c DE De Siad en Omgeving, r Voor het eerst in aanraking met het gerecht m/< Ontboezeming Invasie in Noord-HoMand De Schoutenstraat verrijkt AGENDA KOOPT UW VULPENHOUDERS BIJ EEN VAKMAN MET GOUDEN «PEN VANAF I 14.75 MET VOLLE GARANTIE VULPOTLODEN VANAF f 1.35 VULLEN VAN BALL-POINTS f 1.00 P.O.A. N.V. PAYÖLOP 7 r" T"om in het Gulden Vlies Bonnen halen! leder Nederlander zwemmer Het Slachthuis jubileert Charmante kinderzang o.l.v. Johan Kuiper Schoolvoetbal Voordracht over de Matthaüs Passion Ir. G. Tj. POPPENS verlaat het Hoogheemraadschap Tallozen namen afscheid Van de politie Kampioenschap cadre 35/2 6—9 Langedijk. Prof. Schermerhorn in „Concordia'' Noordscharwoude. Beg Zuid-Scharivoude in van brand Dirkshorn. Woning afgebrand Marktberichten Prijsraadsel Bij de Politierechter Voor de tweede maal stond Wil- helmina V. uit Alkmaar voor de Bij zondere Politierechter, mr. Stoffels, terecht. De eerste maal dat- zij moest verschijnen, vertelde zij dat haar aankoop van 160 kg. kunsthoning en 50 kg. suiker voor eigen gebruik was bestemd. Zij had een kwaal en moest daarvoor veel zoetigheid innemen. De hoeveelheid was echter dusdanig groot dat mr. Stoffels die bewering niet vqor zoete koek wilde aannemen en de zaak aanhield om eerst eens in lichtingen te laten inwinnen. Dit was geschiedt, zodat Wilhelmina V. Woensdagmiddag voor de tweede maal op het matje stond. De inlichtin gen waren echter niet onverdeeld gunstig, want haar huisdokter had ver klaard dat, hoewel zij op dieet moest leven, de aankoop wel fantastisch groot was. Ook haar echtgenoot vond de hoeveelheden rijkelijk groot. Ver dachte bleef echter bij de lezing die zij de vorige maal gaf. Mr. Vellinga geloofde niets van het verhaal en meende dat verdachte de ziekte eigenlijk meer als dekmantel van haar clandestiene aankopen ge bruikte en eiste f 500 of 3 maanden gevangenisstraf en 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Hechter: „Wat heeft u hierop te zeg- .gen". Verdachte: „Ik heb van die honing en suiker ook in het huisgezin besteed. Als je het eenmaal in huis hebt gaat dat zo. Wie heeft er tegenwoordig nu niets te kort? Is het niet zo?" Rechter: „Dat 'moet u mij niet vra gen". Verdachte: „Ik ben nog nooit met de-rechter in aanraking geweest." Rechter: „Nu, dan bent u het nu met mij." Die aanraking kwam nogal hard aan, want conform de eis werd Wil helmina V. veroordeeld. Ook de volgende verdachte, A. A. uit Heiloo was reeds eerder voor geweest. Hij was echter vrijge sproken van hetgeen hem de eerste maal ten laste was gelegd. Het ging over 180 kg. cacaoboter en 500 kg. kunsthoning die hij had doen verko pen. De eerste maal stond in de dag vaarding, dat A. deze partijen zelf had verkocht. De tweede dagvaarding was echter in overeenstemming met de feiten, zodat verdachte er minder gunstig afkwam, f 300 of 1 maand en een voorwaardelijke straf van 1 mnd. met drie proefjaren was de uitspraak. Mosterdzaad. De vertegenwoordiger Willem v. H. uit Alkmaar had voor een fabriek 'n partij mosterdzaad gekocht. Daar hij echter geen erkenning als handelaar had werd hij voor deze handel tot f 150 of 30 dagen veroordeeld. Een moeiljjk beroep. De Alkmaarse logementhouder Ja cob T., had twee bonkaarten gekocht enümet een tientje winst op het Wa- terlooplein in Amsterdam weer ver kocht. Rechter: „'Waarom, heeft u dat ge daan?" Verdachte: Er kwam iemand bij me die om geld verlegen zat en die wilde mij die twee kaarten verkopen. Om die man te helpen heb ik dat gedaan. Rechter: „Niet gek 'hé, een mens geholpen en een tientje verdiend." Officier: „Er zit een raar luchtje aan deze hulp" De verdachte vond dat er een lucht je zat aan de straf die de officier eis te. Tegen de f 50 of 30 dagen "maakte hij geen bezwaar maar een maand voorwaardelijk met drie proefjaren stond hem niet aan. Hij meende dat logementhouder een gevaarlijk beroep Ieder jaargetijde heeft zijn bekoring, de zomer, de herfst, de winter, maar vooral het voorjaar. Maar het voorjaar maakt je be wust van gevoelens, die opwellen en baanbreken en zwellen als de knoppen, tot ze zich uiten in soms verstandige en vaak dwaze din- gem In lachen tegen de blauwe luCTlt, in praten met van die heel kleine dreumessen met afzakkende kousjes, in het thuislaten van je overjas, nèt als de wind weer guur giert, in het zien en opmerken van allerlei plezierige dingen van alle dag, waaraan je anders ge woon zoudt voorbijlopen. Dat ge voel heeft geen naam, maar het is zo oud als de wereld. Het woon de in Orpheus en Eur-idice en maakte, dat zij niet zonder elkaar konden leven, het huisde in Ro meo en Julia en inspireerde tot serenades, het leefde in Leopold van België en deed hem Caroline Lacroix huwen, die eerst was vrouw was en barones De Vaughan werd. Het zwelt in de dichter en dringt zijn hand langs de regels van schone verzen, het bestuurt de boer, die achter de ploeg door de akker trekt, het laat de zee man sfil uitstaren over de violette avondzee en hem zijn eenzaamheid vergeten. Het woelt en dringt in ieder menselijk wezen, dat ogen heeft om te zien, en oren om te fioren. En het is ook in het hart van LEOPOLD. was. vooral met zo'n maand voorwaar delijk achter de deur. Dat vond de rechter ook en daarom kwam er dn de voorwaardelijke straf geen verandering. De boete werd met f 25 verhoogd. De dag vóór St. Nicolaas was er iemand bij Cornelia v. d. N.— R. gekomen die in financiële moeilijk heden zat. Deze vroeg aan haar een tabakskaart in pand te willen nemen, opdat hij wat St. Nicolaasgeschenken voor zijn kinderen zou kunnen kopen. Cornelia had een medelijdend hart en nam de tabakskaart en gaf f 20. Mr. Stoffels wees haar op ''t foutieve van deze handeling en vertelde haar dat dit strafbaar was. ,Ik heb al straf genoeg gehad", zei verdachte, „die twintig gulden ben ik kwijt en dan nog de straf van mijn man." De Officier meende dat ook hier driemaal scheepsrecht is en voegde bij de straf van de man nog f 10 boete of dagen, waarmee de rechter accoord ging. Boeiende lezing voor „Oud-Alkmaar" Na een inleidend wo'ord van de voor zitter der vereniging „Oud-Alkmaar", heeft gisteravond in het Victory-Hotel de heer R. P. Goettsch gesproken over het onderwerp „Invasie van Engelsen en Russen in Noord-Holland 1799". Een zeer talrijk publiek heeft de duidelijke uiteenzetting' van de heer Goettsch .aan gehoord en is rijker heengegaan, dan het gekomen was. Immers de heer Goettsch is erin geslaagd zijn toehoor ders te boeien met zijn betoog, waarin hij steeds opnieuw een parallel trok tussen de tegenwoordige tijd en .de ge beurtenissen van twee eeuwen g'eViden. De heer Goettsch gaf zijn publiek een indruk van de omstandigheden en internationale toestanden, die geleid hebben tot deze invasie, die in de Tweede Coalitie-oorlog viel, n.l. op 27 Augustus 1799, nadat eerst de 23e als datum was vastgesteld, die echter ten gevolge van zeer slecht weer mqest worden verschoven. De persoonlijkheden van de verschil lende bevelvoerders Daendels en Du- monceau aan Bataafse, Brune aan Fran se, Abercrombie en York aan Engelse zijde werden door de heer Goettsch be licht en in het juiste daglicht gesteld. Uitvoerig stond spr. stil bij de voorge schiedenis, om eerst na de pauze de eigenlijke invasie te bespreken, die de slagen bij Bergen, Alkmaar en Castri- cum tengevolge had. „Nederland vormt een onmisbare schakel voor hem, die West-Europa wenst te beheersen" zo zeide spr. en legde er de nadruk op, dat dit door alle tijdth heen zo is geweest. De heer Goettsch behandelde de be zetting van Alkmaar, toen de Engelsen hier vijf dagen verbleven en de erfprins bij de koopman Jan Cloeck op de Oude Vest woonde en besloot zijn interes sant betoog met een uiteenzetting over de onderhandelingen, die uiteindelijk leidden tot terugtrekking van de En gelsen en Russen uit onze provincie. De vereniging „Oud-Alkmaar" kan terugzien op een buitengewoon ge slaagde avond. De Schoutenstraat is weer een nieuwe zaak rijker geworden en een zaak, die er wezen mag. De heer H. Eecen. eigenaar van een meubelfabriek op de Schelphoek, heeft ook in de schoutenstraat een pand betrokken, waar hij de meubels op zijn fabriek vervaardigd, te koop, aanbied. Dat. de heer Eecen zijn vak ver staat, verraden niet alleen de ge- etaleerde artikelen. Zijn vakman schap blijkt ook uit de verbouwing van deze zaak, die hij met zjjn per soneel eigenhandig onder handen heeft genomen. Het interieur is vol komen aangepast bij artikelen, die er geëxposeerd worden en het geheel geeft een aantrekkelijke aanblik en wij zijn er zeker van, dat het deze zaak niet aan belangstelling zal ont breken. DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: AVRO's Bonte Dinsdag-avondtrein-tournee. Wapen van Heemskerk, 7 uur en 9.30 uur: Zij, die wij vereren. Sted. Museum, 105 uur: Expositie Leo GeStel. Oude Herberg, Heiloo, 105 uur: Expo sitie Will Kalshoven. VRIJDAG. Gulden -Vlies, 8 uur: H.O.V. Sted. Museum, 105 uur: Expositie Leo Gestel. Oude Herberg, Heiloo, 105 uur: Expo sitie Will Kalshoven. BIOSCOPEN. Harmonie-Theater, 8 uur: Mens, durf te leven, tot 14 jaar o.g. Victoria-Theater, 8 uur: Goodbye, mr. Chips, tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur: Het ei en ik, alle leeftijden. Vanaf Vrijdag). Harmonie Theater, 8 uur: Frieda, 14 j. Victoria Theater, 8 uur: De zoon van Monte Christo, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De zoon van Robin Hood, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S. D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. In massa waren ze weer opgekomen, de Alkmaarse jongens en meisjes, om te komen kijken naar de avonturen van die gezellige dikkerd en zijn vrienden, in de„ Nederlandse geluidsfilm „Dik Trom. en zijn dorpsgenoten", die gis termiddag in het Gulden Vlies Werd vertoond. De zaal was tot de laatste plaats be zet met een luidruchtige schare, die haar ongeduld niet onder stoelen of banken stak en zelfs af en toe probeer de die stoelen en banken van hpn Jplaats te krijgen. En een luid hoera ging op, toen de lichten gedoofd werden en een malle clown uit een circus al lerlei avonturen beleefde in een kos telijke tekenfilm. Reeds eerder hebben wij gesproken over déze film van Dik Trom, waarin de kwajongensstreken van Dik, van zijn blinde buurmeisje Nelly en van zijn vriendjes behandeld worden. Opnieuw moeten wij bevestigen, dat er toch wel groot verschil bestaat tussen de ene kinderfilm of de andere en dan wint deze rolprent het met glans. Want al zijn nu de apenstreken van de dikke Dik ook een betftje brutaal, om ze zo maar aan de spes patriae voor te zet ten, de tendenz, die uit deze film spreekt, brengt toch ook en vooral de goede eigenschappen van deze dorps jongen naar voren en daarom steekt er wel degelijk opvoedende waarde in dit werk. Hpt valt dan ook te betreuren, dat de directie van het Gulden Vlies zich genoodzaakt zag, twee voorstellingen niet te doen doorgaan, in verband met de heden ingaande verhoging van de vermakelijkheidsbelasting. Waar voor culturele films een verminderd tarief voor deze belasting geldt, zou het toch zeker niet ondoenlijk zijn, films als Dik Trom, die behalve, dat ze de jeugd in hun vacantie aangenaam bezig houden, ook noiTpaedagogisch verantwoord zijn, bij deze catagorie onder te brengen. Omdat de jeugd onze volle belangstel ling verdient en nodig heeft. Zij, wier familienaam begint met de letters M en-O moeten morgen, Vrij dag 2 April in het uitreiklokaal van de distributie, Ridderstraat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenenbonnen afhalen. De uitreiking geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restaht brand- stoffenkaart TA 707, waarop bon Res. 2 en het volledig ingevulde formulier. i Reddingsbrigade propageert De Alkmaarse Reddlngbrigade orga niseerde in de Aula van het Gymnasi um Woensdagavond een propaganda filmavond. Het bestuur, dat in korte tijd van een kwijnende vereniging 'n frisse bloeiende club heeft weten te maken, had hiertoe- de medewerking ingeroepen van de heer Schmidt, di recteur van het Sportfondsenbad te Haarlem. In korte trekken vertelde de heer Schmidt, alvorens hij overging tot het draaien van een viertal smalfilms, de geschiedenis van het zwemmen. De Grieken en Romeinen konden vi ij wel allen zwemmen, vertelde spr., en men had in die tijden ook het gé- zegde „Hij kan niet eens lezen of zwemmen", daarmee doelende op iemand die bij ons in een zwakzinnige gesticht thuis* hoort. In de middelden- wen was zelfs het gebruik van water iets zeldzaams en over zwemmen werd niet eens geprakkizeerd. Eerst een zeventig jaar geleden werd de zwem- sport weer wat meer populair en uit die tijd stammen dan ook de eerste zwemverenigingen in ons land. Het wedstrijd-zwemmen is heel mooi zei spr., want als je nu eens 1/10 seconde sneller zwemt dan een ander, komt je naam in alle kranten en een ieder vertelt wat een flinke vent je bent. Maar al ben je nog zo'n snelle zwem mer, een drenkeling uit het"1 water op halen kan je alleen wanneer je red dend zwemmen hebt geleerd. En dit is tcch belangrijker en schept zeker meer voldoening dan het zwemmen van 1/10 seconde sneller dan je tegen stander, Verder wees de heer Schmidt op het feit dat slechts 7 procent van de Nederlandse bevolking kan zwem men, hetgeen hij een krankzinnig laag percentage noemde. Speciaal tot de ou ders zei spreker: Het is belangrijker dat uw kind een zwemdiploma heeft dan een 10 voor rekenen. Als het in het water valt en het kan niet zwemmen is die 10 waardeloos, maar heeft het een 5 en het kan dan wel zwemmen en het valt in het water, dan bestaat Jnog al tijd de mogelijkheid van die 5 een 10 te maken. Het eerste filmpje, dat hierna ver toond werd, liet zien de waterspor ten en In het bijzonder het zwemmen in het algemeen, waarbij enkele al leraardigste opnamen, van de zwem lessen van onze prinsesjes in Canada. De tweede film gaf een beeld van het technische werk van de- Reddings brigade, zoals eerste hulpverlening bij drenkelingen, vervoer en bevrij dingsgrepen, Hierna richtte de heer v. d. .Griend een propagandistisch woord tot de aanwezigen, waarna de heer Schmidt de avond sloot met het draaien van twee filmpjes, waarin de toeschouwers het moeilijke werk van de kustbrigades enhet zwemmen leren aan lichamelijk gebrekkigen te zien kregen. Het gemeentelijk slachthuis bestaat heden 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan is er vanmorgen een korte herdenkings bijeenkomst gehouden waarop we in ons volgend nummer terug komen. Een tamelijk groot programma met veel verscheidenheid was voor deze avond samengesteld, en de belangstel ling hiervoor was uitstekend, er waren maar weinig plaatsen in de grote zaal van 't Gulden Vlies onbezet. Kinderzang blijft altijd aantrekkelijk, maai- wanneer dan die zang deskundig geleid en goed verzorgd is, zoals deze avond, dan wordt weer een echt kunst zinnig peil bereikt. Vóór de pauze kregen we een van RennesTussenbroek programma, twee bekende vrouwelijke componisten die voor de kinderzang de juiste toon wis ten te treffen, en voor wie het crite rium der welluidendheid hoofdzaak was. Deze tot een ieder sprekende mu ziek blijft haar aantrekkelijkheid be houden. Overal trof ons een voorname factor, of het nu betrof „Zon en Zang" van v. Rennes „De muizenpret" van Cor Kuiler. „Naar 't Duinland" van H. v. Tussenbroek doet niets ter zake, het was de „voordracht" welke ieder lied tot een levend gebeuren maakte, én dit is het succesvolle geheim van deze zangklassen. Het speel- en dansliedje van JacquesDalcoze,. uitgevoerd in costuum, viel bijzonder in de smaak, zo als „De lieve Grootmoedertjes", „De klompendans" van Joh. Kuiper had een groot succes, Een charmante afwisseling vormde de Dance Amoureuse"op mu ziek van Beethoven, gedanst door Anne Marie Kühne en Meta de Vries'. Mej. Elsie Gewin verzorgde de klavier bege leidingen en deed dit op zeer volgzame en muzikale wijze, waarvoor wij haar een extra compliment niet willen ont houden. Na de pauze ging het eenvoudige maar alleraardigste kinderzangspel in 2 bedrijfjes „Zigeunerleven" van A. Th. Vis, met begeleiding van strijk orkest en piano, het werd een zeer verdienstelijke opvoering, waar be houdens goede zang, valt te memore ren de regie van A. Jonker en de dansjes ingestudeerd door Anne Marie Kiine. Het publiek toonde zich uiterst dankbaar en liet het aan de nodige bij val niet ontbreken. In ieder geval in vocaal opzicht een mooie en geslaagde uitvoering. MUSICUS. De eerste wedstrijden voor de school- voetbal-competitie zijn weer achter de rug. Het waren de lagere scholen die elkaar fel bekampten om de eretitel „Kampioen 1948". De uitslagen waren als volgt: Afdeling B: Bergen 1—VGLO II 2—0, Oterleelc 1Wilhelminaschool 1 01, Heiloo 1Koedijk 1 50, Bergen 1 Wilhelminaschool 02, Heiloo 1—St. Pancras 1 01. Afd. B II Rochdaleschool 1Vondel school 1 30, Julianaschool 1Linden- school 1 21, Tesselschadeschool 1 Nic. Beetsschool 1 0—1, Rochdaleschool 1—Julianaschool 1 6—4, Nic. Beets school 1Bosboom Toussaintschool 3—1. Afdeling B III: BLO 1—Wilhelmina school 2 53, Bosb. Touss. school II Tesselschadeschool 2 1O. Gaarne herinneren wij er aan. dat morgenavond» om 8 uur in de aula van het Gymnasium» door de heer Corn. Jonker een voordracht zal worden ge houden over Bach's Matthaus Passion. „ORPHEUS" VERBLIJF IN BRUSSEL. De heer Karei Böhne, Orpheus' eminente dirigent, dankt de Belgische oud-minister Mr. Julius Hoste voor het hem uitgereikte gouden ereteken van de Cercle Choral Ed. Bauwens te Brussel. Gistermorgen werd Mn de grote zaal van Het Gulden Vlies te Alkmaar een zeer druk bezochte receptie gehou den ter gelegenheid van het afscheid van ir. P. Tj. Poppens, die na een diensttijd van zeven-en-twintig jaar zijn loopbaan bij het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier heeft vaarwel gezegd, om van een welverdiend pensioen te gaan genie ten. Toen de heer Poppens met zijn echtgenote en dochters werd binnen geleid was de zaal tot de laatste plaats gevuld en zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, enkele woorden van warme genegenheid en vriendschap ten afscheid tot de heer Poppens te richten.. Lange rij van sprekers. Mr. Kamp, dijkgraaf, opende de rij van sprekers en gaf een overzicht van de loopbaan van de scheidende func tionaris, waarin hij de drie eigenschap pen van de heer Poppens tot uiting bracht, n.l. zijn bekwaamheid, zijn ver mogen tot samenwerking met de ver schillende diensten en zijn wil om te slagen. In ons leeft grote sympathie voor Uw persoonlijkheid. Het Hoog heemraadschap is U dankbaar yoor de 27-jarige toewijding", zo besloot mr. Kamp. De heer Groot, penningmeester van het college, sloot zich bij deze woor den aan en memoreerde, dat 't spreek woordelijk geworden driemanschap thans gebroken was, zodat de feeststem ming gebroken werd door het besef, dat een algemeen geacht en bemind vriend heengaat. De heer Erdtsieck sprak namens het "personeel vgn de technische dienst o.n betrok mevrouw Poppens in zijn woor den, die steeds blijk gaf van een „tech nische knobbel", als zij boodschappen telefonisch aannam en doorgaf. Spr. bood een grote koperen bloempot met een fraai bloemstuk aan en namens het overig personeel een sigarepdoos. Namens de arbeiders sprak de heer Hollander uit Petten, die de heer Pop pens dank bracht voor zijn steeds ge toonde goede wil en bood hem namens vijf districten een fraaie aquarel aan, benevens een gemakkelijke fauteuil. Mevrouw Poppens werd bedacht met een bouquet rose anjérs. Nadat ir. Ten Brink, hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat te Alkmaar had aangestipt, hoe de adviezen van de heer Poppens altijd zeer op prijs wer den gesteld, sprak de heer G. van Slin gerland, loco-burgemeester van Alk maar, woorden van waardering, waarbij hij vooral de nadruk legde op hef we gennet, dat dank zij de heer Poppens zulk een grote ontwikkeling door maakte. De heer Groot uit Hoorn sprak na mens de vereniging van Noordhollandse Waterschappen en memoreerde, dat ir. Poppens aan dit college nog als advi seur verbonden blijft, waarvoor spr. dank bracht. Vervolgens spraken nog de burgemeester van Winkel, de heer Krijn namens de Prov. Waterstaat, de heer Van Rossem namens de Shell, de oud-hoogheemraad de heer H. K. Kos ter, de heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, die de scheidende functionaris twee boek werken aanbood. Ir. Poppens dankt. Ir. Poppens nam tenslotte het woord, om alle sprekers dank te zeggen voor hun woorden en voor de hem aangebo den geschenken. Hoewel de heer Pop pens wars is van huldebetoon als dit, had hij toch gemeend, zich deze keer er niet aan te mogen onttrekken. Spr. wentelde echter alle hulde af op de prettige samenwerking tussen de ver schillende takken van dienst, die vol gens de heer Poppens oorzaak was van «S.t slagen van zijn taakvervulling, v Nadat men nog enige tijd bijeen was gebleven, hebben tallozen de gelegen heid te baat genomen, om afscheid te nemen van de heer Poppens, die, met zijn gezin gezeten tussen de vele bloem stukken, steeds weer opnieuw moest ervaren, dat men in wijd en zijd ver- spréide kringen hem slechts node ziet vertrekken. Gistermiddag werd een 3-jarig jongetje in de Tuinstraat door een hond aangevallen. Het jongetje be kwam een vrij ernstig letsel en werd direct onder dokters behandeling ge steld. De hond schijnt in deze buurt een slechte naam te bezitten, althans volgens de moeder van het slacht offertje. De politie stelt een onderzoek ln. Omstreeks kwart vóór 5 passeerde gistermiddag een auto met aanhang wagen een jongeman, die op het voet pad van de Friesebrug liep. De jon geman had er geen erg in, dat ach ter de auto een aanhangwagen zat en stapte van het voetpad af met het gevolg, dat hij door de aanhangwa- gen wrd overreden. Met een gebro ken been is hij per wagen van de G.G.D. naar het St. Elisabeth Zie kenhuis vervoerd. Dit cadre kampioenschap van de Alk maarse Biljart Bond begint hedenavond in café Schermerhorn, het clublokaal van de vereniging „Onder Ons". Er zijn acht deelnemers en wel de spelers: A. V.' Linge, J. Burger en Jac. Smit van „De Optimisten"; W. Watertor en P. Schouten van „Onder Ons", A. Wijkhui zen en A. Buisman van „De Drie Rui ten" en R. Peereboom van „Excelsior". Dit belooft een zeer spannend tour- nooi te worden, daar de deelnemers el kander heel weinig in kracht ontlopen. Hedenavond worden gespeeld de par tijen: Buisman-Wijkhuizen, van Linge- Burger en Watertor-Schouten. Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn, oud minister-president en lid van de Commissie-Generaal, zal Dinsdag 6 April, des avonds om half acht, spre ken in een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid. Er zal ge legenheid zijn voor gedachtenwisse- ling en het stellen van vragen. Velen zullen ongetwijfeld hier wel van ge bruik maken, in het bijzonder over de Indonesische kwestie, waarover zij iets meer weten willen. BENOEMD. Wegens ziekte van de heer Th. Duij- ves, is benoemd tot waarnemend kas sier van de Coöp. Boerenleenbank de heer J. Huitema. Woensdagmorgen omstreeks kwart over negen brak er een schoorsteen brandje uit in het perceel bewoond door de familie Goüösblom. Het zeer oude huis, waarvan het dak voor het grootste gedeelte mét riet is bedekt, is gelegen aan de „Koog". De brand welke bij een kastje naast de schoorsteen begonnen Is, werd ontdekt door enkele kinderen. Terwijl het brandweercorps van Npord- en Zuid-Scharwoude gealar meerd werd, trachtte men- met be hulp van een tuinslang het vuur meester te worden, wat wonder bo ven wonder gelukte. Zo wist men een uitslaande brand te voorkomen. De heer de Graaf heeft zich hier aan zeker verdienstelijk gemaakt. Inmiddels was ook het brandweer corps onder commando van comman dant J. de Jong ter plaatse, doch dit behoefde geen dienst meer te doen. De oorzaak van dit brandje is wel te wijten aan het feit, dat de schoor steen erg vuil was en vol zat met roet en rommel, met het gevolg dat een balkje door de hitte tieeft vlam gevat. Door onbekende oorzaak is Zondag avond te pl.m. 9 uur een arbeiderswo ning, eigenaar de heer C. Molenaar aan de Galgenkade C 24 te Schager- waard en bewoond door het gezin van den Berg tot de grond afgebrand. Met moeite wist de man, zijn vrouw was niet thuis, zijn vier kinderen te redden. Toen de motorbrandspuit, welke na de alarmering zeer spoedig bij de brand aapwezig was. was er van blussen geen sprake meer. Onnodig te zeggen dat de schade voor dit getroffen gezin, vooral in de ze tijd zeer groot is. EXPORTVEILING 31 MAART. Spipazie 3352, winterpeen 7.10— 18.10, worteltjes 15—37, spruitkool 29— 44. roode kool 35, gele kool 11.50— 17.50, prei 48, uien 5865, witlof 24— 62, rabarber 56, radijs 8—15, selderie 6.509, sla 1619, appelen 3455 per kg. WARMENHUIZEN, 31 Maart 1948. Roode kool 26.10—35.10, gele kool 9- 10.60, witlof 48.2050.80. Aanvoer: 8400 kg roode kool, 11900 kg gele kool, 620 kg witlof. NOORDI-SCHARWOUDE, 1 April. 5100 kg witlof I 5565, witlof II 46— 54, witlof III 21—39, 71000 kg gele kool 7—11.30, 22000 kg rode kool 31—37.20, 2000 kg witte kool 8.4015, 1000 ,kg uien 6166, drielingen 39, nep 16. BROEK OP LANNGENDIJK, 1 April. 16000 kg rode kool 3337.60. 87000 kg gele kool 91070. 6700 kg witlof 49.20- 66.-. VKHIH» Doelloos zaten Fred en Coi regenachtige vrije middag speelkamer rond te zien. Op kende speelgoed waren ze al gekeken vonden ze. „Binnc niks aan", meende Connie. Eigenlijk vonden zij dat er stond, waarmee je gezellig t zijn sinds zij bij de schuur ro\ den gespeeld. „Als de waslijr niet waren gebroken had n zeker.geen erg in gekregen wij er nu nog", dacht Freddii Plotseling ging de deur ope kwam eens kijken of ze let speelden. Zij hoefde echter vragen. Hun gezichtjes zeide „Rovertje spelen beviel geli ter, hé? Maar wat zie ik da kinderen, die zwaar ziek zij: kijk eens hoe bleek die zien" En moeder wees ernstig na: de poppen die roerloos op c lagen. „Denkt U ook niet, dokter", tegen Fred, „dat ze waarschij onderzoek naar het ziekenhui: U bent zo knap. Ik zal een t£ len. U gaat dan zeker mee is zuster?" Connie en Fred keken moe- lovig aan. Was het ernst of letje? Neen, een ernstig spel begrepen ze wel. Ineens wilden ze niets mee: vertje spelen weten, maar ee: huis en operatie waren veel Fred, die zich plotseling als c gewichtigste van allen voeld plechtig mede, dat hij juist neerd had en de patiënten in kenhuis werden verwacht. „A opereerd wordt, ben ik er ook Connie happig. „Natuurlijk verzekerde Fre was een volleerd kinderdok haalde vast zijn zakken leeg spijker of iets dergelijks te voor een mogelijke operatie, oude stoel nu een ziekenaut voerde hij zijn patiënten zelf, den van angst, tot voor de zv van he£ ziekenhuis. Even latei Verscheidene kinderen hebben dat ze het prijsraadsel de vori niet moeilijk hadden gevonden. Om eens te kijken of zij wer knap zijn zal ik ditmaal een raadsel opgeven. Als je weet gaat, is het gemakkelijk uit te maar dat is een nauwkeurig w daarvoor zullen jullie wel ev nodig hebben. Nu maar eens zien, wie het van het geheimschri kan c Jan en Kees waren dikke vrien zaten naast elkaar in de bank t eikaars boeken, waarbij ze vo boeken mooi vonden, waarii rovers verteld werd. Op een Zaterdagmorgen voi een briefje in zijn, brievenbus hij het openmaakte, begreep eerst niets van. Hij kon het nic maar hij begreep al gauw dat Jan afkomstig was. Jan wild een boodschap sturen, die alli zou mogen lezen en daarom na een stukje papier, zette er alle van het alphabet op en keek - hoe Jan het" briefje in elkaar had. Hij was een slimme jong had het al gauw ontdekt en precies op het afgesproken ui wezig. Bekijken jullie het .hriefje m goed. Neem er een potlood i stuk papier bij en zet alle letti het alphabet achter elkaar. dan het briefje te ontcijferen de uitkomst naar Tante le nieuwsgierig is wie van haar jes en neefjes dit raadsel kunt lossen. Onder de goede oplossers weer enige boeken verloot Hier volgt het briefje, dat Kees brievenbus vond. Cftuf Lfft f Lpn whonjeebh pn uxff vvs jo i Ebo hbbo xf spwfsukf tqfmfo »,\tie had u dan vermoord? "rle griezelige dokter," zei U 'v toch zeker niet bew De Vries is geweest?" /vrouw Bassing haalde hs eindof -, heb ik gélukkig niet i ein<lehjk weggaan?" U enige bewijs voor "TTat 's geen insinuatie, dat w nianzei de recht Bas/ dank de hemel, dat wij ltelri «Mijn man kan toch te J/,een moord plegen, 't I: praten." "Is er iemand, die kan beve: "/e'°oft U mij niet?" vroeg V u 13 geen kwestie van ge was er nog meer op die 1 "ir/r°UW Jaar3I"a," zei de "Uitstekend, dan kunt U, wj en kur>t vertrekken, of hee

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2