In Berlijn heerst onrust Wie is Kers? Waar laten wij onze spaarpenningen? op zoek smalingsmotor Castricam. V,'LENIGDE NOORD-HOLLANDSE l45ste Jaai-gang No. 70 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Generaal Clay „WIJ BLIJVEN" Zondag a s. P.S.V.-Heerenveen en Go Ahead-Haarlem Nederland neemt deel aan Military WEERBERICHT ITAIIAANS-J0EG0SLAVISCHE ONDERHANDELINGEN Hoge filmonderscheiding voor Ronald Colman Triëst Italië verheugd Joegoslavië protesteert Kers Kookt Kolossaal goed! Socialisten zullen Haagse Conferentie boycotten Van nabij i en verre Grote zuigkracht van levensverzekeringen Rijkspostspaarbank minder in trek /ond kwam het colleg, heemraden en hoofdin- de polder Obdam m bijeen o.l.v. burge. Der. Medegedeeld werd de Aris-Witbrug ge. den op 120. dering, waarin besloten ïaal te stichten en daar. arden een plan kostend» uitgegaan van de ver. dat de motor door het len, ook werkelijk gele. nen worden, wat echter is. Het Rijk bood moto- n aan uit Engeland of mstig, als stellen, mev jk. De eerste aanbieding van de Provincie en la. jkswaterstaat. Toen t op de aanbieding in. tijkswaterstaat mede dat Dtor wilde afgeven, maar -erd met een pomp, an. bezoek van het polder. Dij op de inconsequent:» werd gewezen, leverd» op. Er werd medege- de polder Obdam de hebben, Rijkswater, verplicht achtte om een ren. Kostbare deviezen voerd, etc., alle motie, og toe niet waren aan- or het polderbestuur dan ig konden worden geno- 'as momenteel geen mo- ir, daar alle motoren I waren gezonden om doen en als ze terugge- i, moesten ze gerevl- waarna dan eindelijk lam een stel zou leun gevoelde het be deel voor om een motor die in Engeland reed* gedraaid, en waar- gedraaid heeft, dan te aar. Een andere methode, aangeboden: e motor, gelijk aan 't Rijk werd gepresen- -motor, te leveren over 6-cylinder, 1200 omwen- dan voldoende sterk. En heeft 750 omw, is hog tn 1 en mag zich ook :en aanmerkelijk lange- dank zij de geringe iwentelingen. Echter, en altijd maar weer om, no. 1 f 5000 en van ntjes f 10.000 hoger dan d f 35.000. in de kosten wordt omdat de levens- zoveel langer is. Ge- ïoogstwaarschijnlijk a.«. kan worden, wat met geval is, stelde het be- tot de aanschaffing van ;aan. werd door de vergada- n, echter onder de uit- rwaarde dat de motor geleverd zal worden, van dit besluit zal n lening vergroot wot- ines oefenden op en Bosch" >r prachtig weer hebben olonnes van de afdeling het Nederlandse Rodt liddag op het terrein van „Duinenbosch* oefening gehouden. colonnes waren Castri* (één afdeling), Be- Dort, Heiloo, Alkmaar, lem »r van Limmen, de heer sen, heette de genodig- »rs welkom en sprak er over uit, dat de kring eens een oefening kon houden Daarna waf J J F Brugman, die 'oefening uiteenzette Br ld, dat Paviljoen m ge- ir ontploffingen, waarbij rd aangericht In totaal ilachtoffers in het dool reigde gebouw zijn ach- commandant van df Castricum-Limmen- Uit- racht de slachtoffers t« assistentie te vragen De leidster der M P Vos, kreeg op- ziekenhuis op te richten explicatie kwamen d« in actie Ondanks d« in het gebouw werden vrij snel tempo naar De bovenverdieping le* lilijkheden op, maar n» werden die ook over- terrein heerste een groti nals in het nood-zieken- van zuster Vos wa« •dig orde geschapen e» onden worden geplaatst ie begeleidende doktoren verleende hulp Hierbij kleine foutjes waren 3 er te weinig rekening rookontwikkeling, maar i was er keurig gewerkt nag worden, dat Ken- prima transportoolonne* munten door paraatheid M-UITVOERING ?s ,,St. Aloysiua" geeft April een jubileum ui'- id met zijn vijf-en-twin- Goede Vrfjdeg Ml Don- isvuil worden opgehaald :dankt Dingerdis heeft, wegens leden, bedankt als voor- selijke afdeling der Xa- bureau administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Dinsdag 23 Maart !9<o ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 16 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. ..Hoewel het zeer duidelijk geacht wordt, dat de geallieerde bestuurs raad definitief als practisch werkend orgaan kan worden afgeschreven, is men ook in hoge geallieerde kringen alhier nog in twijfel over de directe gevolgen, die de demonstratieve af tocht der Russen zou hebben. De jure bestaat de vierzijdige contröle waar toe in Yalta besloten werd onvermin derd voort. De bestuursraad is welis waar het hoogste, doch in elk geval niet het enige orgaan van het contro le-apparaat. Ook wanneer de bevel hebbers het niet meer wenselijk zou den achten bijeen te komen louter voor het horen van eikaars beschuldi gingen, dan nog zouden de lagere or ganen voorlopig kunnen doorwerken. Na het instellen der zelfstandige be sturen voor West- en Oost-Duitslahd zullen de vierzijdige bureaux als het ware een langzame natuurlijke dood kunnen sterven. Alleen in het geza menlijk bestuur der stad Berlijn zul len zij zonder de hier geldende status quo geweld aan te doen niet gemist kunnen worden. Het is daarom, dat bij de beoordeling van de Russische stap minder aan de bij voorbaat afge schreven Allied Control Authority wordt gedacht dan wel aan de vraag of de Russen inderdaad op korte ter mijn streven naar een vertrek der Westelijke geallieerden uit Berlijn. ONRUST IN BERLIJN De ernst van het Russische gevaar en de wijze, waarop het officiële Sovjet-nieuwsbureau Zondag tegen de Westelijke bevelhebbers is te velde ge trokken, hebben opnieuw een hoogst onrustige stemming te voorschijn ge roepen. In Westelijke geallieerde krin gen daarentegen heeft men de niet onverwachte demonstratie zeer rustig opgenomen en men neemt aan, dat de Russen in Berlijn voorlopig zeker niet verder zullen gaan dan te streven naar een scherpe scheiding tussen de sec toren. CLAY OVER DE GEBEURTENISSEN Generaal Lucius Clay, militair bevelhebber in Amerikaans Duitsland, In overleg met de betrokken clubs werd Maandagavond door de KNVB de programma's vastgesteld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. Aangezien nog niet in alle distric ten de kampioenen bekend zijn, heeft men voorlopig slechts drie programma's samengesteld. 29 Maart (Tweede Paasdag) Eind hoven PSV-Heerenveen; Deventer: Go AheadHaarlem. 4 April, Olympisch Stadion Amster dam: HaarlemEDO; Heerenveen: Heerenveen—Go Ahead; Den Bosch: BW—PSV (eventueel). 11 April, Haarlem: EDO—Heeren veen; Eindhoven: PSVHaarlem; De venter, Go Ahead—BW of Eindho ven. Onderling werd besloten noch op Eerste Paasdag, noch op Eerste Pink- sterdag te spelen. heeft naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen te Berlijn verklaard: „Wij hadden het recht naar Berlijn te komen en hebben het voornemen te blijven". Volgens Clay kan pas over enige dagen gezegd worden, wat de eigenlijke betekenis is van het terug trekken der Sovjet-Russen uit de ge allieerde bestuursraad. Clay is van oordeel, dat de Sovjet-Unie de gang van zaken niet doelmatiger kan te genwerken door het uitstellen dan door het bijwonen van bijeenkomsten en dat het voor de wereldgeschiedenis niet veel zal uitmaken, of de Sovjet- Russen hun medewerking aan de ge allieerde bestuursraad blijven ontze- - gen, „daar deze raad in de afgelopen periode te Berlijn niets heeft tot stand gebracht". Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan de Olympische Zomer spelen te Londen deel te nemen aan de military, waarin ons land tot drie maal toe op de Spelen heeft uitge blonken, en aan het zware springcon cours, de z.g. landenwedstrijd. De algemene indruk is, dat een Neder landse equipe voor de Military met een zeer goed gemiddelde kan worden sa mengesteld. Het ligt niet in de bedoeling om deel te nemen aan de dressuurwedstrijd, daar Nederland hiervoor niet over de verschillende noodzakelijke combinaties beschikt. Hier voelt men het steeds weer als een onrecht, dat de amazones van de Olympische wedstrijd zijn uitge sloten. Ware dit niet het geval, dan zou er nog een redelijke kans zijn geweest om hiervoor een goede equipe samen te stellen. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: KOUDE OCHTEND Koude ochtend. In de loop van de dag stijgende temperatuur en toe nemende bewolking, doch vrijwel overal droog. In het Noorden meest matige in het Zuiden meest zwakke wind uit richtingen tussen Noord-West en West. LUCHTLIJN AMSTERDAM- BOEDAPEST De Nederlandse driekleur wapperde dezer dagen op het vliegveld Budaors, teen de trotse „Vliegende Hollander", de eerste zilveren vogel, die sinds 1940 rechtstreeks van Amsterdam naar de Hongaarse hoofdstad is gevlogen, daar landde. Budapest was voor de gelegenheid feestelijk verlicht, de oude citadel met het nieuw opgerichte oorlogsmonu ment, de bruggen en het parlement prijkten in het licht van vele schijn werpers. Als er geen kink in de kabel komt, zal de KLM, in nauwe samenwerking met de Hongaarse luchtvaartmaat schappij „Maszovlet", om de beurt wekelijks eenmaal van Amsterdam naar Budapest en retour vliegen. Op ce terugtocht kreeg het toestel in de landing door een plotselinge sterke zijwinddruk een licht beschadigde lin kervleugeltip en werd hierdoor ge dwongen in Tulln bij Wenen te dalen. De Amerikaanse autoriteiten namen de passagiers en. bemanning voor 24 uur met de grootste gastvrijheid op. Het Haarlemse EDO is het gelukt Feyenoord in de beslissingswedstrijd een nederlaag toe te brengen en plaatste zich daardoor als tweede Haarlemse ploeg in de kampioenscompetitie. Het elftal dat de zege behaalde. De hulp aan Italië, Oostenrijk en Frankrijk De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een financiële nood wet voorgesteld, die een voorstel tot het onmiddellijk verlenen van 55 millioen dollar aan Oostenrijk, Frankrijk en Italië behelst, hangende de uiteindelijke goedkeuring van de wet op de hulp aan het buitenland, Dit is hetzelfde bedrag dat president Truman enkele weken ge leden heeft voorgesteld. Volgens de commissie zal het oor spronkelijke bedrag van 522 millioen dollar, dat aan het eind van het vorig jaar voor de winter werd toegewezen, 25 Maart op zijn en zijn er geen andere gelden beschikbaar om het hulppro gramma gaande te houden, totdat de wet voor het herstel van Europa van kracht wordt. (Naar verwachting begin April). Ook motie tegen Amsterdamse C P.N.-wethouder» De voorzitters van alle fracties in de Amsterdamse gemeenteraad, behalve die der C.P.N., zullen in de zitting van Woensdag a.s. bij monde van de voor zitter van de P.v.d.A.-fractie een mo tie indienen waarin de beide commu nistische wethouders wordt verzoent hun zetels ter beschikking te stellen, omdat zo zal in de motie tot uitdruk king worden gebracht zij gekozen zijn in het vertrouwen, dat zij als de mocraten zouden handelen, welk ver trouwen nu niet meer aanwezig is. Ondank is 's werelds loon Lang niet alle goede daden vin den in deze wereld hun beloning. De automobilist S. uit Deventer kan er van getuigen. Maandag reed hij tussen Millingen en Voort huizen, toen hij voor zich een melkauto zag rijden, waarvan de laadbak op een der banden druk te. De wrijving was zo sterk, dat het rubber begon te roken en het liet zich aanzien, dat er onge lukken zouden gaan gebeuren. „Even waarschuwendacht de Deventernaar. Hij ging voor de melkwagen rijden en gebaarde met zijn arm de chauffeur te stoppen. De bestuurder van de melkauto ging daar echter om de een of an dere reden niet op in en de be hulpzame Deventernaar kwam van een koude kermis thuis. Met een daverende klap botste de vracht auto tegen de personenwagen en de eigenaar van de laatste zit nu met een zwaar beschadigde auto Vrouw bestal ouden van dagen De recherche te Deventer heeft de hand gelegd op een dievegge, de 35- jarige gehuwde vrouw V., die een lange reeks van diefstallen op haar geweten heeft, gepleegd in de grote gestichten voor oude lieden te Deven ter. Zij kwam daar geregeld binnen, liep de gestichtsgangen door en sloop in kamers, waar op dat ogenblik nie mand thuis was. Daar roofde zij geld sommen, linnengoed, sieraden, huis raad en distributiebescheiden. De om standigheid, dat de oudjes de gewoon te hadden bij hun afwezigheid de sleutel van hun kamers aan de bui tenzijde der deur op de gang te han gen, maakte het de dievegge gemak kelijk een grote buit weg te slepen. Joego-Slavië heeft er in toege stemd rechtstreeks met Italië on derhandelingen te voeren over de kwostie-Triëst, op basis van de re cente besprekingen tussen Tito en Togliatti. Ronald Colman, de 57 jaar oude En gelse acteur, heeft Hollywoods hoog ste eerbewijs gekregen: een gouden Oscar beeldje voor zijn rol in de film „A double Life". Zijn verkiezing tot de beste acteur van 1947 door de academie voor film kunst en wetenschappen betekent de climax voor een 25-jarige filmcarrière. Vele filmsterren woonden de jaar lijkse prijsuitdeling bij. De eerbewij zen werden uitgereikt door de presi dent der vereniging Jean' Hersholt. Lo- rette Young werd gekozen als de bes te filmactrice van het jaar. Zij kreeg een onderscheiding voor haar rol als Zweeds boerenmeisje in de film „De dochter van de boer". De prijs voor de meest originele film kreeg: „Het mysterie van de 34ste straat". Celeste Holm kreeg de Oscarprijs voor haar rol in „Gentlemans agree ment". „Gentlemans agreement" werd als de beste film van 1947 onderschei den. De Italiaanse rolprent „De Schoen poetsertjes" kreeg een speciale onder scheiding. MEVROUW ROOSEVELT LOGEERT IN PALEIS SOESTDlJK. Naar wij vernemen zal mevr. Eleono- re Roosevelt gedurende haar verblijf van twee drie dagen in ons land, in de tweede helft van April, in het paleis Soestdijk logeren. De Italiaanse regering heeft de re geringen van Engeland, de V.S. en Frankrijk doen weten, dat zjj het voorstel betreffende de teruggave van Triëst aanvaardt. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, graaf Sforza, heeft in een radiorede de erkentelijkheid van Italië jegens de drie landen uit gesproken. JOEGOSLAVISCH PROTEST Joego-Slavië heeft krachtig gepro testeerd tegen de wijze waarop de re geringen van Engeland, de V.S. en Frankrijk de kwestie vaft herziening van het vredesverdrag met Italië met betrekking tot de toekomst van Triëst hebben opgeworpen. De Joego-Slavische regering, aldus de nota, protesteert tegen het feit dat men het niet nodig heeft geoordeeld de toestemming van Joego-Slavië, het meest bij de zaak betrokken gealli eerde land, te vragen. Deze procedure leidt tot de veronderstelling, zo gaat de nota voort, dat het voorstel niet ten doel heeft de beste oplossing te zoeken van de kwestie Triëst en het probleem van de regeling der betrek kingen tussen de volken van Zuid- Europa, doch dat het van propagan distische aard is en niet bijdraagt tot de versteviging van de wereldvrede. Tenslotte verklaart de regering van Joego-Slavië, aldus de nota, dat het indienen van een dergelijk voorstel tij dens de verkiezings-campagne in Ita lië slechts kan dienen om de chauvi nistische haat jegens het Joego-SIavi- sche volk te vergroten en de interne betrekkingen in Italië te vergiftigen. Zulks is noch in het belang van het Italiaanse volk, noch in het belang van de vrede in het betrokken deel van Europa. MELK EN BOTER IN BELGIE VAN DE BON. Tijdens een gistermorgen gehouden persconferentie hebben de Belgische ministers van voedselvoorziening en van economische 2aken, resp. de heren Moens de Fernig en Duvieusart, ver klaard, dat men ingang van 1 Mei a.s. de melk en de boter in België vrij van distributie zullen zijn. HUISMOEDERS, let op onze nadere aankondiging in de loop dezer week De internationale socialistische con ferentie te Selsdon heeft eenstem mig besloten het congres voor een verenigd Europa, dat in Mei te Den Haag gehouden zal worden, te boycotten. Besloten werd op het tegen-congres ven socialistische partijen op 25 April te Parijs de te voeren politiek te be palen en het streven van de socialis tische partijen naar een verenigd Eu ropa te coördineren. In een gemeen schappelijke verklaring der gedele geerden uit veertien Europese landen wordt gezegd, „dat het denkbeeld van een Verenigd Europa slechts van cor ruptie van de zijde van reactionair» politici behoed kan worden, indien d» socialisten zich aan het hoofd der be weging stellen". Aangaande het plan-Marshall zegt de verklaring, dat, zolang de „Ver enigde Staten van Europa" nog niet tot stand gekomen zijn, het van groot belang is, dat de zestien betrokken landen hun bestaande gemeenschappe lijke organisatie te Parijs versterken opdat zij een gemeenschappelijke poli tiek aan de regering der V.S. kunnen tonen. Prinses Juliana is met de beide jongste prinsesjes in Zermatt aan gekomen. B(j aankomst op het vlieg veld Sion bij Zermatt werd dit leuke plaatje gemaakt. (Van onze economische medewerker) Het wil met het sparen van ons volk via de spaarbanken nog steeds niet vlotten. Zonneklaar blijkt dit wei uit het teruglopen van het „saldo tegoed" bjj alle spaarbanken tezamen. Eind 1946 was gespaard voor f 2.535.000.000; op 31 Jan. 1948 bedroeg dit sal do 2.500.000.000, zodat in totaal ca. 35 millioen naar de spaair- ders is teruggevloeid. Toch kunnen wij met zeggen, dat het volkomen mis gaat met het spa ren. Dit zien wij direct, indien wij eens kijken bij welke instellingen er wordt gespaard. Als spaarder kan men zijn geld inleggen bij de Rijks postspaarbank (R.P.S.), maar ook bij een van de 285 particuliere spaar banken. En wat blijkt nu? Dat by die particuliere spaarbanken het sal do tegoed eind Jan. '48 was gestegen v. 990 millioe ntot J 1.018 millioen ot met netto 28 millioen. De Rijks postspaarbank daarentegen holt nog steeds achteruit. En zo zien wij hei saldo tegoed van 1545 millioen op eind 1946 teruglopen tot 1482 mil lioen op 31 Jan. 1948, een netto ach teruitgang vormende van f 63 mil lioen. NAWEEëN VAN DE GELDSANERING. Wat is de eigenlijke oorzaak van dit verschil? Waarom haalt het pu bliek bij de Rijkspostspaarbank méér geld weg dan het inlegt, terwijl het daarentegen aan de particuliere ban ken méér geld toevertrouwt dan het terughaalt? Is het vertrouwen in de Rijkspostspaarbank minder groot 'i Wij geloven niet, dat dit in het ge ding is. De oorzaak ligt o.i. elders en wel bij de geldzuivering. De R.P.S. heeft in de 2e helft van 1945 een veel grotere toevloed van geldmidde len gekregen dan de particuliere spaarbanken. Geldmiddelen, die geen werkelijke besparing vormden en die dan ook voor een deel niet bij een spaarbank thuis hoorden, maar bjj de grote commerciële banken. De parti culiere spaarbanken hebben bij het toestromen van spaargelden een zeel gebruikt en op die manier deze on eigenlijke spaargelden zoveel moge lijk geweigerd. Het gevolg is, dat het aantal opvragingen bij de R.P.S. nog steeds groter is dan bij de particu liere banken. Dit zijn dus zuiver na weeën van de geldsanering. DE BORDJES VERHANGEN. Na Nov. 1945 zijn de bordjes ver hangen en sedertdien werd bij de particuliere banken méér ingelegd dan bij de R.P.S. De reden hiervan is moeilijk vast te stellep. Bij de rente vergoeding kan het welhaast niet lig gen, daar die practisch gelijk is (2.16 pet. bij de R.P.S. en 2.25 pet. bij de meeste particuliere spaarbanken) Misschien heeft het enige invloed, dat het rentegevende maximum bi] de particuliere banken hoger ligt dan de 2500 bij de R.P.S. Ongetwijfeld zal ook de grote achterstand in het rentebijschrijven bij de R.P.S. een on aangename indruk bij het publiek achterlaten, temeer daar de overheid er steeds op hamert zoveel mogelijk te sparen. En ten slotte maken de particuliere spaarbanken een grootse reclame op allerlei wijzen, die kenne lijk wel enige resultaten afwerpt. SPREKENDE CIJFERS, Toch vormen de spaarbanken niet het reservoir bij uitstek, waar de be sparingen naar toe vloeien. Overwe gend vinden deze n.l. tegenwoordig hun weg naar de levensverzekering in de vorm van stortingen en pre mies. Het is zeer moeilijk hier nauw keurige cijfers te vinden, aangezien deze over 1947 nog bij lange na niet bekend zijn. Toch kan men bij bena dering wel een indruk krijgen van de- geweldige zuigkracht, die de levensverzekering uitoefent: de pro ductiecijfers van de 58 maatschap pijen spreken hier duidelijke taal. Zo werden in 1947 contracten voor verzekeringen en lijfrenten afgesloten voor een bedrag van ca. 1.500 millioen of 174 per hoofd van de bevolking. Dit gewel dige bedrag wil zeggen, dat naar schatting 375 400 millioen aan premies is betaald in 1947, het geen wei zeer gunstig afsteekt tegen dé bovengenoemde spaar bankcijfers. En de oorzaak van deze voorkeur? Wij zullen er enkele noemen. De ta rieven voor de lijfrente zrjn bij de huidige lage rentestand niet hoog; men is bij de levensverzekering tel- kenjare verplicht voor de premie een bedrag opzij te leggen, terwijl ten slotte uit psychologisch oogpunt belangrijk is, dat het afsluiten van een verzekering velen het veilige ge voel geeft, dat zij zich voor de toe komst geen zorgen meer behoeven te maken. In hoeverre deze argumenten nu ook reëel zijn, willen wij buiten be schouwing laten: metterdaad oefe nen zij echter invloed uK. Winston Chur chill heeft het verzoek aanvaard om op te treden als ere-voorzitter van het „Congres van Europa", dat van 710 Mei a.s. te Den Haag zal worden gehouden. xDe vorige week wer den op het Maasstation te Rotterdam twee Franse handgranaten ontdekt, die bij onderzoek, door de politie, scherp gesteld bleken te zijn. Uiter aard tast men omtrent het doel van het neerleggen van deze granaten in het duister. Door een lid van de voor malige bommenploeg is dit gevaarlij ke oorlogstuig gedemonteerd. x— Het Centraal bureau van de tuinbouw veilingen beeft besloten tot het instel len van fondsen voor groepen van pro ducenten, waardoor voorkomen wordt, dat voortaan groenten naar de mest vaalt gaan, wanneer de tuinders de verlangde prijzen niet kunnen krijgen. xDe Niwin zal dit jaar, ter gele genheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, in samenwerking met het Ned. Jeugd Rode Kruis, 10.000 z.g. kinder-jubileum-pakketten naar Indië sturen. xDe Officieren v. Jus titie bij de Arnhemse rechtbank heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij mr. A. van der D., advocaat en procureur in Bennekom, oud-voorzitter van de NCRV. wegens het doen van valse be lastingaangifte veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf met af trek. De rechtbank heeft mr. van der D. voorlopig op vrije voeten gesteld. xIn Illinois en omliggende staten heeft een hevige tornado gewoed, die grote schade aanrichtte en waarbij 40 mensen gedood en honderden gewond werden. xWoensdag zullen gedele geerden van Engeland, Frankrijk en d» Beneluxlanden te Brussel aankomen om de consultatieve raad, waarin het vijfmogendhedenverdrag voorziet, in te stellen. xHugh Maede (demo craat) heeft aan het Amerikaanse huis van afgevaardigden een wetsvoorstel voorgelegd om alle verschepingen van Amerikaanse producten naar de Sov jet-Unie te verbieden. x— Griekse verzetslieden hebben een aanval ge daan op 't convooi van Sophocles Ve- nizelos, leider van de Griekse liberale partij, toen hij op weg was van Hera- klion haar Candia (Kreta). De chauf feur en twee personen, die hem verge zelden, werden gewond. xEr wordt te Berlijn een werkcommissie ingesteld, die zich zal bezighouden met de technische details voor de even tuele fusie der drie Westelijke zones in Duitsland. xMevrouw Joliot Cu rie, die bij haar aankomst in Amerika was gedetineerd, is weer losgelaten. De Franse ambassade had geprotesteerd. Intussen zal men haar van overheids wege nauwkeurig blijver» gadeslaan. xGroepsreizen naar Denemarken, op basis van uitwisseling zijn, naar wij thans vernemen, weer mogelijk. Doodstraf geëist tegen S D -er Voor de tweede maal heeft de advo caat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haagse b" ondere gerechtshof, mr. J. Donker, de doodstraf geëist te gen de 27-jarige H. Zoethout, voormalig telefonist bij de S.D., die op 20 April 1945 onder de gemeente Rhoon de Rot terdammer T. A, Dekker m t acht scho ten uit zijn stengun doodde. Mr. Donker persisteerde bij zijn eis. Verdachte had Dekker en 'zijn met gezel Akveld onder de gemeente Rhoon aangehouden, om hen te vragen, wat zij vervoerden. Op het antwoord: „We heb ben een big geklauwd" diende hij Dek ker een vuistslag toe, waardoor Dekker van zijn fiets viel en de berm afrolde. Vervolgens werd hij door verdachte doodgeschoten. Akveld ontsnapte ter nauwernood aan eenzelfde lot.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1