Haganah bezet Is een Openbare Leeszaal een luxe? Denemarken geen paradijs meer VERVOLG STADNIEUWS Noordscharwoude. Declamatie-avond Schoort Uit alle delen van het Britse Empire naar onze bossen Burgerlijke Stand Stotypetoren. Egmond aan den Hoef Egmond aan Zee. Directeur zangvereniging Egmond-Binnen MODERN EN EENVOUDIG Ook hier exporieert regering maar raak" Textielpositie, die tranen kost Jaarvergadering Coöperatie „Geestmerambacht" Heiloo. Meiviering Partij van de Arbeid Het Bevrijdingsfeest op 5 Mei a.s. Het Rijwielpad wordt verbeterd De kyp. Burgerlijke Stand 20.000 Tulpen op Canadese graven Moeder liet vier kleine kinderen verhongeren directrice^ landbouw- huishoudschool gaat vertrekken. Mejuffrouw C. van der Weide, hoofd van de pandbouwhuishoud- school aan de Kennemerstraatweg, gaat half Juli onze gemeente ver laten, in verband met een benoeming in eenzelfde functie te Sneek. Mej. Van der Weide heeft niet minder dan 23 jaren als directrice het landbouwhuishoudonderwijs in onze gemeente gediend. De school wasi altijd gevestigd in de Huishoudschool in de itimma- straat, maar heeft sedert een jaar een eigen gebouw aan de Kennemer straatweg gekregen. Reeds 40 jaar wordt dit onderwies hier ter stede gegeven en mej. Vari der Weide heeft dus meer dan de helft van de bestaanstijd daar aan haar gewaardeerde krachten gege ven. Men ziet haar algemeen node vertrekken, maar het feit, dat haar in Sneek een prachtig nieuw gebouw v/acht en dat de school daar boven dien twee'maal zo groot is als die te Alkmaar, hebben de doorslag gege ven om hare benoeming als direc trice daar te aanvaarden. De beste wensen van vele leerlin gen en oud-leerlingen zullen haar bij haar vertrok zeker ver Js-u'cn. DUIZEND RUNDEREN OP ALKJI. VOORJAARSVEEMARKT. ALKMAAR. 21 April 1948. Op de gehouden grote voorjaarsveemarkt .wer den in totaal aangevoerd 1004 runderen 7vorig jaar 8'L> en 4 kalveren. De prij zen waren als volgt: Kalfkoeien f 550— f 750; Melkkoeien f 550f 750; Gelde- kceien f 350f 540; Kalfvaarzen f 400— f 450; Geldevaarzen f 350f 400; Pink- stieren f 500f 1000; Graskalveren f lo0 f 225. Handel: matig; duur. CHR. MUZ. VER. „SOLI DEO GLORI. Bovengenoemde vereniging' hoopt D.V. Vrijdag 23 April haar jaarlijks donateursconcert te geven in het Gulden Vlies. Het belooft een mooie avond te worden, niet in het minst door de medewerking van het zeer goed be kend staande Chr. Mannenkoor ,,De Lofstem" uit Br. op Langendijk, dat ender leiding vande heer Paul Kok een zestal mooie koornummers ten gehore zal. brengen. Zoals bekend, verschijnt „S.D.G. met prima nieuwe instrumenten voor het voetlicht en zal voor 't eerst een concert geven als harmonie-orkest het geen de muziek beter tot zijn recht zal doen komen. Het .bestuur hoopt, dat de dona teurs in groten getale optrekken naar het Gulden Vlies om te beluisteren wat Soli Deo Gloria" en „De Lof- stem" ten gehore zullen brengen. Dinsdagavond gaf mevr.' W. Smit— v. d. Wal in zaal Concordia een decla matie-avond. Medewerking verleenden de heer Fenijn uit Alkmaar en mevr. BackerBreed uit Schagen. De heer W. J. Smit zorgde voor de muzikale om lijsting. Nadat de heer Smit enige ver anderingen in het progfamma had aan gekondigd. opende' hij de avond met twee Nocturnes van Chopin. De repro ductie was wat monotoon-en bereikte met die diepte van gevoelsuitdrukking die mogelijk was geweest, maar voor een dilettant mag de weergave geluk kig genoemd worden. Het volgende nummer bestond uil een drietal lente „verzen!', die gezegd werden door de heer Fenijn uit eigen werk. De goede wil moei; hier zwaar wegen, want het waren noch vérzen, noch declamatie. Vooral was de uit spraak van het Nederlands bij de heer Fenijn slecht. Misschien zal hij mêer succes kunnen behalen als confe rencier dan als declamator en „dichter". Mevr. Smitv. d. Wal gaf daarna „Begin" van H. van Eyck en dat op een zeer goede manier. Dit nummer was het beste van het hele programma. Want mevrouw BackerBreed had met een fragment uit „Eva Bonheur" we.l hoog gegrepen en voor haar krachten iets te hoog. Niettemin slaagde zij er in Hejjermans op een aanvaardbare ma nier te zeggen. Na de pauze. In „Najaar" van A. v. d. Leeuw was mevr. Smitv. d. Wal niet zo góed. Haar zegging bleef enigszins vlak. Ten slotte is het werk van Aart v. d. Leeuw niet gemakkelijk te zeggen, en mevr. Smit is er in ieder geval in ge slaagd indruk te maken. Mevr. BackerBreed was in net Friklandje „Het aanzoek" beter dan in „Eva Bonheur". Evenwel dient zij \ér rekening mee te houden, dat declamatie geen toneelspel is. Voor het tweede optreden van de lieer Fenijn geldt hetzelfde als voor ie eerste keer. Zijn werk in de stijl van Dorenbosch viel wel schril uit de toon, terwijl zijn voordracht absoluut zonder schoonheid was, maar berekend op goedkoop effect. De twee Hongaarle dansen van Brahms, waarmee de heer Smit het programma voortzette, stonden muzi kaal boven wat hij aan het begin van de avond had gebracht. In de Spaanse dans was het dreigende karakter van deze bezweringsdans wat flauw ge accentueerd. .Met- elkander hebben de uitvoereri- den echtei wel een géslaagde avond gegeven. De opkomst was echter van die aard, dat men 'n scheve indruk van hel culturele leven ip de Langedijker dei pen zou krijgen. Het is iet onmoge lijk. dal mevr. Smit t.z.t. een avond zal gevenywaaraan leerlingen en oud-leer- lh gcr hun medewerking zullen verle nen. Hopenli.ik, zal de oDkormt d*r meer met de prestaties in overeenstemming •ijn. Een twintigtal oudere-jaars-studen- ten van de bosbouwfaculteit der universiteit van Oxford maakte dezer dagen een studiereis door Nederland. Er waren vertegenwoordigers van alle delen van het Britse Empire: uit En geland. Schotland, Ierland. Trinidad, Nieuw Zeeland, India, Pakistan, Ma- lakka, Nigeria (Goudkust), Rhodesia, Palestina. Woensdagmorgen streek het hele gezelschap neer in itotel Van de Garde te Schoorl, na vorige dagen een bezoek te h'ebben gebracht aan Breda, Chaam, 't Liesbos, Zundert, Eindhoven, Best, St. Oedenrode, Wageningen, Apeldoorn, de N.O. Polder, Emmen, Odoorn. Grollo, Schoonlo. pwingelo, de Wieringermeerpolder. De organisa tor van deze trips. de heer Jansen, adj. houtvester in algem. dienst te Utrecht, was zo vriendelijk ons des avonds na de vermoeiende tocht door de Schoorlse duinen nog enkele ogen blikken te woord te staan. De tocht was, begunstigd door prachtig weer, tot» een groot succes geworden. Prof. H. G. Champion, onder wiens leiding de studiereis plaats vond, ge tuigde van zijn respect voor de Ne- derl. Bosbouw en achtte deze tocht van grote instructieve waarde. Stond men eerst wat sceptisch tegenover wat men te Schoorl zag zodra het Staringbos was bereikt, waren allen vol bewondering voor wat hier tot stand was gebracht. Het waren inte ressante. lee?zame uitstapjes geweest. Morgen word'en de bollenvelden nog even bezocht en dan gaat het via Hoek van Holland weer huistoe. Geboren: Angelique, d. v. k. W. Stoelhorst en A. J. Niterink. Theo dora F., d. v. J. Blokker en M. H. Smit. Egbert, z. v. Pt de Jong en M. Volgers. Ondertrouwd: J. Tamis en C. Termaat. C.' Thomasz en E. Bak. AFÓTLING SCHERMER BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Dinsdag 20 April kwam »de afdeling Schermer van de Bond van Plattelands vrouwen bijeen Als spreekster voor deze vergadering trad op mej dr v d Torre uit Bakkeveen met als onderwerp: „Waar om lezen we?" Spreekster wees op dè noodzaak, in ons drukke vrouwenleven, die rustige ogen- blikken te scheppen, welke het mogelijk maken van een goed boek 'te genieten Dit verrijkt onze kennis van andere lan den en streken en geeft meerdere men senkennis en inzicht in toestanden, die anders zijn dan bij óns Van een goed boek worden we», meer ontwikkeld, rijker en beter Spreekster» las, evenals in Alkmaar', frag menten voor uit verschillende- romans De voorzitster dankte met' enkele harte lijke woorden en met .het. zingen van .ons Schermerliedje werd deze mooie avond besloten PASTOORS BENOEMD. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft fot Pastoor benoemd te- Pijnacker, de Zeereerw. Heer pastoor A. G. de Boer, thans pastoor van de parochie v. d. H. Margaretha Maria Alacocq alhier. In diens plaats is te Egmond aan de Hoef benoemd de Zeereer.waai'de Heer J. J. Koo, thans kapelaan te Leiden. De nieuw benoemde zal naar verluidt Vrij dag 23 April a.s. zijn intrede doen. Tot directeur der Egmondse Gemengde Zangvereniging, is benoemd de heer B Richard Sombroek te Bergen De zang vereniging heeft hierdoor een dirigent gekregen, die zijn sporen reeds verdiend heeft als dirigent van het Stedelijk Or kest te Zwolle K.J.B. EGMOND-BINNEN Zondag gaf de uit de KJB te Eg mond-Binnen geformeerde toneelver eniging ten bate van Katholiek Thuis front een aardige toneelavond in het Patronaatsgebouw alhier. Na een kor te inleiding "van de voorzitter, Q. Ka bel, sprak de heer P. C. M. Beerepoot een opwekkend woord om Katholiek Thuisfront naar best vermogen te steunen, hetgeen onze jongens in In die voor het moeizame werk, dat zij daar verzetten moeten, alleszins aan ons verdienen. Tijdens de pauze werd overeenkomstig de voorschriften een kleine, '.^I-geslaagde verloting^ voor dat doel gehouden, waaraan diverse begerenswaardige prijzen waren ver bonden. Hoewel dit laatste mogelijk financieel wel het voornaamste voor thuisfront geweest moge zijn, de hoofd schotel vormde de opvoering van „De Privé-verpleegster", een blijspel in 4 bedrijven, dat er gretig'bij het" pu bliek inging. De kostelijke scènes ga ven de aanwezigen stof te over om naar hartelust te kunnen lachen. Daar de regisseuse mevr. van den Berg slechts uit beperkte kring keuze van spelers heeft, is het niettemin 'n aardige toneelavond geworden. In door snee was men goed rolvast, hetgeen altijd vlotheid geeft. Aan het einde bezat men jammer genoeg niet vol doende speelkracht om de gevoelige momenten fijner - te vertolken, tenein de daarmede diepte aan het stuK te geven. Namen te noemen zou te ver voeren, doch een extra vermelding van' de Privé-verpleegster zal niemand ons kwalijk nemen. Wij vermoeden, dat rienig jongeman in de zaal zich in stilte ziek wenste om door haar ver pleegd te kur.nen worden, met uitzon dering van het innemen van. de vieze drankjes, volgens haar privé-tecept. Alles te zamen een leuke, gezellige avond. Vermelden wij nog. dat ver tegenwoordigers van. de jeugdvereni gingen uit Alkmaar en Bergen blijk van hun belangstelling gaven. Woensdagavond, vond een tweede opvoering plaats voor de leden van de Volksbond en van St. Deus dedit. De Langedijk steeds mèer centrum der omliggende gemeenten Door tal van factoren is de Langedijk in de afgelopen jaren steeds meer het centrum geworden van de gemeenten in de omtrek. Het veilingwezen concen treerde zich daar en de Naco-lijn U is misschien' vel de drukste van het hele net. De industrie trekt zich in de Lan gedijker dorpen samen, het voortgezet onderwijs wordt daar gevestigd. Zo b.v. heeft met de Stichting van 'de Chr. Landbouwhuishoudschool de gemeente weer een nieuw instituut gekregen, dat talrijke leerlingen uit de omtrek zal aantrekken. Anderzijds staat het cultureel leven op een goed peil, wat wel bewezen wordt door talrijke uitvoeringen, con certen en lezingen, die in de gemeente word'en 'gehouden. Maaj- een Openbare Leeszaal en Boekerij mist men tot heden aan de Langedijk. Is er bestaansreden Voor? De meest-naburige gemeente, welke over een dergelijk instituut beschikt is Alkmaar". Natuurlijk zal aan de Langedijk niet een boekerij die gezien de bibliotheken der grote ste-, den nog van bescheiden omvang ge noemd moet worden van dergelij ke grootte gesticht kunnen worden. De kwestie of er bestaansredenen voor gevonden kunnen worden, kan men op heel wat manieren bekijken. Voor leerlingen der middelbare scho len zou het bestaan van een leerzaal een» gemak betekenen, maar voor auto-didacteri en die zijn er heel wat aan de 'Langedijk! 'betekent 'n dergelijke instelling een niet te ont beren ruggesteun. Momenteel is deze groep aangewezen op Alkmaar, wat eeri tamelijk tijdrovende manier van werken betekent. Particuliere leesbibliotheken bestaan er aan de Langedijk verscheidene, maar deze worden zonder uitzonde ring gedreven met een commercieel doel. Wat de exploitanten natuurlijk niet te yerwijten is, maar toch al te Er kan m een jaar neei wat ver anderen, ook op modegebied. Japon nen en mantels die de vorige zomer in onze ogen te lang waren, vinden wij ,nu te kort. Zelfs de dames die ifwerend en terughoudend tegenover iedere verandering, vooral wat de mode betreft, staan, kunnen zich niet meer, zonder ouderwets te zijn, aan d'e nieuwe lijn onttrekken. Het is, rhet het oog op de huidige punten- situatie en de versobering, waar wij toch allen zo langzamerhand de ge volgen van gaan ondervinden, niet practisch in uitersten te vervallen, bovendien is er niets dat zo gauw verveelt als opvallende kleding. U heeft het kunnen zien aan de gewel dige draperieën die het vorige seizoen werden gebracht 'en nu reeds hebben afgedaan. Er is altijd een gulden middenweg, die wij kunnen bewan delen. Als voorbeeld kunnen de twee modellen, die wij deze week geven, dienen: J 2321/7. Een jeugdige en sportieve japon. De aardige, schuin en recht verwerkte ruit wordt gegarneerd met witte manchetjes en een dito kraagje waaronder een zwart taftzijderf lint wordt gestrikt. Be- nodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 4.75 m. stof van 90 cm. breed. J 2322/7. ^Geklede japon. Een fijn gepliseerd kantje wordt langs de sluiting, de ronde schootjes en de polsen gezet. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3.50 m.jstof van 140 cm. breed. Geknipte patronen kunnen a 0.95 bij de administratie van „Bella" Het Nieuwe Modeblad, Kromme Nieuwe Gracht '66., Utrecht, worden besteld. 3 2321/7. Verkrijgbaar in de bovenwijdten: 9096 en 100 centimeter, J 2322/7. Verkrijgbaar in de bovenwijdten: 90—96 en 102 centimeter. Deze mod"1len zijn overgenomen uit: ..BELLA" HET NIEUWE MODEBLAD Denemarken kan men gevoege lijk beschouwen als het land, dat het meest door de nazi's werd gespaard. Waarschijnlijk is dit te danken aan de mate,.waarin aan de hebzucht van de Duitse veelvraten koh worden voldaan. Denemarken, met zijn uitgestrekte weiden en ak kers, was bij voortduring een zo welgevulde voorraadschuur, dat er na „export" naar Duits territorium nog genoeg overbleef om de 4 mil- lioen inwoners van het Skandina- vische land naar omstandigheden redelijk vet te voeren. Men staat dus enigszins verbaasd, als men moet constateren, dat het jaar 1948 er, in vele opzichten minder roos kleurig voor de Denen uitziet dan 1946. Wie het land nauwelijks een jaar na de bevrijding bezocht, kbn zich, on danks de vele aanwezige bunkers, am per voorstellen, dat er een oorlog had gewoed. Kom men echter dit jaar de kennismaking hernieuwen, dan vindt men, behalve de nog steeds niet op geruimde bunkers (We laten ze maar intact voor de volgende oorlog, vertel-' de een Deen mij) méér tekenen, die herinneren aan de grote wereldbrand. Het land heeft iets van de paradijs achtige glans van twee jaar geleden Verloren. Dit merkt men niet zo gauw als men de gast is van een Deense fa milie: de hartelijkheid en gastvrijheid zijn een derrr nationale deugd, dat de gastvrouw alles in het 'wérk stelt m de ogen van haar buitenlandse gast een voor-oorlogs peil te bereiken. De Deense huisvrouw klaagt. Neemt men echter een kijkje in de keuken, dus achter de coulissen van 't huiselijke leven, dan valt.het al spoedig op. dat de Deense" huisvBouw ook zo haar distributieproblemen heeft op té lossen. Nog wèl kunnen eieren en kaas in onbeperkte hoeveelheden worden in geslagen, maar zo gauw. men over vet, spek, vlees en boter begint te spreken, verklaart de huisvrouw met éen onmis kenbare heftigheid, dat het een schan de is. Ze is het helemaal .,iet eens met ae regering, die „maar raak" expor teert. Stel je voor. vervolgt ze dan, spek en vet zijn vrij, maar in de winkels kun je het niet meer kopen, en de boter- positie is een aanfluiting van onze zui- velproductie. -De hele oorlog door heb ben we volop roomboter gegeten, maar nu. twe^ jaa. na de oorlog, krijgen we een half pond per week. De rest is margarine!.Margarine! En haar ogen spreken boekde.en in foliofomaat. Om van vlees nog maar te zwijgen. Vleesborinen kennen 'ze hier niet. Op een klantenkaart kunnen ze bij een vaste slager per dag en per persoon 63 öre Ï35 cent) besteden. Dit komt neer op een half pond per week. Wat dit zeggen wil begrijpen slechts zij, die de Deense maaltijden kennen. ,-Vlees is n.l. hoofdzaak, aardappelen bijzaak en groente een zeldzaamheid. Textielpositie hopeloos. En dit zijn niet de enige moeilijk- heden! die om een oplossing schreeu wen. Nog steeds zijn de sigaretten schrikbarend duur (omgerekend 70 ct. per 10)terwijl ook detextielpositie Deense tranen k»st.-Wat dit laatste be treft staan wij er in Holland beter voor! Wel ziet men hier en daar de nieuwste lange rokken- en lange da- mespantalons-creaties. maar meestal »ijn dit gaven van Zweedse vrienden. Zij, di? geen kennisse aan de overzijde van 'de Sont hebben moeten zich te vreden stellen met minder moderne jqfken en costuums, die zeker 50 pet duurder zijn dan in Holland, en boven dien minder in kwaliteit. Tot voor korf konden de Denen nog wel eens met de. veerboot de vijf kwar tier lange overtocht naar Zweden mg- ken, om met zwart gekochte Zweedse kronen (dubbele prijs)-een paar harte- wensen in vervulling te zien gaan. De regering gooide echter roet in het eten door een verbod van reizen naar het buitenland. Begrijpelijk is het, dat dit f" Denen in het geheel niet zint. reis lustig en.kooplustig als zij zijn. Na tuurlijk zien zij in, dat de deviezen- positie hier het vetb moest uitspreken, maar toch weigeren zij categorisch de grenssluiting goed te keuren. Over 't geheel vinden ze. dat het niet goed gaut. Met etzekere bezorgdheid zien ze de toekomst tegemoet. Een nieuw handelsverdrag 'njet Engeland zal hun van nog meer levensmiddelen (o.a. eieren) roven; onderhandeling g betreffende export naar Rusland zijn gaande; met belasting zal worden geheven om J0 millioen kronen méér ifi de schatkist te doen vloeien dan het vorige jaar. Hun paradijsje van 1946 zit dus nu vol distels en doornen.vinden de Denen. ECA. dikwijls het peil der voorradige lec tuur drukt. Hoezeer de particuliere bibliotheekhouders ook van goeden wille zijn, bij hen is de vermoedelijke opbrengst bij een nieuw aan te sphaf- fen werk doorslaggevend. Lectuur in één der moderne talen is nergens tp krijgen en .niet iedereen is kapitaalkrachtig genoeg om die zelf aan te schaffen. Wie dus de gebeur tenissen buiten onze grenzen wil bij houden, is veelal gedwongen naar Alkmaar te gaan. Daaraan zijn weer .zoveel bezwaren verbonden, dat men tenslotte maar gerioegen neemt metgeen buiten lands werk meer te lezen. De bestaansredenen zijn velen. Buiten de reeds opgesomde enkele van een .handvol is één der klem mendste wel: het peil van de volks ontwikkeling klimt gestadig. Er be horen organen te zijn, waardoor ieder met het geestes-leven'van onze dagen in aanraking komen en blijven kan. het begin is er. Tal van verenigingen zpn bezitster van een min of meer uitgebreide bibliotheek. Maar al die stichtingen hebben dezelfde beperkingen gemeen. Allereerst zijn zij allemaal slechts tijdens bepaalde uren toegankelijk, men moet lid van tientallen vereni- 'gingen zijn en wat dies meer zij. Bo- vendién lijdt deze verbrokkeling tot minder gewenste toestanden. Het is uitgesloten, dat een betrekkelijk kleine vereniging een goede biblio theek regelmatig kan aanvullen. Hier ligt inderdaad een belangrijke taak voor, alles, wat zich op cultu reel terrein beweegt en door samen werking zouden er geen onover komelijke bezwaren blijken te be- ètaan. De Nutsbibliotheek zou de kern kunen vormen vap de te stich ten Openbare Leeszaal, aangevuld met in bruikleen af ta stane werken Hit verenigings-biblïotheken. Boven dien zou een beroep op de burgerij om, „giften in natura" zeker wel resul taten afwerpen. De gemeente zou kunnéh medewer ken door het ter beschikking stellen van ruimte en een subsidie vast te stellen volgens de gebruikelijke nor men. (De gemeentelijke subsidie is af hankelijk van die van Rijk en Provin cie. Red. Alkm. Crt.) Van de zijde der verenigingen zou eveneens finhnciële steun verwacht mogen worden, terwijl de contributies en leesgelden eveneens een bron van inkomsten, zouden kun nen vormen. Het is niet noodzakelijk, zelfs niet gewenst, een omvangrijke boekerij op te zetten, een uitgebreide naslagbiblo- theek met een leestafel der voornaam ste periodieken zou in de bestaande behoefte al grotendeels voorzien. Aan de hand van de plaatselijke behoeften zou deze kern dan langzamerhand kun nen worden uitgebreid. Het voornaamste is: er moet een begin worden gemaakt. Wie doet 'dat en wanneer? Zaterdagmiddag hield de Coöp. Geest merambacht, onder voorzitterschap van de heer L Kalverdijk, haar jaarvergadering in de Burg te Noord-Scharwoude In zijn openingswoord betreurde de voor- .zitter de geringe opkomst Uit het jaarverslag' van de secretaris, de heer Jac Bruin, bleek, dat in het afge lopen jaar 12,912 snees werden geploegd 12 442 snees geëgd, 5000 snees gecultiveerd. 1550 snees aangeaard, 4094 snees gewied en 10,255 gesproeid Aangeschaft werden o m een trabtor, een draismachine en een nieuwe sproei wagen, zodat de Coöperatie thans de be schikking heeft over: 2 tractoren, 6 span- paarden en -1 dit0 in reserve, 1 frais, 2 sproeiwagens en 1 vletmotorsproeier Het ledenaantal is teruggelopen tot 172 Overleden zijn 3 leden, bedankt hebben 7 leden en toegetreden zijn 7 léden De financiële zijde Het aanwezige materiaal vertegenwoor digt een waarde van f 22,720,88 Aan sa larissen werd f 3,131,94 uitgekeerd De winst- en verliesrekening sloot met een nadelig saido van f 10,623,58 Aan ploeg- loon werd ontvangen 31,748,33, aan sproei- loon f 7,925,4*8 Het nadelig saldo is -te wijten aan aanschaffingen Bij de verkiezingen werd de heer L Kalverdijk als bestuurslid herkozen, waar- m de heer Jac Kraakman werd herkozen als lid van de raad van toezicht Als plaatsvervangend-lid werd de heer Jac Veel gekozen Medegedeeld werd, dat het sproeien dit jaar 71 cents per snees zal kosten Een tweede mededeling behelsde, dat het uit- trede-geld f 150,— bedraagt, indien dit uittreden zonder wettige'reden geschiedt Na enkele-opmerkingen van de heer De Graaf werd de vergaderingj^esloten uitvoering van b.s.v. Dinsdagavond gaf B.S.V. in zaal ae Boer te B. o. L. een revue voor een flink bezette zaal. Het was de eerste maal, dat B.S.V. voor het voetlicht trad. Deze sportvereniging, die 1 Oct. '45 opgericht werd, telt thans 150 leden. De avond werd geopend met he>. door de gleden gezongen Gymnasten- lied, waarna de voorzitter, dq heer. Vlug, een kort openingswoord sprak. Hij heette allen hartelijk welkom en merkte o.m. op, dat de heren-afdeling de zwakke plek van B.S.V. was. De uitgevqerde nummers waren vrij goed, maar een voortdurende training zal vooral bij de heren nog wel één en anfler verbeteren. Goed gebracht werden no.- 15 (Wiener Wals) van het programma en voor al het nummer acrobatiek. Het werk loq uafiaitr» - pjved ua Sruq ueu te wensen over. De verlichting was vrijwel eep fiasco. Dat moet en kan ook anders en beter. Het muziekensémble mag goed genoemd worden. Ongetwijfeld zal de tweede uitvoering op Donder dag a.s. beter slagen, vooral nu e-s.v. de plankenkoorts overwonnen heeft. HERDENKING DER GEVALLENEN. J Dinsdag, 4 Mei a.s., zal bij het monu ment aan de prov.weg te Noord-Schar woude een sobere plechtigheid plaati vinden ter herdenking van de in d* oorlog gevallenen. Het programma is in overleg met de Nat. Herdenkings commissie als volgt vastgesteld: Hes avonds om zes uur- zal op alle openbare en particuliere gebouwen de vlag halfstok worpen gehesen. Van kwart vóór acht tot even vóór acht zul- len alle klokken geluid worden. Om precies acht uur zal de herdenking dei- gevallenen beginnen, waarbij dit jaar volgens rooster de Chr. Muziekvereni ging uit B. o. L. gedurende ongeveer 15 minuten gewijde muziek ten gehore zal brengen. Nadat daarna door de voorzitter van het Centraal Oranje-comité een opsom ming zal zijn uitgesproken van alle groepen- van gevallenen, welke her dacht zullen worden, zal 2 minuten stilte volgen. Hierna zal er gelegenheid bestaan kransen en bloemen bij het monument neer te leggen, waarna een défilé zal tvorden gehouden langs het monument in de richting van de prov.weg naar Schoorldam. Voor familieleden der ge vallenen zal aan de Noordzijde van het monument een afzonderlijke plaats ge reserveerd worden. Toespraken, zullen er niet worden ge houden. terwijl de kerkdiensten zo tij dig gehouden znllen worden, dat ieder uiterlijk kwart vóór acht bij het monu ment aanwezig zal kunnen zijn. De jeugdverenigingen zullen hun mede werking aan deze plechtigheid verle nen. - bureau ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3820 REDACTIE Achterdam 20 - Teief. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma i Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar in Heiloo op passende wijze de feestdag van de Arbeid, de 1ste Mei, gevierd worden. Het parool is: „Met,durf, strijdlust en vuur tegen reactie en dictatuur!" Het programma luidt als volgt: 10 uur: Verzamelen bij het Witte Kerkje om een wandeling te houden naar de Algemene Begraafplaats. Er zullen bloemen op de 'graven van de overleden makkers worden gelegd. 3.30 uur: Filmvoorstelling voor de jeugd met als hoofdfilm de amusante film „Op bevel van de snoek". Verder een. aardig bijprogramma. Dit belooft een mooiq middag te Worden! 8 uur: Mei-avond in „De Rustende Jager". Spreekster: mevr. Stèert-Brou- wer, wethoudster van Purmerend. Hier na vertoning van de film „Misdaad en Straf", naar het gelijknamige boek van de bekende schrijver Dostojewski. Dit is een nieuwe Zweedse film. Verder 'n passend bijprogramma. Voor kaartver koop opgelet! Kaarten alleen verkrijg baar bij de volgende adressen: Vorst, Holleweg 82; H. C. Stam, Zevenhuizcr- laan 40; Chr. ter Buurkes, Westerweg 101 en N. Majolée. Schuine Hondsbos- sc-laan J 53a. Ook andere kinderen zijn van harte welkom. Het programma op 5 Mei is als volgt: vastgesteld: Allereerst wordt de burgerij verzocht de vlaggen uit te steken. 9 tot 12 uur: Kindersportfeesten op het Gemeentelijk Sportterrein achter „Holland^ Roem". 1.45 uur: Lossen van de duiven der Vereniging van Duivenhouders „Hei- looër Luchtpost" op het gemeentelijk Sportterrein. 2 tot plm. 5 uur: Vervolg van Kinder sportfeesten. 2.30 uur: Vertoning van de poppen kast voor de kleuters op het Sportter rein* achter „Hollands Roem". De voor stelling duurt twee maal een half uur. De ouders worden verzocht hun kleu ters wel te brengen, maar niet tussen de vele kinderen te gaan staan'. 9 uur: Gecostumeerde Fakkeloptocht. Opstelling op 't Sportterrein. Aangifte bij de heer P. Avis, Tuindorp 245 a. Route: Kennemerstraatweg, Zevenhui- zerlaan, Westerweg, Stationsweg. He renweg, Raadhuisweg, ontbinding. De muziekcorpsen Sint Caecilia en Eensge zindheid zullen hun medewerking aan deze optocht verlenen, evenals de pad- vindersgroepen en de Brandweer. Eventuele bijc-agen zullen nog gaar ne door het bestuur in ontvangst wor den genomen. Mochten er* onverhoopt veranderin gen in het programma aangebracht moeten worden, dan zal dit bekend ge maakt worden. De kindersportfeesten bevatten heel wat nieuwe spelen; willen deze echter slagen, dan moeten er voldoende jury leden aanwezig zijn. Wie zich als Jury lid beschikbaar wenst te stellen, ge lieve zich te wenden tot de heer J. S. L. van Riet, Kennemerstraatweg 500 a. De laatste jaren was het rijwielpad vanaf ymmen naar de Stationsweg in dusdanig slechte toestand komen te verkeren, dat het onplezierig werd van dit rijwielpad gebruik te maken. Thans is men bezig dit te effenen, wat door de vele fietsrijders op hoge prijs gesteld zal worden. Geboren: Joseph; zoon van J Taam en A G Schipper Johannes, zoon van C Heijnis en J Nieuweboer Cornelia. Th A, zoon van Th Nibbering en A C Ltefting OndertroüwÖ: Adrianus L Mors en Johanna Th Verdpnk Johannes Gro*. r.e^id en Elvira S Sulcs Getrouwd: Jan Bongers en Jacoba de Groot Cornelis ,J Commandeur en Catharina de Boer Gerardus Vrede- voort en Catharina J M Bröring Joseph Th M Pielage en Eva de jong STAD BIJ VERRASSING GENOMEN De Haganah, de Joodse stnjdor- ganisatie. is gisteren een grote aan val begonnen op de havenstad Haifa, waar zü in een hevige slag gewik keld werd met de Arabieren. La ter werd medegedeeld, dat de Haga nah de stad vrijwel geheel in han- den heeft. Arabische eenheden houden op ge- isoleerde punten in Haifa nog stand. Britse troepen hebben zich ingegraven rondom Kingsway, het voornaamste zakencentrum, dat tussen het Arabi-' sche en het- Joodse stadsdeel ligt. Haifa heeft 145.000 inwoners, van wie ruim 40 procent Arabieren zijn. Volgens officiële mededelingen heb ben de Joodse strijdkrachten de voor naamste strategische punten langs de kust onder controle. Ruim een etmaal lang is Haifa beschoten door machine geweren en geweren. Van de berg Car- mel zetten de Joden hun hoofdoffen sief in tegen de zestigduizend Arabie ren van Haifa. „Choery Huis", het hoofdgebouw van de Palestijnse spoorwegen, Is, naar verluidt, geheel uitgebrand. De twintigduizend inwoners van het district Soek vluchtten in paniek, toen de eerste golf Joodse strijders nader de. Volgens politierapporten hebben de meeste Arabische vrouwen en kin deren gepoogd Acre te bereiken. Elke bedreiging van de Britse ver bindingslijnen zal worden tegengegaan „met de strengste maatregelen, de staat van beleg inbegrepen". Britse mariniers verdedigen de haven van Haifa, die voor evacuatie gebruikt moet worden. Alle Britse strijdkrach ten in Jeruzalem zijn gealarmeerd „voor het geval de Haganah eenzelfde aanval op de Heilige Stad wil onder nemen". Tot nu toe zijn aan Britse zijde één dode en 16 gewonden geval len. Volgens de Haganah zijn in de strijd om Haifa 20 Arabieren gedood en be dragen de eigen Verliezen 4 doden en ongeveer 32 gewonden. Van de zijde van de Haganah wordt voorts gemeld, dat een detachement van de Irgoen Zwai Leoemi aan degevechten heeft deelgenomen. Het Ned. Oorlogsgraven Comité te Amsterdam heeft de mededeling ont vangen, dat bloembollenkwekers 20.000 tulpen beschikbaar zullen stellen voor de officiële plechtigheid; welke zoals bekend, op de „Canadian Military Ce metery" op de Holterberg te Holten (O) ter gelegenheid van de herdenking van de overgave 'van de Duitse troepen aan het Canadese leger op 5 Mei a.s. ge houden wordt. Deze bloemen zullen op de middag van die dag, wanneer generaal Foulkes de begraafplaats bezoekt, door pl.m. 1400 schoolkinderen uit Holten en om geving gelegd worden op de graven van evenzoveel Canadese soldaten. In het zogenaamde Brabantsee dorp in Rotterdar. is een echtpdar gearres teerd, dat zijn vier kleine kinderen in ergerlijke staat van verwaarlozing bracht en liet verhongeren, ten gevolge waarvan de kleinste, een knaapje van tien maanden, in levensgevaar heeft verkeerd. Op» klachten van de omwo nenden kon de Kin ierpolitie nog juist op tijd ingrijpen. De 25-jarige moeder liet zich niets aan haar kroost gelegen liggen. Ze was de hele dag op stap en kocht soms op één middag voor twee gulden ijs, ter wijl de kinderen honger leden. Brits doodvonnis zonder zwarte baret De eerste persoon, berecht wegens moord, nadat het Britse Lagerhuis i voor vijf jaar de doodstraf heeft afge schaft, is de 22-jarige D. G. Thomas. Hij werd schuldig bevonden aan de dood van de politieman Edgar. In plaats van de lange formule, die tot dusver bij een doodvonnis werd I uitgesproken, zei de rechter Hilbery I slechts: „De straf, die het hof u op- I legt, is de bij de wet voorgeschreven 1 straf, te weten: de dood door ophan- ging". De rechter had evenwel niet 6e gebruikelijke zwarte baret op. Ook stond er niet, zoals tot dusver, een geestelijke achter de rechter om het woord „amen" uit te spreken na de woorden: „Mogé God uw ziel genadig zijn". HEINTJE DAVIDS VERTREKT MORGEN. De Nederlandse cabaretière Heintje Davids vertrekt morgen per KLM naar Amerika. Op 6 Mei zal zij in New York in een uitzending van „Radio City" optreden, vervolgens gaat zij naar Hollywood, waar zij in een film over het Nederlandse verzet een rol zal ver vullen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6