Londen seint: Er dalen Donderdaq twee geheime agenten Engels standpunt inzake Palestina ongewijzigd Botwinnik hield stand tegen een felle aanval van Reshevsky DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BEVIN: „Wij zullen het land verlaten" WEERBERICHT 6 Krijgsgevangenen adviseurs voor Engelse leger MONTGOMERY NAAR DUITSLAND De situatie in de Geallieerde Bestuursraad Een betere ontvangst van Hilversum 2? Op 4 Mei stoppen treinen 2 minuten Tweede Paasdag motorraces te Alkmaar BOLLENSEIZOEN BEGINT 2 APRIL Nieuwe Bonnen Smyslow en Euwe worstelen zich door een zware partij Amerikaans bestuur in Duitsland blijft militair En de S D. benoemt v. d. Waals in de Commissie van Ontvangst Vijf droppingplaatsen in vol bedrijf Achter de schermen van de Oorlog Grondwetscommissie biedt rapport aan t bureau administratie Voordam 9 Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Woensdag 24 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 71 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitena contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Tjjdens een debat in het Engelse La gerhuis over Palestina heeft Creech Jones, minister van koloniën, er nog eens de nadruk op gelegd, dat Enge land 15 Mei bet mandaat zal beëin digen en 1 Augustus zijn troepen zal terugtrekken. Leden van de oppositie gaven uiting aan hun misnoegen, dat de regering niet gereageerd heeft op het Ameri kaanse besluit, de verdelingspolitiek vaarwel te zeggen en het beheerschap vcor Palestina voor te stellen. Bevin wees er op, dat de regering haar politiek niet heeft veranderd. Terwijl Engeland alles doet wat in zijn macht ligt om een overeenkomst tus sen! Arabieren en Joden te bewerkstel ligen, aldus Bevin, wacht het af, tot dat het weet, wat de werkelijke voor stellen zijn. „Terwijl wij nog manschappen in Palestina hebben en er bij betrokken zijn, nemen wij niet dezelfde positie in als andere leden-staten der V. N. Ik wil er de nadruk op leggen, dat wij eerst uit Palestina weg moeten zijn, voordat een andere situatie kan intre den". (Op de bewering, dat Engeland door het terugtrekken een chaos verwekt, antwoordde Bevin: „Wij geven het land over aan de V. N. Indien de V. N. cyior het land over te nemen chaos hebben verwekt, hoe kan Engeland dah de schuld krijgen?" Bevin verklaarde, dat Engeland be reid is het mandaat over te dragen aan elke instantie, die de V. N. aan- Weersverwachting tot Woensdag avond geldig: OVERDRIJVENDE WOLKEN BANKEN. Enkele overdrijvende wolkenban ken, doch droog en enigszins schraal weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Kou de ochtend; overigens ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. wijzen. „Wij worden gelaakt, wanneer wij trachten Palestina te verlaten. Wij worden gelaakt om wat kan gebeuren, 'wdnneer wij Palestina verlaten, mij dunkt, hoe eerder wij het verlaten, hoe beter" besloot Bevin onder toejui chingen. JOODSE STAAT WORDT UITGEROEPEN Het bestuur van het Joodse bu reau heeft op een bijeenkomst Dinsdagavond te Tel Aviv besloten op 16 Mei, de dag na de beëindi ging van het Britse mandaat, een Joodse staat in Palestina te procla meren. „Schending of geen schending, wij doen het!'' Engeland heeft een beroep gedaan op Duitse krijgsgevangenen met techni sche ervaring van winterveldtochten aan het Sowjet-Russische front om advies te geven bij vvintermanoeu- vres van het Engelse leger. Aan de Engelse minister van oorlog, Shinwell, is in het Lagerhuis de vraag gesteld, of dit niet een schen ding van het internationale recht is. Hij antwoordde, dat hij zich niet be-' wust was van enige schending: „In elk geval doen wij het". Volgens Shinwell moet Engeland gebruik maken van elke technische ervaring, die dienstig is voor de doel matigheid van het leger. Voor komen de training in het binnenland acht men het wenselijk inlichtingen te krij gen over veldtochten in uiterst koude streken. Een Labourlid bracht te berde, dat het „een laakbaar iets" is om Engelse manschappen door ex-nazi-officieren te laten opleiden. De chef van de Britse imperiale ge nerale staf, VeldmaarschalkMontgo mery, wordt binnenkort in Duitsland verwacht voor een kort bezoek aan luit-generaal Sir Brian Horrocks, de nieuwe commandant van het Britse Rijnleger, die zijn functie in April aanvaardt. In Britse kringen geeft men toe, dat Montgomery „misschien een bezoek aan Berlijn zal brengen", maar men geeft niet toe, dat er enig verband be staat tussen dit eventuele bezoek en de huidige stand van zaken te Berlijn, waar de geallieerde bestuursraad heeft opgehouden te functioneren. Ook kon geen officiële bevestiging worden verkregen van het bericht, dat een onderhoud tussen Montgomery en Sokolofsky zou worden beoogd. DRIE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN BIJEEN? Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft, naar aanleiding van be richten hieromtrent, toegegeven, dat de mogelijkheid bestaat van esn bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Ver. Staten binnen nog onbepaalde tijd. Engelse en Amerikaanse vertegen woordigers zullen de bijeenkomst van suborganisaties van de gealliëerde be stuursraad niet bijwonen, totdat de be stuursraad zelf weer bijeengekomen is, aldus hebben de Engelse en Ameri kaanse gouverneurs van Duitsland be kend gemaakt. Het besluit geldt niet voor de kommandantura van Berlijn. Volgens de verklaring zal de geal liëerde bestuursraad 20 Maart bijeen komen. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft het bericht, dat men van de Sovjet-Unie een verklaring over haar houding aangaande de be stuursraad heeft geëist, officieel te gengesproken. De verklaring, dat Britse vertegen woordigers niet zullen deelnemen aan bijeenkomsten van sub-commis sies van de bestuursraad betekent, dat de Britse gouverneur het Sovjet-be stuur uitgedaagd heeft open spel te spelen en een verklaring te geven van zijn jongste handelwijze en zijn be doelingen, aldus Reuter. Algemeen wordt in de randgebieden van Nederland geklaagd over de slechte ontvangst, speciaal in de avonduren, van Hilversum 2 (415 m)Zoals bekend, is het de sterke zender Leipzig, in de Russische zóne, die op deze golflengte als „ruineuze concurrent" werkt. Intussen is het mogelijk, dat binnen kort nog een oplossing zal worden ge vonden. C de deze zomer te Kopenha gen te houden internationale golf lengte-conferentie, zullen namelijk voor Nederland mogelijk nieuwe golflengten worden vastgesteld, waardoor voor ons gehele land een storingvrije radio-ont vangst zou kunnen worden gegaran deerd. Geroofde auto stond in hartje van Amsterdam Bijna 3 dagen lang heeft de politie gespeurd naar de bij de overval te Dui- vendrecht geroofde donkerblauwe, nieuwe Mercury-Eight, terwijl deze al die tijd aan de Herengracht te Amster dam stond geparkeerd'. Zaterdagmiddag j.l. schijnt de gemaskerde bandiet, die de eigenaar in de vroege ochtenduren onder bedreiging van een revolver ge dwongen -had zijn wagen in de steek te laten,deze Mercury reeds voor de Forumbank aan de Herengracht te heb ben neergezet. Het was de portier van deze bank, die zich meende te herinne ren, dat er vier heren uitstapten. Eén van hen sloot de portieren, waarna allen zich rustig wandelend verwijderden. Men vermoedt, dat de rover nadien getracht heeft een koper voor de wagen te vinden. Nadat echter des Maandags door pers en radio het bericht van de overval bekend was gemaakt, zodat de Mercury in het brandpunt der belang stelling stond, heeft geen heler het ge waagd tot de aankoop over te gaan. Het gevolg was, dat de auto ook Dinsdag morgen nog voor het bankgebouw stond en de portier, die het bericht van de overval had gelezen, argwaan kreeg. Hij waarschuwde de politie, die tot de ont dekking kwam, dat de Mercury inder daad het eigendom van de beroofde fa brikant uit Leidschendam was. Van de dader zelf ontbreekt nog ieder spoor. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten te be palen, dat op de nationale herden kingsavond op 4 Mei a.s. het ge hele bedrijf en dus ook de treinen van 20.00 tot 20.02 zuilen worden stopgezet. Melkbezorging op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag Melkslijters en zuivelbedrijven, wel ke zich bezig houden met de bezor ging van consumptiemelk aan consu menten, zijn verplicht op Goede Vrij dag, Tweede Paasdag en Tweede Pink sterdag op de gebruikelijke wijze con sumptiemelk te bezorgen. Bij niet vol doen hieraan kunnen klachten worden ingediend bij het bedrijfschap voor zuivel, afdeling melkvoorziening, al dus een bekendmaking van het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening. SCHULTE—BOEIJEN TWEEDE TE PARIJS. Gisteravond werden de laatste sprints van de Parijse zesdaagse verreden. Het Franse koppel SeresLapebie kwam als overwinnaar uit de strijd, terwijl de Nederlandse ploeg SchulteBoeyen tweede werd. Enkele ronden vóór liet einde kwam Schulte nog te vallen, maar dit had geen ernstige gevolgen. De KNMV ontving gisteren de departementale machtiging om vergunning te verlenen voor de traditionele grasbaanraces op Tweede Paasdag in het Alkmaarse sportpark. Het spreekt vanzelf dat in motorsportkringen het besluit om voor deze race toestemming te verlenen met vreugde wordt be groet, temeer omdat men hierin een gunstig voorteken ziet met het oog op de behandeling van het door de KNMV aangevraagde mi nimum programma voor het ko mende seizoen. JONGETJE DOODGEDRUKT. Bij 't keren van een met een paard be spannen wagen in de Molenaarstraat te 's-Gravenhage raakte het vijfjarig jongetje N. van der V. Maandagmid dag met het hoofd tussen de wagen en een muur bekneld. Het kind kreeg een schedelbasisfractuur en stierf kort daarna in een ziekenhuis. (Van onze correspondent) Het bollenseizoen zal op 2 April 'n aanvang nemen. Hetgeen niet wil zeg gen, dat er met de Paasdagen in de bollenstreek niets te genieten valt. De croeussen immers zullen dan reeds in volle bloei staan. In de eerste weken van April is het de beurt van de nar cissen. De bloeitijd van de hyacinthen wordt geraamd van 10 tot 20 April en de tulpen sluiten de kleurige rij van medio April tot de eerste dagen in Mei. Zaterdag 17 April wordt door de bollenstreek het grote bloemencorso georganiseerd. De stoet zal rijden van dj grens HillegotnVogelenzang tot de Zuidgrens van Sassenheim. Er zal dit jaar veel werk worden gemaakt van mozaïken, te zien tussen 15 en 25 April. Met ingang van 4 April zullen er des Zondags extra stoptreinen naar de bollenstreek rijden. Op Zondag 4 April organiseert de Vlaamse teuris tenbond een massareis per speciale trein naar de Hollandse bloemvelden, met bezoek aan Den Haag en Sche veningen. Voor het tijdvak van 28 Maart t/m 10 April 1948 geeft elk der volgend* bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 De negende ronde-is er een gewor den van verbitterde gevechten. In de belangrijkste partij, die tussen Reshevsky en Botwinnik, gingen beide tegenstanders elkaar onmid dellijk heftig te lijf en het had er lange tijd de schijn van, dat de Ame rikaan zijn tegenstander uit het za del zou lichten. Deze vond echter voortdurend, ondanks de tijdnood, die hem nog heftiger plaagde dan Reshevsky, de beste zetten. Hij ver loor weliswaar een zwakke centrum pion, die hem voortdurend gehin derd had en later nog een tweede pion, doch verkreeg daarvoor in de plaats een aanval, die zeer dreigend Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat het de plannen tot overdracht van het bestuur van de Amerikaanse zone van Duitsland in de komende zomer aan het departement van Buitenlandse Zaken heeft laten varen en dat het le ger voor onbepaalde tijd de controle over het bestuur van de zone in han den zal houden. was. Tenslotte echter moest de Rus met eeuwig schaak genoegen nemen, zodat deze partij reeds op de 32ste zet ten einde was. Smyslov en Euwe speelden een partij van geheel andere aard, een gevecht op de lange afstand, waarbij de een voor de ander er niet op los dur'de slaan. Euwe probeerde op de 11de zet een nieuwtje door zijn lo per naar b7 te fianchetteren, dóch had er weinig plezier van, want de loper stond de gehele partij buiten spel. Daar de stelling potdicht zat had dit weinig kwade gevolgen. De dames en de vier torens verdwenen van het bord en er is een eindspel met lichte stukken ontstaan. Van de kansen is nog weinig te zeggen. De stand luidt thans: Botwinnik 5 uit 7, Keres en Reshevsky 4 uit 7, Smyslov 3 en een afgebroken partij uit 8, Euwe 1 en een afgebroken partij uit 7. sche Courant - Nadruk verboden) (Copyright A. D. - De Alkmaar- c JJET RADIO-VERKEER van de S.D. met de Nederlailders in Lon den, dat op 10 April 1942 begon, liep de eerste maand nog ernstig gevaar door het feit, dat in Nederland op dat tijd stip ruim tien agenten van onze ge heime dienst aanwezig waren. De man nen waren per parachute en per snel- boof in het vaderland gekomen met eigen zenders en bijzondere opdrachten voor de illegaliteit. Zij traden allen in verbinding met illegale groepen en stelden van plaats tot plaats hun zen ders en ontvangers in bedrijf. Zo had b.v. de agent Jhr. Ernst de Jonge Koos Vorrink namens de Koningin en prof. Gerbrandy per microfoon uitgenodigd naar Londen te komen. Londen ont ving op dat tijdstip van meerdere agenten berichten maar evenzeer van de S.D., die het toestel van zijn ge vangene Lauwers gebruikte. Het was voor de Duitsers van het allergrootste belang, dat zij zo snel mogelijk alle loslopende agenten in handen kregen. Martin Slagter, Leo Poos, Anton van der Waals en kleinere boeven van hun soort zwermen uit door geheel Nederland, doen het voorkomen aJsof zij illegale werkers en Nederland se spionnen zijn en komen zo op het spoor van de gedropte agenten. De mensen worden gearresteerd, hun zen ders en codes worden oorlogsbuit van de S.D.; die daardoor het England- Spiel op steeds meer golflengten spe len kan. Na verhoren, die dagen en nachten duren, worden de gevangenen onder valse namen en in afzonderlijke cellen in het kamp Haaren (N.B.) inge sloten. Enkelen van hen hebben te veel verteld; nieuwe arrestaties hebben plaats Er. op alle uren van het etmaal zitten de technici van de Peilgruppe achter de buitgemaakte apparaten en seinen de gecodeerde boodschappen van Giskes en Schreieder naar Engeland. I ONDEN MERKT NIETS. Londen kondigt trouw de komst van vlieg tuigen met containers aan. Vijf drop pingplaatsen ?ijn op voorstel van de S.D. reeds in gebruik genomen: Wou denberg, Ermelo, Apeldoorn, Woltrum en Beilen. Londen heeft de terreinen van de lucht uit laten observeren en goedgekeurd. Van tijd tot tijd wordt ook een zending neergelaten bij Stap horst en Voorthuizen. Belangrijke be richten valien in handen van de S.D. en nieuwe arrestaties zijn daarvan het gevolg De funeste resultaten van het Noordpoolspel worden pijnlijk voelbaar in de rijen van het ondergrondse ver zet. Londen kondigt de komst van nieuwe agenten aan en verzoekt de illegaliteit een commissie van ontvangst te vor men om de mensen direct na het af springen te helpen. Dat brengt nieuwe spanning in het aangroeiende corps van zijn medewerkers. Een commissie van ontvangst wil Londen? Goed Van der Waals, Poos en Slagter worden er in benoemd. Zij zuilen de parachutis ten in ontvangst nemen, hen helpen bij het uittrekken van de zware vlieger- kleding, hen overhalen tot het afgeven van de revolvers („voor het geval de SLAGTER, lid van de commissie van ontvangst. Duitsers iets mochten merken is - dat beter, want wie een wapen draagt in bezet gebied wordt doodgeschoten. Vei ligheid voor alles, nietwaar?") en dan zullen de mannen worden gearresteerd en direct geboeid Want zo vertelt Schreieder ieder van de agenten liraagt een capsule met snelwerkend vergif bij zich, die hij bij een eventuële arrestatie direct kan inslikkenEr moet snel, geruisloos en doeltreffend gehandeld worden. Noch de illegaliteit, noch Londen, noch de Nederlandse be volking mag iets merken van wat er gebeurt. QP EEN DAG IN MEI seint Londen, dat er Donderdagnacht twee agen ten met een zender zullen afspringen op het terrein bij Apeldoorn. Donder dags omstreeks het middaguur seint Londen de bevestiging, Avonds om XI acht uur wordt de bevestiging herhaald. Dan weet Schreieder genoeg. Hij laat tegen half negen een aanzienlijke groep S.D.-ers aantreden bij een aantal auto's op het Binnenhof, deelt de mensen in kleine commando's in, elk onder leiding van een Duitser en draagt hen op, alle Nederlanders, die vannacht in de buurt van het doel van de reis mochten ko men, aan de praat te houden of geluid loos te arresteren. Het is een illuster gezelschap, dat daar aangetreden staat op het Binnen hof. Daar zijn allereerst de chauffeurs van de S.D.-Dienststelle van de Loos- duinseweg, daar zijn S.D.-ers en ver raders als Veefkind Sr. en Jr., Van der Vaart, Wijmenga, Leemhuis, Viëtor, Slagter en Poos. En daar is Anton van der Waals, het vleesgeworden raffine ment. Waarheen de tocht zal voeren weet, behalve Schreieder, nog niemand. De motoren worden gestart en de auto's verlaten Den Haag in de richting Utrecht. Even buiten de Domstad staat een afdeling van de Frontaufklarungs- t. oepen te wachten en versterkt met c'eze afdeling trekt de kleine karavaan voort door de zomernacht. Op het terrein worden de drie lam pen geplaatst, in een nabijgelegen bos worden de auto's geparkeerd, gewapen de Duitsers vlijen zich in de heide en Van der Waals en zijn mannen poste ren zich op Tiet midden van het drop pingterrein. Zij vormen de „commissie van ontvangst". Twintig minuten na middernacht zeemt een vliegtuig nader en nader; de piloot ontdekt het veld met de drie lichten, beschrijft een cirkel en dan plotseling zweven er vijf parachutes in het licht van de volle maan. Con tainers: wapenen, munitie, geheime op drachten, geld! (Zi* vervolg op pagina K 271 Melk 273 Melk 276 Vlees 277 Vlees 278 Boter 279 Boter 290 Algemeen 291 Algemeen 292 Algemeen 294 Algemeen 296 Algemeen 298 Algemeen 285 Reserve 283 Reserve 288 Reserve 4 liter melk. 7 liter melk. 100 gram vlees. 300 gram vlees. 50(J gram boter of mar garine of 400 gr. vet. 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 125 gram koffie. 50 gram thee. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 400 gram brood of 1 rants, pudd., verm. e.d. 200 gram brood (geldig t/m 3 April). 1600 gram brood (gel dig t/m 3 April). 800 gram brood (geldig t/m 3 April). (B-kaarten) 1 pot pin dakaas (voorinl.) 400 gram brood (geldig t/m 3 April). BONKAARTEN KD, KE 804 773 Melk 12 liter melk. 776, 777 Vlees 100 gram vlees. 778, 779 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 792 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 794 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, pudd., verm. e.d. 796 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 3 April). 798 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 3 April). 785 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 3 April). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook B. Opde bonnen komt de letter B voor met aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Hoewel zij wat betreft de tekst enige overenkomst vertonen met rantsoenbonnen, zijn zij van deze laat ste te onderscheiden door de kleur (groen of paars met groen). De bon nen voor boter en die voor margarine zijn geldig voor boter, margarine of vet. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 25 Maart worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 29 Maart mag worden gekocht. De bonnen voor pindakaas moeten uiterlijk op 3 April bij een detaillist worden ingeleverd. PROTESTMETING C.P.N. Hoewel op de demonstratieve pro test-meeting, die de afdeling Amster dam van de CPN gisteravond in de Apollohal te Amsterdam had belegd, geen algemene staking werd geprocla meerd, drongen alle sprekers er op aan, dat iedere communist heden in Am sterdam een „klinkend protest" zal laten horen tegen „het reactionair* plan" de twee communistische wethou ders te verzoeken hun functies neer t* leggen. Wethouder L. Seegers zeide „Als he den de motie wordt besproken, zullen wij voor een klinkend antwoord zorgen. Bovendien zullen wij hun'zeggen, dat wij er niet aan denken om deze plaats te verlaten, zolang het werkende voik van Amsterdam van oordeel is, dat wij in de gemeenteraad voor dit volk nog goed werk kunnen verrichten. Er waren ongeveer 10.000 belangstel lenden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de grondwets-commissie haar rapport thans aan H.M. de Koningin aangebo den. Tevens kan worden verwacht, dat de regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voorberei den en vestigen, alsmede strekkend* tot invoering van het Instituut van staatssecretarissen. Wapens voor Perzië In een bericht van Tass, het officië le Sovjet persbureau, wordt verklaard, dat de V.S. thans belangrijke hoeveel heden wapens aan Perzië leveren. D* Amerikanen, die tevoren reeds vlieg tuig-torpedo's en materiaal voor tien vliegvelden zouden hebben geleverd, zouden thans tanks, pantserauto's en andere oorlogsmachines zenden. Groe pen Amerikaanse instructeurs en spe cialisten van pantsereenheden en de luchtvaart zouden binnenkort ki Per zië aankomen. In hetzelfde bericht van Tass wordt verklaard, dat de Engelsen belang rijke contingenten oorlogsmateriaal, met nam* vliegtuigen, rellen sturen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1