DUC SCHUURPOEDER Ter gedachtenis aan hen die vielen Stad en Omgeving* Stille stoet in de vallende avond PERMANENTEN MAISON GEELS Alkmaar herdenkt zijn doden Gevallen Spoorwegmannen herdacht 19 Mei Westfriezendag te Alkmaar AGENDA rvergadering V.V.V. ,Gaslicht'' in Het Gulden Vlies Jubileum bij de firma Kluitman Buurtvereniging U.K.K. Uitenboschst raat M Zielig geval SPAART ZEEP EN SCHUIMT Onthulling van monument te Zaandam Bergen. Partij van de Arbeid viert 1 Mei De twee gezusters Kleh Burgerlijke Stand Schoorl, „Korte plechtigheid" St. Pancras, Wat gebeurt er met de kleuterschool Burgerlijke Stand Loop der bevolking De Rijp Zuster Labré jubileert Predikbeurten Gu NET MEISJE Fa WAARSCHUWING Oudegracht 231 Telef. 3528 K Langedijker marktoverzicht Gisteravond trok een lange stoet door de stad. Een stoet, die in stilte voortging, onder een sombere hemel. Honderden en nog eens honderden zwijgende mensen, in stille rijen, velen met bloemen in de armen en op weg naar het voorlopig monument aan de YVilhelminalaan. Alkmaar heeft zjjn doden herdacht, zy die vielen voor onze bevrijding, de slacht offers van het verzet, de oorlogsdoden, burgers en militairen. Reeds eer der had het Bevrijdingscomité kransen neergelegd bjj het monument, op de algemene begraafplaats en bjj de gedenkplaat in de muur van de St. Jozef skerk. Talloze vlagg—i hingen halfstok alom in de stad, en nog steeds werden nieu we uitgestoken, naarmate het uur van half acht naderde. Versierd met verse bloemen stond daar het eenvoudige monument in de Wilhelminalaan, met de vijf namen, Marinus Post, Frans van der Zeyden, Pieter van Velzen, Ar ie Kapiteyn en Pieter Booy. Vijf namen, iedere naam een leven, iedere naam een geschiedenis. Zo herdacht Nederland gisteren de duizenden gevallenen. Enkele regendruppels vielen, toen de' stoet zich formeerde, zij vielen traag èn geluidloos, als tranen bij deze dag van stilte en van herdenking. Om even voor achten arriveerde de hop van de stoet bij het monument, voorafgegaan door leden van hét be- vrijdingscomité en de familieleden, ter wijl tussen het jonge, groen het gebeier der. kerkklokken aandruiste, om twee minuten yóór acht op te houden. Onder doodse stilte defileerde de duizendkop pige menigte langs het monument, waar een tiental padvindsters de ere wacht- betrokken en stram in de hou ding ter weerszijden stond opgesteld. Naarmate de stoet voorbijtrok, groei de de bloemenweelde aan de voet van het monument aan. Velen konden hun ontroering niet bedwingen, velen werd de herinnering te machtig. Met ontbloot hoofd schreed men verder. In de stoet liepen mede het volledig college van B. en W. met de gemeente-secretaris en vertegenwoordigers van Brandweer, Posterijen, Spoorwegen, het Rode Kruis militairen en tal van plaatselijke ver enigingen. Wij schatten het aantal deel nemers op ongeveer twaalfhonderd. Het voorbijtrekken van de menigte duurde bijna een half uur. In de verte klonk het geluid van de trein, die buiten het Alkmaarse atstion had stilgestaan om de twee minuten stilte in acht te nemen, enkele late vogels zongen en floten in de oude bo men em verder was er alleen stilte, een stilte, die nog meer relief kreeg door het geschuifel van de duizenden voeten óver het grint. Zo eerde Alkmaar zijn doden,de burgers met gebogen hoofd én nauwe lijks bedwongen ontroering, dé militai ren en de brandweer stram in de hou ding, zo trok- de lange, compacte stoet door Alkmaar'» straten. Na het einde van het défilé lag er een weelde van bloemen aan de voet van het monument, als een symbool van de eerbied en de hulde van de bevolking, als een geurend bewijs, dat het leven voortgaat, dat na deze do denherdenking weer een nieuw jaar aanbreekt, als een bewijs, dat Alkmaar zijn strijders niet vergeet. In de nu snel dalende avond vielen weer enkele trage regendruppels. Het défilé behoorde tot het verleden. OPROEP aan oud-militairen 1939 1940 Men schrijft ons: Na de bevrijding is de gewoonte ontstaan, dat de oud-militairen uit de oorlogsdagen van 1940 op de och tend van 10 Mei een eenvoudige bloe menhulde brengen op de laatste rust plaats van hun gesneuvelde kamera den, die in Alkmaar begraven zijn en in een minuut stilte hun krijgsmak kers gedenken. Zo gebeurde het op 10 Mei 1946 en op 10 Mei 1947. Het was vooral wijlen de heer Werkman, die deze herdenking orga niseerde en het zou spijtig zijn, wan neer tengevolge van zijn verscheiden deze eeht kameraadschappelijke her denking nu niet zou plaats vinden. Vandaar dat ondergetekenden teza-. men overleg pleegden en hiermede alle oudjmilitairen uit de jaren 1939- 1940 opwekken om ook dit jaar in alle eenvoud blijk te geven, dat zij, die tot de eersten behoorden die hun leven gaven voor onze vrijheid, onder ons niet vergeten zijn. Het is een eenvoudige herdenking. Er -wordt' met gesproken. Alles wat officieel is, wordt vermeden. Het moet zijn de eenvoudige hulde van de soldaat aan zfjn gesneuvelde vriend. De regeling is als volgt: a. Wij verwachten U Maandag 10 Mei a.s., 's morgens vóór acht uur bij hét borstbeeld van Mw. Bosboom— Toussaint (Truitje) op de hoek Wil helminalaan, Stpaatweg, Varnebroek. b. Om acht uur marcheren wij af naar de beide Kerkhoven, waar een bloemenhulde op de graven der in de Meidagen 1940 gesneuvelde militai ren wordt neergelegd. c. Na het bezoek aan de R.K. Be graafplaats wordt de colonne ont bonden. De bloemenhulde moet natuurlijk door Ons zelf worden betaald. Willen degenen, die daar een bijdrage voor willen geven (deelname aan de hul diging verplicht daar echter niet toe) deze storten bij de laatst onderge tekende.'van Everdingenstraat 1, of op diens rekening bij de Alkmaarse Bank? Ook de andere comité-leden zullen Uw bijdrage gaarne doorgeven. In sommige plaatsen is er een vereniging gevormd van oud-militai ren 19391940. Mocht onder U vol doende belangstelling bestaan om ook in Alkmaar tot een dergelijke, meer permanente organisatie te ko men, dan kan men van deze gelegen heid gebruik maken zich daarvoor op te geven en zullen wij U t.z.t. gaarne nader berichten. Oud-militairen 19391940, wij ver wachten U Maandag 10 Mei a.s. op de aangegeven plaats. Mr. D. Bosscher, Blinkenlaan 66, Heiloo; G., Diesfeldt, K, de Groote laan 1, Bergen: W. C. Mooy, Koor straat 24, Alkmaar; A. Vis Azn., Eilandswal 10, Alkmaar: H. N(jdam( Lzn., v. Everdingenstr. 1, Alkmaar. In het najaar is in de hal van het station een gedenkplaat onthuld ter ge dachtenis aan de spoormannen uit Alk maar, die i de oorlogsjaren bij de uit oefening van hun plicht zijn gevallen. Het spoorwegpersoneel heeft thans een fonds gevormd waaruit elk jaar bloe men kunnen gekocht worden, welke öp de herinneringsdag in een vaas bij de gedenkplaat gezet zullen worden. De plechtigheid geschiedde gister middag in tegenwoordigheid van het vrij van dienst zijnde personeel. Het is de bedoeling, dat de bloemen ook heden nog ter plaatse zullen blij ven. De algemene -vergadering van het Historisch Genootschap „Oud West- Friesland", in het kader van de z.g. Westfriezendag, -wordt dit jaar gehou den te Alkmaar, op 19 Mei a.s. De al gemene ledenvergadering vindt 's mor gens te half tien plaats in de Harmo nie, Lombardsteeg. 's Middags om half één: boottocht naar de Zaan. Na te- lugkomst in Alkmaar bezichtiging van de gerestaureerde Grote Kerk. Nadere bijzonderheiden worden vermeld in 't programma, dat aan alle leden is toe gezonden. Leden, die dit lezen en die het programma nog niet mochten hebben ontvangen, gelieven zich on middellijk te richten tot het secretari aat, p.a. Bergerweg 78, Alkmaar. Op een onlangs gehouden bestuurs vergadering is onder meer besloten tot, het doen uitgeven van het 19de jaarboek, omdat hiervoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan. Dit jaarboek zal voor de leden, die f 2.50 contributie per jaar betalen, verkrijg baar zijn tegen bijbetaling van f 2. Zij, die geen iid zijn en toch het jaar boek wensen te bezitten, zullen f 4.50 moeten betalen .Gegadigden kunnen zich nog opgeven bij bovengemeld se cretariaat. Men late zich daar inschrij ven, maar sture nog géén geld! Een tweede belangrijk besluit be trof het a.s. 25-jarig bestaan van het Genootschap. Men wil dit volgend jaar te Hoorn, de plaats van oprich ting, op bijzonder feestelijke wijze vieren. Het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", het werk van ar. van Balen Blanken en andere pio niers, verheugt zich nog steeds in een gezond en bloeiend bestaan.. Westfriezen op 19 Mei naar Alkmaar. HENNINK IN RONDE VAN LUXEMBURG .Aan de ronde van Luxemburg voor amateurs, die op 6 Mei aanvangt, zal o.m. worden deelgenomen door de Alkmaarse renner Hennink. WOENSDAG. Gulden Vlies, 8 uur; Lentefeest, bevrij dingsbal. Grote kerk, 8 uur: Herdenkingsconcert. Waagplein, 7.30 uur: Brandweerdemon stratie. Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: Dansen Bergen, De Rustende Jager, 2.30 en 8 uur film: Onze correspondent meldt, 18 jaar. DONDERDAG. Gulden Vlies: Noordholl. Wandelsport ver. Stertocht. Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. Sted. Muziektuin, 2.30 uur: Tuincon- cert „Crescendo". Bergen. Hertenkamp, 12 uur: Défilé Ruitervereniging. Bergen, De Rustende Jager, 2.30 en 8 uur, Film: De twee gezusters Kleh, 18 jaar. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond 80-jarig bestaan H.B.S. I.andbouwhuis, kamer 10: 14.15 uur: Verg. Kaas- en botercontrólestation. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur, film: De twee gezusters Kleh, 18 jaar. BIOSCOPEN. Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Wa terloo Bridge, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Als je lacht, dan ben je rijk, tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Ali Baba en de veertig rovers. Woensdag 2,30 uur matinée (Vanaf Vrijdag). Harmonie Theater, 3 uur: Onder hypnose, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Gilda, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De grote illusie,-14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S. Chr. de Vries, Frieseweg 4, foon 4237. tele- Morgen hijst de A.R.Z.V. de zeilen De winterslaap der watersportliefheb bers is voorbij. De roeiers oefenen reeds serieus en de zeilers hebben weer vol zorg hun jacht opgeknapt. Velen heb ben al één of meerdere malen de zeilen gehesen en de kennismaking met het mooie Alkmaarder Meer hernieuwd. Maar morgen, Hemelvaartsdag, opent de A.R.&Z.V. officieel het seizoen met de traditionele tocht vanuit de Jacht haven te Akersloot naar Alkmaar. Het geheel draagt dit jaar een feestelijk karakter. De roei- en motorbootafdelin gen geven ook acte de précence en va ren de vrolijk gepavoiseerde zeiljach ten tegemoet. Om eirca- half twaalf zal de vloot Alkmaar bereiken en< zullen stellig vele Alkmaarders de glanzende schepen en witte zeilen bewonderen. Een rustige ligplaats wordt uitgekozen aan de Zaadmarkt, waar in het restaurant van de Graanbeui s een lunch voor de deel nemers klaar staat. Om half'twee zul len de zeilen wèer worden gehesen om gezamenlijk de terugtocht, te onderne men. ii Ter eventuele assistentie wordt de vloot begeleid door een sleepboot be mand met eigen leden. De dag zal worden besloten met een verblijf op 't Alkmaarder Meer. gevolgd doör -een.' gezellig samenzijn in het vorig jaar ge heel gerestaureerdeclubhuis in Jachthaven te Akersloot. de. Op Woensdag- 12 Mei wordt om acht uur in Paviljoen Krnheim de algemene ledenvergadering gehouden van de VVV „Alcmaria Victrix". De agenda vermeldt o.m. de uitbrei ding van het bestuur van 9 tot 10 le den. De heer J. Arntz wordt door het bestuur candidaat gesteld. Voorts zul len mededelingen voor het a.s. zomer seizoen worden gedaan. Dinsdag 11 Mei des avonds 8 uur wordt in 't Gulden Vlies door het Rot terdams Toneel (Dir. Ko Arnoldi) het boeiende toneelspel „Gaslicht" van Pa trick Hamilton ten tonele gebracht. Dit is tevens de laatste abonnementsvoor stelling van Serie C. De regie hiervan is van Cruys Voorbergh, terwijl de vol gende medewerkenden een prachtige toneelavond garanderen: Willy Haak, Ko van Dijk, Ko Arnoldi, Georgette Reschewsky, Lise Servaes, Jaap Koster en T. Oorthuis. Het Parool schreef o.m.: Het is best te begrijpen, dat het Rotterdams To neel het stuk op het repertoire geno men heeft. Het is knap gemaakt en een sterk speelstuk. Gisteren herdacht de heer A. J. Kwa- dijk, employé bij de firma Kluitman alhier, het feit, dat hij veertig jaar ge leden als 22-jarige jongeman bij de firma in dienst trad. Om elf uur werd de jubilaris met zijn echtgenote per auto van zijn wo ning afgehaald, waarna op het privé- kantoor van de firma een huldiging plaats vond. Hierbij waren aanwezig de heren H. P. Kluitman en P. Kluit man Jr., alsmede het voltallige kantoor- en pakhuispersoneel. De heer H. P. Kluitman bood de jubilaris een enve loppe met inhoud aan, nadat hij hem met enkele hartelijke woorden had toegesproken en hem hulde had ge bracht voor zijn toewijding en werk kracht Het personeel bleef niet achter cn bood de heer Kwadijk een geschenk aan en een bloeiende azalea. Nadat verversingen waren gebruikt, bleef het gezelschap nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen. Hedenavond om half zeven wordt een gecostumeerde voetbalwedstrijd ge houden -op het land achter de nieuw bouw van de Uitenboschstraat. Tegen een kleine vergoeding wordt ieder in de gelegenheid gesteld deze vermake lijkheid bij te wonen. De opbrengst is ten bate van de uitzending van kinde ren van de buurtvereniging. Aan de feestelijkheden is een étalage- wedstrijd verbonden, waaraan ieder kan deelnemen. In verschillende straten van de buurt worden nog wedstrijden en vermakelijkheden gehouden. Meervoudige Kamer MM Laks! De 31-jarige Cornelis Lucas R. uit Heiloo stond gisteren voor de Alk maarse rechtbank terecht terzake van het feit, dat hij op 10' Februari van dit jaar in Amersfoort een damesrijwièl had ontvreemd en dat hij een dag la ter in Nibbixwoud uit een offerblok der rk kerk een bedrag van f 3.46 heeft gestolen. Reeds eerder was R. met de kinderrechter in aanraking geweest, omdat hij zich enkele jaren geleden ook al aan offerblokken had vergre pen. Destijds is hij op grond van een psychiatrisch rapport ter beschikking gesteld en werd sindsdien verpleegd ■in de Willibrórdusstichting te Heiloo. Hieruit wist hij echter te ontvluchten, met bovenvermeld resultaat. Mr. Holsteyn ^pide, dat deze ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Een rapport van dr. Barnhoorn wees op imbecilitas. Daarom vroeg spr. thans onvoor waardelijke terbeschikkingstelli^ van de regering R. verzocht desgevraagd, om niet weer "naar Heiloo gezonden te worden en ook mr. Holsteyn merkte op, dat R. herfi in dien zin een verzoek nad gedaan. „Dan loop ik toch weg" had hij toen gezegd. De rechtbank zal zich over deze zaak beraden, terwijl de plaats, waarheen R. gezonden zal worden een andere zal zijn, dan Heiloo. doch door de regering zal worden vastgesteld. 'n Erdal-producidus goed V/.: Gistermiddag om twee uur is te Zaandam bjj de Prins Bernhardbrug een monument onthuld ter nagedachtenis van de Alkmaarse verzets lieden, die op 10 Maart 1945 op deze plaats werden gefusilleerd. Een grote N.A.C.O.-bus uit Alkmaar was geheel gevuld met nabe staanden van de gefusilleerden en Alkmaarse oud-illegale werkers en leden van de vierde sectie van de B.S., waartoe de gefusilleerden behoor den. Er was ook een deputatie van de Alkmaarse Brandweer aanwezig. Het gezelschap werd in een can- tine van het Gem. G.E.B. ontvan gen Waar koffie werd gepresenteerd Daarna begaf de stoet zich naar de Prins Bernhardbrug, waar kolonel Wastenecker als eerste spreker naar voren trad. Hy herdacht de jongens van de vierde sectie, die hier zyn gevallen. Troost geven kou hü de familie niet, maar het monument, dat hier ls op gericht, zal'tot Ut lengte van jaren van hun zelfopoffering getuigen. Een Zaandame mannenkoor zong Beati Mortuï van Mendelssohn en O. Heer, die daar - des. hemels tenten spreidt. Vervolgens sprak loco-burgemees ter van Zaandam, de heer-M.' Plooyer, en sprak de hoop uit, dat w(j ons nim mer zouden behoeven te schamen voor hen, die het hoogste offer brachten. Vervolgens werd het monument onthuld en de Nederlandse vlag gehe- sen. t Het monument bestaat uit een rui ge gedenksteen van ongeveer ander halve meter hoogte waarop in meta len lettertjes de namen der gevallen Alkmaarders zijn aangebracht. Het gedenksteen vermeldt het vol gende opschrift: - Op 10 Maart 1945 vielen op deze plaats voor de vrijheid. C. H. Cevat, Alkmaar. A. J. v. d. Kamer. P. J. van Roon. R. Rempt. W. Zwart. Rede van de heer KirpensteUn. Voor de Ver. van Oud-illegalen sprak de secretaris, de heer K. Kirpensteijn, die mededeelde, dat de vereniging de Zaanse Gemeenschap dankbaar is voor hpt initiatief door een monument op deze plaats de nagedachtenis te eren van hen, die voor het vaderland vie len. Gevoelens van weemoed en droef- hed bezielen ons, maar het zijn niet alleen deze, die ons hier bezig houden. In deze Meidagen gaan onze gedach ten zic'n ook bezig houden met de zin van hun offer. Na zo lange lijd ver geten wij wel eens wat ons samen bond. Daarom is het-wel goed, dat er monumenten zijn, welker aanblik ons de grote draden van het verleden weer dcet beseffen. Vrees houdt nog de wereld bevangen. De eenheid en ge zamenlijke verantwoordelijkheid van toen schijnen nu utopieën. Onze histo rie is meermalen geweest een strijd te gen de tyrannie en dan was ons volk altijd één. Zo moet het blijven. Het of fer van deze mannenis dan ook niet tevergeefs geweest. Maar ons,volk zij één met betrekking tot degenen, die zij achterlieten. Daarna werden bloemen bij'het mo nument gelegd, w.o. een krans van de kolonel, van de gemeente Zaandam, van de Ver. van oud-illegale werkers te Alkmaar, van de Alkmaarse brand weer (vertegenwoordigden die het gemeentebestuur?) en van familie leden der gefusilleerden.. Een lid van de vierde sectie, de heer Schekkerman, dankte na afloop in de cantine allen, die aan deze plechtighëid hadden medegewerkt en daarvoor hun belangstelling hadden getoond. De eenvoudige plechtigheid was hier mede beëindigd. Hedenmorgen Werden wij en velen met ons, pijnlijk, getroffen door het zien van vele vlaggen, die aan vele huizen in vele straten halfstok hingen. Welk een toonbeeld van laksheid! Men verzuimt eenvoudig des avonds de vlag weg te halen, en laat waaien, vat waait. Öók het voeren van vlag gen is aan een bepaalde code gebon- cen. Een vlag halfstok op de nationale feestdag is een blamage, die de eige naar van de vlag treft. En een bewijs van een ergerlijke laksheid! Feest- én strijdgenoten uit Bergen, Schoorl en Koedijk vulden de zaal van ,,De Rustende Jager" tot het laatste piaatsje Hoofdschotel voor deze avond was de rede van Kees Woudenberg ,,Wat heeft Mei 1948 ons te zeggen?" aldus deze spreker Boze machten van geweld, ter reur, verraad hebben zich. meester ge maakt van de geesten van mensen en vol ken Fascisme en nationaal-socialisme brachten weer gevaar In 1938 toen het gevaar steeds dreigender werd, hebben en kele machten het gezocht in een tege moet-komen aan het geweld (München* Het heeft niet gebaat, het geweld was niet tot rede te brengen De tweede we reldoorlog kwam Wij werden er in mee gesleurd Bij de capitulatie in Mei 1945 vielen de druk en> de dreiging van ons af, onze vreugde was groot, alleen getemperd dooi de vele- offers, die waren gebracht Er was vreugde in het hart: allen zouden eendrachtig streven naar herstel en ver nieuwing van het economische en social-e leven! We hebben nadien geleerd, dat het zo eenvoudig niet. ging, langzamerhand is het ons duidelijk geworden, wat er is ver hield, ontworteld en ontwricht en.... de gesmede banden bleken niet zo hecht Po litieke formaties, oriëntaties, vloeiden terug naar de bedding yan vóór 1940 Alleen de Partij van de Arbeid is een stuk reëele werkelijkheid, waarin oude formaties werden prijs gegeven Voor velen is het geen vraag meer, óf er oorlog zal komen, maar „wanneerr" Weer dreigt he gevaar uit het Oosten, onder de schone schijn van volksdemo cratie wordt gepoogd de mens te dompe len in slavernij Hoe is het mogelijk, vraagt spreker, dat er nog mensen zijn, die de vrijheid alléén weten te waarderen, als ze die kwijt zijn?! Er is geploegd, gezaaid en zelfs al geoogst Spreker vervolgt 2djn rede met er op te wijzen, dat de Partij van de Arbeid nog een zware strijd wacht om te komen tot vrede, bedrijfsdemocratie en bestaans zekerheid .Wij leven hier in betere maatschappe lijke welstand dan in andere- landen, die als wij geleden hebbe,n „Op dtt ogenblik is Nederland een lichtpunt in een don kere wereld, dank zij de arbeid van de regering, die hier sinds 1946 aan het roer staat Spreker «indigt zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met allen op te wekken mede te ploegen en te zaaien en de akkers vrij. van onkruid te houden De opkomende vrucht is veelbelovend Mevrouw Bukers wekte de vrouwen op toe te treden tot de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid en de heer A Engel spoorde de jongeren aan zich te scharen achter- het vaandel van „De Nieuwe Koers" De avond werd verder gevuld met zang door de Stem des Volks, declamatie van mevr J v d Vegt—Kranselaar, muziek van het ensemble „De Boegspriet" en een revue door; het B B-Cabaret De Rustende Jager brengt vanaf Don derdag (Hemelvaartsdag! een Franse film: „De twee Gezusters Kleh", met in de hoofdrol de 18-jarlge Frangais© Cm-inne Luchaire Mevrouw Lafont (Anny Ducaux), echt genote van Michel Lafont (Rolland Rou leau), een geleerde, vreest, dat haar man zich in hét huwelijk niet gelukkig gevoelt, aangezien hij een lahgdurige studiereis gaat maken- Haar zuster Claire (Corlnne Luchaire) weet op zeer eigenaardige ma nier „redding" te brengen Ze krijgt er later spijt van en mevr Lafont, tot wan hoop gebracht, richt twee .revolverschoten op Claire Hoe het einde toch nog een gelukkig huwelijk brengt, willen we hier niet ver klappen EEN DAG VAN OVERDENKING Aan de vooravond van de 5e Mei werd in de openbare ULO-school een tentoonstelling georganiseerd van door de leerlingen bijeengebrachte herinne ringen van de oorlog. Eén der onder wijzers, de heer Verolme, riep het ver leden nog eens wakker door de be langrijkste momenten uit de strijd te belichten en de vele moeilijkheden te schetsen, die de burgers ondergingen. Een overstelpende hoeveelheid platen, tijdschriften, boeken enz. illustreerden het gesproken woord. De jeugd stelde grote belangstelling in het tentoonge stelde. De aan één der wanden han gende spreuk „Wat was de vrede mooi, toen het nog oorlog was" moge uiting geven aan veel teleurstelling; een ver gelijking van de toestanden van vóór 5 Iviei 1945 met de hedendaagse geven hoop op een betere toekomst, als ieder maar gevolg geeft aan de opwekking: Laten we meewerken, de vrede te ma ken tot dat, wat we er tijdens de oor log van verwachtten. EEN DAG VAN ROUW Ook-Bergen herdacht op 4 Mei de velen, die gevallen zijn in de strijd, die hun leven Offerden om voor ande ren het- leven in vrijheid mogelijk te maken. Van - alle- openbare gebouwen en vele particuliere woningen hing de vlag halfstok tert teken van rouw. In de R.K. Kerk én de Ruïnekerk werden rouwdiensten - gehouden en 's avonds trok 'n lange stoet'zwijgenden naar de begraafplaats, onj.dagr bloemen te leg gen' op. 'de dodenakker en in de twee minuten stilte de in de oorlog overle denen te herdenken. Geboren: Cornells F, zoon van F Roobeek en F Laijer, Jan Apeldoorn, weg 21 Ondertrouwd: Jacob Tuinman Egmond aan Zee, Boulevard 7, en Cathé. rina Korver, Studler van Surcklaan Bergen Dinsdagmorgen 11 uur vond een korte plechtigheid plaats bij de plek' waar 11 April 1945 te Zijpel-sluis tien van onze mannen het leven liete'n voor het vuurpeleton. Nadat burgemeester en wethouders, de gemeentesecretaris, een vertegen woordiger van de raad, een lid van dj beheerscommissie voor het monument, de leerlingen en het onderwijzend personeel van de openbare school tj Groet en de RK Bijzondere school te Catrijp en anderen, zich hadden ge. schaard rond het groene heuveltje, waarop 4 Mei 1947 een monument werd onthuld ter nagedachtenis van „hen, die vielen", legde burgemeester mr. C. A. Jochems namens de gemeente Schoorl een krans aan de voet van het monument, gevolgd door leerlingen van beide scholen, die daar hun bloe men deponeerden. „Onze gedachten zijn bij U. Wij blij. ven U eerbiedig en met dankbaarheid gedenken", aldus de burgemeestér, Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de korte, droeve plechtigheid besloten. St. Pancras is 'n een rustig dorp, waar tijdens de oorlog in gezamenlyk over leg de bomen werd gerooid en het hout werd verdeeld tussen hen, die zonder brandstof zaten. Toen werd er niet over gezindten gesproken. Maar nu gebeuren er gekke din gen. Het schjjnt, dat een groep het nodig heeft gevonden een chr. kleu terschool op te richten. De bestaands kleuterschool had de chr. levensbe schouwing toegedane leerkrachten, Maar dat schy'nt niet voldoende Er worden thans pogingen in het werk gesteld om het „bleekwater- fabriekje van „Glas" tot schoolge bouw om te bouwen. Enfin, het is wel zeker, dat het kleuteronderwijs er bij zal verliezen. Bovendien gaan er geruchten, dat men de tuinbouworganisaties tracht te splitsen. Indertijd heeft de Tuin bouw al een „scheuring" overleefd, toen de tuinders uit het Zuidelijke deel van het dorp zich organiseerden in „de Zuid", Maar die splitsing kwam na gemeenschappelijk overlég in alle minzaamheid tot Stand. Zjjn de inlichtingen juist, dén'gaat hét tiu minder rustig. Als de splitsing tot stand komt wat hopenlijk niét Hét geval zal zyn dan heeft St. Pan eras een primeurtje Er gebeuren vreemde dingen rond om de Witte Kerk Geboren: Geertje, dochter van Jong en P Wijnjeterp Madelen Th, dochter van C Wagenaar en N Klooster boer Alida G, dochter van J Bruin én W Weel pieter, zoon van P Koedijk én O Duif Ondertrouwd: Johannes Hidder en Maria E van Horick Getrouwd: Jacobus Masteling (wo nende te Koedijk) en Pietlikje Oudejant Vertrokken: Marie Glas, van nr 21« naar Bennebroek; Klaas de Geus van nr 10», naar Leeuwarden; Jantje A Groen van nr 30 naar Heiloo Het was een drukke dag voor Zuster Labree toen Zaterdag verschillende de- putatie's haar kwamen feliciteren met haar 12V»-jarig jubileum. Alhoewel het haar wens was dat er geen. officiële receptie werd gehouden, vonden velen het niet op zijn plaats om deze dag zomaar zonder meer- voor bij te laten gaan. Niet minder dan 24 bloemstukken sierden de woning w.o. enkele grote prachtig opgemaakte bloemenmanden. Achtereenvolgens kwamen feliciteren het bestuur van de oude wijkverple ging, het bestuur van het Witte Kruis Schermerhorn, bestuur van de Bond van Kruis te De Rijp, de burgemeester w Schermerhorn, bestuu van de Bond van Wijkverpleegsters Kring Alkmaar, bur gemeester en wethouders van De Rijp en verder veel oud-patiënten uit De Rijp, Schermerhorn, Schermer en Oter- leek. VOOR DONDERDAG 6 MEI 1948. (Hemelvaartsdag) ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom; Kapelkerk, 10 uur, ds. den Oudsten. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur ds. v. d. Lin- gen. Baptisten gem. (in N. Doele\ 10 uur, evang. F Hofhuis. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ geen evan gelisatiesamenkomst. OMGEVING. AKERSLOOT geen dienst. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. v. Wijk van Alkmaar. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. E. A. J. Plug. HEILOO, herv. gem., 10 uur, 1s. Bloemhof, H.Doop. Evang. 10.15 uur, ds. Wesseldijk van Alkmaar. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. OOST-GRAFTDIJK, 10 UUF, d». Boakea. OUDORP, geen dieast. De lieer cn Mevrouw SPRUYT1IEEGER geven met grote blijd schap kennis van de ge boorte van hun zoon WOUTER, die hij het II. Doopsel de namen ontving van Weouter. Hubertus, Jacobus Maria. Alkmaar, 4 Mei 1948. Lange^traat 34. A- Op 18 Mei 1948 hopen onze lieve Ouders en Grootouders, de lieer en Mevrouw J. J. HOLTHUIZEN en E HOLTHUIZEN— DUIVIS hun 50-jarige echtvereni ging te gedenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wéns van liun dankbare kinder») en kleinkinderen. Frieseweg 32 E, Alkmaar- Voor direct gevraagd NETTE WINKELJUFFROUW riiet beneden 18 jaar. OTSEN, Manufacturer, Pavglop 10- Tel. 2056. Jon het zoel zon Bri bur V reu sta. stee belc Stei Gevraagd op villa in het Gooi, in klein prettig ge zin, zo spoedg mogelijk niet heneden 20 jr. Goede kost en eigm zitkamer. Hulp van werkster aanw Pal. 75p. mud- Br. met opgave van leeftijd aan Mevr KAMERLING, „Zonnetop", Blaricum. Een 1 S en Gevr- per 1 Juni a.s. een BROODBAKKER cn een BANKETBAKKER, tevens bekend met brood bakkerij, v. g. g. v- bij B. PANTING, Molen straat 3. Bergen- Tel. 2581. Gevr. voor Den Helder Een Woningstoffeerder. Woninginrichting J. Zuid- weg, Sluisdijkstraat 46-50. Den Helder. SPOED! Wie ruilt mijn woning te Sn eek legen woning te Alkmaar, eventueel driehoeksruil? Br. no- A 393 bureau van dit bl. DAMES, indien U dor, afgebroken of slecht houdbaar haar heeft LAAT U DAN NIET alvorens ons hierover te raadplegen HET VOORKOMT U EEN DESILLUSIE Ons advies is vrij blijvend en discreet Haar- en Schoonheidss p e c i al ist Sï le; F- be Wi <k ge Pi Pi kr N. t/< Pra ruil kippi Zeer adres capu« teelt Br E 63. „Waar moeten we nu heen? vraagt Pam, terwijl hij angstig on zich heen kijkt. „We kunnen nergens heen!" ant woord Pim. „Beneden staat de direc leur, die ons wel kan vermorzelen ei achter ons komt een tijger!! Het enige wat we doen kunnen i over dit touw heen te lopen!" „Wat zeg je?" Nee, dat kan ik niet! „Onmogelijk!" roepen Pom en Pan allebei. Veel ging er de afgelopen week nie aan de veilingen om. De prijzen dii gemaakt werden, vielen evenwel nie af. Zo bracht de gele kool toch no; boven de f 20 op en de rode f 27f 41 De aanvoer van witlof loopt ook a weer achteruit. De kwaliteit was ech ter nog van dien aard, dat de prijzei zich bewogen tussen de f 75 en f 81 voor de eerste soort, terwijl de tweedi maar weinig noteerde en zelfs de der

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2