c f WA iff SCHADUW De organisatie „Wim" wordt opgerold D MINISTER DE I In Londen ontstaan hevige conflicten Anderen nemen het I f heft in handen 1 Achter de schermen van de Oorlog Ernst May staat verstomd AMERIKA ZAG NEDERLAND Wu LUISTEREN NAAR SPAAK vroeg, maar Moskou antwoordde niet Mr. OUD lijstaanvoerder V.V.D. door Jan Dirk van Exter Van nabij i en verre Prijsverlaging behangselpapier Zetel Internationale Bank te Amsterdam? Vele bezoékers eerste dag AN NABIJ EN VERRE JJjET SPIONNAGE-MATERIAAL. dal het Nationale Comité en de groep-Vorrlnk hebben bijeengebracht, ls zeer uitgebreid en uitermate inte ressant. Schreieder en Giskes bestu deren het in de weken, die volgen op de eerste April 1943, de dag waarop de S.D. zulk een grote slag heeft ge slagen. Het staat vast, dat het Nationale Comité en de groep-Vorrink organi saties van grote politieke importan tie zijn geweest, die, mede door de activiteit van hun spionnage-mede- werkers, voor de Duitsers een groot gevaar betekenden. Daarom hebben de enkele ingewijden in het land, die op vrije voeten bleven, weinig hoop, nog ooit een der gevangenen levend terug te zien. De bezetter heeft reeds zovele illegale werkers van kleiner formaat ter dood gebracht, dat men voor de gevangenen van 1 April nau welijks op een beter lot mag hopen. Alle gevangenen worden nauwkeu rig verhoord en er valt niet veel te ontkennen, want het bewijsmate riaal is weken vóór de arrestatie reeds via Van der Waals in Duitse handen gegeven. De heer Vorrink heeft tot „Sachbearbeiter" een zekere Bartels, een rechercheur van betrek kelijk geringe ontwikkeling, die uitermate geïmponeerd wordt door de politieke uiteenzettingen, die Vor rink nopens tal van vraagstukken geeft. En als Bartels hierover met Schreieder spreekt, stelt de leider van het England-Spiel zich in ver binding met Berljjn en weet te be reiken, dat de arrestanten niet voor het gerecht worden gedaagd maar als bijzondere gevangenen in een con centratiekamp worden opgesloten. XXVIII VAN DER WAALS heeft het direct na het oprollen van het Nationale Comité weer druk. Hij heeft in Ber gen op Zoom contact gekregen met leden van een wijdvertakte illegale organisatie, de dienst ,,Wim", die af delingen heeft in Nederland, België en Frankrijk. De heren A. J. L, Jüt- ten, D. H. Schortinghuis, D. J. van Tuyl, G. Lam, D. A. Stienstra en J, W. Vermeulen behoren tot de voor aanstaande figuren van deze onder grondse groep, die in totaal meer dan duizend medewerkers telt. Men helpt personen, die gevaar lopen, naar Zwitserland en Spanje, men brengt piloten, wier toestel werd neergeschoten, naar Engeland terug. En men onderhoudt verbindingen met Londen, waarvan de Duitsers welis waar het bestaan vermoeden, maar waarop zij geen invloed uitoefenen. De grote organisator van dit alles is een zekere heer Van Meerssen uit Gent. Op zjjn bekende, sluwe ivjjze weet Anton van der Waals zich ook in deze machtige organisatie in te drin gen. Hy wendt weer al de oude kunstgrepen aan om het vertrouwen te verwerven: hy laat Schreieder weer naar Londen seinen om een slagzin, die hij ter legitimatie heeft afgesproken. En radio-Oranje roept het gevraagde bericht om: „De pot staat op het vuur". Inderdaad! Er wordt met vuur ge speeld! Opnieuw ontwikkelt zich het afschuwelijk drama van het verraad, opnieuw krygt de schurk, die Anton van der Waals is, alle gegevens in handen. Opnieuw geeft Schreieder hem nauwkeurige instructies. En op 20 Juli 1943 worden vele illegalen in een huis te Apeldoorn gelokt, waar de S.D. wachtMeer dan tien dap pere Nederlanders vallen in handen Van officiële zijde heeft men de in ons blad gepubliceerde artikelen over het England- Spiel voorgelegd aan Ernst May, de Duitse code-specialist, die zulk een groot aandeel hail in het werk van Schreieder. May heeft de vrecselijke histo rie met aandacht gelezen en verklaarde daarna: „Ik sta volkomen verstomd over het feit, dat de schrijver letterlijk alles weet. Dit is het beste, dat ooit over deze zaken geschre ven i:acl kunnen worden. Alle artikelen bevatten een volstrekt waarheidsgetrouwe weerga ve van de werkelijke toedracht der dingen, zoals zij zich in de oor logsjaren hebben afgespeeld." der Duitsers, worden geboeid en met een prop in de mond op een zolder gelegd en later opgesloten. Een dag later volgen arrestaties in Borgen op Zoom en Vlissingen. En opnieuw beginnen de verhoren. Opnieuw heeft het sinistere werk van Anton van der Waals een stuk verzet ondermijnd en weggeslagen. De geheele dienst „Wim" wordt op gerold; enigen van de gearresteerden zullen nimmer terugkeren, dc ande ren zullen tot aan het einde van de oorlog in concentratiekampen ver blijven. Naar het aantal arrestaties gere kend, behaalt Van dor Waals met de liquidatie van deze groep zijn groot ste tot dusver bekende succes. £N HET RADIOVERKEER met de besmette zenders van het Eng- land-Spiel duurt voort. De containers komen in ononderbroken stroom. In Londen echter beginnen zich sinds Mei 1943 tegenstellingen te openbaren. Het oorlogskabinet ont vangt omstreeks die tijd een mis sive, waarin met nadruk de vraag wordt gesteld, of de in Nederland werkende agent De Wilde (Van der Waals!) wel inderdaad een agent van Londen is en of er niet sprake moet zijn van een penetratie. Voorzover thans nog valt na te gaan ontstaat daaruit verwarring, omdat M.I.D. twee agenten heeft uitgezonden, die beiden de naam Van der Wilden dra gen (de neven Wim en Piet van der Wilden uit Zuid-Afrilta). Ook ont staat wederom voorzover thans nog is na te gaan omstreeks die zelfde tijd een conflict over het feit, dat M.I.D. zijn werk voortzet naast B.I., hoewel het laatste, blijkens het Koninklijk Besluit van November 1942, uitsluitend bevoegd is tot het onderhouden van de verbindingen met bezet-Nederland. Als tenslotte dej, regering zij het dan ook veel te laat ingrijpt, wordt M.I.D. opge heven en gaat naast B.I. een nieuwe dienst werken, de dusgenaamde B.B.O., het Bureau voor Bijzondere Opdrachten, dat zich bezig houdt met sabotage, wapendroppings, enz. Over het werk van dit bureau kan slechts met lof gesproken worden. Het begon zijn arbeid op de puin hopen van de M.I.D. en dus onder de denkbaar slechtste omstandigheden. Voor de Engelsen werkte mee majoor Dobson, die de plaats ingenomen had van BluntBingham. De Nederlandse leiding bestond uit de heren generaal Van Oorschot, kapitein Kleyzing en kapitein C. de Graaf en met dank baarheid mag erkend worden, daC deze mensen voor hun taak berekend waren en er van gemaakt hebben, wat er van te maken was. Zij hebben van begin 1944 af talloze wapen droppings verzorgd, tal van agenten doen parachuteren (van wie met na me Biolostowski uitnemend werk deed) en zy zagen hun omvangrijke er, verantwoordelijke arbeid met vele successen bekroond. Te midden van de vele gerecht vaardigde klachten, die men over het werk van zekere Londense instanties uit de eerste oorlogsperiode kan heb ben, is het verheugend te mogen constateren, dat de leiding van B.B.O., even goed als die van het B.I., heeft getoond dat de Nederlan ders mits de juiste man op de juiste plaats zit ook in dit uiterst moeilijke werk een zeer behoorlijk figuur kunnen slaan. I In ons nummer van morgen: j De geheime agent F. W. Rouwerd schrijftzijnafscheidsbrief De filmopnamen, welke in 1947 in opdracht der ANVV, ten behoeve der journaals in de bioscooptheaters in de Verenigde Staten, werden vervaardigd, werden volgens betrouwbare schat tingen gezien door 32.890.000 Amerika nen benevens door 2.000.000 Canadezen en 15.000.000 toeschouwers in Zuid- Amerika. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 501 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Ne- derl. Strijdkrachten 1,00 Denk om de bocht 7,15 Accor- deon-orkest VPRO: 7,30 Cursift 7,50 Tien voor acht 8,05 Nationaal program ma 8,50 Juliana's Grootmoeder 9,30 Oranje-confetti 10,50 Radio feestkrant 10,30 Concert Koninklijke Militaire ka pel 11,15 Gevariëerde Nederlandse me lodieën HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Chansons Enny Mols—De Leeuwe 6,20 Orkest Klaas van Bceck 6,50 Actualiteiten 7,15 Plechtig lof 8,05 Nationaal programma (Oranje confetti) 8,50 Feestconcert Mo Juliana's Grootmoeder 10,15 Con cert Koninklijke Militaire kapel 10,30 Rc'.dio-feestkrant 10,45 Zuid-Afrikaanse liedjes 11,15 Nederlandse Werken PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7,15, 8, 1,15, 6,30, 8 en 11 uur VARA* 7,00 1 Mei-fanfare 7,07 Onze 1 Mei-dag 7,30 Jubelouverture 7,40 In bonte rij trekken zij voorbij 8,15 Mei-fanfares 8,16 Socialistische strijdliederen 8,22 Onze 1 Mei-dag8,30 Orgel 8,50 Naast de man de vrouw op 1 Mei;9,00 Gra mofoonplaten VPRO: .10,00 Morgen wijding VARA: 10,20 De Regenboog 10,45 Het communistisch manifest 11,15 Meester-trio 11,45 Ode aan de textiel 12,00 Gramofoonplaten 12,15 Een dag is 't van vreugde 12,30 Potpourri van Mei- en strijdliederen 1,30 Kalender I,35 Vrede en vriendschap 2,00 Tango- Rumba-orkest 2,30 Maatschappelijke planning 2,45 Beethoven-concert 3,30 Ook 1 Mei voor het platteland 3.45 Gramofoonplaten 4,15 Amateurs 4,45 De le Mei een nationale feestdag 5,00 Omroep-orkest 5,50 1 Mei in West- F.uropa 6,45 Het socialisme en de vrouw 7,15 1 Mei-feestkrant 7,30 Metropole orkest 8.05 Jubel-ouverture 8,15 1 ■Mei te Nijmegen 9,15 Toch in Mei ge komen 10,15 Laat de mensen zingen 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 413 m. Nieuwsberichten om 7. 8. 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Maria ter ere 7 45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gramofoon platen 9,30 Waterstanden - 9,35 Gra mofoonplaten 10,00 Klein, klein kleuter tje 10,15 Symphonisch morgenconcert II,00 De Zonnebloem 11,45 Schoolradio 12,15 Gramofoonplaten 12,30 Weerover- zicht 12,30 De Ronde van Nederland 12,38 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zon newijzer 1,30 Vervolg orkest Klaas van .Beeck 1,50 Film en toneel 2,10 Gra mofoonplaten r 2,20 Engelse les 2,40 Gramofoonplaten 3,15 Concert der jon geren (Kareol) 3,45 KRO-Kiosk 4,00 Gramofoonplaten 4,20 Een kwart mil- lioen brieven aan de Paus 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5,00 De Wigwam 6,00 De Ronde van Nederland 6,10 Volksliederen-kwartet 6,25 Jour nalistiek weekoverzicht 6,40 Spinoza 7,20 Kareol-kwartet 7,50 Banden die binden 8,05 De gewone man 8,12 Impromptu in as. 8,20 Lichtbaken 3.50 Gramofoonplaten 9,00 Negen heit de klok 10,15 Italiaans Opera-concert 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15' Gfa'moMohplaten 55. Pim, Pam en Pom zijn in hun angst de gang ingevlogen, die naar de arena van het circus leidt. En achter hen aan komt de tijger ge sprongen. Pim, Pam en Pom rennen dc gang door, duwen een gordijn op zij enstaan in het verblindend licht van de arena. Het publiek kijkt verbaasd toe. Wat moet dat betekenen? Maar Pim, Pam en Pom hebben al leen maar oog voor de tijger, die hen op de hielen zit. 56. De trapeze-artisten Salto, Salta en Salti nemen verschrikt de benen. Ze zijn helemaal niet op tijgers ge steld! Vooral niet als ze los rondlo pen. De directeur grijpt zich wanho pig in het haar. „Wel .alle circustenten. Wat bete kent dat? Die tijgers schoppen mijn hele voorstelling in de war! Weg jullie"', schreeuwt hij, maar Pim, Pam en Pom horen hem niet. Paul Henri Spaak, de Belgische pre mier en minister van buitenlandse za ken, heeft in de Belgische Kamer tij dens een debat over het Verdrag van Brussel verklaard, dat hij in de afgelo pen twee jaar twee maal een poging tot toenadering voor een verdrag tussen België en de Sovjet-Unie heeft gedaan. „De Sovjet-Unie gaf echter geen ant woord, waaruit ik de conclusie trok, dat zij er geen belang in stelde", aldus Spaak. Op alle lijsten van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zal do eerste plaats worden ingenomen door mr. P. J. Oud. De volgorde van de overige candidaten zal in de diverse kieskringen verschillend zijn. 1. mr. P. J. Oud, Rotterdam; voorts in alfabetische volgorde; H. J. .Anker smit, Deventer; J. G. H. Cornelissen, Amsterdam; mevr. A. Fortanier-De Wit, Amsterdam; F. den Hartog, Hoog Blokland; drs. H. A. Korthals, Voor schoten; dr. ir. S. L. Louwes, Wasse naar; G. Ritmeester, Den Helder; mr. G. Vonk, Haarlem; R. Zegering Had- dtrs, Emmen. MlrWM D.f. De Chef staart nog steeds ontzet voor zich uit alsof hij een geest heeft gezien „De Rat, de Rat", mompelt hij in zich zelf. „Dat die nog leeft. De man, die my'n leven verwoest heeft". „Wat moppert U daar nou", zegt de Lange ongeduldig. „Dat is me verdikkie nog nooit ge beurd. Waarom zei U niet dat ik schie ten moest? Kende U die man?" „Ja., enfin dat vertel ik je later wel eens", zegt de Chef. „We moeten nu zien hier vandaan te kernen, vóór het te laat is". Inderdaad het wordt tijd! De smok kelaars binnenin de wagen snappen ar niets van. De chauffeur neemt het zekere voor het onzekere en slaat de motor aan om zo weg te kunnen rijden en zijn maat wil naar buiten stappen om te zien waar zijn baas is gebleven. Ja, wilwant verder dan willen komt hy niet. De Lange, die op dit ogenblik gewacht heeft, pakt de smok kelaar by zyn been en slingert hem de weg op. De chauffeur, die ook naar buiten komt, wordt al opgewacht door de Chef. De broodbezorgers te A'dam hebben de bevolking ver zocht geen brood meer zonder bon te vragen. Zij heb ben minister Drces om een onder houd verzocht, ten einde te spreken over hun moeilijkheden in verband met bonnentekorten. xHet is de laatste tyd voor gekomen, dat schilderijen te koop werden aange boden, welke voorzien waren van de signatuur Van Meegeren. Bij onder zoek kwam vast te staan, dat deze schilderijen geen werk waren van H. van Meegeren. x— De broodprijs in Haarlem e.o. is met 2ct. p. brood van 800 gr. verlaagd. xDe kustvisser IJm. 316 „Kralingen" bracht in IJm.'n steur van 55 kilo aan, die niet min der dan f 231 opbracht. xEr heeft zich een commissie gevormd, welke het nagelaten werk van talentvolle, in het verzet omgekomen, jonge schrij vers en andere kunstenaars wil ver zamelen. xOngeveer 500 Britse onderdanen, die van plan waren hun vacantie in Tsjechoslowakije en Joego slavië door te brengen, zullen van de Britse autoriteiten de mededeling ontvangen, dat zy geen passen voor deze landen zullen krijgen. xVol gens geruchten zouden de ministers van financiën der vijf Brussellanden het scheppen van een gemeenschappe- lyke valuta overwegen, waarby aan vankelijk de nationale valuta welis waar blyven bestaan, maar in elk land een vastgestelde koers zou gelden. x De communisten in W-Duitsl. heb ben 'n centr. bestuur voor de drie zo nes gekozen. Het hoofdkwartier zal vermoedelijk in Frankfort gevestigd worden. x— Joegoslavië heeft de diensttijd voor soldaten teruggebracht van drie op twee jaar. Zowel de prijzen van het in Neder land vervaardigde als van het geïm porteerde behangselpapier zullen met ingang van 1 Mei a.s. aan een nieuwe regeling gebonden zyn. Voor zover hier te lande vervaardigd, moet 65% 'van het behangselpapier in een aantal prysklassen worden geleverd oplopend tot ten hoogste f 1.30 per rol. Verge leken met de tot voor kort gevraagde prijzen en mede in verband met de toenemende concurrentie op dit ge bied, betekendt deze prijsregeling een aanzienlyke verlaging. Naar wij uit zeer betrouwbare bronnen vernemen zijn de kansen zeer groot, dat inderdaad de zetel voor Europa van de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling gevestigd -al worden te Amsterdam. 41) 42) „Stik!" riep de Rat. „O, ik weet zeker, dat ik er weer van dromen zal," zei mevrouw Jaarsma. „Heeft U die arme dokter nu al losgelaten? Wat een vreselijke vergissing! 't Moet je maar overkomen. Ik vind, dat U wel erg lichtvaardig te werk is gegaan, meneerhmik weet eigenlijk niet eens hoe U heet. Enfin, dat doet er niet toe. Zult U er nu voor zorgen, dat de dokter zo spoedig mogelijk vrijgelaten wordt? Ik moet hem consulteren over mijn lever. Wilt U zo vriendelijk zijn mijn groeten aan Uw lieve ouders over te brengen, mijnheer Beekman?" Ze verwaardigde zich niet de commissaris te groeten en gaf de hoofd inspecteur, die beleefd de deur voor haar openhield, een afgemeten knikje. Commissaris Vonkenberg veegde voor de derde maal zijn voorhoofd af. „In 't zweet Uws aanschijns zult gij Uw brood verdienen," zei hij sarcas tisch. „Maar we zijn een grote stap verder," zei de hoofdinspecteur tevreden. „Zou U nu maar niet bekennen, meneer Harting?" „Wacht even," zei de commissaris. „Getuige Van der Jacht hebben we hier niet meer nodig, geloof ik. U krijgt bericht wanneer U het proces-verbaal moet tekenen. Goeden middag." „Goeden middag, heren," zei de kellner onderdanig. De hoofdinspecteur knikte en wendde zich opnieuw tot de verdachte, zodra de deur achter de kellner gesloten was. „Laten we nu eens uit een ander vaatje tappen," zei hij. „Wat deed U 's avonds een half uur voor de moord in het huis waar Uw neef was?" De Rat richtte zyn knipperende oogjes op de heer Cornelissen. „Ik ben er niet geweest, inspecteur. Dat moét een vergissing zijn." „We zullen 'm opsluiten!" riep de commissaris bars. „Een paar dagen water en brood is de beste medicijn voor het geheugen." „Neen, neen!" schreeuwde de Rat. De commissaris drukte op het knopje en de brigadier deed de deur open. „Neem dit heerschap mee," zei de commissaris, „en als je vanavond vergeet om hem eten te brengen, zal ik er geen drukte over maken." „Best, meneer," zei de brigadier. „Heeft U ons misschien nog wat te vertellen?" vroeg de hoofdinspecteur. „Natuurlijk!" riep de Rat. „Ik wil de beste advocaat, die er te krygen is en ik ben niet van plan een woord tc zeggen voor ik met mijn raadsman heb gesproken." „Dat is Uw goed recht," zei de hoofdinspecteur. Hij gaf een wenk aan de brigadier, die de verdachte een handboei om de rechter pols sloeg en het opgewonden mannetje vlug met zich in de gang trok. „Een goede vangst, meneer Beekman," zei de hoofdinspecteur, toen de deur achter de arrestant gesloten was. Commissaris Vonkenberg tikte in gedachten met zijn potlood op de schrijf- laie.. ..Ongetwyfeld," zei hy. „Er is iets met hem, dat zeker de moeite van he* onderzoek waard is, maar ik ben er niet helemaal zeker van, dat we nu de rechte man te pakken hebben. Enfin, we zijn in elk geval weer een stapje verder gekomen." HOOFDSTUK XII. „Laat hem lopen". Toen inspecteur Beekman aan de achterzijde het gebouw van „Het Nieuws blad" binnen ging, bleef hjj een ogenblik gefascineerd naar de drukte van het bedrijf kijken. De rotatiepersen waren in volle werking. Zij leken op scheepsmachines, waarbij mannen in blauwe overalls langs ijzeren ladders naar verschillende verdiepingen konden klimmen. Kamraderen grepen overal in elkaar, cylinders draaiden en brede rollen wentelden om hun assen en schoven tegelijkertijd langs elkaar om de inkt uit de zwarte bakken zo gelijkmatig mogelijk te verdelen eer die met de courantenvormen in aanraking zou komen."" Brede papierlinten liepen door het mechanisme. Ze werden afgewikkeld van reus achtige rollen, die achter aan de machine hingen en kwamen, na bedrukt te zijn uit alle etages in trechtervorm aan de voorkant der machine te voor schijn. Ze werden door wentelende messen op maat gesnelen en in een appa raat dubbel gevouwen, waarna ze als afgewerkte kranten op een transport band werden geschoven. Vandaar werden ze naar de expeditie gevoerd waar vlugge handen ze in ontvangst namen en naar de gereedstaande auto's brach ten, die op het punt stonden ze naar de agentschappen in alle delen van het land te vervoeren. Mannen en vrouwen wachtten op de stadeditle, die aan de huizen der abonné's bezorgd moest worden. Ze keken met ogen, die weinig zagen naar de machines en hadden hier en daar uit verveling een clubje ge vormd, dat in afwachting van de distributie een kaartje legde. Het lawaai van de peréen was zo groot, dat de inspecteur zich bijna niet verstaanbaar kon maken. Hy schreeuwde wat'In het oor van een man in een blauwe kiel, die met een oliespuit om het mechanisme liep en werd naar de stype-afdeling verwezen waar gesmolten lood in de matryzen werd gegoten. Vandaar belandde hij bij de pragmachine, die de matrijzen met grote kracht op de loden vormen druk ten, wandelde langs lange rijen zetmachines, die rikketikkend hun letter- matrysjes lieten vallen en kwam via een rustige handzettery in 'n kantoortje, waar een man in een stofjas hem naar boven verwees. Over trappen en gangen, langs lokalen waar heren in hemdsmouwen achter hun bureaux zaten en meisjes, die nauwelijks opkeken haar schryfmachines bewerkten, vond hij de portiersloge waar een man met een bies van gouddraad om de rand van zrjn kraag een kop thee zat te drinken en hem, op zijn vraag naar de heer Van den Berg, in een spreekkamer liet, waarvan de deur weer achter hem werd gesloten. Enkele ogenblikken later stond zijn oude vriend voor hem. „Een bof, dat je me treft," zei hy. „Ik was juist van plan de stad in te gaan." ,Leo, de onvindbare," declameerde de inspecteur glimlachend. „Je hebt wel een eigenaardige weg gezocht om hier binnen te komen," xei de reporter, „maar politiemensen willen nu eenmaal achter de schermen kijken en misschien zul je nu wel tot de conclusies komen, dat we 't hier allemachtig druk hebben." „Laat ik je dan niet storen," zei de inspecteur opstaande, maar de verslag gever drukte hem haastig op zijn stoel. „Je kent toch het spreekwoord," zei hy, „van de goede vrienden, die altijd te laat, maar nooit te vroeg komen, hoewel" hy keek op zijn horloge „als je een kwartiertje eerder was gearriveerd, had ik het grote nieuws, dat je me natuurlijk komt brengen, nog net in de stadseditie kunnen meenemen. Wat is er aan de hand, Henk? Heeft je Rotterdamse vriend misschien be- •kend? Je hebt toch zeker nog geen van onze concurrenten gesproken?" „Ben je vrij, Leo?" „Natuurlijk, als je wat bijzonder voor me hebt. Een ogenblik, dan zal ik even op Binnenland laten weten, dat ik weg ga. We kunnen een biertje in Oe Poort nemen." (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 8980 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2874 Postgiro 187294 Directeur: J. Bylsma Een gr-"t aantal genodigde: onder de burgemeester van dam, mr. Arn. J. d'Ailly, luit G. E. L. Helfrich en de consul exposerende landen waren dag in de stemmig met bi vlaggen versierde grote zaai RAI-gebouw te Amsterdam meid. toen de minister van en Waterstaat, ir. H. Vos, d< stelling officieel opende. In zijn openingsrede zeide ter: „Het0verheugt my dit gro thans gevuld te zien met tent de verkeersmiddelen. Na de reddering gedurende de oorlog productiepeil gedaald tot 45 1988. In het laatste kwartaal overschreed dit peil de vooi productie weer en in het 1948 werd dit gehandhaafd. D! nog opgevoerd moeten word met 20 tot 25 pet. om tot een ke nationale economie te kon inschakeling van iet verkeer zeer belangrijk.' Ook door de ningnood en de bevolkingsgroei verkeersbehoeften gestegen, daarnaast het goederenverkeer la weg een grote ontwikkeling gemaakt." VEEL Dadelijk na de opening van automobiel-tentoonstelling liet te hal vol met belangstellen zich reeds vóór twee uur in het gebouw hadden opgesteld De eerste schreden werden gericht naar de stands van Amerikaanse, Engelse, Fra liaanse en Tsjechische firma De prachtige wagens, die poseerd zyn spreken wel het de verbeelding van de leek. Frazer, die alleen als geschc onze grenzen kan passeren, baker, Chrysler, Packard, Juvaquatre, Daimler, Lanncia tra doen de adspirant-autobez kebaarden. Maar als men da; zen hoort, beseft men wel, wagen te bezitten in ons dev landje voorlopig een schone Neen, dan gaat men liever de kleinere wagens als de nault en Julien en de Duitse gens, waarvan vooral de laatste Sinds staken arbeiders steenfabr Oude- pingedam schoten wegens het feit, dat hun mening, recht hebben toeslag en deze niet ontvir Tegen de kantoorhouder vi te Zuidwolde (Gr.) is pro opgemaakt, omdat hy zich tig een postwissel van duizE had toegeëigend. Genoemde ris is in de uitoefening van zaamheden geschorst. x voer van gezinnen door de Indië, in het kader van de eniging' vindt nog steeds De KLM-Constellation PH naar Batavia vertrok, had en 13 kinderen aan boord, resp. moeders. xBij te Sas van Gent werden deren opgegraven afkomstig walvis. Het dier moet onge' lang geweest zijn. xIn kerken in Rome werd een gehouden op de derde stei Mussolini. Edda Ciano, dochter, en de vrouw van Vitorio, woonden een der xHet Amerikaanse derschip Rendova (10.000 hoogte van Istanboel voor gaan. Aan boord bevinden leidingsvliegtuigen voor leverd in het kader van kaanse hulpprogram. De tot% Mei in de Turkse wijl twee Zusterschepen op I Juli te Istanboel verwacl xDe plaatsvervangende bers van Berlijn hebben gehouden van veertien u gelse vertegenwoordiger Russen onder meer, dat ze ting van de nieuwe natio cratische partij een herlevir nazisme bevorderen. De viel zijn Engelse collega by na Borg, echtgenote van in de automobielindustrie heeft het leven geschonken vierling, waarvan echter en een meisje reeds zyn x De Belgische Kamer het paot van Brussel met stemmen. xAmerika v te van het landleger op die van de zeemacht op en die van de luchtmacht man brengen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6