Siad en Omgeving. LEO GESTEL'S WERKEN IN STEDELIJK MUSEUM HET Schoolwedstrijden 1948 te Alkmaar Het dem. socialisme is onderweg Resultaten van Ambachts- en Nijverheidsonderwijs Expositie wordt morgen geopend Weer een nieuwe wmkel Hotelbedrijf enz. weer vrii peoroaniseerd Een Paasbode AGENDA Moord te Hoogwoud wordt berecht Schoonmaak-opruiming Mr. Joekes: En niets zal het weerhouden Welkom thuis Geslaagden aan Alkmaarse scholen Zangklassen Joh. Kuiper VERVOLG STADNIEUV Krachtsportvereniging S.i Vereniging voor Volksza Van de politie Hei Een Sheü-avond In de expositiezaal van het gemeen temuseum in de Breedstraat wordt van 28 Maart tot 18 Augustus een tentoon- selling gehouden van werken van de bekende, in 1941 overleden, kunste naar Leo Gestel. Wie deze collectie beschouwt een greep uit zeer vele tekeningen, pas tels en doeken komt dadelijk onder de indruk van een bijzonder talent. Gestel was een man, die schoonheid en ontroering zocht en deze op zijn wijze uitbeeldde Hij heeft daarbij de invloeddgn ondergaan van diverse stromingen der laatste dertig jaren. Hij heeft zijn kenmerkende perioden, maar steeds zocht hij verder, nooit ge heel voldaan over het bereikte resul taat. Hij was een man, die door zijn decoratieve talenten voorbestemd was om wandschilderingen te maken en 't is te betreuren, dat hij daartoe eerst in 't laatst van zijn leven een belang rijke opdracht heeft gekregen. In zijn decoratief werk treft niet allereerst de juistheid van uitbeelding, maar al tijd kleur, compositie en lijn. Zo bouw de hij een harmonisch geheel, een pastel of doek, dat men vaak niet be greep, dat men onderste boven kon hangen zonder het te bemerken, maar dat altijd boeide omdat het zo'n prachtig spel van kleur en lijn was. Zeer vele tekeningen zijn rake krab bels. waarmede hij ook boeken ilus- treerde. Want Gestel kon met een en kele lijn een type aanduiden. Er zat altijd karakter in zijn werk. Zo heeft hij als een begenadigd kunstenaar de perioden doorgemaakt waarin hij en zijn kunstbroeders een uitweg zochten, waarbij niet allereerst een direct ver klaarbaar geheel maar een expressie vorm gezocht werd van wat diep in hem leefde, een ideaal, dat hij vorm en gestalte trachtte te geven. Er zijn op deze expositie vele doe ken die enigszins vreemd aandoen. Vrouwen, die iets van taai-taai-poppen 1,ebben, wanstaltige figuren, die aan dwergen doen denken. Men behoeft ze niet mooi te vinden, maar men voelt dat hier de kunstenaar allereerst zijn gevoel heeft laten spreken en dat hij meende zijn impressie op deze en op geen andere wijze tot uiting te kun nen brengen. Hoe sierlijk "zijn de paarden, welke men in allerlei hou dingen in zijn werk kan terugvinden. Het paard-motief is blijkbaar voor hem van grote betekenis geweest. Kleur en lijn, dat zijn de grote facto ren in zijn meer decoratieve werken Men ziet dat door al de perioden van zijn zoekend kunstenaarsleven. Na gijn kubistische periode (omstreeks 1913) heeft de schilder \-an 1915 tot 1921 in Bergen gewoond en er een brede vriendenkring gevonden, die zijn ta- Vandaag bestaat de bekende bazar van de firma Strikkers aan het Ver- dronkenoord 25 jaar. Die vijf en twin tig jaar werden doorgebracht in een winkel, die wel heel erg afweek van de moderne begrippen. Thans echter is daarin verandering gekomen. De gehele winkel is namelijk grondig verbouwd en gemoderniseerd. De vroe gere toonbank, die veel ruimte weg nam is verdwenen, de vakken langs de wanden zijn uitgebroken en er zijn twee nieuwe etalages aangebracht, die meer licht in de ruimte er achter toe laten en bovendien tot kijken noden. Langs de wanden zijn nu nieuwe berg ruimten aangebracht, open en bloot, zodat men al het uitgestalde in één oogopslag kan overzien, terwijl de trap achter de winkel is weggewerkt achter een bekleding van hardboard, waardoor een modern geheel ont stond, dat een lust voor het oog is. Hetzelfde materiaal is gebruikt orfi de toonbanken en uitstalruimten te be timmeren. Strikkers' bazar gaat met een verjongd uiterlijk aan de tweede kwart-eeuw beginnen. Op Vrijdag 19 Maart j.l. werd tij dens een vergadering in café rest. „Het Wapen van Haarlem"' besloten tot her oprichting van de afdeling Alkmaar en Omstreken van de Ned. Bond van Ho tel Café Restauranthouders en Slijters, welke Bond tijdens de Bezetting haar werkzaamheden moest staken. Het bestuur der afdeling werd als volgt samengesteld: C. Brouwer, voor zitter; J. van Riet, secretaris; C. Wan ner, penningmeester. Tevens hebben zitting in het bestuur de heren Huiberts en de Ruiter, welke laatste speciaal werd toegevoegd met- het oog op het intensieve marktwezen in onze gemeente en de grote be langen daarvan voor de cafébedrijven, terwijl de heren Groothoff uit Cam perduin en van Pol uit Egmond aan Zee voor de belangen van de omge ving zullen strijden. Vermelding verdient het feit, dat de heer London, aan wiens ervaring en toewijding de Bond in het verleden zeer veel verschuldigd is, gekozen werd als ere-voorzitter. Overal doet de lente haar intrede. Steeds sterker zwellen de boomknop pen en hier en daar springen de jonge blaadjes al te voorschijn. Ook het vo gelleven staat in het teken van de lente en zo vernemen wij thans, dat in een tuin achter een huis aan de Kennemer- straatweg hedenmorgen al een jonge merel werd gesignaleerd. Een verblij dend bewijs dat de winter voorbij is en het 'goede getij weer aan'de deur klopt. lent ten zeerste wist te waarderen. Steeds meer komt hij na deze periode onder de indruk van de natuur, de wijde velden, de bloeiende boom gaarden, het zware leven van de wer kers en wroeters op de eindeloze ak kers, het vee en alles wat bij het boe renbedrijf tot zijn verbeelding spreekt. Hij gaat over de grenzen en ziet het landschap in andere vormen en kleu ren en in zijn periode in Vlaanderen bereikt hij het hoogste dat hij zich kan wensen In Blaricum waar hij vanaf 1929 heeft gewoond, leeft hij ten volle mee met de landelijke ty pen en het zware werk op de akkers en velden en zo nu en dan keert hij terug tot de beelden uit het circus welke hem misschien ook al om het paard-motief blijven boeien. In deze expositie, die een vijftigtal werken omvat, kan men dat alles be wonderen. Men zal er misschien meer dan eenmaal heen moeten gaan om 't te verstaan, maar men zal in elk ge val onder de indruk komen van het werk van een groot en veelzijdig kunstenaar wiens machtig talent en zo is het helaas zovelen gegaan eerst na zijn dood ten volle gewaar deerd is. "Wij zullen hier geen exposé van de tentoongestelde werken geven. Zij zijn door mevr. Gestel, die bij de opening aanwezig zal zijn, uit haar particulier bezit voor deze expositie afgestaan. Slechts enkelen zijn van een kunst verzamelaar uit Bergen. Zaterdagmiddag zal de heer Th. Wortel deze tentoonstelling met een kort woord openen en de schilder Ponsteijn zal daarna een toelichting op het geëxposeerde werk geven, zo dat zij, die deze collectie willen be kijken dan deskundige voorlichting krijgen. Ad. Klein drama Zie ze daar drommen, al die vriendjes en vriendinnetjes, rond de dreumes van een turf hoog, met zijn luchtballon. Zo'n heel grote, helgele ballon, aan een touwtje, dat hij zielsblij en trots in een klein vuistje houdt ge klemd. Zoiets zie je niet alle da gen meer. De vriendjes en vrien dinnetjes zijn jaloers, op het jonkje, op zijn autoped, maar voor al op zijn ballon. De ballon trekt zachtjes aan het knuistje, maar dal laat niet los en ligt.stevig en rond op het stuur, met het touwtje er in. Dan wil het kereltje weg en zijn kleine beentjes huppelen tus sen de kinderen uit een beetje wankel en héél, héél trots en hij heeft al zijn aandacht bij z'n ma noeuvreerkunst nodig. Zó nodig, dat hij het touwtje vergeet en de grote, gele ballon statig omhoog zeilt, langzaam en hoofdschud dend als voelt zij spijt, het kind zoveel leed te doen. En juist is er nu geen heel grote man in de buurt, die zijn schat kan' grijpen, juist zijn er alleen maar kinderen, die, wreed als kinderen kunnen zijn lachen, met een beetje leed vermaak en het jonkje zet het op een brullen en iedereen kijkt om hoog. Daar schommelt een grote, gele luchtballon tegen de blauwe lucht en wordt steeds kleiner en kleiner en trekt de wijde wereld in. Het kind is niet trots meer, alleen maar diep bedroefd en staat al leen met zijn autoped, stil na te snikken BIOSCOPEN. Harmonie-Theater, 8 uur: Mens, durf te leven, tot 14 jaar o.g. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria-Theater, 8 uur: Goodbye, mr. Chips, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Het ei en ik, alle leeftijden. Zaterdag 7 en 9.30 uur. NACHTDIENST TAXI'S. Adr. Louwe, Geestersingel 26, telefoon no. 2290. wut gistacfóm! ALKMAAR - TEL 3812 Alleen t.o. de Breedstraat Op Dinsdag 20 April zal de beruchte moordzaak te Hoogwoud door de Alk- maarse Rechtbank worden behandeld. Op 30 September 1947 overleed in „De Villa" te Hoorn de twee en dertig jarige broodventer Jacob Heida uit Hoogwoud onder verdachte omstandig heden. Bij sectie bleek, dat hij was ver giftigd met rattenkruid. Als verdacht van deze moord werden gearresteerd de echtgenote van Heida, Sara Ver- planke, en de chauffeur H. de Groot. Na een lang verhoor gaf de vrouw toe Heida om het leven te hebben ge bracht door arsenicum in zijn soep te doen. De chauffeur, met wie zij een verhouding had, had haar tot deze daad geinspireerd. Indien U tijdens de schoonmaak oude spullen gaat opruimen, let dan s.v.p. eens op of daaronder geen paperassen, prentjes, foto's of dergelijke zijn, iie nog waarde kunnen hebben voor de ge meentelijke verzamelingen. Bij particulieren zwerven soms nog belangrijke stukken, ja soms gehele archieven van hier ter stede bestaan hebbende verenigingen, waarvan een Uwer voorvaderen secretaris of voor zitter is geweest. Ook foto's van verenigingen of per sonen, die in onze stad een min of meer belangrijke plaats hebben ingenomen zijn welkom. Gaarne worden desbetreffende be richten ontvangen ten gem.archieve, Langestraat 85 boven. Aan het einde van deze maand zul len de jaarlijkse schoolvoetbalwedstrij- den weer plaats vinden. Er is echter een klein verschil met de laatste ja ren want het organiserende comité was van mening dat de wedstrijden weer op dezelfde wijze moesten plaats vin den als vóór de oorlog. Wij hopen nog nader op deze wedstrijden terug te komen. Thans moeten wij volstaan met het geven van het wedstrijdprogram ma. L. O. afd. B. I (7-kIassige scholen): Dinsdag 39 Maart 1948: 9.3010.15 Bergen 1VGLO II. 10.15—11 Oterleek I—Wilhelmina school I. 11—11.45 Heiloo I Koedijk I. *- St. Pancras I vrije ronde. Woensdag 31 Maart 1948: 1010.45 Winnaar 1—winnaar 2. 10.45—11.30 Winnaar 3—St. Pancras Afd. B. II (6-klassige scholen). Dinsdag 30 Maart 1948: 9.30—10.15 Rochdaleschool IVon delschool I. 10.1511 Juliana- school ILindenschool I. 11— 11.45 Tesselschadeschool INicv Bcetschool I. Bosboom Touss. school vrije ronde. Woensdag 31 Maart 1948: 1010,45 Winnaar 6winnaar 7. 10.4511.30 Winnaar 8—Bosb. Touss. school I. Afd. B. III (tweede elftallen): Dinsdag 30 Maart 1948: 22.45 BLO IWilhelminaschool H. 2.453.30 Bosboom Touss school IITesselschadeschool II. Wilhelminaschool III vrije ronde. Bepalingen: Wedstrijdduur: 2 x 20 minuten, rust 5 min. Bij gelijk spel: iedere partij 3 strafsch., zo nodig herhaald. Beslissingen van de scheidsrechter zijn bindend. De elftallen dienen van geleide te zijn voorzien. Programma van 30 April wordt nader bekend gemaakt. Afdeling voortgezet onderwijs. Afd. A I. Zaterdag 10 April 1948: I.452.55 LyceumAmb, school Ia. 2.55—4 RHUS I—Handels school I. 45 Gymnasium IK. Kweekschool I. Handelsavond school vrije ronde. Zaterdag 17 April 1948: 23 Winnaar 1winnaar 2. 34 Winnaar 3Handelsavondsch. Afdeling A II: Zaterdag 10 April 1948: 23 Amb. school IbULO Juliana I. 3—4 RHBS XI—Handelssch. II. ULO Alkmaar I vrije ronde. Verl. 6 en 7 loten om 1 plaats in de 2e ronde. Zaterdag 17 April 1948: 23 Winnaar 6winner 7. 34 ULO Alkmaar Iingelote verl. Afdeling A III. Woensdag 14 April 1948. 23 ULO St. Joseph I—Gym. II. 3—4 RHBS III—ULO Heiloo I. 45 ULO Alkmaar ItAmb. school II. Verl. 10. 11, 12 loten om 1 plaats in 2e ronde. Woensdag 21 April 1948: 23 Winnaar 10winnaar 11. 34 Winnaar 12ingelote verl. Afdeling-A IV. Woensdag 14 April 1848: 2—3 ULO Heiloo IIAmb. school III. 3—4 RHBS TV—ULO Ju liana II. Afdeling A V. Woensdag 21 April 1948: 2—3 RHBS V—Amb. school IV. 3—4 ULO Juliana IIIVGLO I. RHBS vrije ronde. (6). Verl. 17 en 18 loten om 1 plaats in de 2e ronde. Zaterdag 24 April 1948: 23 Winnaar 17winnaar 18. 3—4 RHBS 6—ingelote verl. Bepalingen. Wedstrijdduur: 2 x 30 min. Afd. A I, II, III; rust 10 min. Wedstrijd duur 2 x 25 min. Afd. A IV, V. rust 10 minuten. Bij gelijk spel: iedere partij 3 strafschoppen, zo nodig herhaald. Beslissingen van de scheidsrechter zijn bindend. De elftallen dienen van geleide te zijn voorzien. Programma 30 April wordt nader be kend gemaakt. Voor een vrijwel geheel gevuld „Wa pen van Heemskerk" sprak Donderdag avond Mr. A. M. Joekes een verkie zingsrede uit. Zeer duidelijk liet spreker voor de vergaderden de diverse sociale en eco nomische voorzieningen de revue pas seren, die sinds de vorige verkiezingen het licht zagen en waaraan de P.v.d.A. tot de totstandkoming daadwerkelijk had meegewerkt. De maatregelen die zijn genomen ten aanzien van de werklozen, het consu- mentencrediet en de Noodvoorziening Ouden van Dagen, waar minister Drees niet alleen zoveel succes mee heeft ge oogst, maar tevens van vrijwel alle kanten zoveel waardering ondervond, waren zeker niet de minst belangrijke maatregelen die in die periode werden getroffen. Natuurlijk werden ook de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije belicht en de weerslag die deze com munistische staatsgreep hier in Neder land ondervond ten aanzien van de C.P.N. In vele plaaatsen hebben communistische raadsleden hun zetel ter beschikking gesteld omdat zij het niet eens waren met de praL-tijken van de 5e colonne en het niet met hun ge weten in overeenstemming konden brengen de C.P.N. langer te vertegen woordigen. Een verheugend verschijnsel noemde mr. Joekes ook de wijze waarop in de Amsterdamse gemeenteraad tegen de communistische wethouders werd stel ling genomen. Wij mogen echter niet negatief blij ven maar een bolwerk gaan vormen te gen het communisme. In grote lijnen werd hierna de sa menwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. aangestipt en hoewel er op meerdere punten geen overeenstemming bestond meende spreker toch dat er algemeen een behoorlijke samenwerking tussen deze partijen bestond ten aanzien van progressiviteit. Wel is de huidige re gering weieens niet voortvarend ge- genoeg, hetgeen spreker met enkele voorbeelden aanhaalde. Voor mensen met 'n religieuze over tuiging is het zeer goed mogelijk lid te zijn van de Partij van de Arbeid, Sergeant-oorlogsvrijwilliger Wieger de Groot is thuis. In Juli 1945 verliet hij Nederland om in Indië zijn plicht te vervullen. Bijna drie jaar heeft hij daar gewerkt als sergeant-schrijver bij de T brigade in Salatlga, maar nu Is hij - teruggekeerd in de familie kring en zit vergenoegd in het zon netje in een kamer vol bloemen. De kamer is vreemd, het huls is vreemd. Wieger verliet zijn huis in de Stuart- straat en kwam terug in een nieuwe omgeving aan de Mient. „Maar van wennen was geen sprake", vindt moeder de Groot, „het is net of hij nooit is weggeweest". Het is sergeant de Groot best be vallen in zijn diensttijd en hij heeft er geen spijt van gehad, gegaan te zijn. Toch is hij blij, weer thuis te zijn, in het huis aan de Mient, waar de vlaggen uithangen en de straat een feestelijk aanzien geven. Vier weken verlof gaat hij genieten en trekt dan naar Huis ter Heide voor de demobilisatie. En dan komt er weer feest in de huize de Groot, dan gaat de dochter trouwen. Zij heeft speciaal gewacht tot haar broer thuiskwam. Haar wachten werd beloond. Sergeant de Groot is weer thuis! Aart de avond-praetijk- en vakcursus sen van de Ambachtsschool alhier wer den na afloop van de cursus 1947'48 de volgende resultaten behaald. Avondpraktijkcursussen. Gediplo meerd werden de volgende leerlingen: Afdeling Smeden-Hankwerken: J. J. v. d. Aakster, J. H. R. Asjes, J. Burger, A. Docter, v. d. Neut, J. J. Otto, G. M. de Swart. - Afd. Auto-, Motorr.- en Rijv ielherstellen: M. J. Druijf, G. Gil- le- H. Kareis, C. Lodder, J. Nooij, J. J. Velema, J. J. Stoop. Niet gediplo meerd wer 1 1 leerling. Afd. Electro- techn' ik: L. F. v. Meene, J. Thoes, W. de Jong. Afdeling Timmeren: H. Zwaaij. Niet ged. 1. Afdeling Schil- de—a: H. H. de Jonge, M. D. Wesselmg, E. D. Dijks, L. Croen. Niet ged. 1. Avondvakcursussen. Gediplomeerd werden de 'olgende leerlingen: Afd. Klee aken: D. Agricola, A. A. M. Bur- g- C. C. Th. Burger, A. W, Firing, J. P. Hulskamp. Afd. Schoenmaken: N. J. Kraakman, P. Stam, J. Swinkels. Bevordering Avondpraktijkcursussen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Afd. Smeden-Bankwerken: S. P. v. d. Fwg, J. C. Borst, W. Kluft, C. Mous, T Winsum, J. J. M. Erkamp, A. J. v. d. Steen. Niet bev. 5 leerl gen. Afd. Auto-, Motorr.- cn Rijwielherstellen: N Bleeker, G. J. Biou- P. J. Buis, A. M. Druiven, B. F-ogland, W. v. lijt- veld F. Vermeire, Th. Buter. Afd Electrotechniek: P. A. Kooger, P. P. Overdijk, J. J. Bra' hoff, J. C. de Ja ger K. J. Post. Niet bev. 7. Afd. F' -otechniek A. N. Stubenitsky. Afd. Timmeren: N. J. Tessel, A. J. Wester. Niet bev. 1. Afd. Timmeren B: J. H. Beers. Niet bev. 2. Afd. Schilderen: P. Bakker, G. S. Jong, H. A. de Jong, A. Kooger, P. J. Kraakman. Niet bev. 1. Afd. Schilderen B: niet bev. 1 leerling. Avondvakcnrsussen. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Afd. Kleermaken: C. J. Bosklopper. A. Groot, A. de Groot, A. J. Heere, J. U. J gsma, G. de Reus, R. Stam, J. v. Wezop, J. P. Dekker, P. Wijker, J. v. d. Steen. Niet bev. 4. Afd. Behangen en Stofferen: K. Engel, J. A. Kager, P. G. Schouten, Th. Wester, N. Zonneveld, G. Klaver. Niet bev. 2. Afd. Schoenmaken: G. H. Bos, J. H. Ditsel, A. v. Dijk, L. J. Götz, A. Hurkmans, C N. M. Erkamp, A. J. I andorp. Niet bev. 3. Afd. Brood- cn Banketbak ken: M. M. J. Glorie, J. T. Hem s, J. v d. Kamer, J Koedijker, E. Sloot, J. V. Venneker, J. F. Weder, C. J. N. Wortel, P. G. Terpsma. Niet bev. 8. Van de 2e naar de 3e klasse werden bevorderd: Afd. Kleermaken: P. J. van Alphen, J. de Boer, M. C. Droge, C. J. M. Baars. Afd. Behangen en Stoffe ren: A. v. Geelen, P. H. J. Hoppener, C. Th. Ruiter, J. L. M. Schaap. «Afd. F enmakc-i: P. J. de Goede, S. J. Marten, N. C. Mijnen, S. P. J. Stikkel- man, A. Vos, J. Holkamp Niet bev. 1. Afd. Brood- en Banketbakken: Th. S. J, Bos. C. Glas, J. P. Kogels, P. Kok, P Le-rling, A. W. Wester, A. Joostens. Niet bev. 3, Van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd: \fd. Kleermaken: R. M. Eist. Afd. Behangen en Stofferen: B. J. v. Dijk, M. R. L. v. d. Vlugt, C N. Bijleveld. Afd. Schoenmaken: J. H. G. Buiter, J. de Groot, Ni Verhoogt, S. Oostveen, F. Jak. Afd. Brood- *it Banketbakben: J. Barsingerhorn, H. de Groot, J. C. Kraakman, G. W. Noort. Niet bevorderd 1 leerling. Gezellenafdeling: Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Afdeling Kleermaken: C. A. Steenhuis, R. v d. Vaart, "iet bev. 1. Afd. Behangen en Stofferen: J. P. Reuzenaar, J. Graven- dijk. Afd. Schoenmaken: A. N. Boer- ma. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Na afloop van hetzelfde cursusjaar aan de gemeentelijke avondschool voor Lager Nijverheidsonderwijs konden aan onderstaande leerlingen diploma's wor den uitgereikt of zij werden bevorderd naar een hogere klasse. Gediplomeerd - werden de volgende leerlingen: Afdeling „A" J. Admiraal, P. de Boer, J. Bolten, P. v. Diepen, P. v. Heten, J. de Graaf, J. A. G. Meijer, P, Mooij, J. Niele, J. A. Ooijevaar, J. Papa, G. G. Rotteveel, H. Smit, J. J. Stam, P. Wijker, D. P. H. Wf ster. A" leling „B": P. J. Coster, C Dekker, J. Pijper, M. Ruiter; H. v. d. Veen, P. F KI ver, H. J. Laas, J. Otjes, A. J. M. C ndia, C. Mooij. Afd. „C". C. A. M. de Boer, J J. Haakman, H. Lageweg, B. J. Willers. Niet gediplomeerd 1 leerling. Bevorderingen: van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Afd. „A" J. P. Bloedjes, D. W. Buizer, J. H. Jonge- jan, N. C. Noort, J. Slot, N. M. Ursem, F. J. van Veen, R. Zoon, II. Wouters, J. Potma. Niet bev. 1. Afd. „B"; N. B. J. Bruin, P. G. de Graaf, M. Groefse- ma, J. I. v. d. Grijspaarde, S. Jonkers, Th. de Krijger, S. Kuis, H. G. Lieher, J. H. H. Mulder, J. Nooij, M. S. Pronk, P. Sevenhuijsen, J. Tromp, J. J. Tromp J. M de Waard, N. G. M. Weel, A. Wes ter, J. Lute, H. A. Glas. Niet bev. 8. Afd. „C": J. W. Bakkum, A. J. Cornelis- sen, K. Dekker, J. Haanraads, G. N. Hof, P C. Kraakman, G. v. d. Kuijt, P. C Valkering, G. P. Kos. Niet bev. 4. Afd. „D": J. Amne, D. P. Baas, P. P. J. Beentjes. P. Blaauwboer, H. v. Dijk, J. A. Elzinga, H. J. Horstman, J. Jager, P. Kaaij, J. Th. J. Kóópman, J. M. A. Metselaar, J. C. Olthoff, C. P. Ruiter, J. P. J. v. Santen, L. H. J. Schram, J. N. Smit, H. Veen. Niet bev. 10. Van de 2e naar de 3e klasse werden bevorderd: Afd. „A": H. Hulskamp, P. f ootsma, J. C. Koenis, S. J. Hollen- erg, H. v. Houten, J. Peters, E. Ginne- berge, W. F. Kuiters; Niet bev. 1. Afd. „B": D. J. Bobeldijk, J. W. Hen driks, J. Ph. Out, N. G. Beemsterboer, P. v. Dam, C. Kabel, J. v. Lienen, B. Loos, N. Visser, A. Bakker, C. Burger, A. v. Dijkhuizen, J. J. Kleimeer, J. Zwart. Niet bev. 7. Afd. „C"s C. M. Duineveld, P. Koreman, J. de Boer, T. Meiten, Jac. Burger, I. J. van Veen. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd: Afd. „A" A. Buter, J. Dek ker, A. v. Huët, H. Kuiper, J. N. Spaans. Niet'bev. 3. Afd. „B": P. C. Asjes, J. N. M. Mul, P. Ridder, N. J. Beekman, T. Bellekom, J. Th. Busker. P. Goodijk, F. A. M. Hulskamp, J. Leegwater, J. Vos, Q. de Winter, P. J. Kunst, J. M. Oud, M. Stam, C. W. v. Straten, Niet bev. 3. Afd. „C" W. v. Roode, K. Zoethout, C. v. Meene. Niet bev. 1. Van de 4e naar de 5e klasse werden bevorderd: Afd. „A" P. Th. Hes, E. C. Swaan, C. de Zeeuw, J. P. Admiraal, J. C. v. Diepen, J. Goed, N. P. Groen, N. Hes, C. M. Hoek, A. Korff, N. J. Licht, P. de Nijs, J. G. v. d. Oord, P. de Ruiter, J. P. Terluin, A. L. Vercau- teren, S. v. Wonderen, N. Zonneveld, Th. J. Zonneveld, P. J. Obdam, F. M. Lugtig. Niet bev. 1. Afd. „B": P. J. Besteman, J M. Brakenhoff, C. H. Dek ker, J. de Graaf, A. Kommer, J. N. Schaaper, J. de Vlugt, J. Wagenaar. Niet bev. 3. Afd. „C": A. Hoed, B. S. Hoppener, H. Bakker, A. J. Bakkum, M. Beers, J. de Geus, Ph. v. Harskamp, A. J. Koning, M. Th. Lute, J. M. Prinse, J Schotsman. Niet bev. 2. Van de Typografen afdeling bevat tende 79 leerlingen kunnen geen bevor deringen worden aangegeven, wegens de nog te houden praktische examens. want het streven voor vrede en wel vaart en staatkundige belangen kan hiertoe toch geen beletsel zijn. Mr. Joekes besloot zijn rede met de woorden: „Het democratisch socialisme ■is onderweg en niets zal het weerhou den". Slechts één persoon maakte gebruik van het stellen van vragen. Acht vragen werden door hem gesteld, die allen zeer vlot door mr. Joekes werden beantwoord. Gemaks halve zullen wij de vragen en antwoor den achter elkaar weergeven. le vraag: „Hoe staat het met de DUW arbeiders. Die verdienen op het ogen blik lonen van 15.tot 25.zo dat wij wel kunnen zeggen dat het vooroorlogse peil van de werkverschaf fing weer is teruggekeerd. Antwoord: Er bestaat wel een zeer groot verschil tussen de werkverschaf fing van vóór 1940 en de D.U.W. van hedgn. De arbeiders in de D.U.W. staan op een normaal loonpeil en wanneer dit in enkele gevallen niet zo is dan is er- al heel spoedig een einde aan te ma ken. 2e vraag: Het consumentencrediet dat vele arbeiders ontvingen is hun tot last geworden want ze kunnen hun aflos sing niet betalen en zouden het wel weer willen teruggeven. Antwoord: Wanneer er arbeiders zijn die het willen terug geven bestaat er geen enkel bezwaar tegen. Maar als hun loonnorm inderdaad zo laag is dat zij het niet kunnen betalen, behoeven zij ook niet te betalen. 3e vraag: De noodvoorziening van de ouden van dagen klopt ook lang niet, In de eerste plaats is het veel te kort en in de tweede plaats gebeurt het dat mensen, die er niet voor in aan merking komen, wel krijgen uitbe taald en zij die wel recht hebben some nietg krijgen. De vragensteller noem de een geval op in het plaatsje Bei- len waar een drietal personen met 4 a 5 koeien uitbetaald kregen en zestig anderen, zonder 'n cent inkom sten, niets. Antwoord: „Dit, meneer, zei Mr. Joe kes, is ook een bewering, die kant noch wal raakt. Wanneer dergelijke feiten u bekend zijn, dan is er nog zo ieti als een volksvertegenwoordiging en nog nimmer heb ik in de Tweede Kamer een communistisch lid hier over horen sp-eken. Want als men in de Tweede Kamer met dergelijke be weringen komt dan dient men met de kaarten op tafel te komen. Het is voor u wel buitengewoon eenvoudig om hier op deze vergadering met zo'n bewering te komen, want het plaatsje Bellen heeft u wel veilig gekozen. En wat betreft die lage uitkering: Vóór de oorlog aide men 3.a 5. uit en thans in een periode waarin onze economische positie wel zeer zwak mag worden genoemd wordt er ongeveer 18.uitbetaald. 4e vraag: Waarom worden de com munistische wethouders in dit demo cratische land zo barbaars behandeld. (Gelach in de zaal). Antwoord: De communistische wet houders genieten hier geen barbaarse behandeling. Hier passen wij geen terreur toe, hier hebben wij geen gewapende militie nodig en jagen wij niet onze besta mensen in het gevang of op de vlucht en gelukkig kunnen wij hier in Neder land verkiezingen houden waarbij wij ons vertrouwen kunnen schenken aan wie wij willen. De 5e vraag of beter gezegd de 5e opmerking, behelsde de mededeling dat het Marshall-plan niets ande s was dan een plan om West-Duitsland te maken tot een front voor stoottroepen tegen Rusland. Mr. Joekes vond het niet noodzake lijk om op deze opmerking in dit ge zelschap ver in te gaan, evenals de op merking van de "ragensteller dat de oorlogsschade natuurlijk weer alleen door de kleine man wordt betaald. „Het is u misschien niet bekend, dat deze oorlogsschade van de ingebrachte belastingen moet worden betaald en dat zij die lagere lonen verdienen ook minder loonbelasting betalen en dat die arbeiders ook zeker geen last zul len hebben van de vermogensaanwas- belasting. Deze serie vragen past volkomen Dij de methode van de C.P.N., om de men sen in een ontevreden stemming te brengen. Met deze opmerking beëindig de Mr. Joekes dit wel wat ongelijke debat. Een warm applaus, dat aangroeide tot een ovatie, besloot na enkele woorden van de voorzitter van de P.v.d.A., deze vergadering. Bovenstaande zangklassen geven a.s. Woensdag 31 Maart in het Gul den Vlies een uitvoering. Ook deze keer ls door Joh. Kuiper 'n aantrek kelijk programma samengesteld. Vóór de pauze zullen 'n aantal Oud Nederl. Volksliederen in de bewer king van Jul. Röntgen en meerstem mige liederen van Kor Kuiler, Cath. v. Rennes e.a. ten gehore worden ge bracht. Na de pauze volgt de mooie operette „Zigeunerleven" van A. J. v. d. Knaap en A. Th. Vis. De regie is in handen van de heer A. Jonker, alhier. De begeleiding geschiedt door 'n strijkorkest, waarbij Elsie Gewin de vleugel zal bespelen. Annemarie Kühne heeft de verschillende dansen ontworpen en ingestudeerd. De uitvoeringen van de zangklas sen hebben altijd groot succes en trekken veel belangstelling. Onge twijfeld zal het ook deze keer hieraan niet ontbreken. Volgea»' een in dit nummer voorkomende advertentie ztjn er nog 'n beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Groot zijn de moeilijkheden w de krachtsportvereniging S.S.S. 1 verkeert. Een groot aantal jonge belovende leden moesten hun di plicht gaan vervullen en de leemtf sen deze jonge krachten en de roem van S.S.S. wordt opgevuld een gering aantal jonge mannen Het bestuur van deze veren laat echter het hoofd niet hange is van plan om met alle energie iets van die oude roem binnen veste te halen. Het is nog te kor leden, dat S.S.S. bijna de sterkste eniging in den lande was, er zijn te veel ouderen in de vereniging Indertijd van deze ploeg deel uitn ten, om thans te berusten in een eniging waar geen gang meer ii De woorden van de voorzitte heer Groot, getuigden Donderdags wel van het tegendeel, toen de daillekasten van de vereniging in Wanner werden geïnstalleerd. Deze daillekast werd de vereniging doi donateurs aangeboden ter gelegei van het 25-jarig bestaan. Wanneer jongere leden deze derdaad prachtige kast aanscho moet hen dat inspireren om er voor te dragen, dat S.S.S. in 194E een team uit kan komen in de petitiewedstrijden, een team, dat weren zal oogsten, waarvoor deze een waardige plaats zal krijgen. Wij waren gisteravond weer in de gelegenheid een Volksz avond bij te wonen en tot onze doening constateerden wij, dat onder de bekwame leiding van heer G. C. Pranger uitstekende deringen waren gemaakt. De mooie Volkszang-liederen den met grote ambitie gezongei zelfs speelde de heer Pranger klaar een nieuw lied „De Muidei een minimum van tijd twee-ster te laten zingen. Mevrouw Swager, de altijd tri hegeleidster der liederen, zong afwisseling op een uitstekende „Ze wisten het wel" van J. Wor] Aan het slot van de avond u mevr. Beets de aanwezigen op veel mogelijk bekendheid te g aan het plan om op 5 Augustus deel te nemen aan het gemeenschr lijke Volkszang-festijn te Apeldoor gelegenheid van de jubileum-hei king van Hare Majesteit de Konin; Op de eerstvolgende Volksz avond, de laatste Donderdag in A kan dan vastgesteld worden hoi bussen er nodig zullen zijn om Alkmaarse zangeressen en zar naar Apeldoorn te vervoeren. Woensdagmiddag reed een c per rijwiel over de Friese burg de stad. Toen zij rechtsaf slaan, de Kanaalkade op, nam de stuurder van een luxe-auto zijn l te kort en raakte de wielrijdster dame kwam er goed af, maar rijwiel werd vernield. Een schoorsteenbrandje in Stuartstraat, veroorzaakt door vuile schoorsteen, werd door de tie met water geblust. Een dezer dagen hield het Inst voor Arbeidersontwikkeling in de tende Jager weer een prachtig slaagde ontwikkelingsavond. Toen heer Majolee een welkomstwoord s was de zaal zo goed als bezet en hebben door de uiteenzettingen, geven door de heer Verhoef, een d lijk beeld gekregen van het grote centrum de „Shell". Het een en ander werd verduid door verschillende films en licht den. De film verklaarde o.a. de ming van oliehoudende lagen aan hand van schema's en bracht vers lende aspecten van het onderzoek aardolie in beeld. Men zag verdei oheboren en de verwerking van schatten der aarde. De tweede film vertoonde het matigste middel om convooien te schermen tegen duikbeotaanv: vt0a A werden verhinderd door de l.A.C.-schepen, Merchants Air arriers, vliegdekschepen voor koopvaardij. Deze film liet verder hoe een tankschip tot vliegdek wordt omgebouwd en hoe moeilijl is om van zo'n betrekkelijk klein i op te stijgen en er op te landen. 1 heer een M.A.C. meevoer, werd nir een schip door een duikbootaanval loren. De derde film vertoonde -amenvatting van de eigenscha 'f" d® vloeistoffen waarna men i, j°- grondbeginselen der hyt Jiex die met experimenten en sch« werden geïllustreerd. De hydrai wordt op vele gebieden toegepast, OU het remsysteem van een moe tuigènfir°te krachtinstallatics en De vertegenwoordiger van de had een uitgebreid film- en licht den-arsenal tot zijn beschikking er kregen we te zien een show van a vanaf 1806 tot heden. Ook werd een prachtige kleurenfilm vertoond naamd Overwinningsparool,, hetgec lust voor het oog was en waarin hog eens duidelijk de vreugde geliTkhedegen vrijheid én dc grote nen S °P filmgebied heeft «en aanschouwen. u'as v-eer één van die avo hlt Instit"ut veel si heeft mogen boeken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2