Luitenant parachute Stad en Omgeving- Speet SOCIAAL VOELEND MENS WERD VEROORDEELD KOEKOEK wederom kampioen van Alkmaarse kegelbond Oud-burgemeester Eyma ten grave gedragen Overtredingen tegen wef op consumentencrediet Van de politie Burgerlijke Stand AGENDA Bonnen halen! Het hondje Paaszangdienst De Magirusladder Parenwedstrijden Ned. Bridgebond Egmond aan Zee. De heer A. Wijker onderscheiden LAATSTE NIEUWS I REKKING STAATSLOTERIJ WieringerwaardBerdos A.V.V.-NIEUWS D.R.E.O.-NIEUWS W.S.V.H.S.V. 4—1 M.F.C.A.F.C. 2-0 Handbal Tonegido- -A.V.A. Wielrennen Wielrenvereniging „Alcmaria Victrix'' De S.D. k met de Ne Achter de schermen van de Oorlog I érkele&r ™eVr°Uw!" de «astheer, „f I hièr°niet^n W°0rd' mevrouw' ik heb er Bij de Politierechter De Politierechter, mr. v. d. Wall Bake, de Officier van Justitie mr, Meischke, het publiek op de tribu ne en de pers maakten Maandag middag een primeur mee. Voor het eerst werd in Alkmaar een aantal personen berecht die de Wet op het Consumentencrediet hadden overtreden. Kopers en ver kopers werd duidelijk gemaakt dat het niet aangaat om de waarde bonnen van het consumentencrediet te besteden aan artikelen die niet strikt noodzakelijk zijn en daarom niet op die waardebonnen ge- en verkocht mogen worden. De ver koper deelde mede dat de verkoop alleen uit sociale overwegingen was geschied. In de oorlog had Catharina H.-S. haar meubilair voor etenswaar ver ruild. Toen zij in het bezit werd gesteld van 700.aan waardebonnen besloot zij voor een gedeelte hiervan het meu bilair weer aan te vullen. Op de lange lijst van artikelen die met genoemde waardebonnen zijn te verkrijgen komen geen tafels, stoelen en fauteuils voor, daar deze artikelen niet tot de nood zakelijke levensbehoeften worden ge rekend. Tien gulden of 5 dagen en 1 maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar was de straf die zij hiervoor kreeg. KINDERWAGENS staan ook niet op de lijst, hetgeen de officier enige verwondering baarde, daar kinderbedjes hier wel op voor komen. Frederik H. H. was desondanks in overtreding geweest en werd ge straft met 10.of 5 dagen. PAS GETROUWD en zonder meubelen had Petrus Johan nes H. naar zijn consumentencrediet- boekje doen grijpen en hij had hiervoor tafels, stoelen er ee schemerlamp ge kocht. Dit laatste artikel scheen de of ficier een overbodige uitgave te vin den, maar de officier is dan ook al ja ren getrouwd. De eis luidde 20.of 10 dagen. Rechter: „Wat heeft u hierop te zeg gen". Verdachte: „Nou ja, betalen maar". Rechter: „Waarom heeft u die spul letjes gekocht?" Verdachte: „Met mijn vrouw woonde ik bij mijn ouders in en toen er een kleine werd geboren, werden wij op straat gezet en wij hadden niets. Officier: „Hier gold dus niet, als het kindje komt, juicht heel het huisgezin." De uitspraak werd 15.of 9 dagen. DE DOCHTER van Anna Chr. v. d. S.-S. had geen tijd gehad om stoelen te kopen toen zij ging trouwen. Daarom had zij stoelen van haar moeder in bruikleen gehad, doch die was toen genoodzaakt nieuwe te kopen. Centanten waren er niet in voldoende mate aanwezig, zodat het consumentencrediet werd aangespro ken. 15.of 9 dagen was de uit spraak. Bovenstaande verdachten bekenden allen deze artikelen bij V. en D. te hebben gekocht. De afdelingschef Nicolaas O. werd hiervoor verantwoor delijk gesteld en moest zich deze mid dag als verkoper van die artikelen ver antwoorden. Bovendien had deze ver dachte, naast het verkopen van artike len die op genoemde waardebonnen niet verkocht mochten worden, een aantal consumentencredietbonnen in bewaring genomen. Niet alle kopers hadden voldoende geldige waardebon nen, en om toch te verkopen werden de niet geldige bonnen in bewaring ge nomen. Mr. v d. Wall Bake stelde belang in de beweegredenen van de verkoper om, terwijl hij wist dat zulks niet was toegestaan, artikelen te verkopen en bonnen in bewaring te nemen. Verdachte: Uit sociaal oogpunt Edelachtbare. Rechter: Maar ook in het belang van V. en D. Verdachte: Dat weet ik nog niet. Rechter: In ieder geval zal dat so ciaal oogpunt wel niet zo verschrik kelijk groot zijn geweest. De rechter nam het verdachte hoogst kwalijk dat na een bespreking met de daartoe bevoegde instantie de in bewa ring genomen bonnen niet terug waren gegeven. Hoogst onfatsoenlijk betitelde mr. v. d. Wall Bake deze handeling en toen nogmaals het sociale oogpunt ter sprake kwam, liet de rechter duidelijk blijken wat naar zijn mening wel de beweegredenen waren geweest. „Dit meneer" zei de rechter en hij maakte hierbij gebaren met duim en wijsvinger, gebaren die veel weg had den van geld tellen. In het requisitoir veroordeelde de of ficier deze handelingen en gaf als zijn mening te kennen dat de directie eigen lijk maar weinig had in te brengen over de handelingen van het personeel, in casu deze verdachte. De eis was 200.of 40 dagen. De rechter informeerde of de directie deze boete zou betalen, waarop ver dachte ontkennend antwoordde. Bij zijn overwegingen t.a.v. de strafmaat wilde de rechter niet van het tegendeel hier van uitgaan, doch sprak nogmaals als zijn twijfel uit dat sociale gevoelens een rol hadden gespeeld. De N.V. zal wel bang zijn geweest dat zij geld te kort zou komen, was des rechters me ning. 200.— of 40 dagen en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar was de uitspraak. VALSHEID IN GESCHRIFTE had Andries v. d. B. uit Heerhugo- waard gepleegd bij zijn pogingen om naar Amerika te geraken. In naam van de burgemeester had hij gemakshalve een vraag naar het consulaat der USA ondertekend hetgeen echter werd ont dekt, zodat de reis naar Amerika niet door ging en Andries vandaag terecht stond. Bijna had hij een reisje naar de gevangenis gemaakt daar de officier 4 maanden eiste, doch de rechter wilde eerst nog eens een rapport over ver dachte inwinnen. TIN schijnt tegenwoordig 'n geliefkoost ob ject voor diefstal te zijn. Vandaag ston den althans weer een viertal personen terecht die hun werkgever een aantal kilogrammen van dit metaal lichter hadden gemaakt en door verkoop hier van hun beurs zwaarder. Het waren de arbeiders Georg T„ Martinus M., Gerardus J. i Johannes H. E., allen uit Alkmaar, die in finan ciële moeilijkheden zaten en het tin hadden willen gebruiken om hieruit tc geraken. De rapporten die over deze mensen waren Uitgebracht, waren oor zaak dat zij er met een voorwaarde lijke straf afkwamen. Alleen Georg T. moest naast de 6 maanden voorw. nog een boete van 10.betalen. Martinus M„ Gerardus J. en Johannes E. werden respectievelijk tot vier maanden, drie maanden en drie maanden voorwaar delijk met proeftijden van 2 jaar ver oordeeld. TOEN HIJ LICHTELIJK WAS AANGESCHOTEN had Dirk J. uit Bergen verschil van mening gehad met de vader van een zoon van een bloemenzaak. Deze for mulering die gistermiddag op de recht bank werd gegeven was niet geheel juist. Bloemenzaken plegen doorgaans geen zonen te bez'tten, maar hoe het ook zij, het was alle aanwezigen wel duidelijk dat hier werd bedoeld „een zoon die een bloemenzaak dreef". En kele weken geleden was deze zaak uit gebreid door enkele getuigen belicht, doch de verdachte ontbrak op 't appèl, zodat de zaak -d aangehouden. Een der getuigen had toen verklaard, dat verdachte hem bij zijn keel van een ze kere plaats had weggesleurd en daarna in de keuken op de grond had gegooid. Bovendien zei die getuige toen dat ver dachte had uitgeroepen „ik trap je dood en heb er wel 15 jaar voor over". Verdachte gaf wei toe die getuige bij de keel te hebben gegrepen, maar ver telde dat hij de man niet op de grond had gegooid en hij kon zich ook niets meer herinneren van de moordlustige woorden. Conform de eis van de offi cier werd verdachte tot 15.of 10 dagen veroordeeld. In een logement alhier is iemand aangehouden, die nog een vonnis te goed had en in het politieblad stond gesignaleerd. Hij werd naar het Huls van Bewaring overgebracht. Tegen bestuurders van auto's en motorrijwielen wordt door de politie herhaalde malen proces-verbaal op gemaakt, wegens overtreding van de maximum-snelheid. Geboren: Adrianus M., z. van J. Roecoert en M. Kok. Frits, z. van K. Koopmans en M. J. C. Krijnen. Si mon C., z. van C._ Franke en G. Donker. Overleden: Levenloos aangegeven kind van P. A. Admiraal en G. Veld man. Catharina Mels, wed. van J. Verbeek, 84 jaar. Anna R. Postma, gehuwd met B. F. Assies, 58 jaar. Dirk van Stipriaan 74 jaar. Gulden Vlies, 8 uur concert DOV. Wapen van Heemskerk, 8 uur S. Tas over Tsjecho-Slowakije. Lutherse kerk, Oudegracht, 8 uur Paas spel Maria. WOENSDAG Gulden Vlies, 7.30 uur: Schipper naast God. Victory-Hotel, 7.45 uur: Genootschap NederlandFrankrij k. Wapen van Haarlem, 8 uur: Jaarverga dering Med. Sportkeuring. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd) Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée. Cinema Americain, 8 uur: De andere, 18 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. NACHTDIENST TAXI'S. Adr. Louwe, Geestersingel 26, telefoon no. 2290. Zij, wier familienaam begint met de letters H van Helder tot einde H moe ten morgen, Woensdag 24 Maart in het uitreiklokaal van de distributie, Ridderstraat, hun nieuwe bonkaarten 808, brandstoffenkaarten en schoenen bonnen afhalen. De uitreiking ge schiedt van 9-12 en'van 2-4 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaart TA 707, waarop de bon „Res. 2" en het volledig ingevul de formulier. Daar zit hij, midden in de straat, rechtop en maar nèt wakker. Juist op de rand van de schuine drie hoek van diffuus licht, die de ochtendzon heeft laten zakken in de lange, grauwe straat met de eenvormige huizen. De zon heeft hem zeker wakker gemaakt, of mijn voetstappen heb ben hem opgeschrikt. Hij doet een beetje nijdig, gromt ergens van binnen en laat de veiligheidsklep van zijn blaf werken. Dan veegt zijn grappig staartje razend snel heen en weer over de stenen, hij knijpt zijn ogen stijf dicht en gaapt onbeschaafd. Het is maar een klein hondje, maar hij doet net als een groot mens. „Zo, ouwe jongen" zeg ik, „goeie morgen". Dat was natuurlijk verkeerd, want nu denkt hij, dat hij rechten op me kan doen gelden. Hij maakt een beetje ochtendgymnastiek en sjouwt met me mee. Stil en te vreden in de zon. Soms krijgt hij ineens haast en blijft dan op een hoek op me staan wachten met een schuin kopje, of hij zeggen wil: „Zou je niet een beetje opschie ten?" Natuurlijk ben ik weer zo gemeen om hem te verloochenen en te zeg gen „Ksst", vort, ga jeZo zijn wij mensen. En pas in weer nèt zo'n lange straat blijft hij staan met een verwijt in z'n ogen. Dan troost hij zich luidruchtig met een been uit een vuilnisvat en vergeet me prompt en is nog maar een klein plekje in het zonlicht in de verte. Woensdagavond wordt in de geref. kerk alhier een lijdens en paaszang dienst gehouden. Het geref. kerkkoor zal enige liederen ten gehore brengen en de heer Stadig declameert enige ver zen. De meditaties worden verzorgd door dr. Polman. Het was dan Zaterdagavond, dat de beslissing zou vallen tussen de twee rivalen in de Superklasse, n.I .Koekoek en OKA, om het club kampioenschap der Alkm. Kegel bond. Het besluit van het bestuur van de Alkm. Kegelbond, beide clubs op dezelfde avond gelijktijdig te doen uitkomen, waarbij op elke baan 15 ballen de beslissing zouden brengen voor 't clubkampioenschap, was voor vele kegelaars aanleiding geweest .getuige te ziin van deze ti tanenstrijd, zodat het kegelhuis over vol was met belangstellenden. De strijd was spannend en bij het wisselen der banen, was het Koekoek gelukt een kleine voorsprong te ne men van 23 hout. De heer van Spanje (OKA) wist op de tweede baan deze voorsprong in te lopen, zodat de strijd wederom gelijk opging, hetgeen ook nog het geval was bij de tweede en derde gooier, Doordat de vierde man van OKA vol komen faalde, was de spanning ver dwenen en heta lot van OKA beslist. Koekoek won deze strijd met 952 hout tegen OKA met 852 hout. In de 10 ballen resp. 605 en 600 hout. In de Seniorenklasse staat ZEKZ? met 665 hout ver aan de kop, waarbij de heren C H. de Lange en W. Scheep maker met resp. 143 en 141 hout zeer op de voorgrond traden. „Op de Lat" uit Pui-melend bleek favoriet in d» junioren-klasse met 597 hout, slechts 1 hout verschil op de kegelclub „Met z'n Tienen", n.l. 596 hout. De dames club WIK legde beslag op de eerste prijs met 530 hout. Hieronder de prijswinnaar». Kampioen korps: Superklasse: Koekoek I 952 hout (150 ballen). Senioren: ZEKZ 665 hout (100 ballen). Junioren: Op de Lat, Purmerend, 597 hout (100 ballen). Da mes: WIK 530 hout (100 ballen). Persoonlijk kampioen: Superklasse: (240 ballen) W. v. d. Bosch gem. 76,3. Senioren: M. de Haas, Schagen gem. 67,9. Junioren: A. Schel- linger gem. 58,9. Dames: mevr. W. Bosch 59,4. Joh. Diepen-wisselprijzen: ZEKZ 85 hout boven gem.; Op de Lat, Purmerend, 47 hout boven gem.; Met z'n Tienen 46 hout boven gem.; Zet 'm op 36 hout boven gem.; Vrede- lust, Schagen, 26 hout boven gem. Hoogste korpsgooiers: Super: C. H. de Lange 143 hout. Se nioren: J. Kok 138 hout. Junioren: W. Scheepmaker 141 hout. Dames: mevr. W. Bosch 126 hout. Vrije baan: Super: W. v. d. Bosch 45 4x; A. Köllmann 45-44 3x; G. Genefaas 45-44 -43 5X; J. de Bakker 45-44-43 3x. Senioren: E. Brink 45 4x; C. Sieu- werts 45 2x; B. Willers 45; T. Bonse- ma 44; W. Lagas 43-42 2x; J. de Jong 43-42. Junioren A: A. Hekket 45; J. Lan- gedijk 44 2x; G. v. d. Post 44; J. Boom 43: A. Koppen 42-41. Junioren B: Jac. Plas 45-44; H. van Galen 45-42; J. Jonkers 43-42-40; L. Kersting 43-42-39; T. Klepper 42. Dames A: mevr. W. Bosch 45; mevr. L. van Spanje 43. Dames B: mevr. A. Metselaar 43; mevr. A. Met 42; mevr. de Haas, Scha gen, 40. Gisteravond heeft het ladderkorps van de Alkmaarse brandweer een oefening gehouden met de Magirus ladder, b(j het pand van de N.C.Z. aan de Houttil. Terwijl om de hoek de motorpomp stond te pruttelen, schoof de ladder uit en in en weer uit, zwenkte en zwaaide naar alle richtingen, raakte de gevel van het hoge pand en draaide weer terug. En de mannen van het ladderkorps toonden met de Tange ladder volko men vertrouwd te zijn. Rust roest, maar de AfKhiaarse brandweer geeft het materiaal geen kans om te rusten en blijft steeds paraat! SUCCES VOOR ALKMAARS PAAR. Zaterdag en Zondag werden in A'dam de parenwedstrijden van het district Noord-Holland voortgezet en beëindigd. Zowel voor de le klasse als de 2e was de strijd zwaar, want van elke klas konden slechts drie paren van de 20 worden geplaatst voor de in- terdistrictswedstrijden. Van de paren uit Noord-Holland-Noord hebben de heren Plas en Vink uit Alkmaar het er best afgebracht. Zij waren Zater dag vierde met 55 p„ doch Zondag eerste met 74 p„ waardoor zij in de eindstand le klas de eerste plaats bezetten met een totaal van 252 pun ten (een gem. van 58.33 Tweede werden de heren GadellaHolleman, A'dam, met 233 p. Derde de heren Kapper en Ziekenoppasser, A'dam, 232% p. Vierde de heren Koch Veerkamp 231 p. Vijfde de heer en mevr. Bloemraad, Krommenie, 230% p, (De paren 1, 2 en 3 worden ge plaatst). Het verschil tussen de paren 2 tot en met 5 was wel heel miniem. Voor de 2e klasse werden geplaatst de volgende drie paren, allen uit Am sterdam: 1. de heren MeyerVeer- hof 256% p„ 2. de heren Drabbe en v. d. Horst 240 p. en 3. de heren Smit en v. d. A. 229% p. SCHIPPER NAAST GOD. Wij herinneren er onze lezers aan, dat Woensdag 24 Maart, des avonds 8 uur, de 2e voorstelling van Schip per naast God van Jan de Hartog zal plaats vinden. Deze voorstelling is uitverkocht. De derde en laatste opvoering zal gegeven worden op 2e Paasdag, eveneens in 't Gulden Vlies. Kaarten hiervoor zijn vanaf Donderdag om 1 uur aan de cassa van 't Gulden Vlies verkrijgbaar. De eerste Paasdag komt Toon Hermans weer met Theater Plezier, welke voorstelling Zondagavond zulk een groot succes had. Onder overweldigende belangstel ling is Zaterdagmiddag oud-burge meester Eyma van Egmond aan Zee op de algemene begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Een schat van bloemstukken en kransen werd meegedragen in de stoet, die om 2 uur van het sterfhuis vertrok. Volgens eenvoudig plaatse lijk gebruik werd het stoffelijk over schot naar de begraafplaats gedra gen, terwijl de bemanning van de Egmondse reddingboot, als slippen- dragers fungeerde, velen de borst met medailles behangen. Tot zijn dood toe was de heer Eyma namelijk voorzitter der plaatselijke commissie van bestuur der Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij. Achter de familie volgde, met bur gemeester Niele, de voltallige ge meenteraad van Egmond aan Zee. Vele ambtenaren vergezelden hem op zijn laatste tocht, terwijl daarachter een grote schare belangstellenden volgde. Toen het stoffelijk overschot aan de aarde was toevertrouwd, nam als eerste burgemeester Niele het woord, om zijn voorganger te danken, voor al hetgeen hij in zijn langdurige ambtsperiode, als burgemeester voor de gemeente had gedaan. Namens de ambtenaren dankte de gemeente-secretaris mr. Spit voor de steun, die dezen ondervonden van hem, die zelf uit de kringen der ambtenaren was voortgekomen. H() was eenvoudig, eerlijk en oprecht. In het bijzonder dankte hij met harte lijke woorden voor de persoonlijk on dervonden steun, vooral na de oor log, maar ook in moeilijke dagen van crisis en werkloosheid, evacuatie, oorlog en bezetting. De heer Tegelberg, voorzitter der Reddingmaatschappij, dankte, terwijl de bemanning van de boot zich bij de groeve had geschaard, voor het vele, dat de overledene voor die maat schappij gedurende lange jaren had gedaan. Voor het plaatselijk ziekenfonds sprak de heer Roodhart woorden van oprechte dank. Pastoor van Zanten sprak namens de grootste, de oud-katholieke ge meente, tevens als vriend en als Eg- monder, als hoedanig ook burge meester Eyma zich voelde. Dit zee dorp werd hem lief en hij heeft er begraven willen worden te midden der duinen, bij het ruisen der zee. Een gevoelvol woord sprak ook pastoor Zwart uit Amsterdam, tij dens de oorlog kapelaan te Egmond aan Zee, die met burgemeester Eyma en 3 andere Egmonders, als gijzelaars naar Sint Michielsgestel ge voerd. Burgemeester Eyma was daar het middelpunt en hij was er in zekere zin trots op* dat naar verhou ding zoveel gijzelaars uit Egmond aan Zee daar bijeen waren. Treffende woorden van medeleven sprak ds, Boeke uit.Schoorl namens de familie, waarna kapitein Blaau- boer, oud-gezagvoerder der K.P.M., woorden van afscheid sprak namens de oudste zoon van burgemeester Eyma, die in Canada is en aan wie hij binnenkort 'een bezoek zal bren gen. Tot slot dankte de jongste zoon, 'de heer H. Eyma, voor hetgeen zijn vader voor de familie had betekend en alle sprekers en talrijke aanwezi gen voor hun weldoende belangstel ling. Van de tallozen, die door hun aan wezigheid verder van hun belang stelling blijk gaven, noemen wij slechts de vertegenwoordigers van bijna alle plaatselijke verenigingen, van de kerkbesturen van verschillen de gezindten, dr. Degenaar en de heren de Lange, benevens de oud-directeur der Prins Hendrik Stichting, de heer van den Berg uit Alkmaar, professor van Kleef uit Culemborg en de heer de Booij, directeur der Reddingmaat schappij. In tegenwoordigheid van de gehele bemanning der reddingboot, reikte de voorzitter der Reddingmaatschappij, de heer Tegelberg, Zaterdagmiddag een medaille voor langdurige trouwe dienst met oorkonde uit, aan de heer A. Wij ker. Deze maakte gedurende 32 jaar deel uit van de bemanning der red dingboot en maakte verscheidene red dingen mee, o.a. van de bemanning van de sleepboot Drente, bij de stran ding van De Kerkplein in October 1935. 503e staatsloterij 5e klasse 2e lijst, f 25.000: 17632. f 1000: 7904, 1489^ 16103. f 400: 16981, 10037. f 209; 2085, 2291, 4612, 1015. 15085. f 100: 1075, 3523, 473S, 8062, 8769, 9686. 1453} Berdos is er in geslaagd haar laatste competitie-wedstrijd in een overwin ning om te zetten, waardoor ze tharys op de ranglijst de eervolle derde plaats bezet. De Bergenaren betraden deze middag 't veld met twee invallers voor Dekker en Weyers. Ondanks deze ver zwakking was het spel van goed ge halte. Berdos had voor de rust de vrij krachtige wind in haar voordeel. Tal rijke aanvallen werden opgezet, maar voorlopig wist de verdediging der gast heren het gevaar te keren. Vooral de rechtervleugel van Berdos was actief. Onder aanvoering van de gevaarlijke middenvoor Klaus wisten ook de rood-witten het Berdos-doel enige ma len in benauwdheid te brengen. Één maal hadden zij bijna succes, toen hun rechtsbinnen keihard tegen de paal schoot. Na twintig minuten spelen slaagde middenvoor Bos erin uit een scrimmage te doelpunten, 01. Voort durend bleef de Berdos-aanval het vij andelijk doel belagen, en tien minuten later wist Bijwaard uit een voorzet van linksbuiten Wit met een zuiver schot te scoren, 02. Drie minuten later had den de groen-witten bijna weer suc ces. doch het schot van Bos ging ra kelings naast. Na de pauze was Wie ringerwaard, gesteund door de wind, het meest in de aanval, en het zag er voor Berdos even donker uit toen reeds na tien minuten Klaus voor Wieringer waard wist te doelpunten, 12. De Berdos-spil nam toen het zekere voor het onzekere en ging zich belasten met een speciale bewaking van de gevaar lijke aanvals-leider der gastheren. Wie ringerwaard kon er niet meer doorko men. Ofschoon er nog enige goede aan vallen werden opgezet was ook de Berdos-voorhoede niet meer tot doel punten in staat, zodat in de stand geen verandering kwam. Het mocht de Rijp weer niet geluk ken een winstpuntje te behalen. Het had er alle schijn van dat AVV met de winst ging strijken. Voor de rust speel de ze een heel aardige wedstrijd en was het meest in de aanval. Toch kon ze het niet verder brengen dan 10.. Uit een schermutseling voor het Andijker-doel wist Rens met een pun- tertje de bal langs de niets vermoe dende keeper te werken. Na de rust leek het er op dat de AVV-mannen te vreden waren met deze voorsprong en dat de winst in het vat zat, maar An- dijk dacht er anders over. Na een klein half uur spelen joegen zij de gelijkma ker in de touwen. Even daarna namen zij de leiding, vanuit een corner wist hun goed spelende rechtsbuiten de bal in het net te plaatsen. Andijk kreeg de smaak te pakken. Üit een snelle aanval welke goed opgezet was, wist weder om de rechtsbuiten een goaltje te fa briceren. Vijf minuten voor het einde werd de Rijper-doelman nogmaals ge passeerd. Met deze stand, 14. kwam het einde en had AW een niet ver wachte nederlaag te pakken. AVV 2 kon het ook niet bolwerken tegen HSV 2; met 15 moesten zij er aan geloven. De wedstrijd Kwadijk 1Dreo 1 ein digde in een onverdiende nederlaag voor Dreo. Met 'n gelijke stand was de verhouding juister weergegeven. Beide ploegen waren aan elkander gewaagd en Dreo leek iets sterker maar had het geluk niet mee. De dwars over het veld staande wind deed vele goed op gezette aanvallen te niet gaan. Het was Dreo die de eerste aanval len ondernam. De Kw.-backs waren echter op hun hoede en wisten alles keurig weg te werken. Nu kwam Kw. opzetten doch ook de Dreo-achterhoe- de wist van geen wijken. De aanvallen gingen over en weer. Het Kw.-doel ont snapte meermalen aan een zeker schij nende doorboring. Een prachtkans van de rechtsbuiten ging naast. Ook Bak ker en Verdonk probeerden het maar hadden geen kans. Ruststand 0—0. Na rust wist Kw. met een uitstekend schot van de rechtsbinnen de leiding te nemen. Zij waren nog enkele keren gevaarlijk voor het Dr.-doel, maar Dr. wist het spel te verplaatsen. Ieder ogenblik verwachtten we de gelijkma ker, maar het duurde nog een half uur voordat het steeds meer opdringende Dreo-elftal zijn moeite beloond zag. Met deze stand zou de verhouding juist zijn weergegeven. Even voor het einde beging een der Dreo-backs echter een „overtreding". De scheidsrechter liet doorspelen, doch door appeleren van een Kw.-speler floot hij en wees naai de beruchte witte stip. Het vonnis werd voltrokken. Resultaat 21. Hier mede eindigde deze in de beste ver standhouding gespeelde wedstrijd. Het is HSV niet mogen gelukken zich in deze ontmoeting zelf te redden, maar zij heeft dit afhankelijk laten zijn van de nederlaag die Zeevogels tegen Zilvermeeuwen leed. Toch is HSV nu vierde klasser gebleven, om dat zij juist één punt meer heeft be haald dan Zeevogels en IEV, dat Zon dag j.l. óók al verloor, n.l. met 2—0 van Assendelft. HSV trof WSV in goe de vorm aan en vooral de gebr. Bin ken wisten steeds weer het doel te vin den. Vóór de rust wisten deze ieder éénmaal te scoren, terwijl door Nooy de derde goal gescoord werd. Na de rust pakte HSV direct energiek aan, doch het doelpunt kwam aan WSV-zij- de, 40. Tegen 't eind van de wedstrijd wisten de HSV-ers tenslotte toch nog de eer te redden, zodat de eindstand 4—1 werd in het voordeel van de Wor- mers.. HSV 2 deed het beter en wist met 5—1 van de Rijp 2 te winnen. De Alkmaarders trappen tegen wind in af, maar dit belet hun niet om hun tegenstanders de baas te zijn. Maar de grote fout van de laatste weken komt ook nu weer naar voren, n.m.l. het schot en de afwerking van de blauw gelen is totaal zoek. Dan krijgt MFC een vrije schop te nemen en onhoud baar vliegt de bal in het net. Vlak voor rust een talmen in de A.-verdediging en MFC leidt met 20. Na rust is A. overwegend sterker maar de Medem- blikkers strijden onvermoeid tegen de kaasstedelingen en de wind en wetet hun doel schoon te houden. Zonder verandering in de stand komt het ein de met elf gelukkige Medemblikker* als overwinnaars. In deze laatste wedstrijd wisten de A.V.A.-dames een magere 01 zege te bevechten en herstelden zich dus van de vorige week Zondag geleden neder- lshg. Ook deze wedstrijd stond weer niet op zo'n hoog peil als we van de A.V.A.-dames gewend zijn. Er stond 'n vrij krachtige wind van doel tot doel, zodat de balcontróle zeer slecht was. A.V.A. won de toss en verkoos eerst met wind mee te spelen, om te trachten een veilige voorsprong te verkrijgen, om dan na de rust tegen wind het wat kalmer aan te doen. Deze opzet mis lukte echter ten dele daar de keepster van T. in prima vorm was en zich zo maar niet liet passeren. Vóór de ru3t was A.V.A. steeds op de vijandelijke helft aan 't opereren maar kon het net niet vinden. Vijf minuten vóór de rust kwam echter nog succes toen de T-keepster misgreep, 0—1. Na de rust ook, trots tegen wind in, steeds een A.V.A.-meerderheid, maar het fatale schot ontbrak zodat de stand ongewij zigd bleef. De A.V.A.-dames behaalden uit 12 gespeelde wedstrijden in totaal 19 punten. Dit aantal kan door Olympia ook nog bereikt worden, zodat dan een beslissingswedstrijd noodzakelijk wordt voor de kampioenstitel. JAN HENNINK WINNAAR De laatste wedstrijd van de voor j aars- competitie was een rit over 100 km, waar. voor 13 renners aan de start verschenen In het begin van de koers werden er verschillende uitlooppogingen onderno men, maar deze hadden geen succes, zo dat tot ongeveer 65 km de hoofdgroep bij elkaar bleef; alleen door pech en an dere oorzaken telden men toen al enkele uitvallers Van de overgeblevenen zetten J Hennink, Jb Pool en J Mol een offen sief in met het resultaat, dat zij een voorsprong verkregen Hierin kwam geen verandering meer en het was Jan Hennink, die tenslotte als eerste over de eindstreep ging Tijd over 100 km 2,50,19; 2e Jb Pool; 3e met 2 min achterstand, J Mol en 4e II Ton De rest had opgegeven Door deze uitslag is Jan Hennink win naar geworden van de voorjaarscompe titie over vijf wedstrijden, hij behaalde 9 punten; 2e J Mol 7 punten; 3e Jb Pool 6 punten; 4e J Ottenbros, 4 punten; 5e Pronk 2 punten; 6e K Eenhoorn en H Kokkes 1 punt De junioren reden een wedstijd ove 18 km, hier was de uitslag: le J Bloemen; 2e J v d Koelen; 3e J de Boer Tweede Paasdag starten J Hennink, J Mol, Jb Pool, H Ton, J v d Wetering K Middelbeek en J de Bruin in de Ronde van Noord-Holland En ontvangt de wapens, c onze Regering zendt voor illegaliteit IN LONDEN WERKT de NederUn< geheime dienst onder leiding v kolonel De Brnyne en kapitein Li tlnck aan een plan om contact to c derhouden met de illegale strijders het bezette vaderland. Er word agenten opgeleid, die per parachute Nederland zullen landen of per sm boot aan de kust zullen worden afg zet. Zij zullen radiozenders meenem en geheime codes, die verborgen zj in een lucifersdoosje met dubbele b dem. De agenten zullen contact opn men met de leiders van het verzi zij zuilen geschikte afwerpplaatsen o zoeken en Londen zal vliegtuigen sti ren met materiaal. Op vaste goifleni ten en op gezette tijden zullen Londe en de agenten met elkaar in verbii ding staan. Een goed plan. Maar een uiten gevaarlijk plan. Een dubbel gevaarlij plan, als het niet wordt afgescherm met zoveel veiligheidsmaatregelen, dt mislukken is uitgesloten. En een dri< dubbel gevaarlijk plan, als Londen e zich ooit toe laat verleiden berichte; uit te zenden, die niet voldoende doo de feiten worden gedekt. Helaas, het plan is gevaarlijk, het i dubbel gevaarlijk en het is drievou dig gevaarlijk gebleken. Het is tot di zomer van 1943 vrijwel volkomen mis lukt en die mislukking is in haar ge volgen uiterst ernstig gebleken. Zt ernstig, dat een onderzoek naar de ver antwoordelijkheden geboden lijkt. "J-EGEN HET EINDE van 1941 springen in de buurt van Hooghalen luite- nant Thijs Taconis en de marconist Lauwers met parachutes uit een vlieg- tuig van de RAF. Zij hebben een zen- I ,der. en ,een opdracht bij zich en zij krijgen in Den Haag contact met kapi- f tein Van den Berg van de O.D. Op de afgesproken tijden, bij dag en bij nacht, zit Lauwers achter ontvanger en zender, luistert naar Londen en seint berichten van het ondergrondse werk. Een ultra-korte golf draagt de stroom stoten over de Noordzee: Den Haag en Londen staan in vaste verbinding. De Peilgruppe van de S.D. luister!, 24 uur per etmaal naar alle geluiden in de aether en hoort het vreemde ra dioverkeer Engeland—Nederland vice- versa. Er moet een zender werken in de onmiddellijke omgeving van Den Haag Peilwagens rijden door de straten: steeds dichter omsluiten zij het punt, Dwsl6 ,geheime zender moet staan. TnJfhr Abwehr-lelder Herman Joseph Giskes heeft knappe technici in dienst, die op het apparaat jagen meute °P een vos. Op 6 Maart 1942 klapt he* net dicht over Lauwers; een paar da- later wordt luitenant A?iniB ln 'lllem gearresteerd. Alle kopstukken van de S.D. komen er aan te pas, om de twee mannen aan het praten te krijgen. Het gebruinde gezicht van Taconis is als een masker en aanvankelijk klapt ook Lauwers de kaken op elkaar. Maar de SR heeft methoden, waarop de stoere moed van mannen breekt en tenslotte geeft Ta conis toe, dat hij meevecht in de Ne derlandse vrijheidsstrijd, dat hij de chef van Lauwers is en dat zij contac- ten hebben met de illegaliteit. De mar conist heeft reeds hetzelfde verteld. En zij doen dat beiden in het dreigende gezicht van de dood. die hen drie jaar Mauthau,henVinden in hCt kamp Een Nederlandse agent van de S.D. OBDAM, 22 Maart 1948. Rode kool 26.60; Gele kool 9.20, afw. 5.60; Peen: B 16—18.60 en C 15.90—18.60; Witlof: I 46 -47, II 33—42 en III 21—32. Ï.A „Iroe kom ik er af!" riep de oude da irouw Schaafsma, d'r lopen hier ratten een op mijn schoen. Ik dacht, dat ik 't d>e kisten opgevlogen. Heeft U me dan „Heeft U één of tweemaal gegild?" vr .Lieve hemel!" riep de oude dame, Brink! Waar was U nou? Ik dacht zo z Wat tegen U en ineens voel ik, dat U ee I mouw van een japon te pakken had O fatten „Er zat er één op mijn schoen!" riep ir „De poes waarschijnlijk," veronderstelde I maar als er een P°es is, dan zHr Binders een kat?" „Die is juist tegen de muizen," iegde d iuC, ,®erlt van die pyramide afhelpen U Wacht, hier is een laddertje. Zie zo t l „*Si)n er heus geen ratten?"

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2