Over objectiviteit in rechtbankverslagen DUBBELE FEESTDAG IN LIMMEN POLDER OBDAM KOOPT MOTOR IN DELF Meervoudige Kamer Een verslaggever op het matje Dirkshorn. Groot succes van „Hierna Beter'' voor de V.V.O. Heiloo, Bijeenkomst Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Rij kstuinbouwschool te Hoorn Er is hulp nodig! Érnstige aanrijding Twee oud-wethouders vieren gouden bruiloft Egmond aan den Hoef, Zilveren - parochiefeest Schermerhorn Franchemont de marskramer Bergen. Burgerlijke Stand Egmond aan Zee, Schaakvereniging „De Egmonden" Zmd-Scharwoade Districtswedstrijden E.H.B.O. Schoorl. Het/Ned. Volkstoneel met De Spooktrein Noordscharwoude. Vergadering Coöp. Boerenleenbank Marktbericht Vier maanden geleden stond voor de Alkmaarse Politierechter mr. v. d. Wail Bake terecht een vader die de onderwijzer van zijn zoon een klap met een hard voorwerp had doen toekomen. Dit had zich in de openbare lagere school te Spanbroek afgespeeld. Aan de Politierechter vertelde de man dat zqn zoontje meerdere malen met blauwe plekken was thuisgekomen. De mening van de vader was dat de betrokken onderwijzer een bepaalde animositeit had tegen kinderen wier ouders politieke of ex-politieke delinquenten waren. Als verdachte stond die vader niet onder ede en zou men dus aan kun nen nemen dat die verklaring als een verontschuldiging voor zijn handel- wiize moest dienen. Twee getuigen a décharge legden echter uiteraard stonden zij onder ede - een soortgelijke verklaring af en ook het plei dooi van de verdediger kwam hierop neer. Van de zijde van de getuige; in casu de onderwijzer die de klap met het karde voorwerp kreeg te incasseren, werd weinig tegen deze beschuldi- r-imren ingebracht. Daar de onderwijzer als getuige was gedagvaard en >t als verdachte, waren deze beschuldigingen ook niet ter zake dienend m behoefde hij hier ook geen antwoord op te geven. een verkeerde indruk. Door deze houding van getuige was het wel zeer lastig een objectieve kijk op de zaak te krijgen. Natuurlijk was het duidelijk dat de houding van de vader verkeerd was geweest, maar wanneer zijn verklaring inderdaad juist was, evenals die van de twee onder ede gehoorde getuigen, dan zou men toch die houding wel kunnen verklaren, temeer daar de onderwij zer hoegenaamd geen deel aan het gesprek nam en de- beschuldigingen aan zijn adres niet weerlegde. Eovenstaande beschouwing was nood zakelijk om U duidelijk te- maken waarom Laurens N. M. S. Dinsdagmor gen door de officier van justitie, mr. Meischke, als verdachte kon worden gedagvaard' voor de Meervoudige Ka mer te-Alkmaar. S. had namelijk de zitting meege maakt van de Politierechter mf. v. d. Wall Bake en moest voor zijn krant Het Nieuw Noordhollands Dagblad, hiervan een verslag maken. Bij hem had de mening post gevat, zo waren er meerdere, dat de onderwij zer door zijn optreden de klap had uit gelokt, waardoor het kon gebeuren dat S-, naast hetgeen de verdachte en ge tuigen in de rechtszaal hadden ver klaard, de persoon van de onderwijzer in zijn verslag had beschreven. Dit was niet bijzonder vleiend voor die onder wijzer en deze had daarom een aan klacht bij de officier van justitie inge diend. VOOR DE BEKLAAGDENBANK Zoals gezegd, de journalist Laurens N. M. S., wonenV.e te Alkmaar, werd gedagvaard en dus stond hij Dinsdag morgen omstreeks 12 uur met een dag vaarding in zijn handen voor de be klaagdenbank, in plaats dat hij achter de perstafel zat met een pen in zijn handen om verslag uit te brengen. Hij gaf i-o dat het verslag in enigs zins andere termen gemaakt had kun nen worden. Dat dit niet was gebeurd was te wijten aan het feit dat hij direct na de zitting nogal haastig het verslag had moeten schrijven. De president wees verdachte op de moeilijke en ver antwoordelijke taak van een rechtbank verslaggever en dat het voor betrok kene niet pleizierig is zo 'n stuk te zien geplaatst. IN ZIJN REQUISITOIR zei de officier van justitie o.a. dat de rechtbankverslagen -in het algemeen zeer slecht waren en dat deze en andere verslaggevers moeten zich bepalen tot een objectief verslag. Het was volgens de officier voorgekomen dat in versla gen zijn figuur niet gespaard was ge bleven en dat in een bepaalde krant een aardigheidje aan zijn adres was ge plaatst, omdat sommige journalisten hem niet konden verstaan. Ten elotte eiste mr. Meischke f 100 boete subsidiair 40 dagen hechtenis. NABESCHOUWING. Op gevaar af dat een nabeschouwing niet zal worden geappreciëerd, willen wij toch enige regels wijden aan en kele opmerkingen van mr. Meischke. Ondanks diensgeneraliserende op merking dat de rechtbankverslagen zeer slecht zijn willen wij trachten, zo als steeds onze opzet is, naar objetti- viteit te streven. Wanneer men op een rechtszitting aanwezig is en van de zijde der ver dachte beschuldigingen worden geuit aan het adres van een getuige, dan is het wel zeer moeilijk om een juist beeld van de verhoudingen te geven wanneer die beklaagde zijn mond houdt of op min of meer stuntelige wijze een verweer stottert. Het is ook moeilijk om objectief, te zim, wanneer een dagvaarding zo wordt voorgelezen dat geen enkele verslag gever met een normaal gehoororgaan die dagvaarding kan verstaan. Moei lijker, welhaast onmogelijk, wordt het •wanneer zelfs.het requisitoir niet is te verstaan. Wanneer men een objectief verslag van een rechtszitting wil maken dan is net toch op zijn minst noodzakelijk dat he. verweer -van verdachte, de verkla ringen van getuigen, het verhoor van "chter; de dagvaarding (voorgele- v!n a d?.of£icier> en het requisitoir van de officier, zijn te verstaan. Wanneer deze factoren niet aan die voorwaarden voldoen, waardoor men geen juist beeld kan verkrijgen is ob jectiviteit uitger" ten. Eigenaardig was, dat tijdens de be handeling van deze zaak een ieder dui delijk was te verstaan en dat zelfs geen enkele verslaggever de dagvaarding of het requisitoir met kon volgen Uitspraak over 14 dagen. EEN TRAGISCH ONGEVAL Op 15 Januari 1948 was de bestuur der van een vierwielig motorrijtuig, de heer J. C. v. D„ in de Achterstraat in botsing gekomen met een 3-jarig meisje tengevolge waarvan het kind was over leden. Van D. had zijn wagen gepar keerd staan in de Achterstraat en was uiterst langzaam en steeds signalen ge vend achteruit naar de Marktstraat ge reden. Alvorens hij zijn wagen was in gestapt had hij eerst nog achter de wagen gekeken om te kijken of zijn rijbaan vrij was. Het was hem daarom volkomen onbegrijpelijk hoe het moge lijk was dat hij enige ogenblikken later het meisje had aangereden. Mr. Meischke betuigde zijn deelne ming aan de ouders van het meisje en ging hierna over tot het nemen van zijn requisitoir. Naar de mening van de officier had verdachte hoogst roekeloos gereden. Wanneer men achteruit'rijot is 't uitgesloten dat men alles wat zich achter de wagen bevindt kan zien, waarvoor men dus voorzorgsmaatrege len dient te nemen f 200 of 40 dagen was de eis. Namehes de verdediging en verdachte sprak ook mr. Van Hilten zijn hartelijke deelneming uit. 'Mijn cliënt is een rus tig man, zei mr. v. Hilten, die in de 30 jaren dat hij autb rijdt nog nmmer een ongeluk heeft gehad. De ouders en ook andere, getuigen hadden verklaard dat het kind zeer langzaam reageerde, waardoor het vol gens de verdediger mogelijk was dat ondanks de uiterst lage snelheid waar mee verdachte achteruit reed, de aan rijding was veroorzaakt. Mijn cliënt heeft aan zijn maatschappelijke ver plichtingen zeker voldaan en daarom meen ik dat hier vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak oVer 14 dagen.. MEINEED. Als getuige voor de tuchtrechter had de eierhandelaar Cornelis A. Th. K. uit Alkmaar, een meineed afgelegd, waarvoor hij zich Qinsdag moest ver antwoorden. Tengevolge van deze mis daad was mevr. T. uit Heiloo vrijge-' sproken. Zij had verdachte niet ge vraagd een. meineed ten hare gunste af te leggen maar wel vroeg zij: „Doe wat je kan". „Wat mij bezielde weet ik niet Edel achtbare, maar op dat moment (dat was toen hij een verklaring aan de tuchtrechter yioest afleggen) twijfel de ik en of mijn harwtoen sprak weet ik ook niet, maa.r ik legde een ver keerde verklaring af", zei verdachte. Mr. Meischke zei dat de eed een van de steunpilaren van het strafrecht is. Het was daarom een zeer zware overtreding en de officier eiste 8 maanden gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming. Mr. Berkhouwer was het volkomen met de officier eens dat meineed zeer streng diende te worden gestraft, doch dat zijn cliënt éls het ware door de vrouw was gebiologeerd waardoor het mogelijk was dat zij een onjuiste ver klaring had afgelegd. Verdediger ver zocht de rechtbénk in ieder geval niet over te gaan tot onmiddellijke ge vangenneming en bepleitte verder de uiterste clementie. De slotavond van de „VVO" in dit seizoen is er één geworden, welke die pe indruk heeft achtergelaten. Voor 'rï stampvolle zaal heeft de toneelvereni ging „Hierna Beter" te Koog-Zaan dijk onder regie van Robert de Vries het prachtige stuk „Van ander ras", een toneelspel in drie bedrijven van Arnaud d'Usseau en James Gow (ver taling Froukje dé Waard) voor het voetlicht- gebracht. Nog altijd wordt de kleurling goed genoeg om een oorlog mee te helpen overwinnen, als minderwaardig be schouwd. In het sterke speelstuk „Van een ander ras" komt dit zeer tot uiting. De prachtige inhoud is zo intens mooi weergegeven dat men een wijle ver gat op een stoel in Supers zaal te zitten „Hierna Beter" is er volkomen in geslaagd om van bovengenoemd stuk een vertolking te geven, welke door weinig dilettantenclubs zal worden ge ëvenaard. Als gast werkte mee Otto' Sternman een echte neger die de rol van Brett Charles meesterlijk vertolkte. Gaarne zouden wij alle spelers willen noemen, doch dit zou te veel plaatsruimte vra gen. Alle rollen werdeij prachtig ver tolkt. Dit was spel, dat zeer zeker aan dat van het beroepstoneel "grenst. De décors, verzorgd door enkele le den van onze plaatselijke toneelver, van de „WO", waren keurig ver zorgd, terwijl grime én kapwerk van de fa. D. Landsman eveneens uitste kend waren. Een langdurig applaus was de dank van de volle zaal vóór dit bij uitstek sublieme spel.. De dankwoorden aan het einde door voorzitter Kistemaker gesproken wa ren uit het hart gegrepen en wij zien „Hierna Beter graag weer eens terug. Toen gisteravond in de Oude Herberg de heer Riem als voorzitter van de Par tij van de Vrijheid de bijeenkorpst van de nieuwe Volkspartij voor Vrijheid en Democratie opende, waren slechts een 10-tal belangstellenden plus het, bestuur aanwezig. In welgekozen woorden zette de heer Riem uiteen waarom deze ver gadering zo belangrijk was en vertelde hoe de fusie tot stand kwam. Spr. zeide dat onder gewone omstandigheden deze fusie geen gewicht in de schaal zou heb ben gelegd, maar dat nu,,nu de omstan digheden zo uitermate belangrijk zijn, het dit wel is. Spr. wees op de conflic ten in bijna elk land van Europa en vroeg tenslotte welke kant wij zouden uitgaan en of het een politiestaat of een rechtsstaat zou worden. Wij moeten on ze houding nu eenmaal bepalen. De rechtsstaat is een comproniis tot het stel len van zekere waarborgen. De politie staat is een uitvloeisel van een groeps belang, waar van de persoonlijke samen-s leving weinig overblijft en dan krijgt men de totale staat. Eigenlijk staan wij r.iet meer op de tweesprong. Wij onder vinden dit dagelijks in ons leven. Er is geen mogelijkheid meer aanwezig, want men moet zich stee'ds onderwerpen aan de een*of andere regeling. Uit de werk zaamheid van onze maatschappij moet het echter zo worden, dat ieder recht heeft om te leven. Spr. bejubelde het daarom dat de Partij van de Vrijheid zich met enkele andere groepen heeft verstaan en men elkander heeft gevon den in de Volkspartij' voor Vrijheid en Democratie. Hierna kreeg de heer Holsmullér het woord en betoogde, wat reeds meerdere malen in diverse bladen had gestaan, n.l. het gezegde, dat de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie eigenlijk geen nieuwe partij is. Spr. ging na wat de P. v. d. A., de K.V.P. en andere partijen daarover hadden gezegd. Deze critiek, pldus spr. was onjuist. Uitvoe rig ging spr. hierop nader in. Spreker schaamde zich niet over zijn liberale af komst en ging na wat Thorbecke in zijn diverse ministeries heeft gebracht. Deze ging reeds in de richting van de ver nieuwing en was zeer' vooruitstrevend. Spr. ging de partij na van de jonge liberalen, die zelf mede wilden praten en hoe in laatste instantie de partij tót stand kwam. Spr. memoreerde tepslotte de laatste Tweede Kamerverkiezing en wat daarin bereikt is, waarvoor waar dering is gevonden.» Spr. memoreerde hierna de drang van enkelen zich van de P. v. d. A. los te maken en hoe daarnt met de anderen tot een fusie in de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie werd besloten. Spr. ging hierop nader in en deelde mede, dat deze partij wil staan voor de be langen van het Ned. volk. Voor iedereen, dus niet met verwaarlozing van de een of ander. In onze partij, aldus spr., worden alle belangen van de maatschap pelijke groepen behartigd. Diverse onderwerpen werden hierna nog door spr. nader uiteengezet, o.a. wat bereikt en gedaan is .voor Volksonder wijs en vooral ook hoe men dacht over het Indonesische vraagstuk. Een aange name en op hoog peil staande discussie, waaraan werd deelgenomen door bur gemeester Kalff en de heer Olivier (P. v. d A.) enerzijds en de heer Holsmul lér anderzijds, besloot deze avond. Besloten werd in een binnenkort te houden ledenvergadering een nieuw bestuur voor de nieuwe partij-afd. te kiezen. Midden tussen de bloeiende hyacinthenvelden, waarvan de geuren om het huis waaien, staat het kantoor en het woonhuis van één der grootste bollenkwekers van Limmen. Borden in de velden vermelden de naam: J. Valkering and sons, bulb exporters. De reden van ons bezoek is duide lijk—wij maakten er reeds melding van. Op Dinsdag 20 April a.s. zal het echtpaar J. Valkering-Zandbergen zijn gouden huwelijksfeest herdenken, precies op dezelfde dag als de heer en mevrouw C. Pepping-Smit, die wat terzijde van de weg, aan de Kerklaan gehuisvest zijn. "Twee gouden brui loften op één dag, van twee verdienstelijke Limmenaren, die beiden een respectabele staat van dienst op hun naam hebben. JA Zaterdag werd in „De Witte En gel" te Hoorn de openbare eindles ge geven van de Rijkstuinbouwsehool al daar. Uit onze omgeving slaagden voor 't eindexamen P. A. Beemsterboer en G. w. Tesselaar, Warmenhuizen; KI. Buys, M. J. E. Huisenga en C. Schou ten, Z.p. BeemSter. In totaal wareij er 37 candidaten, waarvan er twee werden afgewezen. Gisteren kregen wij het prachtig ver zorgde programma van het Bevrijdings comité ter hand gesteld. In de loop van deze wéék en begin volgende week zullen collectanten met deze program ma's langs de woningen komen en deze gratis aanbieden. Wanneer er kinderen bij de betrokken gezinnen-zijn, zullen tevens de deelnemers- en versnape- ringskaartén worden afgegeven. Dat alles geeft veel werk voor de belang loze medewerkers om alles zo goed mo gelijk voor elkaar te krijgen. Er kun nen zich nog enkele collectanten aan melden bij de heer G. Avis, Willebror- dusweg, want bij de afgifte van de pro gramma's en deelnemerskaarten tpl tevens de intekenlijst worden aangebo den om het mogelijk te maken, dat tractaties aan de kinderen kunnen wor den aangeboden. Vorige jaren werd er steedg met gulle hand gegeven, hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat het Be vrijdingscomité dit jaar voor het eerst ook de kleinere jeugd van 4 tot 6 jaar in de festiviteiten heeft betrokken. Dat wil zeggen dat er 700 kinderen meer deze tractaties zullen deelachtig wor den. Ook is voor deze kleine kinderen een poppenkast geëngageerd, zodat het comité voor al deze handelingen méér geld nodig heeft dan de vorige Beyrij- dingsfeesten. Maar zij rekent er op, dat er dus met nog mildere hand gegeven zal worden, opdat het comité haar werk kan uitvoeren op een wijze zoals zij dat zo graag wil doen. Het is nodig, want het Bevrijdingsfeest 1noet juist voor da jeugd blijven voortleven en buiten de herdenking van de gevallenen op 4 Mei 's avonds, is de feestdag op 5 Mei: de dag voor de jeugd. Steunt dus dit mooie' streven. T.z.t. komen wij nog nader op het programma terug. De heer Torken, gem.-opzichter te Heiloo, heeft Maandagavond aldaar een ernstig ongeluk gehad doordat hij door 'n auto werd aangereden, komende uit de richting Liimmen. De heer Torken, die ter hoogte van de hovenier Bronk- horst de Straatweg overstak, bemerkte te laat dat er een auto uit de richting Limmen arriveerde. Hij werd met qpn ernstige hoofdwonde en een lichte hersenschudding bij de fam. Bronkhorst opgenomen en is later per auto naar zijn woning vervoerd. Kalenders en afvaarlijsten van Amerikaanse scheepvaartmaatschap pijen, die de wanden van het kantoor sieren, zijn al het bewijs van de om vang der zaken, die de firma Valke ring pleegt te doen. Niet alleen Ame rika, doch ook tal van Europese lan den zijn" in het exportschema betrok ken, al heeft de oorlog daar wel wat verandering in gebracht door het doen wegvallen van landen als Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije en Oostenrijk. Maar toch rijn drie zoons regelmatig op reis, óm de belangen van de firma in het buitenland te be hartigen. Dit hele bedrijf werd door de heer Valkering Sr. opgebouwd, zo vertelde ons een der zoons, de heer T. A. Val kering. Vader Valkering werd op 26 December 1870 in Limmen geboren en huwde op 20 April 1898 met Cornelia Zandbergen. Eerst werkte de heer Valkering vanaf zijn zestiende jaar in het bedrijf van zijn vader, die ook 'n kwekerij had. doch in 1898, bij zijn huwelijk, stichtte hij een eigen bedrijf dat uitgroeide, tot ivat het thans is geworden. En 'de heer Valkering Sr. is êr nog lang niet uit. Ondanks zijn 77 jaar is hij nog dagelijks op h,et be drijf en, zoals zijn zoon zegt, nog steeds kan ieder veel van hem leren. Het valt piet te verwonderen, dat de heer J. Valkering geroepen werd tot het vervullen van tal van officiële .functies. In 1917 deed hij zijn intrede in de gemeenteraad en werd in 1923 wethouder, een plaats die hij bleef bekleden tot 1945, toen de noodraad ontstond. In 1927 kwam de heer Val kering in de Provinciale Staten en hij was een der leden van de Prov. Com missie voor de Provr Ziekenhuizen. Hij was directeur van de Boerenleen bank, lid van de Kamer van Koop handel, bestuurslid van de tuinbouw- Onderlinge, commissaris van de Noor- derbank en van de Noordholl. Brand waarborgmij Oudkarspel, voorzitter van de afd. Limmen van de Alg. Ver eniging van Bloembollencultuur. Toen déze laatste vereniging driekwart eeuw bestond werd de heer Valkering wegens zijn verdiensten benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en de voorzittersfunctie bekleedt hij nog. Bovendien is hij lid van de Wild- schade-commissie voor "Noord-Holland, in welk kwaliteit de jachtacten dopr zijn handen gaan. De directeur-eigenaar van dit grote bedrijf, dat behalve in Limmen ook in Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef is gevestigd, en zijn echtgenote hebben vijf zoons en twee dochters, die nog allen in leven zijn en tezamen met £e achttien kleinkinderen Dinsdag het feest van het Gouden huwelijk tot een /onvergetelijke dag zullen ma ken .Van half drie tot half vijf wordt dan in hotel Centrum te Limmen een receptie gehóuden, waar het aan be langstelling zeker niet zal ontbreken. De heer en mevr. Pepping. Doch ook aan de Kerklaan is het dan feest. Oud-wethouder Pepping is ook vijftig jaar getrouwd. De heer Pepping, die evenals de heer Valke ring een goede gezondheid geniet, al is zijn gehoor niet meer wat het zijn moet, werd wethouder in 1916, na al vanaf 1909 in de Raad zitting te heb ben gehad. De heer Pepping was wnd. burgemeester en ambtenaar van de Burg. Stand, sinds 1910 dijkgraaf van de Polder Limmen, bestuurslid van de uitwaterende sluizen, directeur van de Kaasfabriek „De Vereniging" (de heer Pepping heeft 'n boerenbedrijf), bestuurslid van het Veefonds en voor zitter van Ziekenzorg, dat hij hielp oprichten. De heer en mevrouw Pep ping-Smit, 74 en 69 jaar oud, hebben vijf kinderen en 24 kleinkinderen. Ook voor hen z^l de komende Dins dag zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. Voor Limmen betekent Dinsdag 20 April wel een heel bijzondere dag. Zondag, 11 April j.l. vierde de parochie- *kerk haar zilveren jubileum, dat in hoofdzaak een kerkelijk karakter drO£g. Het kerkgebouw was inwendig keurig in stijl versierd met aronskel ken en witte seringen tegen een ach tergrond van breeduit gebladerd palm- groen. De pleehtige hoogmis werd op gedragen door de jubilerende pastoor, geassisteerd door de beide nog in le ven zijnde oud-pastoors. Onder de ere- genodigden bevonden zich de H.E. De ken van Alkmaar, de geestelijkheid der buurparochies e.a. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze ten nieuw ingestudeerde meerstemmi ge mis uit. Een feestcantate besloot 't morgen'gedeelte van dit mooie feest. Onder het lof vond een grootse pro cessie plaats, waaraan vertegenwoordi gers van alle leeftijden en sexe deel namen, wat een mooie gedachte was. Na het lof, werd in de zaal van P. Mooij een parochie-revue opgevoerd. De tekst was van de heer* H. v. d. Knaap, die er in geslaagd was 'n aan trekkelijk programma samen te stel len. Aan de uitvoering verleenden hun rledewerking de toneelvereniging In- ter Nos en het dameszangkoor van den Hpef. Ernst en humor, zang, spel en declamatie wisselden elkander in vlot tempo af. Het optreden van enkele be kende parochietypen gaf veel stof tot lachen, dit niet minder toen in het gemoedelijke en vermakelijke de doop ceel van de parochieherders werd ge licht. Over het geheel was het een goed geslaagde avond. Zang, spel en kleding waren keurig 'verzorgd. De opvoering van de parochierevue zal Maandag- en Dinsdagavond herhaald worden. Gedurende de feestdagen was het kerkgebouw door drie schijnwer pers verlicht, terwijl vele vlaggen met hun vrolijke kleuren uitting gaven aan de' feestvreugde. Zondagavond gaf de Zangvereni ging „Niéuw Leven" te Schermer horn in de zaal van de heer P. Trei- ture .alhier, een. opvoering van de operette in 3 bedrijven: „Franchemont de Marskramer" door Mart. Schuit. Ze speelt in een dorpje in Frank rijk in de vorige eeuw, waar 2 zus ters wonen met hun broer, die in militaire dienst moet, waardom- zij in armoede zullen geraken. Franchemont de Marskramer kgmt zijn tweejaarlijks'bezoek brengen "aan het dorp en komt in aanraking met de 2 zusjes, waarvan de een ernstig en de ander zorgeloos en ijdel is. Tenslotte trouwt het oudste meisje met de zoon van de Marskramer en het jongste meisje wordt door een tante in huis genomen, zodat alle» terecht komt. De rol van Franchemont werd ge speeld door de heer J. de Jong, die dit op prima wijze heeft gedaan. Hij beschikt niet alleen over uitstekende spelerscapaciteiten, maar is tevens een verdienstelijk zangpr. Mej. M. Schotsman als Marie, de oudste der twee zusters, speelde voortreffelijk. Zij zingt prachtig en haar optreden werd door de stamp volle zaal zeer op prijs gesteld. De rol van Constance, het jongerë zusje, werd uitgebeeld door mej. G. Voerman, die het er eveneens goed heeft afgebracht. Opvallend was, dat zij over een goede stem beschikt. Jean, de'broer, werd vertolkt dooi de heer J. Siersma. Hij doet zijn best om een goede speler te worden en evenzo een goed zanger, maar zijn stem is nog te zwak. De heer C. Hartog als Michot, de oud-gediende, was in goede conditie, evenzo viel het spel van mevr. D. Hartog, als vrouw Dupuis te loven. Mevr. Hartog speelde de rol van de tante op voortreffelijke wijze. Antoine, de zoon van de marskra mer, werd vertolkt door de heen T. Imming. En, deze nieuwe kracht op de planken, gaf goed spel, hoewel door het maken van te veel gebaren het effect van het spel soms ver loren gaat. Verder vermelden wij nog de ove rige leden van de zangvereniging, die goede zang ten gehore brachten. Het geheel stond onder leiding van de heer Joh. Gerritsen, die op voortreffelijke wijze deze operette op de piano heeft begeleid. Na afloop werd door de heer C. Hartog namens de vereniging aan enkele medewerkers achter de scher men enige geschenken aangeboden, waarna deze mooie avond ten einde was. In 1948 nog geen nieuw gemaal Het polderbestuur van Obdamkwam Vrijdagavond in voltallige samen stelling onder voorzitterschap van burgemeester De Boer in de polder kamer ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeen. Het hoofdpunt der agenda vormde wederom de bemalingsmotor. In de laatste poldervergadering werd be sloten om de motor, die in Delft aanwezig Was, aan te kopen. De to tale bouwprijs kwam op f 35.000. Men kwam ,tot dit besluit onder de nadrukkelijke voorwaarden dat de ontbrekende delen vóór A October 1948 in orde zouden zijn gebracht en de fabrikant hiervoor een bindende toezegging zou moeten doen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou na der worden beraadslaagd, of een Skoda dan wel de motor uit Delft zou worden gekocht. De fabrikant heeft echter laten weten dat er in geen geval op kan worden gerekend dat de ontbrekende delen vóór Oc tober a.s. kunnen worden geleverd. Hiermede is komen vast te staan dat in 1948 geen nieuw ge maal meer kan worden gesticht, het geen zeer te betreuren is, doch geenszins te wijten aan het polderbe stuur. Het, betreft hier een samenloop van omstandigheden, waarbij vooral de moeilijke materiaal-positie een voorname factor is. Het polderbestuur had thans op nieuw een keuze te doen tussen beide motoren. Het advies van ingenieur Meilink, in dienst van Prov. Water staat, die ook Rijkswaterstaat raad pleegde, luidt, dat hoewel het toeren tal van 750 op 1200 een groot verschil Geboren: Jacob N, zoon van K Fol- gers en C T Passer, Van Hasseltstraat 10 Nicolaas J, zoon van A Ursem en M Brakenhoff, Loudelsweg 35 Henriëtte C C, dochter van J N de Boet en M S Voorvelt, Dr Van Feitlaan 21 Ondertrouwd: Jouw Hoekstra, Jan Apeldoornweg 19 en Nelly W Coe- vert, Breelaan 4a Dirk C Beeldman, Plantage Muidergracht 81III te Amster dam en Dieuwertje Aarse, Jan Olden-, burglaan 36 brengt, dit toch niet een meerdere uit gave van f 5000 rechtvaardigt. Er wordt dus aangeraden om de motor ifit Delft te kopen. Hierbij is de onze kere internationale toestand, waarbij levering der Skoda zou kunnen uit blijven, nog geheel buiten beschouwing gelaten. Het aantal toeren van 750 bleek ruimschoots voldoende voor de polder Obdam te zijn, volgens deskundige ad viezen. Op een vraag deelde voorzitter me de dat de motor te Delft gloednieuw is Tenslotte werd besloten de motor te Delft aan te kopen, mits de informa ties volkomen gunstig, zijn t.a.v. capa citeit e.d. In verband met deze aan koop werd besloten een kortlopende rekening aan te gaan bij de gemeente Obdam. DE BAGGERMACHINE Medegedeeld werd dat de bagger machine dezer dagen na een verbou wing weer in de polder is terugge bracht en nu goed werkt. Het is de bedoeling om de Weeresloot onder handen te nemen en de Spoorslooft voorlopig te laten rusten: de N.S. acht deze sloot n.l. niet zó ondiep. Voort» werd er op gewezen dat de baggerma chine maar weinig water op de lande rijen brengt, zodat hiervan geen over last wordt ondervonden. De uitslagen van Donderdag j.l, luiden: le afdeling: A. HeereJ. van Don afgebr.; J. Valkering—W. de Graaft 0—1; G. v. d. Brink—C. Blok 1—0; H. Franse—K. Groot >/j—Vs; J. Zijp—P. Mante 01. Zaterdagmiddag werden in café Kra mer te Zuid-Scharwjjude districts-wed- strijden EHBO gehouden; dit zijn z g voorwedstrijden voor de landelijke wed strijden, die in Mei te 's-Gravenhage zul len worden gehouden Aanwezig waren de afdelingen Lange-» dijk, Wijdenes, Wognum, Schoorldam en Bovenkarspel' De uitslagen luidden: !e prijs Lange- dijk I; 2e prijs Wijdenes II; 3e prijs Wij denes I De jury was samengesteld uit een 6-tal doktoren uit de omgeving De, Sohoorlse Kunstkring beleefde bij de laatste uitvoering (misschien komt er nog een „allerlaatste" griezelige momenten, toen het Ned. Volkstoneel een opvoering bracht van „De Spook trein". Het' Ned. Volkstoneel had, onder re gie van Fred. Sterneberg, groot suc ces met deze griezelge geschiedenis van Arnold Ridley en Werd luide toegejuicht. Het spel werd onverdeeld gunstig beoordeeld. Vooral Guus Verstraete als Teddy was de held van de avond. Mieke vaOorschot gaf een pracht- vertolking van de door waanvoorstel lingen bezeten Julia Price. Maandagavond werd ten huize van de Fa J de Bakker een algemene vergade ring gehouden van bovengenoemde bank De vergadering, welke onder voorzitter schap stond van de heer Keeman, was slecht bezocht De voorzitter memoreerde het zware verlies, dat de Bank had geleden dit jaar, door het heen gaan van de kassier, de heer C Keeman De overledene .werd niet enkele minuten van stilte herdacht, ter wijl allen opstonden van hun zitplaats Als kassier treedt thans op de heer Voogd uit Oudkarspel Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaris, de heer K. van Nienes, waaruit bleek, dat de Bank thans 150 leden telt Hij hoopte, dat 1948 ook weer goed zou zijn Rekenine en Balans De rekening vermeldde een eindcijfer van f 572,375,58 en de balans een van 584,450,08 De saldo winst, dat bedraagt f 1,999,54, werd aan de reserve toegevoegd Bestuursverkiezing Als lid van het bestuur werd herkozen de heer G Heeringa Ih de raad van toezicht werd als lid herkozen de heer K van Dijk Beide namen de benoeming aan Tijdens de rondvraag werd gesproken door de heer Voogd Spreker dankte het bestuur, zowel als de leden voor het in hem gestelde vertrouwen Hierna volgde een toelichting op de ont wikkeling van de geidsanering in aan sluiting hierop gingen stemmen op uit de vergadering over de „daverende be lastingbiljetten", die men thuis gestuurd kreeg „Men was van mening, dat ze wel een beetje aan de hoge kant zijn" BROEK OP LANGENDIJK, 14 April: 2600 kg rode kool 54.70— 58.40, 20.000 kg. gele kool 18.2020, 5800 kg. witlof 5062.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5