V De Onze sla weer naar de mestvaalt? .1798. In Memoriam gemeente-ontvanger N. J. Punt aanhouder wint I DE ALKMAARSCHE COURANT sinds DE TOEKOMST DER LANGEDIJKER SCHIPPERS Bergen. Herdenking in de Raad Obdam. Nylon als vissersgaren Schoorl. Coöp. Boerenleenbank Koedijk. Koedijk's burgemeester nam afscheid van Den Helder Dubbel jubileumfeest Nieuwe Niedorp. „Loods aan boord'' Dirkshorn. Mooi succes voor „Onder Ons" Het spook op de achtergrond Spelen de N. S. fair play? België smijt de deur dicht Costricum Heer-Hugowaard. St. Pancras. Oudkarspel. Marktberichten t c Het stoffelijk overschot werd hier na naar zijn laatste rustplaats gedra gen en op de R.K. begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Bij het passeren van de stoet langs het raadhuis voegde de burgemeester na mens de gemeente nog een krans bij de vele, waaronder ook een van de ambtenaren, die reeds de baar dekten. Er was bij de uitvaartdienst en de begrafenis grote belangstelling, velen brachten nog een laatste groet aan de ontslapene. Requiem acternam dona ei, Domi- ne. Heer, geeft hem de eeuwige rust. De heer N. J. Punt overleden! Er ring een schok door de gemeente bij het bekend worden van deze tijding. Hier werd een 64-jarige geheel on verwacht aan zijn gezin, aan zijn om geving ontrukt; aan zijn gezin, waar voor het heengaan van de man en vader een smartelijk verlies bete kent, aan zijn omgeving, waar men de rustige sympathieke werker zal mis sen Voor het gemeentehuis hing de vlag halfstok ten teken van rouw. Biina een halve eeuw heeft de thans ontslapene hier zijn beste krachten eegeven in dienst der gemeente. H«t was 30 April 1S99, dat de toenmalige burgemeester-secretaris, de heer J. v Reenen, de school binnenstapte en na enkele woorden te hebben gewis- „id met „meester" Frank, zich tot een veertienjarige knaap wendde met de vraag: „Zeg jongen, wil je schrij ver worden bij mij op het raadhuis?" De volgende dag 1 Mei 1899 nam de jonge Punt plaats aan de tafel, waaraan hij zovele jaren zijn dag taak zou verrichten, zij het dan ook in hogere functie. Velen zullen zich nog herinneren, hoe 1 Mei 1939 burgemeester Mr. H. D A. van Reenen en anderen de sym pathieke, plichtsgetrouwe ambtenaar, die de achting genoot van al zijn col lega's en in hoog aanzien stond bij de ingezetenen, huldigden en hoe bij die gelegenheid de hoop uitgesproken werd, dat het gouden jubileum' even opgewekt zou kunnen worden ge vierd en dat mevr. Punt en kinderen weer getuigen zouden mogen zijn van de hulde aan man en vader gebracht. Het heeft niet zo mogen zijn* na 49 jaren kwam er onverwacht een einde aan dit werkzame leven. In een Dinsdagmorgen om 9 uur gehouden buitengewone vergadering van de raad herdacht burgemeester Dr. W. Huygens de overledene. Aan wezig waren tevens de secretarie ambtenaren om de nagedachtenis van de nestor van hun corps te eren. De burgemeester begon zijn tot spraak met er op te wijzen, dat thans voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd door de raad een rouw- bijeenkomst werd gehouden. Hij betuigde aan mevr. Punt en haar kinderen hartelijke deelneming in dit smartelijk verlies. Wij eren in de heer Punt, aldus burgemeester Huy gens, onze trouwe ontvanger, maar ook onze oudste gemeente-ambte naar, de nestor van het corps. Hij vormde de grondslag van onze tegen woordige secretarie en het gemeen telijk apparaat. Hij werd op 14-jari- ge leeftijd de eerste en enige ambte naar van de oud-burgemeester J. v. Reenen, 49 jaar heeft hij de gemeen te, waarmee hij vergroeid was, trouw gediend. Hoe gaarne had ik hem ge gund de vijftig vol te maken. Ik be treur het oprecht, dat wij hem niet over een jaar als gouden jubilaris kunnen bejubelen. Toen na zijn ziek teverlof alle achterstand, door zijn ziekte ontstaan, was weggewerkt en hij geassisteerd werd door een goed bezette afd. financiën, genoot hij er van,- dat alles op rolletjes liep en ook wij verheugden er ons over hem weer zo vol ambitie bezig te zien. Midden in zijn werk is hij heengegaan. Wij kunnen verklaren, dat de heer Punt een nuttig werkzaam leven heeft ge had en namens de gemeente Bergen dank ik hem voor de goede arbeid, die hij voor haar verrichtte. Hierna verhieven allen zich van hun zetels om gezamenlijk in een ogenblik van stilte de oude medewer ker en vriend te gedenken. Verschillende sprekers voerden nog het woord: de heren C. W. Ellis, L. den Das, Baron Taets van Amerongen, J. Eroersma en de gemeente-secretaris, de heer de Vries. En allen gaven uiting aan hun ge voelens van warme sympathie en grote waardering voor de ontslapene en stelden hem als lichtend voorbeeld van trouw en plichtsbetrachting voor de jongere ambtenaren. In de Parochiekerk van fle H.H. Petrus en Paulus werd een plechtige uitvaartdienst gehouden. De plech tige Requiemmis werd opgedragen door Pastoor Van Beers, geassisteerd door de kapelaans Plouvier en De Koning, Nylon. Het wonder dezer dagen. In formeert er naar bij de dames. Ver zwegen wordt vaak dat de kousen met handschoenen welhaast dienen te wor den aangevat. Wij hadden nylon dan ook als zeer kwetsbaar opgevat, tot we dezer da gen tot een wel zeer tegengestelde conclusie kwamen. We ontdekten een binnenvisser, die tot onze verbazing van nylon fuiken breide, zij het dan ook bij wijze van próef. We probeerden „even" tevergeefs zo'n draadje stuk te trekken. De visser man, met meer eelt op de handen, ge lukte dit nog wel. De hoop is er op gevestigd, dat de beruchte rietworm, die zich sinds de cntzilting van het binnenwater zo sterk in onze polders heeft vermenigvuldigd, geen vat op dit nieuwe materiaal kan krijgen. Het zou voor de binnenvisse rij, die wel zeer gedupeerd wordt door deze worm, een ware uitkomstbete kenen, een grote tijd- en kostenbespa ring, met het oog op het veelvuldig boeten. CLANDESTIEN GESLACHT. Onder verdenking van clandestiene slachting is gearresteerd Th. K., woon- achtig te Obdam. De Coöp. Boerenleenbank hield Maandagavond in De Rode Leeuw haar jaarlijkse ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer C. Koel, voor zitter van de Raad van Toezicht. Mede gedeeld werd, dat de creditrente van lopende rekeningen van 2,16 was te ruggebracht op 2 Het voorstel tot verhoging van presentiegeld voor ver gaderingen bestuur en Raad van Toe zicht tot f 4 werd zonder discussie aanr genomen. De verkiezingen van een De- stuurslid en van een lid voor de Raad van Toezicht hadden tot resultaat, dat de aftredenden met bijna algemene stemmen werden herkozen, te weten de heren H. Druijven en J. W. Damiaans. Uithet uitgebreide jaarverslag van de kassier stippen wij aan, dat het aan tal leden per 31 Dec. van het afgelopen jaar 217 bedroeg, dat der spaarrekenin gen 1174, der voorschotten 24 en der lopende rekeningen 94. In 1947 waren er 3045 posten geboekt. Opgemerkt werd, dat een van de goede zijden van de geldsanering is, dat het platteland heeft geleerd gebruik te maken van het giroverkeer. Aan de Boerenleenbank te Schoorl waren 1311 giroposten geboekt. Het totaal aan spaargelden, per 31 Dec. 1946 nog groot f 1.170.450,13, liep in 1947 geleidelijk terug tot f 1.132.497,13, wat geen verwondering behoeft te wekken, als men er zich rekenschap van geeft tot welke hoogte de prijzen van vee, voederartikelen, landbouw werktuigen en verdere bedrijfsbeno- digdheden zijn gestegen. Mede hierdoor stegen de uitstaande voorschotten van f 14.560.— op 31 Dec. j.l. tot f 21.398,40 op 31 Dec. 1947 en de uitstaande gelden in lopende rekening van f 63.437,63 rot f 102.058,06. Opgemerkt werd nog, dat de thans elke maand bij de Centraie Bank in te dienen saldibalans, welke een beeld geeft van de stand van zaken per laatste dag van iedere maand, niet alleen van grote betekenis is voor de C.B., maar tevens aan het bestuur en Raad van Toezicht de gelegenheid bigdt zich een juist beeld van dé' bank" ie vormen, terwijl ze een richtlijn geeft voor de te Voeren rèntëpolitiek. Ten slotte wees de samensteller van het verslag er nog op, dat de Centrale Bank in 1948 haar vijftigjarig bestaan zal kunnen herdenken, een feit dat, gezien de grote bijdrage der boerenleenbanken voor de stoffelijke en zedelijke verhef fing van het platteland, stellig niet on gemerkt voorbij zal gaan. De kassier werd dank gezegd voor zijn uitvoerig jaarverslag. De rekening over 1947 sloot in ont vangsten en uitgaven-met f 1.341.829,38. De verkorte balans, sluitende met tota len van f 1.224.453,18 gaf aan, dat er aan spaargelden aanw. was f 1.132.497,13 en een saldo winst van f 2.369,66. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan beide stukken en ging tevens accoord mgt het voorstel om de winst op de reserve te plaatsen. BEROEPEN De heer A. Mol, candidaat t.d. H. D. alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Hervormde Ge meenten te Ritthem (Zeeland) en te Wons (Friesland). Gisteren voor het laatst heeft de heer C. J. Schellinger, de nieuwe burge meester van Koedijk, vertoefd temid den van zijn collega's van Centrale Boekhouding en Centrale Kas. Een periode van ruim vijf-en-twintig jaar trouwe dienst aan de gemeente werd besloten met het afscheid, dat gister middag om vier uur in het kantoor van de C.B. werd genomen. De heer en me vrouw Schellinger werden daar toege sproken door de gemeente-ontvanger, de heer Valkhoff, die allen eens herin nerde aan de verschillende stappen die Koedijk's burgervader sinds zijn eerste dag in gemeentedienst heeft moeten ne men. De heer Valkhoff tekende „burge meester Schellinger" als een man met vrijmoedigheid en doorzettingsvermo gen, welke beide eigenschappen hemzelf en vele anderen vooral in de bezet tingstijd goed te pas zijn gekemen. Na mens de ambtenaren van C.B. en G.O. bood de heer Valkhoff ten slotte een bureaulamp, een bureaustoel en een oorkonde met de namen der gevers aan. Ook kreeg de heer Schellinger een foto, waarop alle collega's die met hem sinds 1940 hadden samengewerkt, stonden af gebeeld. Verder werd het woord gevoerd door de heer G. Nieuwenhuis, admi nistrateur der C. B., de heer F. Ver stegen, thans hoofdambtenaar te Lei den, de heer K. Groenewegen namens de directie van V. en D. en mevr. T. Snel-Zondervan als oud-collega. Zij allen boden hun beste wensen aan, al of niet vergezeld van een passend ge schenk. Van de dames Romkes en Bakker ontving de heer Schellinger nog een boek. Wethouder Van der Vaart sprak de heer Schellinger harte lijk toe; hij twijfelde er niet aan dat de heer Schellinger in Koedijk de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Nadat nog de heer Doezie na mens de voetbalvereniging „Helder" een woord van afscheid had gespro ken, richtte de scheidende functionaris zich in een dankwoord tot allen, waarin hij verklaarde dat hij zijn be noeming met vreugde heeft aangeno men. maar dat hij node afscheid heeft moeten nemen van zijn collega's en de hem zo vertrouwde omgeving. Gezamenlijke uitvoering Zondagavond vond de uitvoering plaats der muziekvereniging „Aurora", toneelclub „de Roos", gymnastiekver eniging „Voorwaarts" en de pas-opge richte „Accordeonclub" De zaal van de heer Jac. Schuit was geheel bezet. Na het welkomstwoord van de heer J. Molenaar werden de resp. vereni gingen voorgesteld en zette „Aurora" het programma in met een frisse mars, gevolgd door een ouverture en Wals welke een verdiend applaus oogstten. De oefeningen brug en vrije oefening der Voorwaarts-dames waren onberispe lijk en uitstekend werk werd ook ver richt door de heren-afdeling (brug). Een grote vooruitgang in correctheid en afwerking zijn thans duidelijk ge bleken. De pas opgerichte accordeon vereniging onder leiding van onze plaatsgenoot Piet Hartland, gaf haar eerste nummers. De prestaties getuig den van goede en ernstige studie. Twaalf medespelenden is een goed begin. Een trio uit de club speelde zeer verdienstelijk „De rozenwals". Mej. Gre Keeman gaf een paar zang nummertjes ten beste, waarvoor ze een dankbaar applaus ontving. Bijzonder in de smaak viel het West- friese nummertje „Nergens is het be ter dan baai ons in Koedaik" Het re frein werd dan ook spontaan meege zongen. „De Roos" voerde een schèts- op „Als men meisjes fopt". Om de zeer goede vertolking werd hartelijk ge lachen.-Het publiek heeft dan ook wel genoten van wat door de resp. vereni gingen is gepresteerd. De verenigingen kunnen terugzien op een goede avond, die besloten werd met een gezellig bal. Zaterdag vierde het echtpaar F. van Meurs en A. Sevenhuysen zijn' 50-jarig huwelijksfeest, terwijl gelijktijdig de dochter Tr. van Meurs en schoonzoon J. Mooy hun 25-jarig huwelijksfeest herdachten. Voor dit dubbele feest was uitgekozen de zaal van de heer D. Butter. Het oudste paar, waarvan de bruid 73 en de bruidegom 72 jaren telt, geniet nog een goede gezondheid. Door beiden wordt nog de dagelijkse arbeid verricht. De oude Ferdinand oefende vele jaren het slagersvak uit. de laatste 30 jaren het tuindersbedrijf waarin hij zich, gesteund dfior zijn beide zoons, goed thuis voelde. Wat hem nimmer is overkomen, overkwam hem een week vóór dit feest. „Ik viel hals over kop uit mijn schuitje, tui melde meteen het water in, doordat mijn kloet vast bleef steken en deze niet meer losliet", aldus de oude baas. Geheel doornat verscheen hij voor moeder Antje. 's Avonds acht uur bracht de mu ziekvereniging „Aurora", waarvan oude Fer'een lange reeks van jaren lid is geweest, een serenade. Het jonge paar, eerst in de Zijpe wo nende, thans te Ursem, stelde het op hoge prijs, in de geboorteplaats dei- bruid, wederom als 25 jaar geleden bij hun huwelijk, thans weer onder één dak in feeststemming bijeen te zijn. Dit paar telt tezamen 95 jaar. Onder leiding van haar nieuwe regis seur, de heer H. v. d. Bcgaarde uit Alkmaar, bracht onze plaatselijke to neelvereniging „Cicero" Zondagavond in de Prins Maurits het bekende to neelspel „Loods aan Boord" geschre ven door Jan Fabricius. De zaal was tot in alle hoeken bezet en heeft kun nen genieten van dit uitstekend ge schreven toneelspel. Dit toneelstuk stelt aan spelers ho ge eisen. En niet altijd heeft „Cicero" aan «'eze eisen kunnen voldoen. Maai den ding hebben wij met genoegen geconstateerd: dat verschillende jonge krachten in spel, vergeleken bij hun eerste optreden, veel waren vooruit gegaan. Het is een lang stuk met soms wat taaie dialogen, vooral voor Moeder Maree, welke rol in handen was van mej. Janny Visser. Deze rol was een zware opgaaf en zij wisselde zwakke iet sterke momenten af Tante Jan- neke (deze rol werd vervuld door piej. Corry Gootjes) was als steeds in goe de handen. Mej. Tine v. d. Haagen hebben wij wel eens beter gezien. Niet dat zij onvoldoende was. maar wij zijn méér van haar gewend. De jeug dige krachten hebben het er deze reaal niet slecht afgebracht. Vooral Truus Vrede is vergeleken bij haar eerste optreden veel vooruitgegaan en idit is ook het geval met Map v. d. [Kommer.' Rie Blaauw begon in- 't eer- :ste bedrijf uitstekend maar langza merhand zakte zij af. Toch heeft ook zi.i een zeer behoorlijk debuut ge maakt. Bij de heren noemen wij in de al lereerste plaats de heren Jb. Besoo, C. Leguit en Adr. Krabman, resp. in de rollen van Vader Maree, Tom en Jan. Zij hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Aan de opvatting mankeerde niets. Vooral in het drie- hoeksspel met de kapitein Koos Fabian liepen zij goed, zeer goed zelfs. Kapi tein Fabian, gespeeld door de heer J. Gerver, was ook nu weer een geschre ven voor hem. Dokter Kroone, gespeeld door de heer J. Boon, was een zware opgaaf. Wij hopen hem een volgende maal weer eens bij „Cicero" te zien, dan kunnen wij een beter oordeel geven. Deze rol had hij nog niet „in z'n zak". De postboderol, gespeeld door Jb. Fijn heer, was in goede handen. Een meer zwaardere stem had wel meer effect gegeven. Alles nog eens samenvattend: een goed geslaagde uitvoering en vooruit gang in spel bij de jonge spelers. Een compliment voor de regisseur. yerzekert Uw zaken leven tegen een mo gelijke inzinking door regelmatig bekendheid te geven aan Uw produc ten. De beste wijze waar op gij dit kunt doen is adverteren in de krant met de meest koopkrach tige lezers. Dat is de Zondag behaalde onze muziekver eniging „Onder Ons" op het Internat. Muziekconcours te Hillegom in de le afd. fanfare een eerste prijs met 312 punten in de concert wedstrijd en de tweede prijs in de erewedstrijd. In de erewedstrijd werden de prij zen als volgt toegekend: le prijs „Apollo", Zaandijk, met 168 punten; 2e prijs „Onder Ons", Dirks horn, met 138 punten; 3e prijs „Möl- lergata Skoles Guttemisikkorps, Oslo, Noorwegen, met 135 punten. Na het spelen van de 2 nummers in de middagwedstrijd werd de twee damesleden van „Onder Ons", N. Groet- Koning, paukeniste, en G. Spaans-Nu- man, sopr. saxophoniste. door de voor zitter van het uitvoerend comité een bos tulpen aangeboden, welke atten tie door de pl.m. 3000 bezoekers met een hartelijk applaus werdbeloond. Natuurlijk nam „Onder Ons" maar een zeer bescheiden plaats in bij dit 4-daags groot muziekfestijn. Onze hartelijke felicitatie aan direc teur Pranger en zijn corps. „Onder Ons" was gehandicapt door dat plotseling één der beste krachten door droevige familieomstandigheden niet kon spelen. Ondanks het missen van een eerste kracht is een mooi suc ces geboekt. Het is niet zo, dat de Langedijker schippers de toekomst tegemoet zien met een somber pessimisme aldus de heer Van de Wel, de bevrachter van de Vereniging Beurtvaart maar het is ook niet zo, dat de schippers op hun lauweren gaan rusten. De laatste tijd deden in niet-schippers- kringen geruchten de ronde als zou de binnenscheepvaart en vooral de Lange dijker, bedreigd worden door wurgen de maatregelen van h-oger hand. Om te kunnen nagaan wat er van die ge ruchten waar is, hebben wij ons tot de heer Van der Wel gewend, die geacht mag worden volledig over de moeilijk heden en mogelijkheden der Langedij ker schippers te kunnen oordelen. De Langedijker vloot bestaat uit min stens veertig se!- :pjes van dertig tot veertig ton, die het hele land doorkrui sen en zelfs op het brede water als Schelde en IJselmeer regelmatig gezien worden. In het afgelopen jaar ver scheepte deze vloot pl.m. 2000 ton poot- aardappelen naar het Roergebied en leverde daarmee een zeer goede presta tie. De concurrentie, s de heer v. d. Wel, komt van twee kanten: van het wegvervoer en van de Spoorwegen. Het autovervoer is een niet te onderschat ten tegenstander. De vrachtprijzen lig gen weliswaar beduidend boven die der vrachtvaart, maar daartegenover staat een veel sneller vervoer, wat b.v. voor groenten doorslaggevend is. De markt- dienst naar Amsterdam is b.v. een frac tie van wat het vroeger was en het komt vooral in de voorjaarsmaan den voor, dat een schip van dertig ton naar Amsterdam gaat met twee ton vracht. Het autoverkeer wordt bovendien be voordeeld. Zo moet een schip in Am sterdam eerst 4 cent per ton havengeld betalen. Maar a de markt wordt nog maals 4 cent per ton geheven over de gehele inhoud van het schip, ook al be draagt de lading maar één tiende of minder van de tonnenmaat. Het autovervoer betaalt 0.25 per dag ongeacht de grootte. Pogingen bij B. en W. van Amsterdam hebben niets uit gewerkt. MAAR DE N.S. Deze toestand die met meerdere voorbeelden aan te vullen zou zijn! is dan wel „scheef", maar ernstig wor den de schippers er niet door bedreigd. Met de concurrentie der Spoorwegen is het een ander geval. Het wegvervoer en de binnenvaart zijn allebei particu lier en de bedrijven moeten renderend zijn of zij gaan op de fles. Maar de Spoorwegen zijn een staats onderneming en verliezen worden door de staat gedragen. De tarieven, die de N.S. berekenen, zijn moordend. Vracht vervoer naar tterdam b.v. kost per Spoorwegen 4.per ton, waarvan la ter weer 10 pet. terug betaald wordt. Practisch i« het tarief dus 3.60 per ton. De schipper vraagt 5.De snel heid speelt hierbij geen rol. Door het noodzakelijke uitrangeren der treinen is de binnenvaart niet zelden vlugger dan de Spoorwegen. Het vrachttarief der N.S. is wel bij zonder laag, wanneer dat wordt ver geleken met het vervoer van reizigers. Een enkele reis AlkmaarRotterdam kost ongeveer 4.Vijftien normale mensen wegen gezamenlijk 1000 kg. Mensen-lading is voor de Spoorwegen dus wel een kostbaar vrachtje. VOORDELEN VAN DE SCHIP PERS. if De Spoorwegen zouden de binnen vaart en vooral de Langedijkers, die door hun kleine tmnenmaat hoge ex ploitatie-kosten hebben al lang ge kraakt hebben, als zij niet twee dingen tegen hadden. De schepen halen de goederen van bet pakhuis en brengen ze naar het pakhuis van de ontvanger. Bij vervoer per spoor moeten de goederen eerst naar het station vervoerd worden en dan weer van het station naar het pak huis van de ontvanger. De kosten daar van doen het verschil in prijs tussen binnenvaart en spoorwegen grotendeels teniet. Een tweede factor is het gebrek aan materiaal bij de Spoorwegen. Wanneer een Langedijker exporteur de schippers om scheepsruimte belt, dan komen zij. Maar de Spoorwegen zijn niet altijd in staat de nodige wagons te leveren. Zo wordt er een hardnekkige strijd geleverd tussen het particulier initia tief en een star'-organisatie. Het ligt waarschijnlijk in de lijn der historische wording, dat de Staat op de lange duur aan het langste eind zal trekken. Maar in de nabije toekomst zullen de Lange dijkers blijven varen en zullen de vlug ge scheepjes door '-et water suizen, van haven naar haven. (Van onze reizende redacteur). BRUSSEL, April Het mannetje met de bananen en de chocolade op het grote stille grensstation Es- schen kan maar niet geestdriftig worden over de Benelux. Van de woelingen in West-Europa weet hij niet meer af dan hij in zijn Vlaam se gazet leest en dat is niet veel, want daar staat meer in over wiel renners en voetballers, die zo goed hun best doen, over foorkramers en dergelijke lieden, die er met min naressen vandoor gaan en rivalen overhoop steken, over „erge" on gelukken, die bij lezing niet zo erg blijken te zijn. Daar is hij best mee tevreden, want hij vindt of liever vond een goed be staan in de verkoop van zijn lekkers aan Nederlanders, die, terugkerend naar hun vaderland, de laatste gelegen heid te baat grepen om nog het een en ander uit luilekkerland mee te nemen. Drie jaar heeft hij daar goed van ge- .leefd, maar nu is het afgelopen, want van 1 Mei af zal er geen internationale trein meer stoppen. De Belgische dou- ana verhuist dan naar Roosendaal en hij gaat niet mee. De ministers hebben het altijd wel gezegd: terwille van het grote doel moeten er aan weerszijden offers ge bracht worden. Welnu, Esschens bana- nenmannetje wordt nu geofferd op het altaar van Benelux. Spijtig voor hem, maar de zaak is nu eenmaal zo, dat elke trein, die hier totdusver voorbij komt, zowel aan het Nederlandse als aan het Belgisch? grensstation een half uur oponthoud heeft ter controle van passen, paperassen, deviezen en bagage. Tweemaal hetzelfde ceremonieel met dit verschil, dat de uniformen aan de ene zijde er een beetje anders uitzien dan aan de andere kant van de grens en dat de controle aan de Roosendaal- se zijde nog altijd een beetje grondiger gebeurt dan bij de Belgen. Straks zal dit alles in één gebouw worden onder gebracht op Nederlands grondgebied; dat spaart een half uur en een boel rompslomp. KOMT DE LIEFDE VAN ééN KANT? Over die offers gesproken, Neder land heeft het vorig jaar menig ge baar gemaakt. Wij hebben Belgische kersen toegelaten, ofschoon wij zelf een goede oogst hadden; wij hebben Belgische appels ingevoerd, ofschoon er hier te lande volop waren te krij gen, wij hebben witlof geïmporteerd ofschoon onze eigen telers wel aan de vraag voldoen konden. Dit alles om de Belgen ter wille te zijn en met de gedachte: straks komt er een Neder lands product, dat wij in België willen afzetten en dan mogen wij van de Zui derburen dezelfde soepelheid verwach ten. Als goede vrienden immers hul digt men het standpunt: voor wat hoort wat. En nu is er dan zo'n Nederlands pro duct, de salade. Maar wat gebeurt er? De Belgische regering heeft bepaald, dat importeurs van groente geen Ne derlandse salade mogen aankopen voor een lagere prijs dan drie franken of 18 cents per krop, terwijl de binnenland se salade er veel goedkoper is. Wat is daarvan het gevolg? Een Nederlands exporteur drukte het zo uit: De Belgen hebben de deur dicht gesmeten voor onze sla! Van officiële zijde gaf men deze commentaar: België neemt in het kader van Benelux wel belangrijke hoeveelheden verse groenten af, doch een zekere overdreven bescherming van de Belgi sche producten is duidelijk merkbaar. Daar komt bij, dat er van 1 Mei af ook geen Nederlandse sla meer naar Engeland gaat, omdat men daar bang is, dat wij behalve de sla ook wel eens een stuk of wat coloradokevers zouden kunnen gaan uitvoeren. En Duitsland? Generaal Lucius Clay heeft er te langen leste in toegestemd, dat voorlopig drie millioen dollar (la ter wellicht tien millioen) uit de Mars hall-hulp voor West-Duitsland besteed kan worden aan de invoer van groen te uit Nederland, maar Washington weigert nog steeds de Duitse grenzen te openen. De natuur echter wacht niet en elke dag worden er millioenen kroppen sla op de 180 groentevei lingen aangevoerd. Te veel hier en daar. En een te grote aanvoer be tekent nog steeds, dat een deel naar de mestvaalt verhuist. Benelux, het laboratorium voor de West-Europese economische sa menwerking, doet practijk op. Een fraaie overeenkomst is toe te jui chen, maar het blijft ambtenaren- werk. De zakenlieden moeten er mee werken en dat blijkt niet al tijd zo gemakkelijk te gaan. Men heeft de juiste methode nog niet gevonden. (Nadruk verboden^. SIMULTAAN-SEANCE „ST. THOMAS" Maandag a s geeft de heer v d Aard weg in het Jeugdhuis een simultaan seance voor de leden van de damclub „St Thomas" Ook niet-leden zijn wel kom, maar hun wordt verzocht bord en schijven mee te nemen 1 MEI-VIERING PARTIJ VAN DE ARBEID Voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid wordt Zaterdagavond in Hotel Borst opgevoerd het door Wil lem van Iependaal geschreven spel „Feest en bezinning" Hieraan werken mede leden van de toneelvereniging „De Scha kel", de heer Rommerts (zang), de heer Cortel (piano), DSJV „Nieuwe Koers" (dansen) en de AJC (zang) De heer H van Elven heeft de regie De Mei-rede zal worden uitgesproken door de heer B C Franke, wethouder van Amsterdam Voor de kinderen van 6—14 jaar wordt op het kampeerterrein te Bakkum een kinder-Meifeest gehouden R K METAALBEWERKERSBOND Op de dezer dagen onder voorzitter schap van de heer J de Graaf gehouden vergadering van de R K Metaalbewerkers- bond „St Eloy" heeft de heer Brussel, hoofdbestuurslid uit Amsterdam de nieuwe CAO toegelicht Bij de bestuursverkiezing werden de heren J de Graaf, voorzitter, en p Tromp, penningmeester, beide herkozen ONDERSCHEIDEN. H. M. de Koningin heeft aan mej, I. Boots de ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, toegekend voor haar 45-jarige trouwe dienstvervulling bij de familie Buren als dienstbode. 25 JAAR TIMMERMAN, Zaterdag hoopt de heer J. Stet de dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de heer A. Schram. De heer Stet is woonachtig in H.-Hugowaard, Basserweg. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar Langedijk—Goudsbloem hoopt 10 Mei a.s. zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. DEN BURG, 26 April 1948. Aange voerd 3 koeien f 475—f 650; 2 graskal veren f 180—f 225 en 37 biggen f 55— f 85. Voor de levering f 68 nuchtere kalveren. WARMENHUIZEN, 27 April 1300 kg Witlof I 63—69 en II 48—58 ZWAAG, 26 April 1948. Aardappelen 11.75; Spinazie 9.70—15.80; Postelein 41 64; Uien 57105; Bieten 6; Prei 42; Witlof 4281; Breekpeen 1618; Radijs 4—8; Rabarber 512; Andijvie 5660; Sla 4.2014; Bloemkool 2258; Perzi ken 0.65; Aardbeien 2 tot 5 cent per stuk; Goudreinetten 108—117; Winter- jan 67.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5