DUC SCHUURPOEDER Stud en. Omgeving. Alcmaria speelt gelij i ii J am Woningbouwplannen in bespreking Zie ik je vanavond nog Excelsior concerteert in de Strafgevangenis De wijnpers Bonnen halen 'Aanrijdingen door militairen Werken van Leo Gestel Van de politie Brieven uit de vreemde Burgerlijke Stand AGENDA De zon in het water SPAART ZEEP EN SCHUIMT Withemden doelpun roodbroeken in de Palmzondag Finale le klas libre 4Yi7 Broek op Langendijk. Jaarverslag van de Nutsspaarbank Programma der naamlozen Zuid-Scharvooude Geslaagd concert Jaarlijkse herdenkingsavond E.[ vo Toon Hermans bijzonder op dreef Voor een geheel bezette zaal heeft gisteravond in het Gulden Vlies het Theater Plezier van Floris Meslier een bijzondei' geslaagd en verzorgd caba ret-programma gebracht, dat in alle opzichten de verdiende waardering ge vonden heeft. Zonder ook maar de overige medewerkenden iets te kort te doen, mogen wij Toon Hermans de ziel van dit programma noemen. Hij was buitengewoon op dreef en inspi reerde zijn medespelers. Want in het optreden van de overige artisten was een grote vooruitgang te constateren, waardoor het een succes werd voor allen. Een grote steun heeft het en semble aan Peter Kellenbach, die aan de vleugel schitterend heeft begeleid. Velen zullen ten zeerste van zijn pia nospel genoten hebben. Via de proloog en een dwaze samen spraak tussen Toon Hermans en Jan v. Ees kwam men tot het „Kus-insti- tuut", dat zeer insloeg. Na de „Lan delijke idylle" veroverde Scholten en van 't Zelde met hun alleraardigst ge brachte liedjes, de zaal. Zeer goed was de schets „Fait accompli", waarin naast Jan van Ees en Andrea Domburg, op viel Herbert Joeks, die verder nog di verse malen geleigenheid kreeg door zijn geslaagde typering de aandacht te trekken. En hoe aardig was dezelfde schets nu als „Voldongen feit", ge speeld door Toon Hermans en Wiesje Bouwmeester. Nadat Soldaat Jansen en de Vier Schoonmaaksters voor 'n aardige afwisseling hadden gezorgd, kwam men weer via Toon Hermans tot de pauze. Daarna waren er goede prestaties van Sonja van Weerden burg. Teddy Scholten, Daisy Vos en Nora de Bruin, die met Wiesje Bouw meester en Andrea Domburg het zeer verdienstelijke vrouwelijke element in „Zie ik je vanavond nog?" vertegen woordigden. Hun optreden wint voort durende aan charme en zekerheid. Een episode uit het leven van de beroem de detectieve Paul Vlaanderen (Jan c. Ees) deed het best. Zeer geslaagde nummers van Scholen en Van 't Zelf de (En tochvan Dirk Witte en een nieuw swinglied) verwierven luid applaus. Na de „Pianoles" en de gees tige improvisatie van Toon Hermans, met bijzondere vondsten, kwam de finish, die het gehele ensemble vele hartelijke toejuichingen bracht. Een cabaret-avond, die er in alle opzichten wezen mocht en een bijzon dere aantekening verdient. G. Gisteren werd door de muziekver eniging „Excelsior" voor de tweede maal een zeer geslaagd concert gege ven in de strafgevangenis. Vóór de pauze stonden o.a. op het programma Ouverture SI j'étais roi en Ballet Faust, terwijl hierna nog wer den gespeeld Mars uit Tannhauser, Ouverture Domino Noir en Wiener Praterleben. Alle nummers werden on der leiding van haar dirigent, de heer G. Anderson, op uitstekende wiize uit gevoerd. Na de gebruikelijke slotmars werd door de directeur de dank van de gedetineerden overgebracht voor hetg ebodene, onder het uitspreken van dew ens, dat dit niet het laatste con cert geweest zal zijn. U kent het wel, het „blaadje over wijn voor mensen met goede smaak", dat de firma Th. Kraakman van de Platte Steenenbrug op gezette tijden aan haar clientèle aanbiedt. Opnieuw is thans een nummer ver schenen, nadat het vorige in December j.l. het licht zag. Men zal in dit num mer de gebruikelijke prijsvraag missen. De reden hiervan is, dat er geen be langstelling voor was, blijkens de wei nige oplossingen, die binnenkwamen. Wel bevat het nummer de bekroonde Lftwiericks en bovendien een bijdrage Van de hand van onze stadsarchevaris, de heer Th. P. H. Wortel, die schrijft over dranken en drinken vanaf Adams tijden. Zoals gewoonlijk weer een fris se verschijning, deze „Voorjaars-wijn- pers". Zij, wier familienaam begint met de letters H tot Helder moeten mor gen, Dinsdag 23 Maart, in het uit- reiklokaal van de distributie, Ridder straat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenenbon nen afhalen. De uitreiking geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en het volledig ingevulde formulier. Aanrijdingen door militairen Twee maal was het Zaterdag een militaire auto, die een aanrijding ver oorzaakte. Op de Laat moest een aantal marktstalletjes eraan geloven, dat tegen de wereld werd gereden. Deze andere aanrijding vond plaats op de Kennemersingel bij het Varne- broek, waar een militaire wagen geen voorrang verleende aan een per- sonen-auto. Bij de botsing werd de iuxe-wagen ernstig beschadigd. Bei de gevallen zijn in handen gegeven van de Koninklijke Marechaussee. A.s. Zaterdag om drie uur zal in het Stedelijk Museum aan de Breedstraat een tentoonstelling van werken van Leo Gestel worden geopend, waarover wij binnenkort nadere mededelingen zullen doen. Na een vechtpartij tussen een aan tal opgeschoten jongens in de Magda- lenenstraat werd één der kemphanen door de politie naar het Centraal Ziekenhuis gebracht, om daar zijn opgelopen hoofdwonde te laten krammen. Zaterdagavond is het de politie ge lukt een 24-jarige jongeman aan te houden wegens het meermalen ple gen van het zedenmisdrijf genoemd in artikel 239 Wetb. v. Strafr. Hoe moeilijk het is voor de politie, een dergelijk individu te vatten, blijkt wel uit het feit, dat dit reeds de zevende maai was, dat deze jonge man het misdrijf pleegde. Tegen een caféhouder is Zondag avond proces-verbaal opgemaakt, omdat hij nè. het sluitingsuur nog be zoekers in zijn café had. Na het, weken geleden gearriveer de telegram zijn nu de eerste brieven op de Handelsschool ontvangen, af komstig van het stoomschip „Stad Alkmaar". Er kwam één brief van de gezagvoerder persoonlijk, waarin deze zich tot alle klassen wendt en waarin tal van vragen worden be antwoord, die door de leerlingen wer den gesteld en waarin hun weetgie righeid wordt bevredigd en er kwam een brief van de derde stuurman, die speciaal tot de derde klasse was ge richt. Het publicatiebord in de school begint zo al aardig vol te geraken! De brieven snelden door de lucht het schip vooruit, dat momenteel nog de golven van de Atlantische Oceaan ploegt, op weg naar Holland. Het stemt tot grote voldoening, te kun nen constateren, dat het, in NEVAS- verband adopteren van dit schip door de Alkmaarse Handelsschool, resul taten begint af te werpen, tot heil van onze nationale koopvaardij en tot „leeringhe ende vermaeck" van de Handelsscholieren. s Geboren: Cornelia G., d. v. P. Duistermaat en M. Spaargaren. Julius, z. v. J. J. Bleeker en M. J. Bakkum. Dirk, z. v. W. R. Gol en A. Haitsma. Frank, z. v. J. Nie- boer en J. G. van Ooijen. Maria C., d. v. li. P. Stam en M. Groothuizen. Maria C. J., d. v. J. Duin en C. M. Hopman. Nicolaas J. M., z. v. F. A. Dekker en A. M. Buur Jacobus H.. z. v. J. B. van der Meulen en G. Kollof. Gehuwd: Bauke van Reenen en Cornelia C. van Eekelen. Klaas S. Slinger en Maria G. Haijtema. Overleden: Johanna W. J. de Winter, oud 86 jaar, wed. v. J. W. Gosker. Jan van Ingen. oud 58 jaar, geh. m. H. M. H. van 't. Woudt. Johan H. Schreuder, oud 70 jaar, geh. m. A. H. C." Borsjes. WARMENHUIZEN, 20 Maart. 100 kg. uien 51.20—52.30, 42.500 kg. rode kool 23.5030, 42.400 kg. gele kool 9—11.80, 800 kg. witte kool 12.40 —14, 3100 kg. peen 10.10—19.70. Maandag. Lunchroom Valk, 8 uur, Ir. Van Leeu wen voor Blavatsky-loge. Dinsdag. Gulden Vlies, 8 uur concert DOV. Lutherse kerk, Oudegracht, 8 uur Paas spel Maria. Wapen van Heeinakerk, 8 uur S. Tas over Tsjecho-Slowakije. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd). Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De andere, 18 jaar. Nachtdienst taxi's. Adr. Louwe, Geestersingel 26, telefoon 2290. OPHALEN VAN VUILNIS. De directeur van openbare werken, afdeling reiniging, verzoekt ons mede te delen, dat de dienst op Goede Vrij dag 26 Maart a.s. gesloten zal zijn. In verband hiermede zal het opha len van huisvuil als volgt geschieden: a. In de Donderdagse-wijken op Woensdagmiddag 24 Maart a.s. b. In de Vrijdagse wijken op Don derdag 25 Maart a.s. Vanachter mijn bureau kan ik het water van de gracht zien. Het water ligt daar stil, onder de overhangende takken van de bomen, stil en grijs. Maar soms schijnt opeens de zon erin en dan staat in dat water de wereld bp haar kop en de gevels hangen on dersteboven te spiegelen. Het zon licht kruipt maar een klein eindje onder de oppervlakte en een massa stralen kaatsen terug en tekenen pailletten van licht op het plafond boven mijn hoofd. Die kleine plekjes zonlicht spelen krijgertje tegen de zoldering in een eeuwigdurend bewegen en ze maken het hele vertrek lichter. Af en toe zijn ze even verdwenen, als er weer een wolk voorbijzeilt, maar ze komen toch weer terug om soms in je ogen te steken, zodat je moet opkijken van je werk. Dan ziet het er binnen even vrolijk en licht uit, als buiten en daar kun je alleen maar blij om zijn. We hebben warempel al som bere dingen genoeg om aan te denken in deze tijd. En ieder straaltje zonlicht kan je helpen, de zorgen te verdrijven, ook die straaltjes, die het water uitstuurt, om te vertellen, dat buiten de zon schijnt. En dan zijn er altijd nog van die mensen, van die echte Nurksen, die er met wijd-open ogen aan voorbijgaan en het toch niet zien. Dat zijn van die lieden, die de zon niet in het water kunnen zien schijnen. 'n Erdal-producidus goed Gisteren was het Palmzondag. Juist op de dag waarop de lente begon vol gens de Enkhuizer Almanak, werd Palmpasen gevierd. Hoewel het ge bruik van het ronddragen der ver sierde „palmpaas" in onze streken bij na verdwenen is, zijn er toch tekenen, die er op wijzen, dat de oude folklore nog voortleeft. Het waren grote groepen van kinde ren, die gisteren door Alkmaar's straten trokken, en zelfs het muziek corps St. Caecilia heeft zijn medewer king verleend. Padvinders en welpen liepen in de stoeten mee en trots droe gen zij hun „palmpaas" in velerlei vorm en grootte. De allergrootste werden voorop ge dragen, een haan of andere vogel van brooddeeg bovenop en met kleurige linten eraan, die anderen vasthielden en die de optochten een kleurig aan zien gaven. Er waren er, die (in tegenstelling met de oude gebruiken) hun palmpaas de vorm van een kruis rhadden gegeven, doch de meesten hadden het juiste sym bool, n.l. de vogel van deeg. En aan de sprieten en uitsteeksels van de stokken hingen de vlaggetjes, de kransjes, de netjes met Paaseitjes. De katholieke stoet werd gedirigeerd naar het Nassauplein, waarna een be zoek werd gebracht aan het St. Elisa- bethsziekenhuis en de Pius-stichting, om de verpleegden en de ouden van dagen te verrassen met de kleine at tenties van de „palmpasen". Hetzelfde gebeurde in het Centraal Ziekenhuis door de overige groepen, die bij de Rochdaleschool hun eindpunt hadden. Ook een aantal kinderen van de Vrij zinnig Hervormde Zondagsschool maak te deel uit van een stoet, waartoe zij vooraf ds. Van Wijk in de Kapelkerk over de betekenis van Palmzondag had den horen spreken. Palmzondag 1948 werd begunstigd door mooi weer, al was het wat winde rig en de optocht slaagde daarom beter, dan die van verleden jaar, toen een stevige regen roet in het eten kwam gooien. R. Peereboom kampioen. A. Vink uitstekende tweede. Zaterdag en Zondag zijn de laatste wedstrijden in dit tournooi gespeeld met verschillende verrassende uitsla gen, zoals men uit het onderstaande zal kunnen zien. Vink versloeg Peere boom met 200 tegen 133, spelende met een gem. van 10. Peereboom moest toen van Haak man winnen om kampioen te worden en dat gebeurde ook. Hij behaalde de titel door beter algem. gem. dan A. Vink die ook 12 pt. had. Haakman werd nu derde. De partij-uitslagen waren: J. Timmerman 200 49 19 4.08 M. de Haas 181 49 39 3.69 J. Swaag 200 32 31 6.25 O. Haakman 188 32 54 5.87 J. Morsch 200 30 28 6.66 J. Timmerman 138 30 26 4.60 W. Zoon 200 22 33 9.09 M. de Haas 170 22 20 7.72 A. Vink 200 20 33 10.— R. Peereboom 133 20 20 6.60 A. Vink 200 32 29 6.25 W. Zoon 199 32 32 6.21 R. Peereboom 200 27 44 7.40 C. Haakman 116 27 22 4.20 Eindstand: R. Peereboom 1333 164 55 8.12 12 A. Vink 1314 225 33 5.84 12 C. Haakman 1262 229 54 5.51 8 J. Morsch 1276 244 32 5.23 8 W. Zoon 1286 214 38 6.— 6 J. Swaag 1295 248 32 5.22 6 J. Timmerman 1118 250 31 4.17 4 M. de Haas 1220 260 55 4.69 0 Na de laatste partij werd Zondag avond de kampioen gehuldigd met bloemen enz. en werden ook de andere deelnemers toegesproken. Verschillen de prijzen werden aan de spelers uit gereikt. Het was een geslaagde slot- avond. NOORDERMAKTBOND. 22 Maart. Aangevoerd 10.000 kg gele kool f 9 f 11.10, 200 kg wiilof I f 40, II 37. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. A. S. Bijlsma te Broek op Lan gendijk heeft bedankt voor een be roep naar de Ned. Hervormde Ge meente te Druten en Leeuwen (toez.) Aan het zojuist verschenen jaarver slag der Nutsspaarbank te Alkmaar ontlenen wij het navolgende: Het boekjaar 1947 vertoont voor de ze instelling een opmerkelijk verschil met het voorafgaande jaar. Bedroeg in 1946 de terugloop van het inleggers kapitaal ruim f 600.000, in 1947 be perkte zich de teruggang tot f 43.000. De terugloop in 1946 werd echter voor namelijk veroorzaakt door afschrijvin gen op de inleggersrekeningen naar het 3% Grootboek 1946 ten behoeve van 2>/i% Spaarcertificaten, in totaal f 800.000., waaruit volgt, dat, zonder deze toevallige omstandigheid, in 1946 het kapitaal van de inleggers met f 200.000 zou zijn toegenomen. In de terugloop over 't jaar 1947 ad f 43.000 wordt stellig weerspiegeld een ver minderde mogelijkheid om te sparen, terwijl ook het bestaan van een min dere geneigdheid iets op zij te leggen, niet kan worden ontkend. De diep in het particuliere bezit ingrijpende mo netaire en fiscale maatregelen, welke door .de Regering dringend noodzake lijk worden geacht tot bestrijding der inflatie, hebben uiteraard mede in het afgelopen jaar, niet tot bevordering van de spaarzin bijgedragen. In de loop van 1947 werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 3.280.922,72 en terugbetaald f 3.323860,76. Na bij schrijving van de over 1947 verschul digde rente ad f 204.167,97 bedroeg het aan inleggers verschuldigde kapitaal f 10.396.293,63. Het aantal inleggers steeg van 24455 met 1151 tot 25606 waarvan 5760 elders (voornamelijk in de omliggende ge meenten) woonachtig zijn. Als wij er hier aan herineren, dat in 1927 het aantal inleggers 4000 be droeg, in 1937 13000, terwijl in het nieuw aangevangen boekjaar het ge tal 26000 alweer met meerdere hon derdtallen is gepasseerd, dan blijkt dat er voor onze instelling bü de aan vang van de tweède eeuw van haar bestaan nog immer een breed arbeids veld aanwezig is. Uit het statistisch overzicht wordt duidelijk dat dit arbeidsveld inderdaad breed is, immers van het ilïeggerska- pitaal, groot f 10.400 000 behoort ze ven millioen gulden aan personen en instellingen te Alkmaar, terwijl ruim drie en een derde millioen gulden toe behoort aan inleggers elders gevestigd, voornamelijk in de dorpen in de' "om geving. Uit de in het verslag opgenomen ba lans en verlies- en winstrekening blijkt, dat over 1947 de bedrijfswinst f 58.197,28 bedroeg (vorig j. f 65.302,37). De reserve bedraagt thans f 805.535. De balans per 31 December 1947 geeft aan in actief en passief een be drag van f 11.282.629,16. Het verslag bevat nog tal van bij zonderheden o.m. omtrent de maatre gelen tot het aanwakkeren van de spaarzin. De werkelijk verrassende re sultaten bereikt met het sparen op tal van Lagere scholen, waarvoor de leerkrachten geheel belangeloos mede werking verlenen, getuigen van een voortreffelijke samenwerking tussen school en spaarbank. Door het aldus bevorderen van de spaarzin bij de jeugd wordt in geen geringe mate opvoedend werk ver richt. Voor de waarde hiervan tonen de ouders kennelijk een bijna volledig begrip, immers 2323 kinderen op een totaal van 2968 ingeschreven leerlin gen doen aan dit wekelijks schoolspa- ren mee, zijnde 78%. De medewerking van de school valt hier wel bijzon der te waarderen. iiii door J. D, v. Exter 183. En nu zijn jullie natuurlijk nog nieuwsgierig, wat moeder Woeffie voor haar verjaardag heeft gekregen? Nu je kunt het op het plaatje zien. Ze ligt hier als een prinses op haar sier- kussen en Pirn, Pam en Pom kijken verheugd toe. Ze hebben hun medail les vandaag om, want het is een feest dag, nu hun moeder jarig is, dat be grijp je. Maar moeder Woeffie is niet de enige, die wat krijgt. 184. Op deze feestdag wordt wat later een grote emmer ijs bezorgd. Met een kaartje erbij: „Van de dankba re dorpsbewoners". Nu kunnen ze hun hartjes ophalen. En om Wetsnavel is ook gedacht hoor! Hij heeft een heel pak vogelenzaad gekregen. Nu het zal cög wel even duren voor dat op is, denk ik. En als Pim, Pam en Pom 's avonds doodmoe gaan slapen, weten ze niet waar ze blijder mee zijn. Met het prachtige kussen, waar moeder mee verrast is of met al het ijs, dat in hun buikjes rust! Raad Egmond-binnen Dezer dagen vergaderde de raad van Egmondbinnen onder voorzitterschap van burgemeester M. Niele. Tot toelating werd besloten van het nieuwe raadslid C. Apeldoorn uit Eg- mond-Binnen, die in handen van de voorzitter de vereiste eden aflegde. Hierna werd behandeld de aankoop van 5915 M2 grond van C. Baltus te Egmond-Binnen voor f 11.410 en,van 445 M2 grond van N. Koning, eveneens te Egmond-Binnen voor f 667.50, door de r.k. woningbouwvereniging St. Jo- heph, die voor dat doel aan de ge meente de nodige contanten verzoekt, teneinde na aankoop daarop maximaal 18 woningen te bouwen waarvan er 8 nog dit jaar zullen komen. De heer Simons vroeg of voor de Hoef niets aangekocht kan worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat voor dit jaar het volgende huizen bouwplan is gedacht: n.l. 8 woning wetwoningen voor Egmond-Binnen en voor de Hoef nieuwbouw door de oor logsslachtoffers. Immers van de 17 slachtoffers vallen er 16 onder de Hoef. Deze ziin kort geleden aangezocht nu eindelijk eens definitief te beslissen of zij aan hun herbouwpliqht willen vol doen. De resultaten hiervan laten zich gunstig aanzien. Van de heer S. van Nieuwkuijk b.v. is reeds een bouw plan binnengekomen. De oorlogs slachtoffers zullen dan, voorzover op hun oude plaats geen herbouw moge lijk is, op de open geiegen stukken langs de Egmonderstraatweg kunnen bouwen, wat in principe reeds is toe gestaan door mej. ir. vd Ban. De heer Simons zeide, dat de Hoef niet vooruit gaat. Bedoelde huizen ko men in plaats van vroeger reeds be staande. Daarom zag hij behalve deze bouw daarenboven nog graag woningwetbouw, .waarop de voorzitter antwoordde, dat van woningwetbouw geen sprake kan zijn, zolang niet eerst de oorlogsslachtoffers zijn geholpen. Indien de Hoef, behalve bouw voor oorlogsslachtoffers, nog bovendien wo ningwetbouw zou krijgen, was zulks onbillijk te noemen ten opzichte van Egmond-Binnen, dat de grootste gezin nen telt. Verder gaf de voorzitter de verzekering, dat bij bouw voor oor logsslachtoffers in de Hoef daarmede de ergste noodtoestand zou zijn opge lost. Met alle klem bepleitte de heer Si mons de aankoop van grond in de Hoef. Hij adviseerde daarbij de gro ten niet te sparen. Hierna werd dit agendapunt met al gemene stemmen aangenomen. Na accoord te zijn gegaan met de van hoger hand voorgestelde regeling ter zake verplaatsingskosten, toeken ning gratificatie 1947 en verhoging kindertoelage voor secretarissen en ontvangers, werd overgegaan tot de verhuring van de gemeentewoning, perceel Weg Oude Veert 447 te Eg- mond aan den Hoef. Dit perceel is in gericht vopr twge gezinnen en zal, in gaande 1 April a.s. verhuurd worden aan de heren H. Docter en de Boer. De voorzitter bracht een woord van dank aan het raadslid J. Klok voor de aanleg van een plantsoen op de Krijt. Ten aanzien van de rekening '44 werd besloten aan de administratieve opmerkingen van Ged. Staten tegemoet te komen. Hierna werd mededeling gedaan van binnengekomen verzoeken van de rk bijzondere schoolbesturen te Egmond-Binnen en de Hoef, betref fende het bedrag per leerling. De schoolbesturen kunnen nog vóór 1 April a.s. zich terzake in verbinding stellen met Ged. Staten en de Onder wijsraad te Den Haag. De burgemeester wilde wel spreek uur houden in de dorpskom Egmond Binnen. De voorzitter deelde mede, dat thans een verzoek aan Ged. Staten is gedaan en de kosten daarvan uit de gemeen tekas voldoen. Voorts informeert C. Apeldoorn rjaar een\ verzoek om in de dorpskom Eg mond-Binnen een eigen strandvonderij te verkrijgen, waarop geantwoord werd, dat de strandvonderij uitslui tend tot de competentie van de burge meester behoort. Voor de gemeente zijn daaraan geen revenuen verbonden. De heer Wittebrood informeerde naar de verbeteringen aan de Schoolstraat en Julianaweg. De voorzitter zette uit een, dat hiermede is gewacht op de goedkeuring van het rioleringsplan. Nu dit voorlopig afgewezen is, zal nog dit jaar het in orde brengen van ge noemde wegen ter hand worden geno men. Naar aanleiding hiervan advi seerde de heer J. Klok om bij verbe tering der Schoolstraat de daarin staande bomen te doen vervangen door een ander soort. PACIVOLO Dat was daar precies de omgekeer de wereld, Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk. Daar zaten alle reraren en leraressen van de Handelsschool, met de directeur, de heer G. A. M. Snijders aan 't hoofd, te luisteren naar een dertigtal leer lingen, die met vereende krachten Pacivolo's rariteiten-revue in elkaar hadden gezet. Vanzelfsprekend bleef het publiek niet beperkt tot dat tiental paedagogen, doch was de zaal gevuld met enkele honderden leer lingen en oud-leerlingen, om te luis teren en te kijken naar dit program ma der naamlozen. Want inderdaad waren al deze medewerkenden ano nymi, althans voor de buitenstaan der. De met vrijmoedige fantasie uitgevoerde programmahoekjes (al les eigen werk) vermeldden met één uitzondering geen enkele naam en die uitzondering was nog een pseu doniem. Dertig naamlozen hebben een revue gepresenteerd, die werkelijk van rari- feiten aan elkaar hing, en waar har telijk om gelachen is. Maar behalve de komische schetsen waren er nog veel meer artisten-in-de-dop te bewonde ren. Er waren een paar voordrachten, o.a. van een wel heel jeugdig decla mator, alleszins waardeerbaar, en al raakte een of ander dan wel eens de tekst kwijt (waardoor hij zich tot het achterdoek wendde in een luid ge fluister om hulp) ook zijn werk dwong bewondering af, omdat er heel wat uurtjes studie en repeteren moe ten zijn verlopen, om deze resultaten te kunnen bereiken. Het muzikaal ge deelte bracht o.a. 'n behoorlijk War- schau-Concert en een vlotte wals van Durand, en twee jonge pianisten be werkten tegelijk de vleugel met een quatre-mains-versie van „Zirkus Renz En als wij nu toch aan het opsommen zijn, dient vooral het Hawaiïan-ensem- ble de Kio-Kio's niet onvermeld te blijven, evenmin als de „heldentenor wiens naam wij nu eveneens verzwij gen. Het programma werd besloten met een uitbeelding van het schoolle ven, gezien door de bril van de ge middelde leerling en waarbij natuur lijk vooral niet vergeten werd, het accent te leggen op de verschillende, meestal uiterlijke, hoedanigheden en gewoonten van leraar en lerares, welk accent van de zijde van deze dames en heren nogal gemoedelijk werd opgeno men. Het langdurig applaus aan het edot was volkomen verdiend. Pacivolo's voorzitter dankte de he ren Snijders, Van der Meulen en Ho- man voor het aandeel dat dezen ge had hebben bij het tot stand komen der revue, -doch de heer Snijders was van mening, dat dit programma van kunst met een kleine k en soms hele maal zonder k. wel degelijk voor re kening kwam van de medewerken den, die bijna zonder hulp alles had den klaargespeeld. En hij zwaaide hen daarvoor dan ook de grootste lof toe. De avond werd besloten met een ge animeerd bal onder leiding van de heer Arendsen en met muziek van „The new rhythm kids", dat de dans- lustigen nog uren lang bijeen hield. Pacivolo kan terugzien op een zeer geslaagde avond en volkomen gerust op de ingeslagen weg voortgaan. Dan zal ook het volgend seizoen een uit voering tè zien geven, die er evenzeer zijn mag. als die van Zaterdag. Vrijdagavond gaf het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een concert in de zaal van de heer P Kramer Tot de laatste plaats was de zaal bezet Het muziekcorps, dat onder de meester lijke leiding staat van de directeur, de heer P Pranger, bezit veel populairlteit bij de Langedijkers Hetprogramma, dat een 8-tal nummers bevatte, werd geopend met de pittige mars „Wilskracht" van A J Hartman Voorts zijn uitgevoerd fragmenten uit de opera Martha" van Von Flotow en de „Lustspielouverture" van Kela Béla Veel waardering ondervonden de num mers „Voix Roumaines", concertwals van Kessels en Selection uit „De Vogelkoop man" van C Zeiler Het concert werd besloten met de mars finale „The Middy" van Kenn. J Alford Na de pauze werd een Monologenspel in één bedrijf opgevoerd In het bijzonder willen wij noemen de heer H Slikker Deze vertolkte liefst zeven rollen, stuk voor stuk speelde hij ze prachtig Een daverend applaus volgde hierop Een gezellig dansje speciaal voor de jongeren, besloot deze avond „Kunst na Arbeid" kan terug zien op een geslaagde uitvoering Zaterdagavond werd in de zaal van de heer P Kramer de jaarlijkse Herdenkings avond van de Geheel Onthouders Bewe ging, afdeling Langedijk, gehouden De zaal was flink bezet De voorzitter, de heer M Kuiper, heette alle aanwezigen, hartelijk welkom en in het bijzonder de spreekster, mevr Kerk hof—Pet Na enige samenzang werd het woord gegeven aan mevr Kerkhof Spreekster wees op de gevaren, die aan de drank verbonden zijn. Er is het laatste jaar weer voor f 300.000.000,— aan alcohol in Neder land gebruikt, zo zei spreekster Het is onze plicht, omdat de drank weer zoveel wordt gebruikt, ertegen op de bres te staan Wij moeten inzien, dat alcohol ver gif is, zo vervolgde spreekster Hierna werd aan 17 personen een ju bileum-insigne uitgereikt Deze waren 25 jaar bè de Geheel Onthouders Beweging aangesloten Natuurlek, zullen de zwartkij kers zeggen, heeft Haarlem het een beetje met Alcmaria gemaakt. Want, zo gaan die zwartkijker» door, wanneer Haarlem had wil len winnen, dan had Kick Smit die penalty wel benut. W'if kunnen ons niet bij de me ning van die zwartkijkers aanslui ten, daar het stellig niet de bedoe ling van Haarlem is geweest om het een klein beetje met Alcma ria te maken. Zeker, Haarlem heeft minder fel gespeeld dan In de strijd om het afdelingskampioenschap en zal aanstonds in de wedstrijden om 't landskampioenschap wel anders voor de dag komen dan In deze vriendschappelijke ontmoeting. Ik hoor het ze al zeggen, die zwartkijkers: dan ls dat gelijke spel toch ook verklaard Niets is echter minder waar. Haarlem heeft zeker wel getracht deze wedstrijd te winnen. De kampioenen van District I [maakten echter de kapitale fout om het tweede klassertje, dat maar ter nauwernood het degradatiespook was ontlopen, te onderschatten. Geholpen i door de sterke wind speelden de tien withemden in het veld en de doelman onder de lat voor wat zij waard waren en dat bleek heel wat te zijn, gehol pen ook door het superioriteitsgevoel van de Haarlemmers, (vooral de voor hoede van de bezoekers ging hieraan .'j# mank). Deze factoren waren oorzaak van de 30 voorsprong bij de rust van de Alkmaarders en zeker niet het feit, dat de Haarlemmers het wel geloof- den. Bovendien kan de ergste zwart- kijk er na de rust niet zo zwart heb ben gekeken, dat h(j niet zou hebben igezien, dat Smit en Roozen, weliswaar minder riskerend dan in competitie, alle zeilen bijzetten om de achterstand in de lopen, hetgeen pas in de laatste 30 seconden gelukte. De penalty, die ■Smit op Brouwers heiligdom afvuur de, werd zeker niet vriendschappelijk genomen. In de eerste plaats was hier toe geen enkele aanleiding en in de jtweede plaats was hiervoor het schot wel erg hard en ging het wel wat al te griezelig dicht langs de buitenkant van de paal. Alcmaria, dat dus met groot élan voor de rust met de wind in de rug speelde was ondubbelzinnig de eerste drie kwartier In de meerderheid. In nog grotere mate was dit na de rust met Haarlem het geval, doch door te lang combineren voor de doelmond gingen kansen voor hen verloren en stelde Roozen voor het doel weieens teleur. Haarlem trad met twee reserves in het veld, doelman Kluit werd vervan gen door v. Kaaijk en rechtsbinnen TOPoelman ontbrak. Diens plaats werd - 'door de linkshalf Boeree' ingenomen en invaller Visser speelde voor hem in de halflinie, terwijl overigens de kampioensploeg voltallig was. I Bij Alcmaria zagen we Jan Untied op de midvoorplaats en Klaas Bijl weer op de vleugel. Klaas Wit zag zich gedwongen langs het lijntje te zitten. Het defensieve gedeelte speelde in de normale opstelling. J Ondanks het feit, dat Alcmaria de eerste helft uitgesproken in de meer derheid was, kon men toch duidelijk zien, dat hier een prima eerste klas- ser als tegenpartij in het veld stond, hetgeen vooral viel af te leiden uit de betere balbehandeling en Ilchaamsbe- heersing. Slechts zelden zagen we de Haarlemmers een bal wegwerken, al leen maar om die bal een aantal me ters te verplaatsen. Vrijwel ieder schot en iedere kopbal werd goed aangege ven en bovenal de manier waarop met schijnbewegingen vaak met groot ge mak spelers werden gepasseerd was een lust om te zien. Dit laatste viel Vooral op in het eerste half uur na de rust, toen Alcmaria zich liet overspe len en steeds een tempo te laat bij de bal was. Uitblinkers bij de gasten waren Roo zen. Smit en aanvoerder De Winter In de voorhoede, terwijl in de halflinie spil v. Dalen en rechtshalf v. Gooi opvielen. In de eerste helft was het bij Alcma ria wel heel moeilijk uitblinkers aan te v hom ster en 1 te i Sch; beid maa zont te k voor God assis de r tal t mar zone omk los 1 were gem Alcr gen lemc de spro De I pone tiscl een twee voeti keur met ulter lemd mini juist een wed pass< Kick kend de he Rooz in w; serer Bade gebie werd Pas i Smit afsta scheli van d Te in ie doel tegre en a Olyi H: gen kam Mi Go pioei ning BI ten kam of mis van M van El de ned door 1 allerwt EDO grende heel w hebben goed ti blijkt i speelde EDO v altijd b „Dames en heren!" riep de heer Dupois, toei gedronken hadden, „mag ik nog even de leiding Iwil opvouwen en in deze hoed doen, zijn we int de detectives weer in het zijkamertje gaan, j sluiten, zodat ze geen schijn van kans krijgen ■verspreiden. Ik zou graag zien, Johan, dat er t gend lijk niemand van het personeel door de gai ■verwarring geven." .■Ik zal er voor zorgen, mijnheer," zei de knet ..Goed, dan gaan we weer beginnen. Mevroi prdacht geweest, mag ik U verzoeken het Pemen?" t ..Klaar?" vroeg hij, toen hij rond was gewe pen! Wie zijn de detectives?" ..Ik!" riep de advocaat. ..Prachtig, En de andere?" geloof, dat er een D op staat," zei juff ..Schitterend!" riep de heer Dupois, „een da ooier! Kan het licht weer uit, meneer De V h„i,^eJZ?eken 111 het kamertje te gaan? De n lAho 1 natuurlÜk geen instructies te geven. I het licht in de gang gaat uit. Het spel ks

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2