BLOED REDT MENSENLEVENS De Langedijk gaat „volksdansen" De Raad van St. Pancras bijeen Noordecharwo ade. Tel. 3568 Predikbeurten N.V. Spoorlij nstation vergaderde Dirkshorn. Pracht succes van „Onder Ons" St Maarten. 50-Slagen-wedstrijd weer afgelopen Langedijk. Het vervroegen van aardappelen in de kuil Broek op Langendijk. De Lofstem en Advendo naar concours Bergen. Onthulling monument D. A. Klomp Egmond aan Zee. De Sammerspoldermolen Egmond-Binnen. Burgerlijke Stand AGRARISCH NIEUWS Uit wei veevoeder, maar ook lakken! De Schager markt. Marktoverzicht fraaiste jieuws De Willem Barendsz te IJmuiden Spaak trekt ontslagaanvrage in Wat het Rode Kruis doet Gezinsverzorgen Y r. Noord 1 3 ALKMAAR. ABT. SERVICE! WORDEN FFEN BE- De pessimisten, die voorspelden, dat voor dit onderdeel der feestelijkheden geen belangstelling zou bestaan, heb- be ongelijk gekregen. Want toen de heer Dullemont als lid van het Cen traal Oranje-comité Donderdagavond de bijeenkomst, welke in de Ulo-school belegd werd, opende, waren er onge veer 25 belangstellenden aanwezig. Maar het aantal deelnemers(sters) zal ongeveer 35 bedragen. De heer Dullemont zette de bedoeling van een en ander uiteen. Voornamelijk it het de bedoeling om met het a.s Regeringsjubileum langs de straat te dansen, dus niet op een bepaald terrein. Deze dansen zullen uitgevoerd worden in costuum. Voor de dames zal dit niet zo veel bezwaren opleveren, maar met de heren staat het anders. De traditio nele klederdracht is al lang verdwenen en de nog aanwezige voorraad cos- tuums is beperkt. Teder, die dus over een herencostuum beschikt, kan zich met de heer D .llemont in verbinding stellen. De moeilijkheid kan voorts op gelost worden, doordat de heren zich in de blauwe tuinderskiel hullen. Mej. Vader zal leiding geven bij het instuderen van de dansen en mevr. Groot zal haar daarbij assisteren. Er bestaan n.l. van diverse dansen plaatse lijke variaties en zelfs bestaan er een paar dansen, die typisch Langedijks zijn. De lessen zullen om de 14 dagen worden gegeven in het Gymnastiek lokaal te Oudkarspel en de eerste avond is vastgesteld op 24 Mei a.s. Voorts zal de mogelijkheid worden overwogen nog een andere avond vast te stellen want het ligt in de bedoeling de deelnemers(sters) naar leeftijd in twee of meerdere groepen te verdelen. Verder hoopt men t.z.t. één of meer dere ouderwetse boerenwagens te char teren en met deze speelwagens de om ringende gemeenten, b.v. Alkmaar, Ber gen enz. af te gaan en daar een dansje weg te geven. Misschien zal het nog mogelijk blijken het volksdansen in te schakelen bij de actie van de VW. Door schipper v. d. Heerik worden binnenkort te Alkmaar boottochten ge organiseerd door Alkmaarse grachten en het lig* in de bedoeling, die uit te breiden tot de Duizend Eilanden. Wan neer dan de volksdansers zich kunnen laten bewonderen, zou dat 'n attractie zijn. Maar dat is alleen bereikbaar met Bitsevoort 36. nsstraat 9. ZONDAG 16 MEI (Eerste Pinksterdag! ALKMAAR. Luth. kerk (Oudegr.t, 10 uur, ds. Roodenburg. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis (coil, bijzondere noden). Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur dienst; half 6 ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in N. Doele) 10 uur evang. Hofhuis. Oud-kath. kerk, in de luth. kerk Oudegracht, vm 8 uur heilige mis. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur en Woens- dagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem. schapsb., in W. en B., 3 uur jeugd- samenkomst; 4 uur openluchtprediking in de Hout; Donderdagav. half 8 in W. en B., de heer van Oostveen. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heili- gingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeenkomst o.l.v. majoor Ter Telgte. Kerk van Jezus Christus v. d heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom, Houttil 5), half elf Zon dagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. Rozekruisersgenootschap, Oudegracht 114, om half elf tempel dienst, spr. de heer C. G. Stratman. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Van Santen (bus rijdt). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bier man (koorzang, zending-coll.) Ge ref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; half 4 ds. Alkema van Amsterdam. Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur ds. Van der Lin gen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. DIRKSHORN, herv. gem., geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. EGMOND AAN DE HOEF, 10 uur, ds. Plug. GROET zie Schoorl. HEILOO. Evang. Kerkelaan, 10.15 uur, de heer De Bruin va Heiloo. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., 10 uur, ds. Den Oudsten van Alkmaar. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. OBDAM, 10 uur mevrouw Klokke- meijerMol. OUDORP, 10 uur, ds Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds. Leendertz (zending-collecte). SCHOORL, 10 uur, ds. C. M. de Jong. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur, de heer De Witt van Wieringer- Waard. URSEM geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3, ds Appel. WEST-GRAFTDIJK, 10 u., ds. Boekee. ZUID-SCHERMER, 10 uur, de heer Aibertz (met kerkkoor). MAANDAG 17 MEI (2e Pinksterdag) ALKM/ -R. Geref. kerk (art. 31K.O.) in Waakt en Bidt, 10 uur ds. Van der Lingen. Leger des Heils, Limmer hoek 40, toogdag in Bergerbos (vertrek 8 uur van bushalte). OMGEVING. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, ds. Bijlsma. Geref. kerk (art. 31), 10 uur leesdienst. Chr. geief. kerk, half elf ds. Henstra. DIRKSHORN, herv. gem geen dienst. GROET, geen iienst. HEILOO. Evang. Kerkelaan, 10.15 uur, ds. Van Rhijn van Haarlem. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Boekee (H.Doop). OUDORP geen dienst. SCHERMERHORN, herv. gem., geen dienst. SCHOORL geen dienst. URSEM, half elf, ds. Zwart. WARMENHUIZEN, geen dienst. een groot aantal deelnemers. Het is niet doenlijk, dat altijd dezelfden in het touw moeten zijn. Door de dames Vroegop en Wagenaar werd het bedoelde costuum gedemon streerd en na de nodige discussies werd over dit gewichtige punt overeenstem ming bereikt. Eén ding is nu nog nodig: de heren zijn nog sterk in de minderheid. De verwachting bestaat, dat zij zich de 24e a.s. en masse zullen aanmelden te Oud karspel en daardoor het hunne zullen bijdragen tot herleving van de oude folklore. Dinsdagmiddag belegde de N. V. Spoorlijn-station haar jaarlijkse alge mene vergadering in café Spoorzicht. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, opende de vergadering met een woord van welkom en wees er op, dat al was de belangstelling gering, deze nog wel eens geringer en haast traditioneel was geworden. Uit de notulen bleek, dat de N. thans 290 aandeelhouders telt. Hierna kreeg de penningmeester, de heer P. Deutekom, het woord voor de reke ning. De ontvangsten beliepen: kassal do 1946 f 4475.09, pacht van het café f 2000, andere pachten f 450, rangeer loon N. S. f 2350.50. diversen f 412.07)4, totaal f 9687.6614. De uitgaven bedroe gen: onderhoud gebouwen f 677.37, be lastingen f 645.50, andere kosten f 183.15, uitgekeerd divid. f 3175,17)4, reserve f 382.07, saldo f 4624.40. Over het kapitaal zal 2 pet. dividend worden uitgekeerd Nadat de commissie van kasnazie- ners rapport uitgebracht en tot goed keuring geadviseerd had, wérd beslo ten de heer Eb Vlug te verzoeken in de plaats van de heer Nienis te willen fungeren als kasnaziener. De commis sie zal dus het volgende jaar bestaan uit de heren: K. Kooy, C. Vlug, E. Vlug Jzn. De heer P. Deutekom trad af als bestuurslid, maar werd met algemene stemmen herkozen. Ten aanzien van het café werd mee gedeeld, dat het weer voor twee jaren aan dezelfde pachter verpacht is voor f 2000 per jaar. Pogingen om de pacht te verhogen leverden geen resultaat op. Bij de rondvraag wees de heer Klif fen, voorzitter van de NMB, op de de solate toestand, waarin de schoeiing aan de Noordkant van het terrein ver keert. Uit de vergadering werd opge merkt, dat de schoeiingwerken veel te lijden hebben door het verladen van boomstammen. Het bestuur zegde toe te zullen trachten hierin verbetering te brengen. Onze muziekvereniging „Onder Ons' behaalde op het concours van de W.- friese Bond van Harmonie- en Fanfa regezelschappen te Schoorl, in de le afdeling fanfare een eerste prijs met 387 punten. Van de 23 deelnemende corpsen be haalde „Onder Ons" het hoogste aan tal punten van het gehele concours en wist hierdoor beslag te leggen op de Wisselprijs. Voor het behalen van het hoogste aantal punten werd als extra prijs toe gekend de medaille van Z. K. H. Prins Bernhard. Directeur Pranger en zijn corps on ze hartelijke felicitatie! De 50-slagen wedstrijd kolven be hoort weer tot het verleden. De uitsla gen zjjn; le klas gummi: G. Blaauboer, Bar- singerhorn 550 punten. G. Deutekom, Oudkarspel 542 punten; D. Rijper Jr., Zuid-Scharwoude 536 punten; Serie- prijs: C. Goed, N.-Niedorp 113 punten. 2e klas gummi: N. Bakkum, Nieuwe Niedorp 493 punten; P. Bergen, Zuid- Scharwoude 491 punten; De Geus 483 punten. Serieprijs. K. Bekker 109 p. 3e klas gummi: F. Blommers, Bar- singerhorn 479 punten. G. Jacet, Zuid- Scharwoude 477 punten; A. Rentenaar, Barsingerhorn 473 punten; Serieprijs: J. Schuit, Zd-Scharwoude 110 punten. le klas sajet: J. Boyten, Krommenie 512 punten; D. Blaauboer, Barsinger horn 482 punten; Serieprijs. J. Hart, Nieuwe Niedorp 111 punten. 2e klas sajet: J. Boontjes, Sint Maar tensbrug 444 punten. L. Breeuwen, Koog aan de Zaan 430 punten; P. de Boer 95 punten. De vorige week werden aan de veiling nieuwe aardappelen aangeboden Dit was eigenlijk „een gelukje bij een ongeluk" Want één der kwekers had zijn pootaard- appelen in de kuil van een al te zwaar winterdek voorzien met het gevolg, dat de inhoud van de kuil verbroeide en voor afzet ongeschikt geworden was Het bleek echter dat zich in de massa nieuwe aardappeltjes hadden gevormd, die zo gegroeid waren, dat zij als con sumptie-aardappelen konden worden ge veild De prijs liet niets te wénsen over en zo werd voor de betrokken tuinder althans een gedeelte van de geleden schade vergoed Maar de vraag, die zich voordeed, was of hier een nieuwe me thode om aardappelen te vervroegen was ontdekt - Hier is echter nog niets met gekerheid over te zeggen en het experi ment zal nog wei enkele malen herhaald moeten worden, wil men enige zekerheid hebben Nu is de afgelopen winter bijzonder zacht geweest en dat broeiwarmte een voorname factor is, wordt wel bewezen door de omstandigheid, dat het grootste aantal nieuwe aardappelen zich in het midden van de kuil vormde De moeilijk heden zijn vele en er zal zeker nog heel v/at moeten gebeuren eer er van een nieuwe cultuur sprake kan zijn Ander zijds zal de Plantènziektenkundige Dienst de initiatiefnemers zeker met advies ter zijde staan Het mannenkoor „De Lofstem" gaat 16 Juni naar het concours in Den Haag om.de prijzen te halen. Het koor zal uitkomen in de superieure afdeling. Het Chr. fanfarecorps „Advendo" gaat de 3e Pinksterdag naar het Prov. concours te Enkhuizen. Het corps komt uit in de klasse uitmuntendheid. Tot durver heeft het corps altijd de le prij- z'en behaald in de afd. waarin het uit kwam. Hopenlijk zal deze traditie voortgezet worden. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN. Vandaag werden de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door de heer Jelle de Jong. Zij besomden f 122 f f 137 per 100 kg bij een aanvoer van 170 kg. Het monument, voor de heer D. A. Klomp, dat door de beeldhouwster me vrouw J. KouwenaarBijla is vervaar digd en waarvan wij onlangs een uit voerige beschrijving hebben gegeven zal Zaterdag 22 Mei a.s. des namiddags half vier onthuld worden op het graf op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkedijk. De Sammerspoldermolen gaat nu de finitief verdwijnen. De vergunning van de Rijkscommissie voor Monumenten zorg tot sloping is onlangs bij het Pol derbestuur binnengekomen. Uit een oogpunt van landschapsschoon valt dit zeer te betreuren, teméér, daar door het heengaan van de omringende mo lens van de Bovenpolder, Egmonder- meer en Venewaterspolder, genoemde molen een onmisbaar stukje polder glorie is gaan worden. Van de andere kant moet worden ingezien, dat men louter om landelijk schoon op den dujr toch geen loze molens in stand kan blijven houden. Nu zal er een elec- trisch gemaal verrijzen. SCHAKEN. De uitslagen van de clubcompeti tiewedstrijden van de eerste afdeling lulden: G. v. d. BrinkH. Franse 01; A. HeereJ. Zijp 10; J. van DonW. de Graaff afgebr.; K. GrootJ. Valkering 10; J. Koop man—C. Blok 10. Geboren: Maria A, dochter van W B OrJJ en M A Blankendaal Marianna Jt dochter van J v d Pol enj M J Schreu- d'er Geértruida C G, dochter van J Schuijt en A M Melker Geertruida A M, dochter van C J Castricum en flï Rij per Geertruida L M, dochter van J C de Waard en M J Baltus Pieter J, zoon van A J Mooij en D J M Kalb Nicolaas A, zoon van St Liefting en P G J Weijers O n de rtrouwd: HA Zomerdijk (te Castricum) en J A Liefting J Zwaan (te Egmond aan Zee) en M M Hopman Getrouwd: H J Roekens en H Lute HP Jager en E van den Berg G PD Le Cocq d'Armandville en M J Straathof Overleden Maria C Nanne, 61 jaar, echtgenote van L van Dam Wil lem Dekker, 87 jaar, weduwnaar van Tr Baltus Bregje Bakker 85 jaar, we duwe van P Komen In ons land verdwijnen vim het gro te wei-overschot bij de kaas- en caseï- ne-bereiding jaarlijks ca. 70 millioen kg. in sloot en riool. De veehouders worden nu opgewekt om wei als voe der voor varkens en ander vee te ge bruiken. Anderzijds neemt de Alg. Ned. Zuivelbond in samenwerking met de Fries-Groningse Beetwortel-suiker fabriek proeven om de overtollige wei uit 't Noorden en Westen dfes lands tot melksuiker te verwerken. Het Alg. Agrarisch Archief deel nu mede, dat in Amerika gebleken is, dat bij ver gisting van de melksuiker uit wei tot melkzuur, daaruit in verbinding met andere stoffen kunstharsen gevormd kunnen worden. Deze hars kan ten slotte weer een prima lak opleveren, buigzaam en toch hard en vrijwel on aantastbaar, als ze gemoffeld wordt. SCHAGEN, 13 Mei 1948. 6 Paarden f 500f 900; 30 Geldekoeien (mag.) f 400—f 587,50; 13 Kalfkoeien f C00— f 800; 6 Vaarzen f 500—f 562.50; 3 Pin ken f 250f 360; 19 Schapen (mager) f 60f 75; 263 Lammeren f 26f 35; 7 Bokken en geiten f 2f 60; 38 Biggen f 40—f 55; 30 Konijnen f 2.50-f 15; 46 Kippen f 3f 7. Voor centrale: 3 Stieren, 7 Gelde koeien, 1 Graskalf, 146 Nuchtere kalve ren. Voor de centrale werden overgenomen 7 koeien, 3 stieren, 146 nuchtere kalve ren en 1 graskalf. De koeien waren vrij goede slachtbeesten. De aanvoer van runderen was niet zo groot als de vorige weken. De beste melkkoeien waren goed te plaatsen en de notering was hoger dan de vorige week. Nu tot f 800. De handel in geldekoeien voor de wei- ders langzaam. De hoogste notering was toch nog hoger dan de vorjge week, nu tot f 587.50. De beste.-vaars werd nu verkocht voor f 562,50. Hier was wel wat vraag naar. Er werden weinig pinken aangevoerd en de prijzen varieerden van f 250f 360. De handel stug en duur. Over het geheel genomen blijven de prijzen aan de hoge kant. Er scheen weinig handel in de bonnen te zijn. Ze kwam niet hoger dan 8 cent. De paardenhandel gaat niet naar wens en de prijzen zijn dalende en het ver loop is traag. Het kan verkeren en spoedig veranderen. Er zal dan ook weer verbetering komen. Wij hadden gerekend op een grote wolveemarkt, maar dat ging niet. Scha pen met wol mochten niet op de markt verhandeld worden, dus dat viel tegen. De aanvoer van lammeren was ook niet zo bijzonder groot. De volgende week zal het eigenlijk de grote dag voor de lammerenmarkt moeten zijn. Misschien zijn er dan ook wel meer geknipte schapen. De handel was nu matig. In lammeren was de handel vrij goed. De prijzen varieerden van f 26 tot f 35. De handel in bokken en geiten was kalm. De handel in biggen was weer zeer matig. De prijzen worden wel iets minder maar toch nog te hoog voor de mesterij. Op de konijnen- en kippen- markt was het een gedrukte stemming en de prijzen minder. Het marktbezoek was weer aanzien lijk. Na een reis van negen maanden is hedenmorgen om 9 uur de walvisvaar der „Willem Barendsz" te IJmuiden binnengelopen. Er waren honderden belangstellenden op de kade samen gestroomd, onder wie vele familieleden al dadelijk contact hadden met de op varenden. Tijdens de reis naar Amster dam zal aan kapitein Visser de De Ruytermedaille worden uitgereikt. Paul Henri Spaak, België's waar nemend minister-president, heeft Vrijdag de Woensdag j.l. bij de Prins-Regent ingediende ontslag aanvrage van zijn regering inge trokken. De Socialistische en de Christelijke Volkspartij zijn Donderdagavond tot volledige overeenstemming gekomen over de kwestie van de subsidiëring van katholieke scholen, waardoor de regeringscrisis was ontstaan. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT BLOEMBOLLENBEDRIJF De collectieve arbeidsovereenkomst onlangs afgesloten tussen de drie werk geversorganisaties in het bloembollen- bedrijf en de drie landarbeidersbonden voor het bloembollenbedrijf in Noord en Zuidholland, bleek niet de volle in stemming te hebben van het college van Rijksbemiddelaars, en wel o.m. niet ten aanzien van het loonpeil, de vacantiebijslag, betaling overwerk en tarief bollenpellen. Besprekingen eerst tussen werkge vers- en werknemersorganisaties en daarna met het college van Rijksbe middelaars hebben tenslotte geleid tot een iets gewijzigd collectief contract, De bloedtransfusie, die dient om het tekort aan bloed bij een patiënt weer aan te vullen, werd voor het eerst uit gevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De bedoeling was toen het oude bloed van Zijne Heiligheid door jong bloed te vervangen. Edoch, de twee bloedgevers verloren er het leven bij en ook de Paus mocht het middel niet baten Desondanks bleef er een groeiende wetenschappelijke belangstelling voor de bloedtransfusie bestaan. Men tracht te bloed van dieren toe te dienen aan mensen; men onderzocht, experimen teerde en theoretiseerde en langzaam maar zeker kwam men op het goede pad. In 1628 werd door Harvey de bloedsomloop ontdekt; Richard Lower verrichtte in 1665 de eerste geslaagde bloedtransfusie bij honden. De Engelse arts Blundell was de eer ste die er omstreeks 1800 in slaagde bloedtransfusies bij mensen met goed gevolg toe te passen. Maarvan de tien transfusies slaagden er zeven; terwijl er drie, die, op dezelfde wijze en met dezelfde middelen verricht, op onverklaarbare wijze ernstige ziek teverschijnselen teweeg brachten, waar aan de patiënt meestal binnen 10 dagen overleed. Nadat de raad gefotografeerd was in de Raadszaal, opende de Bur gemeester de vergadering met een hartelijk welkom aan de raadsleden en de pers. Hierna werden de notu len van de vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goedge keurd. Er was binnengekomen de goed keuring van de vermakelijkheden- belasting. Gedeputeerde Staten had een aanmerking gemaakt op de ge meenschappelijke regeling van de gasfabriek, welke in de laatst gehou den raadsvergadering was vastge steld. Tot de nieuw aangebrachte wijzigingen en opmerkingen werd besloten. Subsidie proefschooltuln te Hoorn. Burgemeester en Wethouders had- den-voorgesteld hiervoor een subsidie te verlenen ad 10. De heer J. Kloos terboer meende, dat dit wel een beetje te weinig was. Men moet niet vergeten, dat het een groot belang voor deze gemeente is, daar de ge hele gemeente practisch op de tuin bouw is aangewezen. De heer de Vries was het roerend met de vorige spreker eens. De subsidie werd ver hoogd tot 25. Verlening van subsidie aan de Muziekvereniging „Irene". Er was n.l. -een brief binnengeko men van het bestuur van deze ver eniging omtrent het verlenen van een subsidie, daar zij met geldelijke moei lijkheden te kampen hadden. Deze gelden zouden dan gebruikt worden voor de aankoop van instrumenten e.d. B. en W. stelde voor hiervoor een subsidie te verlenen van 50. De heer Burger zag gaarne, dat deze subsidie verhoogd werd, want de ver eniging gebruikt nu uitsluitend ge huurde instrumenten. Hjj zag gaarne, dat het b.v. 150 werd. De voorzitter zei, dat een vereni ging niet eerst opgericht moest wor den en dan later door de gemeente moest worden onderhouden. Na enige besprekingen besloot de raad de sub sidie vast te stellen op 100. Voorstel tot vaststelling wedde regeling der ambte naren overeenkomstig de rijksregeling. De voorzitter deelde mede, dat dit vermoedelijk de slotregeling zal zijn. De raad besloot met algemene stem men de regeling aan te nemen. Voorstel tot aankoop stuk grond t.b.v. het sportterrein. Het betrof hier een strook grond ge legen aan de Noordzijde van het spo, terrein, toebehorende aan de heer Anth Wit voor 0.60 per m2. De grootte zal vermoedelijk ongeveer 1600 m2 zijn. Het sportterrein was reeds door de KNVB afgekeurd om er dit seizoen op tet spelen. De heer De Waal vond de prijs van de grond nogal hoog. Men moet niet vergeten dat, als de heer De Wit het laat afzanden, hij dan f 0.30 per m3 krijgt. C ledgerekend geeft hij de grond dan nog tegen de redelijke prijs van 0.30 per m2. Het sportveld is de enige recreatie voor groot en klein in deze gemeente. De raad be sloot tot aankoop van deze strook grond t.b.v. het sportveld. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de tulnbonw- vereniging. Van de tuinbouwvereniging „De Tuinbouw" was een verzoek binnenge komen om een subsidie ten behoeve van een verlicht en verwarmd lokaal. Het betreft hier ook een groot gemeen tebelang door het geven van onderwijs in de tuinbouw. Besloten werd ook de gemeente Koedijk te verzoeken een subsidie te verlenen ad 65.daar er ook leerlingen uit die gemeente de cursus volgden. De raad besloot een subsidie van 65.— te verlenen. Voorstel tot verlichting van wijzerplaten. Er werd voorgesteld de wijzerplaten van het Witte Kerkje te laten verlich ten. Het Witte Kerkje is een belang rijk en het enige hoge punt tussen de Langedijk en Alkmaar. Het zal zeer nuttig zijn als dit verlicht werd. Het zal ook het dorp verfraaien. De heer Groen vond dat er in de gemeente wel dringender zaken warén en ook de kosten, die 1200 a 1300 bedragen vond hij wel wat hoog. De voorzitter deelde mede dat hij links en rechts al eens geïnformeerd had en dat de kosten toch heus niet hoger waren dan van andere firma's. Alle vier wijzer platen zullen dan verlicht worden. Na stemming werd 't voorstel met 5 stem men voor en 2 tegen aangenomen. Voorstel tot omvorming van 't Burgerlijk Armbestuur tot Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer De Vries had een schrijven ontvangen van mevr. Volkers, het vrouwelijk lid van het Burgerlijk Arm bestuur. De raad was van mening dit punt uit te stellen tot een volgende raadsvergadering en eerst eens inlich tingen in te winnen bij de Rijksdienst voor Maatschappelijke zorg te Alk maar. Als deze instelling het beter vindt het Burgerlijk Armbestuur op te heffen en het Maatschappelijk Hulp betoon ln te stellen, dan zal de raad hiertoe overgaan. B^ en W. stelde de raad voor een re geling te treffen zodanig dat er 50 van de studiekosten van de ambtena ren wordt vergoed met ingang van 1 Januari 1948. Men ging hiermee met algemene stemmen accoord. Gisteravond, Dinsdagavond j.l., kwa men in het gemeentehuis alhier teza men de besturen van de verschillende verenigingen, o.a. afgevaardigden van de 3 vrouwenverenigingen. Witte Kruis, de 'wijkverpleegster, de wet houders ende dagelijkse besturen van de diaconieën. Tevens mej. Dijkstra en mej. Jansen, beide sociale werkster# te Sint Pancras. De bedoeling van de vergadering was de bespreking tot het organiseren van een gezinsverzorging alhier. Wethouder de Vries opende, daar burgemeester Kroonenburg verhinderd was. Hierna gaf hij het woord aan mej. Dijkstra, die een uiteenzetting gaf over het doel en het organiseren van de gezinsverzorging. Het doel is n.l. om bij ziekte van een huisvrouw hulp te verlenen, zodat het gehele gezin verzorgd wordt. Vroeger vervulde de burenplieht een belangrijke rol, maar dit was alleen huisverzorging. De ge zinsverzorging heeft tot doel om ook het gezin te verzorgen en zich niet alleen te belasten met het schoonhou den ^van het huis, maar ook de opvoe ding e.d. ter hand te nemen. Zij gaf verder een uiteenzetting hoe de ge zinsverzorging zou kunnen worden gorganiseerd. Het doel was om het een onderafdeling van het Witte Kruis te maken. Ook noemde zij de voordelen. Een ieder zou kunnen toetreden als lid. De contributie bedragt max. f 0.10 per week. Bij ziekte van de huisvrouw kan ieder lid een gezinsverzorgster krijgen tegen een vergoeding afhanke lijk van het inkomen. In Alkmaar is nu een cursus aan de gang van gezinsverzorgsters, de mo gelijkheid bestaat dat ook Sint Pan cras een van die cursisten krijgt toe gewezen als de studie geëindigd is. Hierna volgt een gedachtewisseling onder de vergaderden. Men is alge meen van mening, dat de contributie wel wat hoog is, verlaging zou wel mogelijk zijn, antwoordde mej. Dijk stra, als er andere bronnen van in komsten waren, maar die ontbreken helaas. Bijv. een subsidie van de ge meente en van de diaconie. Het Rijk geeft jaarlijks een subsidie van 25% van de salarissen. De vergadering besloot een voorlo pige commissie in het leven te roepen, bestaande uit 2 afgevaardigden van elke vrouwenvereniging en het Witte Kruis. Deze zullen propaganderer, in de gemeente en proberen leden te werven. Het doel van de vergadering was om te komen tot een definitieve oprichting van een vereniging voor gezinsverzorging. Het raadsel bleef bestaan tot de ont dekking van de bloedgroepen door de Weense geleerde Dr. Karl Land- steiner in 1900 de oplossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloedgroepen kan verdelen, welke thans internationaal met de vier letter O, A, B en AB wor den aangegeven. Bij bloedtransfusies dient er op ge let te worden, dat men bij een patiënt, behorende tot bloedgroep A, bloed toedient van een donor die eveneens tot groep A behoort, enz. Ook de Rhesus factor dient te worden bepaald. Het leven van de patiënt hangt er vanaf! De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Met gerechtvaardigde trots kan ge zegd worden, dat de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis onder de Bloedtransfusiediensten in de wereld qua organisatie en techniek een eerste plaats inneemt. Sedert de oprichting, in 1930 te Rotterdam, wor den 28.000 vrijwillige bloedgevers in geschreven, verdeeld over 70 rayons, gegroepeerd rond z.g. medische centra (ziekenhuizen of G.G.D.) in alle be- langijke plaatsen in Nederland. Jaar lijks worden in de Nederlandse zie kenhuizen ruim 15.000 bloedtransfusies verricht en dit aantal stijgt voortdu rend. Bloedplasma. Behalve de bloedtransfusies, welke worden verricht met het bloed van deze ingeschreven donors, houdt de Bloedtransfusiedienst zich ook bezig met het vervaardigen van Bloedplasma, d.i. bloed waaruit alle vaste bestand delen (rode en witte bloedlichaamjes en bloedplaatjes) zijn verwijderd en waarvan het overblijvende vocht wordt gedroogd. Dit bloedplasma biedt enkele voor delen boven het normale, ongedroogde bloed. Bij het vervaardigingsproces gaan n.l. de rode bloedlichaampjes, die de bloedgroep bepalen waartoe men behoort, verloren. Voor het ver vaardigen van plasma is het dus niet nodig dat men de bloedgroep van de gever kent en bij het toedienen van het met gesteriliseerd water weer vloeibaar gemaakte plasma behoeft men daarmede ook geen rekening te houden. Bovendien is het plasma on beperkt houdbaar; het kan over gro- afstand vervoerd worden. In de Ver enigde Staten hebben de bloedgevers in de laatste oorlog meer dan 7.000.000 liter bloed bijeengebracht, dat groten deels tot bloedplasma is verwerkt en aan de fronten werd gebruikt. We moeten echter goed bedenken, dat we met plasma geen bloedarmoede (anae- mie) kunnen bestrijden. Daarvoor zijn bloedlichaampjes nodig. De behoefte in Nederland. De behoefte in Nederland is momen teel 1000 flessen per maand. Om aan de énorme vraag naar bloed plasma te kunnen voldoen, organi seert de Bloedtransfusiedienst op het ogenblik, in samenwerking met de plaatselijke afdelingen van hét Neder landse Rode Kruis, één-malige bloed- afnamen in alle gemeenten van Ne derland, waar zich voldoende gevers beschikbaar stellen. Hoe donker de na-oorlogse wereld er ook moge uitzien, één ding is ver heugend: er zijn vele duizenden bereid om voor een medemens hun bloed te geven. Dagelijks is de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis daardoor in staat om het leven van oud en jong ie redden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 9