Van der Waals levert springstoffen Delftse studenten aan C PI fWASTE SCHADUW J DE GEBOORTE DER OLYMPISCHE SPÉLEN Achter de schermen van de Oorlog Huis in Rotterdam-W. wordt een voorportaal van de dood Vreemde stilte rond een STSLK5ZÏÏL'v°°r de dingcn' angstige Schreieder Aankoop in N.-Holland van fokvee voor 'N Walcheren 3000 jaar oude graven blootgelegd Grove onvoorzichtigheid Rede Stalip van NieuweNiedorp. Een intieme huldiging Ledenvergadering van de Hol!. Mii. v. Landbouw Athene genoot in 1896 de primeur Griekse schaapherder won de Marathon 's Maandagsmiddags rijdt Schreiedet terug naar Den Haag en zoekt uit de enorme voorraden Engelse springstof fen die Londen hem per parachute heeft geleverd een prachtige verzame ling bijeen. Het is het nieuwste, mooi ste materiaal dat men zich slechts den ken kan een keurcollectie moderne springladingen met toebehoren, spe ciaal geschikt voor operaties onderwa ter! Pahud zal zijn ogen uitkijken, als hij ziet tvat Londenlevert Dan wordt Van der Waals geïnstru eerd in het gebruik van de apparaten. Duitse deskundigen leggen hem alles uit en de verrader met zijn grote aan leg voor alles wat techniek'betreft, be grijpt het snel. Jawel, hijaal Pahud alles kunnen tonen en hem deskundig kunnen uiteenzetten hoe alles werkt. Vertel het hem nog eens, zegt Schreieder nerveus. Al die rommel wordt naar een huis in Rotterdam ge sleept waar ik en .mijn mannen de sa boteurs moeten vangen. Vertel hem nóg eens goed, hoe alles werkt. Als hij één verkeerde greep doet vliegenwij met de halve stad de lucht in! En opnieuw docereïi de Duitse in structeurs. Opnieuw staat Van der Waals ei knikkend en begrijpend bij. Ja, hij snapt het. Herr Schreieder be hoeft geen angst te hebben, er ontploft niets. Dinsdagmorgens rijden Duitse auto's over de Heemraadsingel te Rotterdam en stoppen voor het huis, dat Schreie der heeft aangewezen. Voorzichtig wordt een aantal pakketten uitgela den. Op een grote tafel in de eetka mer worden springstoffen en appara ten uitgestald. Wie op dat ogenblik door de tuindeuren naar binnen zou hebben gegluurd, zou een verzame ling Engels oorlogsmateriaal hebben gezien, als wel nooit in een Rotter damse, woning is tentoongesteld ge weest. Tegen drie uur in de middag ne- MET EEN DREUNENDE SLAG ont- plofte in het vroege voorjaar van 1943 te Rotterdam een bom een mij nenveger van de Duitse marine wordt zwaar beschadigd en de deskundigen zijn van mening, dat het herstel wel v twee maanden zal duren. De sabotage groep onder leiding van de Delftse stu dent Pahud de Mortanges heeft knap werk geleverd! Maar de „sabotage-agent uit Enge land'' Anton van der Waals met wie enige leden, van de groep sinds korte tijd contact hebben, denkt er an ders over. Hij verwijt de heren Ter Horst, Vermeer en Verloop, dat ze veel te lichte springladingen hebben ge bruikt. Er moet voor toekomstige ac ties Engels'materiaal gebruikt worden; hij zal er voor zorgen, als er tenminste prijs op wordt gesteld. Op Zondag 7 Maart 1943 zit Anton in een Delfts café, Verloop komt binnen met Pahud en stelt de leider van de groep aan Van der Waals voor, die weer eens als geheim agent van Lon den optreedt. Er wordt heel wat be sproken op die stille Zondag in het in getogen Delft. Kerkgangers wandelen langs de pittoreske grachten, achter in het café klikken de ballen van hét biljart tegen elkaar. De verrader heeft het aanvankelijk niet gemakkelijk, want Pahud de Mon- tanges is voorzichtig. Maar «allengs komt Van der Waals tot zijn doel de illegale werkers gaan praten en wat ze vertellen is uiterst interessant. Dinsdag plegen we opnieuw een aanslag op een mijnenveger in Rot terdam, zegt Pahud. We doen het kort vóór 9 uur, want om 9 uur moet alles binnen zijn. Kun je ons Dinsdagmid dag om.3 uur de springstof leveren op een adres in Rotterdam? Ik zal er zijn. En ik breng de spullen dan persoon lijk naar mijn mannen. Accoord, zegt Van der Waals. En nogmaals: allemaal mondje dicht. Er XXI wordt al te veel gepraat in Nederland. Als je eens wist hoe wij in Engeland ons daaraan ergeren.... 'Schreieder is ontevreden, als Anton hem 's- Zondagsavonds rapport uit brengt. Dat is half werk! Op die ma nier kan de S.D. alleen Pahud de Mon- tanges vangen en de rest blijft vrij rond lopen om mijnenvegers kapot te maken. Nee, dat moet anders. Kijk, zegt Schreieder, jij gaat Dins dag om 3 uur gewoon naar dat afge sproken adres. Met lege handel!. En dan zeg je tegen die illegale chef, dat het materiaal veel te omvangrijk en veel te gevaarlijk is, om het alleen door de stad te sjouwen. Hij zou op vallen, hij zou gearresteerd worden. Enfin, je liegt er maar op los. En dan zeg je verder tegen die saboteur: Pa hud, gr ligt een kolossale voorraad springstof voor je1 op een adres in Rotterdam, waar je het op je gemak kunt bekijken; dan kun je zelf beslis sen of je het alleen wilt weghalen of dat het beter is, de mannen van je groep in te schakelen. Goed begrepen? We zullen er een heel arsenaal neer leggen dan moet Pahud al zijn man netjes optrommelen en pakken we de hele bende ineens. Van der Waals knikt. Ja, hij kan van Schreieder nog wat leren, maar de zaak wordt er niet veiliger door nE JACHTHOND IS IN Schreieder ontwaakt, de jachthond, die groot wild ruikt! 's Maandagsmorgens vroeg rjjdt hij naar Rotterdam, stapt bij de S.D-Stelle af en heeft een lang onder houd met zijn collega Kriminal-Rat Wolk, die een huis beschikbaar moet stellen, dat als val zal dienen om de gehele sabotagegroep in te lokken. Sa men rijden de twee S.D.-chefs langs verschillende panden en tenslotte laat de leider van het England-Spiel zijn keus vallen op een groot herenhuis aan de Heemraadsingel, dat in allerijl Maar het blijft stil beneden. En het duurt, het duurt. Een half uur liggen de Duitsers reeds onbeweeglijk^ het halve uur wordt veertig minuten, vijf tig minuten, een uur. En dan slaat de voordeur opnieuw. Scheieder kijkt door het spleetje van de gordijnen en ziet'hoe Van der Waals en de vreem de druk-pratend verdwijnen. Pahud draagt zijn koffer niet meer bij zich. Die heeft hij dus in het huis gelaten. Hij komt straks terug, zegt Schreie der opgewekt tot zijn mannen, strekt de benen en de armen een ogenblik, loopt wat door de kamers. Maar alles moet direct weer stil zijn, als ik het sein geef. Langs de Heemraadsingel gaan de fietsers en de wandelaars. En dat he- •renhuis staat daar met zijn Engelse springladingen en zijn Duitse bewa kers, als een eenvoudig huis in de rij. Het staat daar in de middagschemer als een voorportaal van de dood. In ons nummer van morgen: Vreselijke gevolgen van geraffineerd verraad. In een "dezer dagen gehouden bij eenkomst,- waar aanwezig waren en kele bestuursleden van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in N.H., is door ir. C. Zwagerman, Rijks- veeteelt- en Zuivelconsulent, medege deeld, dat door H.M. de Koningin een bedrag van f 25000 beschikbaar vyas gesteld om daarmede de georga niseerde veefokkerij op Walcheren te stetmen. In 1946 en 1947 was er practisch geen gras voor de dieren en kon dus op zeer beperkte schaal met het op gang brengen van de veehouders- bedrijven worden begonnen. Than3 staat ongeveer 70 pet. van het eiland er niet slecht voor. Het voornemen is voor de 25000 - ----- - een aantal goede hokkelingen met men Schreieder en een groep S.D.-ers-J vooral goecle productie-af stamming hun plaatsen in op de eerste en tweede étage. Het herenhuis aan de vredige Heemraadsingel is veranderd in een bastion van het Duitse geweld. Intussen is Van der Waals de stad ingegaan, waar hij om 3 uur Pahud zal ontmoeten. In opperste spanning wacht Schreieder af. Zal de Delfste student er in vliegen? Zal hij Anton blijven vertrouwen? Zal hij met zijn mannen het huis van de dood binnen komen? Voorzichtig gluurt de Krimihal Director door een spleet van het gor dijn. De tijd gaat tergend langzaam, maar Schreieder heeft geleerd te wach tente wachten op het edel wild dat hij jaagt. Om half vier fluit hij zachtjes tus sen de tanden. Daar komt Anton! En naast hem loopt een jonge man, die een klein koffertje draagt. Het spel gaat beginnen. Beneden wordt een deur openge draaid en weer dichtgeslagen. Van der Waals en de leider van de illegale groep zijn binnen! De Duitsers verroe ren zich niet. Er hangt een vreemde stilte in het grote huis. Schreieder weet: nu toont Anton aan Pahud het prachtige Engelse .materiaal, nu legt hij uit hoe alles werkt, nu kan hij ieder ogenblik met zijn vingers aan een verkeerde knop prutsen en dan hoort men kilometers in de omtrek een dreunende slag en zal het England- Spiel geen chef meer hebben Diep weggedoken in het ruige Bra bantse landschapten westen van Eind hoven, ligt het gehucht Halvemijl, dat sléchts uit enkele boerderijen bestaat. Op het ogenblik staat Halvemijl echter in de belangstelling van oudheidkun dig Nederland, want in de omgeving van het gehucht zijn, over een afstand van enkele kilometers, een dertigtal grafheuvels ontdekt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het hier graven betreft uit de midden bronstijd (ongeveer. 1000 jaar voor Christus), De bewoners van ons land in die tijd cremeerden hun (joden en begroeVen de as in een gat in de grond. Als versiering brachten zij hetzij êen krans van palen, hetzij een ringsloot aan. Soms werd om de ring- sloot nog een krans van palen ge-' plaatst. De afgraving nu heeft aan .het licht gebracht, dat de „paalkransgra- ven" soms door 600 palen waren om ringd. Wordt conferentie te Bogota hervat Volgens een op het Amerikaanse mi nisterie van. buitenlandse zaken ontvan gen gecombineerd pers- en radiobericht uit Bogota is het mogelijk dat de inter- Amerikaanse conferentie, die door de opstand afgebroken werd, hedep aldaar hervat zal worden. Te Middellaar in Limburg wilde de heer N. een fosfor-granaat demonteren om zijn kinderen een aardig vuurwerk te laten zien. Op een gegeven moment begon het projectiel te sissen, waarop de heer N. de granaat wegwierp,- met het gevolg, dat de granaat ontplofte. Het 8-jarig zoontje werd gedood en het 6-jarig dochtertje zwaar gewond. Radio Moskou heeft gisteravond voor het eerst de rede uitgezonden, die Ge neralissimus Stalin op 8 April j.l. bij een diner ter gelegenheid van de on dertekening' van het Fins-Sovjetru,ssi- sche verdrag heeft uitgesproken. Sta lin verklaarde,dat de meeste politici van de grote mogendheden „uit de hoogte" 'deden tegenover de kleine na ties. De Sovjet-Unie beschouwde het verdrag met Finland als een pact tus sen gelijken. „Dit verdrag betekent 'n keerpunt in de betrekkingen tussen enze landen", zo zei Stalin. Geduren de 150 jaar waS er wederzijds wan trouwen tussen beide landen. Het wan trouwen kan niet ineens worden weg genomen. Het Sovjet volk is van me ning, dat elke natie, groot of klein, haar eigen bijzondere kwaliteiten, haar eigen karakteristieke, eigenschap pen heeft, welke geen ander volk -be zit. Deze bijzondere kwaliteiten vor men de bijdrage,/ die elk volk levert voor de „gemeenschappelijke schatka mer dêr wereldcultuur", waardoor de- zo verrijkt en aangevuld wordt. In ze zin verkeren alle volken in dezelf de positie en is élk'volk de gelijke van elk ander volk, aldus Stalin. aan te kopen en deze dieren dan cadeau te doen aan die Stamboek fokkers, die in hun bedrijf zeer zwaar zijn getroffen. De gedachte van Ir. Zwagerman was daarby uitgegaan naar Noord-Holland, opdat door deze met zyn prima productiedieren, een goede grondslag kan worden gelegd voor de verdere opbouw van de vee stapel op Walcheren. Dit plan kan evenwel ajleen dan verwezeiykt worden als - ook de Noordhollandse veefokkers hun medewerking hieraan geven, door voor dit doel één of meer dieren be schikbaar te stellen. De bedoeling daarby is niet zozeer dat van de vee fokkers in deze een financieel offer gevraagd wordt, maar een offer door een goed stamboekdier beschikbaar te stellen voor biliyke prijs. Teneinde dit te doen slagen, deed Ir. Zwager man een beroep op de Noordholland se veefokkers. Tenslotte wefd nog medegedeeld, dat de aan te kopen hokkelingen af komstig dienen te zyn van bedryven die tenminste 2 jaar tuberoulosevrij zijn, terwyi het vetgehalte van de moédes niet beneden 3.50 pet. mag zyn. Dq,, voprzltter van de Provinciale Bona van Rundveefokverenigingen, de heer Laan te Berkhout, bracht daarna Ir. Zwagerman dank, dat deze jpist Noordliolland had aange zocht voor de aankoop van fokvee voor het door de Koningin beschik baar gestelde bedrag en deelde mede, dat de bond haar volle medewerking aan dit plan zal geven. Nader kan hieraan nog worden toegevoegd, dr.t de rondgang voor aankoop plaats zal vinden op Don derdag en Vrijdag resp. 29 en 30 April a.s. Opgave zo spoedig mogelijk te zen den aan het kantoor van Bond van Rundveefokverenigingen in Noord- Holland, Landbouwhuis, Kamer 7, Alkmaar. Vele jaren waren „Prins Maurits" en het echtpaar Jb. Gelder één. Vele jaren heeft dit echtpaar de zaak behartigd, zoais men van goede zaken mensen mag verwachten. Maar zij de den meer dan dat, zij hebben de plaat selijke verenigingen „gediend" op een wijze dïe alle respect afdwong. Annie en Jaap leefden met het ver enigingsleven imede alsof hun eigen le ven er soms van afhing. Vol liefde, met raad en daad waren zij voor me nige bestuurder de steun en vraag baak. Bij hun vertrek uit de „Prins Mau rits" staken de bestuurders van het Niedorps Gem. Koor, Hercules-Hébé (de gym.) en Cicero (toneel) de hoof den bij elkaar om het echtpaar Gelder te huldigen. Eén dezer dagen heeft deze huldiging plaats gevonden ten huize van mevr. J. v. d. Stok, in te genwoordigheid van het voltallige be stuur van bovengenoemde verenigin gen. Namens de drie clubs heeft Adriaan Krabman gesproken. Woorden van vriendschap en erkéntelijkheid voor de prettige samenwerking, die zij van de oud-kastelein en echtgenote moch ten ondervinden. Hij hoopte dat. onder aanbieding van een prachtige kóperen „gongklok", hun belangstelling voor het verenigingsleven nimmer zou ver flauwen; erop wijzende dat het geluid, voortkomende uit het aangeboden ca deau, „Jaap en Annie" steeds aan zal herinneren aan hun tijd in de .Prins Maurits", aan vriendschap en genegenheid wederzijds. De heer Gel der dankte, mede namens z'n vrouw, voor het prachtige cadeau en voegde er aan toe, dat hij het „idee" van de bestuurders en leden van bovenge noemde verenigingen buitengewoon op prijs stelde en aanvaardde het cadeau in hartelijke dank. Maar er was nog een „bruidspaar". Dus nog een huldiging. Het waren de heer en mevr. G. Keulen. Uit hoofde van z'n bijna 25-jarig penningmeester schap van het Gem. Koor werd de heer Keulen gehuldigd. De heer Keu len, de „stille" werker, die in z'n pen ningmeestersloopbaan meer op een „leeg" dan een „vol nest" had gezeten, werd eveneens harteiyk toegespróken door Adriaan Krabman. Dat mevr. Keulen in deze huldiging deelde, was vanzelfsprekend, want ook zij heeft zich vele offers getroost om het werk van haar man in het belang van de zang te steunen. Het echtpaar Keulen werd een prachtige koperen vaas aan geboden. ondre dankzegging voor het vele werk dat zij voor het Gem. Koor hadden gedaan. Na dit „officiële" gedeelte werden verversingen aangeboden en bleef men daarna nog een paar uurtjes ge zellig bijeen. Vrijdagavond hield de afd. N. Nie dorp van de H. M. v, L. haar jaarlijk se ledenvergadering. Na het openingswoord van.de voor zitter, de heer Lont, werden de notu len voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werd aan de heer Jan Kaay uit Winkel, die als gast aanwezig was, het ere-diploma uitgereikt voor 25 ja ren trouwe dienst bij zijn werkgever de heer Jn. Boekei. Beide heren moch ten een hartelüke felicitatie in, ont vangst nemen, bij monde vart de voor zitter. De rekening en verantwoording werden keurig in orde bevonden. Over de komende algemene vergade ring volgde een uitvoerige gedachten- wisseling. Er werd besloten een scherp protest te zenden aan het hoofdbe stuur inzake het terzijde leggen van het LEI-rapport door de minister. De landbouw heeft z'n goede wil getoond en de boeken op tafel gelegd en men had algemeen verwacht, dat daar ook door de minister naar ge handeld zou worden. Men achtte de toestand in het veeteeltbedrijf zeer moeilijk, vooral als men practisch al leen met betaalde krachten moet wér ken. dan is het byna onuitvoerbaar. Algemeen was men van mening, dat er noodgedwongen extensief gewerkt zal moeten worden, wat voor een dichtbevolkt land als Nederland toch niet gewenst is. Ondanks het negeren van LEI-rapport zal^er toqh doorgegaan worden om goed bewijsmateriaal in handen te hebben. Voorts deelde da voorzitter mede, dat het bestuur zal 'trachten enige Ueerzame excursies te organise ren. NAARMATE de Olympische Spelen te Londen naderen, neemt overal ter wereld de belangstelling voor dit grootste sportgebeuren van de mo derne t|jd weer zienderogen toe. Athleten, voetballers, zwemmers en zwem sters, kortom beoefenaren van bijna alle sporten, bereiden zioh voor om nit alle delen der aarde naar de Britse hoofdstad te tijgen en daar elkander de zegepalm te betwisten. En overal waar mensen wonen, zullen deze zomer de kranten vol staan over deze wedstrijden, zullen de radio's in tientallen talen het relaas van ooggetuigen uitschallen, zullen foto en film het beeld brengen dezer indrukwekkende krachtmetingen. BESCHEIDEN BEGIN Wié heeft, toen aan het eind van de vorige eeuw, in de Aprilmaand van het Jaar 1896 de eerste moderne Olympi sche Spelen te Athene werden gehou den, op initiatief van baron de Cou- bertin, zelfs maar vermoed, dat zij zou den uitgroeien tot een sportgebeuren van zo geweldige importantie? Het begin was immers zo beschei den, Men beschikte niet over ervaring, men moest alles nog leren. De meeste sporten waren nauwelijks de kinder schoenen ontwassen Het waren merkwaardige spelen, die eerste, daar in Athene. De belangstel ling buiten Griekenland was matig, behalve natuurlijk bij de sportmensen De Grieken zelf liepen er ook al niet bijster warm voor en de Griekse rege ring had toen de organisatiedenkbeel den vaste vorm begonnen aan te ne men, wel alle mogelijke schone belof ten gedaan, maar treuzelde met het in lossen daarvan. Pas op het allerlaatste nippertje kwam de zaak in orde en ook toen mankeerde et nog heel wat aan! OP HISTORISCHE BODEM Maar wat men ook kon beweren: eritiek op de plaats, waar de spelen ge houden werden was onmogelijk. De or ganisatoren hadden de beschikking ge kregen over het eeuwenóude stadion van Athene, dat speciagl voor deze ge legenheid gerestaureerd 'werd en dat niet minder dan 80.000 mensen kon be vatten en inderdaad ook verscheidene malen bevatte. Men bevond zich dus om zo te zeggen op door de historie ge wijde grond. REMMENDE FACTOREN Helaas waren de resultaten sportief bekeken niet van het zelfde gehalte. Zo'n opgelapt stadion leent zich kwa lijk voor recordprestaties, die men toch verwachten mocht toen de besten ter wereld tegenóver elkaar in het veld kwamen, Met name de lopers hadden onnoeme lijk veel last van de scherpe bochten in de banen, die hen dwongen tot vaart minderen Juist als zij op volle snelheid waren gekomen. Maar men kon dit goedpraten door vast te stellen, dat dit nadeel voor ledereen gold en dat leder een dus onder ge!ó .e omstandigheden aan de start verscheen. SLECHTE KEUKEN Er was echter meer. De buitenlandse athleten konden namelijk buitenge woon slecht wénnen aan de zwaar ge oliede Griekse spijzen en ook dit beirir vloedde de prestaties nadelig. En hier kon de een de Griekse keuken beter verwerken dan de ander en warende uitgangsomstandighéden dus niet ge lijk. Er zijn ploegen geweest, dié een voudig weigerden om de Griekse kost te nuttigen en een soort van honger- demonstraties organiseerden. Ten over vloede was de huisvesting in het niet op touristeninvasie ingerichte Athene abominabel enwaren er athleten, die wat al te veel fuifden. TOCH GOEDE PRESTATIES Dit neemt niet weg, dat er enkele buitengewo9n goede prestaties werden geleverd. Zó won de Amerikaan Burke zowel de 100 als de 400 meter hardlo pen ln de overigens naar onze begrip pen zeer matige tijd van 2 en 54.2 se conden. De Australiër Flack won de 800 meter in 2 min. 11 sec. en de 1500 meter in 4 min. 33.2 seconden en werd dus eveneens tweevoudig kampioen. De Amerikaan Clark speelde het klaar om 1.81 meter hoog en 6.35 meter vér te springen en zyn landgenoot Carett won het kogelstoten en het discuswer pen. Vier tweevoudige kampioenen dus!- DE MARATHON Het meest sensationele nummer wae de Marathonloop, die toen over een af stand van precies 42 kilometer werd gehouden en pas later 42750 m werd. Gedurende het allergrootste gedeelte va de race .ras de Franse loper Ler- muslaux menselijkerwijs gesproken ze ker van de overwinning. Niemand van de anderen' was in staat om hem zelf* maar te bedrelgeii en toen er 33 kilo- meter gelopen waren, was hi) niet min der dan 3 kilometer vóór op nummer twee, de Griekse schaapherder Louis. Op dat moment evenwel kreeg da Fransman kramp en wel zo hevig, dat hij de wedstrijd moest staken. Enkele minuten later wist Louis dit en hoewel h() uitgeput was, gaf déze tijding hem nieuwe kracht. Hij zette door en arri veerde inderdaad als eerste in het Atheen'se stadion. Hoog laaide het enthousiasme op, Louis was van onbekend schaapherder eensklaps een man met een wereld naam geworden en de Grieken ver eerden hem als een nationale held. En als we nu achteraf óp Athene terug blikken, doet het dan eigenlijk on* sentimentele hart niet een beetje goed, dat deze klassieke wedstrijd uitgere kend door een Griek werd gewonnen? Merkwaardig was, dat de Amerika- neh zich.direct op athletiekgebied de meerderen toonden der Europeanen. Van de 12 nummers, waaruit toen de spelen bestonden, wonnen zij er 9, de Australiërs 2 en Griekenland 1. De meest opvallende athleten waren de Britten, die er echter niet in slaagden ook maar een enkele gouden plak te veroveren. K Maar een ding was zeker: de Olym pische Spelen, met hoeveel aarzeling ook georganiseerd, waren een succes. WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Laatste positie Nederlandse passa giers- en vrachtschepen, Dinsdag 13-4: Elommersdyk, New York-Londen, 13-4 op 90 mijl West van Niton Radio Ceram, 12-4 van Cristobal naar Neder land. Cottica, Amsterdam-West In- dië, 13-4 te Madeira. Farmsum, 11-4 van Amsterdam te Bona. Nota Ba- roe, Rotterdam-Batavia, 12-4 v.m. te Port Said. Kertosono, Rotterdam- Batavia, 12-4 17 uur van Suez. Leo- poldskerk, Calcutta-Rotterdam, 12-4 van Marseille. Linge, 10-4 van Mon-, rovia naar Zaandam. Macuba, 11-4 van Abadan naar Brisbane. Madoe- ra, Colombo-Londen, pass. 12-4 Aden. Merwede, Buenos Aires-Amsterdam, pass. 13-4 Finisterre; wordt lg-4 te Amsterdam verwacht. Nieuw Am sterdam, wordt 14-4 v.m. van New 1fork te Rotterdam verwacht. Noor- dam, 12-4 van Rotterdam te New York. Papendrecht, 13-4 van Ham burg naar Abadan. Ridderkerk, Rotterdam-Japan, 12-4 te Aden. Sloterdijk, Java-Rotterdam, 13-4 van Port Said. Stacj Vlaardingen, 10-4 van ^New York naar Nederland. Stuyvesant, 12-4 van Porto Spain naar Ponta del Gada. Themisto, 16-4 van Houston te Rotterdam ver- Wacht. Voiendam, Java-Rotterdam, 12-4 van Colombo. Willem Barendaz (walvisvaarder), vermoedelijk 15-4 van Kaapstad naar Amsterdam. Wieldrecht, Purfleet-Abadan, pass. 12-4 Suez. Zonnewijk, 11-4 van Rotter dam te Guantanamo (Cuba). door. Jan Dirk van Extcr - CrarrMht We zullen maar in het midden laten, wat zich tussen de inspecteur en Rikki heeft afgespeeld Rikki had volkomen te goeder trouw gehandeld, ofschoon het natuurlijk een fout was, dat zij het nummèr van de wagen van inspecteur Barendse niet in haar hoofd had. Maar de inspecteur die zich ingehou den hééft tegenover zijn assistente, laat zijn woede de vrije teugel tegenover de commandant en de agenten in het post huis. „Ja maar, ja maar", storttert de com mandant, die er geen woord tussen kan krijgen: „Mijn mannen hebben toch vol- kom'en hun plicht gedaan! Zij hadden opdracht „Hun plicht gedaan", briest de in specteur. „Ja, wat u zegt, maar hoort daar ook bij, dat zij iemand aan hun snor moeten trekken? Ohals ik die kerel, die boef, die mijn' nummer heeft gebruikt, te pakken krijg, dandan vil ik hem eigenhandig!" Ja, de Chef en de Lange zullen het niet gemakkelijk krijgen. Want négt al leen da politiemacht zit achter hen aan. Ook in de smokkelaarskringen wil men weten, wie de brutale indringer is, die een wagen van hen „ge'organiseerd" heeft. Knijp-Oog, een lid der bende, die we al eens eerder hebben gezien in het grens-café, wordt door zijn collega, bij-" genaamd Fatty, verzocht bij de baas te komen. En diezelfde avond hebben Fatty en Knijp-Oog een bijeenkomst met het hoofd der bende in een chique restau rant.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6