Orpheus beleefde onvergetelijke Brussel dag en in Stoomwassefij „DE VALK" Leerling- Hulpmonteur Waar blijft het monument voor onze gevallenen? Unicum op Nederlands wegen De eerstè vereniging die in 't stadhuis werd ontvangen Re ge n J AGENDA Mr. van Regteren Altena vice-president Bijzonder Gerechtshof Een nieuwe „sport Burgerlijke Stand Reclasseringsraad wordt ingesteld 1 BOTWINNIK 2 EUWE ~3 RESHEVSKY ET 5—3 en 1—, KERES Schoonmaaktijd in t land hij de hand. „BETER DAN OOIT Bonnen halen! Autobus van ultra-modern type Burgerlijke Stand Egmond-i Marjatta's Kers) Egmond ai Schaakvereniging „De Egmonden" Marktbericht jyjIJN beste vriend Cornelis, ge zjjt bedankt voor utv schone woorden," zei de heer Jean C'hausse, de gemoedelijke voorzitter van het Brusselse mannenkoor „Edouard Bauwens" ten afscheid tot „Orpheus" voorzitter, de heer C. Veldhuis. En het waren deze woorden, die zo zeer bljjk gaven van de geest, die heerste tijdens het verblijf van het Aikmaars mannenkoor in Brussel, dat zü ons steeds in herinnering zullen blijven. Want hier wer den banden van vriendschap en wederzijdse waardering gelegd tussen twee volken, die door de geschiedenis werden gescheiden. Maar wederom zullen dóór de geschiedenis de beide volkeren naar elkaar toegroeien en daarvoor is, naast de Benelux, een wederzijds begrijpen en waarderen noodzakelijk. En mede daarom was het verblijf van de ruim 170 Alkmaarse mannen en vrouwen in Brussel zó belangrijk. Wij hadden het voorrecht de gehele tocht naar Brussel met „Orpheus" mede te maken en gaven in ons blad van gis teren daarvan reeds een kort resumé. Nu de reis dan geheel ten einde is en alle deelnemers weer gezond en welbij eigen haard zitten, kunnen -wij rustig constateren dat dit Brusselse zangfeest niet alleen aan de verwachtingen heeft beantwoord, maar deze zelfs vér heeft overtroffen. De wijze waarop „Edouard Bouwens'1 zijn gasten heeft onthaald was inder daad buitengewoon. NAAR ZUIDELIJKE STREKEN. Natuurlijk heerste een opgewekte stem ming onder de Alkmaarders. die Eerste Paasdag naar de op het Waagplein op gestelde autobussen togen, waartoe 't milde voorjaarszonnetje het hare bij droeg. Half negen zetten wij koers in Zuidelijke richting, fen nadat om half drie in Breda de lunch was gebruikt en hindernissen als douane en een lekke band in een minimum van tijd waren overwonnen, bemerkten wij dat wij inderdaad in Zuidelijke streken wa ren aangeland. De glooiende Belgische weiden blon ken reeds helgroen in de zon, bomen waren overtrokken met een licht-groen waas en in de steden waren de terras sen van de cafés vól bezet. Zoals dat meestal gaat arriveerden we iets later dan de aangegeven tijd in het Paviljoen Grand Duché aan de Boulevard Anspach, waar de heer Jean Chausse ons verwelkomde. Enkele le den van Cescle Choral Edouard Bouwens schikten tussen ons in en weldra vormden zich gesprekken over en weer. Zo verliep onder het nuttigen van een broodmaaltijd, gezellige kout en hst zingen van volksliederen de avond. Ter opvolging van de order van het bestuur „vroeg naar bed", reden de bussen om tien uur voor om ons naar onze slaapplaats, het Provinciaal Doof- stommeninstituut te brengen. TWEEDE PAASDAG, de grote dag voor de zangers. En ook weer eenstra- lende zon. Het kon niet mooier! Eerst werd ontbeten in „Grand Duche" en toen ging het in optocht, tezamen met zeven Belgische koren en korpsen met voorop Orpheus' vaandel naar de Rue Royale waar het graf van de Onbeken de Soldaat de niet-dagelijkse voorbij ganger tot een moment van bezinning dwingt. De heer Veldhuis voegde er bij de vele bloemenkransen een van „Orpheus". En" ontroerd luisterden, vele voorbij gangers naar het plechtige „Ecce quo modo moritur"- door Orpheus gezongen. En' weer trokken we, met de stoet dooi de stijgende en dalende, met „kinder hoofdjes" geplaveide Brusselse straten. Nu naar het stadhuis. Een imposant en fraai bouwwerk dat het uitzicht geeft op de niet minder fraaie gilde- huizen aan weerszijden. Voor het bordes zong het koor de Branbangonne, het Wilhelmus en „La Liberte", waarna de ontvangst plaats vond. EEN EERVOLLE ONTVANGST. Allen verzamelden zich in de Go- thische zaal, waar de sfeer van lang voorbije dagen de stemmen deed dem pen. Vannacht is de regen gekomen. De eerste regen van dit voorjaar. Uit.een halve bol van grauwe wat ten drupt hij gestadig omlaag en buiten staat het ruisen als een weldadig geluid tussen de bomen en de struiken. Zacht vervult het alle leven en is overal tegelijk, in de takken, in de goten, in de plassen, zacht zingt het in de lucht met een monotoon gefluister, zacht ruist het naar beneden. Regen maakt nooit lawaai. En de druppels spelen krijgertje langs brugleuningen en licht- draden. Ze huppelen aan de on derkant erlangs, de een na de an der en vallen aan het einde ge luidloos omlaag, op de stenen of in een plas. Hun kleine, bolle lijf jes glimmen van plezier en ze dansen van vreugde en als ze in het water spatten, zijn ze eens klaps verdwenen, opgelost, weg, zomaar. Sommige druppels aarze len lang vóór ze zich laten vallen en overwegen wiegend de afstand, dan ineens laten ze los en wagen de sprong. Die trillende druppel tjes lijken op tranen, maar geen tranen van verdriet. Bij regen hoort geen verdriet, omdat door dé regeri de bomen en de hees ters en de bloemen groeien en om dat de druppels, als straks de zon weer zal schijnen, wel een mil- lioen kleuren hebben. De grijze regen belooft schone dingen. „Orpheus" bleek, naar ons eenBrus selse collega mededeelde, de eerste buitenlandse vereniging te zijn die de eer te beurt viel in het stadhuis te worden ontvangen. Hieruit blijkt wei dat men onze komst in Brussel hogelijk waardeerde! De eerste Schepen van Brussel, wet' houder van Onderwijs en Schone Kun sten de heer Catteau sprak zijn wel komstwoord in het Frans uit. „Met genoegen" zo nemen wü hier uit over, „luisterde ik naar het ge; zang dat mü diep ontroerde. Uit Uw komst blijkt de wil tot samenwer king die een zegenrijke invloed zal uitoefenen op het werk van de Be nelux. Mét Engeland en Fsankrjjk zullen wij werken aan het herstel van West-Europa". En in het Hol lands voegde hij er aan toe: „Ik heet onze vrienden uit Alkmaar hartelijk welkom". De heer Veldhuis antwoordde met er aan te herinneren dat vele moeilijkhe den moesten worden overwonnen om een bezoek aan Brussel te kunnen brengen. Hij bracht warme dank aan de Belgische instanties, die hun volle medewerking verleenden. „Het gezegde „zang verbroedert" wordt door dit be zoek wel volkomen bewaarheid en daarom spreek ik de welgemeende wens uit dat dit bezoek de volken dich ter bij elkaar zal brengen". Een groet van Alkmaar's burgemeester en een kaasje werden overhandigd. Hierna leidde de heer Catteau ons rond in het prachtige stadhuis welks zalen, waarvan de wanden waren over trokken met prachtige gobelins uit de 14e eeuw, een onuitwisbare indruk van schoonheid bij ons achterlieten. Wederom onder geleide van de heer Catteau trokken wij door de smalle straatjes naar de plaats waar „Man neke Pis", de oudste burger van Bel- gië's hoofdstad in zijn bescheiden hoek je het grootst aantal bezoekers trekt. IEDERE 29e MAART IS „MANNEKE PIS" KAASDRAGER. Verscholen achter de Nederlandse driekleur wachtte 't manneke daar het moment af dat hij den volke zijn 51ste costuum, dat van Aikmaars kaasdrager zou kunnen tonen. Het cóstuum dat hem iedere 29e Maart wederom zal worden aangetrok ken. Onmiddellijk nadat de vlag aan zijn voeten viel, deed hij datgene waaraan hij zijn naam te danken heeft en het feit werd op vele gevoelige platen ver eeuwigd. Ook hier sprak de heer Veld huis- en deelde mede dat 't Manneke was benoemd tot voorman van het kaasdragersgilde. Wethouder Catteau vertelde dat Manneke Pis al vele costuums gedra gen had, van de soldaatsuniform tot de rechterlijke toga, maar dat dit het éér ste arbeidej-scostuum was. Onder aan dachtig gehoor van de saamgestroóm- de mensenmenigte zong .Orpheus" de „Brabangonne", het „Wilhelmus" en „Het Geuzenvendel op de thuismars", en werd beloond met een warm ap plaus. EEN GRANDIOOS BANKET. Door het zo uitstekend slagen van de diverse plechtigheden liet de stemming niets te wensen over toen allen in de grote zaal van „Grand Duche" samen stroomden naar de uitstekend verzorg de tafels van Grand Duche. De oud minister mr. Julius Hoste, bescherm heer van Ed. Bouwens nam plaats aan de eretafel tezamen met de heren Spaelandt, voorzitter van de provin ciale Raad van Brabant, de heer Knockaert, raadslid van Brussel en de heren Massaert en Colignon, ere-voor- zitter van Bauwens en de heren Veld huis en Chausse. Een in de puntjes verzorgd diner lie ten allen zich goed smaken en tijdens het dessert werden vele waarderende woorden gesproken. Eerst door de heer Jean Chausse die zeide „te hopen dat dergelijke vertoningen zich zullen her halen" en „dat mensen elkaar zullen leren herwinnen". De heer Veldhuis dankte daarop het koor Ed. Bauwens voor de ontvangst die de verwachtingen verre overtrof. ERE-LEDEN OVER EN WEER. Aan de heer Chausse werd een oor konde uitgereikt met mededeling van de benoeming tot erelid van „Or pheus". Mevrouw Chausse kreeg bloemen. De vereniging Bauwens een ebbenhouten' voorzittershamer, inge legd met ivoor en de dirigent een dirigeerstokje. Bovendien, om denaam van onze kaasstad hoog te houden, reikte men aan elk der ere-cömité-leden een hal ve kaas uit. VRIENDSCHAP BIJ EEN TAFEL MET KAAS. Met zeer sympathieke in perfect Hol lands uitgesproken!, zeide daarop mr. Julius Hoste dat de lagere landen na de oorlog tot het inzicht zijn gekomen dat de lage landen moeten samen gaan en streven naar vrede en blijheid. „Dé vrede is nog wankel. Zingende mensen zijn mensen van Hoeden wille en als hechte banden van vriendschap wor den gesmeed bij een tafel waarop kaas ligt uitgespreid, dan zijn deze dagen niet vergeefs geweest". De heren Veldhuis, Bühne en Hartog, respectievelijk voorzitter, dirigent" en bestuurslid, mochten daarna het gou den ereteken van Ed. Bauwens in ont vangst nemen. DE STAD IN! Na zovéél plechtigheden was het prettig, dat 's middags de stad even kon worden bekeken. De veelkleurige, flit sende lichtraclames, die tegen de avond in bonte verscheidenheid de donkere hemel in oneindige verten deed ver dwijnen, deden ons sprookjesachtig aan, evenals de étalages waar Engelse sigaretten en nylonkousen te kust en te keur lagen. Maar O, die frankjes! Wat zijn ze schaars! En dat was mis schien wel één van de redenen dat om 7 uur des avonds reeds de wandeling naar het Koninklijk Conservatorium werd aanvaard. HET CONCERT. „Orpheus" opende het concert, waar aan tevens medewerkten het „Art Vo cale" en „Ed. Bauwens" beiden uit Brussel en het Leuvense mannenkoor „Zang en Vermaak", met de Braban- conne. De „Litaney" van Schubert in een bewerking van Fred. Roeske, een werk dat is opgedragen aan de geval len soldaten werd staande aangehoord. Ingetogen en plechtig klonk „O bone Jesu" en het koorwerk „L'Orgue" dat zeer veel van de zangers vraagt, trok de aandacht om de goede en boeiende vertolking. Na „Tijdzang" een nieuw ingestu deerd nummer moesten de mannen van Orpheus plaats maken voor „Art Vo cale". Dit kleine, doch excellente Brus selse koor telt achttien leden, waaron der echter enige zeer goede en ge schoolde stemmen. Zij zongen op tech nisch bewonderenswaardige wijze twee bewerkingen van de negro spirituals „Deep River" en „Steal Away". Hieruit en ook uit de wijze waarop do „Serenade 'd Hiver" werd uii/i- voerd, herkent men het meer tempe ramentvolle karakter van onze Zuider buren. Het was jammer dat in dit koor de tenor-partijen iets te sterk waren. Zang en Vermaak" bracht de lichtere werken „De barden van de Maas" cn „Carnaval de Rome". Nadat „Orpheus" op de bekende wij ze „Vexilla Regis" en „.Jerusalem" had gebracht en daarmee een groot succes oogstte, was de beurt aan de gast heren. Zij zongen achtereenvolgens „La chanson des Gulets", „Le chant du Soir" en Le chant des matelots". Tot slot volgde nog het Wilhelmus, dat eenstemmig werd gezongen. En daarmede was dan het einde gekomen aar, een genotvolle dag. „j, We dronken in „Grand Duche" weer e.en kopje .koffie en gingen omstreeks half twaalf naar het instituut. - WOENSDAG Gulden Vlieg, 3 uur: Kindervoorstelling Film „Dik Trom Galden Vlies, 8 uur: Koorklassen Joh. Kuiper. Victory-Hotel, 8 uur: Lezing de heer Goettsch voor „Oud-Alkmaar". DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: AVRO's Bonte Dinsdag-avondtrein-tournee. BIOSCOPEN'! Harmonie Theater, 8 uur: Mens, durf te leven: tot 14 jaar onder geleide Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Goodbye, mr Chips! tot 14 jaar onder geleide Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: Het ei en ik; alie leeftijden Woensdag 2,30 uur matinée NACHTDIENST TAXI'S. D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. Bij Kon. Besluit is benoemd tot vice- president van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam mr. A. D. van Reg teren Altena thans rechtsgeleerd raads heer in het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, tevens president van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. ,TOT PINKSTEREN IN MAAR!" ALK- Om elf uur startten we uit Brussel nadat in Grand Duche nog vele har telijke woorden over en weer werden gesproken, waarbij wel het meest weer klonk het „tot Pinksteren in Alk maar". Helaas is echter tot een 'tegen bezoek aan Holland nog niet definitief besloten. Zeer sympathiek was de geste van de leden van Ed. Bauwens om aan alle leden van Orpheus een pak kof fie en wat chocolade aan te bieden! In de vrolijkste stemming reden we Antwerpen-waarts, alwaar eventueel resterende frankjes nog konden wor den uitgegeven. Om negen uur arriveerden de eerste bussen op het Waagplein. Geen wanklank werd gedurende de ze hele reis gehoord en de bestuurs leden van Orpheus met hun kranige dirigent Karei Bühne, die allen zo veel, schier, onoverkomelijk veel werk hebben verricht, zijn mannen die met voldoening op hun werk kunnen terugzien. „Wellicht gaan wij og wel eens ver der" zei de heer Veldhuis. Weinji wq wensen hem bij die rei zen, dan evenveel succes als in Brussel! Er heef zich in Alkmaar een nieuwe sport ontwikkeld In de wijk rond de Van der Woudestraat komt het de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat de vuilnisbakken, d!e buiten gezet worden, als de wagen van de reiniging in de buurt is, later spoor loos blijken te zijn verdwenen Ons is een adres bekend, waar onlangs eerst het deksel werd vermist, een week later de emmer*en weer een week later een tweede, die aangeschaft was, ter vervanging van dt oorspronkelijke Ook elders in de- zelfde straat bleek men zijn vuilnisvat plotseling te missen Informatie bij de politie bracht aan het licht, dat men daar de Alkmaarse jeugd verdenkt van deze euveldaden Voor de ouders ligt hier de taak, toe te zien op de gedragingen hun nen spruiten, die vooral in deze omgeving wel eens te wensen overlaten En de jeugd kan zich ervan overtuigd houden, dat de politie scherp zal opletten Geboren: Johannes, z. v. J. J. Zevenhek en J. de Grand. Tjalling, z. v. H. J. Dolle en E. J. Stevens. Dirk J., z. v. D. A. Lute en A. L. Geuens. Martinus C„ z. v. C. Dek ker en G. J. Boersma. Marianne R„ d. v. J. A. Hassing en F. W. Ko- nieeznij. Josephus, z. v. S. Kinkhou wers en M. van Hooff. Cornelis, z. v. A. Pol en C. Spaargaren. Gehuwd: Barend Mol en Helena P. Filius. Michael M. Baars en Ma-' ria A. A. de Wit. Overleden: Hendrikus P. L. van Laar, oud 64 jaar. Trijntje Bakker, oud 75 jaar. Jacoba Broek, oud 48 jaar. De volgende maand zal hier worden ingesteld een reclasseringsraad. Daarin zullen zitting nemen een lid van de rechterlijke macht, de directeuren der strafgestichten, de ambtenaar van de reclassering en een afgevaardigde van resp. de R.K. Reclasseringsvereniging, het Genootschap tot Reclassering, de Prot. Christ. Reclasseringsvereniging en Het Leger des Heils. RUSLAND i NEDERLAND SMYSLOF RUSLAND VER STATEN I* Rondè 2-5 en 3~ 2® Ronde 3® Ronde 3-1 en 4-^ 4® Rohde i 1-1 en 2-3 5® Ronde 4-2 en 5-1, 6e Ronde 5-2 en 4-3 7® Ronde 3-5 en 2-1 8® Rondei 1-3 en 5-4 9e Ronde 4-1 en 3-2 IO® Rónde j 2-4 en 1-5 SPEELT 2-5 DAN HEEFT Z W1T J EN 5 ZWAR RUSLAND Na het beëindigen van de laatste party om het wereldkampioenschap scha ken in Den Haag, geven ivü hierbij 'n overzicht van de stand na de eerste twee ronden. De drie laatste ronden worden in Moskou gespeeld. Men schrijft ons: Vrijwel iedere Alkmaarder kan U brengen op de plaats waar in de be ruchte oorlogsjaren enige van de onzen op lafhartige wijze zün vermoord. Die plaats is in de Wilhelminalaan waar wij sinds het eind van deze verschrik king in de avond/ren van de 4e Mei heentrokken. Door een stille groet en enige bloemen brachten wij dan hulde aan deze cn alle andere helden die op een dergelijke wijze hun leven gaven in de strqd voor het doel dat wij nooit mogen vergeten: „De vrij heid van ons volk". Op deze plaats nu staat thans een gedenkteken, ten minste als men dit zo noemen wil, maar het is voor velen een ergernis en een stad als Alkmaar onwaardig. Het was dan ook in December 1946 van het toenmalige A.B.C. een goed idee om een actie op touw te zetten om te ko men tot het oprichten van een ander ge denkteken. Men riep hiervoor de me dewerking in van de verschillende buurtverdenigingen om de nodige gel den bijeen te brengen. Het bedrag dat toen bijeen gebracht is moet volgens de Een kind kan niet de was doen, maar „DE VALK" wel. Daarom Uw was naar STOOMWASSERIJ „DÈ VALK", Noorderkadc 68, Tel. 3776, Alkmaar. Zij, wier familienaam begint rtiet de letters L en N moeten morgen, Don derdag 1 April in het uitrelklokaal van de distributie, Ridderstraat, hun nieu we bonkaarten 806, brandstoffenkaar- ten en schoenenbonnen afhalen. De uit reiking geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brand- stoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en het volledig ingevulde formulier. PREMIEREGELING WONING VERBETERING EN -SPLITSING. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat voor het verbeteren en/of splitsen van bestaan de woningen een premie van overheids wege kan worden toegekend tot 60 pet. der kosten voorzover deze niet meer dan 2400 bedragen. Nadere inlichtingen over de voor waarden, waaronder de bedoelde pre mie kan worden verkregen, worden verschaft ten kantore van Openbare werken, Keetgracht 1—3 alhier. laatste A.B.C.-vergadering niet tegen gevallen zijn. Op deze vergadering werd het A.B.C. evenwel ontbonden doch het bestuur gaf zijn toezegging om de plannen betreffende het gedenk teken verder uit te werken. Inmiddels is er zo ongeveer een jaar voorbij gegaan doch de houten kist staat er nog steeds en over de plannen x'oor het nieuwe gedenkteken wordt niets meer vernomen. Wij weten ook dat het niet zo eenvoudig is en dat men rekening mo.et houden met verschillen de instanties, maar wij zouden het toch zeer op prijs stellen als het publiek be kend gemaakt zou worden hoever deze plannen gevorderd zijn. Temeer omdat vrij ook al eens van onze leden moesten horen: „Hoe staat het toch met het nieuwe gedenkteken waarvoor toen gelden ingezameld zijn?" Deze vraag zal wel niet alleen aan ons zijn gesteld. Laten we echter hopen dat de plan nen voor een nieuw monument in een vergevorderd stadium verkeren en dat het spoedig onthuld kan worden. En dan niet achteraf in het rozenpark r.f zoiets waar alleen een eenzame wande laar het ziet, doch aan een hoofdver keersweg opdat duizenden het zullen zien en nog een wijle zullen denken aan diegenen, die hun leven gaven vöör onze vrijheid. Dat het een aansporing voor ons allen moge zijn om o.m. onze uiterste kracht in te spannen opdat een tijd zoals wij die toen doorgemaakt hebben tiiet ifiëer terug komë: En nu nog dit: Hoe gaat het nu het A.B.C. ontbon den is dit jaar met de herdenkingtocht op de 4e Mei? Wij voor ons hopen dit jaar mee te trekken in een stoet bestaande uit alle Alkmaarders en niet, zoals de vorige jaren, met veel kijkers aan de kant, U geachte redactie inmiddels onze dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het bestuur der buurtver. Dijkgraafstraat. (Het ligt voor de hand, dat, als er een blijvend gedenkteken komt, dit zal worden opgericht op de plaats waar nu reeds het tijdelijke geplaatst is. De beste plaats daarvoor is zeker de plek waar deze verzetshelden gefusi- leerd zijn. Red. Alkm. Crt.) Reeds eerder hebben wij enkele re gels gewijd aan de nieuwe aanwinst xan de NHADO, de grote General Motors-Diesel, die dezer dagen voor liet eerst op de xveg verscheen. Gis teren echter waren wij in de gele genheid, een speciale prpefrit met deze nieuwe reus-van-de-weg te ma liën en het gevaarte van binnen en van buiten grondig te bekijken. In derdaad mag hier van een unioum worden gesproken. De xvagen, xvaar- van er in heel Nederland sleohtséén aanwezig is, heeft als demonstratie wagen dienst gedaan, tot hy aan de Berger Bus werd toegewezen. Be halve naar Nederland werd er één naar België uitgevoerd, die daar thans voor de Spoorwegen loopt. De bus, die eerlang definitief tussen Bergen en Alkmaar in dienst zai xvorden gesteld, xverd na de demon- naties aan de NHADO toegewezen. ALLES AUTOMATISCH De Diesel biedt zoveel .technische snufjes en zoveel nieuwigheden, dat 't ondoenlijk lijkt, ze allen te beschrij ven. De motor is achterin gebouwd en maakt een dergelijke solide indruk, c'at men onmiddellijk bemerkt met 'n goed product van General Motors te doen te hebben. Er is aan deze bus bijna niets, dat niet automatisch werkt. Zelfs de versnelling bedient zichzelf. De chauffeur heeft daardoor zijn han den vrij voor zijn passagiers, zodat 'n massa tijd wordt bespaard. Zolang de motor loopt, behoeft hij slechts het gaspedaal in te drukken en de zware •wagen schuift weg, om automatisch in de versnellingen in te koppelen. Op vallend is de bijzondere constructie van de voorruit, waardoor deze vrij van spiegelingen is en de chauffeur te allen tijde een vrij uitzicht heeft. Bovendien heeft de voorruit, evenals trouwens alle ramen een constructie, waardoor xvarme of koude lucht er langs kan strijken, zodat ze nooit be slaan. Dit is een onderdeel van de cen trale verxvarming, die alleen al 8500 gulden kost en waarbij lucht langs ra men en onder de banken wordt inge blazen, waarvtn de temperatuur gere geld kan worden. De bus heeft Wes- tir.ghouse luchtdrukremmen. RUIMTE GENOEG Probeert U maar niet, in deze bus grapjes uit te halen, nog vlug éven instappen door- -de achterdeur, of de nooddeur openen, of iets dergelijks, xvant onmiddellijk xvordt de cheuffeur gewaarschuwd door een kleine sirene. Daar komt nog bij, dat hij door een stelsel van spiegels altijd zijn hele wa gen kan overzien, hoe vol deze ook is En vol kan deze wagen zijn. Alleen, het valt niet zo op. Als alle zevenen veertig zitplaatsen zijn bezèt en de bus laadt er nog vijfenveertig passt giers op staanplaatsen bij, trekt de motor zich daar niets van aan en laat dé bus even vrolijk wegsnorren, alsof deze leeg was. En bovendien is er dan nog ruimte genoeg om behoorlijk te zitten en te staan. SNEL EN BETROUWBAAR Van Alkmaar naar Bergen in tien mi nuten. Binnen die tien minuten alle passagiers uitgestapt door de beide dub bele deuren, dat is het resultaat, dat de passagiers zullen merken, zodra de lu- xueuse wagen eenmaal geregeld gaat lopen. Er is wel ontheffing ver leend, maar er zal toch In het dak een r.oodluik moeten xvorden aangebracht. De tekeningen daarvoor komen uit Amerika, want men voelt er niets voor, in het xvilde weg te gaan breken. Dan krijgt ook de wagen de bekende blau we kleur en zal een sieraad gaan vor men op de weg tussen Alkmaar en Ber gen. De heer De Jong, bedrijfsleider van de NHADO, met wie wij de proefrit maakten, is terecht trots op de nieu we bus, die in de praktijk zeker haar waarde wel zal bewijzen. In Amerika, waar dit type allang is ingeburgerd, rijdt men er trajecten van veertien-, vijftienhonderd kilometer mee, tot volle tevredenheid van de onderne mers. Alkmaar en Bergen hebben 'n primeur. Zij worden verbonden door een autobus, die in heel Nederland haar weerga niet vindt en die een uni- culn vormt op Nederland'* wegen. Geboren: Ferdinand, z. v. A. P. J. van Nimwegen en R. de Ruiter. Annelies, d. v. C. van Drunen en M. W. Dalman. Wilhelmina M., d. v. D. Metselaar en A. M. Sandkuijl. Yvonne B. M., d. van C. Hoogland en A. E. Blankendaal. Ondertrouwd: Frans A. J. van Heck en Nelly Parma. Arnolr dus P. Rits en S. M. J. Leegwater. Frits van Merkenstein en Neeltje W.. van der Meijden. Godfried ft. Lavalije en Renée M. H. Overtoom, Cornelis p. Hoed en Elisabeth C. Kerkhoff. Jan J. de Moei en Meta Kreb. Gehuwd: IJpe Koetzier en Catharina van den Berg. Overleden: Jan Kaal, oud 73 jaar, geh. m. A. Blom. Adrianus Balvers, oud 64 jaar, geh. m. A. Wit. BRIDGE. Het le viertal der Alkm. Bridge club „ABC", bestaande uit de heren C. SchoorlA. Visser en J. Ple— D. G. Weisenborn, behaalde in de le klas van de Nederl. Bridgebond het kampioenschap van het district N oordholland-N oord. Na 10 wedstrijden tegen de le vier tallen der clubs van Bergen, Castri- cum, Purmerend, Krommenie en Zaandam, werd dit viertal winnaar in afdeling A. Vervolgens won het tegen de winnaars der andere afde lingen, het laatst tegen Den Hel der I, waardoor het kampioen werd' van dit district. Op Zondagen 4, 18 en 25 April a.s. zal dit team uitkomen tegen de drie districtskampioenen van Amsterdam om het gewestelijk kampioenschap, Gewest I. Het winnend team uit deze strijd zal naderhand dingen naar het landskampioenschap. In 1946 werd het Alkm. team landskampioen der 2e klas. Twèede Paasdagavond voer< Toneelvereniging „Nooit Veri de zaal van Th. Swart Marjatl op. Dit is het tweede deel var jatta-trilogie. Het spel bean aan de verwachtingen in de z men het ietwat in oude roi trant getinte toneelspel met Vi volgde. Men leefde mee met fineerd belaagde onschuld wier vermeende schuld bewez geacht door de achteloze verk de mond van haar eigen lie' dochtertje Ingrid. Doch in nacht kwam alles tot klaarhei het Kindje, zoals in de loop spel was voorzegd, dus toch wi en huiselijk geluk op aarde g( De fleurige kleding gaf aan zijn bijzondere bekoring. Voo neelgroep, die nog maar heel staat, heeft Nooit Verwacht stap gezet, die in de goede gaat. Bij het herenspel miste geslotene en zware van h< karakter. Hier had scherper 1 lochtelijker gespeeld kunnen Grote bewondering dwong het Marjatta af, die naar waa draagster van het stuk is ge zonder wie het een mislukking geworden. Ane gaf blijk tone bezitten. Lief was het spel va die door een 9-jarig meisje pittig xverd gespeeld. Moge Ni xvacht in de goede richtin x'oortgaan. Jammer dat het laag gebouwd is, waar men nog aan kan wennen, maar b« rend xvas dat bij het opgaar doek veel te lang werd doo iets xvat met een klein beetje g voorkomen kan worden. De zaal was tot de laatste p zet. Dinsdagavond vond de tv» x'oerlng plaats. De regie xvas i: van Th. Buis te Heiloo. De uitslagen van de laatst 1 onderlinge clubcompetitiewe luiden: Eerste afd.: P. Mante- 0—1; K. Groot—J. Koopman 0- d. BrinkA. Heere 01; H. J. de Waal 0—1; J. van Don- 1—0; J. Zijp—J. Valkering Tweede afd.: A. Huitema—I 10; N. Kraakman—Beernii Hopman—de Vries 0—1. Met grote vreugde geve xvij kennis van de .g> hoorte van onze zoon e broertje ALBERT. K DOETS F. DOETS— DE WAAI DICK HAN. Alkmaar, 30 Maart 191? Houttil 19. Gevraagd NET MEISJE, box'en 18 jaar, x\ d. of cn n. Huiselijk verkeer. FIRMA REIJER KOI Kooltuin 25. Alkmaar. Gevraagd ATELIERMEISJE, half 26 uur. DIENSTMEISJE, 8—3 uur Fa. J. LÏND Az., Heerei straat 5, Alkmaar Tel. 2474. Gex'raagd: OCHTENDMEISJE (gezin z. kind.) MexT. SCHOORL. Kenne merstraatxveg 177. Ten kantore van M: G VAN HILTEN, Oud< gracht 102, Alkmaar xvordt gevraagd EEN SECRETARESSE. Aanmelden Vrijdag April a-s. tussen 12 'i 14 uur Mevrouw MEISCHKE Wilhelminalaan 3, AU maar, xraagt voor direc EEN NET DAGMEISJE, als tweede meisje, nie ouder dan 18 jaar. Zich aan te melden de avonds na half 8 behalx Donderdag 1 April a.s. Terst gexT.. een nettte HUISHOUDSTER, in kl. arbedersgez. n oui dan 40 j. A BEST. Gou H 9, Hoogwoud. Op de Dinsdag gehouden veemarkt was de aanvoer: 245 nuchtere kalve ren x'oor de centrale. gevraagd. JAC. MET'S AUTOM* UIELBEDRIJF N.V AH maar. Aanm. werkplaats Frieschexveg 22 X-V. DE ALKMAARSCH IJZER- cn MET AA] ''1ETERIJ te Alkma; waagt KOTTERAAR. Aangename werkkring Pensioenfonds aanxvezi oon x'olgens C.A-O. de Metaalnijverheid.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2