Fraai weer begunstigde Alkmaarse draverijen THANS OOK MOEILIJKHEDEN BIJ WEENEN M-Mfcg 11 Vi 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 14§#te Jaargang No. 86 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BRITSE VOERTUIGEN AANGEHOUDEN NIEUW KABINET IN COLUMBIA Russisch veto verspert Italië de weg Engeland verslaat Schot land met 2—0 WEERBERICHT Vier in nieuwe spelers Nederlands elftal De Boys sirijden om hun behoud Veel publiek en goede sport r fraridÉÉïfi i IBIj Euwe verliest van Keres Gecompliceerd ongeluk eist twee doden Prijzen motor- en rijwielstelling i an hedev -VERSUM I, Ut Jieuwsberichten I en 11 uur 8,15 Sport- je 8,JO Ns- ndse Strijd- hten 7,00 Ar se staalkaart irk nu" 7,88 i Duitsland ret 9,15 So lt,30 Weekend- In de mist Hobby-lioek (ieuwsberichten 6,00 Piano-duo verzicht 8,30 plneuza 7,18 s van Beeck B,05 De gewone n 8,20 Licht st 9,15 Plu. Weekend-sere- 10,85 Avond- terokest 'AO 11 APRIL ieuwsberichten VARA: 1,11 xir het platte- 12 Sport 9,15 lraalen 9,48 10,00 Zondags- Kerkdienst eld AVRO: 12,50 De Zon- Gemengd koor ,50 De Spoor- antella 2,05 [eniet U meer raatje 8,00 rpsen 8,80 IPSO: 5,00 Ge- 5,20 Zen ge- Keesje 5,50 (grpl) 6,JO 7,00 Radio- tet 8,05 Ac- Ica 8,88 Jo- :1 9,80 Hot temde eompo- Je lezen, lees laster» u,«s ieuwsberichten NCRV: 1,15 e liederen 9,88 Gramo- 10,»0 Plech- is 12,08 Tino 5 Apologie 15 Zonnewijzer t 1,85 Gra- olse Kring (In Ikale Tombola 25 Veapera 6,30 Orgel- n van Swee- Ubel? KRO: i In 't Boeck- 1,13 Gramo- l „Batrien et roonplaten 10,15 Weensa Iteiten 10,8» meert 8AANDAG R NM euwsberichten 7,JO Gramo- ïonmuzlek dorgenwijding (gr pi) - f,86 an vrouw tot ig 11,00 Op isslak concert leno 13,10 spionnetje o) 1,15 Het rd Tauber lano en orgel Sopraan en - It de opera ioort, zegt het skt door het suwaberlchtcn 7,15 Reveille or da dag Sonate 0,15 ieken 9,50 aan voorbu igt PD 8» warte 11,15 Ivor» 11,88 1,00 Ensemble rzieht 13,8» 1,88 oramo- tending voor Omroepkoor 8,15 On- Sextet 8,00 in Wering igeit 5,1» 5,85 Busch ook bij de EDERS li v, 39 rt, de oorzaak an om voor <wam vaak Jtrecht een espondentle ienden. Wi) i hem. Wfl graag, om vraag nog ras zag V stelde hem bureau ADMINISTRATIE Voor dam 9 - Telefoon 11320 REDACTIE Aohterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (toi.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMA AESCHI COURANT TARiBVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 16 woorden f 1.elk woord meer 6 cent, uitsluitend contant Abonnementen: v 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Sovjet-wachtposten gewapend met Tommyguns, hebben Zondag alle auto's waarin zich Britse miiitairen bevonden in de door Sovjet-gebied lopende corridor van de Britse zóne naar Weenen bij de Semmeringspas tegengehouden. De auto van generaal Winter, de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud doorgelaten. De Britse autoriteiten hebben de zaak onmiddellijk met generaal Koerassof, de hoge Sovjet-commissaris opgeno men. Twee en een half jaar geleden werd tussen de bezettende mogendheden overeengekomen, dat een grijze pas in vier talen het enig nodige document zou zijn om toegang tot Weenen te heb ben, dat door Sovjet-gebied omringd is. De Sovjet-autoriteiten eisen nu voor het militaire personeel een paspoort of identiteitsbewijs met foto. De Britse autoriteiten hebben toege staan, dat de Sovjet-wachtposten de passen van burgerlijk personeel onder zoeken, doch zullen niet toelaten, dat dit ook bij leden van het militaire per soneel geschiedt. In de afgelopen week hebben zich een aantal kleine incidenten met mili taire treinen van Weenen naar de Britse zóne voorgedaan. Tot nu toe is daardoor echter geen oponthoud ont staan. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. In de moeilijkheden te Berlijn is nog geen verbetering gekomen. Nlenwe maatregelen hebben de toestand tij dens het week-end weer verscherpt De Sovjet-autoriteiten hebben de slui ting geeist van Britse en Amerikaanse service-stations voor auto's aan de verkeersweg van Berlijn naar Helm- stedt, die door dé Sovjet-zóne gaat. In de brief aan de Amerikaanse auto riteiten, waarin de sluiting wordt ge eist, verklaren de Sovjet-autoriteiten, dat er langs de .verkeersweg twee Sov jet-stations zullen worden opgericht op commerciële basis: Service zal worden verleend tegen contante betaling. Een nieuw Columbiaans coalitie kabinet, waarin zes leden van de libe rale oppositie zitting hebben, heeft Zon dag zijn functie aanvaard. Onmiddellijk is de staat van beleg afgekondigd totdat de toestand weer normaal is. De revo lutie schijnt gebroken te zijn hoewel er hier en daar nog geweersalvo's weer klinken. Hiet leger tracht stellingen van sluipschutters in de verschillende delen van Bogota op te ruimen. Volgens een regeringsverklaring, is de orde in de hoofdstad hersteld, doch laat de ernst van de toestand niet toe, dat de cen suur op de persberichten opgeheven wordt. Het is nog niet geheel zeker, dat Gaitan tengevolge van de moordaan slag, die de aanleiding van de revolu tie vormde, inderdaad dood is. Volgens berichten uit het ziekenhuis waarheen hij is vervoerd zou ,hij nog in leven zijn. De hoofden der delegaties op de Pan- Amerikaanse-conferentie zijn in de ambassade van Honduras bijeengeko men om te beslissen of de conferentie al dan niet voortgang zal vinden. FRANS VLIEGTUIG IN SPANJE VERONGELUKT. Een Frans „Bristol"-vliegtuig, dat op weg was van Bordeaux naar Casa blanca, is te Algegiras' bij Gibraltar neergestort! De vier inzittenden van het vrachtvliegtuig zijn om het leven geko men. Het Amerikaanse station verleende, service aan gemiddeld 125 voertuigen per maand. Het betreft hier een Engels en een Amerikaans station, die 85 km van elkaar verwijderd zijn aan de 160 km lange verkeersweg tussen Berlijn en Helmstedt. De Russen zeggen, dat deze stations alleen des winters dienst mo gen doen. Het Amerikaanse station zal vóór 30 April gesloten worden. GEEN NIEUWE PASSEN. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben geweigerd de sectorpassep voor de groep Britse en Amerikaanse telefoon technici in de Sovjej-Russlsghe zóne te vernieuwen. De passen lopen Donder dag aanstaande, 15 April, af. Tot lidmaatschap van de U.N.O. Nadat de Veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitge sproken voor toelating van Italië tot 't lidmaatschap van de V.N., heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afge vaardigde, hiertegen ztin veto uitge bracht. g De Amerikaanse afgèvaardigde, Warren Austin, verklaarde tijdens de debatten, dat na de ratificatie van het vredesverdrag geen schaduw van een excuus meer overgebleken was voor uitsluiting van Italië. De Franse afgevaardigde Parodi, zeide, dat Frankrijk herhaaldelijk gestemd had ten gunste van toelating van Italië en dat Frankrijk van het begin af Italië had beschouwd als een grote natie, door welke de beginselen van de democratie in acht worden genomen. „Het Italiaanse volk", aldus Paro di, „zal inzien wie zijn werkelijke vrienden zjjn. Gromyko zeide dat het duidelijk was, dat het verzoek om toelating een „tac tische manoeuvre" betekende „om stem men te winnen bij de verkiezingen in Italië op 17 April aanstaande". De Sov jet-Unie ondersteunde het verzoek van Italië om het lidmaatschap van de V.N. doch wilde niet dat dit de toelating van andere staten in gevaar zou bren gen. Gromyko herinnerde er aan, dat ook vredesverdragen gesloten waren met Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland, en dat al deze landen hetzelfde recht hadden op het lidmaatschap van de V.N. Bij de stemming stemden de Sovjet- Unie en de Oekraine tegen. Daarna bracht Gromyko voor de der de maal zijn veto uit tegen toelating van Italië. Warren Austin zeide, dat de Alge mene Vergadering de mogelijkheid moest overwegen vdn een maatregel, waardoor Italië toch een stem zou-krij gen in de V. N. Hierna weid de zitting verdaagd. Ongeldige kolenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 17 April a.s. niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstof- fenkaarten TA 707 en TB 707, de bon nen 1ste t/m 12e periode der brand- stoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B, G en D-kleinverbruikers)de rantsoenbonnen „een eenheid 1947— 1948" voor brandstoffen. De internationale voetbalwedstrijd tussen Schotland en Engeland, die Za terdag te Glasgow gespeeld werd, ein digde in een 2O-overwinning voor de Engelsen, waarmee zij teyens het Britse voetbalkampioenschap veroverden. Weersverwachting tot Maandag avond geldig: ZONNIG WEER Zonnig droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige enigszins schrale wind tussen Oost en Noord-Oost. Wilkes (Xerxes) ('t Gooi) Lenstra (Heerenveen) Van Bun, Terlouw, Engelsman en Schaap Het Nederlands elftal, dat fcondag 18 April in het Feijenoord-stadion te Rot terdam tegen België uitkomt is als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels) Van Bun Schijvenaar (MVY) (EDO) Stoffelen Terlouw de Vroet (Ajax) (DCV) (Feflenoord) Rijvers Schaap (NAC) Engelsman Quick, N.) (Reserves zijn: Landman (Neptunus), Spel (DWS), Beenhakkers (NAC) en Dijk (Ajax). Er zijn nogal wat veranderingen ge komen in het Nederlands elftal, dat en kele weken geleden te Antwerpen een moeizaam gelijk spel heeft weten te ver krijgen en nu Zondag a.s. te Rotterdam wederom te firn België zal aantreden. Öat op de rechtsbackplaats Spel zou worden vervangen, was duidelijk "en de enige speler, die daarvoor in aanmerking kwam was de Maastrichtenaar, 'v, Bun. Nu Möhring wegens zijn verwonding niet koh worden opgesteld was de DCV- er Terlouw de aangewezen speler voor de centerhalfplaats. De grote moeilijkheid was evenwel de samenstelling van de voorhopde. In Ant werpen stonden van rechts naar links Lenstra, Rijvers, Wilkes, v. Dijk en Drfi- ger. Rijvers en Wilkes hebben hun plaats behouden maar Lenstra is van rechts naar links verhuisd ter vervan ging van Drager, terwijl Schaap voor de eerste maal hét Oranjeshirt zal dra gen als linksbinnen. Als rechtsbuiten is gekozen de Nijmegenaar Engelsman- Spél en v. Dijk, die in Antwerpen heb ben meegespeeld zijn nu bij de reser ves terecht gekofneö, terwijl Landman bet spreekt wel haast vanzelf, als reser- ve-doelverdediger aanwezig zal zijn. E©n hevige stormloop van de Boys op het Zaandijk-doel. Hoog opspringend weet keeper Kat het gevaar te bezweren. Oud-illegaal Stelt eis tot schadevergoeding heer C. bijgenaamd Oom Cor te De uit de bezettingstijd bekende cen trale figuur en chef van de noor delijke spionnagedienst, de Stolwijk Bedum, die in 1946 zeven weken in de Groninger strafgevangenis werd opge sloten, doch nadien onvoorwaardelijk buiten vervolging is gesteld, heeft bij de Groninger arrondissementsrechtbank een proces tegen de Staat aanhangig gemaakt, waarbij- hij een schadevergoe ding van f 200.000 eist. NEDERLANDSE KOLONIE TE BOGOTA IN VEILIGHEID. Op het ministerie van buitenlandse »aken is Zondag, via Washington, be richt ontvangen van de Nederlandse gezant in Columbia, dat de Nederlandse kolonie in Bogota in veiligheid is. De kanselarij van het Nederlandse gezant schap aldaar is uitgebrand. 'Het draafseizoen van het Sportcomité „Vooruit" werd gisteren op het Alk maarse Sportpark geopend -met een vijftal langebaan draverijen en een kortebaan. De openingsdag trof mooi voorjaarsweer met zon en 'n fris wind je. De publieke belangstelling viel be slist mee. Er werd goede sport te zien gegeven en meermalen was de strijd spannend. De starts mislukten nogal eens. In de eerste course slaagde de derde po ging, in de derde moest éénmaal over- gestart worden. De Eigenaarsprijs was een fraaie overwinning voor Kitty Zo- ra, die, nadat Karei Pluto en Jaap Eden elkaar fel bestreden hadden, met ge weldig elan op de finish afstoof en on bedreigd won. De kortebaan-draverij werd eveneens gewonnen door Kjtty Zora uit een totaal van 19 paarden. I. AANVANGS-PRIJS I voor heng sten en ruins. Afstand 1680 m. Inge schreven 13 paarden. Opgekomen 11. 1. Lancier 1630 m van Stal Idzerda, rijder J. Wagenaar, tijd 2140.8 (1.35.7). 2. Ivan Hanover: 3. Lazuur. Lord Tod- dington had in deze course tot het Met een fraaie snoekduik voorkomt keener Kram» m» W- De Zaandyk-speler Bnrgen S In de wedstrijd Alkm. BoysZaan- wlli «Hoe la 't mogeltyk laatste rechte eind de leiding, maar moest tóen zwichten voor de aanval van Lancier en werd toen nog uitge schakeld wegens springen door de fi nish. IL AANVANGSPRÏJS II voor mer ries. Afstand 1680 m. Ingeschreven- 9 paarden. Opgekomen 8. 1. Karoline 1680 m van R. v. Wie- ringen, rijder eigenaar, tijd 2.37.5 (1.33.8). 2. Luccie Rohda, 3. Martine van Axkit. Door Karoline met overmacht gewonnen. Hl. AMATEURS-PRIJS. Prijzendra, verij intern. AJsftind 2040 m. Voor ama teurrijders. Ingeschreven 7 paarden. Opgekomen 6. 1. Heny's Gold 2020 m van Stal D.H. rijder G. v. d. Wal; 2. Frits van Silladar S. Dictator Spears. De tweede aanko mende Freddy Scott werd uitgescha keld wegens onregelmatig draven. IV. PIKEURS-PRIJS. Prijzendraverij voor paarden, die 750.—, maar nog geen 3000.— hebben gewonnen. Af stand "040 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 8. 1. Lady Soprana E 2040 m van H. dé Jong, rijder W. H. Geerscn, tijd 3.08.4 (1.32.4); 2. Leo Axkit; 3. Kitty Axvillo. De tweede aankomende Lord Gregor werd uitgeschakeld wegens te veel ga lopperen. V. EIGENAARS-PRIJS. Prijzendra verij voor Nederl. paarden, die 3000.-, maar nog geen 10.000.- hebben "ge wonnen. Afstand 2040 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen '6. 1. Kitty Zora 2080 m van J. Wage naar, rijder eig. tijd 2.58.5 (1.25.9); 2. Eton Brewer; 3. Jaap Eden. Kitty Zora maakte de beste kil netertijd van de dag. VL FOKKERSPRIJS. Kortebaanprij- zendraverij. Afstand 690 tot 800 m. In geschreven 24 paarden. Opgekomen -19. Gelopen in 4 series 3 van 5 en 1 van 4 paarden. Ie serie: 1. Larrikin (J. M. v. d. Berg) töd 1.05. 2e serie: 1. Johannes (J. v. Leeuwen Jr). tijd 1,02.8. 3e serie: 1. Kitty Zora (J. Wagenaar) tijd 1.01.7. 4e serie: 1- Abdullah Scott (J. van Leeuwen Jr.) tijd 1.05.4. Finale: 1. Kitty Zora 720 m van J. Wagenaar, rijder eig.,« tijd 1.01.1; 2. Larrikin. Derde en vierde prijs niét toegekend daar Abdullah Scott als 2e uitgeschakeld werd wegens springen door de finish en Johannes als derde werd uitgeschakeld wegens onregelma tig draven. In de eerste partijen te Moskou, ge speeld in de elfde ronde van het We reldkampioenschap schaken, heeft Euwe na 25 zetten van Keres verlo ren. SmyplovReshevsky werd afgebro ken met een betere stand voor Smys- lov. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Botwinnik 6 punten uit 8, 2. Keres 5 punten uit 9; 3. Reshevsky 4 punt plus een afgebroken partij uit 9; 4. Smyslov 4 punten plus een afgebroken partij uit 9; 5. Euwe 1 y2 punt uit 9 partijen. Ten aansghouwe, van tweeduizend schaakliefhebbers, afkomstig uit alle lagen der Moskouse samenleving, werd in de grote zaal van het gebouw der vakbonden het tweede gedeelte ge opend van het tournooi om het wereld kampioenschap. De deelnemers en hun secondanten namen plaats op het po dium dat met grote vlaggen van-Neder land, Amerika en de Sovjet-Unie ge drapeerd was. Zij werden luide toegejuicht. Dr. Max Euwe hield onder hartelijk applaus een toespraak in het Russisch. Hij zeide verheugd te zijn enkele woorden in die taal te kunnen spreken nu hij goede vrienden terug zag met wie hij oude betrekkingen onderhield, en dankte hen voor de buitengewoon hartelijke ont vangst welke zij ook thans weer aan hem en zijn Nederlandse metgezellen bereid hadden. Meisje op straat doodgeschoten Zondagavond kort na negen uur is de 21-jarige schippersdochteg R. de W. in de Posthoornbreehoek te Zwol le, getroffen door zes kogels, ineen gezakt, nadat eén jonge man vlak voor haar staande ztjn revolver óp haar had leeggevuurd. Hij was, toen zij met vrienden door de straat kwam lopen, uit het donker te voor schijn gesprongen. Zij is in het zie kenhuis kort na de aanslag over leden. Dameshoeden met groententuinen Ex-koning Michaël van Roemenië, die op weg van New-York naar Londen op het vliegveld Shannon is aangekomen, heeft verklaard, dat zijn bezoek aan de V. S. geen politieke betekenis had. Het Engels-Amerikaanse-Franse voorstel. Triest aan Italië terug te geven, noemde hij een diploma tieke overwinning op de Russen. Hij verklaarde geen plannen voor de toekomst te hebben. De datum voor zijn huwelijk staat nog niet vast. Zijn moeder sprak haar verbazing uit over de nieuwe modes, die zij in de V. S. had gezien. Sommige dameshoeden vergeleek zij met groententuinen en bloempotten. Naar aanleiding van de langere rokken en het prononcerén der vormen /eide ex-koningin Helene: „Ik heb er een hekel aan. Het staat vreselijk". De Silverrush Zondag werd te Den Haag de Silver rush, georganiseerd door de Trekvogels over een afstand van 5000 meter gelo pen. Er werd deelgenomen door A-, B-, C- en D-klasse,rs. 1. Slijkhuis (AAC Am sterdam, A-klasse) 17 min. 21.5 sec.; 2. Folter (Juliana, Baardwijk, D-klasse) 17 min. 33.8 sec.; 3. Weellink (Suomi, Velsen, A-klasse) 17 min. 42.5 sec. 0 TSJECHO-SLOWAKIJE VERSCHIJNT NIET. Naar vernomen wordt heeft Tsjecho- Slowakije de uitnoodiging om voor de Veiligheidsraad te verschijnen bi) de behandeling van de klacht van ChiK, Zaterdagmorgen reed een vrachtauto van de firma Heybrock op de Beuken weg in de richting van het Beukefl- plein te Amsterdam. Plotseling stak een voetganger de rijweg over, doch weifelde toen hij de auto zag naderen. De autobestuurder week snel naar rechts uit en reed daarbij een daar toe vallig fietsende, ongeveer 35-jarige vrouw aan, die aanvankelijk tussen trottoir en auto werd bekneld en even later onder de auto geraakte. Zij was nagenoeg op slag dood. De auto reed vervolgens het trottoir op. vernielde enige fietsen, een lan taarnpaal en een winkelruit. Het onge luk wilde, dat daar eveneens een twaalfjarig jongetje werd gegrepen. Het knaapje was ook op slag dood. Maatregelen tegen R,K, kerk in Tsjechoslowakije Een correspondent van Reuter meldt, dat op het Vaticaan verontrustende berichten nit Tsjecho-SIowaktJe bin nenkomen wat betreft de houding van de regering ten aanzien van de katholieke kerk. Vernomen wordt, dat in vele onder di rectie en administratie Van nonnen staande ziekenhuizen de nonnen gelei delijk door lekezusters worden vervan gen. Het college van katholieke studenten te Praag, zo gaat de correspondent voort, Is reeds door de communisten overgenomen en het is duidelijk, dat de eerste klap tegen de katholieke actie in Tsjecho-Slowakije niet de laatste zal zijn. Enkele katholieken, „ambitieus en moreel zwak", hebben, naar gemeld wordt, de zijde van de communisten ge kozen. Volgens het Vaticaan bereikende be richten wordt de positie van de Grieks- katholieke kerk in Oost-Europa hoe langer hoemoeilijker. Ten Vaticane komt men tot de conclusie, dat deze kerk .daar in feite heeft opgehouden te bestaan. Rectaurateur voor spook kasteel gevraagd „Een kasteel, een geest, een Druiden- altaar en één jaar gratis huur voor iedere dappere man, die het oude kasteel Carn Brea wil restaureren", al dus luidt de advertentie in een Engels provinciaal blad. De 83-jarige eige naresse mevrouw Shelley, een verre nakomelinge van de grote dichter, die het kasteel drie jaar geleden heeft ge kocht en over weinig geld beschikt, heeft 400 brieven ontvangen op deze advertentie. Het spook is een oude Druidenprles- ter, die volgens de bewoners in de om geving iedere nacht in de vestibule van het kasteel verschijnt en zich dan naar de zolder begeeft. Het Druiden-altaar bevindt zich in de tuin, doch heeft in geen eeuwen dienst gedaan. Het kasteel heeft geen stromend water noch elefc- triciteit of sanitaire installaties,, doch elk van de vijf bewoonbare kamers heeft een eigen telefoon. Het kasteel Caru Brea ligt ,op een hoogte boven het dorp Redruth in Cornwall. Het tarief voor fietsenstallingen is met ingang van 17 April 1948 in het ge hele land uniform geregeld. In een niet-* overdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motorfiets ten hoogste 5 cent. In een overdekte stalling per dag voor een fiets f 0.10, voor een motorrij wiel beneden 125 cc f 0,15 en bóven 125 cc f 0,20. Wordt het voertuig niet teruggehaald dan mag voor elke vol gende dag resp. f 0,05, f 0,10 en f 0,15 worden berekend.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1