Van der Waals voor zijn rechters Sfeer in Djogja vertroebeld Meeuwen, dolfijnen en potvissen Zaterdag 17 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 91 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hij beschuldigt Schreieder van meineed Het scherm gaat op Spoedig nadere instructies voor delegatie WEERBERICHT Volgende week; KOFFIE, THEE EN 'MEER MELK PRINSES JULIANA WEER THUIS Poolse gezant te Wenen verdwenen Italië ter stembus Conventie der zestien landen getekend OP WEG NAAR LISSABON Hr. Ms. Kortenaer krijgt een extra beurt Indisch Journaal UW grote nood BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J- Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent,' uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredhcteur: W. Oliemans. In de hoge sombere zaal van de Rotterdamse rechtbank in het Paleis vaal Justitie aan de Noordsingel te Rotterdam is gister het scherm opgegaan voor het laatste bedrijf van het spel, waarin de S.D.-spion Anton van der Waals van Januari 1941 af de hoofdrol speelde. Dit bedrijf zal vele dagen in beslag nemen. Reeds iang vóór half tien, het tijdstip waarop de zitting zou aanvangen, stroomde de hal van het gerechtsgebouw vol met al degenen, die dit proces ais genodigden zullen bijwonen, waarbij zich nog de vele getuigen voegden, 46" in totaal. Waals ter opleiding voor geallieerd sabotage-agent naar Engeland te zen den. Hij zou f 50.000 ontvangen als bij opgeleid en wel terugkeerde. Om ver schillende iredenen is er echter van af gezien. De getuige E. Spreeuw is de laatste getuige in de zaak van de groep broe der Jozef en nu komt Van der Waals zelf voor de groene tafel om gehoord te worden. De boeien zijn tijdens de zitting van zijn polsen gedaan, hjj schijnt volkomen op zijn gemak. Het ratelen van de filmtoestellen, de blitz- lichten en de felle schijnwerpers brengen hem niet in de war. VAN DER WAALS BESCHULDIGT SCHREIEDER. Ook de publieke tribune is stampvol. Velen hebben het er graag voor over om uren lang staande het proces bij te wonen. Op het podium, waarop behalve het Hof ook genodigden een plaats heb ben gevonden, staan de filmapparaten reeds klaar om ook dit proces voor de toekomst vast te leggen. Onder de paar honderd mensen, die zich in de zaal be vinden, zijn illegalen, die hun kamera den door Van der Waals verloren, na bestaanden van hen die vielen door het verraad, leden van de rechterlijke macht en van de balie en belangstellen den. BLEEK EN GEBOEID. Tegen half tien komt Anton van der Waals de zaal binnen, begeleid door twee parketwachters, en neemt zijn plaats in de beklaagdenbank in. Aller ogen richten zich nu op de bleke figuur, die geboeid zijn plaats tussen de par ketwachters inneemt. Blitzlichten flit sen op gedurende al de tijd, dat men wacht op het Hof. Van der Waals schijnt het niet te raken en causeert met de parketwachters en zijn verde diger, mr. J. E. van der Starp. Dan gaat de deur van de Raadkamer open, de deurwaarder annonceert „het Hof" en allen verheffen zich, wagrna de president mr. J. van Vollenhoven, de raadsheren, de advocaat-fiscaal mr. H. W van Doorn en de griffier hun plaat, sen innemen. Mr. van Vollenhoven verleent het woord aan de advocaat-fiscaal, die de vier foliovellen beslaande dagvaarding begint voor t. lezen. Allen luisteren vol aandacht, ook Van der Waals. Hij knip pert slechts met de ogen, maar toont verder geen enkele emotie. Men kent de tenlastelegging: werk zaam als „V-man" (Vertrouwensman) voor de S.D. Als eerste getuigen komen voor dege nen, die met het onderzoek in de zaalc- Van der Waals belast zijn geweest. De heer N. Klaassen wordt door de presi dent gecomplimenteerd voor de objec tieve wijze, waarop hij zijn processen- verbaal heeft opgemaakt. Ir. A. P. van der Meer, directeur van de N.V. Paul C. Kaiser, ex-ilkgaal en vrijwillig speurder in deze zaak bevestigt, dat hij ra de bevrijding ontdekt heeft, dat het spoor van Van der Waals naar Zuid- Laren liep. De p. sident traceert dan nog even de omdolingen van Van der Waais na de capitulatie, die hem zelfs in Duitsland brachten, terwijl hij ver moedelijk onder 'n Russische naam zelfs in Russische dienst is getreden. De rechercheurs J. van der Ende en L. Ridderikhoff, die beiden slachtoffer van Van der Waals zijn geweest en ook ver schillende processen-verbaal hebben o j- gemaakt, bevestigen de inhoud daar van. Zo ook A. Berendsen, hoofdinspec teur te Heemstede. Eerst wordt de heer W. Zietse ge- hoorcj, dit de tragedie vertelt van de Heemsteedse groep van broeder Jozef en de marconist Schoenmaker. SCHREIEDER GETUIGT. Ondertussen is „Kriminaldirektor" ..Schreieder gearriveerd. Hij verklaart Van der Waais bij de SD-er Moller uit Rotterdam te hebben leren kennen. De president: „Welk motief had U om /an der Waals n Uw dienst te ne men?" Schreieder: „Ik had het idee, dat /an der Waals heel goed tot V-man kon worden opgeleid. Hoe Moller aan hem is gekomen is mij niet bekend. Tot .944 heeft hij onder mij gewerkt". President: „Met hart en ziel volvoer de Van der Waals zijn opdrachten?" Getuige: „Hij heeft ze uitgevoerd zoals ik het wilde". President: „Deed hij wel eens iets op -ïgen initiatief?" Getuige: „Hij moest zich houden aan nauwkeurige instructies en alles mel- I ','eT' Wat V001, de contraspionnage van E'belang was. Maar een goed V-man v moet m onverwachte situaties hande lend weten op te treden. Dit heeft hij altijd op bevredigende wijze gedaan". TT., ij nog een moeilijke vraag voor U aldus de president. „Verschil- I vl7etw2e,° bebben verklaard, dat na™ n a een vuurwapen had feo k0rt voor huD arrestatie. Was dit om een -motief tot arrestatie te scMed?" e" 1S d3t °P UW bevel ge" „Neen", aldus get. Schreieder, „want voor een arrestatie waren voor mü al gronden genoeg aanwezig". Op de vraag welk saiaris Van der Waals ontving, zegt Schreieder dat dit |8i mn 500 was' hetgeen spoedig tot f 1100 per maand werd verhoogd. 7snnn 0ntv'ng hiJ een premie van t so nonVODr Zaa^-Bierhuys en v.an f 50.000 voor het oproller. van het Nationaal Comité. Er is ook nog over wogen, zo vertelt getuige, Van der De president memoreert hoe Van der Waals met Schreieder in contact zou zijn gekomen en vraagt of dit juist is. Van der Waals beschuldigt Schreieder onmiddellijk van meineed. Tot twee maal toe is hij door de S.D. gear resteerd geweest. Men vroeg toen, zijn hulp voor arrestaties en als tolk. Dit heeft hij na de tweede arrestatie ge daan. Bij die gelegenheid heeft hij Schreieder leren kennen. Op de vra„g wat hij bij de S.D. ver diende, antwoordt verdachte: „Ik ont ving f 225 p maand wat later zonder mijn toedoen tot f 1150 werd verhoogd". President: „Dat was U toch niet on aangenaam?" Van der Waals: „Dat heb ik geaccep teerd". President:: „En hoe stond het met de premies?" Van der Waals: „Van die f 5000 moest i' voor een deel een ring kopen voor Schreieder, van de premie van f 50.000 moest ik f 20.000 bestemmen voor de aankoop van een huis, de rest zou Schreieder onder zijn berusting houden. Ook de eerste f 20.000 heeft Schreieder later weer aan mij onttrokken". „Wat gebeurde er nadat U in Mei 1945 Nederland had verlaten?", vraagt de president. „Ik ben eerst in Zuidlaren geweest" President: „Waar U leefde onder de naam van Van der "leer, wiens papie ren U had weten te bemachtigen". IN DIENST DER ENGELSEN. Verd.: „Ja, inderdaad. Toen heb ik mij in verbinding gesteld met officieren van de „Intelligence Service", die mij een huis in Utrecht aanwezen. Ik leefde daar onder de naam Versteeg en niet onder die van Wilhelm Hoffman. Kort daarop kon ik naar Duitsland met de Intelligence Service. Daar nodigde de Russische regering mij uit voor een be spreking te Moskou. De Intelligence Service zag uaarin geen bezwaar, dus reisde ik naar Moskou en na mijn terugkeer betrok ik een huis in de Russische zóne van Berlijn, Ik kreeg echter onenirheid met de Intelligence Service over zekere informaties en na, overgebracht te zijn naar het Britse hoofdkwartier in Duitsland waar ik Schreieder ontmoette, die daar als kap per. vermomd rondliep, en werd toen aan Nederland uitgeleverd". DE LANGE RIJ In lange rij volgen dan de getuigen, overlevenden van de verraderspraktij ken van v. d. Waals. Nogmaals worden alle zaken gereconstrueerd, de drama's welke onze lezers bekend zijn uit de artikelen-serie „Achter de - schermen van de oorlog". Van der Waals bekent, doch op ondergeschikte details logen straft hij de verklaringen. Het zal hem echter niet baten. Heden wordt de zitting voortgezet. SMYSLOV CAPITULEERT De afgebroken partij uit de 13e ron de. tussen Smyslov en Botwinnik, die gisteravond in gewonnen stelling voor Botwinnink werd afgebroken, werd vandaag zonder verder te spelen door Smyslov opgegeven. De stand is thans: 1. Botwinnik 8 uit 10; 2. Keres 5 uit 10; 3. Smyslov 5 uit 11; 4. Reshevs- ky 4y, uit 9; 5. Euwe I'/t uit 10. Voetbalelftal met medicijnmannen Van zijn reis naar Zuid-Afrika, waar hij als trainer van een voet balclub in Natal zal optreden, maakte de Brit C. G. „topper" Brown gebruik om in Boelawayo de voetbalmethoden van de in boorlingen uit Rhodesia te bestu deren, aldus meldt „Trouw". Hij kwam tot de ontdekking, dat deze „enigszins" afwijken van de bij ons bekende methoden. Elk elf tal heeft nJ. de beschikking over twee medicijnmannen, van wie er een de bal moet beheksen, zodat deze het doel mijdt, terwijl de an dere medicijnman achter het doel van de tegenstander staat om de bal in het net te lokken. Hiermede is de taak van de me dicijnmannen nog niet afgelopen, want zij moeten zorgen voor een wondermiddel voor de voetbal schoenen, zodat hiermede recht geschoten kan worden. Gistermorgen heeft een bespre king plaatsgevonden in de voor lopige federale regering over de jongste gebeurtenissen in Djogja, aan de hand van een mondeling rapport, dat door de voorzitter van de delegatie van het koninkrijk. Raden Abdoelkadlr Widjojo At- modjo, werd uitgebracht. Later werd deze vergadering voortgezet met een aantal vooraan staande Indonesiërs van de verschil lende Negara's en andere delen van de federatie van Indonesië. Alge meen werden de tot dusverre van of ficiële republikeinse zijde gepubli ceerde, reacties op, en verontschuldi gingen voor het Djogjase incident naar vorm en inhoud onbevredigend geacht. Men miste daarin de ruiter lijke afkeuring van het gebeuren, een verontschuldiging t.a.v. de beledigde delegatieleden en een overtuiging, dat de verantwoordelijke personen zulle» worden gecorrigeerd. Bovendien viel het op, dat bepaal de Djogjase radiocommentaren, wel verre van hun afkeuring over het ge beuren uit te spreken, niet alleen trachtten dit goed te praten, doch daaraan nog nieuwe grieven en vijandige opmerkingen toevoegden, die voor alle betrokken partijen en voor de vredelievende Indonesiërs kwetsend zijn. Daar bovendien de al gemene indruk was, dat men hier niet te maken had met spontane volksreacties, was men van oordeel, Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. ZONNESCHIJN Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. Meest ma tige wind uit oostelijke richtingen. dat de juiste atmosfeer voor de in gang zijnde besprekingen door deze daad van de republikeinse propa ganda wordt vertroebeld en dat vruchtbare arbeid onder die omstan digheden niet te verwachten is, af gezien van het feit dat het incident zelf niet op bevredigende wijze is opgelost. De nadere instructies voor de dele gaties van het koninkrijk zullen op de kortst mogelijke termijn worden vastgesteld. (Van onze Haags'ê redacteur). In de bonnenlijst van de volgende week zullen de gebruikelijke rantsoe nen voor koffie en thee (resp. 125 en 50 gram) weer worden aangewezen. Te vens zal dan de verhoging van 't melk- rantsoen voor volwassenen van 4 op 5 liter ingaan. Daarmee gepaard gaat een verruiming van de karnemelkver- strekking (3 liter karnemelk op 1 liter volle melk, inplaats van 2 op 1, zoals tot dusver gebruikelijk was) en een verhoging van 't vetgehalte der karne melk (van 0.1 tot ten minste 0.4 pet.) Een bon voor cacao zal nog wel ge ruime tjjd op zich laten wachten; ver moedelijk zal er niet voor eind Augus tus weer een rantsoen Verstrekt kunnen worden. De voorziening met zuidvruch ten blijft nog onzeker, na de halvering van het lopende rantsoen als gevolg van de afleveringsmoeilijkheden met de Spaanse sinaasappelen. De veelbesproken krenten en rozijnen die rechtstreeks naar de bakkers gaan, zullen tegen Pinksteren tot uitgesteld Paaskrentenbrood hun weg naar het publiek vinden. Rijst is een artikel, dat reeds geruime tijd in hef distributiepakket wordt ge mist. Wel heeft Nederland voor dit jaar een internationale toewijzing van 5000 ton ontvangen, maar 't is nog de vraag, of men et in zal kunnen slagen deze hoeveelheid ook inderdaad aan te ko pen. In de late namiddag is gisteren H. K. H. Prinses Juliana met de prinsesjes Margriet en Marijke in een speciaal vliegtuig uit Zwitserland naar ons land teiuggekeerd. Het toestel landde op het vliegveld Soesterberg. Onmiddellijk na de landing begaf de prinses zich met beide kinderen per auto naar het paleis Soestdijk. Z. K. H. Prins Bernhard wordt he den met de twee oudste prinsesjes in ons land terug verwacht. Naar vernomen wordt, is de Poolse gezant in Oostenrijk, Feliko Mantel, met zijn vrouw en moeder uit Wenen verdwenen. Welingelichte diplomatieke kringen te Wenen vermoeden, dat hij naar Zwitserland is vertrokken. Zij leg gen verband tussen de berichten, die enkele weken geleden in de Oosten rijkse pers werden gepubliceerd, en zijn verdwijning. Vólgens deze berichten zou Mantel, die vele jaren een voor aanstaand lid van de Poolse socialisti sche partij is geweest, spoedig naar Warschau teruggeroepen worden. Mantel en zijn vrouw hebben tijdens de oorlog 8 jaar in Russische gevangen schap vertoefd. Italië is in verkiezingssfeer. Aan dè vooravond van de stemming, welke zal beslissen over de koers, welke Italië in de toekomst zal varen, laaien de hartstochten op. Wederzijds beschuldi gen de partijen elkander de stemming met ondemocratische middelen te be- invloeden. De Gasperi zeide, overtuigd te zijn "van de overwinning. De effectenbeurs te Rome weerspie gelde gisteren een groot vertrouwen in financiële en commerciële kringen, dat de gematigde partijen de overwinning 2ullen behalen en dat men geen ernsti ge wanordelijkheden schijnt te moeten verwachten. In de sweepstake van het onafhanke lijke blad II Tempo staan de,christen democraten genoteerd met 228 zetels, (gisteren 229, Maandag 226). De note ring voor het Volksfront is 166 (tegen resp. 163 en 165), die voor Saragat en Lombardo 49 (tegen resp. 50 en 50) Dit zijn gemiddelden. Maximum en minimum voor Christen-democraten zijn 287 en 201, voor het Volksfront 201 en 135. Gistermorgen Is te Parijs de ple naire slotbijeenkomst van de zestien Marshall-landen voor de ondertekening van de conventie voor Europese economische samen werking, welke op het Franse de partement van Buitenlandse Zaken gehouden wordt, geopend. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, hield de openings rede. Hij drong er op aan eventuele opmerkingen en voorstellen tot amen dementen op de conventie naar voren te brengen. BISCAJE, 6 APRIL: Biscaje heeft, bghalve de ellende van grandioze kaaiers, van een allerberoerdst hoge deining en een gure, schrale wind, toch ook nog iets anders voor Hr. Ms. torpedojager Kortenaer en haar bemanning in petto. Bijvoorbeeld de eerste dolfijnen, die dartel en monter, en aanstekelijk vrolijk voor en achter het schip meerennen. En daar zijn. de meeuwen, even vraatzuchtig, even onverzadigbaar als in Nieuwedlep. En er zijn jongens aan boord, die beweren, dat ze potvissen zagen, „met een dun straaltje spuitend uit d'r lui kop". Ik sta voor de waarheid niet in, al zijn er heel wat aan boord, die het verhaal bevestigen.- De temperatuur wordt steeds mil der en we krijgen zo langzamerhand het gevoel, dat we de sub tropen na deren. Niemand die er bezwaar tegen heeft. We hebben genoeg kou en narigheid geleden, die eerste dagen. Vannacht stond ik op de brug. Het was er ongelooflijk mooi. De hoge hemel deed denken aan een wonder- tapijt, bezet met fonkelende edel stenen. Zelden zag ik de Grote en de kleine Beer, zelden Orion zo klaar, zo helder als die nacht. Een enkele maal waren er lichten aan de kim, passerende schepen. De nationaliteit blijft onbekend. De wind zoeft langs de grote mast, en voert fijne deeltjes zout mee. Nog meer zoutdat zal een beste laag worden op de dekken en tegen de dekhu.zen. Er zal 's mor gens heel wat schoongemaakt moeten worden. De zee ligt wijd en rustig rondom de Kortenaer, en de lange deining doet denken aan de rustige en regel matige ademhaling van een ontzag lijk dier, op welks rug we worden meegevoerd naar het zuiden. Er zijn geen meeuwen, geen dolfijnen, geen schepen. Er is alleen maar de zee en de hemel en rondom, waar Je kijkt, de sterren. Er wordt weinig gesproken, op de brug. De navigatie-officier lóópt wat heen en weer en controleert de koers. Beneden, in 'de Kaartenkamer, staat iemand gebogen over de kaart van de „Bay of Biscaye". Op die kaart 1» een potloodlijn getrokken, in de rich ting van Kaap Finisterre. Dat ls onze koers. Het wordt de eerste nacht, dat ik rustig slaap. Het water schuurt voorbij m'n"kooi en het zijn maar een paar milimeter, die mij van dat water scheiden. Een enorme hoe veelheid water, de hele Golf van Bis caje. Maar ik heb een veilig gevoel: niets kan me gebeuren en de slaap komt machtig en volstrekt onweer staanbaar aan. Voor het eerst sinds 3 nachten....» CN 's morgens zit er een meeuw op de gedroogde haaienstaart, die vastgebonden is aan de geusstok. Een trofee van een vorige Indische reis en gebruikt als totem, talisman voor de Kortenaer. Het ligt in het voornemen die oude staart binnen kort te vervangen door een nieuwe. Iedereen spitst zich al op de haaien- vangst. Er wordt duchtig aangepakt aan dek. Het is uit met ziekzijn, half ziek zijn, of voor een kwart ziek zijn. Trouwens, niemand heeft meer enige ambitie om zich aan de werk zaamheden te onttrekken. De 1ste officier, mijnheer Van Grondelle, is door Anthony van Kampen II vroeg b(j de pinken en bevindt zich op vele plaatsen tegelijk. De schipper volgt hem als een schaduw. Dat moet schoondit moet worden opgeknaptdaar moet een lik verf overdat ziet er beestachtig uitenzovoorts. Met de zon over de Kortenaer stralend, zie je pas wat het slechte weer heeft aangericht. JN de verblijven wordt schoon schip gemaakt. Het volkslogies voorin gisteren nog een zwijnenstal, geurt van frisheid en properheid en elders aan boord U het navenant. De pa trijspoorten worden opengegooid, overal wordt met water en verf en boenders gewerkt. De Kortenaer zal brandschoon in Lissabon aankomen, Het Hoofd Machinekamer, mijnheer Gestel, is bereid me mee te nemen naar vuurplaat en machinekamer en ik krijg een indruk van een hels, een infernaal -laboratorium, waar men wel even, maar zeker niet lang moet verblijven. Het is hier heet (nu ahhet gonst, snort, raast, trilt, fluit hier. Er vallen dikke, tril lende druppels naar beneden, die tus sen de hals van m'n trui terechtko men. Geeft niets, zegt mijnheer Gestel, 't Zijn maar machinisten- vlooien. Ik zeg,dat ik het begrijp en ver lang weer naar het dek. Daar is het fris en lekker en behaaglijk. Hier. naar mijn gevoel, heet en bedompt. En intusschen trekt de Portugese kust voorbij, hoog en grijs en vrij ver. Drie vissersschuitjes duikelen voor bij, steken hun neuzen diep in het zilverig-blauwe water en verdwijnen in de kim. De 1ste officier legt me uit, wat het verschil is tussen, „zee" en dei ning, en ik merk, da er aan m'n nautische' kennis no0 bar veel ont breekt. Intussen wordt besloten een prijsvraag uit te schrijven. Er moet een nieuw allemanseindje gemaakt worden voor de scheepsbel en voor het beste resultaat wordt een prijs (in sigaretten) uitgeloofd. Ook nog een 2e prijs. Voor Aden moeten de resultaten bij de schipper zijn inge leverd en de prijzen worden op het Neptunusfeest uitgereikt, 't Zal me benieuwen of er belangstelling is voor deze wedstrijd. CEN nieuwe minister, een nieuw ge luid. Mr. In 't Veld heeft als minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement voor de Eerste Kamer zijn maidenspeech gehouden. De Kamer keurde die zonder hoofdelijke stemming goed en schonk daarmede deze minister haar vertrou wen. Dat is waardevol, omdat de mi nister met de Kamer achter zich meer kracht zal kunnen toevoeren aan de plannen, welke hem en zijn ambtena ren voor ogen staan. Immers er zal hier te lande iets groots verricht moeten worden. Er is in sociaal opzicht naast vele ande re geen probleem zó urgent als dat van woningbouw en volkshuisves ting. Het gaat niet slechts diegenen aan, die in het huwelijksbootje stap pen en daarna graag het anker wil len uitwerpen op een zonnige reede voor lieflijke kusten. Het geldt ook voor groeiende gezinnen envoor ouderen, die nu, door de hoge nood van anderen gedwongen, een deel van hun woning moeten afstaan aan men sen, die toch ook wat van de sfeer van een „eigen home" verlangen te proe ven. Het gaat ons gehele volk aan, omdat de sociale, morele en zedelijke achter uitgang, welke een gevolg zal zijn van het gebrek aan woonruimte, direct terug zal slaan op de grote massa der bevolking. Zeer velen zijn met dit schrijnende euvel, deze nog met de dag ernstiger wordende omstandighe den op de hoogte. ZePr velen nemen o, schande! daarbij een houding aan, die wordt gekenmerkt door het: „Ben ik mijns broeders hoeder'? In een verborgen hoekje van het hart klinkt soms wel eens een stem, die maant ook de helpende hand uit te steken, doch het „maar dit, het maar dat" overstemt weldra het goede geluid en vindt gretig gehoor. Ja, waarom zou men zich ook eigen lijk druk maken om de nood van an deren, de noo'd, die zo duidelijk gete kend soms vlak bij uw deur staat? En men mengt zijn stem in het koor van ontevredenen over de gang van zaken bij de wederopbouw. Men moppert en schudt meewarig het hoofd, niet be grijpend hier slechts negatief in actie te zijn en daardoor nog verder af te breken in plaats van zijn steentje bij te dragen. Hoevele uren worden er nog ver prutst, hoevele kostbare avonden wor den nutteloos (Jporgebracht? Waaróm ook niet? Men heeft immers zijn ze ven of acht uur gewerkt die dag en de plicht tegenover werkgever en maatschappij gedaan. Zo is het nu juist niet. Indien men zich bewust is van de diepe nood, die het woningpro bleem heeft gewekt, indien men wer kelijk Nederlander was, en iets meer 1 dan het gevraagde over had voor 't volk, waarvan men deel mag uitma ken, zou men het anders doen. ^AAROM om vijf uur het werk aan nieuwbouw of herstel neergegooid? Waarom, nu het langer, licht is, niet dertig minuten méér gewerkt? Waar om stellen ongeschoolde krachten zich niet beschikbaar om in hun vrije tijd, in plaats van hengelen, kaarten, luieren of in de biosooop te zitten, hun lege uren' voor 'n deel te besteden aan de arbeid, die de nood kan verlichten, die duizenden landgenoten uitzicht op meer levensvreugde kan brengen? Er zijn kansen, dat ons land er weer bovenop komt. Het Marshall-plan (dus betere voorziening van materialen) biedt die kansen. Een nieuwe minister laat zijn nu nuchter geluid horen (hij voorspelt 30.000 woningen dit jaar). Maar dan ook harder aan de slag, dan ook meer bewust medewerken aan het bereiken van het gestelde doel. Het moet een nationale harts tocht worden de nation a 1 e ramp, die dreigt in de woningnood, te voor komen. Critiek is eenvoudig te geven, maar enthousiasme en begeestering doen méér. Als deze 30.000 woningen er niet komen, laat het dan niet uw schuld zijn, o arbeider, o ambtenaar, o burger.... Kijkt niet naar anderen, pakt zelf aan, biedt u aan. Men zal wellicht eerst verwonderd opzien, maar bij het groeien van het aantal vrijwilligers zal men inzien, dat hier gedaan wordt wat moet gedaan wor den. Men drale niét, doch neme deze taak ter hand. Deze taak, die het volk vraagt van het volk. Beschouwt de nood van anderen als die van u zelf en be strijdt hem. AD INTERIM. K.L.M. huldigt Haagse redders De drie Haagse jongens, die enige dagen geleden door hun optreden het leven van de leerling-vlieger W. Leemhuis, redden, nadat hij vlak bij de kust met zijn „Tiger Moth"-toe- stel afgleed en in zee stortte, zullen een retourvlucht maken op een bin nenlandse l(jn der K.L.M. Dr. A. Plesman, president-directeur der K.L.M., las het relaas van redding in de bladen, werd getroffen door het moedige optreden van de jongelui en besloot hun als blijk van waardering een retourvlucht óp een van de bin nenlandse ijjnen der K.L.M. aan te bieden, zo deelt de K.L.M.-persdienst ons mede. Bovendien zal Gerard Snoeck, die werkloos was, Maandag a.s. als in strumentmaker in dienst treden van de KXi.M,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1