Wordt Triëst weer Italiaans? Russen verlaten Geallieerde Bestuursraad te Berlij n V_J - Maandag 22 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45s(e JMrsana No- 69 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na heftige woorden wisseling „Gerrit de Stotteraar" gearresteerd Engelse League Marshall deed voorstel inzake Palestina Voorstel der Westelijke mogendheden Botwinnik—Smyslov remise Gemaskerde aanval op automobilist Grote brand in Verf- fabriek te Amsterdam Rusland sterker dan Amerika WEERBERICHT aagse Pingen Man vergiftigde zijn vrouw A.N.W.B. verruimt hulpverlening bij pech 52 Slachtoffers door tornado BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achteraam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Nadat maarschalk Sokolofsky ver klaard had, dat van Sovjet-Russische s(jde de geallieerde bestuursraad te Berlijn niet meer geacht wordt te be staan als een orgaan van vierzijdige controle van Duitsland, heeft Zater dagmiddag de Sovjet-Russische dele gatie in haar geheel de vergadering van de bestuursraad verlaten. Sokolofsky, die als voorzitter optrad, brak de zitting af met de woorden „Daar de drie Westelijke machten wei geren inlichtingen te verstrekken over hun Londense besprekingen, is er geen reden om deze zitting voort te zetten en verklaar ik deze voor verdaagd". De zitting van de bestuursraad was bijeengeroepen op speciaal verzoek van Sokolofsky, die een memorandum van de regeringen van Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Joego-Slavië, waarin be schuldigingen aan het adres van de Westelijke machten met betrekking tot hun maatregelen in West-Duitsland ge uit worden, ter tafel bracht. De Wes telijke bevelhebbers weigerden over dit memorandum te discussiëren, daar zij van mening waren, dat dit op re geringsniveau moest worden behandeld. Generaal Robertson beschuldigde de Sovjet-delegatie ervan dit memoran dum als een propagandamiddel te wil len benutten. De generaals Clay en Koenig onder steunden het Britse standpunt. In geallieerde kringen is men nog in het onzekere of men deze sedert enige tijd verwachte Sovjet-Russische geste moet beschouwen als het definitieve en officiële einde van de vierzijdige con trole. Het ligt in de bedoeling van de drie Westelijke delegaties, op de voor deze week vastgestelde zitting van de plaats-vervangende militaire gouver neurs normaal te verschijnen. Het wordt twijfelachtig geacht of de Bcvjet-Russische delegatie dan even eens zal verschijnen. De zitting van Za terdag was wederom geheel verlopen onder het uitbrengen van wederzijdse beschuldigingen. Er werd tegen de gewoonte in geen datum vastgesteld voor een volgende I zitting van de bestuursraad. Doorgaans komt de raad om de tien dagen bijeen. Nadat de Sovjet-deleagtie, twaalf man sterk, met maarschalk Sokolofsky, generaal Dratwin en generaal Seminof voorop, stenografen en tolken incluis, demonstratief de zaal verlaten had, stelden de generaals Clay, Robertson en Koenig vast, dat Sokolofsky geen recht had de zitting af te breken, daar het gewoonte is, dat de voorzitter geen beslissingen neemt zonder overeen stemming met zijn collega's. De kwes- tij van het vaststellen van de datum voor de volgende zitting moet later worden overwogen, zeide generaal Clay. Zaterdagavond is het aan de Am sterdamse politie van bureau Admi raal de Ruyterweg gelukt de beruch te 27-jarige inbreker G. C. B., meer bekend onder de naam „Gerrit de Stotteraar" te arresteren. Omstreeks kwart voor negen be trapten enkele voorbijgangers deze „zware jongen" toen hij bezig was zich toegang te verschaffen tot een perceel in de Bloys van Treslongstraat te Amsterdam. Weinig gesticht over deze „burgerlijke belangstelling" trok hij zijn revolver en hield zich hiermee zijn belagers van het lijf. De politie van bureau Adm. de Ruyterweg arri veerde echter weldra per jeep en „Gerrit de Stotteraar" zocht zijn heil in het Marktkanaal. Al zwemmende richtte hij zijn wapen op de agenten. Toen deze het dreigement met een salvo beantwoordden, wierp Gerrit zijn revolver in het kanaal en tracht te over het terrein van de markthal len aan de andere oever te ontkomen. Hij kon het echter niet opnemen tegen de snelle jeep van de politie, hij werd gegrepen en zit thans on der goede bewaking in een cel van het bureau Adm. de Ruyterweg. Zoals bekend heeft Gerrit de Stot teraar talloze diefstallen op zijn ge weten. Aan het begin van dit jaar werd hij gearresteerd en opgesloten in het bureau Spaarndammerstraat. Het gelukte hem echter op 22 Januari vandaar te ontsnappen door de tralies van zijn celraampje door te zagen. Het zal hem echter dit maal niet geluk ken op deze wijze uit te breken, want de politie heeft na zijn arrestatie gisteravond tussen de binnen- en buitenzolen van zijn schoeisel een aantal fijne ijzerzaagjes gevonden. Start Ronde van Nederland op de Dam De komende Ronde van Nederland zal 24 April a s. des morgen om on geveer half tien in het hart van het land beginnen. De organisatoren heb ben van de gemeente Amsterdam toestemming gekregen hun renners karavaan op de Dam in de hoofdstad te laten starten. Vandaar rijdt het pe- leton in gesloten gelederen naar de Hembrug, waar de pont het gezel schap over 't Noordzeekanaal brengt. In Zaandam worden de renners geher groepeerd, om dan definitief te star ten. Bekende oud-renners zullen de lei ding van de ploegen op zich nemen. De reeds aangestelde ploegleiders zijn: Piet Moeskops. Jan Pijnenburg, Piet van der Horst, Thijs van Oers, Jan Maas, Martin Duijzings, Dr. Klei nen en Marinus Valentijn. De Belgi sche officials Brouwers en v. d. Som- Pel zullen hun eigen ploegen leiden. an- de ze De Bolton Wanderers boekten dermaal succes, het zesde in laatste zeven wedstrijden, zodat weer wat stegen in het klassement. Stoke hielp hen een handje door Sun derland te slaan, wat niet wegneemt dat Bolton veel en veel beter speelt dan drie maanden geleden. ArsenalChelsea Bolton WanderersBlackburn Rovers BurnelyGrimsby Town Charlton AthleticHuddersfield Manchester United Wolverhampton Wand. Middlesbrough-Derby County PortsmouthManchester City Preston N. E.Aston Villa Sheffield UnitedEverton Stoke CitySunderland 0—2 1—0 4-1 0—0 3—2 1—1 1—0 3—0 2—1 3—1 Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft te Los Angelos verklaard, dat hij zelf de president had aanbevolen het plan tot verdeling van Palestina te laten varen, daar deze politiek het verstandigste scheen. Marshal zeide, dat de Ver. Naties voor het vooruitzicht zijn gesteld, dat geen regering in staat is orde en veiligheid in het Heilige Land te handhaven, wanneer Engeland op 15 Mei zijn mandaat heeft neerge legd. „De Ver. Staten zullen niet tot uni laterale actie overgaan, doch een op lossing zoeken in het kader van de Ver. naties", zo zeide Marshall. „Het Amerikaanse voorstel tot een tijdelijke beheerschap over Palestina is tot dusver het enige voorstel, dat een basis schijnt te bieden voor doel treffende actie der Ver. naties". Marshall legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten alle mogelijkheden hadden onderzocht van een vredelie vende verwezenlijking van het ver delingsplan. „Wij hebben getracht het plan door de veiligheidsraad aan genomen te krijgen, doch deze weiger de op 5 Maart". „Besprekingen met de andere leden van de Raad hebben het duidelijk ge maakt, dat de Veiligheidsraad geen resolutie zal aanvaarden om het plan ten uitvoer te leggen", aldus Marshall. Marshall zeide voorts van mening te zijn, dat de Ver. Naties alles in het werk moeten stellen om een ein de te maken aan het bloedvergieten in Palestina. De regeringen van Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben aan de Sovjet-Unie voorgesteld, het vrije ge bied van Triëst aan Italië terug te ge ven, daar in de Veiligheidsraad duide lijk is gebleken, dat overeenstemming over de verkiezing van een gouver neur voor het gebied, nooit zal worden bereikt. Ook de Italiaanse regering is van het voorstel op de hoogte gebracht. IJog twee redenen voor het terugge ven van Triëst aan Italië worden in het officiële, te Washington uitgegeven communiqué genoemd: 1) de Zuidsla- vische regering heeft door tal van maatregelen in haar sector van het vrije gebied, deze zo goed als ingelijfd bij Zuidslavië; 2) De meerderheid van de inwoners wenst aansluiting bij Italië Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, die zich in Turijn be vond hield een redevoering en deelde mee, wat de Westelijke geallieërden van plan waren. Graaf Sforza, zijn Italiaanse ambsgenoot, was ten zeer ste verbaasd. Het geheim was blijkbaar niet uitgelekt. Op vele gebouwen in Rome werd de vlag gehesen, toen 't nieuws be kend werd. De bioscopen en theaters onderbraken hun voorstellingen en uit. De communisten waren niet zo luidsprekers galmden het bericht blij als de anderen en spraken over „een vuile verkiezingsstunt". Over een maand op 18 April worden n.l. in geheel Italië verkiezin gen gehouden. Het Italiaanse volk staat dan voor een moeilijke keus: commu nisme waarop velen zouden willen stemmen of Triëst terug bij Italië. Het voorstel van Washington, Lon den en Parijs zeker minder edel moedig dan het op het eerste gezicht schijnt maakt al het gepraat van meer dan twee jaar lang over Triëst, ongedaan. Wanneer de Westelijke ge allieerden voorstellen om het vrije gebied aan Italië te geven, betekent dat, dat zij een streep halen door een artikel van het vredesverdrag, dat zij indertijd op de vredesconferente re Parijs zelf hebben voorgesteld. De Amerikanen zijn van plan, Italië nog meer te helpen: zij zullen pleiten voor het onder Italiaans beheer stel len van de voormalige Italiaanse ko loniën Erithrea en Somaliland, zij wil len opnieuw proberen, Italië als lid van de Uno te laten opnemen en ten slotte zullen zij trachten, Griekenland te doen afzien van zijn recht op Ita liaanse herstelbetalingen. Distributiebescheiden bewaren! Op veelvuldig verzoek deelt het Centraal Distributiekantoor mede, wel ke distributiebescheiden thans in ge bruik zijn dan wel binnenkort in ge bruik genomen zullen worden. On derstaande bescheiden dienen dus zorgvuldig bewaard te worden: le. De tweede distributiestamkaart. 2e. Het inlegvel G 605. 3e. De bonkaart K, L, O, of P 804 en K, L, O, of P 806. 4e. De tabaks- en/of vernaperingen- kaart QA, QB en QC 802. 5e. De textielkaarten VA 705 en VA 804. 6e. De brandstoffenkaarten TA en TB 707 en TA en TB 806. 7e. De inlegvellen voor a.s. moeders CM 703, CA 802 en CB 808. 8e. De toeslagkaarten M 804 en Z 804, en M 806 en Z 806. Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zullen geen bonnen meer worden aangewe zen. Melkrantsoen wordt verhoogd De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het 14 daagse melkrantsoen voor volwassenen, houders van A-kaar- ten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van 24 April a.s. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening voegt aan deze me dedeling toe, dat, zoals ook uit de on derhavige maatregel blijkt, het voors hands niet in de bedoeling ligt de melkdistributie op te heffen. 81 -jarige vrouw verdronken te Enkhuizen Gistermiddag is „,dV 81-jarige mej. C. J. K. uit het St. Nicolaas-gesticht voor ouden van dagen te Enkhuizen bij het passeren van de Stenen brug, waarschijnlijk doordat zij onwel werd, gestruikeld en in de gracht gevallen. Twee voorbijgangers wisten haar direct op het droge te brengen, terwijl ook een dokter onmiddellijk aanwe zig was. Toepassing van kunstmatige ademhaling, noch toediening van zuurstof mocht meer baten. Het stof felijk overschot is naar het gesticht overgebracht. KONINGIN ONTVING VELE KIEVITSEIEREN. H. M. de Koningin ontving Vrijdag de eerste kievitseieren. Deze arri veerden tegelijk uit niet minder dan 7 plaatsen t.w. Wisch, Lichtenvoorde, Gorssel, Castricum, Winterswijk, Mar- kelo en Giekerk. Hertenjacht rret „happy end" Mevr. Gladys Mantle te Bridge- water-Somerset, die ijvert tegen alle bloedige takken van sport, heeft dezer dagen tijdens een her tenjacht het leven van een hinde gered. Zij ging aan de hals van het dier hangen, terwijl haar vrienden de woedende honden verdreven. Tegen het hek van het huis van mevr. Mantle te Holford hangt een groot aanplakbiljet met pro paganda tegen bloedige sporten, en het is een wonderlijke samen loop van omstandigheden dat het door de felle achtervolging vrijwel uitgeputte hert juist achter dat biljet beschutting zocht. „We respecteren de mening van de heer en mevr. Mantle inzake hertenjachten", zeide de secreta ris van de organiserende vereni ging later, „en daarom hebben we de jacht afgelast". Hei hert, dat ongedeerd was ge bleven, is 's avonds in het nabu rige heuvelland vrij gelaten. De afgebroken party Botwinnik- Smyslov uit de achtste ronde is na een prachtig eindspel na 77 zetten in remise geëindigd. Bot winnik, die nog winstmogelijk heden zag, heeft alles gepro beerd die mogelijkheden in wer kelijkheid om te zetten, doch de jonge Smyslov verdedigde zich taai en zo ontstond een eindspel het eerste in dit tournooi dat waarlijk klassiek kan wor den genoemd. De stand luidt thans: Botwinnik 4'/t uit 6, Keres 4 uit 7, Reshevs- ky 3Vt uit 6, Smyslov 3 uit 7, Euwe 1 uit 6. Dinsdagavond spelen in de ne gende ronde tegen elkaar: Smys lovEuwe en ReshevskyBot winnik. Naar eerst thans bekend wordt heeft een tot dusverre onbekend gebleven, gemaskerd individu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. onder de ge meente Duivendrecht een fabrikant uit Leidschendam, de heer J. Maiburg, overvallen. In alle vroegte keerde de fabrikant Zaterdagmorgen terug naar Leidschen dam over de Provincialeweg van Weesp naar Schiphol, toen hij om 1 uur des nachts onder Duivendrecht, in het licht van de koplampen een gro te plank dwars over de weg zag lig gen. Hij bracht zijn wagen tot stil stand, stapte uit en verwijderde het obstakel. Teruglopend naar de auto ontdekte hij tot zijn schrik de gemas kerde, die had postgevat bij het por tier en dreigend met een revolver zwaaide, terwijl hij de eigenaar van de wagen sommeerde zijn handen om hoog te steken en zo snel mogelijk te verdwijnen. Volgens verklaringen van de heer Maiburg sprak de bandiet deze woor den ofwel in het Duits ofwel met een Duits accent uit. Het geleek er althans op alsof hij zeide: „Hande hoch, lau- fen". De autobestuurder zette het op een lopen. Met grote snelheid reed de overvaller onmiddellijk daarop met de Mercury weg en verdween in de rich ting Schiphol. St. Nicolaaskerk liep gevaar Zaterdagavond om kwart over tien Is brand uitgebroken in de verf malerij van de firma Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam, welk pand onmiddellijk grens aan de St. Nicolaaskerk. Duizenden liters lijnolie, verf, lak en chemicaliën waren in vlammen opgegaan, toen tegen kwart voor twaalf de toren van de Sint Nicolaas kerk weer zichtbaar werd uit de af nemende rookwolken, die anderhalf uur lang een groot deel van deze oude Amsterdame kerk aan het gezicht hadden onttrokken. Tegen die tijd was het leger brand weermannen de brand vrijwel meester. Het grootste aandeel in de strijd had zonder twijfel het waterkanon van de drijvende motorspuit Jan van de Hey- den, die vanuit de Oude Zijds Kolk opereerde. Burgemeester d'Ailly was op een schuit in de Oude Zjjds Kolk geklau terd en ging later met de brandweer mannen de brandende en rokende kelder binnen. Hij liep een nat pak op. De oorzaak van de brand is niet bekend, broeiing wordt mogelijk ge acht. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Door het snelle optreden der brandweer is de kerk aan een groot gevaar ontsnapt. „Dé sterkte van het Sowjet-Russi- sche leger zal toch nog veel groter zijn dan die van de V. S., zelfs indien de Sowjet-Unie haar aangekondigde plan uitvoert, alle oudere lichtingen van het Rode leger behalve die van 1926/'27 te demobiliseren", aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaan se leger verklaard. De huidige sterkte van het Ameri kaanse leger is ongeveer 550.000 en kan tot 660.300 worden opgevoerd. Volgens de laatste schattingen bezit het Sowjet-Russische leger, de veilig heidstroepen inbegrepen, 3 millioen man plus 450.000 man luchtmacht en 600.000 zeemacht. De huidige sterkte van de Amerikaanse luchtmacht is 360.000 en van de zeemacht 392.000. Bo vendien beschikt de Sowjet-Unie in de acht nabuurstaten over ongeveer 1.121.600 man, verdeeld in 100 divisies die men echter beperkt strijdvaardig acht. Volgens schatting van Carl Spaats, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, bezit de Sowjet-Unie 14.000 gevechtsvliegtuigen, ongeveer drie maal zo veel als de V. S. Prinselijk gezin in Zwitserland Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Sitten (kanton Wallis) aangekomen met haar beide dochtertjes Margriet en Marijke. Na een officiële begroeting door kan tonale en gemeentelijke autoriteiten zette Prinses Juliana met haar kinde ren de reis naar Zermatt voort, waar, zoals bekend, Prins Bernhard reeds enige tijd met de pinsesjes Beatrix en Irene vertoeft. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond: IETS LAGERE TEMPERATUUR Aanvankelijk nog een krachtige Z.- W. wind, later winddraaïng naar W. of N.W. met enige regen en een kleine daling van temperatuur. IE II, Zo tegen de schemering kwam ik hem tegen op de Hoofdstraat, de kraag opgeslagen het was een guur wind je de hoed een beetje op één oor en een dikgebuilde akte'ntas onder de arm. „Hallo, Ben. Hoe gaat 't?" „Prima, Adam. En jü?" „Gangetje. Mag niet mopperen. Maar wat doe jij zo zakelijk tegen de nacht?" Met een blik op de aktentas. „Schei maar uit.Druk tot en met". „Toch niet met de hemdjes en broek jes?" Ben heeft namelijk een zaak in werkkleding, maar als een afkerige van de zwarte handel en het pakje on der de toonbank waarachtig er zijn er zo maakt hij natuurlijk een moei lijke tijd door, temeer daar hij ge trouwd is. „Hou maar opzei hij, bezwe rend de vrije hand omhoog brengend. „Geen sprake van textiel, da's te zeggen: wel jassen en broeken, maar we leven in een puntenloos tijdperk.... En toch drukCommissiewerk Ik zit namelijk in verschillende com missies met het oog op het regerings jubileum van Majesteit.Lollig werk, 'wel „Dat doe je toch niet voor je lol, wel? Tooh meer uit overtuiging.om dat je het zo goed meent met je mede burgers, is het niet?" „Tuurlijk" haastte hij zich te zeg gen, en trok daarbij wel een vreemde postzegel, zoals 'n jongen doet die op 't een of ander heterdaad betrapt is., „wat dacht je, zo iets doe je niet voor je pleizier". „Maar je zei toch dat het zo leuk was?" „Ach, het heeft ook wel een aardige kant en als ik heel eerlijk moet zijn, maar het blijft onder ons hoor, dan zit er wel wat meer aan vastEerst hebben ze mij gevraagd voor de vlag- gencommissie, vanwege het vak zie je. Ik deed dat graag omdat je als bur ger iets voor je stad moet doen, voor al toen het bleek, dat er om de veer tien dagen een commissievergadering moest worden gehouden, 's Avonds. En je weet, dat de kegelbaan aan flarden ligt, hebben die rotmoffen gedaan En nu had ik tegenover Marie weer een excuus. Zij kon zich maar nooit er mee verenigen, dat ik wel eens be hoefte had om tegen half acht een brief te gaan posten. Als ik dan op mijn pantoffeltjes tegen half twaalf wqer thuis kwam, wilde zij maar niet gelo ven, dat ik op de laatste lichting had gewacht, die volgens haar al om 20.30 uur plaats greep". „Marie heeft altijd iets enghartigs ge had" vond ik. „Moet je niet zeggen, zij is toch wel breed.,..' ,,'n Tikkeltje om d'r heupen, meen je....?" Hij lachte zuurzoet. „Neen.... pra ten we niet overHou dan, ik ben in die vlaggencommissie gaan zitten Wij vergaderen in de Karseboom Maar het hoofdcomité had al bepaald dat eventuele consumpties voor reke ning van de commissieleden waren 'n Beetje pietepeuterig wat?Van het ene komt het andere.Ik zit nu in wel vier commissies „Zit je beter dan in Veenhuizen. meende ik bescheiden te mogen op merken, maar hij negeerde mijn wel willendheid, en vervolgde, blakende van burgerzin; „Ik ben zowat drie avonden per week bezetTelkens weer brengt de post een briefkaart van een verga dering hier en een vergadering daar. Meestal Karseboomen allemaal voor ons Oranjehuis". „Dat is reuze flink van je om de tijd daarvoor op te offerenEn nu ze ker weer met een tas vol paperassen en met veel zin om de hele stad te la ten meehuldigen op weg naar de.." „Nee, vanavond niet.die voor zitter van de commissie voor de bal lonvaart wil altijd bij hem thuis ver gaderen Ik weet niet ,wat die man daar inziet.. De hele avond maar thee en koffie, je wordt er tureluurs van Je zit gewoonweg op een droogie.Die vent moet er maar uit". Mijn tram kwam juist de bocht om. ADAM WEVERS. In Dordrecht heeft een man, zekere A. B., zijn vrouw van het leven be roofd met behulp van rattenkruid. Deze vrouw was van haar vierde kind in verwachting. Hij had eerst overleg gepleegd met mej. N. J. M. die hem een bepaald advies verstrek te. Later sprak hij met een kennis, mej. M. J. B„ die hem op een kran tenbericht over een moord met behulp van rattenkruid wees. De man besloot eveneens dit middel aan te weSden om zich van zijn vrouw te ontdoen. Hij vermengde driekwart van de in houd van een doosje rattenkruid in pap en liet dat zijn vrouw opeten. Twee dagen later was zij gestorven. Dr. Hulst uit Leiden constateerde dood door vergiftiging. De poliie heeft na een uitgebreid onderzoek thans de moordenaar gearresteerd, mej. M. B. wegens medeplichtigheid en N. J. M. wegens abortus provo cate. De ANWB is er in geslaagd de hulp verlening aan het gemotoriseerde ver keer, dat met pech te kampen krijgt, aanzienlijk te verruimen. Dank zij de samenwerking tussen de bond en een groot aantal Nederlandse auto- en mo- torbedrijven is het de ANWB gelukt zijn reeds bestaand net van bonds-auto- hulpstations tot ruim 900 uft te breiden, die verdeeld over ongeveer 400 plaat sen thans gereed staan om deauto mobilist of motorrijder met pech te hulp te komen. De meeste van deze instellingen ver lenen ook avond- en nachtservice, zij beschikken alle over een hulpwagen of een motorvoertuig om te slepen, ter wijl vele bovendien een kraanwagen bezitten. Via telefoonaansluitingen langs de weg kan hulp worden ingeroepen, evenals door middel van bijgevoegde formulieren, die men bij pech ingevuld aan een passerende automobilist of motorrijder ter hand kan stellen met het verzoek dit aan het daarop ver melde autohulpstation af te geven. Het uitrukken is door een. overeen komst tussen de betreffende autohulp- stations en de ANWB gewaarborgd. Hoewel enerzijds deze hulpverlening voor de betrokkenen uiteraard een commerciële aangelegenheid is, heeft de ANWB, rekening houdende met de algemene belangen, die hiermede ge moeid zijn, ter stimulering van de hulpverlening, voor 1948 een bedrag van 10.000 als premie ter beschikking gesteld ter verdeling over de garages, naar maatstaf van het aantal malen, dat zij voor hulpverlening ten behoe ve van de bondsleden zijn uitgerukt. Een bodemegalisatiefonds? (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zal heden Maan dag op het departement van land bouw, visserij en voedselvoorziening een kleine commissie van deskundigen een begin maken met het onderzoe ken van de practische uitvoerbaarheid van het door ir. A. Vondeling, da landbouwspecialist van de fractie der Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, enkele malen bepleite Bodem egalisatiefonds. Het plan van ir. Von deling beoogt, de wanverhouding tus sen de bedrijfsuitkomsten op onvrucht bare en vruchtbare gronden op te heffen. Negen Staten van Texas tot New- York hebben de laatste dagen te lij den gehad van tornado's, die de Ver. Staten teisteren. Zaterdag was het aantal doden tot 52 gestegen, terwijl meer dan 300 per sonen werden gewond. Zaterdagavond laat werd het vlieg veld Tinker bij Oklahoma City getrof fen, waarbij tenminste 68 vliegtuigen werden vernietigd. Men schat de op het vliegveld aangerichte schade op 5 millioen dollar. De eerste ooievaar Na het eerste kievitsei wordt thans melding gemaakt van de eerste ooie vaar. Brabant telt nog verschillende nesten en omstreeks half Maart zijn talrijke waarnemers in de weer om in de lucht of in de polders de eerste ooievaar te observeren. Lage Zwa- luwe schijnt dit jaar de primeur te hebben. Op het oude nest is vadertje langbeen j.l. Vrijdag 19 Maart, op de zelfde dag als vorig jaar, neerge streken. De luchtverbinding Afrika Noordbrabant is daarmede definitief opengesteld Het wachten is nu nog op de verdere lenteboden. Zij die zich per 1 April voor ten miüste 3 maan den op dit blad abon neren, ontvangen de verschijnende nummers tot die datum GRATIS c

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1