De vijftigste agent! arrangeerteen feest Schreieder f Boitlak Net Kosthuis, J Grote beta van Ne r Boelhuis '°°d van de Pol! Vorming; Klasje Fa.Theo Groothuizen Zns ElecMonteurs en Hulp-Monteurs LANDMAN S KLEINBROOD Blunder doet twee< En de vragen over hei zonderlinge beleid van Londen stapelen zich steeds meer op Achter de schermen van de Oorlog VERVOLG STADNIEUWS Vlaggenparade Biljartkampioenschap Hoofdklasse KLOMPEN J Vergeefse reis Uit het politierapport Heiloo. Jaarvergadering R.K. H. s.v. Predikbeurten Wat onze voorouders schreven Bergen. Een avond van voordrachtkunst St. Pancras 25 jaar trouwe dienst 11 aa—aa— Langedyk. De benoeming van de sociale werkster Zuid-Scharwoade Fa. R. i. HOUWING BOELHUIS te Heer-Hugowaard Plisseren vanstrookjes en rokken GEBRS. PONSEN, Buitenveer 17-19, Weesp N.H. PRIJSVERLAGING CÖRSETTEN. overtreft ieders smaakl LUXE BROODBAKKER» Hypotheekbank Noord Hollandsch Grondcrediet N.V. GELD beschikbaar op eerste hypotheek De meesf-»-. actuele krant Alkmaarsche Courant Arie Vooren aan de kop CCHREIEDER begrijpt in het voorjaar van 1943 eigenlijk zelf niet, hoe alles zo goed kan blijven gaan. Hoe ter we reld Is het mogelijk, dat de samenwer kende Engels-Nederlandse diensten in Londen het radiospel, dat deze Beierse politieman reeds met zestien zenders speelt, niet begrijpen? Hoe Is het be staanbaar, dat dit grootscheepse bedrog maand na maand kan doorgaan? Is er dan in Londen niemand, letterlijk nie mand, die het verstan heeft -om „de ongewoon-prachtige resultaten van de verbindingen en de droppings" met een critisoh, analyserend vermogen te be naderen? Is er dan niemand onder de Engelse radiospecialisten, die iets vreemds ontdekt aan de telegrammen, of is de Nederlandse dienst waarlijk zo misdadig roekeloos geweest om geen bijzondere beveiligingspunten vast te leggen in het radioverkeer met zijn agenten? Zeker, Schreieder perst de ge heimen uit de gevangenen. Hij mis handelt hen niet. Hij laat hen al leen maar geboeid op een stoel zit- XXV ten in het felle licht van schijn werpers. Praten moeten ze, praten, praten! Niet slapen, niet liggen, niet rusten. Alleen maar zitten. Twintig uur, dertig uur, vijftig uur. Vijftig uur in een kruisvuur van vragen en zonder pauze om gewoon-men- selijke behoeften te doen. Eten en drinken? Natuurlijk. Het gaat een beetje lastig, als je met één pols vastgeketend zit aan een stoeltje zonder leuning, maar eten en drin ken krijg je. Zo hebben ze gezeten tegenover Schreieder en tegenover Ernst May en tegenover allerlei assistenten. Dagen en nachten in golven sigarettenrook en in 't felle licht van electrische lampen. Ieder uur is een eeuwigheid geweest, een eeuwigheid van louter ellende. Eén is er geweest, die honderd en twin tig uur op dat stoeltje zat, alvorens hij op de grens van krankzinnig heid en dood begon te vertellen. Een ander hield het zes-en-zeventig uur uit en heeft toen, meer dood dan levend, gesproken. En toch leeft Schreieder in voortdu rende onzekerheid. Deze mannen zul len toch in Londen wel een bepaalde Weer stonden gisteravond de pad vinders van klein tot groot aangetre den in een vierkant op het Hofplein, toen daar om half acht de vlaggen werden gestreken. Plechtig klonk het oude Wilhelmus uit de honderden jonge kelen, eerst een couplet, daarna een tweede, en langzaam daalden de drie vlaggen langs de mast naar bene den. En toen was het plein in een om mezien van tijd weer leeg. Binnen en kele minuten hadden de welpen en overige padvinders zich weer groeps gewijs verzameld, om onder aanvoe ring van hun leiders af te marcheren naar de troephuizen, waar de dag van St. Joris werd besloten met een kamp vuur. Vóór de vlaggenparade klonken, met luide stem voorgedragen, enkele gedichten over het plein, betrekking hebbend op de St. Jorislegende. waar- raar behalve door de padvinders ook door de talrijke omstanders werd ge luisterd. En dan niet te vergeten door de omwonenden, de oudjes van 't Hof van Sohoy. Vijf minuten later was ook de vlaggemast verdwenen en lag het Hofplein daar weer stil in de vallende avond. Biljartwedstrijd in Zaandam. In Zaandam in het ontspannings- lukaal van de firma Albert Heijn wordt dit weekend verspeeld het hoofdklasse kampioenschap van Nederland kl. bil jart cadre 352. De uitslagen van de partijen van Vrijdag (waaruit men tegelijk de na men der 8 deelnemers ziet) waren: v Lochem 400 13 131 30.76 Fichelsheim 218 13 66 16.76 Mönch 400 10 118 40.— Kruithof 181 10 74 18.10 van Bokhoven 400 9 97 44.44 Schmidt 190 9 96 21.11 Poyck 400 17 107 13.52 Kastelein 263 17 74 t 15.41 Schmidt 400 5 197 BO Kastelein 165 5 78 SS.— Eichelshcim 400 11 223 36.36 Möneh 315 11 98 28.63 Lochem 400 11 147 36.36 Kruithof 274 11 86 24.90 I-oyck 400 16 130 25.— r. Bokhoven 184 16 90 11.50 beveiliging geleerd hebben? Een af gesproken woord, dat fout geseind moet worden. Een cijfer dat omgekeerd moet worden doorgegeven. Of een zeer apar te woordgroepering, waaruit Londen weten kan, dat de agent gevangen zit. Wie zou in Londen de telegrammen opvangen? De agenten zeggen, dat dit deel van het werk in Engelse handen is. Leggen die Engelsen de telegram men wel voor aan de N erlanders? Of zijn ze in Londen allemaal gek ge worden? ]N FEBRUARI 1943 valt reeds de vijf tigste Nederlandse agent in Duitse handen. Dat feit wordt gevierd met een groot feest in het Casino aan de Oude Schcveningse weg te 's Gravenhage. Alle deelnemers aan het England-Spiel (ruim zestig Duitsers en Nederlanders) zijn aanwezig. Schreieder noemt het 't feest van de heidemaatschappij! Op de heide immers wordt het grote werk gedaan. Poos en Slagter heffen de gla zen en klinken met Van der Waals. Brigadcführer dr. Harster deelt enve loppen met geld uit: een jubileumgave, die verdiend is. Heeft Londen niet draadloos zijn ingenomenheid betuigd met het schitterende verloop van de droppings? Vooral Anton van der Waals kan te vreden zijn. Soms heeft de schurk ongelooflijk veel geluk! Dat was bijvoorbeeld het geval, toen hij Wim Niermeyer arres teerde. Een bijzonder geval! Willem Johan Niermeyer, die op 2 Mei 1914 te Alkmaar werd geboren, kwam in 1938 met zijn familie naar Delft. Een be gaafde jongen, met litteraire bekwaam heden. Bij het uitbreken van de oor log vertoefde hij in Zweden, ging naar Engeland en werd opgeleid voor agent. In het voorjaar van 1942 is hij in Ne derland gedropt. Niermeyer heeft Londen herhaalde malen gevraagd, geld te zenden. Einde lijk is het gekomen, per container. Schreieder heeft het gevonden: een be drag van 10.000 gulden, verstopt in de batterij van een zender. En een nieuw persoonsbewijs, met de foto van Nier meyer er op geplakt. Daarmee is Van der Waals naar het opgegeven adres in Amsterdam gegaan; heeft de fente van Niermeyer het por- WIM NIERMEYER Postuum onderscheiden met The Award of the King's Oomman- dation for Brave Conduct with Sli ver Laurel-Leaf Emblem tret laten zien en heeft verteld, dat hij de chef van Wim is. Wim Niermeyer was niet thuis. Maar op het moment, dat Van der Waals met de tante spreekt gaat de telefoon. O Wim, zegt de tante, het is goed dat je opbelt. Er is hier juist iemand voor je, die je dringend moet spre ken. Ik kom direct met de tram, zegt Wim Niermeyer aan de andere 'kant van de draad. Hij is er binnen een kwartier, gaat met Van der Waals in een andere ka mer om vertrouwelijk te spreken en verdwijnt een half uur later met de verrader in het stadsgewoel van Am sterdam. Op die regenachtige October- dag van het jaar 3942 heeft de tante van Wim Niermeyer haar neef voor het laatst gezien. Hij is niet levend weer gekeerd. In ons nummer vaij Dinsdag: Van der Waals organi seert een legertje stoot troepen voor sabotage- werk met het oog op de invasie! I MENSENJAGERS BIJEEN! Vooraanstaande S.D.-ers in ongedwongen samenzijn. Geheel rechts de beruchte chef dr. Harster. Het gebeurde op de voorjaarsvee- markt. Een Amerikaans soldaat en zijn meisje lopen op het Waag- plein. Ze lopen daar maar zo'n beetje rond en voelen zich als een kat in een vreemd pakhuis. Al die boeren vonden ze maar rare mensen met liun stokken en nun schelle stemmen en nu i hand geklap. Ze zijn voor de kaas markt gekomen. Maar de kaas ligt nog in de kelders en op de zol ders van de pakhuizen. Daarom wandelen ze maar een rondje om en kijken hun ogen uit, tot ze opeens een man ontdekken, die klompen verkoopt, van die echte, gele, Hollandse klompen. Die moeten ze natuurlijk hebben en beginnen te passen, met hun schoenen nog aan. En dat lukt natuurlijk niet, en dan gaan de schoenen toch uit. Het meisje vond het wel een beetje griezelig om met haar ragfijne nylons zo maar in die houten dingen te stappen, maar het verlangen is sterker dan haar angst en ze pro beert toch. En als ze willen lopen, vergeten ze het touwtje dat de klompen bijeen houdt en zetten een teleurgesteld gezicht. Maar dan wordt ook dat euvel verhol pen en dan lachen ze weer tegen trikaar en geven elkaar een arm en klemmen hun nieuwe schat stevig tegen zich aan. als ze samen verder wandelen. Net als twee grote kinderen. LEOPOLD. Een blik in het gastenboek van een vooraanstaand hotel hier ter plaatsé leerde ons, dat tal van gasten daar de nacht hadden doorgebracht, wier wieg in verafgelegen uithoeken' der aarde had gestaan. Niet alleen uit Zwitserland en Frankrijk, maar ook uit Amerika en het Verre Oosten waren de gasten afkomstig. Wij noe men hen gewoon „vreemdelingen" en al die vreemdelingen waren naar Alkmaar gekomen, om de kaasmarkt te zien, die gisteren weer zou begin nen. Tenminste, dat dachten ze. want dat had in de grote, landelijke bla den gestaan. En hoewel hotels en restaurants er zijde bij hebben ge sponnen valt het toch te betreuren, dat er elders in Nederland niet ge waakt wordt tegen dergelijke berich ten, die vaak alleen maar gegrond zijn op losse geruchten en daardoor misleidend werken. Daarmee zijn noch Alkmaar als vreemdelingencen trum, noch de vreemdelingen zelf gebaat. Dezer dagen bracht de directie der Nederlandse Spoorwegen een klacht uit bij de politie, dat zelfs de spoorwagons niet meer veilig zijn. Uit meerdere wagons waren de remmen weggesloopt er de oliepotten geledigd. Dit was de vernielers zelfs te bar en daarom hadden zij de oliepotten maar weer gevuld, niet met olie. maar met zand. De politie l.eeft ingegrepen en enkele van deze knapen werden ernstig onderhouden. Omstreeks 3 uur ontstond er op de boek van de Geestqrweg en Geester singel een brandje. Krachtdadig op treden voorkwam erger en de schade bleef beperkt tot enige kledingstukken, die voor de kachel te drogen hingen. Donderdagavond hield R.K. H.S.V. haar jaarlijkse algemene vergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer C. Bakker, opende. Hij wees op het be lang van deze vergadering. Het jaar verslag van de secretaris bracht naar voren hoe in het afgelopen jaar alles H.S.V. was tegengelopen. De meeste wedstrijden van het eerste elftal wer den met een goal verschil verloren. Vier spelers van het eerste elftal, t.w. de ruggograat van dc ploeg, verdwenen ln de loop van het jaar, deels door ver trek naar elders, één door afkeuring en een wegens een blessure. Gelukkig kon op het nippertje aan degradatiegevaar worden ontkomen. Slechts met aller medewerking, aldus de secretaris, kan de H.S.V.-wagen weer in het spoor wor den gebracht. Het jaarverslag van de penningmees ter luidde ook al niet rooskleurig. Voor al de ontvangsten bij wedstrijden wa ren ver beneden de verwachting geble ven. Met een flink nadelig saldo moest hij het boekjaar sluiten. Om zuinig heidsredenen zal de training dit seizoen onder leiding van eigen leden worden georganiseerd. Diverse werkzaamheden aan het terrein zullen eveneens door eigen krachten worden verricht. De verkiezing van een nieuwe voor zitter, nodig wegens het bedanken van de heer Bakker, kwam niet tot een op lossing, daar geen geschikte candida- ten konden worden gevonden. Tijdelijk zal nu het voorzitterschap worden waargenomen door de secretaris, de heer A. Ham. terwijl aan het secreta riaat een tweede secretaris zal worden toegevoegd in de persoon van de heer G. Schipper. De heer C. Bakker bedankte hierna de leden van H.S.V. voor de prettige samenwerking en de ondervonden vriendschap. De heer A. Ham bedankte daarna de heer Bakker voor het vele dat hij voor H.S.V. gedaan heeft. Zich daarna tot de vergadering wendend als tijdelijk voor zitter, wees hij op de moeilijke toestand van H.S.V. en ffoe slechts met aller me dewerking deze crisis kan worden over wonnen. Hierna sloot de aftredende voorzit ter voor het laatst de vergadering. VOOR ZONDAG 25 APRIL 1948 ALKMAAR, Geref. kerk, 10 uur, is. L Kuiper Jr. van Amsterdam; 5 uur ds. Van Eerden van Drachtster-Compagnie. HEILOO. geref. kerk (in evang.geb. aan de Kerkelaan). half 9 en 4 uur, dr. Pclman. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk. 10 uur ds. Van Eerden van Drachtster- Compagnie; half 5 ds. L. Kuiper Jr. van Amsterdam. BERGEN, geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Krabbe van Hillegom (nieuwe op gave). BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Donner. HEER-HUGOWAARD. geref. kerk, half 10 ds. Huismans (voorb. H.Avond- maal)half 3 leesdienst. NOORD-SCHARWOUDE. geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Haitsma. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. ST. PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Middelkoop. ln de Alkmaarsche Courant van 24 April 1848 lezen wij het vol gende: „Door langdurige ziekte en over lijden mijner Echtgenoote, ben ik met mijn talrijk kroost in hoogst treurigen toestand gedom peld: 't is daarom, ik mijne Be gunstigers verzoek mij verder met hunne werkzaamheden te ver blijden om alzoo in de behoeften van zoo vele hulpbehoevende' kin deren te voorzien. De kleedermakeraaffairc zal door mijnen zoon worden voortgezet. Wed. P. BLOKDIJK. Nel Oosthout bracht Donderdag avond ln De Rustende Jager voor de Berger Kunstkring „De Krijtkrtng" van Klabund ten tonele. Dit oud-Chinese toneelspel van Li-Hing-Tao schetst de lotgevallen van een meisje, vanaf het ogenblik, dat haar moeder, beroofd van huis en hof, en geld en goed haar verkoopt aan 'de exploitant van een theehuis. Nel Oosthout speelt al de verschil lende karakters, de.lompe Tong, de prins en keizer Pao, de zachtmoedige helden. Hailang, de onstuimige revolution- naire broer Tsohang-Ling, de sluwe mandarijn Ma en zijn ijverzuchtige slangachtige eerste gade, de „edele" opperrechter en een heel stelletje om koopbare ambtenaren enz. enz, Met telkens wisselende stem', gebaren en gelaatsuitdrukking en lichaamshou ding weet de voordrachtkunstenares allen te typeren en haar gehoor twee uren lang te boelen. Met een applaus, dat maar niet wilde bedaren, gaf het publiek uiting aan de grote waardering van het gebodene. Op Zaterdag 1 Mei a.s. zal de heer Johannes Stet, wonende Basserweg te Heerhugowaard, de dag herdenken dat hij onafgebroken gedurende 25 jaar als timmerman is werkzaam geweest bij de heer A. Schram te Sint Pancras. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat hij in dezelfde zaak vóórdien 12 jaar werkzaam was bij wijlen de heer J. N. Kroonenburg. Moge deze plichtsgetrouw man nog vele jaren zijn collega's tot voorbeeld strekken. ALKMAAR. 23 April 1948. (Alkm. Export veiling). Andijvie f43; Spinazie f 9—f 13; Postelein f 57—f 60; Gele kool f 6—f 9.50; Prei f 19—f 38; Uien f 50— f 105; Witlof f 19—f 54; Rabarber f 4— t 24; BloemkdDl: iA f 58—f 64, I f 38— f 48 en II f 15—f 32; Worteltjes f 43; Radijs f 5—f 12; Selderie f 8.50—f 13; Selie f 3.50—f 6; Sla f 4—f 11; Stoofpe ren f 58f 68. Alles per 100 kg, stuks, bor en/of krop. Destijds werd door de plaatselijke afd. van Volksherstel een soclaai werkster aangesteld. De meningen over de noodzakelijkheid daarvan Wa ren verdeeld. Voor enkele weken werd een rapport over de werksaam- heden uitgebracht, waaruit b'lykt, dat de voorstanders gelijk hadden, Uit het rapport blijkt, dat de so ciale noden veelal niet liggen op fl. nancieel gebied. Waar dat het gevsi was, werd dit doorgegeven aan Soc. Zaken. De materiële voorzieningen namen daarentegen een -beduidende plaats in. Gewoonlijk waren deze slechts middel een gezonder gezins leven te bereiken. Intussen ia aan de allerergste noodtoestanden een eind gemaakt. Het consumentencredlec heeft meerderen in staat gesteld de noodzakelijkste aanschaffingen te doen. Anderzijds bleek het nodig ln sommige gevallen leiding tê geven by ae besteding van het oons.-erediet en zelfs gevallen van volledig beheef kv/amen voor. Aandacht werd besteed aan het zoeken van arbeid, pan de kinderbe scherming en de huisvesting, welke een bij uitstek moeliyk probleem wai, In enkele gevallen werd hulp' "inge roepen in verband met het gedrag van geesteiyk niet-volwaardige' ge zinsleden. Ook de verzorging der ouden van dagen bleek dikwijls moei- ïykheden op te leveren. De gezinsverzorging werd voor de gehele gemeente op dezelfde leest geschoeid. Momenteel is één gezin- verzorgster ln vaste dienst en een tweede „los-vast". Voor twee huis- vrouwen, die dringend rust behoef den, werd een verbiyf in een rusthui» mogoiyk gemaakt. Voorts werd gelegenheid' geboden zich te doen inlichten over alles wat met het gezinsleven in verband staat. In totaal werden 101 gezinnen be zocht. Deze gezinnen waren verdeeld over Broek, Zuidscharwoude, Noord- scharwoude, Oudkarspel. Opmerkeiyk is, dat van de Z(jde der gezameniyke geesteiykheld, (zo wel R.K. als andere gezindten) slechts vier gevallen ter kennis van de soc. werkster werden gebracht. Mogeiyk worden voorzieningen ge troffen uit eigen middelen en langs eigen wegen. GEMEENTEAVOND. Donderdagavond werd door de Werk groep der N. H. lidmaten in de N. H. kerk een gemeenteavond gehouden. De avond werd geopend door ds. ten Bruggecate, die de aanwezigen harte lijk welkom heette, speciaal mej. J. van Vliet uit Hoorn. Mej. van Vliet sprak over het onderwerp „Vragen van dezer tyd". Zn wees op velerlei moei lijkheden, misbruiken 'en perspectie ven, die zich allerwege voordoen. B.V. de moeite der studerende jeugd, die eerst tewerkgesteld in Duitsland nu weer onder de wapenen moet; het al cohol-misbruik dat vooral onder de jongeren groot is en de nieuwe Kerk orde, die de vrijzinnigen buiten het kerkeiyke verband dreigt te plaatsen. Nadat enkele vragen gesteld waren, werd de avond besloten met het zingen van Gez. 180 laatste vers. Nette juffr., 42 j., zoekt plaatsing als HUISHOUDSTER bij heer alleen, liefst Alk maar of omstreken. Brieven onder nr. A 351 bur. van dit blad. Bergerweg 20. Tel. 4224 t.o- de Ambachtsschool TUINHARKEN TUINSCHOFFELS RUBBER TUINSLANG va. 1.00 p. Meter- GASSLANGEN, prima- Te koop gevraagd goed werkend KASREGISTER (liefst bekend merk). Br. no. HA 578- Bur- Ver N'oordholl, Dagbl- Voor- dam 9. Alkmaar, wegens opheffing bedryf, op Woensdag 28 April '48, te 10 uur, ten huize van J. SNIJDER, Middenweg, H.H. Waard (Z.) t.o.v. J. DE GROOT, notaris te Alkmaar, van: 13 st. hoornvee, w.o. 10 melkkoeien, gekalfd heb bende of op kalven st. en 3 hokkelingen, alle t.b.c.- vrij. Voorts: jachtwagen, dogcar, Bakwagen, onder stel dresseerkar, boeren wagen, driewielde kar met hooibeun en gierbak, maai- machine (Cormick) met dikke en dunne vingerbalk, hooihark. hooischudder, Amer. hooischuiver, gier- pomp, stenen wentel, boe rengereedschap en enig huisraad. Verdronkenoord 108, Alkmaar. Tel. 3463. Drie kleine kleutertjes die zaten op oen hek en hadden reuze trekll Waarin? Natuurlijk in de heerlijke broodjes van VAN DE POL, waarop Moeder lien elke dag tracteert. Daarom, huismoeders, laat ook Uw kinde ren hierin smullen, want het is immers algemeen bekend: eter Beter rooc akt te ALKMAAR op Maandag 3 Mei a.s„ v.m. 10 u., i. h. Veilinggebouw „DE WAAG", Zydam no. 6, van enige nette INBOEDELS nader breder te vermelden. Inbrenggelegenheid uitslui tend nette goederen, dage lijks, in Alkmaar desge wenst afgehaald. Opgave en inl. bij J. v. DIJK, Veilinggebouw, Zij- dam no. 6, telef. 2484 en bij KOUDENBURG AMOUREUS, deurwrs., Alkmaar, Geesterweg 16, telef. 3994. FH. G. KREYERMAAT v. BESUYEN Co maakt het in orde! Mient 1 Alkmaar Tel. 3256 gevraagd door het Electro-Techniieh Bureau Voor werkzaamheden in de Wieringermeer Hoog loon en goede verzorging Het bekende CéLESTE Maatcorset thans vanaf 24.76, levert. 3 4 4 weken, 6 punten. Ook hebben wij wederom corsetten direct uit voorraad leverbaar, prijs ƒ19.50. Maten worden opgenomen door: Mevr. VOLKERS-BOOD, Zocherstraat 5 te ALKMAAR Zitting Donderdag en Vrijdag van 1417 uur. Mej. G. KORT, Dir. Modevakschool W.I.K., Viersprong, SPANBROEK. Zitting dagelijks. Dir. Modevakschool, Mosterdsteeg 1, HOORN. Elke Woensdag van 10—17 uur. LAAT 132 TELEFOON 2107 Heer zoekt liefst geen beroeps. Brieven onder No. A bur. van dit blad. 355 Te koop: ZONNESCHERM (markies), jc lang pl.m. 5 meter'. KANAALDIJK 14, Huizé „Victorie". UITVOERING in zaal SCHUIT te Koedijk ZONDAG 25 APRIL, aanvang 8 uur. van de plaatselijke verenigingen Gym nastiek, Muziek, Tc- neel- en Accordeon- club- BAL NA Te koop aangeb. een stevige 2-PERS. KANO. Adres: INGENHOUSZ, Eeuwigelaan 28, Bergen. Voordam 11 Alkmaar Ouders van kinderen gèb. n& 1 Oct. 1942, die hun kind in 1949 direct i. d. 2e kl. der Lagere School wen sen te zien geplaats, wordt verzocht te schrijven onder nr. A 353, bureau van dit blad. voor ALKMAAR EN OMGEVING is de BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3820 REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Wat betreft de publieke belar land kan reeds na twee etappes worden. Duizenden hebben zich provincie en het Noorden des Iar kleurige rennersstoet te aanschoi sa tie aangaat. Kleefden aan de foutjes, de blunder, welke gisters stiger aard. De kopgroep van zes geleid, waardoor z(j 15 km. omrt De wedstrijdcozamissarissen vond* zestal een tyd te geven van die teleurstelling om dit slot van eei hangen. De eerste etappe werd g schaut vóór zijn landgenoot Loss Vooren. In de tweede etappe bei Hopstaken, de Italiaan Montuori, Zwitsers Tarchtni en G. Weilenm door De Ruiter gewonnen vóór Van Beek. In het algemeen klass< Om 11.27 uur passeerden de leiders {de kaasstad, waar Evers alleen aan de kop lag op 50 meter gevolgd door het peleton. Even voorbij Alkmaar sprong Bernardo Ruiz (Spanje) naar voren, pakte het wiel van Evers en om de beurt spurtend trachtten de Zaan- kanter en de Spanjaard yerder uit te lopen, maar het tempo van de ach tervolgers was te hoog. Valentijn en Stuyts leidden de jacht en het duurde niet lang of het contact tussen de hoofdgroep en de vluchtelingen was hersteld. Bij De Kooy, nadat men de handi cap van het scherpe steenslag van een zeer slecht stuk weg van wel 1 'kilometer lengte te boven was geko men, lag alles nog bij elkaar en ook te Den Oever waren hierin nog wij zigingen gekomen, i 'Een achterstand hadden van Beek, die gevallen was en vier leden van de Zaanse ploeg, die teruggevallen wa ren om hem te helpen. Stuyts was de' eerste, die de Afsluitdijk opstoof, ge volgd door Verschuren, van Mirlo j(België) en Coupain (België). Laatst genoemde kreeg een lekke band en noest afstappen. De andere drie zetten er vaart in en rukten en trokken aan het peleton, dat lang uitgerekt werd en zich eindelijk in vier brokken splitste. Na de drie koplopers kwamen Vrie Vooren. Reuter, de Belgen Van der Meerschaut en Hardy, de Frans man Malfait, de Zwitser Freivogel en de Italiaan Casalato, vervolgens de rest in twee grote groepen, onderling door enige honderden meters geschei den. Er werd hard gespurt aan de kop, maar door van de zuigirig der [talrijke volgauto's te profiteren, kon den vele achterop geraakten telkens veer bijkomen. Aan het einde van de (dijk was de rennersgroep uitgerekt over een afstand van misschien 600 neter. Aan de kop met een voorsprong van pOO metör spurtten toen Loos, B. F'ancken en de Belgen Lesage, Hen- pricks, Van Mirlo en Rogiers. SNEEK IN VLAGGENTOOI. Sncek in vlaggentooi en duizenden langs de weg bood wel de vrolijkste aanblik van alle gemeenten waar langs het parcours voerde. Ook Leeuwarden liet zich niet onbetuigd, alwaar de zes koplopers om 2.5.4 uur arriveerden met een minuut voor sprong op de tweede groep. Deze acht renners slaagden erin de leiders 'e achterhalen. In het Stadspark te Groningen werd de strijd in de eind sprint ten gunste van de Belg v. d. Meerschaut beslist. Hij arriveerde om 4.37 uur, dns in een totaaltijd van 6 uur 10 min. 30 sec. Tweede werd Lcsage (Be'gië); 3. Dclacotte (Frank rijk); 4. Vooren (Ned.); 5. De Vries (Z.-Holl.); 6. Poels (België B.); 7. Rogier* (België A.); 8. Van Mirlo

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6