VIJF MINUTEN TE LAAT Belgische Langedijk's Raad verdiept zich in de begroting Het bloed der gevallenen werd het zaad der bevrijding DE SCHOENE VAN DE BOI Vijf jaar lang wachtte Radio Oranje op hef bericht Nederland is vrij" en toen het kwam, kwam het vijf minuten te laat Herinnering van Drs. L. de Jong Morgen drie kampioenswedstrijden Wij spelen Bridge v Noords char wonde. Minister Mansholt komt spreken Concordia in andere handen De Noordermarktbond aan de spits Broek op Langendijk. Motor-ongeluk Frans Slot is hoofdklasse-kampioen Zuid-Scharwoude De competitie van Damlust Minister Fievez op de Grebbeberg Burgerlijke Stand Plechtige herdenking Dirkshorn. Agenda Raadsvergadering Wu LUISTEREN NAAR.... Wederom eer kathol iek-socialisti* coalitie Boodschap van Sm aan Haags congre 11:9* ZAL OOIT DIE EERSTE DAGEN van die eerste week van Mei 1945 vergeten? Het ene wilde bericht volgde het andere op. We struikelden Ineens over de sensaties waar we jaren verlangend naar hadden uitgezien: de Duitsers in Italië hadden zich overgegeven; de Russen stonden in Berlijn; Hitier nas dood; Goebbels had zelfmoord gepleegd; de Engelsen rukten Hamburg binnen. Het nas met Duitsland gedaan. Eén grote zorg slechts drukte ons, Nederlanders in Londen: wat zou er met Westelijk Nederland gebeuren, waar de hongersnood ai duizenden slachtoffers had gemaakt? Zouden Von Blaskowitz en Seyss-Inquart stand houden en in opperste verdwazing de stjrijjd rekken? Zouden zjj de Geallieerde legerleiding dwingen tot een offensief waarvan de voorberei ding vele weken zou vergen en waarvan de uitvoering de burgerbevolking aan ongekende beproevingen zou blootstellen? Of zouden de Duitsers zich overgeven? nieuws binnenkwam en geschift werd, klaargemaakt en gecensureerd. Och die ticker ratelde zo vaak. De dienstdoende redacteur „op" van al het nieuws, dat hij in die week te verwerken had gekregen lepelde zijn bord soep. Tijd om naar de can- tine te gaan had hg niet. Die ticker kon ook wel even wachten. Tien mi nuten later, even voor half negen, ging hij eens kijken wat er nu weer binnen gekomen was. Om acht uur veertien hadden Sand berg en ik ons aan weerszijden van de microfoon gezet. Voor de zekerheid hadden wij enkele minuten tevoren naar de newsroom gebeld of er nog nieuws was. Er was geen nieuws. Acht uur vijftien. Het rode licht flapt aan. „Voor Koningin en Vaderland! Voor vrijheid, waarheid en recht! Hier Ra dio Oranje, op golflengten 1500, 373, en 25 meterband. Goeden avond, luis teraars in Nederland, in Oost en West, op zee of waar ook ter we reld In de nog bezette hongerprovincies wordt op schaarse posten er is im mers geen electriciteit meer nauw lettend geluisterd. De koptelefoons worden stevig aangedrukt. Zijn er nieuwe regeringsinstructies? Is er nieuws? Groot nieuws, soms? Sandberg leest de .berichten voor. Doenitz heeft met Terhoven gespro ken; de Amerikanen zijn in Salzburg. „Er is verder niet veel nieuws van 't front in Duitsland". Volgt: een bood schap namens de B.B.C. aan de zen der Herrijzend Nederland in Eindho ven: „Boodschap van Hans voor de Fox: laat ons dringend per dienst bericht weten, op welk uur wjj Uw Engels commentaar hier moeten op nemen." „En nu hoort U het Buiten lands Weekoverzicht". „Waarde luisteraars Enzovoort. Sandberg sluipt de studio uit en belt de newsroom op. „Is er nog nieuws?" Antwoord van de soep-lepelende re dacteur: „Sorry, no news". Sandberg sluipt terug. „De afgelopen week" ik ben nog steeds bezig „heeft ook enkele klei nere politieke gebeurtenissen gezien die enige aandacht verdienen. Acht maanden na de bevrijding zijn in Frankrijk gemeenteraadsverkiezingen gehouden Enzoovoort. Acht uur negen-en-twintig minuten, dertig seconden: „U hebt geluisterd naar het Buitenlands Weekoverzicht. Er heerste spanning op het bureau van Radio Oranje, aldus Drs. L. de Jong in „Oorlogsdocumentatie'".' Over de vreugde door het goede nieuws lag, als een slagschaduw, de onzekerheid aangaande de toekomst van Westelijk Nederland. De premier, prof. Ger- brandy, had ons vertrouwelijk mee gedeeld, dat hem, toen hij bij zijn laat ste bezoek op het Geallieerde Hoofd kwartier te Reims aan generaal Be- dell-Smith de vraag stelde: „Hoe lang duurt het voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag bevrijd zijn, als er tot het bittere einde toe doorge vochten moet worden?" geantwoord was: „Tot September". Huiveringwekkend perspectief! DE UITZENDING VAN VRIJDAG. De zorg voor de uitzending van Vrijdagavond 4 Mei 1945 was aan mij overgedragen, temeer omdat zij in hoofdzaak door mijn buitenlands week overzicht zou worden gevuld. De jour nalist H. W. Sandberg pseudonyn: „Ja# van der Zee" stond mij als omroeper terzijde, tezamen met onze onvermoeibare regisseur, Hans van Stuwe. Den Doolaard had een vrije avond. Ik zat 's middags ijverig te tikken aan mijn overzicht en hield het maar zo zakelijk en rustig als mogelijk was. Wij wilden niet op de gebeurtenissen vooruitlopen. Maandag was Mussolini vermoord, Dinsdag Hitier doodgegaan, Woensdag Berlijn gevallen, Donder dag Hamburg en op die Vrijdag waren Kiel en de Brennerpas bezet. Nieuws genoeg! Ik ging er kort op in, sprak verder over de capitulatie van de Duitsers in Italië, over de re- gering-Doenitz, de gemeenteraadsver kiezingen in Frankrijk, de oprichting van de regering-Renner in Oostenrijk, en de trage voortgang op de confe rentie van San Francisco. Ik maakte melding van het feit, dat daar waar schijnlijk een verklaring zou worden aangenomen, waarbij alle mogend heden zich zouden verplichten tot handhaving van het internationale recht. „Dat neemt niet weg," zo luid den mijn laatste regels, „dat wij, nu de 11e November van deze oorlog na dert, heel wat soberder en nuchterder zullen blijven dan in 1918. De illussies van toen waren begrijpelijk, maar Duitsland, Italië en Japan hebben er van geprofiteerd, en de mfenshheid is er bijna aan te gronde gegaan. Nu krijgt de vrije wereld en krijgt ook Nederland een nieuwe levenskans". Tamme taal. Met opzet zo tam ge houden. Onze uitzending zou plaats vinden om kwart over acht. vanuit het ge bouw van de Europese dienst van de B.B.C. OP DE HEIDE. Om zeven uur Engelse tijd betra den Veldmaarschalk Montgomery en enkele Duitse opperofficieren een tent op de Lüneburgerheide.» Er stonden zes stoelen en een tafel op schragen. Op de tafel lag een legerdeken. Op die deken legde Montgomery enkele minuten na zeven uur de capitulatie voorwaarden neer van alle Duitse strijdkrachten in Nederland, Noord- west-Duitsland en Denemarken. Hij las ze voor, in het Engels, en nam toen zo bericht de Engelse oorlogs correspondent Alan Moorehead „een verveloze postkantoorpenhou der" op, doopte die in de inktpot, en zei: „Nu kunt U het document teke nen. Eerst generaal-admiraal Friede- burg". Nadat generaal-admiraal Frie- deburg en zijn collega's hun handte kening hadden geplaatst, zei Montgo mery: „Thans zal ik tekenen in naam vgh generaal Eisenhower, de opper bevelhebber van de Geallieerde Strijd krachten". Kras met de pen. Voor de Duitse troepen in Nederland was de algemene capitulatie onder tekend. Ons land was vrij. Het was zeven uur twintig. De Engelse en Amerikaanse jour nalisten in Lüneberg renden naar hun tenten. Binnen enkele minuten stond een batterij van typemachines te rof felen. De berichten werden aan de censuur voorgelegd. Na enig opont houd konden zij telegrafisch aan de grote nieuwsagentschappen in Lon den worden doorgegeven: Official. Stop. German surrender in north western Europe including Holland and Denmark. De nieuwsagentschappen zonden het bericht per telex door aan de bladen en aan de B.B.C. Om acht uur zeventien ratelde de ticker op de redactiezaal van de Euro pese dienst van de B.B.C. waar al 't In het programma van de Kam pioenswedstrijden van Nederland zijn voor morgen, Hemelvaartsdag, de volgende drie wedstrijden vast gesteld: BW—Go Ahead EDO—PSV HeerenveenHaarlem. En dit is het einde van deze uitzen ding van Radio Oranje, de stem van Strijdend Nederland." Het rode licht floept uit. Pfff weer een uitzending gehad! De hoeveelste? Misschien de driedui- zendste. De deur van de studio glijdt geruis loos dicht. We lopen met zijn drieën Sandberg, Van Stuwe en ik naar de cantine: even iets eten. Terwijl we voor de cantine staan, komt een van de Belgische redacteu ren de trap af. Hij valt meer dan hij loopt en zwaait met een stuk papier. „Proficiat, De Jong!" „Wat is er?" „De Duitsers in Nederland hebben ge capituleerd!" „Nee„Kijk maar, officiëel. 't Komt van Montgomery! We zenden het meteen uit!" Sinds acht uur dertig zijn de Belgen on the air. Zij krijgen de primeur. Vijf jaar lang had ik gevlast op dat bericht: „De Duitsers in Ne derland hebben gecapituleerd. Ne derland is vrij!" Toen het eindelijk kwam, kwam het vijf minuten te laat. L. DE JONG. XXX. VERSPEEL NIET ONNODIG EEN HOGE KAART Wij komen nog even terug op het spel, dat onder dit opschrift verscheen in onze vorige rubriek. En wel omdat de kaartverdeling niet juist op het diagram stond. Deze was n.l. als volgt: S. a-h-6-4 H. v-2 R. a-5-4 KI. h-6-4-2 b-10 7-6 b-9-8 K. a-v-10-7-5-3 S. H. R. KI. S. v-9-7-5-3 H. a-8 R. h-v-7-3-2 KI. 8 8-2 h-b-10-9-5-4-3 10-6 b-9 Zuid speelt 4 hai-ten en neemt de sch. boer die West voorspeelt in N. met het aas. Uit N. troef vrouw, die O. met het aas neemt. Deze speelt kl. 8 na en West neemt met 't aas. Speelt kl. vrouw na, die Zuid niet met de heer in N. mag nemen. Hij moet deze klaverslag cadeau geven om zijn kla ver heer te bewaren als vrije kaart, waarop later de ruiten 10 uit Zuid, die verliesslag zou zijn. kan worden weg gegooid. Men zie de bovenstaande juiste kaartverdeling. Ha,d Zuid in de 4e slag klaver heer gezet, dan was deze afgetroefd en zou hij later nog ruiten 10 verloren hebben? Op Donderdag 13 Mei a s zal in de zaal „Concordia" te Noord-Scharwoude de mi nister van Voelselvoorziening en Land bouw, ir. S L Mansholt, een rede uit spreken Van de 2 redevoeringen, welke minister Mansholt in Noord-Holland zal houden, geniet Noord-Scharwoude de eer, uitgekozen te zijn als een der plaatsen Concordia heeft een nieuwe pachter gekregen en wel de heer Liefhebber uit Hoogwoud. De heer Liefhebber zal zeker het zijne doen om te trachten de reputatie van Concordia hoog te houden. Met een omzet van zeven mülioen gulden heeft de Noordermarktbond zich geplaatst aan de kop der Noordhol landse veilingen. De aanvoeren belopen van de voor naamste producten, rode kool 575 wa gons, gele kool 717 wagons; witte kool 2078 wagons; uien 126 wagons, peen 60 wagons; bieten 93 wagons; vroege aardappelen 589 wagons, late aardap pelen 210 wagons; poters 1098 wagons, witlof 20 wagons; slabonen 83 wagons; andijvie 86 wagons; waarbij een wa gon 10.000 kg bedraagt. Het aantal leden beloopt 1494 (1499), de gemaakte winst pl.m. f 35.000. Dinsdagmiddag kwam een motor-rij der in botsing met een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Jn. Wagenaar, waar het wel erg smal is. De vrachtauto moest plotseling remmen voor een uit de andere rich ting naderende autobus met 't gevolg, dat een motor-rijder achter de vracht wagen een botsing niet kon voorko men. Het ongeluk veroorzaakte mate riële schade en enig lichamelijk letsel. De beslissing is gevallen Door Dijker te verslaan en remise te spelen tegen Steenhuis is de jonge dammer Frans Slot er in geslaagd de titel van kampioen van Noord-Hollands Noorderkwartier op zijn naam te brengen De volgende spurt vor men- de wedstrijden voor het kampioen schap voor Noord-Holland, die omstreeks medio Mei zullen aanvangen De uitslagen van de 2e winter-competi- tie van Damlust zijn thans bekend Kam pioen werd de heer P Beers met 18 uit 9 Tweede de heer Joh Huitema. P v d Mo» len degradeert naar de 2e klas, terwijl P van Schuffelen hem daarin volgt Yan. de tweede klasse promoveert de leider N Jol naar één, terwijl W Hoedjes naar drie afzakt P Mienis gaat van 3 naar 2 over, evenals W Glas De Koninklijke Landmacht heeft op de Militaire begraafplaats op de Grebbeberg een herdenkingsplechtigheid georganiseerd. De plechtigheid werd bijgewoond door Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin als vertegenwoordiger van Hare Majesteit en vele andere autoriteiten. De Minister van Oorlog, Fiévez sprak de herdenkingsrede uit en er werden kransen op de graven gelegd. Daarna werd twee minuten stilte in acht genomen. Tijdens de herdenking; op de Grebbeberg; hield de minister van Oorlog, Luit. Kol. A. H. J. L. Fievez, een rede, waaraan wü het volgende ontlenen; „Op deze historische grond jjn wij heden tezamen gekomen, om al die genen te herdenken, die in de achter ons liggende oorlogsjaren hun leven gaven in de strijd tegen de over weldiger". Op een herdenkingsdag als deze ver levendigen zich onze herinneringen aan de reeks van moeilijke en droeve jaren, waarin niet alleen buiten onze gren zen, maar ook in ons eigen vaderland strijd is gevoerd tegen de machten der duisternis, die de wereld poogden te overweldigen. Dat zij daarin niet slaagden, danken wij naast God aan de dapperen, die van het moment af, dat een wrede overweldiger de greep naar de lage landen aan de zee deed, hun leven in zetten tegen de knechting van ons volk en tegen de onderdrukking van onze geestelijke en volksvrijheden. Hoe weinig ook, na een eeuw van vrede, geestelijk voorbereid op de oorlog, toonden leger en vloot daar mede toch de fiere zinspreuk van ons vorstenhuis „Je Mantiendrai", niet onwaardig te zijn geworden. Het va derland redden was hun niet moge lijk, daartoe waren de krachten te ongelijk, maar gered werd de eer. De krachten van het verzet waren gewekt, het bloed der gevallenen zou het zaad der bevrijding worden. Toen de strijdkrachten in Nederland moesten capituleren, werd in nauwe samenwerking met de bondgenoten, de strijd buitenslands voortgezet. Onze zeelieden bleven de zeeën bevaren. Tot de bevrijding bleef onze driekleur wapperen over de wereldzeeën en le verde onze vloot zowel onze oor- logs- als handelsvloot haar aandeel in de gemeenschappelijke oorlogvoe ring. Nederlands-Indië, Suriname en Cu- ragaö bleven hun plaats in het front der gealliëerde volkeren innemen tot, twee jaar later, eerstgenoemd gebieds deel het lot van het moederland deelde. De geest van verzet kqn echter nóch hier, noch daar worden gebroken. Deze bleef vaardig over de landgenoten in de krijgsgevangenkampen, de gevange nissen en de concentratiekampen der blanke en gele onderdrukkers. Zij leefde voort in de geknechte volkeren en zij kwam tot uiting in de daden der onder grondse verzetsorganisaties. Geestelijk heeft ons Nederlandse volk zich in overgrote meerderheid niet dooi de overweldigers laten knechten. Het weerstandsvermogen der vrouwen was hierbij een stimulerende kracht. De binnenlandse verzetsstrijd, op alle fronten van het maatschappelijk leven tegen de vreemde overheersers en hun handlangers gevoerd, was hiervan de uiting. Bij de bevrijding van ons vaderland speelde de onder prins Bernhard, in de binnenlandse strijdkrachten gebundelde verzetsorganisatie een belangrijke rol. Onze gedachten gaan thans uit naar allen, die in al die moeilijke jaren hun leven gaven voor de goede zaak. Naar hen, die in de Meidagen van 1940 als eersten in de strijd tegen de vijand vielen, zowel hier op de Grebbeberg als op zovele andere brandpunten van de strijd. Naar hen, die in Indië het leven lieten. Naar hen, die op de we reldzeeën het zeemansgraf vonden. Naar allen, die in de binnenlandse verzetsstrijd het offer van hun leven gaven. Naar allen, die de bevrijding van ons vaderland met hun leven moesten betalen. Hun offer mag nimmer door ons ver geten worden. „Moge zo deze herdenking ertoe bijdragen, dat ons volk de dagen uit het verleden niet vergeet, dat wij de waarde van het bezit van de vrijheid blijven beseffen en bovenal, dat wij ons het offer waardig tonen, dat allen, die wij hier herdenken, voor onze vrijheid brachten", aldus besloot de minister. In een vergadering, welke vijf uur duurde, behandelde de raad de begro ting. Even over half drie opende bur gemeester Schelhaas de zitting. De begroting lokte vele en lange discussies uit. Het begon met een ver klaring van de heer v. Dijk (P.v.d.A.), die er op wees, dat de gemeente nog niet noodlijdend was, maar dat om zichtigheid geboden was. Spr. drong aan op het bouwrijp maken van terrein, daar de uitbreiding steeds urgenter wordt. Eén der grote aankooporgani saties wil in de gemeente haar maga zijnen plaatsen en hiervoor is ruimte nodig. Voorts moet de industrie gele genheid hebben zich te ontwikkelen. De heer Dihjves (K.V.P.) wees er op, dat nog steeds een katholiek hoofd ambtenaar ontbreekt. Hij drong er op san bij eventuële vacatures een katho liek te benoemen. Voorts wilde spr. oproepingen ook geplaatst zien in ka tholieke en Chr. bladen en een herzie ning van de subsidiëring van het kleu teronderwijs. De heer Volkers (CPN) hield vervol gens 'n lang en gefundeerd betoog. De autonomie der gemeenten wordt, aldus spr., bedreigd door het „milliarden- avontuur der regerings-politiek". Naast de gelden, uitgetrokken voor de viering van het Regeringsjubileum, wilde spr. nog een som uittrekken voor de Stich ting '40-'45. Tenslotte betoogde spr., dat Nederland steeds meer bedreigd wordt door de dollar-penetratie en alleen de C.P.N. het vaderland kan redden. De heer Volkers wees tenslotte nog op de slechte toestand van het Tehuis van Ouden van Dagen, verzocht B. en W. een commissie van Openbare Werken in te stellen en bepleitte de wenselijk heid van een D.U.W.-object binnen de gemeente. CRITIEK OP DE C.P.N. De heer Balder (A.R.) becritiseer- de de houding der C.P.N. Hij zelde de comm. raadsleden persoonlijk hoog te achten, maar stelde de raad de vraag of de houding der C.P.N. niet nood zaakt het vertrouwen in hen, als vertegenwoordigers dezer partij, op te zeggen. Tenslotte wees spr. erop, dat de begroting sloot met in feite een nadelig saldo van 17.000, geen beduidend tekort, maar toch een reden om soberheid te betrachten, bij welke laatste opmerking de heer Ooyevaar (C.H.) zich aansloot. De heer Beers (C.P.N.) verklaarde te veel vertrouwen in het gezonde verstand bij de grote fracties te heb ben en vernachtte, dat zij de heer Balder niet zouden volgen. Zijn frac tie had altijd de gemeentebelangen gediend. Spr. werd tenslotte tot de crae geroepen door de voorzitter, na een persoonlijke aanval op de heer Balder. De heer Heringa (A.R.) sloot zich aan bij de mening van de heer Balder en wenste van de comm. fractie een duidelijk antwoord: of zij zich aan de i egels van het spel wil houden of niet. De voorzitter deelde mede, dat de fin. toestand der gemeente momen teel geen zorgen baart. De onder- nemingsbel., die ook voor de tuin bouw is ingevoerd, levert een groot deel van inkomsten op. Met de Re genten van het Tehuis worden oe- sprekingen gevoerd. De sluisbouw zal bezien worden in het kader van de plannen, voor de herinpoldering van Geestmerambacht. Indien zijn be kwaamheid voldoet, zal t.z.t. een katholieke hoofdambtenaar in dienst treden. Met adverteren dient matig heid te worden betracht. De subsidie aan het kleuteronderwijs, waarvoor een wettelijke regeling te wachten is, zal nader bezien worden. Commissies van Bijstand kunnen slechts op voor dracht van B. en W. in het leven v/orden geroepen. De woningschaarste is nog steeds een gewichtig probleem. De klachten van D.U.W.-arbeiders zullen altijd de aandacht van B. en W. hebben. Het nadelig saldo bestaat schijn baar. Op de begroting is nog geen raming van b.v. de ondernemingsbel. opgenomen. Het uitbreidingsplan zal de gemeente echter zware financiële offers kosten. DE TWEEDE RONDE. In tweede instantie werden weinig nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht. De heer van Dijk (P.v.d.A.) sloot zich aan bij de heren Balder en Heringa en door de heer Duives (K.V.P.) werd een motie van wan trouwen ten aanzien van de comm. raadsleden gesteld. De heer Volkers gaf in een uitvoe rig betoog antwoord op de vraag van de heer Heringa en zeide, dat hij de gebeurtenissen in zekere landen niet kon veroordelen. De heer Heringa (A.R.) onder steunde het verweer van de heer Balder en betoogde, dat het antwoord van de heer Volkers aan duidelijk heid niets te wensen overliet. De alg. beschouwingen werden be sloten met een verzoek van de voorz. aan de heer Beers om excuses aan te bieden voor zjjn beledigende aan val op de heer Balder. Aan welk verzoek de heer Beers gevolg gaf. DE BEHANDELING. De eerste posten gingen er vlot door, maar bij de reddingsmiddelen kwam er even een kink in de kabel. De voorzitter gaf toe, dat de in de Mem. van Toelichting opgesomde reddingsmiddelen niet aanwezig wa ren en zegde voorzieningen toe. Ook de gemeentelijke vrachtauto lokte opmerkingen uit. Bfl het schoeiïngswerk wees de heer Kalverdijk op de zeer hoge kos ten. Ook de begraafplaatsen trokken even de aandacht, maar de beplan ting kostte meer woorden. Daarna ontspon zich een discussie 9ver 't voorstel om, ter gelegenheid van het Regeringsjubileum, de Stichting '40'45 fin. te steunen. Tenslotte kwamen uit de vergadering twee vooratellen, waarvan het éne (van kde heer Beers) beoogde de Stichting direct te steunen en het andere zich beperkte tot gevallen in de gemeente (van de heer Heringa). Het laatste werd aangenomen. De dam- en schaakverenigingen krijgen geen subsidie, want een des betreffend voorstel van de heer He ringa werd aangenomen. De post: Subsidie aan het culturele jeugd leven kon in de ogen van de raad geen genade vinden. De heer Volkers stelde voor geen subsidie te verlenen aan het insti tuut, dat de sociaal werkster heeft aangesteld. Hij had reeds eerder ge sproken van veel geschreeuw om weinig wol. Maar het voorstel werd verworpen. De heer Heringa vroeg inzake het onderwijs zo weinig mogelijk met suppletoire begrotingen' te werken, hetgeen toegezegd werd. De heer Kal verdijk wilde meer actie van de V.V.V. De tienduitkering aan de heer van Zd.-Scharwoude achtte de heer Beers uit de tijd. Ook kantte spr. zich tegen de z.i. te hoog geraamde opbrengst der vermakelijkheidsbelas ting. De trekker voor de brandweer werd na enige discussie goedgekeurd. Tenslotte verlangde de heer He ringa, dat de raad zal worden inge licht over de resultaten der woning verbetering en splitsing. Zulks werd toegezegd. Nadat nog de heer J. Schoen met algemene stemmen als opzichter tekenaar bij gemeentewerken was benoemd, volgde sluiting. Geboren. Johanna E„ dochter van M. Oyevaar en A. Wagenaar. Pieter, zoon van A. vd Haar en J. Groen. Gerrit, zoon van V. vd Mey en E. de Geus. Johannes P. M„ zoon van J. van Kleef en A. Beers. Overleden: C. Englin, 77 jaar, wed. van C. Bak. M. Elisabeth, 20 maan den, dochter van N. Bruyn. Huwelijksaangiften: C. Langedijk en T. Bakker. J. H. vd Vliet en M. Koelewijn Huwelijken: J. Pik en Dirkje vd Zee. Dinsdag werden de gevallenen her dacht. 's Middags werden plechtige herdenkingsdiensten in de kerken ge houden, waarbij te Broek op Langen dijk een stille omgang langs enkele graven werd gehouden, waaraan ca. 600 mensen deelnamen. 's Avonds werd tie herdenking bij 'fc monument ingezet met klokgelui. Met enkele woorden zette om acht uur de heer Ootjers, voorzitter van ïiet Cen traal Oranje-comité, de bedoeling der herdenking uitéén. Hierna bracht Ad- vendo gewijde muziek ten gehore en vond de kranslegging plaats. Door burgemeester Schelhaas werden de namen der gevallenen genoemd ten getale van 21 en werd een krans gelegd namens de gemeente. Voorts werden kransen en bloemen gelegd door het Centraal Oranje-comité, de plaatselijke afdeling van de CPN, de Bond van Oud-illegale werkers, fami lieleden der gevallenen en deputaties der jeugdverenigingen. Aan het défilé namen o.a. diverse jeugdverenigingen deel. Bij de plech tigheid merkten we o.a. op het ge meentebestuur, de predikant uit de gemeente en vertegenwoordigers der R.K. geestelijkheid. Opvallend was dat er in de dorpen maar zeer weinig vlaggen te zien waren. Misschien zal dit het volgend jaar anders zijn. De raad der gemeente Harenkarspel komt a.s. Vrijdag des avonds om zeven uur alhier in vergadering bijeen. Als voornaamste punten van de agenda noemen wij een voorstel van B. en W. om in het kader van de eer ste suppletoire begroting 1948 een be drag van f 10.000 te bestemmen voor verbouwing en inrichting van het ge meentehuis, mede door het vertrek van de distributiedienst. Voorts nog een voorstel tot het verlenen van ver goeding van reiskosten voor bezoek aan de RK BLO school te Alkmaar en behandeling van reclames hondenbe lasting en schoolgeld. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma HILVERSUM I 301 m. Nieuws berichten om 6, 8 en 10.45 uur. Nationaal pro gramma (Hilver sum I en II) 4.00 Hei, 't was in de Mei. 5.00 Voor de rijpere jeugd. 5.20 Omroep-Kamer- orkest. 6.15 Weinig woorden, veel muziek. 6.45 Toespraak minister president. 6.50 Mannenkoor. 7.20 Radio Feestkrant. 7.30 Alma Musica. VARA: 8.05 Feestconcert. 9.00 Prijs vraag. 9.15 De Romancers. 10.06 Verboden muziek. 10.45 Nieuwsbe richten. 11.00 Taptoe. 11.30 De Zilvervloot. HILVERSUM II 415 m. Nieuwsbe richten om 6, 8 en 10.45 uur. Natio naal programma (zie Hilversum I van 4 tot 8.05 uur). NCRV. 8.05 Verbo den muziek. 8.50 Radio-Feestkrant. 9.05 Feestconcert. 10.00 Prijs vraag. 10.15 De Romancers. 10.45 Nieuwsberichten. 11.00 Taptoe. 11.30 Nederlandse muziek. Zie voor programma voor Donderdag en Vrijdag pagina 4. Woensdag heeft Spaak in gische Kamerzitting het van zijn kabinet bekend gei Aan het einde van de rede in de Kamer, tijdens welke uiteenzetting gaf over het punt van de regering met bel tot het technisch onderwijs, v de Spaak: „Indien de regerin derheid mij niet volgt, zal ik mijn conclusies trekken, daar leden van de Socialistische fractie mij niet steunen, ver de president de Kamer te verlaten". Hierna verliet Spa: gezeid van de overige minis zaai. Hij begaf zich onmi naar het paleis van de prin: om het ontslag der regering bieden. Voor de zitting van de B Kamer bestond zeer veel bel ling van de zijde van het put alle tribunes waren tot de nok zet. Gistermorgen heeft de Prins de heer Spaak en de heer Eys! audiëntie ontvangen. Hoewel i de resultaten van deze bespr< nog niets bekend is, wordt ui' gaans goed ingelichte kringen men, dat de regent de heer verzocht heeft een nieuwe r onder zijn leiding te vormen, zou dit aanbod evenwel van d hebben gewezen. De Prins-Reg< hierop minister Eyskens met de: hebben belast. Het katholieke blad „La Llbi gique" stelt vast dat de regeri sis in abnormale omstahdighed geboren als gevolg van de r( van het parlementaire politieke Het blad betreurt het, dat de vertegenwoordigers niet in de genheid zijn gesteld tijdens een ming hun oordeel uit te spreke: gens dit blad zal het nieuwe 1 Het ministerie van economi zaken maakt bekend, dat per 1 1948 de distributie van schoenc opgeheven. Alhoewel reeds g rende enige tijd de vraag naar sc nen ver achter bleef bij de pro tie, kon niet eerder tot ophel worden besloten, omdat, indien plan Marshall niet tot stand zou gekomen, ook de productie schoenen zeer drastisch verb had moeten worden. Thans acht de regering de gri stoffenvoorziening in deze se voldoende beveiligd, om tot c opheffing over te gaan. Maarschalk Smuts heeft de vol, boodschap aan het Haags Congri zonden: „Ik doe U mijn beste wensen t men voor het welslagen van de ferentie voor Europese eenheid hangt zoveel van af voor de toel van Europa en de Westerse besch en ook voor een toekomstige st; en vredelievende wereldgemeens Europa heeft eenheid nodig, zowel zichzelf als voor de wereld. Da: hangt zoveel af van datgene, waa wij streven, waarvoor wij geleden ben en waarop wij hopen als wi. een betere wereld denken. Het uur heeft geslagen in het o biddelijke tijdsbestel en als wi voorbij laten gaan zal de schaduw thans de vooruitzichten van de r beid verduistert, nog dieper wo Or dit plechtige ogenblik van d schiedenis zijn de ogen der wereli richt op deze conferentie en, na hoop, niet vergeefs". w.g. SMUTJ BOODSCHAP VAN AUS' LISCHE PREMIER. De Australische premier, Me: heeft het H ags Congres de volg boodschap doen toekomen: „Het versterke, van de democrat elementen in Europa i: van vitaa lang voor vrede en veiligheid in de reld. Ik zal met grote sympathi levendige hoop het werk gadeslaan C'w historisclie vergadering te Haag inzake de ee^dd van Eu: zonder welke de werkelijke vruc der bevrijding verloren kunnen gae de toekomst van millioeron manne j vrouwen somber kan zijn". w.g R. G. MENZH

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6