Het herstel der Nederlandse badplaatsen Vari der Waals en Leo Poos werken eendrachtig samen Botwinnik favoriet voor wereldkampioenschap Reshevsky de enige concurrent Zaterdag 27 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45sle J^ang No. 74 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Strenge controle op Amerikaanse export Euwe-Reshevsky remise in Talrijke arrestaties Sjanghai ARSENAL OP SCHOT Möhring gaat goed vooruit WEERBERICHT O VZjctcls&cr+en-'- In de haven van IJmuiden wordt een boot met illegalen overvallen Twaalf slachtoffers van duivels verraad Achter de schermen van de Oorlog Gifgassen en Medicamenten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en tanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. „Onge* Het vraagstuk van het herstel der badplaatsen is door de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan een be schouwing onderworpen. Thans is «en rapport daarover verschenen. Dt wederopbouw moet, zo zegt dit rap port, gericht zijn op het scheppen van het juiste kader voor de functie welke een badplaats als recreatie centrum bezit of in de toekomst krij gen kan en voorts op het verschaffen van een redelijke bestaansmogelijk heid en een behoorlijk woonoord voor de permanente bevolking. De functie van de badplaats wordt be oordeeld naar de omvang van het dag- bezoek, dat van het vacantie-bezoek en de samenstelling van dit laatste naar de inkomensklasse en de wijze van logies. Met opzet werd het dagbezoek vooropgesteld, omdat dit primair is, daar de héle bevolking eraan deelne men kan en in Noord- en Zuid-Holland zelfs geheel is aangewezen op het strand als dagrecreatie. Naar schatting bezoeken op topdagen ca. 450.000 per- tonen het strand. Vrijwel al het strand van Zandvoort tot en met Egmond en van Hoek van Holland tot Noordwijk, zal omstreeks 1970 aan de kust moeten worden ontslo ten voor dagbezoek. Stil strand blijft slechts over bij Bergen en tussen Zand voort en Noordwijk. De ontwikkeling van Wijk aan Zee, Castricum, Egmond, Katwijk en Oostvoorne tot plaatsen met massaal bezoek, eist bijzondere voorzie ningen. Naar schatting bedroeg het binnen landse vacantiebezoek aan de bad plaatsen in de jaren 19381939 200.000 a 2234)00 personen per seizoen of 2.500.000 overnachtingen. Omstreeks 1938 was er bezoek van 15 a 20.000 buitenlandse badgasten, met een aantal overnachtingen van circa 75.000. Voor 1970 is op grond van verschil lende veronderstellingen gerekend op minimaal 50.000 maximaal 100.000 bui tenlandse overnachtingen uit de lagere inkomensklassen. In 1955, het jaar, dat aangenomen is als einde der wederopbouwperiode, zal in hotels en pensions vraag zijn naar eirca 125.000 bedden. De goedkope lo- giesgelegenheid verlangt op dat tijdstip ongeveer 40.000 bedden, d.i. 10.000 bed- FINSE REGERING BIJEEN Na een dringende oproep van de Finse president, Paasikivi, is de Finse regering bijeengekomen om een rap port te bespreken, uitgebracht door de delegatie, die thans te Moskou on derhandelt met de Sovjet-Unie over «en verdrag van wederzijdse bijstand. De leider van de delegatie, Pekkala, ls ziek maar gaat, naar bericht wordt, goed vooruit. Hij wordt behandeld door zijn eigen dokter en een Russische specialist. Het Witte Huis heeft een proclama tie van de president der V. S. bekend gemaakt, waarin een herziene lijst van zaken voorkomt, die zonder speciale toestemming niet uit dé V. S. geëxpor teerd mogen worden. Het betreft o.m. munitie, kleine wapens, machinegewe ren, brandweeruitrusting en afstands meters, voorts vliegtuigen. Leden van het Congres hebben aan gedrongen op export-beperkingen, daar bekend was geworden, dat „privé-per- sonen vliegtuigonderdelen, die door de Amerikaanse regering als overgebleven oorlogsvoorraad waren verkocht, had den overgedaan aan de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister van handel, Averell Harriman, heeft meegedeeld, dat sinds 1 Maart leger en vloot het recht hebben om een verbod uit te vaardigen van verschepingen naar de Sovjet-Unie „en haar satellieten", wan neer de zendingen „zouden kunnen bij dragen tot hun oorlogspotentieel". De afgebroken partij uit de tiende ronde Euwe (wit)Reshevsky is gis termiddag na de 57e zet van wit re mise gegeven. De eindstand van het eerste gedeel te van het tournooi om het wereld kampioenschap luidt: 1 Botwinnik 6 punten uit 8 partijen 2 Reshevsky 4'/s pnt. uit 8 partijen 3. en 4. Keres en Smyslov 4 pnt. uit 8 partijen 5 Euwe ll/0 pnt. uit 8 partijen BINNENKORT GELEGENHEID TOT AANVRAGE VAN WERKSCHOENEN. Het C.D.K.. dedit mede, dat op na der plaatselijk bekend te maken da gen tussen 1 en 16 April a.s. weder om aanvragen om werkschoenen kunnen worden ingediend door hen, die sedert 30 Juni 1947 geen bon voor werkschoenen (of Engelse werkschoenen) hebben ontvangen. ei^ers 'n bedrijven met minder arbeiders moeten individueel een aanvraag indienen. Voor arbei ders in bedrijven met 5 of meer ar teiders moet het aanvragen. bedrijf collectief den meer dan de vóór-oorlogse be kende bedcapaciteit van kamerver huurbedrijven en zomerhuizen. Nu de oorlogsstorm veel heeft weg gevaagd, is de mogelijkheid geschapen de badplaatsen van een welverzorgd winkelcentrum te voorzien. Het win kelen in een badplaats is een onder deel van de recreatie. Arcade-bouw, mits luchtig -gepast, is een der mo gelijkheden. Deze bouwwijze heeft het voordeel, dat men ook bij regenachtig weer „droog" kan winkelen. Het rapport bespreekt tenslotte de bouw der badinrichtingen. Het begrip „luxe-strandbad" is verouderd. De bad inrichtingen der toekomst zullen een voudig en doelmatig moeten zijn en dit brengt mee, dat c-eze van zodanige om vang zullen worden, dat zij karakteris- tiek-architectonische elementen van het strand zullen vormen. De politie te Sjanghai heeft honderd tot honderd-twintig personen gearres teerd. Zij was op zoek naar organisa toren van een complot, dat de com munisten zouden hebben beraamd om het werk van de openbare diensten van de stad te onderbreken. De politie zou documenten hebben gevonden, waarin onthuld werd, dat de commu nisten van plan'waren paniek in de stad teweeg te brengen, teneinde de macht in handen te krijgen. Bonnen consumentencrediet per 1 April? Het N.V.V. heeft zich in een schrij ven gewend tot de ministers van socia le zaken en van financiën benevens tot de centrale raad voor het consumenten crediet met het verzoek per 1 April a.s. enige waardebonnen voor 't consumen tencrediet geldig te verklaren, nu ver wacht mag worden dat op die datum een aanwijzing van nieuwe textielpun ten zal geschieden. BENESJ SPREEKT OP 7 APRIL Dr. Edvard Benesj, president van Tsjecho-Slowakye, zal op zeven April zijn eerste openbare rede sedert de jongste kabinetscrisis houden, aldus meldt het Tsjecho-Slowaaks pers bureau. Hij zal spreken in de histo rische Vladislav Hall van de Praagse Universiteit, wanneer deze haar 600- jarig bestaan viert. De uitslagen van de gister voor de Engelse League gespeelde wedstrij den luiden: Eerste divisie: ArsenalMiddles brough 70; Blackburn Rovers Huddersfield Town 12; Blackpool Derby County 22; BrunleyStoke City 40; Charlton AthleticAston Villa 11; ChelseaManchester City 22; Grimsby TownEverton 30; LiverpoolSheffield United 40; Manchester UnitedBolton Wande rers 02PortsmouthPreston North End 10; SunderlandWol verhampton Wanderers 21. JERUZALEM SLAGVELD Een woordvoerder van het Joods Bureau heeft verklaard, dat, tenzij er passende maatregplen worden geno men, Jeruzalem binnen zeven weken „een slagveld" zal worden. Leven van ex-koning Michael bedreigd Volgens een correspondent van de „Daily Mirror" te Washington wordt 't leven van ex-koning Michaël van Roe menië bedreigd. In hotel Shoreham te Washington, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de geheime dienst en de politie uitgebreid zijn. Vol gens de correspondent kwam deze ver sterking onverwacht in de vertrekken van de ex-koning, die „bleek en bevend en niet meer opgewekt als gewoonlijk" was. Michaël zou niet meer in het hotel mogen blijven, waar vele congresleden, regerings-functionarissen en leden van de Sovjet-Russische missie verblijf hou den, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veiliger is dan Washington" worden gebracht. Vele blijken van belangstelling De toestand van Möring, die Zon dag j.l. te Wageningen zijn rechter- scheenbeen brak, gaat goed vooruit. Heden wordt om zijn been een loop- gips aangebracht en nu moet hij proberen te lopen. De spil van het Nederlandse elftal ontvangt vele blij ken van belangstelling van sport vrienden uit Belgie en Nederland. Ook van de Belgische midvoor Mermans, zijn grote tegenstander in de laatste interland-wedstrijd, ont ving hij een sijmpathiek schrijven. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: PLAATSELIJK OCHTENDMIST Enige uit het Noorden binnendrij- vende wolkenvelden en op vele plaatsen ochtendmist. Overigens zonnig weer met ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Ma tige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. „Wapens kunnen slechts door wa pens tot zwijgen worden ge bracht". (Oudindisch spreek woord) In iedere schaakspelende Neder lander en welke Nederlander speelt niet meer of minder goed schaak? huizen twee schaakzie len: de vaderlandslievende en de zuiver kunstlievende. Van nationaal standpunt bezien was een doorslaand succes van dr. Euwe gewenst, doch nadat deze grootmeester teleurstelde ontwaakte steeds meer bij het Ne derlandse schaakpubliek de zuiver kunstminnende (en daarnaast ook zuiver sportieve) interesse voor deze ondanks al haar gebreken his torische schaakgebeurtenis. Ik heb het woord historisch uitge sproken. Niet alleen wordt n.l. na afloop van de strijd de naam van de nieuwe titelhouder bekend; niet al- leen worden de partijen met betrek king tot hun openingen en hun stra tegie ijverig bestudeerd, maar ook kan men zeggen, dat dit half Haag se, half Moskouse_ tournooi een be langrijke schaakpériode afsluit om plaats te maken voor een wellicht nog belangrijker tijdperk. De oorlog is de berekening van waarschijnlijkheden, zegt een oud- Florentijns spreekwoord, doch de huidige schaakstrategie wil juist ko men tot een weerlegging van waar schijnlijkheden. Wij zijn op het punt gekomen, dat we de Renaissance van de schaakkunst beleven, waarbij steeds nieuwe wegen en doelen wor den gezocht. Men speelt mode-va rianten slechts om ze uit de mode te brengen. Men vergruist het schijnbaar onvernietigbare. VOORSPEL. Laten we echter de algemene be schouwingen verlaten en ons bezig houden met de, vijf acteurs in het grote schaakdrama, dat zich in de grote Sovjethal van Moskou voor ongeveer 5000 toeschouwers en toe schouwsters gedurende nog zes we ken verder zal afspelen. Zeg mij, wat gij wilt en ik zal u zeggen, wat ge bereiken zult. Inders daad kon men reeds uit de uitingen van sommige deelnemers voor het begin van de strijd menige waarde volle aanwijzing distilleren. De strijd zal zeer zwaar zijn, was alles wat Botwinnik te voorspellen had en uit deze bijna niets zeggende woorden bleek, dat hij zijn gehele scheppende kracht in de strijd zou werpen. Voor het begin van een tournooi voel ik me altijd goed. was de me ning van Keres, die hiermede zijn veel te grote gevoeligheid Voor uiterlijke resultaten verried. Bij de start is onze stand in elk geval gelijk, zeide half-schertsend, half-ernstig Smyslov, die het dus al prettig vond op het ogenblik ten minste met Botwinnik, Keres en an deren op gelijke hoogte te staan Ik heb me voorbereid, verkondig de Reshevsky, hetgeen bewees, dat hij zich bewust was van de grote verantwoordelijkheid tegenover zijn land. Men moet mij met naar de laat ste gebeurtenissen beoordelen, ver gaarde dr. Euwe iiT"ëfikele inter views en dat was een slecht voorte ken, want het duidde erop, dat Euwe zelf de onaangename herinneringen niet vermag af te schudden en dat zij als een zware last op zijn schou ders rusten. SPEL. Wanneer wij nu de tot nu toe vol brachte verrichtingen iets nader be zien dan blijkt, dat verreweg de grootste diepte in opzet en ook in uitvoering door Botwinnik is ge toond, hetgeen ook algemeen van hem werd verwacht. Zijn diepste en meest doelbewuste pestatie heeft hij volgens de beste experts niet in zijn partij met wit tegen Keres, maar in die met zwart tegen dezelfde rivaal geleverd, toen hij van de aanvang af zijn anders zo onstuimige tegenstan der in toom wist te houden en zijn ijzeren greep tot het einde toe niet liet verslappen. De grootste levendigheid en moed heeft verrassenderwijze niet Keres, maar Reshevsky getoond, die men niet voor niets in zijn vriendenkring „Sammy het Leeuwenhart" noemt. Op wonderbaarlijke wijze kan hij uit niets iets maken, hetgeen hij b.v. bewees in ziin partijen met wit te gen Keres (32. h3h4) en Euwe (31. g2g4) RESULTATEN. In het algemeen genomen kan men zeggen, dat tot nu toe de z.g.n. uiter lijke omstandigheden (zoals b.v. on wel zijn, slapeloosheid, tijdnood enz.) voor ongeveer 30 pet. deel hadden aan de resultaten en het is aan te nemen, dat deze onzekerheidscoëffi- cient te Moskou tot 40 pet. zal stij gen. In verband hiermee zij herin nerd aan een spreuk van grootmees ter Maroczy die als veelvuldig prijs winnaar op internationale tour- nooien het wel weten kon: Bij de eerste prijs behoren zenuwen, zenu wen, zenuwen. Het slagwoord zenuwen is de sa mentrekking van het begrip: zijn ze nuwen weten te beheersen, wat in ons oorlogstijdperk meer dan ooit noodzakelijk schijnt. Tenslotte is er nog een omstandig heid te vermelden, die minder de tournooiwinnaar dan wel de nakau wende schaakwereld slapeloze nach ten zal bezorgen: de afwezige scha duwen van de vindingrijke Fine, de vurige Najdorf, de virtuoze Stahl- berg, de energieke Szabo herinne ren de schaakwerld eraan, dat de pijnlijke vraag van het wereldkam pioenschap binnenkort weliswaaï beantwoord is, maar dat er altijd nog hoger beroep mogelijk is. Alje- chins erfenis zal nog lang in de schaakwereld als een boos spook rondlopen Hoe het ook zij, de prestatie van Botwinnik in Den Haag blijft be wonderenswaardig. Niet in het minst is zijn vindingrijkheid in kritieke stellingen (zoals b.v. in zijn partijen met zwart tegen Euwe en Reshevs ky) hoog aan te slaan. (Copyright A. D. - Alkmaar se Courant - Nadruk verboden). I EO POOS HEEFT MET de vangst van de agenten Andringa en De Haas knap werk geleverd, zegt Schrei- eder. Poos zal het nog ver brengen. Maar dan moet hij het Haarlemse spel ook grondig uitspelen. Martens, de si garenwinkelier in de Doelestraat, mag niet ongerust worden over het weg blijven van zijn vrienden, die sinds 28 April 1942 gevangenen van de S.D. zijn. Poos moet hem van tijd tot tijd opzoeken en geloofwaardige verhalen vertellen over de activiteit van Akkie en Pijl in het Zuiden des lands. En te gelijk moet hij oren en ogen goed open zetten om te ontdekken of. Martens nieuwe contacten heeft. De eerzuchtige Poos speelt zijn ver radersrol uitnemend. Martens blijft hem vertrouwen; hij ziet in „Dick" 'n aapper illegaal strijder en brengt hem in aanraking met de heer Homburg, een broer van de uit de Cellentfrakken ontsnapte Ab. Tegen Homburg spreekt „Dick" van koene daden. Hij snijdt op over zijn illegale relaties, over zijn samenwer king met de uit Engeland gedropte agenten. Hij vlecht honderd kleine bij zonderheden in zijn betoog en Hom burg vliegt er in. Op 8 Mei 1942 hebben Martens, Hom burg en Poos een uiterst vertrouwelijk gesprek. Het gaat om niets minder dan een reis per schip naar Engeland. We gaan met tien of elf man op 'n vissersboot, die in de haven van IJmui den ligt. Dat doen we al een dag vóór de schuit uitvaart, vertelt Homburg. En dan gaat het rechtstreeks op En geland aan. Ja, Martens, je ziet ons nog wel eens als agenten in Nederland terugkomen. XIII „Dick" is zeer geïnteresseerd in het plan. Hij vraagt honderduit, geeft goede raad en nuttige wenken, toont zich opgetogen en draf naar Schreieder men in te lichten. loopt op een om hem volko- INMIDDELS HEEFT Van der Waals het erg druk, verdient schatten gelds, koopt huizen, en stort zich van het ene amoureuze avontuur in het andere. Hij woont in de flat „Bosch- zicht" te 's Gravenhage, heeft 'n twee de woning aan de Laan van Nieuw- Oost Einde te Voorburg en schaft zich een buitenhuisje aan op de Veluwe. HQ verlooft zich links en rechts onder allerlei valse namen, woont samen met de secretaresse van Schreieder en jaagt op mensen als een bond op ha zen. Op 3 Mei 1942 drijft hij de agent Jordaan in handen der Duitsers; de Peilgruppe gebruikt diens zender voor een nieuwe verbinding met Engeland en Londen geeft ook over deze golf weer trouw de berichten, waarom de S.D. vraagt. Nieuwe namen en adres sen komen op de tafels van Schreie der en Giskes; Van der Waals trekt er weer op uit in de rol van Engels ageht en leert nieuwe illegale groepen kennen. Bij een dier groepen ontmoet hij Leblanc, een man naar wie de S.D sinds lang met alle krachten zoekt. Le blanc wil naar Engeland; de grond wordt hem hier te warm onder de voeten. In die dagen heeft Anton juist gehoord van de Haarlemse informa ties, waarover Poos beschikt en ge raffineerd handig als altijd hij maakt daarvan direct gebruik. Ik kan je weg helpen, zegt hij tot Leblanc. Er gaat over een dag of acht 'n schuit met illegale makkers naar En geland. Ik ken hun contactman, die onder ons bekend is als „Dick" en als je er voor voelt, breng ik je met hem ii. relatie. Leblanc vindt het prachtig. Hoe eer der weg uit Nederland hoe beter, want als de Duitsers hem te pakken krijgen, heeft hij niets anders te wachten dan de kogel. Twee dagen later speelt Van der Waals de heer Leblanc naar Poos. die hem verder loodst naar Homburg m Haarlem. De illegale groepen zijn op getogen over di schitterende werk; ze vertellen zowel aan Van er Waals als aan Poos hun laatste geheimen en zul len het vertro wen later voor het vuurpeleton boeten De voorbereidingen voor de tocht naar Engeland worden in het diepste geheim koortsachtig voortgezet. De deelnemers brengen stapels spionna- gemateriaal naar Haarlem: iedere f - to, iedere schets, iedere film is met levensgevaar gemaakt. Het werk van maanden en maanden wordt bijeenge bracht in het huis van Martens. De generaals in Engeland zullen ogen op zetten, als de jongens hun schuit een maal aan de boorden van de Theems hebben gemeerd! In groepjes van twee en drie komen de mannen op 17 Mei 1942 naar IJmui- d«jo, waar de boot klaar ligt. En on der bescherming van de duisternis gaan ze 's avonds aan boord. Ze heb ben afscheid genomen van die hun het liefst zijn, ze bergen het spionnage- materiaal in het vooronder, praten nog wat op fluistertoon en leggen zich dan voor een korte rust op de harde plan ken. Morgen, morgen varen ze uit 'n gewone vissersschuit, die ter vangst gaat binnen de toegestane zóne. Maar Leo Poos heeft alles verraden en tegen het morgengrauwen vaart een motorboot met zwaargewapende sol daten door de haven van IJmuiden. Korvettenkapitein Meincke van de Ab- wehr heeft de leiding en Schreieder staat naast hem om de afloop van het drama gade te slaan. Zacht schuift de boot langs het vis sersvaartuig, de Duitser: springen over met geweren, revolvers en handgrana ten en overvallen de twaalf man, die geboeid zijn eer ze beseffen wat er gebeurt. Het afscheid, dat ze gisteren namen, is een afscheid geworden voor altoos... In 't nummer van Woensdag „Akkie" speelt gevaarlijk spel in een Amsterdams café. DIJNA zo lang als er mensen op deze wereld leven, heeft het dualisme, de tweestrijd tussen het Goede en het Kwade geheerst. Reeds op de toen schoonste plek van deze aarde, die deswege de naam van het Paradijs ontving en waar het eerste mensenpaar leefde, sloop het kwade binnen en daarmede was de strijd tussen goed en kwaad, was het staan voor een keuze begonnen en het duurde tot op de huidige dag voort. In duizend en een facetten trad het kwade op en wroette als een verder vende splijtzwam in het geluk der mensen, ondermijnde verhoudingen en bracht chaos waar orde heerste. Dik wijls werd het kwaad met de mooiste bewoordingen aangekondigd en gehuld in de schoonste en de meest aantrek kelijke kleuren, soms zelfs onder de dekmantel van het goede gelanceerd. Voorbeelden uit de historie zijn tal rijk, maar waarom deze aan te halen. De verslagen over het gedoe der mensen, welke dit tot openbaarheid brengen op de huidige dag spreken duidelijke taal. Wij behoeven slechts de krant van gister op te slaan om te weten, waar de mensheid op het ogenblik aan toe is. Er wordt gesproken van de uit vinding van radio-actieve wolken, die „iedereen, die ermede in aanra king komt, doden". Nieuwe bacterie wapens werden vervaardigd, zo luidt een „juichend" bericht, die pas na verloop van enige tijd hun uitwer king doen gelden en „het slachtoffer een ziekte bezorgen, waarvan hij niet herstelt". En dan kijk ik uit mijn venster en zie in het grote gebouw aan het eind van de stille straat een groot vier kant raam verlicht en weet, dat schijnwerpers achter dat raam hun stralenbundels werpen op de opera tietafel, waarop een door een dode lijke ziekte aangetast lichaam ligt en gehandschoende handen trachten een leven te redden. Inspanning om het leven voor een mens te behouden. Inspanning om op de meest geraffineerde wijze het leven van de ander te vernietingen. Het goede leeft, doch het kwade tracht te overheersen en slaagt daar schijnbaar ook in. Meermalen is de vraag gerezen of de mens met het vooruitbrengen van de techniek niet zichzelf tot onder geschikte van die techniek heeft ge maakt, er de slaaf an is geworden en zich van deze slavernij niet meer vermag te bevrijden. Het lijkt er veel op, doch in de grond van de zaak staan hier andere niet zichtbare machten achter. Het is weer het kwade, dat elk middel te baat neemt om zijn doelstellingen te bereiken. Hier rijzen problemen, die niet met een enkel woord kunnen worden af gedaan. 'I'HANB worden wij meer dan ooit bij deze strijd tussen het goede et- het kwade bepaald en er opnieuw van overtuigd, dat het goede niet zal ondergaan, dat het goede aan het einde zal staan en zal triomferen. Christus ging de via dolorosa naar de Kruisberg. Hij werd tot in het diepste beledigd, gesmaad, gehoond. De mensen dachten Hem, die de Vol maakte is, slechts het lot van een misdadiger toe: de dood aan een kruis. Op valse beschuldigingen werd Hij ter dood gebracht. Hier voltrok zich schijnbaar het grootste drama, dat deze aarde heeft gekend, maar het werd de grootste overwinning, die ooit werd behaald. Het kwade was overwonnen door het Goede en een eeuwig rtonument werd door de valse aanklagers opgerioht: een Kruis, dat de mensheid tot een sym bool werd. Een Kruis, dat de eeuwige verlossing betekende voor mensen, die hun hoop en hun leven daarop gericht hebben. Want na drie dagen verscheen Christus als Triomfator weer onder de zijnen en daarmede was het Paas- evangelie geboren. De wantrouwen de, de twijfelachtige, de ongelovige mens was het hoogste bewijs ge leverd, dat de dood voor altijd ia overwonnen door het Leven. Dat geen macht ter wereld meer in staat zal zijn om het eeuwige geluk, dat elk mens wordt geboden, aan te randen of te vernietigen. Het is een heerlijke zekerheid dit te weten, dit geschenk van altijddurend geluk ook nu op Paasmorgen 1948 opnieuw te mogen ervaren. Boven alles in deze wereld rijst dat Kruis, zal het - woord ge hoord worden dat zegt: „Ik ben In de wereld gekomen, opdat een ieder, die in Mij gelooft niet ten onder ga( maar het eeuwige leven deelachtig worde". De mens, die dit bezit en zich weet geplant op de Rots van dit geloof, behoeft in deze wereld, waar angst en vrees en opgejaagdheid storm op storm ontketenen, geen angst te ken nen. Z{jn hart kan altijd vreugde heb ben. Moge zo Pasen 1948 staan als een sprekend teken boven boze en vernie tigende machten. Dat men aan dit teken des behouds niet voorbijga. De mens biedt gifgassen, Christus brengt met zijn heil het heelmiddel voor alle wonden. Slechts in Hem is blijvend geluk. De mens heeft de keuze. AD INTERIM.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1