Alkmaar's Rijks Hogere Burgerschool tachtig jaar Stad en Omgeving, Programma bevrijdingsdag Vijftig jaar op één notariskantoor „Hendrik Jan" Harteveld 'jubileert Bevrijdingsfeest in het Gulden Vlies Willem Andriessen voor een'volle zaal Concert van HO.V. Opening Speeltuin Rembrandtstraat AGENDA Denkt U Feest tot 2 uur Nutsspaarbank te Alkmaar 10.000 voor het Rijk Twintig jaar voor daders van moord te Hoogwoud Voor Veilig Verkeer Na-uitreiking bonkaarten Belangstelling yit het gehele land Drie dagen feest KOEIEN VOOR ZEELAND 1 120 stuks rundvee op I doorreis naar 't Zuiden I Bèdrijfsvóetbalcompetltie gesiarl j Oplossing der moeilijkheden?) Marktberichten Polder Heer-Hugowaai verwerpt waterafvoerpla Peilverlagings- en blusweter-problemi I Zoals bekend mag worden veron dersteld, begint de feestelijke her denking van de bevrijding op 5 Mei eerst na de middag. Het Bevrijdings comité deelt ons mede, dat van 6.45 tot 7,15 een muzikale rondgang door de stad wordt gemaakt door de vier harmoniecorpsen,' die elk een wijk van de stad zullen bezoeken. Om half 7 verzamelen de corpsen zich op het Waagplein voor een gezam^ilijk Con cert. waarna de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland een toe spraak zal houden, wederom gevolgd door gezamenlijk ^optreden van de muziekcorpsen. Om half 8 beginnen de traditionele lampion-optocht, georganiseerd vooravond van Hemelvaartsdag, waaraan dit jaar bijzondere attrac ties verbonden zullen,,zijn. Deze de monstratie duren tot 8.45 uur. Om 9 uur begint een fakkel- en lampioen-opotocht, georganiseerd door de Alkmaarse Jeugdgemeen schap. De route van de fakkeloptocht is als volgt: Korenbeurs, Luttik Oudorp, Bierkade, Limmerhoek, Keetgracht, Oudegracht, Zilver- straat, Nieuwlandersingel, Kenne- mersingel, Geestersingel. Zevenhui zen, Gasthuisstraat, Kerkplein, Lan- gestraat, Houttil en Waagplein. De route van de lampionoptocht is als volgt: Korenbeurs, St. Annastraat, Verdronkenoord, Kapelsteeg, Laat, Koorstraat, Sint Laurensstraat, Nieu- wesloot, Doorbraak, Waagplein. Tenslotte wordt "op het Waagplein een programma van declamatie en zang o.I.v. A. H. Pot uitgevoerd, dat besloten wordt met het Wilhelmus. Het N.H. Kerkkoor geeft om 8 uur een kerkconcert o.I.v. de heer G. Pranger. de heer Harteveld na het overlijden van de heer De Goede werd aangebo den, feitelijk bij toeval. Bovendien be kleedt de heer Harteveld al jaren het agentschap van de Tielse Assurantie Tiel-Utrecht, De heer Harteveld is een harde wer ker, een vitaal mens, ondanks zijn 65- jaar, maar hij wijdt toch ook nog tijd aan zijn liefhebberijen, kippenfokkerij, allerhande vogels en niet te vergeten de paardensport Bij alle evenementen op hippisch gebied is de heer Harte veld aanwezig. Niet' voor niets be kleedde hij van 12 Maart 1920 tot de liquidatie op 5 October 1940 de func tie van secretaris der Paardensportver eniging „Kennemersportclub". En bin nenshuis wijdt hij zich aan zijn prach tige collectie antiek, waarover hij met liefde en kennis van zaken kan spre ken. Zo ging een halve eeuw voorbij. Eeb zeldzaam jubileum staat voor de deur. Zaterdagmiddag zal van 3 tot 5 uur In het Gulden Vlies een recep tie worden gehouden, waar gelegen heid zal zijn, de heer Harteveld ge luk té wensen met deze mijlpaal, die zeker niet tot 'de alledaagse gebeur tenissen behoort. Wij vertrouwen, dat velen van deze gelegenheid ge bruik zullen maken en voegen gaar ne onze felicitaties daarbij. Op 9 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer H. J. Harteveld zijn intrede deed op het notariskantoor .van de heer J. van der Veen op de Zaadmarkt tegenover de St. Annastraat. Een halve eeuw is sindsdien verlopen en de heer H?.rteveld bleef gedurende die volle vijftig jaar zijn vak trouw. Thans nog, na bijna een mensenleeftijd, staat hij een der Alkmaarse notarissen als chef-de-bureau terzijde. Vijftig jaar notarisklerk, begonnen als jongen van vijftien jaar, zo van de schoolbanken, werkzaam bü notarissen, die elkaar steeds opvolgden. Thans heeft de schrijfmachine de penhouder vervangen, maar de heer Harteveld ver- anderde niet. HU bleef dezelfde opgewekte, plichtsgetrouwe werker, die in geheel Alkmaar bekendheid geniet en niet alleen in Alkmaar, maar tot ver daarbuiten. Zeven jaar heeft de heer Harteveld gewerkt op het kantoor aan de Zaad- markt, om vervolgens met de notaris mee te verhulzen naar de Oudegracht nummer 289. Notaris Van der Veen ging naar Den Haag om van een welverdiende rust te gaan genieten, maar zUn klerk bleef, Op 1 Mei 1924 werd mr. J. W. van der Heiden tot notaris benoemd en toen hij zijn in trede deed 'in het kantoor op de Oudegracht, vond hU daar een klerk, die ingewerkt was, die op de hoogte was van alle minuten en andere be scheiden, die de hoeren en de stede lingen door en door kende en die ook door iedereen gekend was. Kwam het niet voor, dat de heer Harteveld brieven ontving, geadres see.rd „Aan de heer Hendrik-Jan", p.a. notaris Die-en-die?" Want als Hendrik-Jan Btond en staat de heer Harteveld hekend, niet alleen onder zUn vrienden, maar ook onder tal van relaties tót in wijde omtrek, Mr, van der Heiden bleef tot Maart 1946. In October van dat jaar werd mr. J. G. C. Zijnen tot notaris be noemd. Nog steeds werkte de heer Harteveld in het oude huis op de gracht, doch cle nieuwe notaris kwam niet meer in dat kantoor. In Mei 1946 werd het verplaatst naar het naastge legen gebouw, op nummer 291. Twee- en-veertig jaar verbleef de heer Har teveld in hetzelfde .huis, dag in, dag uit. Hij maakte de evoluties mee, die het notariaat onderging, doch hij ver anderd? niet. Hendrik-Jan bleef Hen drik-Jan. HERINNERINGEN. Het geslacht Harteveld staat ervoor bekend, dat het werkers voortbrengt, die niet snel van „baas" veranderen. De heer Harteveld Senior was tim merman en hij heeft 58 jaar aan één stuk bij de firma Stoel gewerkt, er zijn neven en gichten, die ieder op hun terrein op een respectabele staat van dienst kunnen bogen. Geen wonder, dat de héér Harteveld kan terugzien op een schat van herinneringen, en dat hij daarvan smakelijk weet te ver tellen. Gebeurtenissen uit vroeger tij den haalt hij dan op van veilingen op het platteland waarbij voor huizen het „strijkgeld" één procent bedroeg en een gulden per snees voor land. Prlj- zenbureaux en andere instanties heb ben aan deze oude gebruiken een ein de gemaakt. Hij weet te vertellen van de jaren uit de eerste wereld-oorlog, toen hij alleen piet „meneer" op kan toor zat en bij dé oude ambachtsschool de Belgische vluchtelingen samen dromden. die geregistreerd moestan worden. Burgemeester Ripping liet dat werk al gauw aan de lieer Harteveld over, zodat deze alles alleen deed, ge- leidebrieven schreef en de mensen wegbracht naar Schoorldam, naar Koe dijk en Warmenhuizen. Uit die tijd dateerde ook zijn agentschap voor de Hypotheekbank, een betrekking, die Op cfe avond van de Bevrijdingsdag, Woensdag 5 Mei. wordt er in 't Gulden Vlies een ^root Bevrijdingsfeest en Lentefeest georganiseerd. De grote zaal wordt dan als dancing ingericht, terwijl de overige zalen voor gezellige zitjes ge bruikt worden. Het dansorkest van Rein Bennink (bekend door de Band van Ab. Davidson), n.l. Rein Bennink's Swing Five zal die avond de dansmu ziek verzorgen. Dit dansorkest treedt op in de volgende bezetting: Vleugel: Ripken; bas: Jacq Robol; sax.: Rein Bennink; slagwerk: van Trie] en accordeon: Jo Bos (van Gerard van Krevelen). Het zijn alle doorgewin terde musici, die er zeker in zullen slagen om de aanwezigen te amuseren. Het deed ons genoegen te constate ren, dat de H O.V. een zo goed als een uitverkochte zaal luisteraars had. Dé pianist Willem Andriessen zal hier ook wel debet aan zijn geweest en misschien in niet geringe mate de muziek van Beethoven. In de muziek van deze meester lig, gen besloten alle wensen van vreugde, smart en strijdvaardigheid, welke een mensenhart kunnen beroeren, en het :ou psychologisch wel eens juist kun nen zijn dat Beethoven, de enige onder de grote genieën is, die het dichtst bij de massa staat. Dirigent Marinus Adam opende met o'e Ouverture „Fidelio",' technisch knap gespeeld. De ware bezieling kwam eerst met het vierde piano-con cert, waarin Willem Andriessen solist was Beethoven zelf speelde de solo-partij bij de eerste uitvoering er van op 22 December 1808 te Weenen, en sedert dien, is het meer dan honderd jaar re- pertoirhoudend gebleven, een door slaand bewijs voor de onvergankelijke waarde van dit kunstwerk. Het werk heeft een lyrisch karakter en brillante solopartij. De solist heeft het prachtig gespeeld, en het ofkest had in de begeleiding uitnemende mo menten, en werd kennelijk door het boeiende spef van Willem Andriessen geïnspireerd. De pianist had een oprecht geileen- de hulde van het Jubliek in ontvangst te nemen. Na de pauze „De Vijfde Symphonie" commentaar op de geestelijke achter grond van dit werk te geven, lijkt ons overbqdig, daar is rijkelijk zin, en on zin over geschreven, maar het zit con structief geniaal in elkaar, een factor, waar minder de aandacht op valt, maar daarom niet minder boeiend is. Mari nus Adam heeft overdreven pathetiek achterwege gelaten 'en het werd vitaal en fris gespeeld. Zonder afbreuk aan do presentie te doen, valt het toch op, dat de orkestbezetting voor de Sympho- nieën van Beethoven althans wat het strijkerskorps betreft te klein is, de eerste violen konden niet die klanken, weelde produceren, welke het werk nu eenmaal vraagt. Het publiek was intussen zeer enthousiast en de H.O.V. hoekte een succesvolle Beethoven- avond. MUSICUS. Zaterdagmiddag heeft de officiële opening plaats gehad van de door de actieve buurtvereniging „Rembrandt" gebouwde speeltuin. Dat de opening door de neerplensen- de regenval van z'n aantrekkelijkheid verloren heeft (zo moest o.a. de toe spraak van wethouder Bakker verval len) is voor de initiatiefnemers welis waar teleurstellend geweest, het ddet niets af aan het. feit dat door boven genoemde vereniging hiermede een mooi stuk werk, getuigend van goede gemeenschap, tot stand is gebracht. De speeltuin heeft .drie grote en drie kleine wippen, een zweefpaal, drie lage en vier hoge schommels. Bo vendien is er een zandbak, terwijl achter de keurig omheinde eigenlijke speeltuin nog een terrein is waar de ouderen hun hart aan allerlei open luchtspelen kunnen ophalen. Zoals de heer de Zeeuw, de grote motor achter dit gehele werk, ons mededeelde, staat 'er nog heel wat op 't programma, Daar moet echter eerst geld voor komen'; zelfs wat er nu reeds staat is nog niet geheel betaald. Nu de buurtbewoners echter gezien hebben wat er tot stand'gebracht'kan worden, zal het ledental en daarmede het bedrag in kas zeker toenemen. DINSDAG. 7.30 uur: Stille herdenkingsomme gang. WOENSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Lentefeest, bevrij dingsbal. Grota kerk, 8 uw: Herdenkingsconcert. Bergen, De Rustende Jager, 2.30 eri 8 uur film: Onze correspondent meldt, 18 jaar. Waagplein, 7.30 uur: Brandweerdemon- stratie. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 8 uur: Waterloo- bridge, 18 jaar. Dinsdag géén voorstelling. Woensdag 2.30, 7 en 9.30 uur. Victoria-theater, 8 uur: Als je lacht, dan ben je rijk, tot 14 jaar o.g. Dinsdaj^géén voorstelling. oWoensdag 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinéma Americain, 8 uur: Ali Baba en de 40 rovers, tot 14 jaar o.g. Dinsdag géén voorstelling. Woensdag 2.30, 7 en 9.30 uur. NACHTDIENST TAXI'S. Chr. de Vries, Frieseweg 4, foon 4237. telc"- om Uw abonnement ZOMERBAD-OVERDEKTE? Geldig 1 Mei tot 11 September. Aan kassa verkrijgbaar. OVERDEKTE TELEFOON 3500. Jbt'JwMluui vunyesfadiitn! ALKMAAR - TEL 381J Alleen «.o. de Breedslreet De commissaris van politie maakt bekend, dat het sluitingsuur van de verlofs- en vergunningslokaliteiten op de dag der nationale bevrijdings herdenking, 5 Mei, is bepaald op 2 uur des nachts. Maandbericht April 1948. In de loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 236.148.18 (vj. f 262.001,15)' en terug betaald f 312.122,10 (Vj. f 380.95'/,64), dus minder ingelegd dan terugbetaald f 75.973,92 (Vj. f 118.956,49). Het aan de' inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10. 396.293.63 bedraagt thans f 10.587.923.97 V. j. f 10,'219!l31,50). Het aantal in de loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 120 (vj. 236). Ingetrokkên, werden 96 boekjes (vj 108); ter vereenvoudiging 159 rekeningen van schoolspaarders, van de administratie werden voorts waarop sedert 1 Januari 1945 geen imi taties er plaats vonden, naar eén verzamelrekening overgebracht. Het saldo van elk dezer 159 rekeningen bedroeg minder dan f 1. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 25606, bedraagt thans 25771 (vj. 24885). Van dij aantal behoren 16977 (vj. 164991 aan p.eraonen of insteUingen te Alkmaai' gevestigd; o9l7, (vj. 55131 aan personen of instellingen elders gevestigd en 2877 (vj. 2873) aan school spaarders. Onder de in April nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 28 (vj. 74) boek jes voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). In April bedroeg het aantal posten van inleg 2062 (vj. 3152) dat vari te rugbetaling 2163 (vj. 2217) tezamen 4225 (vj. 5369). De lediging in de loop der maand April van 411 (vj. 334) spaarbusjes le verde een bedrag van f 5546,84 (vj. 4697,44) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, .bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 3949 (vj. 3717). Van het vermogen van de uitgever Jacobua V. te Alkmaar, die op 21 April voor het tribunaal terecht stond, is Mij ken b het door de Eerste Kamer van dit tribunaal gewezen vonnis een bedrag van 10.000 ver beurdverklaard. Bovendien werd V. tot een voorwaardelijke internerings- straf van 10 maanden veroordeeld, met een proeftijd van 2 jaar. De Alkmaarse rechtbank deed he denmorgen uitspraak ln de zaak tegen dc 25-jarige Sara Verplanke, en de 30-jarige chauffeur Hendrik de Groot, beschuldigd van de moord op dc echtgenoot van Sara Verplanke, Jacob Helda te Hoog woud, die op 26 Sèptember 1947 is overleden na het toedienen van vergif. De officier van justitie, mr. Hol- sleyn had twee weken geleden te gen beide verdachten een gevange nisstraf van twintig jaar geëist. Sara 'Verplanke en Hendrik de Groot werden conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. Veilig Verkeer geniet tegenwoor dig een zeer grote belangstelling dank zij de heer Edzes, van de Ver keerspolitie, die daarvoor veel 'doet en iedere weggebruiker op de hoogte brengt van de regels vgn het ver- keef, Zo is, hij. nu bezig, in «overleg met het bestuur van de. .Blauwband Ex press te Alkmaar, voor de leden van deze coöperatie, hun chauffeurs en aankomende chauffeurs, een cursus in Veilig Verkeer te organiseren. Dezer dagen heeft hij in ,de zaal van het Wapen van Haarlem aan de Nieuwesloot te 'Alkmaar oen inleiding gehouden voor een groot aantal pa troons-beroepsvervoerders en hun êhaüffëurs, "die zéér friterèssahi 'én reerzaam' te' gêweest.''Alleaanwezi- •gen Waren-het er over .eens, dat de cursus lang niet' overbodig zal zijn voor deze categorie vaif Weggebrui kers. Woensdag 12 Mei 1948, des avonds 8 uurf wordt de cursus vervolgd en deze zal vermoedelijk 5 a 6 avonden duren. Na afloop van de gehele cur sus kunnen de cursisten een examen doen en kan een diploma worden uitgereikt. Wij kunnen niet anders doen dan dit initiatief begroeten en aanbe velen, daar wij verwachten, dat de veiligheid van het verkeer langs de weg hiermede ten zeerste gebaat zal zijn. De na-uitreiking van bonkaarten (le vensmiddelen en brandstoffen) zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Rid derstraat) voor hen, wier geslachts naam begint met de letter: A t/m G op Vrijdag 7 Mei van 9—12 en van 24 uur; H t/m O op Zaterdag 8 Mei 1948 van 9—12 uur; P t/m Z op Maandag 10 Mei 1948 van 912 en van 24 uur. "Nog slechts enkele dagen scheiden ons van een belangrijke datum. Belangrijk niet alleen voor vele inwoners van Alk&aar, maar ook vftor honderden en nog eens honderden, die over het gehele land verspreid wonen.» Tachtig jaar ge leden werd in Alkmaar de R\jks Hogere Burgerschool gesticht. Tachtig jaar lang zijn daar iedere maand Juli eind-examens gehouden, tachtig jaar lang slaagden er candidaton, die de maatschappij introkken en ^volwassen mannen en vrouwen werden. Sommige., gingen in de handel, anderen werden dokter of onderwijzer of zeeman, of Meester in de rechten. Maar velen van die honderden zullen Zaterdag in onze stand verzameld zijn* om met elkaar het feest te vieren, dat eigenlijk al bij het 75-jarig bestaan had gevierd moeten worden. Maar de oorlogsomstandigheden hebben dat* toen belet. Zo groot is de belangstelling, dat 't feest verdeeld moest worden over drie dagen, één voor de leerlingen, één voor de oud-leerlingen, één voor de ouders en belangstellenden. Al vanaf verleden jaar Juli werken de eomité's van voorbereiding, circulai res werden verzonden, uitnodigingen verstuurd. Men had met een grote handicap te worstelen, het archief van de school is verdwenen. Toe de Duitsers in het gebouw huisden, is dat in de strUd gebleven. Dat maakte 't onmogelük vele adressen van oud leerlingen na te speuren en men ging heeft 'n ontzaglijke hoeveelheid werk gevergd, zoals mej. Mr. E. W. Hekket de secretaresse van één der eomité's ons vertelde. Ook voor het bereiken van de oud-leraren getroostte men zich veel moeite, o.a. door het plaat sen van een advertentie in het week blad voor leraren. Maar de resultaten van ai dat opspo ringswerk zijn alleszins bevredigend. Er zullen volle zalen zijn. Een andere commissie, die der huisvesting, heeft ook vruchtbaar werk gedaan, want ve len komen van buiten de stad en zullen in Alkmaar moeten worden onderge bracht. Uit alle delen van het land, uit Overijsel, uit Gelderland, uit Noord- over tot een soort sneeuwbalsysteem, Brabant, maar ook van Texel, van om zo tenminste de - Tressen te we- Drente en Zuid-Holland reizen de reü- ten te komen van hén die vóór 1928 eindexamen deden. Dat systeem heeft vruchtbare resultaten gehad, maar het nisten naar de kaasstad. Oudleerlingen, van middelbare leeftijd, gezeten bur gers en burgereseen, mensen njet posi ties in de maatschappij, die echter allen één ding gemeen hebben, hun opleiding kregen ze in Alkmaar, in het ietwat sombere gebouw aan de Paardenmarkt. DE LE^tLINGEN De leerlingen zijn* het eerst aan de beurt. Vrijdag 7 Mei is voor hen de gro te dag, die begint met sportwedstrijden op het Sportpark, van die echte school wedstrijden waar de jongens en meisjes elkaar in vreedzame kamp de loef zul len trachten af te steken. Des avonds om acht uur vangt in het Gulden Vlies gen voorstelling aan, onder het motto „door de leerlingen voor de leerlin gen". Daar zal worden opgevoerd het bekende stuk van Godfried Bomans: „Bloed en liefde". En zou dit een com plets avond van HBS-ers zijn, als hij niet door een bal zou worden besloten, dat onder leiding zal staan van de heer Arendsen? OUD-LEERLINGENDAG De volgende dag is de dag der vete ranen, der oud-leerlingen. Deze dag draagt een meer officieel karakter. Bij het station zal een stoet van reünisten worden gevormd, die door de stad naar de Langestraat zal trekken. Want op 't stadhuis zal het gemeentebestuur de feestgenoten een officiële ontvangst be reiden. Zaterdagmiddag om half zal ideze plechtigheid plaatsvinden. Onder de genodigden zullen zich ook de direc teuren van* dé andere Alkmaarse In stellingen van Middelbaar onderwijs bevinden, benevens de Inspecteur van het M.O. in het rayon Alkmaar, de heer D. J. van Dam. Oud-directéuren van de Alkmaarse HBS zijn niet meer in le ven. De heer Massink bekleedt deze functie reeds meer dan twintig jaar en zijn voorganger overleed geruime tijd geleden. Om half drie is er in 'het gebouw der HBS een reünie, waA de direc teur de gasten zal ontvangen en Waai de oudleerlingen, bij monde van de heer H. P. Kluitman, een geschenk, bestaande uit een monumentale wand klok, zuilen aanbieden."'Een thé-com- plet zal geserveerd worden en ver schillende attracties jtaan op het pro gramma. O.a. zal er een tekententoon stelling te zien zijn. En de toespraken zullen evenmin ontbreken. Leraren en oud-leerlingen dineren te zamen om half zes in 't Victory-Hotel en ook deze dag wordt besloten met de opvoering van Bloed en Liefde in het Gulden' Vlies des avonds om écht uur. De eomité's van voorbereiding waren van mening, dat oud-leerlingen weliswaar veteranen zijn, maar dat zij toch nog wel van dansen houden en zo zal ook deze avond door een bal besloten worden. Eiï dan zouden wij nog bijna vergeten te vermelden, dat ook de oud-leerlingen actief aan het programma zullen weewerken. „Voor de stad", zoals mej. Hekket dat noemt, dus voor ouders en belang stellenden tenslotte wordt op Maan dag 10 Mei nog,een derde avond gege ven. Het feest van de Alkmaarse HBS is grondig voorbereid, alle betrokken eomité's hebben hard gewerkt, mr. D. Bosscher beheerde de penningen, de heer Th. Wortel deed al evenzeer het zijne en al (He «maatregelen heb ben gemaakt, dat het' festUn wel slagen móét. Leerlingen en oud-leerlingen staan drie góede dagen te wachten. Vermelden WU tenslotte nog, dat de expositie van tekeningen en schilde rijen óp.Maandag10 en 'Dinsdag 11 Mei van 2 tot. 5 uur ih.de RHBS voor leder te bezichtigen zal zfln. Honderdtwintig gasten, die vanuii 1 heel de provincie naar Alkmaar V,i. I ren gekomen, hebben gisteren huj I eis voortgezet naar meer Zuidelij;., f gedeelten van ons land. n.l. naar Zee. I land en wel in het bijzonder naar I Walcheren. Ze waren ook niet vrij. I willig gekomen, die gasten doch hier' heen gebracht met grote autos waarin ze de reis staande hebben gtj maakt. WU doelen hier namelijk I honderdtwintig koelen, echte, raszui. I vere stamboekkoeien, die twee, ,dr;( I nachten in Alkmaar doorbrachten, j>J een stal op het Ritsevoort en op Cr I Dijk. Koeien, die naar Zeeland ginger I om daar te helpen de rundveestape| I weer op peil te brengen, zoals ook I reeds enkele maanden geleden vft| werd verzonden. Deze koeien zijn aangekocht uit eej fonds, dat H.M. de Koningin voor dij doel beschikbaar stelde en dat een be.[ drag van niet minder dan f 25.000 I droeg. Reeds weken geleden heeft é'eij conferentie plaats gehad, uitgeschreWj door de Bond van RundveefokkerijeiJ in Noord-Holland en waar, behalve énT kele bestuursleden van die bond -ooi I leden van de commissie voor LShi-l bouwherstel aanwezig waren, beHeveml ir. Van Geuns als vertegenwoordigt; I van H.M. de Koningin' en de he,; I Rempt, directeur van de provincial! I gezondheidsdienst voor dieren in-Noord. Holland. Ook Zeeland's veeteeltconsulent wasl bij die gelegenheid aanwezig en de ver-l gadering had tot gevolg, dat men over-1 ging tot het aankopen van, voorname.] .lijk jong. vee, waarbij de commissie I speciaal aandacht wijdde aan het eiland I Texel. Zoals wij reeds schreven Sfzijp ook al in de jaren 1946 en 1947 runde- rei naar Walcheren gezonden, uiter aard alle tbc-vrije dieren. Nog veel I strenger was de selectie, die men than I toegepast heeft, daar nü slechts koeien I zijn aangekocht uit stallen, die min- stens twee jaar t.b.c.-vrij zijn. gaat 'hier om het tweede contin gent rundvee dat de eerste zending met I ongeveer een maand tussenruimte u gevolgd. De officiële overdracht j'an het ve» vindt vandaag op Walcheren - plaats, waar ir. Van Beuns als vertegenwoor diger van H. M. de .Koningin het vee in ontvangst zal nemen en waarbij behal ve de commissaris der koningin in Zee. land en andere autoriteiten, ook ver tegenwoordigers van de Noordhollandse I Bond van Rundveefokkerijen, aanwez':? zijn. Onbewust van hun eigen belangrijk heid zijn de dieren gisteren ver trokken, vastgebonden in hup wa- I gens, kop omlaag, onaangedaan, zelfs door de tuberculme-injecties, die voer het vertrek werden toegediend. sf 5*'. -■ ,.».- vj Het eerste balletje in dc Bedrijfs voetbalcompetitie 1948 ls getrapt. Gisteravond vonden op de bijvelden van het Gem. Sportpark de eerste wedstrijden plaats. TalrUke collega's van de „spelers" stonden langs de lijnen teneinde de ongewone .ver richtingen van hun hedrijfsgenoten gade te slaan. De leiding van de wedstrijden berust te in de vertrouwde handen van KN VB-scheidsrechters, hetgeen tot een geregeld verloop van de wedstrijden veel bijdroeg. Het elftal vande fa. Krom bond, on der- aanvoering van haar directeur, de strijd aan'tegen Landbouwhuis 2. Het was een spannende ontmoeting, welke door de Landbóuwmensen met 2—1 werd gewonnen. Op het C-veld speelden de .ploegen van de fa. Met en de Alkmaarsche Courant. Zowel de Chevroletboys als de onzen zagen geen kans te doelpun ten. Het einde kwam met 00, waar mede de Alkmaarsche Courant zeer tevreden kon zijn, DE PERIKELEN. Naar wij vernemen, hebben de Alk maarse voetbalverenigingen gister avond een bespreking gehad met de KNVB, waarin zij hun standpunt heb ben uiteengezet. In het verbod aan de ledén om aan de Bedrijfscompetitie deel te nemen, is geen wijziging geko men. Thans bestaat aldus het gevaar, dat de elftallen die spelers van ver enigingen opstellen, een boete wordt opgelegd en de gespeelde wedstrijden ongeldig worden verklaard. Wij blijven bij onze mening, dat met wat goede wil deze zaak alsnog opge lost kan worden. Indien men voor dit! seizoen althans, een compromis zou kunnen vinden in de vorm van een verbod, uitsluitend geldig voor eerste en tweede elftalspelers, alsmede junio ren menen wij, dat van beide zijden een offertje is gebracht voor de goede zaak. Indien de Bedrijfsvoetbalvereni gingen en de plaatselijke voetbalclubs eens aan de ronde tafel gingen ziften ter bespreking van dit voorstel? ALKMAAR, 3 Mei 1948. Op de Maandagse veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 7 Vette koeien (Centrale); 148 Nuchtere kalveren voor de slacht (Centrale); 6 Stamboek stieren 600—1300. ALKMAAR, 3 Mei 1948. (Alkm. Ex portveiling). Bosuien f 20—f 28; Spina zie f 10—f 36; Postelein f 59—f 65; Ra barber f 8—f 20; Asperges f 65—f 149: Prei f 30—f 49; Uien f 70—f 149; Bieten 6f 7; Bloemkool IA f 71f 108, I 45f 65 en II f 25f 40; Raapstelen f 2.7—f 34; Radijs f 6: Selderie, f 7.50— J2; Selie f 2—f 4; Sla f 4—f 13; Aard beien f 0.76—f 1.23. Alles per 10Ó bos. kg, stuks en/of krop en per doosje. Het college van dijkgraaf, hoofd: gelanden en heemraden van de pold Keer-Hugowaard kwam Donderda middag ten gemeentehuize in ope bare vergadering onder voorzittersch van dijkgraaf Tromp bijeen. Ingekomen was een bericht van 1 firma de Jong en to. betreffende 1 vering baggerwerken en van de fa. Geesink en Zn., betreffende leverii 7,endstrooier en sneeuwploeg. De Prov. Waterstaat liet weten, d de oprit aan de Oostdijk ten behoei yr, de herbouw der v.m. Aris-Witbri langer zal worden. Ingaande 3 Mei z het doorgaand verkeer gedurende te: minste drie weken geheel gestreir ziin. PEILSCHALEN STAAN T HOOG. Het Prov. Bestuur deelde mede, d: het gewenst geacht wordt om de pei. schalen in de polder op de juiste stan te plaatsen. Door de onjuiste peilstan wordt het water thans hoger gehoude dan officlëel. Bij het verjaagde peil zou dan 70 cr water moeten blijven staan. Volgens d vorzitter zal er heel wat verander moeten worden. Volgens hem komt mei 7.0 geleidelijk naar de gewenste peil verlaging. c GOEDE FINANCIëLl POSITIE. De rekening, afd. polder, geeft voo: 1947 aan ontvangsten f 199616,68, uit gaven f 183653,89, een batig saldo vat f 15962.69. De rekeningen werden goedgekeurd MAAR NU Vervolgens kwamen de heren uit hun hoek. De aloude discussie over peilver- laging werd nog weer ter tafel ge bracht. Aangeboden werd n.l. het plan tot verbetering van de waterafvoer en peil- verlaging in de polder, dat was opge maakt door de Ned. Heide Mij. De voorzitter lichtte toe dat waar hei voorlopige plan een kostenraming liet zien van 1 670.000, het officiële rap port een vermeerdering té zien gaf van f 75.000, zodat dit op f 745.000 neerkomt. Ofschoon er, naarde voorzitter mede deelde, «verschillende aantrekkelijke punten aan het plan zijn verbonden, achtten dijkgraaf en heemraden het tcch niet aanvaardbaar. De schulden der polder, aldus de voorzitter, zijn thans laag. Zou echter tot uitvoering worden overgegaan dan zou deze schul denlast wellicht te hoog worden. De heer Glas was sterk voor uitvoe ring. Volgens hem waren vele ingelan den eenzelfde mening toegedaan, vooral met het oog op de subsidie. De voorzitter lichtte toe, dat het bedrag der subsidie niet bekend is; eerst moet het plan worden aangeno men, alvorens een subsidie-aanvrage kan worden ingediend, nemen van een voorlopig besluit naar De heer Kostelijk wilde onder- het de omvang der subsidie informeren, hij meende dat, gezien de geringe schuldenlast, de laatste tijd te geinig aan de polder is besteéd. De voorzitter dacht dat Uitvoering over enkele jaren, wanneer men ook wellicht weer met werkeloosheid had te kampen, wel eens aanmerkelijk goedkoper zou kunnen zijn. De heer van Graft bracht naar vo ren, dat grotere bedrijven aanmerke lijk voordeliger kunnen produceren, dan kleinere en dat onderbemaling, zoals die thans in de polder veelvul dig wordt toegepast, zeer kostbaar is, en tenslotte een welhaast chaotische toestand brengt. De heer Stuyt had de post van f 200.000 in het plan opgemerkt, ten behoeve van vaarsloten» Spr. zag hierin weinig nut. Tenslotte meende de heer Koste lijk nog, dat men zich ter plaatse economisch onafhankelijk moet ma ken, vóór de tijd verloopt; de kleine bedrijven zullen hét meest bij uitvoe ring gebaat zijn. Uiteindelijk werd met 6 tegen 11 stemmen besloten het plan niet te aanvaarden. TIJDELIJK WORDT BLIJVEND. Maar in de goede zin. Eenparig ging de vergaderinger mede ac- coord, dat in verband met een cir culaire van het Prov. Bestuur, de tijdelijke verhogingen varili» salarissen van het polderpersoneel ln blijvende zullen worden gewijzigd.* RONDVRAAG. Op een vraag vap de heer van Graft deelde de voorzitter mede, dat de baggermolen hopenlijk nog dit jaar geleverd kan worden. De heer van Langen wees er op, dat dit vporjaar, toen. gedijende ge ruime tijd het polderwater zeer laag gehouden werd, op tal van plaatsen geen bluswater aanwezig was. De voorzitter was het hiermede eens, doch moest er op wijzen, dat men als polderbestuur de beste keuze had te doen. Met alle respect voor de bekwaamheid van de plaatselijke brandweer, meende spr„ dat deze meestal toch alleen heeft op te treden tegen uitbreiding van brand. Het pand, waar de brand is uitgebroken, is toch vaak niet meer te redden. Ook van gemeentewege had men reeds een waarschuwing ontvangen over het ontbreken v»n bluswater.* NIET IEDER IS INGENIEUR. De opzichter» adviseerde in de nieuwe keur van de polder een bepa ling op te nemen, waarbij de talud- verhouding der sloten bepaald wordt. Hierdoor zou veel slotenbederf voor- bomen kunnen worden. De/secretaris lichtte toe, dat in de nieuwe keur een artikel zal worden opgenomen, dat bepaalt, dat alle slootwerk bij het bestuur aange- vraagd moet worden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2