De Raad en het communisme De lijn naar Bergen aan blijft bestaan Zee Toogdag van de C.H.U. te Alkmaar Feest en bezinning AGENDA •"*!l Spoorwegdirectie bezoekt Alkmaar O ASSEN-BAR GERARD WORM Lutherse kerk Oudegracht Herdenkingsommegang Einddiploma's Handelsavondschool Landdag „Nieuwe Koers" ABONNEERT U OP DIT BLAD De Oude Schulpweg te Egmond-binnen Biljartkamp 2e kl. cadre 35-2 (9-13) Drie Dozijn Rode Rozen Onthulling monument te Zaandam (Vervolg van pagina 2). DE COMMUNISTEN VERDEDI GEN ZICH De heer Asjes zegde de heer Van der Borden dank. Spr. betoogde, dat deze anti-communistische kruistocht nodig is om de arbeiders te blinddoe ken. Men lanceert de grofste leugens om eigen tekortkomingen te bemante len. Spreker wees op de talloze gezin nen waar men niet uit de zorgen kan komen en vergeleek daarmede de win sten welke in zo vele N.V.'s worden gemaakt. Vast staat, dat 40 pet. van het inkomen van het Nederlandse volk ten goede komt aan hen, die op de gemeenschap parasiteren en dat al les geschiedt onder de gezegende sa menwerking van de P.v.d.A. en de Kath. Volkspartij. De CPN is de enige partij welke de strijd daartegen heeft aangebonden. Spr. hekelde uitvoerig diverse verkeerde arbeidstoestanden in Nederland, welk land hij een politie staat noemde. Hij bestreed uitlatingen van Prof. Romme en noemde de com munistische partij degene, welke strijd voert voor de democratische vrijheden van ons volk. De P.v.d.A. zal wel tot de conclusie komen, dat de knuppel, welke zij gebruikt, op haar eigen hoofd terecht komt als de Kath. Volkspartij aan de macht mocht komen. Wij aldus spr. zijn Ne derlanders en dulden geen buitenland se inmenging, ook niet van Rusland. De heer Knuisting Neven wees er op, dat een vijfde deel vande be volking van Alkmaar bij de verkiezin gen vertrouwen in de CPN had gesteld. Wij aldus spreker zijn geen on Nederlandse partij. Vóór Rusland in de oorlog kwam hebben wij het verzet reeds georganiseerd. Wij zijn leden van een Nederlandse partij. Men zegt wel, dat men niets tegen ons persoonlijk heeft, maar elke aanval op de partij treft ook ons. Als wij de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije niet hadden toegejuichd zouden wij verraad hebben gepleegd t.o.v. de arbeidersklasse. Spreker hekelde vele toestanden, wel ke in naam van de Westerse democra- tiën werden geschapen en noemde de thans ondernomen afleidingsmanoeuvre nodig voor de verkiezingen. Het is te kenend voor de armoede van het volk, dat dertig procent van de eierenbonnen met Pasen niet werden ingewisseld. Spreker hekelde het Marshallplan als een verkapte manoeuvre van het kapi talisme en het aanwakkeren van een nieuwe oorlog met al zijn verschrikkin gen. De communistische partij zal groeien tegenover de afbraakpolitiek der regering. De communisten antwoor den op de hetze met een duidelijke po litiek. Drie kwartier toegestane zend tijd bij de verkiezingen is de commu nisten ontnomen, maar zij hebben ver trouwen in de arbeidersklasse. We zijn aldus spreker op volkomen demo cratische wijze in de vertegenwoordi gende lichamen gekozen en zijn het met deze ondemocratische maatregelen niet eens. De heer Mulder (Com.) sloot zich daarbij aan. Laten andere partijen nooit meer over democratie praten. Een interpellatie De heer Knuistingh Neven stelde de volgende vragen: 1. Is het juist, dat B. en W. aan de Gem. Archivaris, de directeur van de Distributiedienst en de Comm. van Poli tie opdracht hebben gegeven, in het vervolg aan het Volksdagblad „De naarheid" geen persmededelingen meer te verstrekken? 2. Indien deze' vraag bevestigend wordt beantwoord, waarom werd dan aan de redactie van „De Waarheid" geen bericht gestuurd? 3. Waarom en op welke gronden worden aan het dagblad „De Waarheid" die rechten ontzegd, die andere bladen wel worden toegekend? 4. Achten B. en W. deze maatregel Piet in stryd met de persvrijheid en zyn zij bereid hun houding te herzien? De heer Knuistipgh Neven laakte de wijze, waarop men „De Waar heid met een en ander in kennis stelde. De distnbutiedienst draaide bij het verzoek om mededelingen om de zaak neen en las later de brief voor. Zo ging net ook op het Politiebureau. Waarom kreeg „De Waarheid" zelf geen bericht? 5PI*i i° B. en W. het recht een aagolad persmededelingen te onthou den. Het geven daarvan is hun plicht, .ken deel der burgerij de officiële be lichten te onthouden, is in strijd met 06 P^vrijheid. Spr. is er trouwens mede bekend, dat de voorzitters van de Federatie der landelijke journalisten verenigingen zijn standpunt delen. De grondwettelijke vrijheid eist, dat men aeze maatregel ongedaan maakt. Zo lang de regering zich afzijdig houdt, behoeft Alkmaar niet het voorbeeld te geven. De heer Groot (V.V.D.) vraagt zich af of de Baad de bevoegdheid heeft, deze kwestie te behandelen. „De Waarheid" is geen verboden blad. Het beeft ook recht op de officiële mede delingen. De voorzitter beantwoordt vraag een bevestigend. Op vraag twee kan geantwoord worden dat dit geen ge bruik is, op vraag drie dat van rechten niet gesproken kan worden, op vraag vier. dat van aantasting van de pers vrijheid geen sprake is. B. en W. doen geen pogingen de courant onmogelijk te maken. Het blad kan de berichten langs een andere weg zien te krijgen. Nu de C.RN. het masker heeft afgeworpen, wil spr. wel zeggen, dat het hier een zuiver communistisch orgaan betreft en de grootst mogelijke meerderheid van het College neemt het standpunt in. dat men niet wenst mee te werken dit blad voor de lezers actueel te maken. D: heer Knuistingh Neven zegt. dat vooral de distributie-medede lingen voor de lezers noodzakelijk zijn. Men beknot het blad in zijn vrijheid. Spr. dient een motie in. waarin de Raad het beleid van B. en AV. veroordeelt als zijnde in strijd met de persvrijheid en waarin de Raad het college verzoekt dit ongedaan te maken en het blad de officiële mededelingen weer te ver strekken. De heer Groot ziet hier geen aan tasting van de persvrijheid. Spr. kan zich evenwel verenigen met het ver zoek de mededelingen weer aan „De Waarheid" te verstrekken. De heer Sietsma (P.v.d.A.) ver zoekt de beraadslagingen te schorsen, opdat hij zich met zijn partijgenoten kan beraden. De heer Van der Borden (C.H.) wijst er op, dat zijn partijblad „De Ne derlander" ook overgeslagen werd, toen de bladen het voortijdig gegeven ver slag ontvingen van de nationalisering van de Nederlandsche Bank. Zoiets is naïef. Cicero zeide reeds, dat als men een deel van de burgers ten achter stelt men tweedracht zaait. 'De heer Knuistingh Neven (Com.) ziet in de gehele maatregel een aantasting van de persvrijheid. De beraadslagingen worden hierop geschorst om de leden van de P.v.d.A. gelegenheid te geven zich te beraden. Nadat de vergadering heropend is, verzoekt de heer H o y t i n k (A.R.) het standpunt van de minderheid van het college te mogen vernemen. Wethouder C o e r t s (P.v.d.A.) zegt, dat z.i. het al of niet geven van pers mededelingen geen kwestie van impor tantie is. Men moet zich thans niet met bijkomstigheden inlaten. DE MOTIE AANGENOMEN. De motie van de heer Knuistingh Neven komt vervolgens in stemming en wordt aangenomen met 13 tegen 9 stemmen. Tegen stemden alle katholieke raads leden, benevens wethouder Bakker (P. v. d. A.) en mevrouw Kommer van der Zwaard (P. v. d. A.) en de beide katholieke wethouders. Vóór stemden de heren Wiese, Kir- penstein, Bos, Sietsma, Steenis en Coerts, allen van de P. v. d. A., de heer Van der Borden (C.H.), de heer Hoytink (A.R.), de vier communisti sche raadsleden en de heer Groot (V.V.D.) De vergadering werd daarna geslo ten.. Dag in dag uit horen wij via de radio en lezen wij in de kranten over dreigende conflicten en geruchten van oorlogen. Die berichten waarin steeds weer de namen van landen als Palestina, Tsjecho-Slowakije, Yoego- Slavië, Griekenland en Triëst worden genoemd zijn wel een duidelijk be wijs dat er op onze planeet spannin gen bes.taan die haar bewoners met onrust vervullen. Er zijn er die deze spanningen aan den lijve ondervinden. De kerkers van Franco, Petroe Groza, Mihailovitch Tito, Serge Dimitrov, Clement Gottwald en Joseph Stalin, herbergen tallozen, die naar vrijheid smachten. Spanjaar den, Roemenen, Yoegoslaven, Bulgaren, Tsjechoslowaken, Hongaren en Russen ondervinden thans weer, wat wij in de jaren '40'45 moesten' ondergaan. Om voorbereid te zijn op de dingen die misschien wel komen kunnen wor den er in Engeland, Frankrijk, België Luxemburg en Nederland maatregelen genomen. Deze sombere schildering van het po litieke beeld stond de Partij van de Ar beid en het N.V.V. voor ogen, toen men de plannen besprak van de jaar lijkse 1 Mei-viering. Daarom zal de voornaamste leuze bij deze 1 Mei-viering zijn: WERELDVREDE Dit vertelde onze zegsman tijdens de slotrepetitie van het Meispel „Feest en bezinning" dat ter gelegenheid van de 1 Mei-viering van bovengenoemde or ganisaties in de Korenbeurs zal worden opgevoerd. Onder leiding van Gerrit Lindenberg repeteren reeds geruime tijd ruim 100 medewerkers van dit Meispel en on danks enkele zwakke plekken die deze slotrepetitie vertoonde,, kan gezegd worden, dat de bezoekers die 1 Mei de Korenbeurs zullen bevolking, verzekerd kunnen zijn van een mooie avond. DIERENBESCHERMING Ter beschikking een lichtgele hond l'/i jaar. Zeer waaks erfvast. Zeer geschikt voor boerderij. Adres mevr. Dr. den Hartogh, Koedijk, of bij In spectie Dierenbescherming. VRIJDAG. Gulden Vlies, ,8 uur: Chr. Oranje vereniging. Wapen van Heemskerk, 7.45 uur: Prop. feestavond Ver. van Spoor-, Tram- en Buspersoneel. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: film Mammy, 14 jaar. ZATERDAG. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: 1 Mei-viering Partij van de Arbeid. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Waterloo Bridge, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Als je lacht, dan ben je rijk, tot 14 jaar o.g. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Ali Baba en de 40 rovers. Tot 14 jaar o.g. Zaterdag 7 en 9.30 uur. NACHTDIENST TAXI'S. H. Jong, Lindenlaan 100, telefoon 3623. Gistermorgen, precies op tijd, om vier minuten vóór twaalf, reed een Dieselrijtuig het Alkmaarse station binnen. Eén enkel Dieselrijtuig, zon der sleepwagens achter zich aan. In officiële spoorwegtaai heet deze trein: 1 cm BC waarmee bedoeld wordt de trein, waarmede de direc tie der Nederlandse Spoorwegen haar inspectie-reizen pleegt te ma ken. Voor insiders heet het rijtuig „Ome Keesje". En ook deze keer wa ren verschillende leden v. d. staf der N.S., onder leiding van de president- directeur, ir. F. Q. den Hollander, in het rijtuig gezeten. De Diesel stopte voor het tweede perron, waar de Alkmaarse stati- ZATERDAG OPENEN WIJ ONZE IN DE HOUTTIL HERENMODES-HERENHOEDEN HERENKLEDING In de Lutherse kerk, Oudegracht (hoek Baangracht) zal a.s. Zondag morgen om half elf een Jeugddienst worden gehouden?' Deze jeugddienst valt in het kader van een regionaal Jeugdweekend voor Lutherse jongeren uit Noord-Holland, hetwelk op 1 en 2 Mei a.s. wordt gehouden in het Pro vinciaal Centrum der Ned. Herv. Kerk te Bergen. Alle deelnemers aan dit jeugdweekend zullen tevens deze morgendienst hijwonen, waartoe zij per tram uit Bergen naar Alkmaar zullen komen. In de Jeugddienst gaan voor mevr. ds. M. Mostert, de docente aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest, eer tijds wnd. predikante der Prot. In dische kerk in meerdere vrouwen kampen op Java tijdens de bezetting door de Japanners, alsmede de Eerw. Heer J. K. Schendelaar van Den Hel der. De dienst is liturgisch, de jeugd- preek draagt tot onderwerp: „Een steen, een plant enAan de dienst zal solistische medewerking worden verleend, terwijl het orgel wordt be speeld door mevr. A. Graaff-Kamp, organiste der Lutherse kerk van Den Helder. Een ieder is hartelijk welkom. Orden van dienst worden aan alle belang stellenden uitgereikt. Het bedoelde week-end wordt geor ganiseerd onder auspiciën van de Jon gerenkring van het Ned. Luthers Ge nootschap, afd. Alkmaar. Evenals vorige jaren zullen de le den van de Ver. van Oud-Illegale Werkers aan de vooravond van de be vrijdingsdag, dus op 4 Mei a.s. een stille herdenkingstocht maken langs het voorlopige monument in de Wil- helminalaan; de deelnemers worden verzocht om half 8 die avond aanwe zig te zijn voor het gebouw van de Keuringsdienst voor Waren aan het Canadaplein. Gisteravond had in het stadhuis de jaarlijkse uitreiking van einddiplo ma's der Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool met 5-jarige cur sus te Alkmaar plaats. Dit einddiplo ma geeft vrijstelling van het Midden standsexamen. Aanwezig waren de loco-burge- rue.ester, afgevaardigden van^de Com missie van Toezicht op het M.O. en van de Kamer van Koophandel, ge committeerden en directeur en leraren. Na opening door de voorzitter, spra ken achtereenvolgens de loco-burge- rfieester, de heren D. G. G. Margadant en H. P. Kluitman. Een der leerlingen bedankte voor het genoten onderwijs. Het einddiploma werd uitgereikt aan: J. C. Amoureus, S. Beemsterboer, J. van Herwijnen (St. Pancras), V. Huisman (Heiloo), H. Post, D. Scher- merhorn, A. van der Wardt en J. Wester. Met één candidate wordt het exa men voortgezet. De democratisch-socialistische jonge renvereniging „Nieuwe Koers" organi seert op 6 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een landdag in het openlucht-theater „De Ederkuil" te Ede (Veluwe). Op deze landdag zullen spreken prof. (jr. W, Banning en Eibert Meester, secre taris der vereniging. De N. S. zullen extra treinen inleg gen en extra-wagens koppelen aan be staande treinen, al naar behoefte. Ook niet N. K.-leden kunnen deelnemen. De Alkmaarse afdeling overweegt, ge zamenlijk naar Ede te trekken, waarom trent het afdelingssecretariaat, Lelie straat nr. 9 alle inlichtingen kan ver strekken. cnschef, de heer Zoetbrood, zich bij 't gezelschap voegde, en vertrok vervol gens via verschillende wissels langs 't derde perron in de richting van Ber gen aan Zee. Omstreeks kwart vóór 1 was men in Alkmaar terug, waar in de tweede-klas wachtkamer de lunch werd gebruikt. Later vertrok de één- wagentrein naar Schagen en Den Hel der. INSPECTIE-REIS Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat deze reis deel uitmaakt van het jaarlijkse schema, volgens hetwelk de voornaamste stations in Nederland worden geïnspecteerd. Deze reis ging van Utrecht via Amsterdam, Haarlem, Uitgeest naar Alkmaar en verder, met het genoemde uitstapje naar Bergen aan Zee als tussenspel. Op onze vraag of de reis verband hield met de geruchten, die de laat ste tijd rond deze lijn de ronde doen, werd ons verzekerd, dat men bij de directie der N.S. inderdaad heeft overwogen de tramlijn naar Bergen op te heffen en deze te vervangen door NACO-bussen. Op aandrang van Bergen's gemeentebestuur voor namelijk, heeft men echter van deze plannen afgezien, zodat althans voor de eerste jaren het behoud van de lijn naar Bergen aan Zee is gewaar borgd. De reizigers op het Alkmaarse sta tion hebben van het bezoek niet veel gemerkt, behalve dan, als zij hun ogen goed de kost hebben gegeven, dat per rons en vestibule een extra beurt heb ben gehad, dat de ramen dubbel hard blonken en dat alles tot in de puntjes was opgeruimd. En alleen de nieuwe o ergordijnen in de wachtkamers met het ingeweven N.S.-embleem zjjn over gebleven als een tastbaar bewijs van het bezoek, dat het station gisteren uit Utrecht heeft gehad. Voor de Alkmaarse kantonrechter mr. Boerrigter waren Donderdag morgen elf getuigen en een verdach te gedagvaard. De verdachte, de heer Apeldoorn uit Egmondbinnen, was ten laste gelegd dat hij zonder daartoe gerechtigd te zijn, over de Oude Schulpweg was gereden. Nu waren die elf getuigen niet nodig om te verklaren dat de heer Apeldoorn over die Oude Schulpweg had gereden. Dat stond wel vast, maar het ging er alleen maar om of verdachte daar niet toe gerechtigd was. Aan deze affaire zat een principiëel tintje, of beter ge zegd, deze affaire was een principiële kwestie. De Provincie Noord-Holland meent de Oude Schulpweg als een „eigen weg" te mogen beschouwen, terwijl de ingezetenen van de Egmonden van me ning waren dat deze weg een open bare is. Om dit meningsverschil uit te zoeken waren de elf getuigen gedag vaard. Zeven door de ambtenaar van het openbaar ministerie en vier door de verdediger Mr. Zeiler. Na een uitgebreid getuigenverhoor meende de ambtenaar van het O. M„ dat verdachte inderdaad niet gerech tigd was de Oude Schulpweg te berij den (m.a.w. de Oude Schulpweg is geen openbare weg) en veroordeelde de heer Apeldoorn tot f 1 of 1 dag hechtenis. De kantonrechter vond de zaak zeer ingewikkeld zodat hij be sloot'over 14 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. NATIONALE FEESTDAG EN WINKELSLUITING. De gezamenlijke Middenstandsbon den hebben hun leden geadviseerd om op Woensdag 5 Mei a.s. (Nationale Feestdag) hun zaken en bedrijven zo veel mogelijk om 4 uur des namid dags te sluiten. Gistermiddag en -avond hield de kieskring Den Helder van de Chris telijk Historische Unie een toogdag in Alkmaar. Oorspronkelijk was hiervoor het gebouw „Waakt en Bidt" uitgekozen, doch waar bleek, dat de belangstelling dermate groot zou zijn, dat dit gebouw niet allen zou kunnen bevatten, werd de middagbijeenkomst gehouden in het Gulden Vlies. De voorzitter van de kieskring, de heer S. Kroese uit Enk huizen, opende de bijeenkomst na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 105 vrs. 1 met gebed, waarna onmiddellijk het woord werd verleend aan Mr. W. P. Schokking, wethouder van Amsterdam. Deze toogdag viel namelijk tezamen met de behandeling der grond wetsherziening in de Tweede Kamer, zodat de Kamerleden, die hier zouden komen spreken, dringend in Den Haag moesten zijn. Rede van Mr. W. F, Schokking Mr. Schokking sprak over het be lang der aanstaande verkiezingen. Over het communisme zeide hij, dat alleen praten niet meer voldoende is. er dienen daden te worden gesteld, omdat ook de communisten sterk on der elkaar zijn. Spr. wekte op, deel te nemen aan de hulppolitie. Over het Indische probleem zeide mr. Schok king, dat ook de C.H.-fractie en de party als zodanig wel degelijk oog heeft voor het feit, dat er. onder de bevolking iets leeft, evenals in West- Indië. Het bevolkingsvraagstuk noem de de heer Schokking het moeilijkste probleem. Er is te weinig land en emi gratie alleen kan geen oplossing brengen. Nederland heeft te veel ta ken op zich genomen, die wy niet kunnen volhouden en niet betalen, zo als de Bijzondere rechtspleging. De kosten van de sociale verzekering moeten drastisch naar beneden, aldus spr. Mr. Schokking besloot zijn rede met de stelling, dat het verwaand zou zyn te zeggen, dat het goed was, zoals de C.H.U. het deed, doch „wij dienen ons de spiegel te laten voorhouden". „Wij achten de woorden progressief en reactionnair platgetreden frasen. Wy zijn bescheiden, doch vastbesloten Christelijk-Historisch" zo besloot mr. Schokking. Mevrouw KosterVan Roon uit Vlaardingen, propagandiste van de Unie, voerde het woord in plaats van Jvr. Wittewaal van Stoetwegen, wier aanwezigheid elders was vereist, zoals wij reeds schreven. Mevr. Koster bracht de grondgedachte der Unie naar voren, dat God souverein is, ook in de Staat en dat Gods woord richt snoer moet zijn voor denken en han delen. Spr. betreurde het, dat in het Vyflandenpact het woord God voor 't eerst is weggelaten. Ook mevr. Kos ter wijdde woorden aan het Indonesi sche vraagstuk en zij achtte het fout, dat niet verder naar Djogja was op gerukt. Zij besloot haar betoog met de vraag, of het niet mogelijk zou zpn, ook thans zetels te winnen. In 1908 gelukte dat ook. Nadat de heer G. Grondsma dicht werk van Valerius op gevoelvolle wy- ze had gedeclameerd, werd de middag- byëenkomst gesloten met gemeen schappelijke zang. Bezoek aan de Grote Kerk. Een groot aantal der bezoekers maakte van de geboden geledenheid gebruik een bezoek aan de Grote Kerk te brengen, die voor deze gelegenheid tegen een speciale toegangsprijs te bzichtigen was. Velen kwamen onder de bekoring, die van het thans weer in oude luister herstelde Gothische bouw werk uitgaat, waartoe de machtige orgelklanken, die door de ruimte zweefden, hte hunne bijdroegen. Avondvergadering. Ook op de avondbijeenkomst, die in het Wapen van Heemskerk werd ge houden, moest afgeweken worden van de sprekerslijst. IJe heer H. A. Luns hof, hoofdredacteur van het Dag blad, was door ziekte verhinderd, zo dat de heer B. Buddingh, voorzitter der federatie van C.H. Jongerengroe pen, als eerste spreker naar voren kwam met het onderwerp „Waar gaat het om?" De belangrijkste problemen, waar mede ook reeds de sprekers in de mid- dagbyeenkomst zich hadden bezig ge houden, werden weer onder de loupe genomen. Spr. noemde het Indische vraagstuk een partij-politieke onder gang. Later zeide hij, dat het er om gaat, zich te laten leiden door de levensbeschouwing. Chr. politiek be tekent niet het zoeken naar isolement De oppositie is opgedrongen. Het gaat om de plaats tussen de volken, en wy, jongeren, aldus spr., hebben daarbij een grote taak, omdat onze houding gestalte zal geven aan de staat van morgen. Later op de avond arriveerde Jvr. Mr. C. W. I, Wittewaal van Stoetwe gen, door applaus begroet, ter ver gadering, en zij ontkwam niet aan de taak nog enkele woorden te zeggen. Spr. wees er op hoe juist gisteren een grote dag was, door het overnemen door de regering van 't amendément- Tilanus (waarover elders in dit blad meer Red.) De C.H. hebben een eigen taak en 'open achter niemand aan, maar op '29 April 1948 hebben zij de leiding genomen, zo besloot Jvr. Wittewaal van Stoetwegen haar betoog. De heer Tj. Krol, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, besloot de rij van sprekers. Ook hy wees er op, dat z.i. de antithese opgedrongen was. Spr. viel de rechtzinnigen aan, die tot de P. v. d. A. toetraden en zeide, deze Christenen niet te kunnen begrijpen. De geleide economie (zoals spr. de thans gevoerde politiek beti telde) dient te worden bestreden, doch niet uit conservatisme. Deze soort economie betekent nog meer ambte naren en doodt elk initiatief. Spr. behandelde nog eens uitvoerig de In donesische kwestie en zeide als groot ste grief te voelen, dat deze regering de weg van de minste weerstand» be wandelt. Tijdens de vergadering werd beslo ten een telegram van gelukwens aan H.K.H. Prinses Juliana en Haar gezin te zenden ter gelegenheid van Haar verjaardag. Tot besluit van de bij eenkomst getuigde de heer G. C. Dun van zijn dankbaarheid en bewondering voor het slagen van deze dag, waar mee hij zich tot tolk maakte van alle aanwezigen. Ook in de avondbijeen komst werd gedeclameerd door de heer Grondsma, die o.a. het Wilhelmus voordroeg. De vergadering werd door de heer Kroese op de gebruikelijke wijze ge sloten. Dit biljartkampioenschap wordt deze keer georganiseerd door de „Op timisten" te Alkmaar en het wordt verspeeld in het clublokaal der ver., n.l. hotel „De Nachtegaal" alhier. AVoensdag werd met het tournool begonnen. De deelnemers vermeldden wij reeds. Er werden gisteren acht partyen gespeeld, die alle een zeer interessant verloop hadden. De eerste partij Jan BurgerC. Boendermaker werd na zeer spannende strijd met gering verschil door Burger gewen nen (300283). Boendermaker maakte o.a. een mooie serie van 67, een serie die 's avonds slechts met 1 ear. werd verbeterd door Broerse uit Zaandam, 's Avonds wist Boendermaker, spelende met een gem. van 12, de Haarlemmer Lunenberg te verslaan (300253). Dit was Lunenberg's derde partij. De ande re twee had hij welverdiend door goed spel gewonnen, met gem. van 12 en 9.67 e.en bewijs, dat deze Haarlemmer mede tot de sterkste deelnemers be hoort. Een prettige indruk maakte het spel van Jac. Burgers uit Den Helder. Hij vertegenwoordigt Den Helder op uitstekende wijze en wist de bekende Zaandamse speler Broerse in diens eerste partij een onverwachte nederlaag toe te brengen, 's Middags had hij in een wat onfortuinlijke partij van Lu nenberg verloren. De oud-Alkmaarder A. Baart (thans Haarlem) speelde twee goede partijen met gem. van 9.19 en 10.65 maar moest toch beide partijen verlie zen met 285 en 245 car. C. Honingh, de bekende speler uit Winkel, zal weer een geduchte concurrent zijn. Hij speelde gisteren maar één partij, maar wist deze met een gem. van 12.te win nen. J. Broerse uit Zaandam zal wel één der sterkste deelnemers blijken. Wel verloor hij zijn eerste partij van Burgers, maar in zijn partij tegen Baart gpeelde hij met een gem. van 13.04 en een h. s. van 68. Pronk uit Warmenhui- zen moet zich nog wat inspelen. Hij verloor gisteren beide partyen, maar zal nog wel beter op dreef raken. De Alkmaarder Jan Burger behaalde twee nuttige overwiningen en zal in 't ver dere verloop zich wel een lastige te genstander tonen. Het materiaal was door de heer C. de Boer uitstekend ver zorgd. Er werd op prettige wijze ge speeld en er is veel belangstelling voor dit tournooi. Vrijdag, Zaterdag en Zondag worden de wedstrijden voortgezet. De gedetailleerde uitslagen der acht partijen, gisteren gespeeld, volgen hier onder. Jan Burger 300 35 8.57 32 C. Boendermaker 283 35 8.08 67 Lunenberg 300 25 12.00 47 Jac. Burgers 192 25 7.68 33 Lunenberg 300 31 9.67 52 A. J. Baart 285 31 9.19 36 C. Honingh 300 25 12.00 55 J. Pronk 170 25 6.80 29 C. Boendermaker 300 25 12.00 34 Lunenberg 257 25 10.28 36 Jac. Burgers 300 36 8.33 32 J. Broerse 254 36 7.05 57 J. Broerse 300 23 13.04 68 A. J. Baart 245 23 10.65 47 Jan Burger 300 36 8.33 45 Pronk 173 36 4.80 24 Het Ned. Toneel onder artistieke leiding van Cor v. d. Lugt Melsert bracht gisteravond in 't Gulden Vlies voor 'n vrij goed bezette zaal 'n opvoe ring van het blijspel „Drie Dozijn Ro de Rozen" van de Ital. schrijver Aldo de Benedetti. Dit alleraardigste bbj- spel dat geen andere pretenties heeft dan vlot en licht amusement te wil len geven, kan alleen voldoening schenken als het licht en luchtig ge speeld wordt. Het geval Marie-Louise en André met de huisvriend Saget Iaat zien tot welke eigenaarde toe standen het in een huwelijk kan ko men, als de vrouw verliefd wordt op een rozen schenkende en dichterlijke brievenschrijvende aanbidder, die ten slotte blijkt haar eigen echtgenoot te zyn. Jaloezie, dreigende scheiding en opheldering met geslaagde tussenkomst van de huisvriend voeren tot een al leszins bevredigend slot. Angie van Ees, Johan Kaart en Johan Afalk, met Mimi Lintvelt als een keurige correcte diestbode hebben dat lichte geval ook heel licht gespeeld. Annie van Ees vond in het wispelturige vrouwtje Ma rie-Louise een rol, die haar uitstekend lag. Zij wist soms verrassende accen ten te vinden en speelde het geheel met charme. Johan Kaart als de echt genoot André gaf spel van bijzonder komische kracht, terwijl Johan Valk van de goedhartige huisvriend Saget een zeer geslaagd type maakte. De aanwezigen beloonden aan 't slot de uitvoerenden met een hartelijk ap plaus. Aan Annie van Ees werden mooie bloemen aangeboden. Het geheel werd vlot gespeeld in 'n aardig décor. p G. Dinsdag 4 Mei a.s. zal des middags om 2 uur bij de Prins Bernhardbrug te Zaandam een monument onthuld worden, ter nagedachtenis van de ver zetshelden, die op 10 Maart 1945 al daar door de bezetters zijn gefusil leerd; hieronder bevonden zich ook de Alkmaarse illegale werkers T. v. d. Kamer, H. Cevat, Zwart en J. van Roon. Overste AVastenecker zal bij de ze plechtigheid het woord voeren. Le den van de vereniging van Oud-Ille gale werkers, die er prijs op stellen deze onthulling bij te wonen en geza menlijk daarvoor naar Zaandam wil len gaan, worden verzocht zich op te geven bij de heren B. A/lotman, Sta tionsweg 58, en Cevat, Stationsweg 96, echter uiterlijk op 3 Mei a.s. De bus vertrekt vanaf het station om 1 uur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5