een fijne 11 De Van Reenenbank en de Renbaan De Vroedschap vergadert VISSERS ZOEKEN BESTAAN IN GEESTMERAMBACHT ncert ilsavond- tdering t :niging teert I-Centrale Bergen. Een kwart eeuw geleden nam de heer J. van Reenen afscheid als burgemeester D.I.O. debuteert Schoencrême Wrijfwas Poets-extract Modeshow in het Sterkenhuis Pastoor D. J. E. Zurlohe f Alkmaarders horen" hun gong Langedijk Sanering voorkomt „overbevissing" ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN VLAGGEN De vrijwillige brandweer Sportprogramma zaterdag: Alkmaar, Sportpark, 6.30 DTSRK AFC, Tuitjehorn, 3.30 Jong Hollandia—Jong LSW, Noordschar- woude, 3.30 Jong Holland 2-Jong LSW 2. Zondag: LSW 1Vrone 1. Dirks horn 1 uur, Dirkshorn 2DTS 3. Dirks hom 3 uur, Dirkshorn 1DTS 2. Voor Moeder Nauta's Banketbakkerij Waar gingen de men heen? A.s. Maandag raadsvergadering JMQjeaondm Het spelen op de spoorbaan imaar wordt een herden- [ieraan wer- rerkkoor on- Pranger, het se B) onder verlenen hun iuy Wennin- en (viool) en irgel). Mede- irleend door onder direc- nger. gekozen pro- rkingsconcert ssende stem- ia's van de school uitge- j gisteren be- •ing plaats, weede klasse Abercrombie r, P. de Boer, Broersma, F, Flokstra, G. Jannie Groot, Slijkerman, enberg, Attie petter. erden bevor- (vw)Gré Goudsblom, gh, R. Hiem- jrt, F. Pronk, Rie Vink, J. lertja de Wit le 4e: J. Age- ■w), W. Buis, s, Ans Hou- F. Keus, H. ;en, K. Ploe- ddenhorst, N. e 5e: C. v. d. leels, S. Jon- egwater (vw) F. Narold, S. j ;n J. Wilkens. igenheid van C. H. Prinses ,e zaal van gebruikelijke g plaats van ireniging on- do heer G. it zowel een rg omdat de vereniging dat de bij- Lelijke wijze en huishou- eenmaal op oort, er was lie de heren nieuwe be- 1 er was het an secretaris een i dubbel an Mevrouw de ontspan- die allen te» visten te bie- ood, met pia- lamaties en :gd bij een in, werd tot verjaardag ardige wijze aal, die door 'gen en het een passend zodat allen en. op zijn tijd 1 Zo denkt maren Sport- over en dit (29 April ezellige club- Heemskerk. dat het or de repetitie- laten gaan, avond een kter. Mensen dig, Kieft en nog voor ge heel onbevre- e gaan. Eerst- stem en zijn e huisje in l voordracht pgstten veel toonde zijn bij de dansjes Behalve dat dol-komlsche >el genomen ivond, iag 2 Mei or- ter stede een mgst bestemd bnds, waaruit >gebouw Jjjan rtikelen wer- akt of bijeen- worden ver bij de attrac- in het bijzon- azar zeker de s bazar wordt Kruis-gebouw i op het einde nd: Zaterdag an 1418 uur, )THEKEN. ptheek Wanna t publiek zijn itheek wordt ïtdienst waar de mej. Gu ift Spreekon- id door mej. lat 1. Aan de hoofdingang van het wandelpad rondom de Hertenkamp staat een fraaie gladstenen bank. De voorkant er van draagt een beeltenis in brons van oud-burgemeester Jac. van Reenen, met aan weerszijden de wapens van Bergen en Van Reenen. De meesten uwer zal het niet be kend zijn, dat bank en relief beide een ontwerp waren van de bekende Bergense kunstenaar Tjipke Visser. Het is echter niet daarom, dat wij enige regels wijden aan dit, zo ver trouwde „meubelstuk" bij de Hertenkamp. Evenmin het feit, dat de zo goed gelijkende plaquette tijdens de bezetting door Gemeentewerken b(j voorbaat in bescherming werd genomen tegen Germaanse plunderaars, die er wellicht munitie van bad (jen willen maken. Het waren de lettertjes, uitgehouwen In de bank, die er ons plotseling bij deden stil staan. Immers draagt niet de vuirzjjde de volgende in scriptie? „Aan Burgemeester Jacob van Reenen" en de achterkant: „Geschenk van Bergen's Burgerij 16 April 1923". Twee mijlpalen in Bergen's jongste geschiedenis Aprl 1923 April 1948, dat Is juist 25 jaar geleden! Wij sloegen er de „Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld" op na en hetgeen w(j hier citeren is dus ook reeds een kwart eeuw historie. „Op 15 April 1923 legt burge meester J .van Reenen na 38-jarige plichtsvervulling, *zijn ambt als bur gemeester neer en wordt in zijn plaats benoemd mr. H. D. A. van Reenen (zjjn zoon). Een plechtig uur is het, als de gemeentenaren hun afgetreden burgemeester een huldeblijk aanbieden" (de stenen bank). „Op het terrein van Maasdam kwam men bijeen. Een stralende zon begun stigde de samenkomst, en het aantal mensen werd geschat op 2 a 3000. Een toespraak uit naam der gemeentena ren werd gehouden door de heer Van Riet, notaris alhier, waarna de bur gemeester dankte. Muziek van Ber gens' Harmonie (ook toen!) „en ver schillende zangkoren luisterden de middag op". 17 April werd de nieuw benoemde burgemeester feestelijk ingehaald en veel nijvere handen hadden het dorp versierd. In de vroege morgen reeds was met dit werk begonnen en het was waarlijk een wonder, dat in zo korte tijd zo veel smaakvol schoons aangebracht kon worden. Versierde borden met spreuken als „Hulde aan 't verleden, welkom aan de toekomst" en „Toen wij van uw vader scheidden, deed uw komst ons weer verblijden", toonden aan, dat in deze vrolijke en mooie hulde, tevens de dank lag voor hem, die de arbeid als burgervader neerlegde". Het ls aardig om hier te vermelden, dat C. F. Blankendaal te paard de zoon inhaalde, zoals hij dat jaren ge leden de vader en moeder deed, en dit „inhalen" vinden wij reeds zo aardig beschreven bij Studler van Surck. „Het eerste burgemeesterspaar werd op de weg van Alkmaar naar Bergen bij de scheipaal aldaar opgewacht, ter- I wijl het tegenwoordige burgemeesters- paar" (tegenwoordig d.w.z. in 1923) I „uit de tram stapte, waar zich allen I opgesteld hadden om hen te ontvan- gen. De vrouwen van Bergen boden mevrouw van ReenenVölter een ge schenk aan en wel hetzelfde relief in brons, dat op de bank prijkt," aldus lezen we in de tweede druk van dit aardige boekje, dat helaas uitver kocht is. 50 jaar geleden werd de renbaan aangelegd. Tempora mutandurmaar wat tellen 25 jaren in het leven van een Methusalem als de heer Jac. van Ree nen, die, hoewel bijkans 90 jaar, nog geregeld naar zijn werkplaats bij het Oude Hof trekt? De heer Van Reenen zal zich nog heel goed herinneren hoe hij voor 50 jaren, waar nu de Herten kamp is, in 1898 een Renbaan heeft aangelegd, welke zich uitstrekte van de (toen nog niet bestaande) Frln- sesselaan tot over de Komlaan. Waarom de Renbaan nu niet meer bestaat? Wel, in het begin brachten de paardenrennen heel wat vertier in Bergen, maar de belangstelling ver minderde aldra, toen het wedden er bij werd verboden. Het rennen is ge staakt en .in 1915 schonk de heer Van Reenen een gedeelte van het terrein aan de gemeente om er een herten kamp van te maken. De rest werd bouwterrein. Lanen en wegen werden aangelegd. Talrijke villa's verrezen en thans is bijna geen plekje meer onbe bouwd in of bij de voormalige Ren baan. Vroeger stonden hier in de buurt geen andere huizen dan de Oude Boerderij (een 25-tal jaren te rug dienst doende als school, later: Pension ,,'t Hoekje" geheten) en „Trijntjeshoeve". Omstreeks 1935 is dit vervallen hutje onbewoonbaar ver klaard en afgebroken na eerst nog enige tijd „onverklaarbaar bewoond" geweest te zijn door een paar artisten, die het nederige gevalletje „De Wol kenkrabber" hadden gedoopt! Thans staat er „De Nieuwe Hoeve". Het zijn niet veel sporen, die we terug vinden van de Renbaan. Waar de Renbaanlaan is, was eertijds de in gang van het langwerpige veld. Bij de Komlaan reden de paarden in de bocht om een aantal zware beuken, waarvan er nu nog drie over zijn. De aardigste herinnering is wel de windwijzer op het kort na 1915 ge bouwde huis aan de Komlaan tegen over de Hertenlaan (bewoond door wethouder Driessen). Duidelijk zien we het renpaardje met de jockey op zijn racekarretje er achter „Rasechte" Bergenaren van 60 jaar en ouder zullen over dit alles nog véél weten te vertellenveel meer dan wij hier deden! Er was grote belangstelling voor het eerste optreden in de Rustende Jager van de jonge gymnastiekvereniging „Door Inspanning Ontspanning". Kape laan Plouvier sprak een kort openings woord, waarin hij er op wees, hoe voor aanstaande figurên uit achter ons lig gende tijden veel aan sport deden ter versterking van hun persoonlijkheid, werk en idealen. Zo ook wil DIO de be oefening van de sport zien, aldus spr. Toen was de daad aan de turners en turnsters, die vrije oefeningen en oefe ningen aan brug, rek en ringen lieten zien, en luide werden toegejuicht. De turnoefeningen werden afgewisseld door zang, voordracht, toneel en dans, waar bij het dameszangkoortje o.l.v. de heer C. Molenaar zijn medewerking verleen de. Het was al lang niet vroeg meer, toen het wel wat overladen program ma werd besloten met „Nachtsproke" een cantate van Annie Franke. Alle medewerkenden kunnen met grote voldoening terugzien op deze eerste uitvoering. „Beier dan ooit" 57. „Waar is ie?" roept Pim. „Hij is vlak achter ons. Vlug! Voor uit laten we op de trapeze klimmen. Daar zal hij ons wel niet durven vol gen". En de drie honden klimmen achter elkaar op de touwladder. Het publiek kijkt geboeid toe. „Zo'n nummertje van dressuur heb ik* nog nooit meegemaakt zegt een toeschouwer tot de andere. 58. De toeschouwers zitten vastge nageld op hun plaatsen en kunnen hun ogen niet geloven. „Hoe is die directeur aan die exem plaren gekomen?" vraagt iemand aan zijn buurman. Ik dacht, dat dit circus geen tijgers had?" Ja, op die ag zouden Pim, Pam en Pom een antwoord kunnen geven. maarop het ogenblik hebben ze wel iets anders om aan te denken. Want de tijger staat al bij de onder ste sport van de touwladder. In de Donderdagavond onder voorzit terschap van burgemeester dr. W. Huy- gens gehouden openbare vergadering van de Raad kwam allereerst aan de orde een tiental eingekomen stukken. De meeste werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. Aan de Rijkstuin bouwschool te Hoorn kende de Raad een jaarlijkse subsidie toe iq de exploi tatie van proeftuinen, groot f 30. De Merelhof. Met de voorstellen tot aankoop van diverse percelen grond van de heer Jb. van Reenen, in verband met de plannen tot stichting van een tehuis voor ouden van dagen kon de Raad zich verenigen Vreemdelingen statistiek. De kostprijs van de in verband met het verzameleh van gegevens voor cie vreemdelingen statistiek van gemeente wege aan da hotels en pensions ver strekte nachtregisters zal door belang hebbenden moeten worden vergoed. Jeugdgebouw. Vari de Kennemer Jeugdgroep van Onthouders was ingekomen een vér- zoek om te besluiten tot aankoop van de grond, waarop het badhuis aan de Sluislaan staat, alsmede tot aankoop van het jpbouw zelf en tot inrichting als jeugdgebouw teil dienste van alle jeugdverenigingen, die daarvan gebruik willen maken. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, waar toe de Raad na heel wat discussie be sloot. Nieuwe namen. De Raad besloot, na door de voorzit ter te zijn geïnstrueerd wat 't onder scheid is tussen een laan, een weg en een straat, een-rijtje straten in Bergen- aan Zee om te dopen tot van Edenweg, van Hasseltweg, Parkweg, enz. enz. Onderwijs. In de vacature van (Onderwijzer aan de openbare lagere school werd voor zien door de benoeming van de heer F. Nout, tijdelijk onderwijzer ta Diepen veen. Woningbouw. Met het voorstel van B. en W. om voor het bouwrijp maken van een ter rein aan de Kogendijk voor 12 wonin gen een bedrag van f 12.900 uit te trek ken ging de Raad accoord. Verbouwing brandspuithuis. B. en W. stelden voor aan het brand spuithuis een garage te bouwen voor het Rode Kruis en de bestaande zolder verdieping te verbouwen tot woning. Het Rode Kruis was bereid een huur van f 510 per jaar te betalen en de verbouw tot woning zou gescchieden met gebruikmaking van de Rijksfinan- cieringsregeling 1947. De Raad had hiertegen geen bezwaar. Barakken voor kantoorruimte. Ten slotte kwam nog aan de orde een voorstel van B. en W. tot aankoop van twee barakken en inrichting daar van tot kantoorruimte en verenigings gebouw. Na ampele discussie besloot de Raad ten slotte tot aankoop. In het volgens de cijferankers in de trapgevel uit 1655 daterende Sterken huis, dat een interessante verzameling klederdrachten en gebruiksvoorwerpen uit lang vervlogen tijden bevat, werd Dinsdagavond een soort modeshow ge houden. Het waren geen elegante man nequins, die daar de nieuwste snufjes op het gebied van de mode toonden, maar het waren een overgrootmoeder of betovergrootmoeder of misschien wel een betoudovergrootmoeder met haar man, die daar op z'n paasbest wa ren uitgedost. Zelfbewust en welghdaan stond daar de jeugdige schone uit de goeie ouwe tijd met haar vijf tot tien geplooide rokken, een roodbaaien, een geel met wit gestreepte, een grijs geruite enz. 'enz. Tot de kleding behoorde verder een z.g. kraplap, een slonsje, een kort jakje, een witte doek en hoe de onder delen verder mochten heten. Op het hoofd een zwart zijden mutsje, waar over een tweede mutsje van witte be werkte tule, dan een oorijzer en nog een fijn bewerkte muts. Het blozende gezicht werd omlijst do.or een kaper. De bezoeksters stonden vol bewondering naar al dat mooi» te kijken. De heren van de schepping zagen er heel anders uit dan „zo'n kleine man met een confectiepakje an" uit onze tijd. Over het hemd droeg hij een hemdrok van blauwe bever, en dan een kort damasten jasje met grote bloemen en zilveren knopen. Verder nog een jasje an zwart of gekleurd laken. Een kniebroek met kuitgespen, wollen kou sen en lage schoenen met grote gespen completeerden het costiïum. Ook de baby werd vroeger heel an ders „ipgepakt". Hoe al die groot ouders, overgrootouders en betover grootouders nog zo flink uit de kluiten konden groeien, mag velen een raadsel zijn, de verzameling hier is hoogst in teressant en alleen al een gang naar het Sterkenhuis, Bergen's museum, waard. Na een langdurige ziekte is gister middag in het St. Joseph-Rustoord te Beverwijk aan de Peperstraat over leden de zeereerw. heer D. J. E. Zur lohe, rustend pastoor van Bergen (N.-H.) De overledene bereikte de leef tijd van 73 jaar. De begrafenis is Woensdag a.s. te Uitgeest. De lauden vinden die morgen in de parochiekerk aldaar om half tien plaats, om 10 uur gevolgd door de uit vaartdienst. Ter gelegenheid van de Bath Assemble} werd in de Guildhall te Bath een receptie gehouden door het Parlementslid Mr. I. M. Pitman. De monumentale gong, welke door de gemeente Alkmaar aan de stad Bath was aangeboden, had voor deze gelegenheid een plaatsje in de receptiezaal gekregen. Hierboven een groepje Alkmaarders rond de gong, nadat Mr. A. V. M. Leesberg Jr. de plechtige stilte in de receptie zaal door een gongslag had verbroken. (Foto Bath Chronicle). Tot één der oudste ambachten be hoort ongetwijfeld dat der binnenvis- sers. En toch weet, buiten de kleine kring van ingewijden, eigenlijk nie- man iets van dit beroep. Dat bleek zo overduidelijk, toen de visserijvereniging Woensdagmiddag in zaal Dekker te Oudkarspel haar jaarvergadering be legde. De voorzitter, de heer W. Kliffen v. Bolk, zelde, dat hem was gebleken, dat de heer P. Glas 40 jaar de ver. als secretaris had gediend. Hij stelde voor hem alsnog tot erelid te benoe men. De vergadering ging hiermee ac coord. Binnengekomen was een verzoek van de heer v. Lienen te Noord- Scharwoude. Dit werd afgewezen, daar adressant als sluiswachter in gemeentedienst is en geen nevenbe trekkingen kan bekleden. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgelopen jaar 7000 stuks edel- karper, 100 pond glasaaltjes en 4500 pond pootaal waren uitgezet. Dit was nodig om de visstand weer op een be hoorlijk peil te brengen, want door de strenge winter was de polder prac- tisch ontvolkt. Alleen de zeelt had ge deeltelijk de barre koude overleeft. De jonge karper gaat het overigens voor de wind, zjj groeit zo hard, dat de maat hebben. De snoekstand is heel goed, zeelt eveneens. De bannen en gemeentebesturen verdienen een woord van dank, daar zjj bijna zonder uitzondering 50% re ductie op de pachtsommen verleenden en sommige lichamen de ver. algehele kwijtschelding verleenden. De prijzen en uitvoerquanta zijn Voorhand» nog onzeker. De binnen visserij is voor een groot deel afhan kelijk van de export. De binnenlandse markt heeft slechts belangstelling voor aal en karper. De ver. staat er fin. niet ongunstig voor. De ontvangsten beliepen ƒ4646.83, de uitgaven ƒ3173.25, batig saldo ƒ1473.50. De voorzitter bracht de dank der ver. over aan de secr., de heer W. Glas, die voor de eerste maal als opvolger van de zijn vader de pen voor de ver eniging voerde. De kas was in orde bevonden en de heer Bierdflk (Kalverdijk) werd dé charge verleend. De mening der leden. De heren Kieft en Sieuwerts werden als bestuursleden herkozen. De prijs der vergunningen werd Prinsessedag'. Na Koninginne dag de belangrijkste feestdag voor hen, die de traditie hooghouden. Dag van vlaggen en oranje. Bij honderden hingen ze in de stad, de vlaggen, in de buitenwijken, in het centrum, de hoofdstraten, de nauwe kronkelende straatjes van de oude stad. Sojns stil, soms be wogen door de wind, trekkend en rukkend aan hun stokken, klap pend met korte staccato-geluiden. Rood-wit-blauw, het rood-wit van de Alkmaarse vlag, het somber der zwart-geel-rood van onze zui derburen, een enkele Ünion Jack, de Stars-and-stripes aan de gevel van een hotel. Vlaggen uit dakra men, boven huisdeuren, aan een staande mast in een voortuintje, vlaggen overal. Grote, langwerpige dundoeken van de grote gebouwen, de St. Laurenskerk, de Waagtoren, het politie-bureau, kleinere, maar even eerlijke aan de gevels van lage huisjes. Veel meer vlaggen dan vorig jaar, opmerkelijk veel meer. En in de stad een beweeg en een opgewektheid met boven alles uit de vaderlandse liederen van het carillon onder een hoge hemel met witte wolkenproppen. Prinsessedag 1948, dag van kleur en muziek van blijheid en vlaggen. LEOPOLD. vastgesteld op 35.—. Indien echter in de loop van het jaar nog meer vis uitgezet zal worden en de kas voor een tekort komt te staan, vyordt dit bedrag verhoogd tot 45. Het verslag der alg. vergadering van de N.-H. Bond was reeds gepu bliceerd. Aanvankelijk- had in de be doeling gelegen de visserij op schub- vis met alle geoorloofde vistuig te doen ingaan op 1 Juli 1948. Deze da tum wordt vervroegd tot 1 Juni 1948. Uit de vergadering gingen stemmen op voor het verlenen van z.g. aallijnen en dobbervergunningen. Dit werd af gewezen. Ten slotte werden nog als afgevaardigden naar de alg. verga dering aangewezen de heren Kliffen en SïeuWferts. Bij de rondvraag stelde de heer Glas de vraag of fuikenvisserij hetzelf de is als „visserij met alle geoorloofde vistuigen". Het antwoord luidde ont kennend; een „fuikenvergunning" kost dan ook slechts ƒ20. De heer Dalenberg wilde een onbe zoldigd veldwachter aangesteld zien. De Rijkspolitie is niet bij machte'het viswater te controleren. De meeste agenten zijn op het water niet ver trouwd en bovendien gaat het hier om duizenden ha. óppervlakte. De vergadering zou zich met dit voorstel verenigen en het bestuur zeg de toe één en ander te zullen over wegen. De heer Hoogeboom informeerde naar verdere aankoop van pootvis. De heer Vlug antwoordde hierop, dat zijn firma zal trachten o.a. een hoeveelheid brasem in Friesland te bemachtigen. De heer De Kok (Burgerbrug) wees er op, dat men beter karper kan uitzetten. Voor brasem is geen binnen landse markt, voor karper wel. Door de heer De Hart, techn. opz. der vis- serq-inspectie, werd gewezen op de noodzaak van een betere documenta tie. Wil men enig inzicht hebben in de exportmogelijkheden, dan zal men over nauwkeurige cijfers moeten be schikken. De brandweer is zonder overdrijving populair. In betrekkelijk korte tijd is een goed geoefend en modern uitge rust corps uit de grond gestampt on der de leiding van de heer de Jong. Het is nog zo kort geleden, dat de oude aftandse brandspuit het enige wapen was, dat de gemeente als brandbestrijdingsmiddel rijk was. Het ligt nu in de bedoeling de brandweer lieden een vergoeding van f 1 per uur toe te kennen voor hun optreden bij brand. De heer de Jong zal als com mandant een vergoeding'van f 200 ge nieten. Maar.... deze Uitgekeerde premiën zullen de brandweerlieden weer in de verenigingskas storten om daaruit de kosten van brandblusmid- delen te kunnen bestrijden. De brand weerlieden worden er dus niet vet van. Voorts zal nog aan de brand weer een gemeentelijke subsidie toe gekend worden. In 1946 werd overgegaan tot gedeel telijke vernieuwing van het aanwezi ge brandweermateriaal. De kosten hiervan beliepen ruim zeven mille. Hiervan wordt dit jaar f 1477 afge schreven. De brandputten de oorzaak van ^nenigerlei ellende in de bestrating, waarvan er in totaal thans 94 aange bracht, zijn, zijn zowel een object van zorg der gemeente als van het PWN. Het PWN heeft de gemeente zijn aan sprakelijkheid overgedragen en draagt in de ontstane kosten bij. Wel is het eigenaardig, dat, hoewel de Langedijk één gemeente vormt, er niettemin 'vier corpsen (in ieder dorp één) bestaan. Ongetwijfeld zal hier t.z.t. verandering in gebracht worden wanneer de belangen van de dienst dit vragen. - Handbal: Vrone 1Amersfoort 1 2.30 Alleen Spoorstraat 8 Tel. 2315 Nu het seizoen afgelopen is, kan de rekening opgemaakt worden en heeft men een overzicht van de uien-export tijdens het afgelopen jaar. Aanvankelijk begon de markt nor maal en wees niets op de dingen, die zouden gebeuren. Maar de vraag nam hand over hand toe en waar de uit zaai niet bijzonder groot geweest was, werden ddn ook buitengewone prijzen gemaakt. In het begin bepaalde de export zich voornamelijk tot de vaste afnemers als Engeland, België en Frankrijk. Spoe dig daarop verschenen ook de Noorde lijke landen aan de markt en Tsjecho- Slowakije. Toen zette de prijsstijging in met als gevolg, dat de binnenlandse markt soms in het gedrang kwam. Van de totale opbrengst van 64000 ton werd in het binnenland ongeveer 100 ton opgenomen. Engeland is gewoonlijk de grootste afnemer van dit product en ook dit jaar werd die traditie gehandhaafd met een afname van 18000 ton. Daar na volgde België (15000 ton), Tsjecho- Slowakije (13000 ton) en Frankrijk (pim. 6000 ton!>. Een goede klant bleek ook het bezettingsleger in Duitsland. Verder gingen de uien naar alle windstreken als Ver. Staten, Ceylon, Zuid-Afrika, Zu.id-Amerika, IJsland, Palestina enz. De prijzen waren, vergeleken bij de voor-oorlogse jaren, fantastisch hoog. Twee kwartjes voor één kilogram was nog het maximum niet. Tien jaar geleden was dit product dikwijls on verkoopbaar of ging weg voor prij zen, die de kosten van het oogsten nauwelijks dekten. Voor het komende seizoen zijn de contraeten afgesloten op basis van 8 et per kg op levering September. Niet onmogelijk zal de uienprijs dit jaar heel wat lager blijven, want de uitzaai is veel groter. In de aangekondigde raadsvergade ring zal o.m. de begroting 1948 behan deld worden. Uit het afdelingsonder- zoek zijn niet veel belangrijke wijzi gingen en/of aanvullingen voorgesteld. Voorts zal er een beslissing worden ge nomen over de benoeming van een opzichter-tekenaar bij gemeenteweg ken. Als zodanig zal de heer W, Tau- ber 1 Mei a.s. op zijn verzoek worden ontslagen. Als sollicitanten hebben zich aangemeld de heren J. P. Wassenaar uit Amsterdam en J. Schoen uit N - Niedorp. Wegens benoeming elders heeft de heer' Wassenaar zich echter reeds teruggetrokken. ONDERHANDSE VERKOOP Het perceel Dorpsstraat 314 ging door onderhandse verkoop over aan de heer Jn. de Wit. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Mijnheer de Redacteur. Zoudt U zo goed willen zijn onder staand stukje in Uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Met enige verwondering las ik een stukje in Uw blad van deze week, waarin de ouders of omwonenden van de Leliestraat aangespoord wor den om de kinderen van de spoorbaan af te houden en hen vooral te wijzen op het grote gevaar dat daaraan ver bonden is. Inderdaad is het gevaar zeer groot eq ondergetekende heeft hen meerdere malen weggejaagd, doch met de kleintjes gaat dit nog wel, maar de groteren aarzelen niet om je de huid vol te schelden. Van de week met het mooie weer heb ik het aantal eens geteld op een ogenblik en er waren er 66, alleen op het stukje tegenover de Boomkampstraat. Toen kwam de motorpolitie voorbij, de vaart werd iets verminderd en een luide schreeuw weerklonk, doch de motor werd weder op gang gebracht en weg was de politie. De jeugd ging kalm door alsóf er niets was gebeurd. Als de politie nu eens een beetje actiever was, dan geloof ik dat het resultaat beter was dan wanneer de omwonenden zich er mee bemoeiden. Tot slot nog dit. Na .de bevrijding zijn er weder spoorhekken geplaatst, doch deze staan de gehele dag open, wat helpt het dan? Ik weet niet op wie de verplichting rust het hek te sluiten, maar zo geeft het toch ook niet. Hopende dat dit stukje er toe mag bijdragen de toestand te verbeteren, voordat er een ernstig Ongeluk ge beurt, dan zouden de bewoners van de Leliestraat U zeer dankbaar zijn. Een bewoonster van de Leliestraat. Onderschrift. De politie is actief genoeg. Uit één enkel weekrapport blijkt, hoe de jeugd tientallen keren in een week wordt verjaagd. Hier ligt een grote taak voor de ouders, die op hun kroost behoren te letten, en niet de politie de schuld dienen te geven. Wij vertrouwen, dat bovenstaand ingezonden stuk zal bijdragen, om tot verbetering van de toestand te komen, waaraan dringend behoefte is. Ook wat betreft de afsluiting van de hekken. REDACTIE.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3