COLUMBIA BREEKT MET SOVJET UNIE Wie zijn school is dat? Ongeregeldheden in de Republiek Militair lesvliegtuig neergestort Dinsdag 13 April 1948 VERENIGDE*;, NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaar«an« No- 87 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN LASTEN VAN HET VERLEDEN Studenten formeren militaire corpsen Maarten Kuiper wil de kogel ontlopen Tsjechische studenten mogen blijven v.d. Pol behoudt zijn titel 1 WEERBERICHT Engelse doelman viel flauw Roosevelt-standbeeld te Londen onthuld Was «revolutie een communistisch complot? Smyslov klopt Reshevsky Is de noodschootte Heiloo eigendom van de heer Smit of van de gemeente? Vreemde historie rond een schoolgebouw Vergadering Bloembollencultuur BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 9320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKM SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en lanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitslutteno contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze correspondent) Twee militaire leden van de Commissie voor de Goede Diensten een Brit en een Australiër zijn naar Solo geweest. In gezelschap van de republi keinse gouverneur van Midden-Java hebben zfl er een dansuitvoering bij ge woond. Dat is een nogal feestelijk bericht en men zou zo zeggen, dat het in I Solo alles pais en vree is! De werkelijkheid is echter anders; het schijnt er in Solo en niet alleen daar nogal warm te zijn toegegaan de laatste da gen. Aanvankelijk was over deze broederstrijd in de republiek niets anders K doorgekomen, dan dat in Solo de avondklok was ingesteld, in verband met de zuiveringsacties, die daar hadden plaats gevonden. keinse leiders, zij het nog aarzelend, hebben ingeslagen, moesten in slaan, als zij uiteindelijk toch willen mee-aanzitten bij de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Daarbij draagt de republiek natuurlijk de last van haar verleden mee. De ja renlang gevoerde propaganda heeft haar uitwerking niet gemist en de massa zwenkt nu niet zo gemakkelijk mede naar een ander doel dan hetwelk haar zo lang voor ogen is gehouden. De oude leuzen liggen als even zovele obstakels cp de weg naar gezonder toestanden en de opgeroepen geesten laten zich niet zo gemakkelijk bezweren. De strijd tus sen de beide groepen, tussen de „rea listen" en degenen die willen vasthou den aan de oude doeleinden vaak slechts uit grof eigenbelang is in vol le gang. Zij heeft, afgaande op de uit republikeinse bron stammende berich- tén over de incidenten, hier en daar be denkelijk dicht de grens van de burger oorlog genaderd. Het initiatief tot deze acties schijnt te Zijn uitgegaan van Indonesische stu denten (op zich zelf al merkwaardig), die witte gewaden over hun kleren had den aangetrokken als symbool van de zuiverheid. Republikeinse militaire po litie en T.N.I. blijken later de actie te hebben overgenomen. De activiteit van de studenten richtte zich tegen een aantal „onruststokers", die de beschik king hadden over „lasjkars" (strijdgroe pen). Bij de poging die onruststokers gevangen te nemen, kwam het tot ge weld, waarbij aan de zijde der jonge ren één, aan die der strijdgroepen drie doden vielen.' Dat het iets meer was dan een relletje, blijkt uit de republi keinse mededeling, dat de „strijdorgani satie'1, toen politie en T.N.I. wilden in grijpen, stellingen opwierpen, van waar uit gewapende tegenstand geboden werd. De toestand in de stad was zeer gespannen en het treinverkeer enige tijd gestremd. NIEUWE WOELINGEN. Dat dit geval niet op zichzelf staat, leert een republikeins bericht uit Asa- .han, waar een botsing tussen „Troepen van de Vliegende Draak" en het „Le gioen dér Stoottroepers" een aanzienlijk aantal slachtoffers gekost heeft. Volgens een republikeins blad viel „ook de klei ne man ten offer aan deze krachtpae- ting". Het gebied heef nu te.zijn „schoon geveegd" door het optreden van een majoor Bedjo, die met zijn troepen een strijd van dagen voerde tegen bovenge noemde strijdgroepen. Het derde bericht, dat tekenend i: vcor het gebrek aan discipline in de re publiek en onder voormalige republi keinse troepen, betreft vorming van 'n groep van ongeveer 30®) man Hizboel- lahs (een voormalige strijdgroep 'van Djokja) in het gebied van de berg Tji- remai bij Cheribon. Zij hebben gewei gerd de wapenen neer te leggen en te evacueren en hebben zich nu in de dichte woudgebieden van deze berg verzameld, levend van roof op de be volking. TEGEN NIEUWE KOERS. Het zou geen zin hebben dit alles zo uitvoerig te vrt*melden als het niet van belang was voor de onderhande lingen tussen Batavia en Djokja, aan de vooravond waarvan wij thans im mers weer staan. Want de gebeurte nissen in Solo eA elders zijn geen op zichzelf staande incidenten. Zij sprui ten voort uit de politieke ontwikkeling in de republiek; zij zijn een gevolg van de nieuwe koers, die de republi- Bij haar voornemen om de Ko ninklijke landmacht uit te breiden met een nationale reserve heeft de rege ring in dit verband een beroep ge daan op. de Nederlandse studenten. Mede dank zij de voortvarendheid, waarmede de Nederlandse studenten wereld de voorbereidende werkzaam heden ter hand heeft genomen, zal men binnenkort de formering van de studentencorpsen tegemoet kunnen zien. Iedere Nederlandse universiteit of hogeschool zal binnen het ger heel der nationale reserve met een eigen militair getraind corps vertegen woordigd zijn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen ge legd van ervaren officieren- De stu denten-vrijwilligers zullen gedurende hun dienstverrichtingen geheel aan de militaire wetten zijn onderworpen. >„Ik was bang mishandeld te worden en daarom heb ik verklaard, dat ik wroeging had, mij voor zeventien •moorden aansprakelijk te stellen en. lie ver vandaag dan morgen de kogel zou krijgen aldus de 50-jarige ex-politie man Maarten Kuiper uit Amsterdam Deze man werd door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood ver oordeeld. In beroep van cassatie wekte zijn mededeling over dreigende mishande ling weinig opzien. K. verklaarde des gevraagd, dat hij nog altijd veel spijt van Zijn wandaden heeft, doch trachtte zich met een beroep op dwang te 'dis- culperen. „Gezien dit weerzinwekkend samen stel van misdaden en de aangevoerde cassatie-middelen acht ik geen termen aanwezig om het vonnis tegen K. te verzachten", zo zeide de procureur- fiscaal. Deze concludeerde tot verwer. ping van het beroep. De Bijzondere Raad van Cassatie doet op 8 Mei uitspraak. Leerling moet stunts met dood bekopen Gistermiddag om 12 uur is te Sterk- sel, gemeente Maarhceze, nabij het klooster Providentia een militair les vliegtuig van het vliegkamp Gilze- Rjien neergestort. De piloot, de 24-jarige korporaal leerlingvlieger A. Mensïnk uit Bus- sum, werd op slag gedood. Reeds diverse malen voerde hij stunts uit boven Sterksel, waar zijn verloofde woonten ook gistermid dag was dit het geval. Door een te lage duikvlucht kwam het toestel in de fruitbomen van 't klooster terecht, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De motor werd brandend uit het tcestel geslingerd. Het stoffelijk over schot van de verongelukte werd naar Gilze-Rijen overgebracht. Het toestel bevond zich reeds ge ruime tijd geschat wordt ongeveer een uur in de lucht boven het dorp, dook herhaaldelijk tot een hoogte van vijf en twintig meter, cirkelde dan in een straal van circa 2 km rond het klooster om daarna weer op te trek ken, aldus vertelde ons een oogge tuige. Zijn verloofde woont ongeveer een kilometer van het klooster. Bij een dezer manoeuvres raakte 't toqstel de top van een boom in de tuin van het klooster, stortte neer, en sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de broeders van het klooster toe teneinde hulp te bieden. De Rector van het huis heeft het slachtoffer, dat zwaar gewond was, de sacramenten der stervenden toege diend. De brand in de wegslingerende mo tor werd door de broeders met zand geblust. Dadelijk na het ongeval waren de burgemeester van de gemeente Maar- beeze, de militaire poljtie en de Rijks politie op de plaats van het ongeval. De minister van Justitie heeft bij wijze van uitzondering goedgevonden, dat de ongeveer twintig illegaal in ons land gekomen en hier nog verblijvende Tsjechische studenten, voorshands niet naar Duitsland zullen worden terugge zonden. In afwachting van het onder zoek naar hun identiteit en anteceden ten zullen zij echter onder bewaking moeten blijven. In overleg met de vertegenwoordi gers van studentenorganisaties zijn reeds maatregelen getroffen om hun verblijf gedurende die tijd zoveel mo gelijk met de' eisen van de gastvrijheid in overeenstemming te doen zijn. Van de Pol heeft te Parijs zijn laat ste partij tegen de Fransman Chasse- reau gewonnen en daarmee zijn Euro pees kampioenschap 71-2 geprolongeerd. Hij werd eerste in het eindklasse ment met 16 matchpunten, voor Vinger- hoedt met 12 en Ferraz eveneens met 12 matchpunten. A* :V~ Alles staat weer in bloej. De mooiste tijd van het jaar is aangebroken. Nieuw leven ontwaakt. De „Bangert" in de omgeving van Hoorn, die ieder jaar meer bewonderaars tot zich trekt, staat volop, in bloei. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: DROOG WES£. Droog en nog vrij zonnig weer met tijdelijk wat toenemende bewol king. Matige tot zwakke wind tus sen Noord en Oost. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Koe gaf petroleum Een veehouder in Hoge Texel had dezer dagen een loge op be zoek. Deze gast meende zich op de boerderij verdienstelijk te kunnen maken en hij besloot daarom 'n koe wat water te geven. Er was voor dit werkje echter geen emmer bij de hand, zodat de hulpvaardige logé dg koe liet drinken uit een bus, die nog bij na geheel gevuld was. Enige tijd later kwam r^en tot de ontstellende ontdekking, dat de bus geen water bevatte, maar pe troleum. De koe had heel plezie rig 18 liter petroleum naar binnen gewerkt. De volgende dag werd het dier gemolken en de melk bleek toen van een dusdanige kwaliteit te zijn, dat ze niet ,voor menselijke consumptie geschikt wasi en in het geheel niet op melk leek. De koe is tot nu toe in leven ge bleven. Toen Swift, de doelman van het En- gglse elftal, na de wedstrijd, die Za terdag j.l. in Hampden Park te Glas gow tegen Schotland werd gespeeld, over pijn in de borst klaagde, werd hij naar eep, ziekenhus in de Schotse hoofdstad getransporteerd. Hier bleek, dat hij twee ribben had gebroken. Toen de behandelende arts hem echter mededeelde, dat opname noodzakelijk was, antwoordde Swift, dat hij Man chester lucht nódig had om te genezen en zo vertrok,hij met het gehele elf tal huiswaarts. Erg goed is dit hem niet bekomen, want toen hij Zondagnacht op het Victoria-station te Manchester aan kwam, ging de populaire re.us van zijn stokje, zodat hij met een auto naar huis moest worden gebracht. - Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft gistermorgen te Londen op het Gros- «venor Square in het West-End, in te genwoordigheid van de Britse Ko ninklijke familie en een grote me nigte, het bronzen (standbeeld van wijlen president Roosevelt onthuld, dat het eerbetoon van Groot-Brittan- nië aan deze staatsman tot uitdruk king brengt. Koning George leidde mevrouw Roo sevelt naar 't te onthullen standbeeld. Terwijl het doek werd weggetrokken werd het Amerikaanse volkslied ge speeld. Koning George hield een toespraak, waarin hij zeide dat dit standbeeld volk van Groot-Brittannië zou blijven herinneren aan het belang en de waar de van de kameraadschap in oorlogs tijd van het Britse en Amerikaanse volk en dat Groot-Brittannië zijn be lofte hernieuwde met het Amerikaan se volk de idealen van vrede en vrij heid te zullen blijven delen, waarnaar president Roosevelt heeft gestreefd. Lewis Douglas, de Amerikaanse am bassadeur, noemde eveneens het stand beeld een teken van de Brits-Ameri kaanse samenwerking, welke tot stand was gebrafcht door de twee grote oor logsleiders Churchill en Roosevelt. Winston Churchill .woonde, met de leden van de huidige regering, de plechtigheid bij. Amerikaans voorstel vbor wapenstilstand in Palestina Het Franse persbureau AFP meldt uit Washington, dat het geschil tussen de mijnwerkers en de mijnbouwonder- nemingen is bijgelegd. Reuter meldt nader, dat John Lewis de 400.000 stakende mijnwerkers heeft meegedeeld, dat hun verzoek inzake de pensioenen is ingewilligd. Men verwacht, dat de op 15 Maart begonnen staking thans zal eindigen. De radio van de Columbiaanse rege ring heeft bekend gemaakt, dat Co lumbia de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie heeft ver broken. Volgens de regeringsradio hebben' de afgevaardigden ter conferentie be sloten hun zittingen te Bogota voort te zetten, 'zodat het communisme niet kan zegevieren over Columbia *en de rest van de volken van het halfrond". William Hardcastle, Reuters speciale correspondent, seint dit Bogota, dat hoge functionarissen van de Ameri kaanse delegatie ter Pan-Amerikaanse conferentie ervan overtuigd zijn, dat de revolutie in Bogota een communis tisch complot is. Zij menen, dat de bedoeling er van was, de conferentie te doen mislukken, Marshali's presti ge te schaden en misschien Tzijn leven :n gevaar te-brengen. Ook zou het in de bedoeling gelegen hebben een Pan- Amerikaanse actie tegen het commu nisme te verijdelen. Zij bevestigen de berichten van de Columbiaanse rege ring, dat 2 Sovjetrussen en 13 andere buitenlandse communistische agenten zijn gedood 'of gevangen genomen. Het lijkt waarschijnlijk, dat hetAme- ukaanse vasteland 't communisme zal veroordelen, nu radio Bogota heeft be kend gemaakt, dat de Pan-Amerikaan se conferentie in die stad zal worden voortgezet, aldus Hardcastle. De Amerikanen nemen hierbij het initiatief en willen de wereld tonen, dat de Pan-Amerikaanse eenheid iel zegevieren door in de eerste het. nieuwe inter-Amerikaanse plaats „orga nische pact", het voornaamste doel van do conferentie, te voltooien en in de tweede plaats door een in buitengewoon krasse bewoordingen vervatte resolu tie aan te nemen, die het communisme door het gehele westelijke halfrond veroordeelt en ieder der 21 republieken •plechtig laat belovep maatregelen te nemen om het uit te roeien. In het centrum van Bogota wordt nog sporadisch geschoten. Het zaken leven staat nog stü. Het leger neemt geleidelijk het gezag in han'den. Voed sel is schaars, doch de toestand is niet ernstig. De voedselvoorziening van de Amerikaanse en Venezolaanse delega ties wordt per vliegtuig verzorgd. De Columbiaanse regering heeft beloofd de volledige veiligheid en verzorging van alle delegaties te zullen verzeke ren. Om de voedselposities voor de de legaties te verbeteren worden jongere leden van het personeel der delegaties per vliegtuig naar Panama gebracht. De eerste krant, die sinds de op stand verschenen is. „El Tiempo", ver meldt in een kop, dat Bogota half ver woest is. De brandweer is nu ih han den van het leger. De meeste lijken zijn van de straten verwijderd. De tweede partij van de elfde ron de, Smyslov—-Reshevsky, die Zondag avond werd afgebroken, werd na de 52é zet door Reshevsky opgegeven. De stand luidt: Botwinnik 6 uit 8, Keres en Smyslov 5 uit 9, Reshevsky *it 9 en Euwe 1# utt 9. Op de Weaterweg te Heiloo staat een gebouw, dat kadastraal bekend staat gemeente Heiloo, Sectie A. nr. 341. Dat is de officiële naam, maar een ieder in Heiloo spreekt tan „de noodschool". Om deze noodschoot hangt een mysterieuze sfeer. De school heeft namelijk twee eigenaren. Althans, twee personen of Instanties eisen voor zich het eigendomsrecht óp. De gemeente Heiloo beweert, dat de school haar toebehoort en de bou wer van de school, de Beer 3. J. A. Smit, binnenhuisarchitect te Heiloo, zegt hetzelfde. Om onze lezers een juist beeld te geven van deze ingewik kelde zaak, grijpen wjj enkele jaren terug, tot In de bezettingstijd, tosn in April 1944 alle scholen in Heiloo door de Duitsers werden gevorderd. De heer Smit heeft toen het plan op- ggevat, een noodschool te bouwen en richtte zich daartoe tot het toenmalig gemeentebestuur van Heiloo. Een ver gadering werd gehouden, die werd bij gewoond door pastoor Muijen, ds. Bloemhoff, hoofden van scholen de wethouders Rus en Hopman en de ge meentesecretaris, de heer Festen. Het resultaat van deze vergadering was, dat een circulaire aan de burgerij werd op gesteld, waarin een beroep werd ge daan op de bevolking, om aan de bouw mede' te werken. Het bleek echter oft- mogelijk tot tastbare resultaten te ko men en de bouw werd enige tijd uit gesteld, ook al, omdat er reeds een plan van architect Torken bestond, waar over nog steeds gepraat werd. Tenslotte echter was men zover, dat een terrein beschikbaar werd gesteld door de gemeente tegen vergoeding en dat de gemeente de te bouwen nood school zou huren. Ook in andere op zichten zou de gemeente alle medewer king verlenen, vooral bij het verkrij gen van op bon te leveren materialen. Deze medewerking bleek nogal iets te wenseïi over te laten, doch uiteindelijk kwam de school er en kon in' gebruik worden genomen. DE HEER SMIT EIGENAAR Tussen de gemeente Heiloo en de heer Smit werd een huurcontract op gemaakt op 29 Juli 1944, dat op 8 September van dat jaar werd geregi streerd en Waarbij de huur werd vastgesteld op 48.per week en waarbij - gemeer te zich verplichtte, het afgebakende terrein, waarop de noodschool staat, voor vijf jaar af te staan tegen een vergoeding van 100 gulden per jaar. Volgens dit contract is dus (le ge meente huurder en de heer Smit ver huurder en tevens eigenaar van de noodschool. Deze opvatting wordt ook bevestigd door een rekening van de ge meente aan de heer Smit, groot f 969.25 voor reparaties aan de school. Toen het gebouw namelijk een maand had leeg- gestaan, richtte de jeugd er dermate grote verwoestingen in aan, dat herstèl geboden was, eer de school weer in ge bruik kon worden genomen. De heer Smit gaf aan reparatiekosten een be drag van 969.25 uit, dat de gemeente zou Verhalen op de ouders der schuldi gen. Volgens het contract was de ge meente aansprakelijk voor deze schade, hetgeen ook van die zijde werd erkend. Toen kwam de bevrijding en daar mee de chaos op velerlei terrein. De heer Smit werd geïnterneerd, om re denen, die geheel buiten deze zaak staan en op 11 Juni 1945 ontving zijn echtgenote een gemeentelijk schrijven, ondertekend door de wnd. burgemees ter, de heer Vénnik en de lo. secretaris de heer Schuitemaker, waarin de nood school door de burgemeester werd ge vorderd en waarin werd medegedeeld, dat de betaling der huurpenningen werd opgeschort. De heer Dirkmaat werd tot beheer der aangesteld en een nieuwe taxatie van de herstelkosten wferd gemaakt, op basis waarvan opnieuw de huur zou, worden vastgesteld. Dd. 24 September 1945 werd een nieuw huurcontract op gemaakt tussen de gemeente Heiloo en de beheerder, waarbij dp huur werd bepaald op 18.per week, onder tekend door de wnd. burgemeester Vennik en de wnd. secretaris Peeman. Zodra de heer Smit weer op vrije voeten was, richtte hfl zich tot het gemeentebestuur met een verzoek om terugbetaling van de 969.25, de achterstallige huur over 22 weken i f 18.per week en een bedrag groot 823.09 voor materialen, die door de gemeente zouden zijn ge- brnikt voor herstellingen aan 'het distributiegebouw en voor het monu ment voor de gevallen illegale strij ders, materialen, die de heer Smit in eigendom toebehoorden. D.d. 9 Juli 1947 kreeg de heer Smit 'n brief, ondertekend door burgemees ter Kalff en secretaris Festen, waarin de gemeente antwoordt, dat omtrent de post van 969.25 „niets bekend" is eij dat de huur gewoonlijk halfjaarlijks wordt betaald. „Eén dezer dagen zal 't le halfjaar 1947 betaalbaar worden ge steld", zo vermeldt dit schrijven, waar mee bedoeld wordt de huur van de school, die de heer Smit in eigendom heeft. DE GEMEENTE EIGENAAR De heer Smit vatte het plan op, de school aan de gemeente te verkopen en richtte zich, tezamen met de ma kelaar, de heer Kieft, tot burgemees ter Kalff. Bij dat onderhoud bleek de burge meester op het standpont te.staan, dat er voor de heer Smit niets te ver kopen viel, daar de school op ge meentegrond was gebouwd en dus, volgens de wet eigendom van de ge meente is. Volgens de heer Smit zon toen de burgemeester hebben gezegds „Wij hebben dus niets te kopen en ik wil misschien nog wel eens in over- - weging nemen hem een kleine ver goeding voor zijn stomme streek te geven". Het provinciaal bestuur is, blijkens een brief dd 4 Febr. 1948 van mening, dat de heer Smit eigenaar is, terwijl bij schrijven van 4 Augustus 1947 door de heer Swaalf werd opgemerkt, dat de gemeente Heiloo nimmer gebruik zou maken van het feit, dat alles wat op gemeentegrond wordt gebouwd, eigendom van de gemeente is. TOCH WEER DE HEER SMIT Op 8 September 1947 ontving de heer Smit een brief van de gemëente Hei loo, ondertekend door de heren Festen en Kalff, waarbij de heer Smit werd aangemaand enkele veranderingen aan de school te laten aanbrengen. Indien de heer Smit in gebreke zou blijven zouden de kosten op hepi worden ver haald, aldus dit schrijven. Wij hebben hier het standpunt van de heer Smit weergegeven, zoals wij dat uit zijn mond optekenden en zoals het blijkt uit de officiële stukken, wel ke wij ter inzage kregen. De burge meester van Heiloo, wie wij om een onderhoud verzochten, teneinde ook 't standpunt van de gemeente te kunnen vernemen, zag geen aanleiding, ons dat onderhoud toe te staan. Ontdaan van alle bijkomstigheden blijven voor ons nu enkele vragen over: le: Aan wie behoort de noodschool aan de Westerweg? Aan de gemeen te of aan de hepr Smit? 2e: Als de school aan de gemeente behoort, zoals de opvatting van de e burgemeester blijkt te zijn, waarom is er dan voor deze school een huur contract met de heer Smit en/of diens beheerder? 3e: Als de school aan de gemeente behoort, hoe kan dan het gemeente bestuur na deze uitspraak de heer Smit nog gelasten, daaraan verande ringen te laten aanbrengen? 4e: Als de school aan de gemeente behoort,' hoe kan er dan huur betaald worden aan de heer Smit? Wjj zien de oplossing van deze vra gen met de grootste belangstelling tegemoet, daar het ons voorkomt, dat hier zacht uitgedrukt roekeloos wordt omgesprongen met de belangen van de gemeentelijke financiën, dan wel met het privé-bezit van een der inge zetenen. In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur werd met 234 tegen 105 stemmen het voor stelt van de afdeling Anna Paulowna aangenomen, om over te gaan tot op heffing der vrijwillige inkrimp met ingang van het plantjaar 1948/49. De inkrimp heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord en daarom had de afdeling het" voorstel ingediend. Alvorens het besluit werd genomen, was een uitvoerige gedachtenwisse- ling gevoerd, waarbij enige amende menten van de afdeling Heemstede, die inhielden op welke wijze tot af schaffing zou kunnen worden overge gaan, ter sprake kwamen. Deze amen dementen verkregen geen meerderheid. Verder is van gedachten gewisseld over het voorstel van de afdeling Haarlem, om de machtiging aan het hoofdbestuur verleend, om het gebouw en de zetel te verplaatsen van Haar lem naar Hillegom, in te trekken. Da voorzitter, Jhr. van Nispen tot Pan- nerden, deelde mee, dat het hier niet gaat om êen strijd tussen beide ge meenten. Overwogen moet alleen wor den, welke plaats het- beste is voor het vak. Hillegom is een uitstekend centrum en het bestuur van die ge meente heeft zijn medewerking toege zegd. Haarlem toonde aanvankelijk weinig interesse, doch heeft nu mee gedeeld, dat het bereid is te bevorde ren, dat de zetel, in Haarlem wordt gevestigd. Inmiddels is een motie van orde van de afdeling Texel ingeko men, om de beslissing aan te houden en het hoofdbestuur uit te nodigen in contactte treden met het gemeente bestuur van Haarlem. In de volgende vergadering kan het hoofdbestuurver slag uitbrengen en dan het voorstel van de afdeling Haarlem aan de orde stellen. De afdeling Haarlem verklaaf- de zich tegen. De afdeling Hillegom was van mening, dat het vroegere basluit uitgevoerd moet worden. Met 179 tegen 146 stemmen nam de verga dering de motie Texel aan.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1