De eerste April 1943 - een zwarte dag voor het Nederlandse verzet Nero had een lift en droeg een monocle Hr. Ms. Kortenaer loopt de 30 mijl! WAT MEN DRAAGT Van der Waals lokt Vorrink naar Eindhovenhet Nationaal Comité wordt opgerold En het England-Spiel gaat rustig voort f Achter de schermen van de Oorlog Oude Grieken zagen reeds de film 2300 jaar geleden de eerste inflatie van BOEK WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? 40 000 P Kjagen het schip door de Middellandse Zee Grandioos schouwspel Indisch Journaal .J E1— 1 Marktbericht Purmerend MD VAN TIJEN veilig is opgeborgen en nu Schreieder zich langzamer' hand een duidelijk beeld heeft ge' vormd van alle vertakkingen der or ganisatie van Vorrink en van het Na tionale Comité, acht de S.D.-chef de tyd gekomen om met één slag een eind te maken aan beider activiteit. Het uur der ontmaskering nadert. Langer wachten woedt gevaarlijk. Om in Engeland b(j voorbaat iedere verdenking jegens de radioverbinding uit te sluiten, laat Schreieder medio Maart 1948 naar Londen seinen, dat Koos Vorrink door zijn contacten met XXVII de O.D. gevaar begint te lopen. Even later wordt ?en aantal leden van de O.D. gearresteerd. Deze mensen wa ren reeds lang bekend, doch hun arrestatie is met opzet voor dit doel uitgesteld. Londen krijgt het alarme rende bericht van de arrestatie over de radio. Daaruit moet Londen stiraks, als Schreieder zijn grote slag geslagen heeft, he inzicht puren, dat de gearresteerden hebben doorgesla gen en dat de arre:.tatie van Vorrink, Van Dyk, Ringers, Schouten, Joeke», Rutgers, Ve.-schure en vele anderen daarvan het droevig gevolg is. De grote slag zal vallen op 1 April 1948. Een Aprilmop, waaraan Schreieder en Vai der Waals reeds tevoren hun pleizier beleven! Om il uur 's morgens op de eerste April 1943 arriveert Joseph Schreie der met negen S.D.-beambten in drie auto's bij het station te Eindhoven. In Eindhoven zal Van der Waals een ontmoeting hebben met de heren Koos Vorrink en H. J. M. Hansen, die een der steunpilaren is van bet verzet in het Zuiden, De heer Han sen heeft door prachtig spionnage- tverk het gehele radar-systeem van de Duitsers op kadaster-tekening in kaart gebracht met nauwkeurige op gave van de juiste aanvliegiynen. Een uitnemend stuk spionnagewerk! Van der Waals zal per trein uit Amsterdam arriveren in gezelschap van Levinus van Dooi. Anton heeft, in zijn rol van „parachutist De Wil de", de heren bijeen geroepen voor een laatste bespreking over het plan, om stoottroepen op te stellen langs de grens met het oog op de aange kondigde invasie, Brabant zal daarin een grote rol spelen; vandaar dat een persoonlijk onderhoud in het bijzijn van de heer Hansen hem nuttig heeft geleken Om 10 uur stappen Van der Waals en Van Looi uit de trein. Onopvallend staan hier en daar de S.D.-ers burgerkleding; daar Schreieder, mannen in opperste spanning, want de grote slag moet nog altijd vallen Tegen 12 uur komt een S.D.-er naar Schreieder toe en fluistert: Sle kommen. De chef verlaat het station en ziet zijn slachtoffers komen. Aan de overkant van de straat naderen cp enige afstand v. d. Waals, Vorrink en Van Looi. Het is gelukt! Nog een enkele minuut en de buit is binnen, Schreieder loopt naar de twee auto's waarvan er een voor het station en de andere in een zijstraat is geparkeerd en beveelt de chauf feurs de motor te starten. Langzaam slenteren tegelijkertijd zes S.D.-ers in de richting van de drie heren, die druk-pratend het station naderen, Schreieder ziet scherp toe. Nog zes, nog vijf, nog vier meter en dan, plotseling, springen zijn mannen op Vorrink, Van Looi en Van der Waals toe. Vorrink krijgt een harde slag in de nek, die hem een ogenblik verdooft; Van Looi draait op dat moment het hoofd om en wordt met de vuist in het gezicht geslagen, waardoor het bloed hem uit de neus spuit. Hq schudt zijn aanvaller van zich af; drie anderen werpen zich op hem en tegenover hem staat Frank, die zijn revolver heeft getrok ken. Tegenstand is nutteloosIn middels is de „parachutist De Wil- e" letterlijk zonder slag of stoot gearresteerd. De S.D.-chef vloekt. Hij heeft ar restatie-per-nekslag bevolen om te voorkomen, dat Vorrink en Van Looi van vuurwapens gebruik zullen ma ken en om te bevorderen, dat alles zo geruisloos mogelijk verloopt. Maar die slag op de neus van Van Looi en het korte, maar wilde verzet hebben alles verknoeid. Van Looi bloedt hevtg en in een ogenblik tijds is een menig te mensen toegelopen. De S.D.-ers maken snel ruim-baan; Schreieder geeft met zijn hoed een onopvallend teken aan de chauffeurs, de auto's komen aanrijden en eer de verbaasde Eindhovenaren goed hebben beseft wat er gebeurt, zijn' de gevangenen geboeid en in een auto geduwd, die onmiddellijk, gevolgd door de met S.D.-ers bezette tweede wagen, in de richting van Haaren verdwijnt, i Op dat ogenblik beginnen overal in het land auto's van de S.D. te rijden. Door de straten van Den Haag rijden ze met tientallen. En overal gaan deuren open en overal worden men sen gevangen en overal blijven ver bijsterde vrouwen en kinderen achter. Ruim veertig vooraanstaande Ne derlanders worden uit hun huis, van hun kantoor of uit hun schuilhoek gehaald. Het gehele Nationale Comi té en de voornaamste leden van de groep Vorrink worden gearresteerd. Daar is de zeventigjarige oud-mi nister van oorlog dr. J. J. C. van Dijk, daar is de in de kringen der vroegere S.D.A.P. zo bekende Klaas Joornstra, daar is de oua-m.mater Verschure (die niet levend uit deze gevangenschap zal terugkeren), daar zijn de parlementsleden Joekes en Schouten, de hoogleraar Rutgers, de musicus Piet Tlggers en zijn vrouw en dochter, daar is de bekende inge nieur Ringers, de directeur der Staatsmijnen Groothof, de Helderse burgemeester Ritmeester, ae aruk- kerij-directeur Karei van Staal, me vrouw Van Looi en tientallen ande ren, meest bekende figuren uit het Nederlandse politieke leven en het vei zet. Ruim twee jaren concentratiekamp wachten hen en drie hunner zullen niet levend op vaderlandse grond terugkeren. De hersens van Schreieder, de stompzinnige invloed van het Eng- land-Spiel en het afschuwelijke werk van de beroepsverrader Van der Waals hebben opnieuw een zware slag toegebracht aan de verzets- kracht van ons volk. Veertig leids lieden des volks zijn opgesloten. Maar de Vrijheid is ontembaar! Honderden staan gereed om het werk van de gearresteerden voort te zetten. En over de Noordzee gaan de mor seseinen van het England-Spiel. Over de Noordzee gaan ook de seinen van zenders, die door vrije, goede Neder landers bediend worden. Langs de wegen van Zwitserland, Spanje en Z./eden gaan de illegale brieven naar Londen. De eerste verwijten worden gehoord. De eerste waarschuwingen worden gegeven. In Londen ontstaan wrijvingen, die straks tot hevige con flicten zullen groeien. Kaar in April 1943 gaat het Eng- land-Spiel door. De containers ko men, de agenten komenAlsof er i niets gebeurd ware. In ons nummer van morgen De dienst „Wim" wordt opgerold en in Londen ontstaan conflicten. in onopvallend staat als een eenvoudig burgerman, die op reis gaat. Van der Waals loopt rakelings langs hem heen, zonder een blik van herken ning. De verrader speelt zijn spel weer met meesterlijke zelfbeheersing. Twee S.D.-ers lopen, op bevel van hun chef, Van der Waals en zijn met gezel na, om op de hoogte te zijn van de ligging der woning, waar de one moeting zal plaats hebben. Het blijkt de woning te zijn van de heer Spruyt, de chef van de technische dienst der Philips-fabrieken. En jachthond Schreieder wacht ou dachtDit wordt een grote dag. Dit wordt de dag, die de bekroning zal zijn van vele jaren ingespannen werken. Dit wordt de dag, waarop aan het Nederlandse verzet de groot ste slag zal worden toegebracht. Eê: het avond is zal de „intelligentsia" van de illegale weerstand in het be zette Nederland achter slot en ven del zitten. En dat, zo vindt Joseph Schreieder, is waarachtig een paar uur wachten waard. Hjj drinkt een kop slechte koffie, steekt een sigaar op, drentelt wat op het perron heen en weer en houdt zijn mannen in de gaten, die deels binnen en deels oi'i- ten het station de wacht nebben be trokken. ALSOF ZIJ MET de ganse zaak niets te maken hebben, staan Schreie der en zijn trouwe paladijn Johann- sei. midden tussen het opgewonden publiek. Zij wandelen een eindje op, zoeken een garage, waar een taal be schikbaar is en laten zich naar 's-Hertogenboseh rijden, waar Van der Waals die inmiddels van „ge vangene" al weec- ln de rol van ver rader is gestapt om twee uur een afspraak had met Adrie Vorrink. Het is half vier, als zl| voor het station arriveren. Do verrader wacht hen op en is uit zjjn humeur. Alles in orde?, vraagt Schreie der. Adrie Vorrink is gearresteerd, zegt Anton. Maar de mannen hebben er de handen vol aan gehad. De ketel heeft gevochten als een leeuw, HU heeft geschreeuwd en geslagen, ta fels en stoelen omver gegooid en fin, het is een kolossale deining ge worden. Hij heeft kennelijk willen waarschuwen èn wie weet of het alarm al op weg is aai de grote groep. Schreieder onderkent direct het gevaar, dat Adrie Vorrinks optreden voor zijn massaal arrestatieplan kan opleveren. Snel ingrijpen is meer dan ooit geboden. Met vlugge pas gaan de mensenjagers naar de S.D.-Stelle, waar Schreieder onmiddellijk dr. Harsters in Den Haag opbelt om hem te zeggen, dat hij direct kan toeslaan. Nu de vorstperiode, die wij allen zo zeer vreesden immers de kolen zijn nog steeds ontoereikend voor al-die lange wintermaanden gelukkig heeft plaats gemaakt voor een mildere tem peratuur, moeten we er aan gaan den ken, onze zware winterjas te verruilen voor een wat lichtere kledij. Wanneer de eerste lentedagen gaan komen, bent u dan klaar met uw voor-- jaarskleding? Wacht toch niet tot het allerlaatste moment. Wanneer de lente- komt, moet u geheel gereed zijn met uw mantelpakje. De punten zijn en blijven schaars. Zij laten niet toe (zelfs al mocht u zo gelukkig zijn om over wat contanten te beschikken en dus niet behoeven te schrikken van de hoge prijzen), dat u zich nieuwe modellen aanschaft. Maar, een klein beetje handigheid met de naald, wat fantasie en u bent er! Bezit u misschien nog zo'n gezellige ruiten jurk van verleden jaar, het rokje wijd uitstaand? Maakt u dan daarbij eens een kort jasje van effen donkere stof, het schootje rondgeknipt, bestaan de uit twee volants, óók wijd uitstaand boven het rokje. Misschien bezit u van het jurkje nog een klein lapje stof? Hiermee garneert u dan de revers. Een paar gezellige knopen, een luifelhoedje met een zwart fluwelen band om de Kin gestrikt en u zult er uitzien als een plaatje uit een Parijs modetijdschrift. Hebt u nog een mantelpakje van ver leden jaar, licht van kleur, bedenk dat u hierbij een donkere blouse behoort te dragen. Parijs heeft nu definitief de lengte van de rok aangegeven! 25 cm bovon de grond. Of wij hier in Nederland uu maar dadelijk dat advies zullen volgen? We zijn altijd wat voorzichtig, maar iets langer zullen ook onze rokken ten slotte moeten worden. Wat nu te doen met onze jurken van verleden jaar, waarvan de zoom helaas niet breed genoeg is om ze te verlen gen? Ik doe hierbij een paar ideeën aan de hand Wanneer wij in de lift stappen, onze nagels verzorgen of op on breekbare ruiten van onze two- seater kloppen, dan moeten wij ons vooral niet verbeelden, dat wij met moderne uitvindingen te doen hebben. Wilfred J. Funk, een Amerikaans historicus, trekt zijn wenkbrauwen op en zegt: Dacht u, dat het iets nieuws was?", waar op hjj door zjjn papyrusrollen en stenen tafeltjes bladert en onze aardigheid in de twintigste eeuw verstoort door te vertellen, dat Nero al een lift had en dat een glasblazer in de tjjd van Tiberius een proces had bedacht, waardoor hjj glas op tegels kon aanbrengen met het onschuldige resultaat van een builtje hier en een kuiltje daar, dat hjj dan weer met een hamertje recht sloeg. Tiberius liet de man echter onthoofden en het fabricatiegeheim verdween met zijn leven. I MELKBADEN Nero had, behalve zijn lift, een champagnekoeler met sneeuw en een orgel, dat door samengeperste lucht te bespelen was. En de schone Poppea, zijn favoriete, onduleerde haar krul len met dezelfde tangen, die de kap pers nu gebruiken. Zij had kammen, borstels en spiegels en was de schoon heidsspecialisten van onze tijd jaren vooruit, die nu melkbaden propageren als schoonheidsmiddel. Poppea trok langs de wegen van het Keizerrijk met een kudde ezelinnen, in welker melk zij het reisstof van zich wiste. Zo is alles betrekkelijk, en Salomo's: „Er is niets nieuws onder de zon" blijkt steeds weer waar te zijn. Ons voetbalspel dateert van een kleine honderd jaar vóór Christus. Toen Julius Caesar Brittannië kwam veroveren, bracht hij ook een slordig1 dozijn voetballen mee, waarmee de „boys" zich konden vermaken als het vechten hun dè keel uithing. In Ur, de hoofdstad van Babylonië, damde koningin Sud-Ab-Dam; haar dambord is in haar graf gevonden en ligt in het museum van de universi teit van Pennsylvania. Schaken is bijna zo oud als de mens en ook dob belen is niets moderns; de aanbidders van Penelope, de innig trouwe gade, die haar aanbidders met haar uitge rafelde bruidsluier aan het lijntje hield, brachten al dobberend en wach tend hun avonden door in haar som ber paleis. U hebt bijvoorbeeld een grijs wollen jurkje, dan koopt u daarbij een lapje terracotta of wel korenblauwe stof van dezelfde fijne stof, u laat een patroontje maken op maat en alweer met wat han digheid krijgt uw rok de gewenste lengte. Wist u dat Engels borduurwerk weer opnieuw in de mode komt? De ouderen onder ons verstaan deze kunst mis schien nog wel. Verander één van uw oude jurken volgens bijgaand modelletje, het boven stuk maakt u dan van Engels borduur werk, of wel van een lapje kant of organdi. Onder aan het rokje zet u een wijdklokkc.ide volant. Het geheel zal de charme van uw oudste dochter nog meer verhogen! Ik heb mij als taak gesteld om in 'do gunst te komen van die oudste doch ter! Geeft u haar toch één van die aar dige Schotse ruiten die weer zo in de mode zijn, Of wel zo'n gezellig, warm kort jasje, rood en van een „swagger"- model met daaraan bevestigd een capu chon, heerlijk op de fiets, wanneer zij sraks van de tennisbaan komt. U wilt nog iets horen over de nieuw ste hoedjes? Ze zijn klein en zeer druk gegarneerd met veel bloemen en strik ken en veren, vaak ook met een kleine korte voile en vooral vrolijk van tint. Yorkse vinding. Op de Via Lata hid je ze van tien en twaalf verdiepingen en in de winkels lagen imitatie edel. stenen, toiletartikelen, veiligheidsspel. den, regenjassen, haarnetjes en avond, schoenen. Er waren kleine dictionnai. retjes zoals De Griek in Rome" en „De Romein in Carthago". De Romein had centrale verwarming, tandpasti en zeep. Hij las de nieuwsberichten van een zuil op het Forum. Hij had zijn zwembad en zijn balzaal. Wat zou die goede man bij ons in Parijs of New York moeten doen? En wat wij bij hem? Ook bij de Romeinen waren poli. tieke schandalen, echtbreuken, oor logen, economische misstanden. Ook in de Oudheid had men stakingen en files voor winkels. Er waren veront waardigde pampfletten van ouderen, die de jongere generatie van licht zinnigheid en immoraliteit beschul- digden. Er waren geleerden, dia schamperden over de sportprestaties van hersenloze jongelingen, er waren vrouwen, die jong wilden blijven en mannen, die macht wilden bezitten. Goed beschouwd zag het er, op de Diesel en de tomaten na, precies zo uit als nu. Als mijnheer Funk gelijk heeft( en de lijst van geraadpleegde bronnen doet dat wel vermoeden) weten wij, behal ve orik pakje fototoestel en ónze ge bakken aardappelen weinig originaliteit ran de dag te leggen, en zag de goede oude tijd er niet zo ruig natuurlijk uit als wij ons vaak dromen. TOT BOEK STOOM EN VILTHOEDEN Twee duizend en driehonderd jaar geleden vond de eerste inflatie plaats: vijfduizend jaar vóór Christus had het eiland Thora marmeren wastafels en stromend water. In Abusir, dat 2500 jaar geleden zijn bloeitijd doorleefde, had men stenen keukengootstenen; de toiletten van koning Midas had men naar „Ritz" in Parijs kunnen over brengen. In de eerste én' tweede eeuw was het nut van stoom al bekend. Hero van Alexandrië vond de eer ste stoomturbine uit; vijftienhonderd jaar vóór dat James Watt de stoom uit zijn moeders ketel zag opborrelen. Vilthoeden zijn ongelooflijk oud; Nero droeg een monocle; Julius Cae sar werd gekidnapped op zijn vijf-en- twintigste jaar; in Griekenland was een film op zijn primitiefst; er wer den voorstellingen in volgorde op een pilaar geschilderd en de toeschouwers moesten daar op hun paarden langs rennen, waardoor zij het idéé van een movie kregen. Maar weldra ontdekte een knappe Griek een betere methode. Hij schilderde een serie plaatjes in spiraalvorm op een pilaar, die aan een touw werd rondgetrokken. Zo ontstond de eerste biscoop. Naar aanleiding van het verschij nen van de vier de druk van Oost- hoek's Encyclopae dic heeft de N.V. A. Oosthoek's Uitgevers Maatschappij te Utrecht een klein boekje uitgege ven, waarin Anne H. Mulder ruim zeventig pagina's heeft volgebabbeld over het alfabet. „Zes en twintig fan- tasiën op de zes en twintig letters van het alfabet" heeft de auteur het werk je genoemd. Voor ze met een waarlijk vindingrijke pen aan het fantaseren is geslagen, geeft de schrijfster een uitvoerige i. -iding op Oosthoek's En cyclopaedic waarbij zij tevens een Be knopte algemene geschiednis heeft ge schreven over haar ontstaan en haar voorgangers. Via Speusippus, Varro, „Dictionnaire Historique et Critique", de „Encyclopédie du XVIII me siècle", de Encyclopaedie Catholique, de „Brit- tannica", de Bolsjaya Sovjietskaya En- ziklopedija komt zij op de moderne Nederlandse versies hiérvan, Winkler Prins en Oosthoek. Daarna heeft zij haar fantasie de vrije loop gelaten en de volgende pagina's gevuld met steeds weer nieuwe variaties op een letter, elke leter in een eigen hoofdstuk. De A. de B; de C. te rank van lijn om een révérence te maken; de F, met een ba ret schuin op het hoofd en een non chalant dasje; de L, die van jongsaf mager was; de R, die de ziel is van alles wat rolt, ratelt, race't en rent en de Z. het slot van het défilé. De tekst is verluch met toepasselijke tekeninge tjes van Karei Hoekendijk, geen lijntje te veel en zonder artistieke aspiraties, maar waardoor de charme van het boekske op aantrekkelijke wijze is ge accentueerd. HAARNETJES EN REGENJASSEN De wolkenkrabbers zijn geen New- Een paar minuten vóór 11 uur komt Van der Waals het perron op en heeft een kort gesprek met Schreie der. Ik heb er al vast één bij me. zegt de boef. Stuur een paar mannen mee. dan zal ik hem aanwijzen. De leider van het England-Spiel geeft twee S.D.-ers een wenk. zy vol gen Van der Waals, die toeloopt op de wachtende Hansen. Een minuut later is de verzetsman overmeesterd, in een auto gestop en op weg naar de cellen in het seminarie van Haa- ren. Het eerste slachtoffer van de sinisterie Aprilgrap is binnen. En Van der Waals gaat terug naar het huls waar de conferentie wordl gehouden. Ik heb Hansen gebracht by de parachutist, die de leiding zal hebben van de stoottroepenactie in Brabant liegt de schurk. En iedereen gelooft hem. Want daartoe is De Wilde lm mers met Hnnscn op stap gegaan Weer wachten Schreieder en zijn MIDDELLANDSE ZEE, 16 April. UR. MS. KORTENAER is een torpe dojager, dat wil zeggen een schip, op snelheid, op vaart, op hoog tempo gebouwd en sinds de dag, dat ik aan boord ben werd me in het oor gefluis terd, dat de Kortenaer in staat was 30 mijl te lopen. Dat wil zeggen: 30 door Anthony van Kampen VI mijlen, van ieder 1852 mater lang. Zee muien dus. Maar van. 2 April tm. san- daag vaart het schip 15 myi en ik vreesde, dat er van een snelheids krachtproef niets meer zou komen. Die proef is wel gekomen. Vanmor gen, aan de Noo.dkust van Afrika, tussen de Golf van Solum en Alexan dria heb ik my even kunnen overtui gen. Het schouwspel was grandioos! Ik liep naar de bak en keek tegen een schuimgebergte aan, dat zich een paar meter hoog achter de Kortenaer verhief. Het schip rende z'n 30 mijl en de beide schroeven maalden het voort met een 300 omwentelingen per ïS was aVn dek om* Het schip deed prachtig zyn best en de snelheidsproef slaagde volko men. Er werd goed werk geleverd door alle mannen, die by deze krachtproef betrokken waren en bewezen werd waartoe dit onderdeel van onze oor logsvloot in staat is als het op snel varen aankomt. Er liepen zachte, soms nauwelijks waarneembare tril lingen door het schip. Dan was het alsof de Kortenaer even een violon celsnaar was, in vibratie gebracht door een onzichtbare hand. Zo joeg de jager door de Middel landse Zee, tussen de Golf van Solum en Aiexandrie en ieder, die kans zag OSVI rial F razende massa wild water, dat op gedreven werd, weggeslingerd en ver maak! tussen de bladen der schroeven. Diep lag het achterschip van de jager weggedrukt in dat schuim en de Kor tenaer deed me in deze ogenblikken denken aan een projectiel, dat afge schoten was en zich met grote snel heid naar een bepaald doel voortbe woog. Was het beeld van de schuimberg achteruit imposant, niet minder was dat van het voorschip. Scherp als een mes kerfde de Kortenaer zich door 't blauwe water, sneed het in tweeën en joeg voort. Aan beide zijden drukte zij het water weg, dat wild en hoog weggeworpen werd. Opnieuw moest ik denken aan een opgejaagd paard, dat weg vloog, met de witte manen en het sneeuwwitte schuim op het bit. won vu* getuige te zyn van deze merkwaar dige momenten. Driemaal liep ik terug naar de bak, om tot driemaal toe to zien naar dat beeld van tomeloos opgejaagd water, naar die berg van schuim, die achter de Kortenaer verrees en eerst tien tallen meters verderop begon af te brokkelen en te verpulveren. En zo ver Ik kon zien, zo ver reikte de wijde, brede baan kielzog en het was net alsof een onzagiyk grote ploeg dooi de zee was gegaan, die de zee had opengekorven en haar stukgeslagen en verminkt achterliet. De jongens van de Kortenaer von den het een machtig mooi schouwspel en ik weet niet hoevelen Ik er rond zag lopen met fototoestelletjes, om deze ogenblikken vast te leggen Te vergeefs! Deze momenten zijn niet vast te leggen. Er bestaat geen foto, die in de verste verte in staat is ook maar bij benadering een suggestie te geven van de wildheid van het water, het verblindende schuim, dat tomeloze opénkerven van de zee door de boeg en heel dat wondere, aangrijpende, stilmakende beeld van een op top- kracht voortijlend schip door een hel blauwe zee. Het is evenmin te beschrij ven en als ik deze regels, een half uur na dit alles neertyp, besef ik hoe on toereikend het menseiyk vermogen is om werkelijk zeer emotionele ogen blikken in de vorm van woorden weer te geven. Er waren, behalve de mannen van de Kortenaer, geen getuigen van deze race op topsnelheid. Er was geen meeuw, geen enkele andere zeevogel te zien en er was geen dolfijn, die zich ook maar op myien afstand in de na- byheid van deze furieuze verschrik king van voortyiend staal, deze 40.000 pk. waagde. En dat was jammer, want het zou me een lief ding waard geweest zijn als vele anderen hadden kunnen zien ••vat Hollandse zeelui uit een schip kunnen halen, hoe ze zich gedragen als de zaken er op aankomen en hoe, zowel het menselijk als technisch me chanisme, loopt in momenten van hoogspanning. Hollandse zeelui, die behoren tot lang niet het slechtste deel der Neder landse natie: de Koninkiyke Marine! Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Dinsdag 27 April: Abbe- kerk, Rott.—Sydney, 26-4 van Fremantle near Adelaide; Alchiba, pass. 24-4 Ma deira, 30-4 v.m. te Rotterdam verwacht; Alcor, 24-4 van Santos te Paranagua; Alcyone, 24-4 van Rio de Janeiro naar Montevideo; Aldabi, R'damRio de Janeiro, pass. 26-4 Madeira; Alhena, Buenos AiresR'dam, 26-4 te Rio de Janeiro; Alkaid, 25-4 van Antwerpen te Pernambuca; Alphacca, 25-4 van Yokohama naar Shanghai; Arkeldijk, 23-4 van R'dam te Vera Cruz; Axeldijk, New York—R'dam, 26-4 v.m. te Ant werpen; Groote Beer, 26-4 van Batavis naar Semarang en Soerabaya; Joh. de Witt, Amst.—Batavia, 26-4 in Suezka- naal; Nigerstroom, AmsterdamWest Afrika, 26-4 te Bordeaux; Rondo, 27-4 van New Orleans te Philadelphia; Ta- lisse. 27-4 van Aleppi (Br.-Indië) naar Colombo; Tamo, Buenos AiresLeixoes, pass. 25-4 5 uur v.m. St. Vincent; Tiba, 25-4 van Montevideo te Buenos Aires; Volendam, BataviaR'dam, 26-4 te Port Said; Waterman, Rott.Batavia, pass. 26-4 3 uur Suez; Willem Ruys, 26-4 van Singapore naar Batavia; Zuiderkruis, BataviaR'dam, pass. 27-4 3 uur Dover. PURMEREND. 27 April. Aange voerd 1170 runderen, w.o. 33 vette koeien, 3 stieren, 660 nuchtere kalve ren en 11 vette varkens. 232 melk- en kalfkoeien f 425—f 858 (iets beter); 825 geldekoeien f 360— f 650 (kalm); 28 graskalveren f 180— f 270 (matig); 35 stieren f 450— f 1100 (goed); 166 nuchtere kalveren (fok) f 40—f 90 (vlug); 371 sghapen (wei- ders) f 45—f 75, (fok) f 80—f 120 (ma tig); 21 lammetjes f 25f 38 (kalm); 155 bokken en geiten f 30-f 90 (goed); 596 biggen f 40—f 80 (goed prijshou dend); 40 paarden f 375-f 900 (matig); 3100 oude kippen en banen (rode en witte) f 2.75f 3 25 p. kg.); 200 oude kippen en hanen (blauwe) f 3f 3.25 p kg.; 36 jonge hanen f 3.50f 4 p. kg.; 400 jonge hennen f 3.50f 7.50 p. stuk: eenden f 3f 5.50 p. st'ik: 250 k< -11 f, 2 50-f 16 p. stuk; 30? *?o t 5 50—f 6 p. stuk.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6