EDEN BLIKSEMREIS DOOR EUROPA In een dag per auto naar de Alpen r Stierenkeuring op het Waagplein m krassen NDE TIE. Matige aanvoer, resultaten goede Inside'' in de Tenniscompetitie Oudorp. Dodelijk ongeval Oudkarspel. Kolfwedstrijdën Hensbroek. Kleuterschoolvereniging Schermerhorn De tante uit Indië Heiloo. Burgerlijke Stand De Rijp. Autobus in brajid Langedijk. St. Pancras. Predikbeurten BENELUX in sneltreintempo MET KEES KRUIT ER ©P UIT V Obdam. Jaarvergadering Boerenleenbank Egmond aan Zee. Uitvoering Achilles Wielrijders cijfers, dfe oezMr cfe V»M in i schuimt, I oor niets t huisraad jarai. VtM k an zuinig ruik I Da s is hat I CIN All R M U N T ah goudf 'taalgleterjj ijnadministratie. GROOTSTE E PRIJZEN. i vilt 643 en O 655. 3 wij zingen voor taillisten geldig m. 22 Mei a.s. voor het laatst bö de distribu- BAK". listen de bonnen ingewezen voor rden verklaard, ilakvellen in het >r of fabrikant, i op opplakvellen fabrikant inleve- enslotte in da •ibutiedienst in- ïgatbevrtj». Gistermorgen in de vroegte al stonden de paaltjes op het Waag plein en werden de touwen gespan nen, tekenen, die erop wezen, dat de dag van de stierenkeuring was aan gebroken. Maar het zou nog geruime tijd duren, eer de eerste dieren wer- den aangevóerd en lange tijd nog lag het Waagplein daar verlaten, in vakjes verdeeld door de gespannen touwen. Langzamerhand werd het eehter drukker. Waar het hier een plaatselijke keuring betrof was de aanvoer betrekkelijk gering, en om omstreeks half twaalf herinnerden alleen enkele hopen sH-o en mest nog aan de keuring. Daar stonden ze dan. in de bolle wind, de stieren en stiertjes, met de zon glanzend op hun strakke huid en de keurmeesters tastten en klopten en deden met schuingehouden hoofd een paar passen achteruit en werkten met meetlat en potlood. Sommige van die stieren kunnen er zo kwaadaardig uitzien, als ze voort stappen, kort vastgehouden aan hoorn touw en neusring en als de adem uit hun neusgaten blaast. Binnen de af scheiding van de touwen wandelen ze dan rond, terwijl de spieren onder de strakgespannen huid rollen en bibbe ren en zelfs de leek kan zien, dat hier prachtige beesten worden- voorgeleid. Fel kijken de ogen de wereld in, on rustig zwaaien de staarten, dof klinken de hoeven op de straatstenen. De haag van toeschouwers rond de afzetting wijkt soms even terug, als de kop van het dier wat te veel nabij komt en de snuivende adem een mouw of jas beroert, maar zij, die hier staan, zijn mensen van het vak en kennen niet veel angst. Later op de morgen stapten de die ren weer tegen de schuine kleppen van de grote veewagens op, onwillig soms, maar toch toegevend, aan de drang van de neusring en de aansporing van de gele, kromme wandelstok achter hr.n rug. De klappen sloegen op, grendels schoven ervoor, de wagens trokken de stad uit, terug naar de bedrijven in de omtrek. De stierenkeuring behoorde weer tot het verleden en de veehouders leven nu in afwachting van de cen trale keuring, die op 23 April in de Bergerhout zal worden gehouden: UITSLAGEN. Wat het technische gedeelte en de uitslagen betreft, tekenen wij hierbij neg het, volgende aan: Hoewel misschien Alkmaar zich niet altijd bewust is, als centrum der pro vincie, die service te moeten bieden, die van deze stad verwacht wordt, wa ren de voorbereidingen en het gereed maken van het keringsterrein prachtig in orde. De harde wind maakte een enkel dier wel wat balorig, zodat er nog al eens een misstap gemaakt werd. De aanvoer was na een aangifte van 41 stuks, matig voldoende, waar nog 8 dieren afwezig bleven. Speciaal in de oudere groep was de absentie te groot, n.l. vijf van de zeven opgegeven die ren. De aangeboden driejarige dieren bleven beide N.H. dus voor het stam beek onvoldoende. Twee van de 19 tweejarige stieren waren afwezig. Een tweetal werd voor het Nederlands- Ründveestamboek de finitief goedgekeurd, n.l. Donker's Frans 10 van S. Jonker, Egmonder- meer en Frans A. 128 van G. Franzen, Bergen. Deze laatste stier werd, door dat aan de productie-eisen was vol daan en het beest zelve B voor uiter lijk haalde, rijkspremiestier. Voor' fokverenigingsvee werden N.H. goedgekeurd Nel Adema 8 van A. Smit, Matador 20 van Jb. Swart, Mar tha's Adema van G. Apeldoorn, Don ker's Abele 6 van P. Bakker, allen van Heiloo, Athleet 7 van J. van Dam, Aiex van P. Bras. Oldambster Adema Lmdberg 10 van P. Zonneveld, allen van Egmond aan den Hoef en Frans van Westfrisia 9 van P. Wonder te Bergen. Vijf stieren kregen een P., dus goed gekeurd volgens provinciaal regle ment. Een werd geheel afgekeurd. Van de vijftien éénjarigen bleef slechts een absent, terwijl voor het stamboek werden goedgekeurd Hille: brand Adema van P. J. Lambertschaag te Koedijk en Donker's Frans 12 van A. Jonker te Bergen. N.H. kregen Dirkje's Janko van J. B. Bakker, Hooglander 381 van N. op de Kelder, Vtjes Apollo van H. Rotteveel, allen te Kelloo, Adema El van G. Schoorl, Aaltje's Dolf van J. v. d. Woude, bei den te Bergen, Meeldijker Adema 2 van D. Sleutel, Zwartje's Excellent van H. J. Konijn, beiden te Akersloot en Adema's Bontje 3 van P. Balvers te Oudorp. Een te grote stier kwam nog al eens voor. Een tegensteling daarmee vorm de de eerstgenoemde Dirkje's Janko, die voor het N.R.S. een goede kans had gemaakt, als zijn eigenaar lid was geweest: Slechts drie P's werden uitgedeeld, zodat het publiek zich ditmaal zeer te vreden toonde door te zeggen: „ver wacht was een strengere keuring, maar wij zijn er hier goed afge komen". De competitie-indeling voor de teams der Alkmaarse Tennisclub „Inside" is thans bekend. Hieruit blijkt, dat Inside met vijf ploegen aan de com petitie zal deelnemen. Het eerste team komt uit in de Overgangsklasse West en heeft als tegenstanders Park Marlot II, Haarl. L.T.C. I en Sobri I. Tweede klasse West, afd. I: Inside II, Enkhuizer T.C. I, Rood Zwart I, V.V.G.A. II. Derde klasse W„ afd. I: Inside III, Hel- derse T.C. I, De Aemstelspelers III, Dash III. Derde klasse W„ afd. II: Inside IV, Schager T.C., Return III, All. Round I. Viercjp klasse W., afd. I: Inside V, Enk huizer T.C. II, Chandelle I, A.M.V.J. I. Gisteravond reed een inwoner van St. Pancras, de heer C. Kaars, per fiets over de Hoornse weg, terwijl hij voor op zijn stuur een zak hout vervoerde. Door de sterke wind had K. veel moeite, zijn evenwicht, te bewaren en aan een sterke rukwind was het te wijten, dat hij zijdelings werd weggedrukt en daardoor on der een juist passerende vrachtauto geraakte en met zijn hoofd tegen het spatbord terecht kwam, waar door hij ernstig werd gewond. Het slachtoffer werd door de Rijkspoli tie naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar een sche delbasis-fractuur werd geconsta teerd. K. is in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen overleden. De overledene was 27 jaar en laat een vrouw met kind achter. NOORD-SCHARWOUDE, 2 April 48,000 kg Gele kool 7—11,40: 5700 kg Witlol 56— 62, idem II 48—5# en idem III 31—44 LANG. GROENTENCENTR. 2 April. Aangevoerd 7800 kg Rode kool f 34.60 f 38.50; 85.500 kg Gele kool ,f 10.50— f 11.40; 700 kg Witlof f 47—f 68; 77 kg Uien f 65. Door de pers- en propaganda-commissie van de Nederlandse Kolfbond worden elk jaar wedstrijden georganiseerd ter propa gering van de kolf sport Deze oude vaderlandse sport telt spe ciaal in 'ons gewest vele beoefenaars Dit jaar zijn door de P P C wedstrijden ge organiseerd te Bovenkarspel, Krommend, Oudkarspel en Spanbroek In totaal werd aan deze wedstrijden deelgenomen door 259 kolvers De prijswinnaars waren: Wpdstryd Bovenkarspel: le prijs P Schoenmaker, Wij denes, 154 pnt; 2e prijs J Vlam, Bovenkarspel, 145 pnt; 3e prijs Jb Brander, Hoogkarspel, 142 pnt; 4e prijs Jn Kloppel, Bovenkarspel, 142 pnt; le serieprijs J Boon, Bovenkarspel, 54 pnt; 2e serieprijs J Dekker, Andijk, 49 pnt Wedstrijd te Krommenie: le prijs K Gorter, Krommenie, 151 pnt; 2e prijs S Piélkeroord, Zaandijk, 150 pnt; 3e prijjs J Klooster, Krommenie, 138 pnt; 4e prijs Joh Bogte, Krommenie, 138 pnt; le serieprijs R Mol, Kodg aan de Zaan, 56 pnt; 2e serieprijs P Schaar, Koog aan de Zaan. 50 pnt Wedstrijd te Oudkarspel: le prijs G Mettes, Noord-Scharwoude, 157 pnt; 2e prijs C Vlug, Oudkarspel, 152 pnt; 3e prijs J Been, Heerhugowaard, 152 pnt; 4e prijs P Gelder, Oudkarspel, 150 pnt; le sërie- 'prijs G Deutekom, Noord-Scharwoude, 53 pnt; 2e serieprijs K de Geus, Zuid-S_char- woude, 56 pnt V Wedstrijd te Spanbroek: le prijs J A Schenk, Barsingcrhorn, 161 pnt; 2e prijs J Kreuk, Hoogwoud, 158 pnt; 3e prijs Jb Schermer, Hoogwoud, 153 pnt; 4e prijs S Roos, Oostwoud, 153 pnt; le serieprijs G Blauwboer,.Barsingerhorn, 55 pnt;'2e serie prijs C Kloek, Spanbroek, 57 pnt N.V.V. Hier is voor de landarbeiders een afdeling van het NW opgericht, met aanvankelijk 10 leden. Het voorlopig bestuur is samengesteld uit de heren Jac. Blom, voorzitter; P. Burger, pen ningmeester; G. Bankert, secretaris. Het ligt in de bedoeling om door in tensieve propaganda een belangrijke uitbreiding van het ledental te ver krijgen. De Kleuterschoolvereniging alhier vergaderde onder voorzitterschap van mevr. J. BlauwNeuhaus in café Kossen. Na een opwekking van de voorzit ster om het werk der vereniging te steunen in het belang van het kind,, werd de bekende film „Hier zjjn de kinderen" vertoond, waarbij dr. Co- hen met z'n filmtoestel assisteerde. Deze film .was onderhoudend, leer zaam en goed opgenomen. In de pauze werd een verloting ge houden. De plaatselijke middenstan ders hadden hiervoor vele mooie prij zen belangeloos beschikbaar gesteld, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk v/as. De loten gingen gpif van de hand, zodat de kas flink verstevigd kon worden. Vervolgens werd de financiële po sitie besproken t.a.v. het oprichten der kleuterschool. Hierbij bleek, dat uit de toegezegde bijdragen van in woners en verschillende instanties en verenigingen, de oprichting voort gang kan vinden. De bekende toneelver. „Amicitia" gaf op de 2e Paasdag een opvoering van het toneelstuk „De tante uit Indië", in dezaai van de heer P. Treiture te Schermerhorn. De rol van de pension houdster mevrouw Dribbel werd ver tolkt door mevr. A. de JongVisser, die dit op prima wijze heeft gedaan. Haar uitbeelding van de rijke vrouw, die haar afkomst niet kon verlooche nen, werd zeer gewaardeerd. De heer F'. Moerbeek als jhr. Sloet van Overvoor- de, die meer praatjes dan geld had, was in zijn element. Zijn spel was zo als wij van hem gewend zijn: af. Gretha, de dochter van mevr. Dribbel, werd op een vlotte wijze uitgebeeld door mevr. D. KluftKan, zo ook de rol van Mies Zandeweer, gespeeld door mej. Annie Smit. De heer D. Lakeman was goed in zijn dubbel-rol als Bob ter Kate, commensaal, en Charley Johnston, de negerdanser. Op jongensachtige wijze wist hij de verliefde jongeman uit te beelden. Japob Kortekaas, zwager van mevr. Dribbel, werd gespeeld door de heer P. Kluft. Zijn spel als de pantof felheld was goed te noemen. Het spel van mevr. T. Imming—v. d. Pijl als Freule van Assendelft, het medium, die door haar bedriegerijen de rijk gewor den familie menigmaal geld ontfutselde, was behoorlijk. In kleine rollen speel den nog mede, de heer D. Klein als Baron van Oosterveldt, w'elke vertol king door hem op bewonderenswaar dige .wijze werd gedaan; verder mevr. J. de Reusde Jong als de doodge waande tante; de heer J. G. de Jong als de huisknecht en de heer Jan Siersma als een loopjongen, die allen hun rollen goed vertolkt hebben. Tot - besluit werden door de heer P. Kluft de jubilarissen op gloedvolle wijze toegesproken en werden enige nuttige geschenken overhandigd: Geboren Tneodorus, zoon van Th Morsch en G M Rozing Josephus A M, zoon van G B Aelbers en A Beerthuizen Marianne E, dochter van Joh Cherst en L van der Kuyl Petrus Ct zoon van B G van der Velden en E M Staadegaard Ondertrouwd Nicolaas Keijzer (te Limmen) en Adriana M Ursern Getrouwd: A J Karskens en E M Morsch G Bolten en E Th M Kroone Overleden: Betje Themmen, 70 jaar, weduwe van P van der Horst OM DE KNVB-BEKER. Zaterdagmiddag om half vijf wordt op het HSV-terrein te Heiloo gespeeld de wedstrijd HSV 1USVU 1 voor de competitie om de KNVB-beker. SOCIALE ZONDAG. Zondag a.s. wordt er in de RK Pa rochiekerk een sociale Zondag gehou den. Onder alle H. Missen zal pater Engelbertus spreken ovei' de geeste lijke verzorging en strekking der KAB 's Avonds zal een plechtig lof worden gehouden met zegening der werktuigen. RK THUISFRONT. Ter versteviging van de geldihidde- len, bestemd om het de jongens in In dië aan niets te laten ontbreken, heeft de KJB haar medewerking toegezegd op Zondag 4 en 11 April door het geven van een toneeluitvoering. Deze mede werking is geheel belangeloos en wordt natuurlijk door het comité Kath. Thuisfront op hoge prijs gesteld. Zij verwacht dan ook dat velen naar het Brunogebouw zullen komen Opgevoerd wordt het blijspel „De Gebr. Kalkoen" Woensdag geraakte door een tot nog toe onbekende oorzaak een bus van de N V NAGO in brand Komende uit de richting Beemster reed de bus op het OGsteinde toen voorbijgangers merkten, dat de vlammen van achter uit de bus slogen Direct werd alarm geslagen, zo. dat de inzittenden merkten, dateer iets aan de hand was Zodra de bus stil stond sloegen de vlammen naar binnen en vatte het achterkussen vlam Het in de bus aanwezige brandblusapparaat bleek leeg te zijn Direct kwam het personeel van garage van Voorden te hulp, dat er in slaagde met een brandblusapparaat erger te voprkomen Met water werd nog na geblust Een en ander veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken, dank zij het feit, dat de brand uitbrak in de omgeving van een goed van materiaal voorziene garage De bus kon op eigen kracht vertrekken DOKTERSDIENST OP ZONDAG De doktersdienst voor Langedijk en St. Pancras wordt a.s. Zondag waarge nomen door dr. R, N. Manjuro, Broek op Langendijk, telefoon K 2267—364. VOOR BEROEP BEDANKT. Bij de Ned. Herv. kerk heeft ds. C. G. Wiegers te Sint Pancras bedankt voor het beroep naar Katwijk aan de Rijn. Inmiddels heeft ds. Wiegers een nieuw beroep ontvangen, n.l. naar Wieringermeer. ZONDAG 4 APRIL 1948. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 urn- ds. WesseldijK. Rem. geref. gemhalf elf. ds. Bloemendaal van Nieuwkoop. Luth. kerk (Oude gracht), half elf, ds. Roodenburg. Doopsgez. kerk, 10 uur dr. Alb. Vis van Beverwijk. Oud.kath. kerk, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaint- straat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned, Chr. Gem.schapsb., m W. en B., 3 uur jeugdsamenkomst; van Woensdag tot Vrijdag elke dag om 3 uur en half 8 Maranatha-samenkomst o.l.v. ds. Veldkamp van Hilversum. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur verlossingsbijeenkomst o.l.v. maj'. Ter Telgte. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom, Houttil), 10.30 uur Zondagsschool; 5 uur n.m. godsdienst bijeenkomst. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bierman (extra coll. kerkvoogdij). Geref. kerk, 10 en 5 urn-, ds. Telkamp. Maranatha, half elf de heer A. Mol, cand. t.d.H.D. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bremer van Bergen; 7 uur ds. Langman van Amsterdam. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur (H.Avond- tnaal) en 3 uur (dankz.) ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur preeklezen. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath. kerk, v.tn. 8 en 10 uur en nam. 7 uur dienst. EGMOND-BINNEN. 10 uur, ds. Plug. GROET, zie Schoorl. HÉILOO, herv. gem., 10 uur ds. Tj. de Boer. Evang. Kerklaan, 10.15 uur, Alkema van Amsterdam. HE)ER-HUG0WAARD, herv. gem., j 9V- 7 uur, ds. Van Santen (H.Avondm.) KOEDIJK, 10 uur de heer Slager./ UMMEN, 2 uur ds. Dikboom van "Ikmaar. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur ds. Boe rse (extra maandel. coll.) OUDORP, 10 uur ds. Bosch (H.Doop). SCHERMERHORN, herv. gem„ geen dienst. SCHOORL, 10 uur ds. De Jong. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 Uur de heer Van Zetten van Schager- b'Ug. URSEM, av. half 8 ds. Spaargaren. VEENHUIZEN geen diens». WARMENHyiZEN, 2.30 uur ds. Schmidt. ZUID-SCHERMER. 10 uur, ds. Leen- -ertz van Schermerhorn. U) (Van onze speciale verslaggever). In de nacht van Goede Vrijdag op Zaterdag om half drie kwam de groene Fiat voor en borgen wij onze koffer bij die van onze drie tochtge noten. De deur sloeg dicht en voor enkele dagen zou het voor ons bete kenen: een uitgelicht zijn uit onze dagelijkse arbeid op 't redactiebureau zelf of langs de weg in eigen stad en streek. Het gaspedaal werd ingedrukt, de snelheidsmeter stond spoedig bij het cijfer negentig en het gieren van de banden over het asfalt vertelde, dat de eerste kilometers werden af gelegd van de reeks van honderden, die ons deze dagen te wachten stond. Het weer was prachtig. Een heldere sterrenhemel spande zich boven de pol ders en de bijna voile maan verlichtte het landschap. De weg was stil. Spoedig hadden we de Zaanstreek te pakken, waar natriumlampen een rustig licht op de weg wierpen en het rijden mede vergemakkelijkten. Felle schijnwerpers verlichtten de gevels der fabrieksge-i, bouwen. Een controleur deed er de ronde. De pont bij de Hemburg kwam juist aan en bracht ons met een zwaar beladen vrachtwagen naar de overkant. Amsterdam leek een verlaten stad. Geen levend wezen ontmoetten we er, zelfs geen surveillerende politie. De Vecht langs naar Utrecht. Een bochtige weg met hier en daar een dromend landhuis. Maanlicht als zilverstrooisel op een plas. Na Utrecht het gebied der rivieren. Stuk voor, stuk namen we de grote bruggen. Slechts die bij Hedel is nog niet geheel hersteld. Voor het weg verkeer is een baan open. Een signaal systeem treedt regelend op. Het rode licht brandde, maar juist suisde een vrachtauto voorbij en flitste het groene licht aan. De weg bleef dus vrij en on belemmerd joegen de negen en dertig paarden van de Fiat voort. Den Bosch, Eindhoven met de bran dende lichttoren van de Philipsfabrie- ken. En dan via Valkenswaard naar de grens. Dat het tegen de morgen liep, merkten we aan een enkele landarbei der op zijn fiets, die we achterop reden en aan de lichter wordende oostelijke hemel. Nog even tanken voor we de grens oversteken, dat bespaart ons straks op het uitgeven van onze schaarse devie zen en „benen rekken", want als je piet gewend bent uren aan een stuk in een auto te zitten, overvalt de stijfheid je al gauw. „Het is nog fris". Deze op merking deed de prettige man van het tankstation ons een „tasse" koffie pre senteren. Gloeiend heet, maar pittig. Dan de grens bij de z.g. Bergeykse Bar rière. Het was even vóór zessen. Vlug werden we geholpen. Paspoortcontrole en het invullen van deviezenformulie- ren. Een half uur later was het mis ge weest, want dan passéren hier kort na elkaar ongeveer 45 autobussen de grens. Zij vervoeren Belgische meisjes, die in de Eindhovense industrieën werken. En dan duurt het wel even eer men aan de beurt is. Nog even controle door een gemoedelijke Belg, die vlug de op de weg liggende ketting wegtrok en weer zongen de banden over het beton. VIA BELGIë N£AR LUXEMBURG-STAD. Achter de bossen aan de Oostkant steeg tussen wat wolkenstrepen een fel rode zonnebol boven de horizon. De nieuwe dag was geboren. We volgen de richtingborden via Hasselt naar Luik. Dit Belgische Limburg, dat tot even voorbij Tongeren in het Vlaams spre kende gedeelte ligt, is het land, waar eens de dichteres Alice Nahon woonde, die het bezong met tere liedekens „Zil ver zijn de wegen, zilver zijn de wei den, zilver van de peerlen dauw, dien de feeën schreiden". Het is deels nog on-ontgonnen en zó aansluitend op onze Peel met' bossen en golvende heide velden, deels onderbroken door akker land en steenkoolmijnen, waar men op zes a achthonderd meter diepte onder dit schone land delft naar het kostbare zwartglinsterende product. Tongeren op de grens van 't Vlaamse: Smalle hobbelige straatjes, een stad v/aar men nog iets speurt van de Mid deleeuwse geest, een stad eens door de Romeinen gesticht en later in de vierde eeuw door Sint Servaas als bisschops zetel verkozen. Wij kochten er op de terugreis bloedrode sappige sinaasappe len en heerlijke hazelnootjes. Als je geld genoeg had, kon je er nog veel meer kopen. De étalage lag vol met bananen, citroenen, appels, vijgen, amandelen, kastanjes Het rijden in de Fiat weid een genot. Snel ging het voort en daar lag reeds Voor de regeling van enkele za ken maakfy; de bekende Ralley- rijder en autorenner Kees Kruit uit Schagen met zijn Fiat 1100 ge durende het Paasweekend een rit van drie dagen door België, Luxemburg, Frankrijk naar het hartje van Zwitserland. Geduren de deze tocht, die wij meemaakten, deden wij bij het afleggen van de ruim 2200 km. dwars door West- Europa een overstelpend aantal indrukken op. Sommige waren uit de aard der zaak zeer vluchtig, andere toch zó dat zij onze blik ten zeerste verruimden. Door middel van enkele artikelen willen wij trachten U wat van onze indrukken door te geven. het nijvere Luik, middelpunt van wa terwegen en een van België's grootste industriecentra. Gebouwd in het dal van de Maas en tegen de heuvels biedt deze stad een indrukwekkende aanblik, die wordt beheerst door reusachtige fa briekscomplexen met tientallen hoge schoorstenen, waaruit zwarte en gele- rookpluimen stijgen, die een donker wolkenveld boven de huizen vormen. Maar ook Luik laten we weer achtgr onp. Baslogne, Arlon en dan Luxem bourg werd het volgende punt van onze route, die dwars door de Ardennen voert. GROENE WEIDEN. Dat we hier al wat zuidelijker waren, was ook merkbaar aan het vee dat al op de groene weiden graasde. De koeien hebben voor het merendeel een vaal- grauwe kleur. De schapen hadden hun vacht reeds moeten afstaan. Dorpjes, bossen, heuvels en dalen. De snelheids meter wees constant 85 Bastogne op een ^hoogte van ruim 500 meter. De naam van dit dorp heeft een bekende klank gekregen door het befaamde Ar dennenoffensief van Von Rundstedt in de laatste oorlogswinter. De geschiede nis van de beddenlakens van de bevol king, die de Amerikaanse soldaten ais camouflage gebruikten op het be sneeuwde gevechtsterrein is overbekend De strijd heeft overigens haar merk tekenen wél achtergelaten: een in puin liggend dorpscentrum, een vernielde brug, noodwoningen. Arlon. Kort daarna een vlotte over gang van de Belgisch-Luxemburgse grens. Nog twintig minuten en daar was liggend op de beboste heuvels in het stralende licht van de ochtenzon Luxembourg, de hoofdstad van het derde land der tolunie, eens Neder lands grondgebied. Op het stationsplein parkeerden we de auto om een korte pauze te houden. De klok van het Centraal Station wees tien uur. Terwijl we koffie bestelden in restau rant Alga rekenden we uit, dat de af gelegde afstand op dat moment 487 km. bedroeg. De kellner bracht de koffie. Niet in een kop, maar in een glas, zoals overal in het Zuiden ge woonte is. Hier echter had men er 'n filtreertoestel boven op gezet. We moesten dus eerst wachten tot de kof fie in het glas gezakt was. Enfin ver ser kon het niet. Tegenover het res taurant stond een groot nieuw gebouw in de steigers. Het was druk op het plein. Auto's uit vele landen stonden er geparkeerd, goedgeklede heren, lachende meisjes. We voorzagen ons in een tabakswinkel, die prima was voorzien en geen „beste inlandse" heeft van een pakje Camel en stapten weer in de auto. Met een flinke snelheid reed Kees Kruit zijn Fiat de heuvels weer in. Om tien over elf controleer den Luxemburgse en Franse ogen on ze papieren en lag de grote trip door Lotharingen en de Vogezen voor ons. Over dit gedeelte van de tocht via Metz, Sarrebourg, Saint Die, Colmar, Mulhouse en de terugtocht via Epinal en Nancy zullen wij in een aparte bij drage nader ingaan. BIJ FRAU STRUDER. Even vóór zes uur 's avonds passeer den we bij Saint Louis de Frans-Zwit serse grens. In Basel begonnen de kerkklokken te luiden. De werkweek was ten einde en de volgende dag Pasen! Voort ging het over Liestal richting Olten. Daar even buiten Hauenstein verlieten-we de grote weg. Kees Kruit stuurde zijn wagen langs een bochtig, smal „landwegje" met 'n helling van 23 graden de bergen in. Een boerenerf. Daar woont de familie Struder. Kees Kruit kampeerde er in 1946 en bracht nu een bloemengroet uit Holland mee. De familie was ver rast en verrukt over de tulpen en de narcissen en toen de zoon de deur uit ging naar zijn verloofde en voor haar ook een bouquet mee kreeg, wist deze er gewoon geen weg meeWe wer den op onze beurt onthaald op eigen gebakken brood, dikke plakken spek en koffie. Het was al laat. Frau Struder belde een „Gasthof" in de buurt. Er was nog plaats voor ons. We daalden weer af naar de weg. De lichten van een dorp in een dal beneden ons leken sterretjes, die spiegelden in een donker meer. Kort daarop sliepen we een gezqnde Slaap. De volgende morgen om zes uur zou het weer dag voor ons zijn. De coöp. boerenleenbank „Hensbroek- Obdam" hield Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer Jac. Visser zijn 31e ledenvergadering. In zijn ope ningswoord wees voorzitter er o.m. op dat in 1947 het bankverkeer een meer normaal verloop heeft gekregen. Ook is er weer een grote inspectie geweest door de Centr. Raffeissen Bank, wat in jaren al niet meer het geval ge weest was. Hierbij, evenals bij de ge regelde controle van voormelde bank bleken de bescheiden van de kassier steeds uitstekend in orde te zijn, waar voor hem een woord van lof werd ge bracht. Het salaris van de kassier werd thans bepaald op 1800, zonder gratificaties. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat hier niet van salarisverlaging sprake is, daar de extra werkzaamheden enigszins zijn afgenomen. In zijn jaarverslag zei de heer P. de Boer o.a. dat de teruggave van spaar gelden over '47 40.000 meer had be dragen dan de ontvangen spaargelden. Over '46 was dit verschil niet minder dan het tienvoud van thans, t. w. 400.000. De uitstaande voorschotten namen toe. Het ledental werd met 3 vermeerderd en op 128 gebracht. In zijn financieel verslag wees de heer Den Das er op dat aan investe- ringskapitaal, d.w.z. ten behoeve van bedrijfsvoorzieningen, practisch geen uitkeringen werden gedaan. Voorts deed spr. de verheugende me dedeling dat de z.g. tuindersvoorschot ten, onder garantie van Rijk of ge meente, alle zijn afgelost. De post winst a378.33 zou in feite moeten zijn 1778,33, zulks in verband met een tweetal boekingen. Voorts gaf de heer Den Das een in zicht in de afwikkeling geldsanering, ingaande 2 Jan. j.L alsmede inzake de overdracht van Grootboekinschrij vingen en Spaarcertificaten. De rekening en balans werden on veranderd goedgekeurd, terwijl goed gevonden werd de winst toe te voe gen .aan de reserve. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Visser en P. de Boer her kozen, evenals de heer P. Fok Jr. als lid van de Raad van Toezicht. De rentestandaard werd bepaald voor leden: spaargelden tot f 2000 2 daarboven beleggingsre kening 1%; 'niet-leden resp. 1'/!%, 'h% en '/s%; voorschotten 4%, afsluitpro- visie lopende rekening 1/8% prov. Nadat de rondvraag niets had opge leverd, werd de vergadering gesloten, waarna de traditionele verloting onder de leden volgde. De gymnastiekvereniging Achilles gaf Woensdag- en Donderdagavond in de concertzaal van De Vergulde Valk haar gebruikelijke voorjaarsuit voering. De voorzitter, de heer P. C. Dek ker, heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat dit jaar 2 uitvoe ringen 'worden gegeven, omdat con centratie op één avond onmogelijk is, wegens het groot aantal leden! Het aantal adspirantjes alleen bedraagt al meer dan 150. Onder leiding van mej. A. Borje- son en de heer K. Schoor, begon hier na om half 8 reeds de afwerking van niet minder dan 27 programma- nummers. Vóór de pauze waren voornamelijk de adspiranten in actie. Vrije oefe ningen, brug, ringen, halter-oefenin- gen, hoogspringen wisselden elkaar af en werden vlot uitgevoerd. Ben woord van lof voor hetgeen mej. Borjeson met de kleintjes wist te be reiken, is hier zeker op zijn plaats. Aardig was ook de, ter afwisseling opgevoerde, rhythmische oefening Doornroosje, terwijl de vrije oefenin gen van de dames Stam en Zwart, al ler bewondering wekten. Na de pauze, met gebruikelijke verloting, toonden allereerst de heren hun prestaties aan het rek, een num mer, dat als altijd, de toeschouwers in ademloze spanning hield. Achilles beschikt helaas slechts over een 10- tal heren, maar wat deze presteer den, mocht gezien worden. Vooral het werken van de heren Hopman, Rood- hart en de Graaff was óf. Perfect van uitvoering waren de knotsoefeningen der dames, maar niet minder in de "smaak vielen de hoepeloefeningen en vooral de rhyth mische oefeningen, die niet alleen feilloos maar ook elegant werden uitgevoerd. Ook het werken van de dames op de brug en aan de ringen mocht gezien worden. Zonder twijfel viel hier en daar op het gebodene wel enige aanmerking te maken, maar de leiding is in uit stekende handen en over het geheel genomen kan Achilles, dat na de oorlog weder geheel opnieuw moest beginnen, over de prestaties tevreden zijn. Wat ons deze avond bijzonder op viel, was de geest van goede kame raadschap, die onder de leden van Achilles heerst. Naast een gezonds lichamelijke ontwikkeling, biedt Achilles een verheugende geestelijke opheffing, die de leden opvoedt tot maatschappelijk voelende mensen. In zijn slotwoord bracht de voor zitter dank aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Mevrouw Düster, één der beste damesleden, die wegens vertrek voor het laatst meedeed, werd met een toepasselijk woord in de bloemetjes gezet. Inmiddels was het middernachtelijk uur reeds ruim verstreken, toen allen voldaan huis waarts keerden. De fietser is „b« nacht" verplicht, te rijden met rood achterlicht!

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5