minister vos opent de 27e rai. Vluchtende Belg bij Goes achterhaald Is Washington egoïstisch DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vele bezoékers op eerste dag NIEUWE BRANDSTOFBONNEN Gouden medaille voor minister in 't Veld Vliegongeluk in België Jongeman uit trein gevallen Republikeins protest te Lake Success DÉFILÉ voor Prinses Juliana in stromende regen Koningin dankt voor Marshall-hulp WEERBERICHT BavreescL minnaar sprong het raam uit Millioen radiotoestel-bezitters BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma Zaterdag l M« 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145s*e No. 103 ALKMAARSCHE COÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: J.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broeraen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Een gi t aantal genodigden, waar onder de burgemeester van Amster dam, mr. Ara. J. d'Ailly, luit-admiraal C. E. L. Helfrich en de consuls van de exposerende landen waren gistermid dag in de stemmig met bloemen en vlaggen versierde grote zaal van het RAI-gebouw te Amsterdam verza meld. toen de minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, de tentoon stelling officieel opende. In zijn openingsrede zeide de minis ter: „Het verheugt mij dit grote gebouw thans gevuld te zien met tentoongestel de verkeersmiddelen. Na de grote ont reddering gedurende de oorlog was het productiepeil gedaald tot 45 pet. van 1938. In het laatste kwartaal van 1947 overschreed dit peil de vooroorlogse productie weer en in het begin van 1948 werd dit gehandhaafd. Dit peil zal nog opgevoerd moeten worden, zeker met 20 tot 25 pet. om tot een behoorlij ke nationale economie te komen en de inschakeling van iet verkeer is daarbij zeer belangrijk: Ook door de grote wo ningnood en de bevolkingsgroei' zijn de verkeersbehoeften gestegen, terwijl daarnaast het goederenverkeer langs de weg een grote ontwikkeling heeft door gemaakt." VEEL PUBLIEK. Dadelijk na de opening van de RAI- automobiel-tentoonstelling lien de gro te hal vol met belangstellenden, die zich reeds vóór twee uur in que voor het gebouw hadden opgesteld. De eerste schreden werden meestal gericht naar de stands van de grote Amerikaanse, Engelse, Franse, Ita liaanse en Tsjechische firma's. De prachtige wagens, die hier geëx poseerd zijn spreken wel het meest tot de verbeelding van de leek. De Kaiser- Frazer, die alleen als geschenkzending onze grenzen kan passeren, de Studie baker, Chrysler, Packard, Delahaye, Juvaquatre, Daimler, Lanncia en Ta- tra doen de adspirant-autobezitters lik kebaarden. Maar als men dan de prij zen hoort, beseft men wel, dat zo'n wagen te bezitten in ons deviezenarme landje voorlopig een schone droom is. Neen, dan gaat men liever kijken bij de kleinere wagens als de Franse Re nault en Julien en de Duitse volwswa- gens, waarvan vooral de laatste zich AN NABIJ EN VERRE Sinds enige dagen staken de fabrieks arbeiders van bak- steenfabrieken te Oude-Pekela, Ap- pingedam en Win schoten wegens het feit, dat zij, naar hun mening, recht hebben op 5 pet. toeslag en deze niet ontvingen. x Tegen de kantoorhouder van de PTT te Zuidwolde (Gr.) is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich onrechtma tig een postwissel van duizend gulden had toegeëigend. Genoemde functiona ris is in de uitoefening van zijn werk zaamheden geschorst. xHet" ver voer van gezinnen door de lucht naar Indië, in het kader van de gezinsher eniging vindt nog steeds voortgang. De KLM-Constellation PH-TDB, die naar Batavia vertrok, had 21 baby's en 13 kinderen aan boord, behalve de resp. moeders. xBij graafwerken te Sas van Gent werden enkele been deren opgegraven afkomstig van een walvis. Het dier moet ongeveer 6 m. lang geweest zijn. xIn zes grote kerken in Rome werd een gedenkmis gehouden op de derde sterfdag van Mussolini. Edda Ciano, Mussolini's dochter, en de vrouw van zijn zoon Vitorio, woonden een der diensten bij. xHet Amerikaanse vliegtuigmoe- Herschip Rendova (10.000 ton) is ter hoogte van Istanboel voor anker ge gaan. Aan boord bevinden zich 90 op leidingsvliegtuigen voor Turkije, ge leverd in het kader van het Ameri kaanse hulpprogram. De Rendova blijft tot '4 Mei in de Turkse wateren, ter wijl twee Zusterschepen op 15 Mei en 1 Juli te Istanboel verwacht worden. xDe plaatsvervangende bevelheb bers van Berlijn hebben een zitting gehouden van veertien uur. De En gelse vertegenwoordiger verweet de Russen onder meer, dat ze met toela ting van de nieuwe nationaal-demo- cratische partij een herleving van het nazisme bevorderen. De Amerikaan viel zijn Engelse collega bij. xAn na Borg, echtgenote van een arbeider in de automobielindustrie te Detroit, heeft het leven geschonken aan een vierling, ^waarvan echter een jongen en een meisje reeds zijn gestorven. x —De Belgische Kamer ratificeerde het pact van Brussel met 150 tegen 21 stemmen. xAmerika wil de sterk te van het landleger op 790.000 man. die van de zeemacht op 552.000 man en die van de luchtmacht op 453.000 man brengen. in een buitengewoon grote belangstel ling mag verheugen. De technici, voor wie het geschitter van de personenwagens geen aantrek kingskracht schijnt te hebben, gaan eerst naar de afdeling bedrijfsauto's. Zij bewegen zich het liefst tussen Chassis en motoren, laten zich door de standhouders voorlichten en brengen uren in deze afdeling zoek, Ook in de naaste omgeving van het RAI-gebouw heerst weer de drukte die we ons van vóór de oorlog herinneren. Een legertje verkeersagenten leidt het verkeer, waarvoor een speciale rege ling is vastgestld. De honderden auto's van bezoekers parkeren of op het par keerterrein van de RAI, of in de nabu rige straten en het zien van de vele autotypes uit. de laatste 15 jaren moet voor de voorbijganger wel een aan sporing zijn om ook eens een kijkje op de auoshow te gaan nemen. Nu de distributiediensten de uitrei king van de nieuwe brandstoffenkaar- ten TA 806 nagenoëg hebben beëin digd, is besloten met ingang van 3 Mei a.s. de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig te verklaren. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, in ieder ge val vóór 15 Mei a.s. bij een leveran cier worden ingeleverd. Met nadruk wordt er aiogmaals op gewezen, dat van enige verruiming in de voorziening met anthraciet geen sprake is. Teneinde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt, enigs zins te verminderen, zullen van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriketten en koolslik worden verkocht zonder afgifte van de distributiebonnen kunnen worden verkocht. Het ligt in het voornemen bij de verdeling van de bonvrije bruin koolbriketten zoveel mogelijk reke ning te houden met de normale afzet gebieden van bonvrije turf en koolslik. In de Donderdag gehouden vergade ring van de Zaandamse gemeenteraad deelde de loco-burgemeester, de heer M. Plooyer, mede, dat B. en W. be sloten hebben als dank voor al het geen hij voor de gemeente Zqandam heeft gedaan aan mr. dr. J. in 't Veld de gouden medaille van de stad met de daarbij behorende oorkonde aan te bieden. Het spel met de dood Toen de 20-jarige W. Pijnenburg uit Deurne bij werkzaamheden te Suste- ren een pantservuist had gevonden, wilde hij deze demonteren. Het ge volg was hiervan eChter, dat het pro jectiel uit elkaar sprong. Een scherf trof de jongeman in de hartstreek, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Kinderen stichten 1 350 brandjes per jaar Ter gelegenheid van de Nationale Brandweertentoonstelling, welke onder auspiciën v. d. Ned. Verg. van Brandweercommandanten van 14 t.m. 31 Mei a.s. in de Houtrust- hallen te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, vestigt het brand weerbureau van 't ministerie van Binnenlandse Zaken er de aan dacht op, dat hier te lande in de jaren 1946 en 1947 ongeveer 15 van het totaal aantal branden was toe te schrijven aan het spe len met vuur en lucifers door kinderen. Bij een jaarlijks totaal van 9000 branden, betekent dit dat 1350 branden per jaar zijn te wijten aan het roekeloos en on doordacht spel van kinderen. Er is een plan gerijpt, om de leer lingen van de hoogste school klassen hier over een opstel te laten maken. De beste opstellen zullen dan bekroond worden met een boek. Gistermorgen is een Spitfire van 't militaire vliegveld Florennes, die voor een proefvlucht opsteeg, even na de start neergestort op een van de ba rakken van het vliegveld. De piloot is waarschijnlijk onmid dellijk gedood. De barakken vatten vlam, waarbij drie militairen licht ge wond werden. Er is een onderzoek ingesteld en volgens de eerste inlichtingen schijnt het ongeluk aan een motordefect na de start, te wijten te zijn. Donderdag is onder de gemeente Rijswijk (Z.-H.) langs de spoorbaan RotterdamDen Haag het stoffelijk overschot van een jongeman aange troffen. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat het slachtoffer de 17- jarige L. J. Heinsbroek uit Schiedam is. Hij was met de trein van 7.51 uit zijn woonplaats vertrokken en had staanplaats genomen in de postwagen in een gangetje, dat naar de uitgang leidt. Het staat thans vast, dat hij zich daar alleen bevond. Toen de trein in Den Haag stopte, trof een passagier in het gangetje de tas van het slacht offer aan, terwijl de deur openstond. Langs de spoorbaan was uit droge plekken in het grind duidelijk waar te nemen waar de jongeman, die nog en kele meters door 4e trein is meege sleurd, uit de trein is gevallen. Vol gens de politie te Rijswijk is van mis drijf niets gebleken. De jongeman was werkzaam bij de PTT te 's-Graven- hage. De New York Times meldt uit Lake Success, dat de afgevaardigden van de republiek in Lake Success, Palar en Pasekien informeel een beroep op de Veiligheidsraad hebben gedaan om di rect een onderzoek te doen instellen naar de schendingen van de Renville- overeenkomst, die de Nederlanders volgens hen hebben begaan. In steeds sterker stromen daalde de regen neer op de hoofden van de dui zenden, 'die gistermiddag over de grintpaden om het Paleis Soestdijk dé- fileerden, waar H. K. H. Prinses Ju liana in de huiselijke kring haar 39- ste verjaardag vierde. Ondanks dit waterballet, dat tegen half drie zeer hevig werd, waren de treden van het bordes spoedig geheel onzichtbaar ge worden onder de duizenden tulpen seringen en irissen, die de defilerende ouderen en kinderen daar deponeer den. Tezamen met haar Koninklijke moe der, Prins Bernhard en haar vier kin deren sloeg Prinses Juliana de onver- moeibaren, die de regen blijkbaar niet deren kon, van achter de grote ven sters van haar Paleis gade. Ook het kleinste prinsesje, Marijke, mocht ge nieten van dit eerbetoon, dat haar moe der werd gebracht. Een uur lang duurde het défilé, in voortstromende regen, Wij vernamen nog, dat het verjaar dagscadeau, dat de prinsesjes aan haar moeder hebben aangeboden, bestaat uit eigenhandig geboetseerde beeldjes. President Truman heeft Dinsdag de volgende boodschap van Koningin Wilhelmina ontvangen: „Bij aankomst van de eerste lading Amerikaanse tarwe in het kader van het plan-Marshall met de „Noordam" zou ik U persoonlijk, mijnheer de pre sident, en het Amerikaanse volk mijn diepgevoelde dank willen betuigen voor de edelmoedigheid, waarmgde op zulk een schitterende wijze wordt bij gedragen tot het herstel van mijn land en van geheel Europa. Ik wens U te verzekeren, dat Nederland zijn vol ledige steun aan de uitvoering van het herstelprogram voor Europa zal geven". De schooMandverzorging Naar het ANP verneemt, wordt er van overheidswege ernstig naar ge streefd om het tot stand komen van een algehele schooltandverzorging te bevorderen. Een organisatieplan en *n wettelijke regeling zijn reeds, in voor bereiding. Waar de belangstelling voor dit, ten behoeve van de tandheelkundige ver zorging voor ons volk zo noodzakelijk werk, aanwezig is en het voorberei dende werk reeds zover is gevorderd, dat een sqhooltandverzorgingsdienst op gericht kan worden, is nu reeds de mogelijkheid aanwezig daartoe over te gaan. Weersverwachting geldig tot he denavond: KOUDE OCHTEND. Wisselend bewolkt met vooral aan de kust nog enkele buien. Zwakke tot matige wind overwegend uit Noordelijke richtingen. Koude ochtend; overigens dezelfde tem peratuur als gisteren. Luxemburger Golcjschmidt aan de kop Ook gisteren werden in de Ronde van Nederland twee etappes gereden. De eerste van Eindhoven over Tilburg, Breda en Bergen op Zoom naar Vlis- singen (162 km) en 3 uur later startte men voor de 8e etappe, nadat renners en volgers per boot over de Wester- Schelde zijn gezet van Breskens naar Hulst (ongeveer 70 km) Van Eindhoven naar Breda heeft't vrij wel aan een stuk door geregend en het was een alles behalve fleurig troepje, dat, doorweekt tot op het gebeente in weerwil van de jasjes van plastic en de laag krantenpapier op borst en rug de grote weg op peddelde. De Belg Didden maakte van het ge brek aan animo bij de anderen gebruik om zijn slag te slaan. Meteen na de start werkte hij zich naar voren en nauwelijks waren de buitenwijken van Eindhoven achter de rug of hij spurtte zich los tilt het hoofdpeleton, dat niet reageerde. In korte tijd had hij 500 m voorsprong en stug doorrijdend, met regelmatige pedaaltrap alsof regen en tegenwind juist een kolfje naar zijn hand waren, kwam hij als eerste Til burg binnen, waar het fabrieksperso- neel, dat tot half tien vrij had gekregen, hem nog net kon zien passeren. Bij het dierenpark, enkele kilometers voorbij Tilburg, hebben wij het tijdsverschil opgenomen: Didden was toen 3 min. 35 sec. op de hoofdgroep uitgelopen. In Breda, waar men om 10 uur 5 aan kwam, was zijn voorsprong uitgegroeid tot 5 min. De belangstelling was overweldigend, de renners werden uitbundig toege juicht. Alle fabrieken haddefl hun per soneel een uur vrijaf gegeven om de wielerkaravaan te kunnen bekijken. Bij Wouw, enkele kilometers vóór Bergen op Zoom, was de positie als volgt: Aan de kop Didden, op 4 min. 45 sec. de Ruiter, Stuyts, de Korver en Van Nek. Op 200 m Tallieu, Van Gel- dern, Poels, Vooren, Verpoorten, Goid- schmit, Schellingerhoudt, Kirchen, Ro giers, Motke, Van Beek, Goutorbe, Van den Zande, Diderich, Sijen, Loos en de drager van de oranje trui Bakker. Tus sen Wouw en Bergen op Zoom kreeg Bakker een inzinking en verloor con tact met de groep Tallieu. Intussen maakte de groep-Tallieu ernst met de achtervolging. Even voor Gees was Didden'g voorsprong tot 2l/2 minuut geslonken en toen gaf hij zijn poging op. Desondanks werd hij win naar, gevolgd door 2. Tallieu (België- B>. 3. Poels (België B), 4. Louviot (Frankrijk), 5.' De Korver (Zuid-Hol land), 6. Vooren (Zaanstreek); 7. Ro giers (België A); 8. Goutorbe (Frank rijk); 9. Van Beek (Zaanstreek). De inzinking en de pech, die Bak ker achtervolgden, waren oorzaak, dat Goldschmitt (Luxemburg) na de ze etappe de oranje leiderstrui mocht aantrekken. ACHTSTE ETAPPE: VLISSINGEN—HULST. Na de etappe EindhovenVlissingen waren er nog maar 58 renners in de course. De Limburgse heuvels en de kille zuidwester hebben heel wat slachtoffers gemaakt in twee dagen, vooral onder de buitenlanders. Er zijn op dit moment nog 2 Fransen en 2 Italianen in de ronde, 4 Zwitsers en 5 Luxemburgers. De zes panjaarden zijn allen uitgevallen. Deze achtste etappe zou volgens de oorspronkelijke opzet in ploegen tegen het uurwerk worden ge reden, maar diverse technische moei lijkheden noopten de organisatoren te elfder ure de start gezamenlijk te doen plaats vinden. Te IJzendijke, 38 km voor het eindpunt waren Clemens en Van Geldern los, niet een voorsprong van minstens 1 km, maar ofschoon zij er op de bochtige en hobbelige klinker weg voortdurend een vaartje van tegen de 40 km inhielden, waarbij Van Gel dern, die uit deze streek komt, luide werd aangemoedigd liep het peleton toch langzaam op, hem in. Het etappeklassement van de achtste etappe VlissingenHulst luidt: 1. Poels (België) 2.06.30; 2. Francken (Noord- Brabant B); 7. Tarchini (Zwitserland); 4. Tallieu (België); 5. de Best (Noord- Holland) allen zelfde tijd; 6. De Ruiter (Zuid-HoUand) 2.06.35; 7. Croci Torti (Zwitserland) zelfde tijd; 8. Syen (Lim burg) 2.7.40; 9. Smit (Noord-Holland zelfde tijd; 10. Rogierg (België) zelfde tijd; 11. ex aequo een groep w.o. Voo ren (Zaanstreek), Van Beek (Zaan streek), Kuilman (Zaanstreek), Gold- schmidt (Lux.), Bakker (Zaanstreek) en de Korver (Zuid-Holland). Na de 8ste etappe VlissingenHulst luidt het algemeen klassement: 1. Gold- schmidt (Lux.) 33.46.39; 2. Rogiers (Bel gië) 33.48.31; 3. Vooren (Zaanstreek) 33.48.32; 4. Poels (België B) 33.50.05; 5. de Korver (Zuid-Holland) 33.50.38; 6. Van Beek (Zaanstreek) 33.52.40; 7. De Ruiter (Zuid-Holland) 33.53.57; 8. Bak- kei (Zaanstreek) 33.54.48; 9. Kirchen (Luk.) 83.503)4. In het veilinggebouw te Poeldijk heeft de symbolische overdracht plaats gevonden van de groenten, die door de samenwerkende in stanties aan de Olympische deel nemers zijn aangeboden. Tijdens de overdracht door Lt. Kol. Schoonenberg Mortagne aan Lord Burghley, pres. van het organisa tiecomité der Olympische Spelen. Het: was met gemengde gevoelens, dat de inbreker F. H. S. na 28 maan den de gevangenis te Rotterdam ver liet en. zich huiswaarts begaf. Hij had n.l. bij geruchte vernomen, dat zijn ega zich gedurende de maanden van zijn gedwongen afwezigheid met een ander had getroost. Zijn vermoedens bleken maar al te waar. Juist wilde hij de deur van zijn woning binnen stappen of zijn plaatsvervanger verliet toevallig het huis. S. verzocht zijn ri vaal, de 30-jarige bakker P. J. W. nog even boven te komen en wel zo Ringend en vastberaden, dat de bak ker het raadzaam achtte aan dit ver zoek gevolg te geven. Boven gekomen werd zijn angst zo groet, dat hij, zon der zich te bedenken uit het raam sprong en in de vier meter lager gele gen tuin terecht kwam, hetgeen hem 'n gebroken enkel en een vleeswond be zorgde. Meer dan 20.000 Nederlanders deden in April bij de PTT aangifte in het be zit te zijn gekomen van een radiotoe stel. Onder deze 20.000 was er een zeer bijzondere: de millioenste toestelbezit- ter. Deze, de banketbakker Leo Mul ders uit Heerlen, die 2 jaar geleden een radiotoestel bestelde, dit dezer dagen kfeeg afgeleverd en zulks als een plichtsgetrouw burger onmiddellijk bij de PTT meldde, «vas gisteren de gast in de radiostad. Het bestuur der federatie van om roepverenigingen, gevormd door AVRO, KRO, VARA en NCRV bood hem bij monde van de heer G. de Clerq een geschenk onder couvert aan, bestaande uit de aanschaffingskosten van zijn radiotoestel. Weer nieuws van het smokkelfront Na een vrij langdurige rustperiode heeft West-Brabant weer enige acti viteit aan het smokkelfront gekend in de nacht van Woensdag op Donder dag, de laatste keer, dat een pantser wagen in 't bedreigde gebied werd ge signaleerd heeft men niet kunnen na gaan of de wagen naar België is te ruggekeerd. Nu heeft men niet kunnen vaststellen of de wagen uit België ons land is komen binnenrijden. Het zou mogelijk zijn, dat een en ander verband houdt met elkaar. In elk geval is ont dekt, dat de wagen op een verlaten post nahij Huibergen in de bossen een paar slagbomen voor zich vond. De chauffeur aarzelde geen ogenblik en reed ze in splinters. Verkiezingen lien dagen eerder Naar in politieke kringen verluidt, heeft de regering in ernstige overwe ging genomen de verkiezingen, die te gen 7 Juli zouden worden uitgeschre ven, zo mogelijk tien dagen te ver vroegen, zulks met' hPt oog op het feit, dat te veel personen wegens vacantie buiten hun woonplaats zouden vertoe ven op de verkiezingsdag. VLIEGONGELUK BIJ AVIGNON In Zuid-Frankrijk, nabij Avignon, is een vliegtuig ,van de Britse lucht macht verongelukt, waarbij volgens tot dusver ingekomen beriohten negen personen om het leven stjn gekomen. ALOM IN DEN LANDE is een actiever beweging der politieke partijen gaan de. Dezer dagen vonden wij zelfs weer een met politieke leuzen volgedrukt pamflet in de brievenbus. Daarop la zen wij een leuze, waarmede men de gemoederen tracht op te zwepen en die toch uit de aard der zaak kant noch wal raakt: „Tegen het Marshall-Plan der armoede". Wij vinden het jammer, dat de auteurs van deze leuze van zulk een schromelijk gebrek aan inzicht blijk geven. Of houden zjj zich maar zo? Och wij weten zo lr qzamerhand wel met welke verdachtmakingen dit Marshall Plan is tegemoet getreden, ,,'t Is im mers niet oir ons te helpen. De Ver. Staten moeten dit Plan wel doorzetten. Zo niet, zij zouden er zelf onder door gaan!" Hoe anders zijn de feiten. Finantiele experts te New York hebben vastge steld, dat hetgeen voor uitvoer uit de Ver. Staten zal worden bestemd slechts een uiterst klein procent is van de to tale productie: staalproducten 5 pet., hout 2,5 pet., steenkool 5 pet., land bouwmachines 10 pet. Dit laatste cijfer weorlegt o.a. volkomen het z.g. egoïsme van Washington. De uitvoer van machi- neriën en materiaal zal in de Ver. -Sta ten sterk voelbaar worden, daar de bin nenlandse behoefte het aanbod verre overtreft. Een ander voorbeeld: Het aantal te leveren goederenwagens (15.000) staat gelijk met een productie van 6 weken. Zou dit Amerika moeten redden? Wel kan Europa door dit alles een onmis bare ruggesteun voor zijn herstel krij gen. De „Neue Zürcher Zeitung" van 27 April publiceerde enkele cijfers uit het belangrijke document: „Overzicht van de huidige economische positie van Europa en deszelfs vooruitzichten" uit gegeven door het secretariaat ,van de Europese commissie der Ver. Volkeren te Genève: Men heeft de economie van Europa (zonder Rusland) aan een onderzoek onderworpen en vastgesteld, dat de in dustriële productie (behalve in Duits land) in anderhalf jaar na de oorlog haar vroegere hoogte heeft bereikt. De opbrengst van landbouw etc. bleef ech ter in 1947 nog op 75 pet van die in 1938. Dit is des te erger, omdat de be volking in Europa (zonder R.) met 65 millioen zielen toenam gedurende de laatste twintig jaar. Bovendien is de invoer 10 pet. minder dan voorheen. Dit tekort in de levensmiddelenvoorziening betekent honger en ondervoeding voor millioenen mensen. Ook de inter-Europese handel ligt nog in een verstarring. Deze bereikte in 1947 slechts 56 pet. van 1938. Dit moet eveneens stijgen. Zo niet dan kan Europa zich noch herstellen noch vol doende self-supporting worden. De invoer in Europa bedraagt 108 te gen een uitvoer van 79. Dit alles heeft geleid tot een enorme stijging van het tekort op de Europese betalingsbalans. De schuld aan buiten-Europese landen bedroeg in 1947 in dollars berekend 7,B milliard. niT MAAKT grote veranderingen in Europa noodzakelijk. Als voornaam ste punten dienen te worden gezienr Ontwikkeling van de productie der z.g. zware industrie en daarmede hand in hand die der lichte industrie. Boven dien herleving van de inter-Europese handel. Economische samenwerking in Europa is noodzaak. Als dat niet wordt bereikt, zal dit werelddeel zijn econo misch deficit niet kunnen overwinnen. De Marshall hulp en de Marshall ge dachte, die dit reeds op de juiste wijze hebben gestimuleerd, is dus zeker geen gril van een aantal overzeese „kapita listen". Het is bewust gericht op een uiteindelijk herstel van deze landen in •ieder opzicht. Inderdaad toont het Marshall-Plan ons onze armoede. Doch zonder dit Plan zouden de Europese volkeren verval len tot de diepste ellende. Misschien is dit juist een kolfje naar de hand van de mensen, die eerdergenoemde leuzen lanceren, omdat zij in groeiende onte vredenheid mogelijkheden voor hun opgang zien.... Hopen wij slechts, dat zij dit wrede genoegen niet zullen smaken. AD INTERIM. -4 Cornells werd Cornelia Eén dezer dagen bracht de ooie vaar een bezoek aan een gezin in Vlissingen. Direct na het bezoek spoedde de gelukkige vader zich naar het stadhuis om daar melding te doen van de geboorte van zijn stamhouder en om de naam van de jongeling vast te doen leggen in de registers van de stad. Cor nells werd ingeschreven als jong ste Vlissinger, papa kreeg stam kaarten en andere distributiebe scheiden en vertelde aan iedere belangstellende, dat hij een zoon had gekregen. Maartoen papa thuis kwam trok de zuster een bedrukt ge zicht en vertelde, dat Cornelis eigenlijk geen Cornelis was, doch eenCornelia!! Bij nader inziens bleek namelijk, dat de ooievaar geen zoon, maar een dochter had bezorgd. 4

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1