Doktershuis te Pijnacker als filiaal van de geheime dienst De overval op het Amsterdamse Bevolkingsregister Complete veldslag in Palestina Zaterdag 10 Apr» 1948 VERENIGDE NOORD-HÖl.LANDSEDAGBLADEN l45ste No- 85 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tegen verrader no. 1 doodstraf geëist WEERBERICHT Columbianen bestormen paleis CONFERENTIE INZAKE TRIEST Ex-koning opgehangen Amsterdams stadhuis aan de Amstel? Minder sinaasappelen beschikbaar 35.000 Arabieren bij uitvaart van hun leider Londenheeft vreemde opvattingen en Leo Poos vangt een agent Revolvers op de logeerkamêr Achter de schermen van de Oorlog DUEL OM DUITSLAND Gaat M P.E.A. uiteen? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achteröam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J-. Bijlsma ALKMAAJSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 .cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. 27 Maart 1943, een donkere nacht. Negen onverschrokken Nederlan ders, waarvan een aantal gestoken in clandestien vervaardigde politie- uniformen, sloegen met veel bra- vour de Plantage Kerklaan te Am sterdam in, overbluften twee poli tieagenten, die buiten t bevolkings registers de wacht hielden, en droe gen hun op de binnenwacht bijeen te roepen. Toen de bewakers een maal bij elkaar waren staken ze ge dwee, maar verrast, de handen om hoog op het onverwachte bevel geen tegenstand te bieden. Enkele ogen blikken later was het kaartenregis- ter opgeblazen en stond het gebouw in brand. VERRADEN Nog geen drie maapden later sloeg de sicherheitspolizei toe. Een uitge sloofde beloning van'f 10.000 had re sultaat opgeleverd. Van twee kanten volkomen onafhankelijk van elkaar, kwamen tips bij de S.D. binnen. Alle. overvallers en een tiental me dewerkers werden gearresteerd. In 'n Duits monsterproces regende het dood vonnissen. Gisteren stonden vier verraders van deze overval voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam terecht. Het was de 62-jarige Marinus de Roo, die de S.D. mededeelde, dat Hoogsteder er .meer van wist. Voordien had de «NSB- er Teunissen zich echter reeds voor de Judasrol geleend, tezamen mét zijn ondergeschikte, v. d. Laak. De vierde verdachte was J. Th. Hoogsteder, die aan de overval had deelgenomen, doch na zijn arrestatie had „doorgeslagen". HET REQUISITOIR De advocaat-fiscaal achtte de NSB-er Teunissen de hoofdschuldige. Hg noemde hem een fanatieke pro- Duitse figuur. Met zijn onderge schikte Van der Laak is hg verant woordelijk voor de dood van 12 zeer verdienstelijke Nederlanders, die door de Duitsers werden gefusilleerd. Mr. Gelinck vorderde tegen Teunis sen de doodstraf. Voor Van der Laak achtte hij een zware straf eveneens op haar plaats. Deze verdachte was echter politiek betrouwbaar en alles wijst er op, dat hij tot zijn daad is gekomen onder pressie van zijn baas Teunissen. Niet temin heeft hij zich zeer lafhartig ge dragen. Gezien de ernstige gevolgen van het verraad eiste mr. Gelinck te gen Van. der Laak 15 jaar gevangenis straf. Verdachte Marinus de Roo was het, naar de mening van de advocaat fiscaal, uitsluitend om een geldelijke beloning te doen. De Roo heeft ern stig verraad gepleegd. Maar hij mag van geluk spreken, dat Tkunissen en Van der Laak hem vóór waren. Het verraad van De Roo heeft daardoor minder ernstige gevolgen gehad. Te gen hem eiste mr. Gelinck 12 jaar. Wat Hoogsteder aangaat: „Deze ove rigens verdienstelijke ondergronds werker, heeft de consequenties van zijn illegale arbeid bij de S.D. afge kocht met gewoon, gemeen verraad. Bat de Duitsers hem ondanks zijn il legaal werk hebben gespaard, spreekt boekdelen". Op Hoogsteder rust de morele schuld van 't feit, dat hij teneinde het risico van zijn eigen leven te verkleinen, dat van zijn medestrijders in de waag schaal heeft gesteld. Tegen deze laatste verdachte ten slotte eiste mr. Gelinck 3 jaar gevan genisstraf, De president bepaalde de uitspraak op 23 April a.s. De Haganah, de Joodse verdedigings organisatie, heeft met gebruikmaking van zware mortieren het Arabische dorp bij de berg Casel, van waaruit men de weg van Jeruzalem-Tel Aviv kan overzien, veroverd. Veldkanonnen van de Jarmoek (hef Arabische „bevrijdingsleger") beschie ten de troepen van de Haganah. Dit schijnt hef eerste grote treffen te worden tussen meer dan duizend ge wapende en geüniformeerde strijders. Uit Arabische bron wordt vernomen, dat verscheidene honderden Arabieren uit de omtrek naast de Iraakse en Sy rische Jarmoek-troepen aan het ge vecht deelnemen. Officiéél wordt meegedeeld, dat men zich tussen zonsondergang en zonsopgang niet op de landwegen van Palestina mag bevinden. Hogere bioscoopprijzen te Amsterdam Een aantal Amsterdamse bioscoop theaters, w.o. Cinema de Munt, heeft dezer dagen de toegangsprijzen met 35 pet. verhoogd ten gevolge van de herziening der Vermakelijkheidsbelas ting. De grote theaters hebben Vrijdag dit voorbeeld gevolgd. ue f ranse Minister van Buitenlandse Zaken Bidault heeft een Dezoea ge bracht aan Italië. Te Turijn werd hjj o.m. toegesproken door de communis tische burgemeester Negraville. Links van hem Graaf Sforza. TIJDELIJK OPKLAREND. Aanvankelijk nog slechts enkele verspreide buien. Geleidelijk op klarend, afnemende wind. In de nanacht plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag toenemende bewolking, doch nog.bijna overal droog weer. Geleidelijk weer wat aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Iets zachter dan van daag. Revolutie mislukt? De leider van de liberale partij van Columbia, Jorge Eliecer Gaitan. is vermoord. Hij is minister van arbeid en sociale veiligheid geweest in een vroegere regering. Uit New York wordt gemeld, dat een menigte het Nationale Palels bestormd heeft, waar de Panameri- kaansc conferentie wordt gehouden. Enige vertrekken zijn in brand ge stoken en volgens een New Yorks radiostation is het gebouw „tijdelijk in de handen van de demonstreren- den gebleven". Een duizendtal mensen joeg achter de moordenaar aan, zo gaat het be richt voort en men ging hem te lijf. Onder de kreet „weg met Laurano Gomez" de voornaamste Colum- biaanse afgevaardigde ter' conferentie bestormde men daarop het paleis. De moordenaar van Gaitau werd ge lyncht. De ongeregeldheden kregen het ka rakter van een revolutie toen de libe ralen bekend maakten de macht in handen te nemen. Het Capitool, het ministerie van Ver keer en andere gebouwen werden door de menigte verwoest. Er vielen acht doden. Later werd gemeld, dai de conserva tieven de situatie in Bogota weer mees ter zijn. Nederlandse Spitfire in Duitsland neergestort BÜ Osnabrück in Duitsland is Vrij dagmiddag een Nederlandse Spitfire neergestort. Het toestel was Vrjjdag- morgèn van vliegveld Twente opgeste gen met nog een tfire voor een oefenvlucht. Volgens mededelingen uit Duitsland zou het toestel op de-kop in een diepe put liggen. Het vermoeden bestaat, dat de ma chine is afgegleden en tegen een berg gevlogen. Over het lot van de piloot Fabius, die omstreeks 23 jaar oud is, konde: nog geen nadere bijzonderheden vernomen ■worden, aldus H.V.V. Hij wilde kruidenierswinkel kopen' Een jongeman stapte Donderdagmid dag een kruidenierswinkel te Amster dam binnen en maakte een praatje met de 65-jarige eigenaresse. Hij vertelde gehoord te hebben, dat het zaakje te koop was en spilde eens een kijkje ne men. Hoewel de bejaarde dame geens zins van plan "was haar winkel van de hand te doen, ontving zij de jongeman zeer vriendelijk eri leidde ze hem de zaak rond. De jongeman voelde zich dadelijk in de zaak thuis, want toen hij wegging nam hij honderdqn rantsoenbonnen suiker, meel, boter, snoep en zeep, die in een lade waren opgeborgen, mee. De politie zoekj thans naar een jongeman, die volgens de oude dame lang is en een golf in het haar heeft. Engeland heeft de Sovjet-regering uitgenodigd om deel te nemeh aan voor bereidende besprekingen, welke de vol gende maand te Parijs zouden worden gevoerd en ten doel zouden hebben het vrije gebied van Triest aan Italië terug te geven. In de nota wordt een conferentie van „de voornaamste betrokken regefngen" voorgesteld. Tevens wordt er bij de Sovjet-Unie op aangedrongen zo spoe dig mogelijk in te stemmen met het on langs gedane voorstel om Triest aan Italië terug te geven. Abdoellah El Wazir,. die vier weken lang op de troon van Jemen heeft ge zeten, is gisteren te riogga, 80 km ton noorden van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, opgelïangen. Abdoellah El Wazir zou tijdens een proces schuldig bevonden zijn aan de moord in Februari op de 85-jarige heer- se: van Jemen, Imam Jahia. Na de moord proclameerde Abdoellah El Wazir zichzelf tot koning, waardoor een burgeroorlog, ontstond, die eindigde met de. overwintvan Emir Seif El Islam Ahmed, de oudste zoon van de vermoorde Imam, die de vorige maand Sanaa binnentrok en zich tot koning uitriep. In zijn rede, waarmede hij gistermid dag in het .Stedelijk Museum de ten toonstelling opende van de twee in de prijsvraag van 1936 bekroonde ontwer per. voor een stadhuis in de hoofdstad, zei burgemeester, Arn. J d'Ailly, o.a.: „Et leven p1- inen bij het stadsbestuur om aan de gemeenteraad voorstellen te doeri om te herroepen het besluit van 1935, waarbij het Frederiksplein voor het nieuwe stadhuis werd bestemd en in de plaats daarvan te besluiten, een stadhuis op te richten aan de Amstel, in de overtuiging, dat aldus vorm zal worden gegeven aan een uit het hart gegrepen wens van iedere burger". Op 18 Maart j.l. heeft het Centraal Distributiekantoor de volgende zoge naamde vooririleveringsbonnen aange wezen: Voor de groepen A, B en C nr 270 Algemeen, recht gevende op de aan koop van 500 gram sinaasappelen, voor de groepen D er E nr 770 Algemeen, recht gevende op' de aankoop van 1000 gram sinaasappelen. Tengevolge van on voorziene omstandigheden zal op belde bonnen slechts de helft van de oor spronkelijk aangegeven hoeveelheden sinaasappelen kunnen worden betrok ken, dus op bon 270 Algemeen 250 gram, op bon 770 Algemeen 500 gram. 25.000 Arabieren verdrongen zich Vrij dag in het oude stadsgedeelte van Jeru zalem ter gelegenheid van de begrafe nis van de Arabische bevélhebber van Jeruzalem en omgeving, Abdoel Kader Hoesseini, die de dood vond bij een aanval van Arabieren tegen Joden op de berg Castel bij Jeruzalem. Het Arabische deel van Jeruzalem was in de rouw. De Arabische kranten yerschenen met zwarte randen, winkels en bazars waren gesloten, het verkeer stond stil en vele straten waren uitge storven. Salvo's ter ere van de over ledene werden op een punt in de stad voor een aanval van Joden gehouden. Door de straten van het Joodse deel van Jeruzalem reed een auto met onge veer 30 Arabische „krijgsgevangenen" die door de Irgoen Zwai Leoemi inder tijd waren gevangengenomen. JAN EMMER UIT HALFWEG wil in 9e zomer van 1941 met vier anderen per motorboot naar Engeland. Zoiets is gauwer gezegd dan gedaan, want een motorboot is duur. Maar in het Zuid hollandse tuindersdorp Pijnacker woont een kennis van Emmer, die hem in con tact brengt met de nog jonge arts Koert Bolle, De dokter en een paar vrienden brengen het geld op tafel; de motorboot wordt gekocht en op een avond in September 1941 sjouwen vijf mannen door de duinen bij Petten, laten hun vaartuig te water en zetten koers naar Londen, In Nederland hoort men niets meer van hen, tot op een dag in het voorjaar van 1942 Jan Emmer aanbelt aan de dokterswoning In Pijnacker en tot de verbaasde mevrouw Bolle zegt: Goeie- morgen mevrouw, daar ben ik weer. Zijn verhaal klinkt als een roman. Na een moeilijke reis zijn ze in Engeland gearriveerd en hebben allerlei werk gekregen in het grote geheel van de geallieerde oorlogvoering. Voor Jan Emmer had men een bijzonder baantje; hij werd opgeleid tot geheim agent en leerde parachute-springen. Wel, dat parachute-springen heeft hij in practijk gebracht ergens op de Veluwe en hier is hij dan, als geheim agent van de Nederlandse regering. En hoe maakt dé dekter het? Vliegt hij nog altijd op zijn motor door het dorp? Als de arts thuis komt, klaagt Emmer hem zijn npod. Hij is ai enige tijd in Nederland, madr hij wil terug naar Londen om daar eens hard met de vuist op een paar schrijftafels te slaan. Is dat nodig? Wil dokter Bolle we ten. Nogal! bitst Jgn Emmer. Die lui in Londen hebben me weggestuurd met contactadressen i waar ik geld kon ha len Maar er deugt niets van Ik zit zonder centen En ik heb een persoons bewijs meegekregen, dat niet in orde is De dokter haalt er zijn vrienden Gijs de Jong en Heukels bij, die ambtenaar zijn op de gemeentesecretarie, ftee, dat persoonsbewijs deugt niet. Als Jan op een Duits controleur stuit is hij wat Je noemt de sigaar. Maar op 't gemeente huis zijn persoonsbewijzen genoeg; eer het avond is heeft hij een nieuw. En die geldkwestie wordt ook opgelost, daar behoeft verder niet over gepraat te worden. Ik heb in Londen uw adres opge geven, vertelt Jan nog, maar ze hebben op erewoord beloofd, dat het uitsluitend Door mij gereserveerd blijft. Londen zal uw adres aan niemand opgeven. U loopt dus geen enkel gevaar. Korte tijd later staat er een donkere jonge man op de stoep van het dokters huis en belt aan. De dokter thuis? Prachtig, hij wil hem direct spreken. Ik ben dokter Bolle, zegt de arts wat kan ik voor u doen? XIX Ik ben Bob Kloos uit Saigon, ge heim agent van de Nederlandse rege ring. Ben in Engeland opgeleid, per parachute in het land gekomen en heb iH. Londen uw adres gekregen om con tact op te nemen. Dokter Bolle krijgt een vreemde in druk van de wijze, waarop men in Lon den over het begrip „erewoord" denkt. Maar dat is niet de schuld van Bob Kloos: die jongen moet zijn werk doen. hij wordt geholpen. Envzo wordt het Pijnackerse doktershuis in April 1942 een filiaal van de Londense geheime dienst: dokter Bolle, zijn vrouw en hun naaste vrienden worden de financiers en contactmensen van twee opererende geheime agenten. Maar in diezelfde maand wordt de arts in de nacht door een Duitser be schoten en hij duikt een paar weken onder. De dokter is met vacantie, zeggen zijn patiënten, maar hij heeft het nie mand tevoren gezegd; da's raar Als Bolle terugkeert zitten Jan Em mer en Bob Kloos als het ware in zijn hulskamer te wachten. Ze blijven 's nachts logeren en als het tweede dienstmeisje 's morgens hun slaapka mer in orde gaat maken, komt ze bleek en, stotterend van opwinding naar be neden. Er i liggen revolvers onder de hoofdkussens van die mannen, roept ze in de keuken. Dat is een beroerd geval. Het meisje is verloofd met een WA-man. Als ze kletst kan dokter Bolle zijn motorfiets vaarwel zeggen Dan blijft er voor hem en z\jn vrouw maar één vooruitzicht over: het executiepeloton. Het eerste meisje snapt ogenblikkelijk het gevaar, giet haar sidderende collega een dosis broom door 't keelgat en zegt gedeci deerd: Als je hier ooit over praat ga je d'r onherroepelijk aan. Begrijp dat goed: je wordt subiet doodgeschoten als je hier ooit over kikt. Het meisje heeft nooit gepraat. Niet tegen haar WA-man en niet "tegen ie mand anders. JEMIDDEN VAN AL deze dolle din gen komen achtereenvolgens Jan Emmer en Bob Kloos nog vertellen, dat ze niet meer over goed# contacten beschikken, dat ze nieuwe verbindin gen moeten hebben en dat Jan toch ■hoognodig naar Engeland moet om op die bureautafels te slaan. En om de zaak nog gecompliceerder te maken komt de gemeente-ambte naar Heukfels enige tijd latef binnen vallen met de mededeling dat er een geheime agent, zekere „Akkie", bij hem is geweest in gezelschap van een contactman, die zich „Dick" noemt en die bezig is met de voorbereiding van een bootreis naar Engeland. Daar zou Jan Emmer misschien gebruik van kunnen maken. Dat „Dick" niemand anders is dan de verrader Leo Poos en dat „Akkie" de gevangen agent Andtinga is, die als lokaas wordt meegevoerd, weet Heu kels niet. Dat „Akkie" de agent Geor ge Dessing her" gered, weet hij even min. Hoe zou hij ook? Aridringa is geen moment met hem alleen en heeft geen schijn var kans hem een seintje te geven. Poos weet alles van de Lon dense diensten af en Heukels ver trouwt hem volkomen. Wat weet Heu kels er van, dat de S.D. het spoor naar Pijnacker heeft gevonden, omdat het op de gevangen agent Bob Kloos ge vonden persoonsbewijs uit Pijnacker afkomstig bleek te zijn? Een sinister spel neer.it zijn aanvang. Dokter Bolle heeft een onderhoud met „Dick", die de Pijnackerse relatié warm houdt en de arts voelt er alles voor Jan Emmer met hem in contact te brengen. Maar hij zou het óók pret tig vinden, als „Dick" hem inlichtin gen kon geven over Bob Kloos, die sinds een paar weken verdwenen is en niets meer van zich laat horen. Dat komt in orde, belooft de ver rader. Kloos zit in Amsterdam en als de dokter het adres wil hebben zal „Dick" er zo spoedig mogelijk voor zorgen. Dat Kloos in de Cellenbarak ken is opgesloten vertelt Leo Poos er natuurlijk niet bij. Dokter Bolle brengt Poos in contact met Kees Dutilh, de zoon van een Rot terdams. gemeenteraadslid. Kees werkt illegaal onder de naam „Evert", heeft contact met dr. Kastein uit Den Haag en maakt microfilms van spionnage- materiaal. Eind April 1942 roept Poos de agent Jan Emmer voor 'n afspraak naar het station te Rotterdam. Die afspraak betekent het einde van de agent Emmer. Men heeft hem niet tevend terug gezien. Hij en Bob Kloos zijn in het kamp Maut hausen ter dood gebracht. Een poging van Poos en Schreieder om Kees Dutilh naar 't station Staats spoor in Den Haag te lokken en daar te arresteren, mislukt. Het echtpaar Bolle heeft te elfder ure van Heukels de mededeling gekre gen, dat „Dick" in een Duitse aüto rondrijdt eri ten 'overvloede krijgt men van dr. Kastein het bericht, dat „Dick" in Londen niet bekend is. De dokter, zijn vrouw en de beide ambtenaren duiken ijlings onder. En in Pijnacker zeggen de patiënten: de dokter en me vrouw zijn met vacantie en ze hebben het niet van tevoren gezegd; da's raar Maar als een jaar later, In dei zomer van 1942, de mare door het dorp gaat; dokter en mevrouw Bolle zijn gearres teerd en door de Duitsers ter dood veroordeeld, dan begrijpt iedereen, waarom de vacantie zo abrubt begon. Het wordt een lange, bange, vacantie. Want het doodvonnis wordt door gra tie veranderd in tuchthuisstraf. En Nederland had de bevrijdings feesten reeds lang gevierd, toen in een Zuidhollands dorp opnieuw de vlaggen werden uitgestoken bij de thuiskomst van een jonge dokter en zijn dappere vrouw, die beiden de dood in het ge zicht hadden gezien. j_|OEWEL de verscherpte toestand in Duitsland met Berlijn als centrum de aandacht van de wereld gedurenda de laatste dagen enigszins heeft afge leid van veel meer belangrijke zaken als Marshall-Plan en de a.s. verkiezin gen in Italië, is de zaak door publieke opinie en andere meningvormende or ganen hoewel begrijpelijk teveel opgeschroefd geworden. Natuurlijk, de reeks van bewust opgezette en toeval lig op .een ongelukkig moment optre dende gebeurtenissen werden proefbal lonnetjes, welke opstegen boven Je scherpe- grenzen van West en Oost. Doch de ballonnetjes doorstonden de proef. Men is zich aan beide zijden be wust, dat het materiaal waaruit zij zijn vervaardigd schijnbaar sterker, maar in wezen kwetsbaarder is dan porselein'. In elk geval-schijnt de storm in dit opzicht weer gelHwd te zijn. Zelfs heb ben de heren nog in Berlijn gedineerd aan dezelfde tafel; een diner waarover Montgomery zeer verheugd was, maar waaraan weinig betekenis moet worden gehecht. Toch blijft Duitsland de aandacht weer meer dan voor kort gevangen houden. Want er zijn verschillende symptomen aanwijsbaar, die zeggen dat da wedloop tussen het Westen en het Odsten om de gunst van het Duitse volk in nieuwe banen wordt geleid. In de eerste plaats is daar de rede voering van Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur voor de Landdag van het Noordelijke Rijnland en Westfaler. te Düsseldorf, waarin hij een hartstochtelijk beroep deed op het volk van West Duitsland een vastbera den keuze te doen. Hij wees op de ge varen voor hen, als individu opnieuw te zullen opgaan in een geleide niets- te-vertellen hebbende, massa, indien zij zouden instemmen met een totalitair stelsel. „Neemt het besluit front te ma ken tegen hen, die met het woord de mocratie op de lippen en een gummi knuppel achter de rug, U Uw Duitse vrijheid willen ontnemen. Dan behoeft U niet bang te zijn. De kansen zijn goed. Gaat voort en grijpt ze". Hij waar schuwde voorts zich niet door de ze nuwoorlog in de war te laten brengen. J.JET heeft er alle schijn van, dat Ro- bertson's redevoering 't pad moest effenen voor het zojuist bekend gewor den plan van de Ver. Staten, binnen de tijd van twaalf maanden te komen tot een nieuwe gecentraliseerde Westduit.se regering, welke dan te Frankfort waar de Amerikanen hun hoofdkwartier hebben en welke stad geheel het stem pel van een Amerikaanse sfeer draagt, haar zetel zou hebben. Aan de bespreking van dit plan wordt ook door vertegenwoordigers van de Benelux deelgenomen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat men dit plan heeft ontworpen- omdat vermoed wordt, dat Moskou binnen afzienbare tijd van plan zou zijn haar maatregelen in Oost Duitsland te voltooien met het vormt n van een discipel-regering. Dit tegen te houden rrioet dan als doelstelling der Amerikaanse voorstellen worden gezien. Het is zeer begrijpelijk, dat de Franse regering zich met ontsteltenis over de plannen heeft uitgelaten. In Par:js heeft men voortdurend een federaal be stuur van Duitsland voor ogen gehad, opdat een krachtig Duitsland geen kans zou hebben een nieuwe bedreiging van Frankrijk te worden nu dit Parijs redeneert nu zó, dat volgens haar inzichten deze stappen juist de vorming van Oost-Duitsland als ma rionetten-staat van Moskou in de hand zouden werken. Apn de andere kant is er wel het een en ander voor de plannen van Washington te zeggen, daar bij vorming van een staat Oost-Duitsland een eens gezind West-Duitsland de beste barri cade kan worden tegen eventuele con sequenties, voortkomende uit de gang van zaken achter het ijzeren gordijn. Zeker is, dat het Duitse probleem weer acuter is dan ooit en dat de nabije toe komst in dit kader diverse belangrijke factoren'naar voren geschoven zal zien. AD INTERIM. In ons nummer van Dinsdag: Kees Dutilh wordt slacht offer van laag verraad. Het Amerikaanse filmvakblad „Va riety" vermeldt groot opgemaakt, dat de United States Motion Picture Ex port Association (de filmexportvef- eniging der V.S.) per 1 September in Nederland haar werkzaamheden zoü beëindigen. Van de zijde van het Nederlandse filmbedrijf wordt ons verder meege deeld, dat het same gaan in de MPEA de betrokken filmmaatschappijen niet die resultaten zou hebben opgebracht, welke zij verwacht hadden. Zij zouden over het geheel de voorkeur geven aan de mogelijkheid tot grotere onderlinge concurrentie. Vluchtelingen uit de Sovjet-zóne Meer dan 360.000 vluchtejingen en geëvacueerden, bijna tfvee maal zoveel als i* 1946, zijn in 1947 uit de Sovjet- Russische zone van Duitsland de Britse zone binnengekomen, aldus heeft het bureau voor statistiek van de Britse zon* bekend gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1