Rumoer in Amsterdamse Raad KONINKL. LANDMACHT WORDT VERSTERKT KLOOSTERBOER bekent zijn spionnage-misdrijven Donderdag 25 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45ste Jaar§ans No- 72 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Burgemeester schorste de zitting Frankrijk stelt Palestijnse kantons voor Geen grote beroering in Amsterdam Geen textielpunten voor Pasen BEVIN OVER DE KWESTIE TRIEST „Barre Jan" eerlang voor zijn rechters „Wiilem Barendsz" boekt goede vangst Een mooi eindspel van Smyslov WEERBERICHT Nieuwe zeiten op het schaakbord BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 'cent per millimeter. Vraag en \anbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per- maand, 3.75 per kwartaal Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W Oliemans. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de discussies geopend over de motie der niet-communisti- sche fracties, waarin de C.P.N.-wet- houders werd verzocht hun zetels ter beschikking te Stellen en een einde werd gemaakt aan de samen werking met de C.P.N. Tijdens de debatten ging het vaak fel toe, zo zelfs, dat burgemeester d'Ailly de vergadering schorste. Nadat de motie was ingediend voerde als eerste spreker de heer Henk Gort zak (C.P.N.) het woord, die in een rede van twee-en-een half uur de motie aan viel. Over Tsjecho-Slowakije sprekend ci teerde spr. dat „door het daar gebeurde de vrede een stukje veiliger is gesteld". Mogen wij daarom juichen? vroeg spr. „Thans huilt men te Amsterdam en juicht men te Praag". „Wat dacht U, meneer de voorzitter, dat wij niet zou den juichen als het fascisme wordt ver slagen en het socialisme wordt doorge voerd? Wij juichen, omdat in Tsjecho- Slowakije de wil van het volk zege viert". „Men vraagt ons waar wij zullen staan als Rusland ons aanvalt. Sov jet-Rusland valt ons evenmin aan als de maan op ons hoofd zal val len. Maar dit is ons antwoord: „Wij zullen aan de zijde van ons land staan als dat geëist wordt". De heer Faber (P. vd A.) zeide o.m.. Wij hebben gezien wat in Tsjecho- 1 Slowakije gebeurde en wij willen niet in ons land een j.g. volksdemocratie zien gevestigd. Niet van ons komt het isolement. De CPN-fractie heeft dit isolement aan zichzelf te wijten. De heer Steinmetz KVP) betreurde et, dat men nu elkaar de eer van het erzetsbegin en het aandeel daarin be- ist. Spr. zei, dat wethouder Seegers ICPN) in kamp Vught zich oneerbie dig heeft uitgelaten in deze zin: „Jam- er dat die kerels worden neerge- clioten, maar nou ja, ze hebben ons ltijd dwars gezeten", toen daar o.m. Niet alle landen delen Amerika's mening Frankrijk en Canada hebben gis teren in de Veiligheidsraad ver klaard, dat zjj „in dit stadium" zich |nog niet achter het Amerikaanse voorstel voor beheer van Palestina [kunnen scharen. Parodi (Frankrijk) stelde voor, dat de Veiligheidsraad een geheime zitting zou houden ten einde meer gedetail- [Herde voorstellen van de Amerikaan delegatie te horen alvorens tot het jeengeroepen van een zitting van de ymene vergadering te besluiten. Parodi stelde voor, dat onder het beheerschap gedeelten van Palesti- a in Joodse en Arabische kantons ouden worden verdeeld en dat een oorlopig immigratiestelsel zou wor sen ingevoerd, dat voor Arabieren en Joden aanvaardbaar zou zijn. Pa rodi achtte het mogelijk deze kan tonregeling als een voorbereiding voor de verdeling te beschouwen. Volgens Chamoen (Libanon) zijn de Arabische landen bereid de orde in Palestina te helpen handhaven en de Palestijnse Arabieren te verzoeken 't vuren te staken zodra de Veiligheids raad een besluit neemt, op voorwaar de, dat van Joodse zijde geen „uitda gingen" plaats hebben. De Egyptische afgevaardigde zeide, dat de Arabieren geen verdeling zullen slikken, al wordt deze nog zo met een suikerzoet laagje gecamoufleerd. Rabbijn Abba Hillel Silver las namens het Joods Bu reau de Dinsdag gepubliceerde vérkla ring van het Joods Bureau en de raad Leoemi voor over het besluit van de Joden om 16 Mei 'n eigen staat te stich ten. Vervolgens werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. Er gaan geruchten, dat de Ameri kaanse delegatie geen officiële resolu tie tot instelling van een beheerschap over Palestina zal indienen voordat president Truman Donderdag op een persconferenie een verklaring heeft kunnen afleggen over het Amerikaan se standpunt. Na de Franse en Cana dese verklaringen is het duidelijk, al dus Reuter, dat andere mogendheden niet bereid zijn de V.S. in haar voor stel te steunen, tenzij de V.S. kunnen aantonen, dat er een redelijke kans op succes is. De aanbeveling tot verdeling van Palestina is nog steeds van kracht tot dat de algemene vergadering baar be sluit verandert. een katholiek werd gefusilleerd. „Leu genaar", „wij willen dat teruggeno men" en dergelijke uitroepen klonken van de CPN-afgevaardigden. „Seegers heeft nooit in Vught geze ten", riep de heer Gortzak. DE ZITTING WERD ONDER RUMOER GESCHORST. Het rumoer nam toe en groeide tot tumult. De voorzitter schorste de zit ting om 5 min. na vijf tot kwart over vijf. Zijn rede besluitend zei de heer Steinmetz, dat hij bedoeld heeft te zeg gen „in Amersfoort" inplaats van „Vught". Mijn zegsman staat volko men in, voor wat ik zei", aldus de heer Steinmetz, en men kan hem horen als men mij niet gelooft". Het verzet is toch geen bankrekening, aldus de heer Tas (P.v/dA), waaruit men uitkeringen kan verwachten. De slachtoffers zijn niet gesneuveld om als verkiezingspropaganda te dienen. De CPN-slachtoffers zijn gevallen voor het communisme, dat is hun recht. De heer Brandenburg riep „leuge naar", waarop de voorzitter hem waar schuwde hem bij herhaling van verdere deelneming aan de discussies te zullen uitsluiten. We staan zo ging de heer Tas vooit voor een oorlogsdreiging uit het Oosten. Wij willen een concreet ant woord van de CPN: „Wat zal zij doen in geval van oorlog met Sovjet-Rus land?" Als men zich nu niet uitspreekt plaatst men zich in de positie van de vijfde colonne. Aan zijn eigen krachten overgelaten vormt de C.P.N. geen ge vaar. De heer Blokzijl: „Voor de arbeiders niet, voor zekere mensen wel". De heer Tas: „Dat een communisti sche overwinning een gevaar voor de democraten zou betekenen, dat zijn we ons bewust". Donderdagavond komt de raad an dermaal bijeen om de discussies voort te zetten. Na de aankondiging van „het juiste antwoord", door de arbeiders van een tweetal 'Amsterdamse bedrijven op de vergadering der CPN van Dinsdag avond in de Apollohal, was de hoofd stedelijke politie voltallig geconsig neerd. Reeds vroeg gisterochtend trokken troepen demonstranten door de straten om te trachten méér bedrij ven bij dit protest te betrekken. Zo werden volgens mededeling van de politie conducteurs van de z.g. post wagens, die het trampersoneel naar de remise brengen, gemolesteerd zon der dat het geestelde doel werd be reikt. Het Amsterdamse tramverkeer functioneerde normaal. Oek werd getracht de toegangswe gen tot de hoofdstad af te sluiten voor werknemers van buiten. Bij de Ber- lagebrug verspreidde de politie groe pen posters. Een menigte, die het per soneel van de Efa-fabrieken op de Weesperzijde tot staking wilde bren gen, werd met de blanke sabel uiteen gedreven, waarbij een man aan het hoofd werd gewond. Eveneens om 8 liur ontstond in de Spuistraat bij de fa. Gessels een oploop van ongeveer 40 man, die een politie-agent in het nauw bracht. Er was spoedig assisten tie aanwezig en er werden drie arres taties verricht. De staking, aangekondigd bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij.. om vatte tot 10 uur gisterochtend onge veer 200 van de 4100 man. Bij de Am sterdamse Droogdokmij. werd volgens de directie normaal gewerkt. Bij de lettergieterij „Holland" staakte het voltallige personeel van ongeveer 90 man. Verder deed de fabriekskern van de machinefabriek „Bianchi" aan de Hemweg aankondiging van 'n 24 uur staking, waaraan ongeveer 80 arbei ders gevolg gaven. (Van onze Haagse redacteur). Van verschillende zijden is aan de minister van Economische Zaken het verzoek gedaan, nog vóór Pa sen over te gaan tot het geldig verklaren van nieuwe textielpun ten. Wij vernemen, dat aan deze verzoeken geen gevolg zal worden gegeven- Verwacht wordt, dat ech ter nieuwe punten op 1 April zul len worden aangewezen. Over het juiste aantal is echter nog geen beslissing genomen. Mogelijk zul len het er 25 zijn. Vooral de huisvrouwen zullen zich te leurgesteld tonen, nu zij niet de gele genheid ^hebben, vóór Pasen nog iets nieuws te kopen, omdat de 20 punten die in Januari zijn aangewezen in de meeste gevallen uiteraard reeds zijn verbruikt. Van overheidswege heeft men echter niet kort voor Pasen tot het aanwijzen van punten willen over gaan, omdat men als gevolg daarvan gedurende enkele dagen een run op de winkels vreesde en bovendien heeft willen vermijden, dat het publiek door de korte termijn tot onberaden aanko pen zou besluiten. Aan de andere kant heeft men het ongewenst geoordeeld de punten bijv. half Maart reeds aan te wijzen, omdat daardoor het verde lingsschema, dat het gehele jaar be strijkt, a 1 te zeer uit het evenwicht zou worden gebracht. Wij vragen ons evenwel af, of men aan dit laatste be zwaar niet al te veel betekenis heeft toegekend en of het niet mogelijk ge weest zou zijn. door een tijdige voor ziening een meer bevredigende rege ling te treffen. Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ont kend, dat het voorstel tot het terugge ven van het vrije gebied van Triest aan Italië beinvloeding van de Italiaanse verkiezingen als bijoogmerk had. Op een desbetreffende vraag in het La gerhuis verklaarde Bevin, dat dit niets met de verkiezing te maken heeft. „Ik beschuldig de Sovjet-Unie niet van een verkiezingsmanoeuvre, toen zij voor stelde Italië zijn koloniën terug te ge ven, en ik vind, dat ik op mijn beurt er ook niet van beschuldigd moet wor den". Thomas Driberg, een van de „La- bour-rebellen", vroeg of het niet beter geweest ware dat alle grote mogend heden, die zich met de verkiezingen schijnen te bemoeien, drie weken langer hadden gewacht om een toe spitsen van de toch al moeilijke inter nationale situatie te voorkomen. On der applaus antwoordde Bevin, dat deze vraag tot Moskou gericht zou kunnen worden. De communist William Gallacher vroeg, waarom Bevin geen toebereid selen maakte voor een overleg tussen, de vier mogendheden inplaats van het uitgeven van een verklaring door de drie. Bevin zeide hierop, dat hij da gelijks van Sovjet-Russische zijde werd aangesproken, niet via diplomatieke kanalen doch via de radio en door de Prawda Gallacher moest niet al te ge voelig zijn. Met „Nationale Reserve" en „Reserve Grensbewaking" Zoals wij reeds gisteren mel den, ligt het in het voornemen naast de enige dagen geleden aan gekondigde versterking van het gezagsapparaat der regering met een uit vrijwilligers bestaande re serve Rijkspolitie en reserve ge meentepolitie, op korte termijn over te gaan tot een sterke uitbreiding van de Koninklijke landmacht met formaties vrijwilligers, welke in voorkomend geval onder de wape nen zullen worden geroepen, om met de overige daarvoor bestemde onderdelen van de Koninklijke landmacht militaire bijstand ter handhaving van orde en rust ie verlenen. Hiertoe zal worden opgericht een „Nationale Reserve" en een „Re serve Grensbewaking". De onderdelen, welke tot de „Natio nale Reserve" zullen komen te beho ren, worden opgenomen in het norma le legerverband, terwijl de „Reserve Grensbewaking" zal worden georgani seerd in 't verband van de Koninklij ke Marechaussee. Tot het sluiten van een vrijwillige verbintenis bij de „Nationale Reserve" of de „Reserve Grensbewaking" zullen voorlopig in aanmerking komen ge zagsgetrouwe Nederlanders, die hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplich tige gedurende ten minste 6 maanden militaire dienst hebben vervuld en de leeftijd niet hebben overschreden van, voor wat betreft officieren 55 jaar en, voor wat betreft de overige vrijwilli gers, 50 jaar. In bijzondere gevallen zullen vrijwilligers kunnen worden aangenomen, die nog niet als militair zijn geoefend. Zij, die bestemd zijn om bij de mobi lisatie in werkelijke dienst te komen bij andere onderdelen van de krijgs- 'macht, in het algemeen dus zij die be koren tot de lichting 1945 en jonger, zullen niet tot een verbintenis bij de „Nationale Reserve" of de „Reserve Grensbewaking" worden toegelaten. HET KADER De "reserve-officieren en het reserve- en dienstplichtig kader van vóór 1940,. zullen uit hoofde van de vroeger verkregen militaire kennis en ervaring in aanmerking komen om leiding te geven aan dit nieuwe gezagsapparaat. Ook eervol ontslagen beroeps- en re- serve-officieren en beroeps-onderoffi cieren, alsmede oud-reserve- en dienst plichtige onderofficieren zullen een verbintenis kunnen aangaan. Bij de „Reserve Grensbewaking" hebben zij, die vroeger gediend heb ben bij het wapen der Koninklijke Marechaussee en bij het korps politie- tioepen voorrang. De aanmelding voor de „Nationale Reserve" zal, ingaande 19 April a.s. worden opengesteld bij de burge meesters, die daaromtrent ieder voor hun gemeente, voor zoveel betreft tijdstippen en plaats van aanmelding, spoedig nadere mededelingen zullen doen. Monty ook naar Berlijn Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse Imperiale Generale Staf, zal op 3 April in Duitsland aankomen, zo wordt thans officieel te Berlijn vernomen. Na een bezoek aan de Britse zóne hoopt hij een kort bezoek aan Berlijn te brengen, op 6 April. Het hoofddoel van het bezoek, dat enige tijd geleden werd gearran geerd. is besprekingen te voeren met generaal Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber, en met luit.- generaal Horrocks, die in April het bevpl over het Britse Rijnleger over neemt Jan Kloosterboer, exporteur te St. Pancras, die er ernstig van verdacht werd, in 't najaar van 1939 scheeps- bewegingen in en uit de Nederland se havens aan de Duitse spionnage- dienst te hebben doorgegeven, waar door deze schepen getorpedeerd wer den, heeft dit dezer dagen bekend, met de restrictie, dat volgens hem nooit een der schepen, waarvan hij de namen had medegedeeld, ook wer kelijk het slachtoffer is geworden. Bovendien deelde hij mede, dat hij een bepaalde code bezigde, dat er alleen sprake was van Engelse en Franse schepen en dat de aanleiding tot deze daden was zijn boosheid over het ophouden van koopvaardij schepen door de Engelsen in de Downs, aldus meldt het Dagblad. Kloosterboer, bijgenaamd Barre Jan, werd kort vóór de oorlog onder zeer bezwarende omstandigheden gearres teerd en stond op het punt voor zijn rechters te verschijnen, toen ons land door de Duitsers werd overvallen. In allerijl werd K. toen overgebracht van de gevangenis te Groningen naar Veen- huizen, doch hij was een der eersten, die door de Duitsers werden bevrijd. Uit vrees voor represailles tegen hen, die de zaak aan het rollen gebracht had den, werden destijds alle stukken, op de zaak betrekking hebbende, ver brand. Thans bevindt „Barre Jan" zich in de gevangenis aan de Amstelveense weg te Amsterdam, waar hijFrans studeert. K. had bij zijn practijken zich verzekerd van de hulp van een tim- nerman, zekere B., die langs de havens zwierf in Amsterdam en Rotterdam en voor hem de gegevens verzamelde, die K. dan per telegram doorgaf. Enkele belangrijke getuigen in deze zaak zijn inmiddels overleden, o.a. het hoofd van de Abwehrstelle te Ham burg, met wie K. destijds in relatie stond en een chauffeur uit Graft, die indertijd meehielp twee Duitse offi cieren, geïnterneerd in het Fort Spij kerboor, te doen ontvluchten. Deze chauffeur zou voor zijn diensten door Kloosterboer geldelijk beloond zijn. Nog ver* liggen zijn ultwijkpogingen in het geheugen, die hij ondernam met bestemming Argentinië en waar bij hfl aan boord van een voormalig Engels vaartuig te Ostende werd ge arresteerd. Thans zal Barre Jan Kloosterboer echter toch eerlang voor zijn rech ters moeten verschijnen. ACHT DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK. Acht doden werden gisteren gevon den nabij het wrak van een C-47 transportvliegtuig (een Dakota), dat Zondag in de met sneeuw bedekte bergen nabij Woodland in de staat Washington is neergestort. Er was een reddingsploeg naar het wrak getrok ken, nadat twee overlevenden Wood land hadden bereikt en om hulp had den gevraagd. PIM, PAM en POM WEER TERUG! Onze jongste lezertjes zullen de laatste dagen hun vriendjes Pim, Pam en Pom wel gemist hebben. Hoe dat kwam? Wel ze zijn eens heerlijk uitgerust van de ver moeienissen van hun avontuur met Gerrit Kraai. Vandaag zijn zij echter weer vrolijk blaffend op de redactie teruggekeerd en na ons allen vrolijk goeden morgen ge wenst te hebben, hebben zij hun plaatsje in onze krant weer inge nomen. Zij verzekerden ons, jullie weer vele dagen prettig bezig te houden. DE REDACTIE. Te Vlaardingen is Dinsdagmorgen bij de Nieuwe Matex aangekomen het m. s. „Mijdrecht", van de N. V. Ph. van Ommeren's scheepvaartbedrijf met 8500 ton walvistraan en 950 ton spermolie (potvisolie), welke laatste soort speciaal bestemd is voor de tex tielnijverheid en cosmetische doelein den. De „Mijdrecht" heeft deze lading overgenomen van de „Willem Ba rendsz" en is 16 Februari uit het Zuid poolgebied vertrokken. Op de „Willem Barendsz" werd verklaard, dat de vangstresultaten over het algemeen minder zijn dan het vorig jaar. !De Noorse walvisvaart bijv. oefende vorig jaar met 7 en dit jaar met 9 schepen de walvisvangst uit in het Zuidpool gebied. De resultaten met de 9 schepen zijn echter geringer dan het vorig jaar met de zeven. De Willem Barendsz zelf heeft echter betere vangstresultaten dan in 1947 want de vangst is nu reeds groter dan de totaalvangst van het vo rige jaar. Men deelde ons mede. dat de Willem Barendsz tot 31 Maart zal blij ven doorvissen op de zg. balijnvissen, hetgeen na die datum verboden zal zijn. Verder wil men nog tot 15 April op potvissen blijven jagen. Euwe geeft na 70 zetten op Smyslov heeft zich op zijn zeven- en-twintigste verjaardag een goed presentje gegeven door een waar devol winstpunt op Euwe te beha len. In de tweede zitting speelde de Rus zeer energiek en na 70 zetten streek Euwe de vlag. Bloemen en een ovatie waren Smyslovs deel. Hij is thans in Nederland uitgespeeld en heeft precies 50 pet. behaald. De stand luidt thans: Botwinnik 5 uit 7, Keres en Reshevsky 4 uit 7, Smyslov 4 uit 8, Euwe 1 uit 7. Hedenavond spelen in de tiende en laatste ronde tegen elkaar Bot winnikKeres en EuweReshevs ky. Doodstraf tegen Jodenbeul werd toegejuicht Op de tweede dag van het proces tegen de Haagse SD-er kapteyn de Man, die zichzelf „de grootste joden beul ter wereld" noemde en op deze betiteling door zijn onmenselijk gedrag mogelijk ook wel aanspraak kan ma ken, is de doodstraf-eis gevallen. Na de uitvoerige behandeling van de zaak, waarbij tientallen getuigen zijn gehoord, bestond weinig twijfel om trent de straf, die de procureur-fis caal, mr. de Gruyter, zo.u requireren. Naar K's eigen verklaringen heeft hij ca. twee duizend joden gearres teerd. Wat hij er echter niet bij ver telt. is, dat hij velen hunner op gru welijke wijze heeft gesard en mishan deld. De doodstraf-eis van mr. de Gruyter werd door het talrijke publiek luide toegejuicht. Honderden wachtten na afloop van de zitting bij het voorma lige paleis aan de Kneuterdijk op het vertrek van de gevangenwagen, waar in zij K. vermoedden, om hun gemoed te kunnen luchten met een luid „hangen". Mr. Dr. BUISKOOL VERTROKKEN. (Eigen berichtgeving). Hedenmorgen zijn mr. dr. Buiskool en de Surinaamse delegatie aan de Ronde Tafel-Conferentie per vliegtuig weer naar de West vertrokken. Naar wij vernemen zal mr. dr. Buiskool over zes weken opnieuw een bezoek aan ons land brengen. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: WEINIG VERANDERING Koude ochtend met plaatselijk ne vel of mist. Overwegend zonnig weer met iets hogere middagtem- peraturen dan gisteren. Weinig wind. QPNIEUW zijn er op het diplomatie ke schaakbord een aantal zetten ge daan, welke bewijzen dat dit wereld toneel bespeeld wordt door de groten: Sovjet-Rusland en de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika, beide om ringd door een aantal gedwongen of vrijwillige „volgelingen staten". Een tweetal nieuwe zetten eisen onze bij zondere aandacht op. Daarvan in de eerste plaats de kwestie Triëst, welke op een toch nog onverwacht ogenblik v/eer in het middelpunt der belang stelling is komen te staan. Dit door de bekendmaking dat de Ver. Staten, En geland en Frankrijk aan Italië en da Sovjet-Unie een voorstel hebben ge daan tot terugkeer van de stad Triëst tot de Italiaanse Republiek. En wel omdat de, 't voorstel lancerende landen menen te hebben geconstateerd, dat de invloeden uit het nabije Joego-Slavië van Tito in deze stad de gewenste vrije sfeer bezoedelen. Voor een wer kelijke democratische sfeer in dit vrije gebied was de Veiligheidsraad volgens besluit van de Raad der Vier Minis ters van Buitenlandse Zaken verant woordelijk. Er zou, zo was voorts het plan, een gouverneur voor het vrije gebied van Triëst worden benoemd, doch wie dat moest zijn, werd een kwestie waarover men het niet eens kon worden. Als motief van het voor stel, dat aan de Veiligheidsraad ter goedkeuring zal worden voorgelegd wordt o.a. nog aangevoerd, dat „te rugkeer van het gebied onder Itali aanse souvereiniteit is aanvaard als de beste oplossing ter voldoening aan de democratische verlangens van het volk en voor het herstel van vrede en orde in dit gebied". De onlangs plaats gehad hebbende teruggave van schepen aan Italië (al moet het merendeel in de smeltovens verdwijnen) door de Westerse Staten, ziinde een hun toekomend deel der Italiaanse oorlogsschuld en deze nieu we stap moeten gezien worden in het kader van de felle strijd, welke ge voerd wordt jm de gunst van het Ita liaanse volk. Een'strijd, welke des te heviger wordt, al naar mate de dag der verkiezingen 18 April in het land der Ap enijnen dichter bij komt. Als laatste stoot is bovendien thans bekend, dat de Commissie van toewij zingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een financiële nood wet heeft voorgesteld om als extra overbruggingshulp (tot de inwerking treding van de eerste fase van het Plan Marshall, (vermoedelijk April) Oostenrijk, Frankrijk en Italië nog eens 55 millioen dollar te lenen. Het voorstel inzake Triëst is door Graaf Sforza namens Italië met erkentelijk heid en dank aanvaard. Joego-Slavië protesteerde in termen, die we zo langzamerhand van Belgrado wel zijn gewend geraakt en verklaarde, dat een en ander noch in het belang van 't Italiaanse volk noch in het belang van de vrede van dit deel van Europa kon zijn. Overigens wordt beweerd, dat Mos kou ook al van plan was geweest Triëst aan Rome terug te geven, zulks om meer stemmen voor haar doelein de te winnen. Dit alles zou dus een zet zijn geweest op het schaakbord met kans op winst voor West. £EN ANDERE ZAAK is de kwestie Berlijn. De bewoners de,- vier Duitse bezettingszones weten tenmin ste enigszins waar zij aan toe zijn; die van Berlijn kunnen elk volgend uur voor verrassingen staan en worden door deze toestand overgeleverd aan een moordend defaitisme. De kwestie van de Geallieerde Be stuursraad van Berlijn is 'n andere noot in 't bekende lied.-Het heengaan van de Russische delegatie uit de Raad en al wat daaraan verbonden is, schept ook hier omstandigheden, die weinig ide aal zijn, al waren ze ook al niet bij zonder. De situatie in Palestina nadert even eens een crisis. Ook hier liggen indi recte gevaren, die men niet voorbij kan gaan. Toch moet de deur voor een over eenkomst tussen West en Oost wor den opengehouden. Truman en Mars hall hebben er weer herhaaldelijk op gezinspeeld.Ondanks dat is de drei ging groter dan ooit. Het gaat om de vrijheid of slavernij voor heel de we reld. Wellicht zal er redding komen als de nood het hoogst is. AD INTERIM. Half millioen aangeslotenen bij Postcheque- en Girodienst Naar wij vernemen zal dezer dagen de 500.000ste rekeninghouder bij de Postcheque- en Girodienst worden in geschreven. Tijdens de Duitse bezet ting zou dit aantal reeds bereikt zijn, maar in 1944 was de dienst door ge brek aan personeel genoodzaakt, de toetreding van nieuwe rekeninghou ders te beperken. Deze beperking is nog altijd niet kunnen worden opgeheven. Thans heeft de dienst ook nog gebrek aan ruimte. Binnenkort zal een aangren zend schoolgebouw in gebruik worden genomen, waardoor verwacht kan worden, dat de toetreding weer rui mer kan worden gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1