WAS Er waait een frisse geest op school r Wat de theaters brengen Dr MEENK'S Stad en Omgeving, Spontane huldiging van Fie Carelsen Schoonmaaktijd in 't land hij de hand. BETER DAN OOIT Aardappel-actie voor Nederlanders in Duitsland Hei rusleloos hari Geruisloze Revoluiie Oud van buiten jong van binnen Bonnen halen AGENDA J&I'J'jamILM. wmyts&wfiko! ALKMAAR TEL 3812 Alleen t.o. de Breedilreet Een nieuwe verschijning VICTORIA THEATER Zonen der Zuidzee CINEMA AMERICAIN De andere A.B.T. De boksende kangeroe STAM STOOMT Palmpa asen Plaatselijk NIWIN-comité Genootschap NederlandFrankrijk Predikbeurten. Tien jaar Nederlandse Letterkunde SCALDIS GRIEPPOEDERS Finale eerste klas libre A/i-l Marktberichten Een charmante en dankbare „Christabel" „Die Lieve Christabel", het En gelse blijspel, dat de Haagse Come- die gekozen had voor de jubileum- voorstelling van Fie Carelsen (en te- geljjk abonnementsvoorstelling C- serie) heeft hier gisteravond, mede door de enthousiaste huldiging van de hoofdrolvertolkster, tot een groot succes geleid. Ieder heeft zich met het vlotte amusementsstuk koste lijk geamuseerd, waartoe het spel van het ensemble, dat licht en luch tig was, niet weinig heeft bijgedra gen. Interessant was het zeker te zien hoe Christabel, de tante uit Schotland van de familie Merrilee, na haar komst in Londen, op fijne wijze de enigszins zonderlinge professor Daun- ty wist te veroveren en ook hoe di verse moeilijkheden bij de Londense familie op kranige wijze werden opge lost. Tal van alleraardigste scènes vroegen in elk der vijf taferelen de aandacht en de rol van Christabel had voor Fie Carelsen geschreven kunnen zijn. Zij heeft alle mogelijkheden, die deze rol bood, op kunstvaardige wijze uitgebuit en er een succesrol van ge maakt. Maar met niet minder genoe gen zag men Cees Laseur, die van de wel zeer zonderlinge professor een bij zonder type maakte. Piét Bron en Ma rie Meunier, als de ouders, waren zeer verdienstelijk, terwijl van de beide dochters Elisabeth Andersen de be langrijkste rol zeer goed vertolkte. Gaarne noemen wij nog Pim Dikkers als Ian, Hanny Simons als de gedien stige Wickham en Elly Bakker en Koos Simonis als Dulcie en René. Het geheel werd in vlot tempo in het keu rig verzorgde décor afgespeeld en na elk der vijf taferelen klonk een wel gemeend applaus. De huldiging. Aan het eind van het derde bedrijf, juist voor de pauze, had de huldiging plaats van de zo sympathieke actrice Fie Carelsen, die inderdaad ons toneel op voortreffelijke wijze heeft gediend. Toen het doek vaneen ging, stond de jubilaresse te midden van prachtige bloemen en van haar collega's op het toneel en werd met een daverend ap plaus begroet. Allereerst werd het woord gevoerd door mr. A. J. M. Leesberg, die als afgevaardigde van het gemeente bestuur van Alkmaar de actrice Fie Carelsen op hartelijke wijze huldigde voor hetgeen zij in veertig jaren voor ons toneel had gedaan en voor de mooie kunst, die zij meermalen in Alk maar had gebracht. Als bewijs van hulde en waardering bood hij mgvr. Carelsen een prachtige bloemenmand aan, waarin op verborgen wijze een echt Alkmaars kaasje een plaatsje had gezocht. De heer P. Cloeck sprak daarna na mens een aantal vrienden van het to neel in Alkmaar en ook namens diver se dilettantenverenigingen. Zij allen, aldus spreker, hebben grote bewonde ring voor Uw prachtige spel en juichen het toe, als zij U in één van Uw mooie rollen hier kunnen zien. Zij hopen, dat U Alkmaar niet zult overslaan en nog menigmaal in het Gulden Vlies zuil optreden. Spr. bood daarna een fraaie bouquet aan en een doosje met zes zilveren lepeltjes, met elk een merk waardigheid van Alkmaar. Vervolgens sprak de heer J. Posch mede namens de abonné's zijn gevoe lens van bewondering uit voor het spel van mevr. Carelsen, ook op deze avond Hij dankte haar voor het mooie spel, dat zij telkenmale, als zij in Alkmaar Door de buurtverenigingen „Bloem- wijk", „Bergerhof", „Tuinstraten", „Ro- lia", „Vier staten' en „Rembrandt" is besloten in verband met de oproepen van Pater Henri de Greve en Ds. Spel berg om gelden in te zamelen voor hongerende landgenoten in Duitsland, welke door het Ned. cosulaat verdeeld zullen worden ook hier ter stede een inzameling te houden. Bovenstaande buurtverenigingen' zul len in 't gehele Westelijke gedeelte on zer gemeente, begrensd door Geester singel, Kennemersingel en Kennemer- straatweg lijsten laten circuleren te be ginnen Maandag 22 Maart tot en met 27 Maart. Bewoners van de andere stadsgedeel ten, die met dat doel sympathiseren kunnen een bedrag storten aan het bu reau van onze courant, waar lijsten ter tekening liggen. Wij wekken al onze lezers op aan deze actie hun medewerking te verle nen. komt, te genieten geeft. Vervolgens bood hij mooie bloemen aan en een prachtige doos bonbons, ook een Alk maars product. De heer W. Moojj dankte de jubi laresse hartelijk voor hetgeen zij de bezoekers op toneelgebied had ge bracht en sprak de wens uit, dat zij nog menigmaal in het Gulden Vlies zou mogen optreden. Hij offreerde een mooie bloemenmand, waarin ook nog iets verborgen was, al was het dan geen kaasje. Na elk der toespraken volgde een enthousiast applaus. En toen was het woord nog aan de jubilaresse zelf. Zij verklaarde reeds in diverse plaatsen te zijn gehuldigd, maar de ontvangst in Alkmaar had haar inderdaad ontroerd. Zij wist niet, dat zij in Alkmaar zoveel vrienden en vereerders had. Zij dankte het Alk- maarse gemeentebestuur hartelijk voor de hulde en ook de andere spre kers voor hun sympathieke woorden, die zo prettig aandeden en voor de mooie bloemen en de fraaie en nutti ge geschenken. En dan het publiek voor de sympathieke wijze waarop het haar had ontvangen. Een daverend applaus brak los na deze hartelijke woorden. Het applaus groeide aan tot een langdurige staande ovatie, waar bij mevr. Carelsen vele malen werd teruggeroepen. Wjj twijfelen niet of de jubilaresse zal zeker met veel genoegen op haar jubileumavond in Alkmaar terugzien. Het menselijk hart kent geen rust. Het slaat de tijd kapot van het eerste kreetje tot de dood en het is vol van het grote verlangen naar dat, wat het niet heeft. Het kind wil groot zijn, de volwassene heeft heimwee naar zijn jeugd. De zieke, die liggen moet en door het raam de wolken ziet zeilen en het behangpatroon al lang uit hét hoofd kent, droomt zich midden in het leven daarbuiten. Maar de gezonde haakt soms naar een wijle rust, zonder het dagelijks gejaag. Soms denkt het hart gevonden te hebben, wat het zocht en dan tikt het éven tevreden verder en telt de tijd en dan vindt het weer een nieuwe utopie om ha te jagen. Omdat, wat het wenst en begeert, zo heel vaak niet wenselijk en be geerlijk meer is, als het hart het gevonden heeft en opgeborgen in een van zijn kleine, ronde kamers, fin hoe meer het verlangt, hoe sneller het gaat kloppen, tot het een ratel gelijk is. Dan wordt het weer teleurgesteld en begint op nieuw, dit eeuwig zoeken naar het onbekende. Omdat het hart gevoed wordt met het bloed, dat vol ver langen door de aderen jaagt. En in heel enkele gevallen slaat het recht naar zijn doel toe en vindt het en dan wordt het warm en groot en houdt zijn kamers om zijn bezit gesloten en doet ze nooit weer open. Zo is dat hart van de mens, dat rusteloos hart. (Slot.) De vernieuwing van het onderwijs treedt ook nog op tal van andere manieren aan de dag, als men gaat vergelijken b« vroegere praktijken. Daar is bijvoorbeeld de invoering van het blokschrift. Zowel op de Bosboom-Toussaintschool als op an dere scholen is men vanaf de eerste klasse begonnen met het onderwijs in het verbonden blokschrift. Wie li ogenblik vrees macht koesteren, dat dit schrift het persoonlijk karakter zou doen verliezen, komt bedrogen uit. Wij hebben voorbeelden uit de praktijk gezien, dat dit zeker niet 't geval is. Wel zien de schriften er veel netter uit en wordt ook de schrijfhouding, die bij de vroegere methode vaak krampachtig was, veel natuurlijker. AANSCHOUWELIJK Als dan een dictee geïllustreerd mag worden met eigen tekeningen, wordt de les veel aantrekkelijker. Tekenen doen kinderen nu eenmaal graag. Er bestaat een, ook op deze school ge bruikte handleiding, met de naam „Tekenen is een wereldtaal", en inder daad, zo is het ook. Tekenen is een vorm van uitdrukken van gedachten, die internationaal is. Daarbij is ook afgestapt van het te kenen naar voorbeeld, althans in de meeste gevallen. De opdracht luidt b.v. teken een boom en ieder kind te kent die boom op zijn eigen manier. Dan wordt het een lust, de schriften te bekijken, en althans een klein beet je te begrijpen van wat er in een kin derziel leeft. Wij zagen schriften, die bij de aard rijkskundeles worden gebruikt en waarin prentbriefkaarten, kranten knipsels en kaartjes tussen de geschre ven tekst worden geplakt, geheel r.aar eigen smaak, om zo het onderwijs aan schouwelijker te maken, aan de wand hangen krantknipsels over belangrijke gebeurtenissen in de wereld, kortom, alles wordt gedaan, om de schooljeugd niet alleen kennis in te pompen zoals vroeger, maar het geleerde ook te doen zien en daardoor te doen begrij pen. VERKEERSONDERWIJS Vroeger kenden wij geen verkeers- or der wijs, geen schoolvoetbalwedstrij- den, geen zangspelen. Hoogstens gin gen wij eens per jaar een schoolreis je maken, en die bestaan ook nu nog. Zo zullen dit jaar de hoogste klassen van de Openbare school een reisje ma ken naar Rotterdam. De heer Doden huis van de Nederlandse Spoorwegen organiseert dan een extra trein en voort gaat het, naar de stad aan de Maas. om daar de tunnel, de havens en de diergaarde te gaan bekijken. In de Paasvacantie zullen weer schoolvoet- balwedstrijden worden gehouden. U herinnert zich mogelijk nog, welk 'n groot succes -deze het vorig jaar wa ren. Dan is daar het verkeersonderwijs. Dit jaar namen de leerlingen daaraan deel. Overbodig is dit onderwijs zeker niet, als men bedenkt, dat in 1946 319 kinderen werden gedood bij ongeluk ken op de weg. Alleen kinderen! Dat zijn acht klassen vol. Alleen daarom al verdient het geven van verkeers onderwijs de belangstelling, die het krijgt, ten volle. Het volgende jaar zullen ook zang spelen niet op het programma ontbre ken. Wie in Bergen de opvoeringen van „Jantje in de modderstad" heeft gezien, zal weten, met welk een ent housiasme de jeugd zich aan deze soort spelen geeft en zal zich slechts kunnen verheugen, dat ook de Alk- n.aarse scholen het goede voorbeeld gaan volgen. DE NIEUWE KOERS Al deze dingen vormen tezamen een bewijs, dat men bij ons openbaar onderwijs een nieuwe koers is inge slagen, waarbij ook aan het Gods dienstonderwijs de zo nodige aan dacht wordt geschonken. En al mo gen dan ook vele van onze Alkmaar- se scholen van buiten een ouder wets aanzicht hebben, de geest van vernieuwing, die binnen heerst en waaraan de enthousiaste, veelal jon ge leerkrachten, zich met grote lief de wijden, mag zeker wel eens ge memoreerd worden. Wij spraken van een geruisloze revolutie, maar dan een revolutie, die tegelijk evolutie is. Een vooruitgang, die ten goede komt aan onze schooljeugd, om haar te maken tot volwaardige leden van onze maatschappij, waaraan wij toch zo grote behoefte hebben. Daarvoor mag men onze onderwij zers en onderwijzeressen dankbaar zijn, heel dankbaar! Zij, wier familienaam begint met de letters D en F moeten MAANDAG 22 MAART in het uitreiklokaal van de distributie, Rid derstraat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenenbon nen afhalen. De uitreiking geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en volledig ingevuld formulier. ZATERDAG. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pacivolo's rariteitenrevue. Gulden Vlies, 8 uur: „Alberdingck Thijm" met „Stormeiland". ZONDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Theater Plezier met Toon Hermans. Wapen v. Heemskerk: 's Avonds dansen Stompetoren. Zaal Zwart, 7.30 uur: „Adel in livrei". BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd) Zaterdag 2 uur matinée. Zondag: 1.30, 5 en 8.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: De andere, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag; 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. De nieuwe G. M. C. Diesel van de NHADO, waarover wij U in ons num mer van Dinsdag j.l. berichtten, is ge arriveerd en heeft al veel passagiers doen kennis maken met het moderne interieur. Wat model betreft valt de bus niet bijzonder op, doch voorname lijk trekken de brede deuren en de constructie van de ramen de aandacht. Het meest spreekt het moderne ka rakter van de nieuwe autobus uit het inerieur, waar men van een comfort kan genieten, een salonwagen gelijjc. En de verwarmings-installatie draagt er zorg voor dat de passagiers zonder koude voeten op de plaats van hun bestemming arriveren. Een fraaie aanwinst, deze nieuwe wagen! CONCERT VAN DOV. Het Alkmaars Symphonie-orkest en het gezelschap „De Gele Wagen" zul len hun medewerking verlenen aan het concert, dat de Onthouders-Zangver eniging „DOV" aanstaande Dinsdag om 8 uur in het Gulden Vlies zal ge ven. Het programma van deze avond biedt veel aantrekkelijks. In de Zuidzee ligt het eiland Manoa en de bewoners leven er in een para dijs. De forse mannen en de bekoor lijke, zwartharige vrouwen zijn natuur kinderen, die zich ten volle overgeven aan de schoonheid van het leven. Maar ergens anders zit een ruwe zeeman in een kroeg en toont een grote parel, die hij op een bepaalde plaats in de Zuidzee door oesterduikers heeft laten ophalen. De gouddorst is gewekt bij een troepje avonturiers, die Ruby, een jonge vrouw uit de kroeg, met zich meenemen en zich door de zeehian naar de plaats laten brengen waar de parels gedoken zijn. Zij smijten hem eenvoudig overboord als zij hem niet meer nodig hebben en dan begint de grote tragedie, die zich in de loop der geschiedenis al op zovele gelukkige eilanden heeft afgespeeld. De geldzuchtige blanken dwingen de inlanders voor hen te werken, maken ze dronken en brengen bloed en tranen waar tot dusver alleen geluk en vrede hebben geheerst. Prachtig zijn de opnamen van het parelduiken, als de inlanders diep on der water naar oesterschelpen zoeken, zo diep, dat verscheidenen hunner er invalide door worden. De koning van het eiland wordt vermoord, zijn zoon wordt met behulp van het meisje Ruby weggelokt en het grote conflict blijft niet uit. In een machtige strijd tussen de scheepsbemanning en de bevolking wordt het pleit beslecht en er zijn niet veel blanken meer over om na te ver tellen wat er met hun kameraden ge beurd is. Een grote liefdescène tussen blank en bruin loopt als een romanti sche draad door dit Oosterse weefsel. De gehele film, waarin Victor Mc. Laglen, Jon Hall, Frances Farner en Gene Lochhart de voornaamste figuren zijn, is één magnifique opname van de schoonheid van het Oosten. Onbegrijpelijk goed voor een Mexi caansproduct, dat met recht als een Mexicaans meesterwerk wordt gean nonceerd, is de film „De andere". De charmante Dolores der Rio vertolkt hier op eminente wijze een prachtige dubbelrol, waarin zij al haar capaci teiten ten toon stelt. Ook filmtechnisch verheft deze film zich boven de meeste Mexicaanse producten en kan zich ook uit die hoofde met het beste wat Holly wood biedt, meten. Ondanks het gegeven, dat wij reeds in meerdere variaties mochten aan schouwen en dat zeker ietwat drakerig zou hebben aangedaan, wanneer het spel niet zo suggestief ware geweest. In het voorprogramma werd onder meer een tekenfilm vertoond die vol komen terecht in Amerika werd be kroond. Het nieuwe programma brengt aller eerst „Pioniers in gevaar", een span nende film met Dorothy Page als de zingende cowboyster en David O'Brien als haar partner. En dan komt de beroemde „Chut". Wie is dat zult gij zeggen? Wel een kangeroe, die boksers capaciteiten bezit waar Luc van Dam jaloers op zou zijn. En hij demonstreert deze op zulk een wijze, dat de toeschouwers enthousiast meeleven. Een programma vol span ning en sensatie. Door onze dry cleaning methode behoudt de kleding haar vorm en worden de kleuren verfrist. Wij verven in alle kleuren! sinds 1902. Depót J. TIMMERMAN, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231. Morgen is het de dag van Palmpasen en dat is eigenlijk de feestdag voor de, kinderen, want dan worden er optoch ten gehouden hoewel dat in onze ge meente en omgeving wel enigszins in onbruik is geraakt. Palmpasen is eigenlijk een met palm- stokken en papieren vlaggetjes voor ziene stok, waaraan een kippetje, een zwaantje of een gans van koek is be vestigd. Het geheel is versierd met si naasappelen of andere vruchten. Op Palm Zaterdag en Palm Zondag wordt dit alles door kinderen rondgedragen en het is slechts te betreuren, dat dit folkloristisch gebruik meer en meer in onbruik geraakt. Nieuwe actie ingeluid. Het plaatselijk Niwin comité heeft in haar vergadering, gehouden Donderdag 17 Maart j.l., besloten een actie te be ginnen om gelden in te zamelen ten behoeve van de aankoop van Hospitaal radio-installaties, materiaal voor ar- beidstherapie en huisvlijt, het vormen van een fonds voor kleine attenties bij ziekenbezoek en voor bijzondere voor zieningen voor de geestelijke verzor ging, alles ten behoeve van onze zieke en gewonde militairen in Indië. Reeds werden van verschillende zij den blijken van sympathie ontvangen. O.m. heeft het bestuur van de voetbal vereniging Alcmaria besloten de entree prijzen voor de voetbalwedstrijd, te houden Zondag 21 Maart 1948, te ver hogen en wel voor de Tribune en Pad- dockplaatsen met 0.10 en voor de staanplaatsen met 0.05, welke .bedra gen het Niwin-comité ten goede komen. Volgende week komen wij op deze nieuwe Niwin-actie nog nader terug. Aanstaande Woensdagavond 24 Maart organiseert de afdeling Alkmaar van het genootschap NederlandFrankrijk een speciale avond voor haar leden (met introducee's) Dan zal n.l. de mu sicoloog Willem Breman uit Den Haag in hotel Victory een lezing houden over: „Het Parijse amusements-chan son 18801940". Een aantal chansons wordt aan de vleugel voorgedragen, en besproken als exponent van hun tijd, politiek, maatschappelijk, muzikaal. Na de pauze behandelt de spreker het chanson 19401947" Een kleine expositie van afbeeldinr gen, modeprenten, muziekuitgaven, cu riosa, zal de waarde van deze om haar inhoud reeds interessante lezing nog verhogen. REÏNCARNATIE. Maandagavond om 8 uur spreekt voor de Blavatsky-loge der Theosofi sche vereniging ir. A. J. H. van Leeu wen uit Huizen over: „Reïncarnatie als Cosmische wetmatigheid". De lezing zal worden gehouden in de lunchroom „de Valk". VOOR ZONDAG 21 MAART. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur (be vestiging lidmaten) ds. Den Oudsten. Kapelkerk, 10 uur (bevestiging lid maten) ds. Dikboom; 5 uur ds. Wessel- dijk. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold (bevestiging van nieuwe le den). Luth. kerk (Oudegracht), half elf ds. Roodenburg (bevestiging van nieuwe lidmaten); 7 uur prof. dr. Ste- genga van Ermelo. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis (doopsbedie- ning). Geref. kerk, art. 31 KO), in Waakt en Bidt, 1C uur dienst; half 6 ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in N. Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; av. half 8 ds. Weenink van Haarlem, evangelisatie-samenkomst. Oud-kath. kerk. half 9 dienst in de luth. kerk. Oudegracht. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdsamenkomst; Donderdagav. half 8 de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Leger des Heils, Lim- merhoek 40, 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur verlossings- bi> -nkomst o.l.v. majoor Ter Telgte. Kerk van Jezus Christus v. d. heiligen der laatste dagen (in Valk's lunch room, Houttil 5) half elf Zondags school; 5 urn- godsdienstbijeenkomst. Rozekruizersgenootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst: spr. de heer M, Hos. ALKMAAR, geref. kerk, 10 uur dr. Polman; 5 uur ds. de Boer vdn Zuid- wolde. HEILOO, geref. kerk, (in evang.ge- bouw, Kerkelaan) half 9 (biduur voor het gewas) en 4 uur dr. Polman. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur ds. de Boer van Zuidwolde; half 5 leesdienst. BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 uur, leesdienst; half 5 ds. Donner. DIRKSHORN, geref. kerk half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, half 10 en half 3, ds. Donner van Broek op Langendijk. NOORD-SCHARWOUDE. geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Haitsma. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SINT-PANCRAS. geref. kerk, 10 uur (K.Avondmaal) en 4 uur (dankzeg ging) ds. Middelkoop. EGMOND AAN DE HOEF, 10 uur, (openbare belijdenis), ds. Plug. OBDAM, 10 uur. 's. Th. J. W. Ciert- mans (bevestiging van een lidmaat; H. Avondmaal) HENSBROEK geen dienst. De zaal van Huize „Westerlicht" was slechts matig bezet, toen de heer Voort- huysen een welkomstwoord tot de aan wezigen en speciaal tot de heer Dr. Garmt Stuiveling richtte. Hij weet deze slechte opkomst aan het feit, dat de huldiging van Fie Carelsen ook deze avond plaats vond. In een causerie on der de titel „Tien jaar Nederlandse let teren" gaf Dr. Stuiveling' een overzicht over de invloeden die de oorlog op proza en poëzie heeft gehad. „Het is geen kleinigheid om een to taaloverzicht hiervan samen te stellen, wanneer men bedenkt, welk een ont stellende hoeveelheid „bedrukt papier" per jaar wordt afgeleverd, n.l. gemid deld pl.m. 500 oorspronkelijke romans 'n pl.m. 50 verzenbundels," aldus spr. Reeds in de jaren '38'40 uit zich in proza en poëzie de sfeer van gespannen angst voor het dreigend oorlogsgebeu ren, waardoor de 5 stromingen waarin omstreeks 1936 de Ned. literatuur ver deeld kon worden niet meer stand houden. In bijna alle geestesproducten blijkt dan een actualiteit baan te bre ken, waaraan zelfs de meest lyrische dichters als Roland Holst en Jan En gelman niet zijn ontkomen. Ook zij, die in hun gesloten dichtvorm tot dan toe slechts de beroerselen der menselijke ziel bezongen, worden door de West- europese angst gevangen en geven hier van uiting in enige gedichten. En als dan op de 14e Mei 1940 ter Braak en Du Perron overlijden en eni ge weken daarna ook Marsman, dan is daarmee van de groep van „vitalis- ten" waartoe ook Slauerhoff behoorde, alleen nog Vestdijk overgebleven. In de eerste jaren van de bezetting gaan de Ned. literatoren vrijwel onge stoord door dc bezetter, gewoon door. Maar als in het voorjaar van 1943 het verplichte lidmaatschap van de Cul tuurkamer de auteurs de mogelijkheid tot legale uitgave van hun werk ont neemt, ontstaat, door het verbroken overzicht een dergelijke stroom van illegale verzetspoëzie en proza dat het bijna onmogelijk is, daarvan een volle dig beeld te verkrijgen. Dat hierbij veel, zeer veel is, dat in normale tijd wegens de inferieure kwa liteit nooit verschenen zou zijn, valt licht te begrijpen. Wanneer men een schifting gaat maken, blijkt dat slechts weinigen een plaats in de Ned. litera tuur kunnen handhaven. De na-oorlogse productie is zo moge lijk nog groter dan vóór de oorlog. Men blijkt genoeg te hebben van de actualiteit en keert terug na.ar. de his torie en de humor. Voorbeelden hiervan zijn de ro mans „Philips Willem" van Brouwer en „Jan Klant" van Henriëtte v. EijcK Wanneer men echter bedenkt dat de jury voor toekenning van de P. ,C. Hooftprijs moest terugkeren naar de roman van Arthur van Schendel „Het Oude huis" dan stemt dat niet optimis tisch over de verwachtingen die ten opzichte de jongeren gesteld kunnen „Ik hoop dat ik het mis heb, maar vraes dat ik gelijk krijg", met deze woorden beëindigde dr. Stuiveling dit zeer leerzame betoog. BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN Hangurig en rillerig? Deze symptomen ven Griep of Influenza direct bestrijden met onze bekende Prijs per poeder 5 cent. Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet met twee partijen. De der de wordt Zondagavond verder ge speeld. De uitslagen waren: J. Morsch 200 33 M. de Haas 193 33 C. Haakman 200 35 J. Timmerman 168 35 23 6.06 55 5.84 33 5.71 22 4.80 MARIA. Onder deze titel gaf 'de VCJC -te Utrecht de bewerking uit (door Ben Albaen) van het Amerikaanse lekenspel „Family Portrait". Op Zondag 23 en Woensdag 24 Maart, des avonds 8 uur in de Lutherse kerk aan de Oude Gracht, hoek Baangr.acht. hopen leden van de afdeling Alkmaar der VCJC dit spel ook voor het Alk- maarse publiek op te voeren, omlijst door koorzang en een kort gesproken woord. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 21 Maart zal de apotheek van Mevr. Wed. Wanna op de Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgen de week de nachtdienst waargenomen. NOORDER MARKTBOND, 20 Maart. 7500 kg witte kool 5.9013.60. 33000 kg rode kool 22.70—29. 67000 kg gele kool 911.90. 1000 kg uien 5657., gro ve 58. drielingen 36. 2000 kg witlof I 45—48, II 41, III 27—36. 500 kg peen III 43.40, II 21.40, WARMENHUIZEN, 19 Maart 1948. 11500 kg Rode kool f 22.90—f 27.90 en 32000 kg Gele kool f 10.10—f 11.60. •1

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2