.Greetje's Avontuur II im i li am el om door J. D. v. Extcr"^ Uit de jeugd van Handel SCHUDT UW LEVER WAKKER r-DE JEUGD-KOERIER Oplossing. Prijsraadsel De verstrooide zanger Prijsraadsel Vacantie voor jongere arbeiders M ,/vMf Hallo, Jongens en Meisjes! Wu LUISTEREN NAAR.... sS&jai, ooö TJEERD adema r Sinds er naast het grote voetbalveld een bord was geplaatst met „Verboden speelplaats" kwam geen enkel veld de kinderen aanlokkelijker voor dan juist dit. Als er gestaan had „Komt allen kijken, want hier ligt een schat begra ven" hadden er niet meer uit school naar toe kunnen hollen dan nu. Maar niet alleen dat hatelijke bord was er, dat zo de nieuwsgierigheid prikkelde, de kleine woonwagen, wat achteraf op 't terrein staande, deed dat nog meer. Hoe graag waren velen na schooltijd er eens binnengegaan, want niets ver ried dat er mensen woonden. Geen oude verroeste ketels, gestreepte beddezak- ken, half of heel versleten schoenen die toch bij alle echte woonwagens be horen, zou ja zo denken waren hier te zien, evenmin als een paard of spe lende zigeunerkinderen. Maar hoe min der ze wisten, hoe meer de tongen op school er over los kwamen. De won derlijkste verhalen deden de ronde. „Hoe jammer", dacht Greetje dikwijls, als ze verrukt en bewonderend naar de „groten" keek, „dat ik nu nooit eens zoiets zie." Verdrietig en spijtig ging zij dan naar huis, in bed er over piekerend of zij ook eens zo gelukkig zou zijn iets van de woonwagen te weten te komen Juist toen zij op een ochtend, wel een uur vóór schooltijd nieuwsgierig naar de woonwagen stond te kijken, stopte een grote ziekenauto aan de rand van het veld, vlak bij het bord: „Verboden speelplaats". Twee mannen dropgen een bleek, mager meisje met gitzwart haar op een brancard uit de auto voorzichtig naar de wagen. Plotseling was deze vol leven, De vader kwam vlug toelopen. De moeder, met lange gouden hangers Vele kinderen hebben de prijsvraag goed opgelost en er zijn er zelfs bij die het helemaal niet moeilijk vonden. Dat is erg prettig want ik was werke lijk bang dat ik het de vorige keer te moeilijk had gemaakt. De oplossing was voor de kinderen die 'de bedoeling goed begrepen vrij eenvoudig. Als Jan een A moest schrijven zette hij een B. Voor de D nam hij een E en zo schreef hij telt kens een letter verder van het alpha bet dan de letter die hij nodig had. Het briefje van Jan zag er dus als volgt uit: Beste Kees, Kom vanmiddag om twee uur in het bos dan gaan we rovertje spelen. Jan. Onder de goede oplossers zijn weer boeken verloot. De prijzen waren deze week voor: Jan Kuijper, C 26, Moerbeek (gem. N. Niedorp). Tini Tenkink, Oudegracht 37, Alk maar. Corrie Verburgt, Violenstraat 58. Den Helder (10 jaar). Rink van der Mel, Zuiderweg 1, Twisk. Nettie Huisman, Zeestraat 99, Bever wijk (12 jaar). De boeken zullen binnenkort aan deze kinderen worden toegezonden. in de oren keek bezorgd en sprak in onverstaanbare taal de manfien toe. Greetje kwam dichterbij. In een op welling van medelijden'met het bleke meisje legde ze haar knikkerzak met mooie glazen stuiters - in het magere handje van het zieke meisje. Een dank bare blik van de moeder gaf haar moed te vragen: „Mag ik nog eens naar haar komen kijken?" De vrouw, die haar blijkbaar niet verstond, knikte vriende lijk. De volgende dag, weer heel vroeg, kwam ze met een van haar poppen aan lopen. Ilonka, het Hongaarse meisje, vond dat wat gezellig. Al kon Greetje haar grappig .taaltje niet 'verstaan en kende de ander geen woord Hollands, ze begrepen elkaar opperbest. Wie het niet goed konden hebben, waren de anderen op school die met jaloerse blik ken Greetje zo maar 'de woonwagen hadden zien binnenstappen. Allerlei praatjes deden de ronde en Grietje werd al gauw „het woonwagenkind" genoemd. Dat liet zij. er echter "niet bij zitten. „Wat woonwagenkind? Jje zou willen dat jullie er een was! Kunnen jullie zo mooi vioolspelen als Ilonka? Neen hè? En zijn jullie al eens echt in Hongarije geweest en in Italië?" Met open mond stonden de vriendinnetjes, te luisteren naar Greetje. Eindelijk wis ten ze dan meer. „En het zijn helemaal geen ketellap pers zoals jullie zeggen. Zij horen bij een groot circus, een heel groot; met zeeleeuwen en olifanten en nog veel meer. Maar Ilonka was ziek en moest hier geholpen worden. En ik mag op de eerste rang zitten, als het circus nu hier kcmt. Dan gaan zij later weer met het circus mee. Ilonka heeft 't zelf gezegd!" Van dat ogenblik af noemde niemand Greetje meer „het woonwagenkind" en op de openingsdag van het circus was Greetje, en waren welhaast alle kinde ren van de school aanwezig, genietend van.het vele dat .vertoond werd en met grote bewondering kijkend naar de prachtige staaltjes van rijkunst, die Ilonka ten beste gaf! De beroemde Italiaanse zanger La- blache bevond zich eens in de Tuile- riën, waarheen koning Louis Philippe hem had ontboden. Daar Zijne Majes teit juist met een minister in conferen tie was, werd de artist verzocht een ogenblik te wachten. Deze, begon te neuriën om de verveling van het wach ten te verdrijven en zette, toen hij het houden van de hoed in de hand moe werd, zijn hoofddeksel op. Na een kwartier kwam men hem zeggen, dat de koning hem wilde ont vangen. Lablache zocht verstrooid over al naar zijn lfoed, eindelijk vond hij er eer op een stoel, nam deze op en stapte zo het koninklijk vertrek binnen. Lbuis Philippe, ten hoogste ver baasd over die overdaad van hoeden, ontving htm met een gulle lachbui. Lablache werd verlegen, wilde de re den vragen van die uitgelaten vrolijk heid err stamelde een paar onverstaan bare woorden, maar hoe meer hij sprak, des te harder begon de koning te la chen. Eindelijk sloeg de zanger de ogen op en zag zich in de spiegel met de twee hoeden, een in de hand en de andere op het hoofd. Hij kreeg terstond zijn tegenwoordig heid van geest en riep: „Het is naar, dat men geen hoofd heeft, als men er zoveel hoede» 'op nahoudt". Kort geleden heb ik jullie iets ver teld over Jan Vermeer, de zettersjon- gen, die de krantenregels door elkaar liet vallen en ik heb er toen een prijs raadsel van gemaakt, waarbij zovelen van jullie die regels weer netjes on der elkaar geplaatst hebben. De vorige week had Jan iets met de hand gezet, dat wil zeggen, dat elk lettertje uij de letterkast was genomen en dat de lettertjes acher elkaar ge- ze waren zodat zij zinnen en regels voor de krant vormden. Toen de krant klaar was moesten al die lettertjes weer in hun eigen vakjes gelegd wor den en Jan had er plezier in om alle klinkers weer in hun vakje te leggen zodat hij de medeklinkers overhield. Toen zag het Bericht er als volgt uit: G.st.r.n .s v..r d. j..gd v.n d. b..rt- v.r.n.g,ng Bl..mw.k ..n mr.f.lm ,v.r h.t l.v..n v.n D.kTr.m v.rt. .nd .n d. k.nd.r.n h.bb.n .rg g.n.t:n(.) D. z..l w.s g.h. .1 g.v.ld .n n. .fl..p w.rd.n d. j..gd.g. b.z..k.rs .p l.m.n.d. .n g.b.kj.s g.tr.ct. .rd(.) .11. k.nd.r.n g'.ng.n z..r v.ld. ,n h..s- w. ,rts(.) De punten die tussen haakjes zijn geplaatst betekenen het einde van de zin Er moet dus geen klinker tussen die haakjes worden gezet. Wie van jullie weet nu wat er eerst gestaan had? De oplossingen' worden vóór Zondag 11 April verwacht op het bureau van deze krant. Ónder de goeije oplossers worden weer boeken verloot. 21. Pin* Pam en Pom horen een heel gesprek aan, dat de directeur met één van zijn assistenten heeft. „Tijgers moet ik hebben. Oh, ik zbu ze behandelen als koningen! Elke mor gen kregen ,ze een verse malse bief stuk voor ontbijt ,'s middags gebraden gehakt-balletjes met vette jus „Ja, maar ik weet niet whdb ik ze vandaan moet halen!" valt de assistent hem wanhopig in Se reden. „Dat interesseert mij niet. Dat is jouw zaak! Jij zorgt dat we tijgers krijgen. Onze bezoekers verlangen sensatie!" Plotseling draait de directeur zich cm en ziet Pim, Pam en Pom staan. ONZE MEDEDELINGEN Voor Ali Ott, Bree|traat 1, Hoorn, wordt een correspondentievriendin netje gezocht. Liefst buiten Noord- Holland. Ali is elf jaar oud en zit in de vijf de klas van de lagere -school. Mevrouw H. Gertenbach, ik heb naar de naam van het meisje geïnfor meerd en hoop u spoedig te schrijven. Van harte beterschap gewenst! Welk meisje in Alkmaar wil cor responderen met een meisje in Den Helder? Haar ntam is Joke Kraak en zij woont in de" Spechtstraat 1. Joke is op de MULO en dertien jaar oud. hun be- hun Het Algemeen Nederlands Jeugd- verbond heeft zich schriftelijk ge wend tot de minister van Sociale Za ken met het verzoek „stappen te on dernemen te komen tot een wettelij ke vastgestelde vacantieregeling voor jonge arbeiders en arbeidsters, tot 'n nader vast te stellen leeftijd, van ten minste drie weken, waarvan twee we ken achtereen. Dit met behoud van 't volle loon plus vacantiepremie". Evenzo heeft de ANJV zich gewend tot de minister van Verkeer en tot de Nederlandse Spoorwegen met het ver zoek „stappen te ondernemen ten ein de te komen'tot goedkope reisbiljetten voor jonge arbeiders en scholieren ge- durende de komende zomerperiode". Het stelt voor „gedurende deze tijd de prijs van de reisbiljetten te halveren". Jullie hebben allemaal wel eens de namen Handel, Bach of Beethoven ge hoord denk ik, Hoe vaak worden zij door de radio genoemd en is er prach tige muziek van hen te horen. Mis schien heb je ook al eens in een of an dere boek afbeeldingen van hen beke ken: waardige heren met pruiken op het hoofd. Maar zo lagen ze niet «in de wieg, dat begrijp je wel. Als baby begonnen ze net als wij en iedereen: ze huilden, leerden lopen.' spelen en moesten naar school. Toch was er wel iets bijzonder met hen. Dat is zo met alle kunstenaars, want hun sluimerende talenten groeien en ont wikkelen zich en blijven voor omgeving niet verborgen. Hoe nu hun gaven ontdekt en merkt worden, -meestal reeds in jeugd, is bij allen verschillend en 't is leuk hiervan iets meer te weten. Zo b.v, bij de kleine George Handel. De familie Handel woonde aan het einde van de 17e eeuw in Halle in Duitsland, waar de vader van de klei ne George barbier was. Lang gep.n ge makkelijk vak, want in die dagen was een goede barbier tevens chirurgijn; trok dus tanden en kiezen en niet pijn loos hoor! Zette gebroken armen en benen, kortom was tevens een goed kwakzalver en .dokter. Vader Handel had het dan ook druk en was best tevreden met zijn bestaan. Het ging goed, behalve met zijn zoon George vond hij. Dat zou wel nooit iets worden met die jongen. De liele dag droomde hij van muziek en hij speel de het Hefst piano, of liever klavier spinet, een instrument dat toen veel in gebruik was en dat jullie hier ook zien afgebeeld. Dat beviel vader Handel maar half. Wat moest dat ooit worden? Een arme berooide muzikant, die de kermissen af kon lopen om voor boeren deunt jes te spelefe! „Een mooi vak", zei hij spottend, „laat hij me liever in de wln- kei helpen. Maar ik weet goed ge maakt: het spinet wordt gesloten ^en geen noot meer gespeeld. En ook moeder, die zelf dikwijls zong en speelde, mocht om een goed voorbeeld te geVen zich niet meer laten horen. Nu zou het wel uit zijn dacht vader, maar de kleine George had een heer lijke ontdekking gedaan op zolder. Daar stond nog een oud 'klavierspinet, waarnaar niemand meer omkeek. En 's. nachts,wanneer alles in rust was, sloop hij naar de zolder om bijna onhoorbaar hierop te spelen. Eens gebeurde het dat zijn geestdrift voor de heilige muziek door de schone melodieën, die hij hoorde, hem alle voorzichtigheid deed vergeten en in krachtige tonen liet hij weerklinken wat er omging in zijn gemoed. Allen in huis ontwaakten en luister den naar het betoverde spel Zij slo pen- naar de zolder, en toen vader Handel tot 't einde toe geluisterd had waren zijn bezwaren verdwenen! George Handel was ontdekt en hij kreeg toestemming om zich voorgoed aan de muziek te wijden.... Voor mij, óp mijn schrijftafel, ligt een grote stapel brieven en wanneer ik even van mijn werk opkijk zie ik fijne regendorppeltjes tegen het vensterglas, ter wijl de lucht triest en betrokken is Dan verdiep ik mij maar weer vlüg in de gezellige brieven die jilllie mij schreven Vooral nu het Paasvacantie is valt er weer heel wat te schrijven Met het briefje van Dineke Dreeuws wil ik deze week beginnen Ik heb gezellig door jouw doolhof gedwaald, Dineke Gelukkig lcwam ik er weer spoedig uit Je had het deze keer niet zo erg lastig gemaakt Sroeten aan Ina N Heüstek, bedankt voor de postzegels en de mooie sigaren bandjes' Schrijf je de volgende keer je voornaam ook in' het briefje"? Ik denk dat Je Nellie heet Goed geraden? Henk Rem, de fout was niet van Jan, maar van de zetter Jan en Kees Kuiper, fijn dat moeder voor jullie heeft geschre vén Hoe gaat het nu met je arm, Jan? Wat ben jij ongelukkig geweest Beier schap gewenst! Jan Eriks, mag ik van jou nog eens wat meer horen? Thea Berger, jouw vacantie is dus al weer om Nu moet je nog maar eventjes flinlc aanpakken en dan komt de he'erlijke grote vacantie Ik was blij met sigarenbandjes Arthur van Orden, wat heb je mij een aardige* Paastekening gestuurd! Je moet nog eens beweren dat je niet goed kunt tekenen,'zeg! Bedankt hoor, ook voor de sigarenbandjes Anki Keizer, toen ik jouw briefje opende regende het sigarenbandjes om mij heen Direct ben ik onder de1 tafelgedoken om ze weer te verzamelen Want mijn kleine hond schoot er ook al op af ,Het zijn mooie bandjes, Anki Hartelijk dank! Nellie Kuiper, ja,- ik heb jou al een heel poosje gemist, maar huiswerk gaat natuurlijk altijd vóór de Jeugd-Koerier Helm Jansen, ik zou het leuk vinden om je beschrijving van Elburg te lezen Natuurlijk krijg je het van mij onmiddellijk terug en dan zal ik" je ook het adres van Oom Wim geven WiUic Beers, Gerrie probeert zeker om een auto na te doen Moet jij ook tracteren als je bed schoongemaakt is? Dat lsseen Noord-Hollandse gewoonte Bedankt voor de sigarenbandjes Trjjnie Kaas, een enkele keer kom ik wel eens in Den Helder Het is' een prettige stad en vooral de haven is zo mooi Ben je daar ook geweest? Duut Bak, .ia hoor, dat spreken wij af Ik zal aan Alie vragen of zij met jou wil corresponderen Het lijkt mij voor jou erg leuk om een correspondentie-vrien dinnetje op Texel te hebben Tini Tenkink, deze keer heb je werkelijk geluk Ben je nog naar de bollenvelden geweest? Wat een prachtig gezicht, vind je niet? Henny Helder, hartelijk dank voor de postzegels en het aardige teke ningetje Zeg Henny, ik heb al een abonnement, hoor! Anton Mol, jammer dat het boekje nog niet verstuurd is Nu zal ik het deze week zelf voor je kopen en verzenden, dan behoef je niet zo lang meer te wachten Waarom hoor ik niets meer van je vriend? Hans Kaper, jij hebt echt genoegelijko' Paasdagen gehad Zo zie jef Hans, je behoeft niet ver van ,huis te gaan om te genieten Jammer dat ik de film v^yi Dik Trom niet heb gezien, want ik houd van zijn boeken Heb jij die ook gelezen' Jan Schipper, dat postpapier ziet er gezellig uit Jij spaart misschien buitenlandse postzegels en die krijg ik maar heel zelden Wel krijg ik, veel Hollandse zegels, die wij voor zieken sparen Wil je nog eens' schrijven welke je spaart? Bedankt voor de sigaren., bandjes, Jan! Henny Kalter, het rapport is keurig Heb je al meetkunde op school? Je hebt erg je best gedaan, Henny Jenny de Meester, nee, he't was gsren één Aprilmop Toch heeft het zetfoutenduiveltje ons nog beetgenomen in de prijsvraag van de vorige week Thea Rijken, wat een. aardig oud versje heb je voor mij -over geschreven Vroeger heb ik het wel eens gehoord, maar nu was lk er al een groot deel van vergeten Bedankt, Thea! Rietje Tromp, het is vlug voor elkaar gekomen met dat correspondentie-vriendinnetje' Nu- maar goede vriendiimen worden" Zeg, die tekening was erg aardig. Bedankt. meisje! Elsje van Aalst, ik ben blij, dat je het boek mooi vind Komt er ook een beest in voor dat „Kira"heet? Nee, ik heb geen Paasvacantie gehad, maar dat is ook niet jjodig, want mijn werk is erg prettig, Elsje Jettie Scheuer, vind jö dan Zuid-Afrikaans ook zo'n aardige taal? Toch"'is het veel gemak kelijker te verstaan dan bijvoorbeeld de Friese taal Schrijf maar gerust aan Jopie de Haan Wanneer zij «1 een meisje heeft gevonden, zul je het wel horen Ik zal het haar vertellen Paulientje van der Klei, van die fout weet ik alles af, want honderden kinderen hebben er mij al op attent gemaakt Het was een Aprilmop van het zetfoutenduiveltje Nellie Nijveld, van een dame, die al vier jaar ziek ligt ontving ik een brief met foto's van de prinsesjes'voor jc zieke vriendinnetje Ik zal ze zo spoedig mogelijk aan je doorzenden Nu blijft die dame In het vervolg foto's sparen en zij zou zo graag de naam van dat meisje weten Je schreef mij al, dat het meisje niet geschreven mag worden en dat is ook niet de bedoeling Zou je mij de volgende keer even de naam willen opgeven? Mientje Doets, je raadseltjes zijn lang niet gemakkelijk, meisje Ik geef het" op, hoor! Ze zijn mij te moeilijk, maar ik wil graag de ant woorden weten Schrijf je die eens? Anneke Kalter, je rapport was helemaal niet slecht Het vajt best mee, Anneke Je tekende aardig bij je briefje Tonny en Bert Duyn, bedankt voor de postzegels Ja, die kunnen wij best gebruiken Nettie Huisman, het valt niet meë om steeds weer een ander raad sel te bedenken en ik ben er natuurlijk altijd nieuwsgierig naar hoe de kin- Varen het zullen vinden Jammer dat- je zo weinig tijd hebt om geregeld mee te doen Tiny Goedhart, het is erg moeilijk om een meisje te 'virfden die foto's van de prinsesjes spaart, maar wanneer ik weer eens iemand weet, dan zai ik om je denken Nu sturen de meeste kinderen de foto's uit de krant naar een ziek meisje, dat in een san.Vorium ligt Dat meisje komt natuurlijk eerst aan do beurt, vind jij ook niet? Jongens en meisjes we zijn wegr aan het eind, gekomen Tot de volgende week! Dag allemaal! TANTE IET 22. Zijn mond valt open van verba zing. „Wat moet dat betekenen?" Wie heeft jullie gezegd hier binnen te ko men?" brult hij. „Niemand", antwoordt Pim met een bedeesd .stemmetje. We klopten en toen. „Wel alle circustenten, wat doen jullie hier dan?" schreeuwt de direc teur. „Ik in conferentie. *Ik kan niet gestoord worden.'Eruit „Ja, maar kunt U niet drie dappere honden gebruiken?" vraagt Pim weer. ,.Hè, wat?" roept de directeur, ter wijl hijgde drie hondjes ongelovig aan kijkt Hilversum I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur; VARA 7.30 Michel Emer en zijn orkest; 8.18 Filmselecties. 8,50 Voor de huisvrouw; 9 Gr. pi,; VP RO 10 Morgenwijding; VARA 10.20 Otze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11 Populair non-stop-program ma; 12 Meestertio; 12.30 ffVeerpraatje; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Johan Jong (orgel)1.20 The Ramblers; 1.50 Renè Lubas; 2 Gesproken portretten; 2.J5 Jeügdconcert; 3 De scheepsjongen van Bontekoe; 3.20 Gr. pl.; 3.35 De Roodborstjes; 3.45 De regenboog; 4.15 Vragen staat vrij; 4.15 Het stond in de krant; 5.15 Carlos Gardel (gr. pl.; 5.30 Maatschappelijk werk; 5.35 Ens. Jean Presto 6.20 Gr. pl.; 6,30Ned. Strijd krachten; 7 Geleide economie; 7.15 Gr. pl.; VPRO 7,30 „Hoe het groeide" 7.40 Jeugdnieuws; 7.45 „Lezen in den bij bel"; VARA 8.15 Dolf vd Linden-or kest; 9.18 Schüldig of onschuldig; 9.25 In een spiegel een raadselachtig beeld (hoorspel); 10.15 Tango-Rumba-orkest; 10.45 Van boek tot boek-; 11.15 Gr. pl. Hilversum II, 4t5 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur;' NCRV 7.J5 Reveille; 7.45 Een woord van den dag; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.30 Gr. pl.; 9 Ochtendbezoek bij jonge Zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Symph. morgenconcert; 10.30 morgen dienst; 11 Pianorecital; ll-ijfi Het Al- bert Sandler-Trio gr. pl.; 12.05 Lon- dens palladium-orkest; 12.15 „Sangh en Spel"; 12.30 Weeroverzieht; 12.55 Prot. Interk. thuisfront; 1.15 Van Ra- meau tot Ravel; 1,55 Stafmuziekcorps Amst. politie; 2.30 Calceolaria en Cine raria; 3 Kamerorkest; 3.45 „Giaconda ensemble"; 4.15 Knapenkoor; 5.30 Ra dio koperkwartet; 5.45 „Ouder de tro penzon"; 6 Ned. koren en korpsen; 6.30 Vital en piano; 7.15 Het nieuws uit ïn- dië; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Eng', les; 8.15 Opwekkingssamenkomst; 9.30 Radio Philh. orkest; 10.45 Avondover- denking; 11.15 Gr. pl.; 11.45 Slot-acc. en u zult 's mprgeus weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een .liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt Wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. „Misschien zullerf we U binnenkort wel eens verzoeken op het politie bureau te komen," blafte commissaris Vonkenberg. „Dat meent U niet!" riep mevrouw Jaarsma verschrikt. „Wat zou ik op een politiebureau moeten doen?" comm!ssa°riseuitbiJVOOrbeel<ï "W vingerafdrukken kunnen nemen,1" legde de Mevrouw Jaarsma schrok. „Ik houd niet van die lugubere grapjes," zei ze. „Wat moet U met mijn vingerafdrukken?" „We kunnen ze vergelijken met die op' het heft van de dolk," zei de gXan ShenbbeSn™mig' dUiVe'' meVr0UW' één van U allen moet het toch Mevrouw Jaarsma wierp hem een 'vernietigende blik toe. wéndend?nS "U "aar hUiS te gaa"'" Z6i Ze' Zich tot de recl1 ter-commissaris Wy hebben U niets meer te vragen, mevrouw Mevrouw Jaarsma gaf hem een koel knikje en liep statig naar de deur welke inspecteur Maas zich haastte voor haar open te maken. „Was U niet een beetje onbeleefd, commissaris?" vroeg de heer Feenstra, toen de oude dame de kamer had verlaten, „Laat ze dan van de politie afblijven," gromde de commissaris. „Als ik ze op het bureau kryg zal lk ze wel anders aanpakken." De rechter-commissaris zuchtte. „Meneer Beekman, zei hij, „wilt U meneer Dupois verzoeken hier te komen?" Inspecteur Beekman stond op om aan het verzoek te voldoen en binnen enkele minuten zat de heer Dupois in de zo juist door mevrouw Jaarsma verlaten fauteuil. „Uw naam, meneer?" zei de rechter-commissaris vragend. „Jean Louis Dupois, .mijnheer." „Is U genaturaliseerd?" „Mijn grootvader, mijnheer. Ik was toen nog een kleine jongen." „Wat is uw beroep?" „Adjunct-commies, bij de gemeentesecretarie. „Is U een vriend des huizes?" „Pardon, ik ben hier voor 't eerst I-k maakte kort geleden kennis met meneer De Wit en hij inviteerde mij voor deze avond." „Hoe kwam U op de gedachte, dat ongelukkige spel te beginnen?" De heer Dupois haalde zijn schouders op, „Ik speel het werkelijk niet voor 't eerst," zei hij. „Tijdens mijn vacantie was ik in Londen en „U heeft natuurlijk niet voorzien, welke gevolgen een dergelflk spel kan hebben?" „Ik kan U verzekeren, dat ik het nooit meer zal spelen." „Een verstandig besluit, mijnheer," zei de rechter-commissaris. „Men mag de misdaad niet tarten. Zelfs niet onbewust. Er zijn mensen, die neiging tot brandstichten krijgen als ze vuur zien. Er zijn zoveel onschuldiger spelletjes, al geef lk toe, dat ze misschien niet zo spannend zijn. Waarom heeft U Uw oom meegebracht?" „Hij is de laatste tijd erg nerveus als ik eens weg ben. Ik had geen andere keus dan hem mee te brengen." „Juist," zei de heer Feenstra tevreden. „Heeft iemand van de heren mijn heer Dupois nog iets te vragen?" „Waar was U, mijnheer, toen de moord gebeurde?" vroeg commissaris Vonkenberg. „Ik was in de salon bij mijn oom." „Heeft U de salon niet verlaten?" „Ja, ik heb meneer Visser even om een vlammetje gevraagd." „En is U toen dadelijk weer terug gegaan?" „Ja, mijnheer." '„Uitstekend," zei de commissaris voldaan. „Dan danken wij U, mijnheer," zei'de heer Feenstra. De heer Dupois stond op, maakte een kip ine buiging en verliet de salon. Dadelijk daarop werd de deur door de kellner geopend. „Pardon, heren, is misschien hoofdinspecteur Cornelissen hier?" „Ja, wat' is er aan de hand?" informeerde de hoofdinspecteur. „Er is telefoon voor U, mijnheer." De heer Cornelissen haastte zich flaar de gang en betrad een ogenblik later weer de kamer. „Bericht van het hoofdbureau," zei hij. „Mijn mannen hebben het wapen nauwkeurig onderzocht en geen enkele vingerafdruk gevonden. De dader moet handschoenen hebben gedragen." „Dat is sterk!" riep de rechter-commissaris. „Nog sterker dan U denkt, mijnheer," zei de hoofdinspecteur. „De dolk is van Zweeds staal. Het heft ié vijftien centimeter lang en het staal niet minder dan dertig. Samen vijf-en-veertig centimeteK Het ding is vlijm scherp. Dokter Zadelhoff is bezig met het visum repertum. Hij acht het waarschijnlijk, dat de dader bekend is met anatomie." „Maar wievroeg de rechter-commissaris, opgewonden de kleine kring rondziendp. „Alleen inspecteur Maas sprak uit wat zij op dat moment allen dachten „dokter Van Bremen." „Maar,dat is toch waanzin,? weerlegde de rechter-commissaris. „Waarom zoueen man als hij De officier haalde zijn schouders op. „fer kan een motief zijn," zei hfl langzaam. „U heeft toch gehoord, wat die Franse juffrouw gezegd heeft. Maar er'is iets anders, dat mij verbaast." „En dat is?" vroeg de rechter-commissaris. „Dat iemand hier op bezoek komt met een wapen van vijf-en-veertig cen timeter. Bedenk dat eens, heren. Dat is bijna een halve meter. Zoiets steek je maar niet in je broekzak. Daar komt niemand onopgemerkt mee binnen. Bovendien waar stop je zo'n ding in do tijd, dat je 't niet nodig hebt?" „Meneer Beekman", zei de rechter commissaris, „wilt U ^meneer De Wit vragen of zoiets hier m huis was? Heeft hij misschien een wapenverzamelin^?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3