Paardensport staat op tweesprong Alcmaria's eerste bekerwedstrijd een overwinning Orpheus in Brussel grandioos ontvangen I I im Totalisator of Bookmakers I De spanning uit competitiewedstrijden ontbrak Paas-schaakwedstrijden van V.V.V. Feest van Belgisch-Nederlandse verbroedering Wonderlijke capriolen van een auto Bonnen halen! Drie brandweercorpsen rukten uit De tentoonstelling van Leo Gestel's werk Toto is de reddende engel ABONNEERT U OP DIT BLAD Dat rekensommetjes bij voetbal nog nen zijn, wanneer er wat meer vaart steeds niet opgaan, bewijst wei weer de uitslag van de bekerwedstrijd AlcmariaA.F.C. In Amsterdam ver loren de Alkmaarders de competitie wedstrijd met 73 en 1ste Paasdag verschijnt op het Sportpark een on productief A.F.C. dat niet eenmaal Brouwer in ernstige moeilijkheden wist te brengen. Dat die zeven doel punten van A.F.C. geen uitzonde ring waren, bewezen „The Reds" in de beslissingswedstrijd tegen Z.V.V. toen zij maar liefst 9 maal de Zaan- se doelman wisten te passeren. Zondag was de anders toch vaar dige voet van Disselkoen gekluisterd en dat terwijl er zeker het eerste halfuur na de rust toch meermalen gelegenheid voor hem was tot een redelijke schietkans. Het was een weinig emotionele wed strijd waarbij weliswaar meerder malen goed voetbal werd gespeeld, doch waarbij beide ploegen te weinig geestdrift aan paarden om hét publiek ook maar enigermate in begeestering te brengen. Het defensieve gedeelte was bij Alc maria, evenals bij A.F.C., wel het beste deel van de ploeg. Brouwer maakte een zeer betrouw bare indruk, hoewel zich maar zeer sporadisch ernstige moeilijkheden voor hem voor deden. De backs waren als vanouds en ook de middenlinie speel de een goede partij. Alleen het plaatsen liet nog vaak wat te wensen over en meerdere ma len gebeurde het, dat goed werk met een slecht schot werd besloten, zodat in feite het nuttig effect gelijk weer verloren ging. Tweemaal veroorzaakte Helderman gevaarlijke momenten, toen hij de balie riskant op Brouwer terug speelde. Het binnentrio, gevormd door v. Wieringen. Pluijmers en Schmidt deed vaak verdienstelijk werk. Willy Schmidt geraakte in de tweede helft iets- uitgespeedld. Dit viel ook niet te verwonderen, want deze speler had voordien veel en goed werk ver- richt. Pluijmers viel niet tegen en v. Wieringen bewees 'n deze wedstrijd nog steeds de meest technische voet ballers van Alcmaria te behoren en zou ook een van de productiefste kun- 76 spelers namen deel Het Paastournooi, dat de Alkmaarse schaakclub VW in 't Wapen van Heemskerk heeft gehouden is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Er werd gespeeld in groepen van 4 spelers en er waren in totaal 19 groepen, en wel 4 in de hoofdklasse, 8 in de eerste klasse, 5 in de tweede klasse en 2 in de derde klasse. Het tournooi had een prettig evrloop en de leiding was in de beste handen. Sommige spelers hadden Zaterdag reeds een partij gespeeld. Gebleken is weer, dat het schaakspel zich in een steeds groeiende belangstelling en be oefening mag verheugen en dan wel speciaal bij de jeugd. De jeugdige zoon van de bekende Helderse speler Geus, bleek een uitstekende leerling van zijn vader te zijn en ook Pijning Jr. maakt in de eerste klassfe reeds een zeer goed figuur. Hij won in zijn groep de eerste prijs met 21/? pt. uit 3. De 14-jarige W. J Geus heeft aanleg genoeg, doch moet minder gehaast en zenuwachtig spelen. Nu viel hij bij loting af voor de tweede prijs. Verschillende eerste prijzen gin gen naar Alkmaarse spelers. De uitslag werd Maandagavond omstreeks half ne gen bekend gemaakt en de prijzen van de nummers 1 en 2 in elke groep uit gereikt door de heer Vis, secretaris van VVV, die ook de wedstrijd geopend had. Uitslagen Hoofdklasse: Groep I 1. E. G. Kayser, Alkmaar 2y2 p.; .2. P. Cnossen Purmer 2 p. Groep II 1. P. Vreeken, Alkmaar 2l/2 p.; 2. A. Lensink, Heiloo 2 p.; Groep III 1. W. Kwak, Alkmaar 2V2 p2. Werner Uhl, Bakkum ll/2 p. Groep IV 1. W. Vlasblom, Edam 3 p A Holtus 2 p. Eerste klas: Groep I: 1. J. A. Fernée Alkmaar 2 p. na loting met 2. J. J. A. Zwan, Zaandam, 2 p.; Groep II 1. Ir. G. F. Cool, Alkmaar 3 p.; 2. J. Visser, Delft 1 p. na loting met W. J. Geus n M. Lieshout. Groep III 1. J. v. Til Alkmaar. 3 p.; 2. C. P. Wouterse, Hei loc 2 p. Groep IV 1. C. Langendijk, Noordscharwoude 21/, p.; 2. H. Huiberts Alkmaar 2 p. Groep V 1. R. Pijning Je Alkmaar 2iA p.; 2. Walter Uhl, Bak kum 2 p. Groep VI 1. J. v. d. Berg, Haarlem 2Vs p.; 2. J. J. Haasbroek 2 p. Groep VII: 1. J. Bronkhorst, Haar lem 2' p; 2. b. Ligtvoet, Wormerveer V- Groep VIII bestond alleen uit i'"'kmaarse spelers en wordt nog uitge- j speeld. Tw'cede klas. Groep I 1. P. Zijp, Alk maar 2'p.: 2. F. Bosch Alkmaar 2 p.. Groep II 1. j. p. b.' Bastiaanse, Alk- 21/, p.; 2. j. V. Dijk Edam 2 p.— Groep in j. Th Roet Noord-Beemster, P- na loting met 2. P. C. Kloosterboer omt Pancras 2 p. Groep IV 1. A. Nyman, Alkmaar 2 p.; 2. J. Frank. Alk- in hem zat. Van Piet de Buijzer zagen wij de laatste tijd weliswaar slechtere wed strijden, alleen moet hij H aan (jen nen, niet te ver en te vaak naar bin nen te lo£en, daar hierdoor het ver dedigen voor de tegenstander wel wat te eenvoudig wordt. Zijn corners wa ren citmaal weer uitstekend op maat. Klaas Bijl kon niet vaak aan zijn be waking ontkomen en was dan ook maar weinig productief. Wij zeiden het reeds, de achterhoede van A.F.C. was zeer behoorlijk, maar in de voorhoede rammelde het ge ducht wedstrijdmomenten. Nadat in de eerste minuut een der A.F.C.-backs bij een Alemaria-aanval keihard de bal tegen Pluijmers op schoot en de bal maar juist naast het doel vloog, zodat Alcmaria een corner kreeg te nemen, nam A.F.C. de aanval over. Disselkoen liep op een verre pass in, doch zijn schot ging huizenhoog over de uitlopende Brouwer en diens goal. Het spel verplaatste zich aanvanke lijk vrij snel en spoedig kreeg Alc maria haar 2e corner te nemen. Goed genomen, wat het corners nemen be treft kan A.F.C. daar wel een lesje aan nemen, want dat gebeurde bij de gasten uitgesproken slecht, vermocht het echter geen gevaar opleveren en prompt waren de Amsterdammers weer in de aanval, waar te kort terug spelen van Helderman bijna noodlottig werd. Uit een goede pass van Schmidt dachten zij de Bruijn te zijn doelpun ten, doch diens, schot kwam onderweg een A.F.C.-been tegen. Weinige minu ten later zou het beter gelukken, toen een keurig uitgevoerde zwitch van Schmidt en de Buijzer de bal bij van Wieringen bracht, die met een „ake lig" hard schot de S.F.C.-doelman kansloos passeerde. Na nog enkele wederzijdse aanvallen floot de scheids rechter, die nog al eens aanvechtbare beslissingen, vooral t.a.v. de buiten- spelregels nam, rusten. Na de thee, die weinig verkwikkend moet zijn geweest, zeker die van de gastheren, werd het een vrij slappe vertoning. A.F.C. was nu vaker in de aanval, doch het slecht kloppende combinatie spel van de gasten was oorzaak, dat bet overwicht niet in een of meer doelpunten werd uitgedrukt. Aan de andere kant miste de Buijzer in deze periode een kans en schoot v. Wierin gen een vuurpijl af, doch werkelijk gevaar kon de voorhoede in de eerste 2li minuten niet scheppen. De laatste période ging het beter en toen na goed doorzeten van Schmidt de bal voor de voeten, van Pluymers sprong en deze hierdoor met een tac tisch hakballetje de voorsprong kon vergrooten, was de zege veilig gesteld. (Van onze speciale verslaggeefster) Zo heeft Orpheus dan de lang-verbeide reis naar Brussel gemaakt. Op het ogenblik, dat wjj dit schrijven, is het gezelschap nog op de terugreis naar Nederland, en eerst in ons nummer van morgen zullen wij een ge detailleerd verslag van 't tweedaagse verblijf kunnen geven. Thans zullen wjj daarom volstaan met enkele indrukken te vérmeiden, zoals wij deze optekenden uit de mond van onze speciale verslaggeefster, die deze reis meemaakte. Veel waardering wederzijds Zonder incidenten arriveerde het gezelschap na een vlot verlopen reis hij Wuestwezel aan de Nederlands- Belgische grens, waar het douane onderzoek zou plaats hebben. De douane-ambtenaren toonden zich ware kunstvrienden en traden zeer soepel op. En zelfs de lekke band, die een der wagens kreeg, was niet in staat de goede stemming te ver drijven .De reis werd voorgezet en omstreeks kwart voor zes Zondag middag arriveerde men met de co lonne autobussen aan de Boulevard Anspach te Brussel, drie kwartier te laat, maar in de beste opgewekt heid en vol goede moed. Een groot spandoek aan 't Pavillion Grand-Duche vermeldde de woorden „Bienvenu a Orpheus" en de tafels stonden gedekt voor een maaltijd van brood met" spiegeleieren, die de reizi gers zich wel lieten smaken. De voorzitter van de zangvereniging „Edouard Bauwens", de heer 'Jean Chausse, die als gastheer optrad, ver welkomde het gezelschap met enige welgekozen woorden, waarna de heer Velthuis, voorzitter van Orpheus de toespraak beantwoordde. Omstreeks tien uur vertrokken de bussen weer thans naar het doofstommen-instituut, waar overnacht werd. Ailes liep viot van stapel en een klein beddentekort was spoedig opgeheven. De- Tweede Paasdag. Het ontbijt werd gisteren weer ge bruikt in Grand-Duche, waarna mep in een lange stoet optrok naar het graf van de onbekende soldaat. Wel lang mocht deze stoet genoemd wor den'. daar er behalve Orpheus ook nog zéven Belgische koren en korpsen meeliepen. Bij het graf heeft een plechtige kranslegging plaats gehad en heeft Orpheus het Ecce quo modo moritur gezongêh. Vervolgens trok men gezamenlijk (zeker vierhonderd personen liepen in de stoet mee) naar het fraaie Stadhius op de Markt, waar Orpheus het Wilhelmus en de Braban- Qonne uitvoerde. In de Gotische Zaal werd het gezelschap vervolgens ont vangen door de Eerste Schepen van Brussel (de wethouder van Onderwijs en Schone Kunsten) M. Cotteaq. die in het Frans een toespraak hield en dopr de heer Velthuis werd beantwoord. Veel indruk maakte het bezoek aan het beroemde stadhuis, waar o.m. een portret van Willem de Zwijger werd bezichtigd. Bij Manneke Pis. Manneke Pis stond in zijn hoek je, toen de zangers daar arriveerden en had zich discreet achter een Ne derlandse Vlag verborgen, die ech ter met energiek gebaar werd weg getrokken en het manneke onthul de, gekleed in Alkmaars kaasdra- gers-costuum. Onder geweldige be langstelling van de zijde der Brusse laren zong Orpheus de beide volks liederen en „Het Geuzenvendel op de thuisreis". Het officiële gedeelte van de Maan dag werd besloten met eengrandioos banket in „Grand-Duche". dat onder 1p, na loting met J. Haasbroek presidium^ stond van oud-minister Alkmtar. Groep V 1. A. Schaaps Alkmaar, 3 p.; 2. H. J. C. Bogelet 2 p. Derde klas. Groep I 1. J. Korsman, Alkmaar 3 p.; 2. J. Nijman, Alkmaar P- Groep II 1. J. v. Ekeren Alx- ?fr P- 2. J. v. pol, Alkmaar 1 p. na g met p. j. Woldendorp en P. Glas. (rnt^ PHJzen bestonden "uit boekwerken j en schaakboeken). Aan ]o OWJddtt-uueKen(. 't totst e, r Kirkenier, die zich voor Eioeitea'ï^'COmen van tournooi veel voorbereid se%evel1 cn veel aan r->e door c]e Ren_ had gedaan, werden geboder Vis mooie bloemen aan- Julius Hoste, beschermheer van „Edouard Bauwens", en voorzitter van de Provinciale Raad van Brabant, een functie, die overenkomt met de Neder landse Commissaris der Koningin. De heer Hoste 'sprak over de geest van samenwerking tussen de beide landen en stelde deze reis als voorbeeld van verbroedering, die \lbor de toekomst grote perspectieven opent. Spr. hoopte dat de hier gesmede vriendschapsban den bestendigd mogen worden. Ereleden. Aan de commissieleden werd een halve kaas aangeboden, terwijl „E. Bauwens'voorzitter zich begiftigd zag met een voorzittershamer en een dirigentenstaf. De heren Chausse en, Velthuis voerden het woord en eerst genoemde werd benoemd tot ere-lid van Orpheus, een geste, die beant woord werd met de mededeling, dat de heren K. Böhme, Hartog en Velt huis zich voortaan hebben te beschou wen ais ere-leden van „Edouard Bau wens". Op het concert, dat Orpheus heeft gegeven, komen wij morgen nader terug. De publieke belangstelling had groter kunnen zijn, doch dit werd veroorzaakt door het feit, dat vele Brusselaren met Pasen naar buiten waren getrokken en is ze ker niet te wijten aan te weinig appreciatie voor de zang vin ons Alkmaars koor. DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Abonnementsvoor stelling serie B: „Ik heb de graaf ver moord" ABB-Gebouw, 8 uur: „Wichelroede", Le zing en demonstratie WOENSDAG Gulden Vlies, 3 uur: Kindervoorstelling Film „Dik Trom" BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Mens, durf te leven; tot 14 jaar onder geleide Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur; Goodbye, mr Chipsf tot 14 jaar onder geleide Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: Het ei en ik; alle leeftijden Woensdag 2,30 uur matinée NACHTDIENST TAXI'S D. de Leeuw, Sutartstraat 90; Telefoon 2288 Een auto van de KOFA heeft Zater dagmiddag wel zeer wonderlijke ca priolen uitgehaald. Genoemde wagen stond op de binnenplaats van het ma gazijn aan de Nieuwesloot en de 18- jarige expeditieknecht A. O., woonach tig te Heiloo, zou de wagen, die juist een schoonmaakbeurt had ondergaan, i de, garage rijden. Er gebeurde echter iets, dat niet he lemaal in de haak was. Waarschijnlijk gaf de chauffeur te veel gas of was er een andere oorzaak, maar hoe het ook zij, de auto knetterde full .speed door de garage mitsgaders door de gesloten deuren heeh precies als op de film stak linea recta de Nieuwesloot over eh' werd eerst in zijn vaart gestuit dooi de muur van het oude mannen- cn vrouwenhuis van de Ned. Herv. Dia conie. De sensatie was blijkbaar voor de be stuurder te groot, want hij deed precies wat het geramde muurtje had gedaan: hij zakte door de schok in elkaar. Ge lukkig kwam hij weer dra bij zijn po sitieven en gelukkiger nog hebben zich wonder boven wonder, bij de vreemd soortige escapade, geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Zelfs de auto was niet eens zo ernstig beschadigd. De politie vist, terwijl we dit schrij ven, naar de oorzaak. Wij zouden zeg gen: de lente met Zij, wier familienaam begint de letters en -J l moéten morgen, Woensdag 31 Maart, in het uitreiklokaal van de distribu tie, Ridderstraat, hun nieuwe bon kaarten 800, brandstoffenkaarten en schoenenbonnen afhalen. De uitrei king geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inifosseiingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en het volledig ingevulde formulier. i 3 m 0| Om door J. D, v. Exter~^ 7. Maar Pim heeft zich nu toch ver gist. Want Oom Elmer, die niet weet dat zijn neefjes Pim, Pam.en Pom op weg naar hem toe zijn, stapt juist de deur uit. Hij moet op reis voor zaken en Grietje, zijn huishoudster, zal op 't huis passen. „Dus je wilt mijn orders wel stipt opvolgen hè Grietje zegt Oom Elmer. „Je zorgt, dat alles er keurig uitziet als ik over een week terugkom en denk eromdat je geen vreemd volk in huis haalt". 8. Grietje belooft dat plechtig. Ze is pas in dienst bij Oom Elmer en wil het hem graag naar de zin maken. „U kunt er van opaan", belooft ze Oom Elmer. „Trouwens ik ben zelf veel te bang. Vooral nu met die kermis in de stad hier. Ik heb het niets op dat kermisvolk begrepen. Nee gaat U maar gerust weg hoor. Ik zal goed op alles passen". Gerustgesteld stapt Oom Elmer in zijn wagentje en rijdt weg. Brand in Oudorp Zaterdagamiddag omstreeks 5 uur brak er brand uit in het perceel, dat bewoond wordt door familie G. Mo lenaar, gelegen aan de Dorpsstraat te Oudorp. De brand, welke bij de schoor teen begonnen is, werd direct flink aangewakkerd door een stevige Oos tenwind. De bewoners bemerkten onmiddellijk de brand en ook de bu ren en voorbijgangers zagen een ge weldig/ rookontwikkeling ohder de dakpannen vandaan komen. Men be gon te blussen en het huisraad in veiligheid te brengen. Intussen waarschuwde men telefo nisch de brandweercorpsen van Koe dijk en Oudorp. Het gezin, dat uit 13 personen be staat, werkte van klein tot groot tesamen met de buren om alles nog uit het brandende huis te halen. Inmiddels was de Koedijker brand weer gearriveerd, welke met 2 slan gen op de waterleiding het vuur meester werd. Even later kwam het brandweercorps uit Oudorp. Om een 'verder uitslaande brand te voorko men, werd ook de Alkmaarse brand weer gealarmeerd, die als gewoonlijk in een ommezien van tijd ter plaatse was, doch geen dienst behoefde te doen. In hoofdzaak woedde de brand bo ven. Enkele slaapkamers brandden totaal uit. Voorts verbrandde de ge hele kap. overigens is veel water schade geleden. Dat het perceel zelf is staande ge bleven, is wel te oanken aan het krachtig optreden van de Koedijker brandweer onder leiding van de com mandant A. Metselaar. De Oudorper brandweer stond onder command# van de commandant B. v. Koten. De tentoonstelling van werken van Leo Gestel in het gemeentemuseum m de Breedstraat, waarover wij in ons nummer van Vrijdag uitvoerig hebben geschreven, is Zaterdagmiddag door de gemeentearchivaris, de heer Th. Wor tel, voor een aantal genodigden met een enkel woord ingeleid. Het "eigenlijke openingswoord werd gesproken door de kunstschilder Jan Ponsteyn uit Bergen. Deze is 'n jeugd vriend van wijlen de heer Gestel. Zij kenden elkaar verder op de toenmalige Normaalschool voor tekenleraren en zijn altijd bevriend gebleven. De heer Ponsteyn had reeds jaren begrepen wat er in de jonge Gestel stak en zijn ver wachtingen 'zijn uitgekomen. Op onder houdende wijze heeft hij over de schep per van al het daar bijeen gebrachte werk gesproken, waarna de aanwezi gen in de gelegenheid werden gesteld het te bezichtigen. Mevrouw Gestel was bij de opening der expositie aanwezig. Wij wekken nogmaals allen die m beeldende kunsten belang stellen op, deze tentoonstelling te gaan bezichti gen. Veel is er de laatste maanden geschreven en gesproken over de totali sator die in 1911 ophield te bestaan en in 1941 weer op de banen verscheen om vervolgens na de bevrijding weer te verdwijnen. De totalisator, die in ieder land d# mensen op wettelijke wijze de gele genheid biedt op de renbanen te wedden, vormt daardoor een belangrijke bron van inkomsten voor die staten. Alleen in Nederland wordt alleen nog gesproken en geschreven over die „toto" en gokt men hier bij de bookmakers, de parasieten van het ren- en drafwezen. Op alle manieren is dat gokken bij rennen cn draverijen tegengegaan, maar onverbrekelijk is dat gokken nu eenmaal met deze sport verbonden. Twee wegen staan dus open: Wil men de paardensport handhaven dan dient de totalisator weer op de baan te verschijnen, maar, zegt men, wed den is onzedelijk of immoreel, dan dient de paardensport te verdwijnen. 'niet toereikend zijn om behoorlijke prijzen aan de winnaars uit te betalen. Een aantal mensen blijft echter komen en zet geld uit bij de bookmakers. Is het wedden door middel van de totalisator inderdaad immoreel? Is dat wedden meer immoreel dan bijv. een Staatsloterij, die toch niets anders is dan - een gokje wagen, waaraan tallo- Doorgaans zullen deze mensen op de favorieten zetten en wanneer inder daad een favoriet wint, zal de ver dienste voor de bookmaker gering zijn. Er zijn echter eigenaren of pi ze mensen deelnemen die eigenlijk dat queurs van Paarden die.als favorieten etaon ffnrlAArlTT/M-frl r»r\ - "1 „h irnvi „1- geld voor een gokje niet kunnen mis sen? Wij nemen niet aan dat de rege ring een loterij zal toestaan die naar de mening van die regering immoreel zal zijn. Dat doet deze regering en de Staatsloterij is dan ook niet immoreel of onzedelijk. Maar evenmin als de Staatsloterij is de totalisator onzedelijk, want dit is ook niets anders dan een gokje wa gen, waarbij men de grootte van de inzet zelf kan bepalen, evenals bij de Staatsloterij. Bij de Staatsloterij gebeurt geen zwendel zult u zeggen, maar dat zal bij de 'totalisator ook niet he! geval zijn wanneer deze onder staatstoezicht komt te. staan. Ook tijdens de rennen zal er van zwendel dan geen sprake meer zijn want met het verdwijnen van de „bookies" verlaat de zwendel de renbaan. DE „BOOKIES". Hoe is het dan mogelijk dat door de practijken van de bookmakers (je cor ruptie en combine op de baan in de wereld kwam? Wanneer men op een renbaan aan wezig is en er is geen totalisator, dan is men verplicht om, wanneer men wil wedden, naar een bookmaker te gaan. Deze mogen hun praktijken niet uitoefenen en dus lang niet iedereen wil bij deze mensen spelen. Niet al leen om het gevaar dat hieraan is verbonden maar ook door de oneer lijke handelingen van sommige dezer lieden. Het gevolg is dat de publieke belangstelling voor de rennen miniem is geworden, waardoor de inkomsten voor een organiserende vereniging staan gedoodverfd en zich van een prijs van f 100 of f 200 kunnen verze keren, die echter met een f 500 om zijn te kopen om niet te winnen, waardoor een outsider wint. Dan is de winst van een bookmaker groot en het publiek is „geflest". DE TOTALISATOR. Wanneer nu de organiserende vereni ging in staat is om prijzen te betalen van f 500, dan bestaat er voor een eigenaar of piqeur geen aanleiding om zich te laten omkopen. Maar deze prijzen kunnen alleen maar betaald worden bij een grote publieke belang stelling die weer komt zodra de tota lisator verschijnt en de bookmakers met de zwendel verdwijnen. Voor outsiders doen deze grote be dragen misschien wef wat vreemd aan, maar de ontzaglijke grote kosten, verbonden aan de training, jockey deel name (o.a. vervoer en verzorging) zijn zo groot, dat hier heus geen abnorma le bedragen worden genoemd. Het verschijnen van de totalisator heeft nog andere voordelen. Een be paald percentage van de gehele inzet werd en kan worden gebruikt om de gehele Nederlandse fokkerij, zowel van paarden, varkens, rundvee e.a., te steunen, terwijl bovendien de inkom sten voor de staat ook belangrijk gro ter zijn. Op 't prachtige entrainement van W. Geersen te Valkeveen worden thans weer een veertig paarden voor de courses geprepareerd. Daaronder zijn paarden als Illustre Hannover, Guy Hannover, een zestal Axklt-kinderen. Op bovenstaande foto ziet u een van de helpers van de heer Geersen bezig met Friola, die enigszins weerbarstig is. WAAROM DIT ALLES. Waarom dan toch doorgegaan met de ren- en drafsport, als er* met alle ge weld op de courses wordt gewed. Zoals wij reeds schreven zal een be paald deel van de inkomsten van de totalisator bestemd worden voor de gekkerij. Het behoeft wel geen betoog dat de gokkerij in 't algemeen en voor paarden dus ook, van groot belang is. Hoe beter de kwaliteit van de paar den is en hoe groter het aantal dat wordt gefokt, des te meer paarden kun nen er aan het buitenland worden ver kocht en komen er deviezen voor terug. Het buitenland zal echter alleen paar den willen afnemen die in kwaliteit be ter, in ieder geval niet minder zijn, dan die men zelf bezit. Het zal duidelijk zijn dat kwaliteit alleen wordt bereikt door het fokken met prima dekhengsten en fokmerries. Hiervoor is ook buitenlands bloed nood zakelijk en het importeren van paai den geschikt voor de fokkerij is ont zaggelijk duur. De courses zijn er om te kunnen constateren wat men daar heeft, gefokt en om tot toppresta ties te geraken. En deze topprestaties vormen de re clame, de goodwill, voor het Neder landse paard in het buitenland. Deze materialistische gronden zouden dus al voldoende zu'n om de noodzakelijkheid aan te tonen voor het ren- en draf wezen. Maar in onze gemechaniseerde eeuw is het toch zeker geen overbodige luxe zich zo af én toe eens naar een draverij te begeven om het paard, het edelste en elegantste dier van deze schepping, ie bewonderen in al zijn pracht. En wie zal 'ontkennen dat het geen genot is een paard in volle draf of ren over de baan te zien gaan, een paard dat zich volkomen geeft om als eerste door het lint te gaan. Wanneer men dan op een cours is en onwillekeurig voor een willekeurig paard plotseling een voorliefde, heeft en voor f 1.een ticket bij de „toto" gaat kopen, dan mag en kan dat niet onzedelijk worden genoemd. Bovendien zij die principieel niet willen «pelen behoeven dit niet te doen. Maar gaat men dus alleen naar de cours om te ge nieten van de sport, zal er geen zwen del mogen zijn dus ook geen book makers. De bedoeling van dit artikel is niet om een pleidooi voor de totalisbator te houden, het is alleen bedoeld als een pleidooi voor de ren- en drafsport voor het Nederlandse paard, dat door invoe ring van de totalisator weer de gele genheid zal krijgen om de plaats tussen de buitenlandse paarden in te nemen waar het stond vóór 1911 en waar het recht op heeft.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3