigd. Onder de gemeente Tienhoven bij de Loosdrechtse Plassen heeft hij om streeks 16 Maart 1945 Joseph Marie van der Meer van het leven beroofd een man, die hij in zijn dienst had genomen, slechts met dit vreselijke doel om door deze daad in de ge legenheid te worden gesteld te gaan leven onder de naam en de identi teit van zijn slachtoffer en zich zo veilig te stellen tegenover eventuele represailles. Eenzelfde feit moet hij nogmaals gepleegd hebben, om ook de SD.'zijn spoor bijster te doen worden, opdat deze bij het scheiden van de markt hem niet zou kunnen aanwij zen als een hunner beste spionnen. De zaak van Anton van der Waals zal op 16, 17, 19, 21 en 23 April, mo gelijk nog een dag langer voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof voorkomen. Zes en veertig getuigen zullen wor den gehoord. De verdediging berust bij mr. v»n der Starp. QNRUST ZAL VERDWIJNEN, nieuwe hoop groeien, was de gedachte wel ke de Belgische premier Spaak Woens dagmiddag na de plechtige onderteke ning van het Vijflandenpact in de his torische balzaal van 't Paleis der Aca demiën te Brussel naar voren bracht. En dat is belangrijk. Het zal zeker zo zijn, dat de totstandkoming van dit verdrag met het doel economische, cul turele, politieke en de niet buiten te sluiten militair gelijk gerichte wegen te bewandelen, opluchting bij de vol ken der vrije landen heeft teweeg gebracht. De verdoving, waarin de sta ten schenen verzonken, is voorbij. Elke burger weet het nu of kan het weten: Er is getoond aan de wereld, dat wij er nog zijn, dat onze stem nog gehoord kan worden, dat wij nog een vrij en f!er geluid kunnen doen klinken, dat het vrije Europa en de vrije wereld zich de waarde van de reële rechten van de mens, het bezit van deze grote vrijheden dusdanig bewust is, dat het elk middel ter hand wenst te nemen om deze te handhaven en dit zal doen in de eerste plaats door innerlijke ver sterking van de geest en zo nodig in de tweede plaats door tezamen op nieuw de strijd aan te binden tegen wie .óok, die dat kostbare goed door aanranding of ondermijning tracht te vernietigen. De vijf volkeren, die de handen ineen geslagen hebben, weten dat zij een machtig cultuurgoed bezitten, dat elk lid van deze volkeren voor zich gele genheid biedt en verschaft om mens ta zijn in de volledige zin van het woord, om zijn persoonlijke inzichten naar vo ren te brengen, om individuele gaven te tonen en er mee te werken, om zich ten volle een klein, maar betekenisvol deel 'van het grote geheel te voelen. Een mens, die weet mede verantwoor delijkheid te hebben voor het geheel waarvan hij deel uitmaakt en die ook weet dat te mogen hebben. „Daarom", aldus onze minister van Buitenlandse Zaken Van Boetzelaer van Oosterhout, sprekende in dezelfde balzaal, „zijn wij ervan overtuigd, dat een mogelijke agressie tegen het Euro pese gebied van een van ons hetzelfde gevaar inhoudt voor de anderen en da gehele Europese beschaving". J^OEWEL HET PACT tegen geen en- kele bepaalde mogendheid ie gericht, weet een ieder, dat de gebeurtenissen in Oost- en Midden Europa, door Tru man op de dag van de ondertekening van het Pact in een rede tot de beide Huizen van het Congres der Ver. Sta ten beschreven als: „De vernietiging van het democratische bestel in een hele serie Europese landen door de Sovjet-Unie en hare agenten, '.erwijl klaarblijkelijk het doel voor ogen staat deze politiek voort te zetten met be trekking tot de overige vrije landen van Europa." Het zij dan officieel tegen niemand gericht, een belangrijke zaak is toch wel sterk in 't licht gesteld n.l. de nood zaak van evenwicht in de verhoudingen 't weten wat men aan elkaar heeft, op dat een harmonische ontwikkeling van het Westeuropese bestel mogelijk zij. Wij leven niet meer op eilandjes, neu trale staten zijn in het huidige tijds bestek niet meer denkbaar, elk der landen kan niet meer op zijn eentje dit of dat gaan ondernemen. De teugels, die de grote bewegingen richten en re geren kunnen en moeten gemeenschap pelijk worden gevoerd. De opgerichte Consultatieve Raad der Vijf heeft dit bewezen. Het zal goed zijn, dat ook in ons land een ieder zich daarmede in de geest of in de daad of in beide bezig gaat houden. Kennisname van groei en historie van cultuur en gedrag der ver bondenen kan daarbij van groot nut zijn. Behalve de neutraliteitsgedachte heeft ook het zuivere nationalisme groten deels afgedaan en daarvoor zal in de plaats moeten treden een internationa lisme, een denken over de huidige grenzen heen. AD INTERIM. Volgens te Rome ontvangen berich ten is te Triëst in een officiëel com muniqué medegedeeld, dat er Woens dag vele mijnwerkers om het leven zijn gekomen en vele honderden zijn gewond bij een door mijngas veroor zaakte explosie in de voormalige Ita liaanse Arsia-mijnen te Pozzo Littorio in Joegoslavisch Istria. Vele Duitse krijgsgevangenen en Italianen behoren tot de slachtoffers. Het Joego-Slavisch persbureau, meldt nader, dat 71 mijnwerkers om het le ven zijn gekomen en nog tien vermist worden. Weersverwachting geldig tot heden avond: KRIMPENDE WIND. Toenemende bewolking met plaatse lijk enige lichte regen. Naar Zuid- West draaiende en tot krachtig aan wakkerende wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1