Drie ont\ en lafhai Jiu-Jitsu-demonstratie werd 'n succes Stad en Omgeving. Klemmen en grepen in duizelingwekkend iempo Drie aanrijdingen A.V.R.O. bridgekampioen- district N.-Holland schap De H.B.S.-feesten besloten Verduistering Wintercompetitie Schaakclub V.V.V. De directeur van „Contact" veroordeeld Burgerlijke Stand Bonnen halen AGENDA 1 Heiloo. Show-avond van manege Boschrand Jubileumcomité 1948 Dirkshorn. „Boerenstrijd" Bergen. De oogst van Hemelvaartsdag Tuin- en Oostdorp Burgerlijke Stand Schoorl. Wolmaniseerbedrijf geopend Cattricmm. Langedijk. Vissers contra stropers Burgerlijke Stand Van welke geest gedreven Schagen. Paardenmarkt Duitsers seinder U voor het ons Het einde van ee afschuwelijk d Achter de scherm van de Oorlog De De jiu-jitsu demonstratie die „Sport school Ben Tadema" Maandagavond in de grote zaal van Café Central uitvoerde is een succes geworden. Ben Tadema en zjjn collega uit Scha ken Jan Kuilman, bijgestaan door tien vergevorderde leerlingen waaronder drie charmante jonge meisjes, hebben Jiu Jitsu gedemonstreerd zoals wij dat niet hadden verwacht. Vooral de demonstratie van de beide instructeurs Tadema en Kuilman stond op hoog peil, hetgeen niemand zal ver. wonderen wanneer men weet dat deze heren jaren lang door de meest be kende Nederlandse Jm-Jitsu-instructeur Nieuwenhuizen zijn opgeleid. De lessen van Nieuwenhuizen en de talloze de monstraties die hij met deze twee' leer lingen overal in den lande heeft laten zien zij niet zmder vrucht gebleken. Dat daarnaast deze leerlingen tot goede instructeurs zijn uitgegroeid bleek uit de prestaties van de overige medewer kenden. Het is onmogelijk om in een paar regels weer te geven wat'het publiek, dat in onverwacht grote getale was verschenen, te zien kreeg. Zo iets moet men zelf zien om een indruk te krijgen van deze Oosterse verdedigingssport en zelfs dan nog is het moeilijk om zich te realiseren wat men eigenlijk ziet. Men moet deze sport hebben beoefend en eerst dan zal het duidelijk worden v/at op deze avond is gepresteerd en zal tevens duidelijk worden de waarde die men aan Jiu-Jitsu kan en mag hechten. Wat dit laatste betreft vertelde de heer Tadema ons na afloop een erva ring van een der medewerksters van deze avond. Dit meisje, zij is slechts 15 jaren oud, begaf zich enige maanden geleden van een kermis in Schagen naar huis. Een of andere kermisklant vond het nodig haar met zijn attenties lastig te vallen en deed dit op" een vr:j onhebbelijke manier. Vermoedelijk had de man weieens van Jiu-Jitsu gehoord Gistermorgen is op het Zevenhui zen een 57-jarige inwoner van Ber gen onwel geworden. Dr. Gransber- gen verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer per taxi naar zijn woning te Bergen werd overgebracht. Gistermiddag vond een aanrijding plaats tussen twee auto's, waarvan één met aanhangwagen."Een auto in de Koorstraat wilde de Laat inrijden en (yeek iets naar links uit, waar door een botsing ontstond met de auto met aanhangwagen. Een der auto's werd beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een 61-jarige wielrijder reed gis termorgen door de Heemraadstraat en wilde linksaf de Boezemsingel op rijden. waarbij hij de bocht te kort nam en in aanrijding kwam met n mo torrijder, daar hij deze geen voorrang verleende. De wielrijder werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, vermoedelijk met een hersenschud ding. Rijwiel en motor werden be schadigd. Zaterdagmiddag werden in Am sterdam de halve eindstrijden (en des avond de finale) voor het Avro- Bridgekampioenschap gespeeld van het district Noord-Holland. In de halve eindstrijd 3 groepen van 28 spelers was N.-Holland-Noord nog vertegenwoordigd door vier paren, twee uit Alkmaar, een uit Hoorn en een uit Den Helder, waarvan er twee afvielen, een uit Alkmaar en het Helderse paar. Het Alkmaarse paar, de heren C. Burger en G. C. van Gulik dat het beste resultaat van de middag (17 p.) behaalde en het Hoornse paar moesten toen 's avonds met nog tien andere paren de finale spelen, een Howell-wedstrijd voor 12 paren, waarvan ten slotte de num_ mers 1 en 2 voor de grote lands- finale, ook van 12 paren (2 van eik der 6 districten) zouden geplaatst worden. Deze beide paren z(jn na ver moeiende strijd in het gezicht van de haven gestrand. Mevr. Steenbergen- Schiphorst en de heer Steenbergen uit Amsterdam en de heren Suflck en Mook uit IJmuiden werden geplaatst. Deze Avro-wedstrijden voor N.- Holland zijn gestart met 3U0U deel nemers en het was dus een hele strijd om tot de laatste 12 paren te behoren. LANDSKAMPIOEN BRIDGE, AFD. IE KLAS. Een fraai resultaat. Het reeds eerder gemelde eerste vier tal der Alkm. Bridgeclub „ABC", be staande uit de heren C. SchoortA. Vis ser en J. PieD. G. Weisenborn, is 'er in geslaagd te Utrecht het landskam pioenschap le klasse in de viertallen wedstrijden van de Nederl. Bridgebond te behalen. Dit viertal, dat als kampioen van het Gewest I in de finales optrad, heeft de overwinning behaald op alle kampioens viertallen le klas der 5 andere gewes ten. De uitslag der le klasse was als volgt: Gewest I (ABC I) 10 pnt., Ge west III (Gorcum) 7 pnt., Gewest VI (Limburg) 6 pnt., Gewest IV (Utrecht) 4 pnt., Gewest II (Den Haag) 2 pnt. en Gewest V (Groningen) 1 pnt. In de komende bridgecompetitie 1948- 1949 zal het Alkm. viertal uitkomen in de Hoofdklasse Ned. Bridgebond. maar zeker niet verwacht middels dat meisje hiermede kennis te maken. Hoe het zij, hij maakte kennis met 't meisje en met Jiu-Jitsu, doch beide op een andere manier dan hij wel had gewenst. Het ziekenhuis heeft hem enige dagen gastvrijheid moeten verlenen. Dit is dus wel een typisch voorbeeld van de practische waarde van het Jiu jitsu waaraan wij niets meer behoev :.n toe te voegen. Gisteravond voerden de leerlingen van de RHBS voor de laatste maal Bomans's toneelspel „Bloed en liefde" op. Thans waren de ouders der leer lingen en verdere belangstellenden aan de beurt, die de grote zaal van 't Gulden Vlies geheel vulden. Opnieuw vierden de spelers en speelsters triomfen in hun kostelijke creaties, ontsproten aan het brein van Godfried Bomans. Opmerkelijke prestaties, een opvoe ring door amateurs, door debutanten, van een stuk, dat zulke eisen stelt! Het fraaie décor van de firma Groot huizen vormde een waardige omlijsting van het geheel. Costumering en grime waren tot in de puntjes verzorgd. Een extra woord van lof komt toe aan Ni co Akkerman, die het muzikale ge deelte leidde Bomans schroomde niet. zang en zelfs spreekkoren in zijn satirieke stuk in te lassen, maar on danks deze extra-belasting, is de hele voorstelling opnieuw vlot van stapel gelopen, tot de zeven lijken aan het •lot toe. ¥/ij wachten in spanning af, of uit deze opvoeringen wellicht een perma nente toneelgroep op de HBS zal ont staan, die zeker een waardevolle aan winst zal zijn voor ons Alkmaarse amateur-toneel-leven. Een courantenbezorger bij een der Alkmaarse dagbladen is door de po litie aangehouden wegens verduiste ring van ruim 800 gulden aan abon nementsgelden. De verduisteringen strekken zich uit over het tijdvak van twee jaar. Bij ontdekking is de man naar Duitsland gevlucht, doch daar werd hij weer uitgewezen en bij zijn terugkomst tè Alkmaar gearresteerd. Uit het onderzoek bleek, dat de man ook nog een nieuw rijwiel heeft verduisterd. Deze fiets had hij name lijk gehuurd en later verkocht. In groep I bezette P. Seewald uit Ber gen de eerste plaats met 6 V, pt. uit 8. Als men bedenkt, dat het eerste tiental van V.V.V. in de afgelopen Hoofdklasse competitie haar kracht wel duidelijk heeft bewezen door ruimschoots als 2e te eindigen, dan is een score van 81 pet. inderdaad een fraai resultaat. De num mers 2 tot en met 5 deden het echter ■ook niet slecht en hun puntên-scores ooen vermoeden dat het onderlinge krachtsverschil niet zo groot is. 1. P. Seewald 6IC, 2. W. Kwak 6. 3. E. Kayser 5)4, 4. P. Hoekstra 5. 5. P. Deugd 4%, 6. P. Vreeken 3)4, 7. A. Beemster- boer 3)4, 8. G. Boon i, 9. J. Vink Vi In groep II eindigde Ir. G. Cool als primus" met 9 punten uit 11. Een score van bijna 82 pet. Bravo!! Waarschijn lijk het resultaat van „scherp spel", ge combineerd met de juiste dosis „voor zichtigheid". Groep II: 1. Ir. G. Cool 9, 2. Dr. Hel der 83. D. Weisenborn 8)4, 4. D. Kir- kenier 7, 5. D. Appel Sr. 7, 6. J. Maats 6)4, 7. A. Tegel 4, 8. A. Haksteen 4, 9. G. Groenewoud 3%. 10. A. Vis 3. 11. G. Wit- teman 3, 12. P. Holzman 2. In groep 3 en 4 is de uitslag nog niet geheel bekend. De arrondissements-rechtbank alhier veroordeelde heden D. A. F., directeur van het voormalige huwelijksbureau Contact" alhier, tot een gevangenis straf van 1)4 jaar. De eis was 2H ja/-. Heden stond zijn assistent F. I. te recht tegen wien door de officier van justitie 4 maanden gevangenisstraf werd geëist. Geboren: Catharina M. A., d. v. J. Bijpost en P. M. Zijp. Robert J., z. van A. Koning en H. S. Riedstra. Jannetje, d. van J. van Weert en W. P. v. Bodegraven. Pieter J., z, van K. Middelbeek en D. de Hart. Jan, z. van J. de Jong en J, A. Verzaal. Gehuwd: Johannes Schenk en Johanna Visser. Overleden: Wilhelmina de Rui ter, geh. met W. Grin, oud 66 jaar. Margaretha C. Elburg, oud 83 jaar, wed. van P. Scholten. Trijntje de Haan, oud 78 jaar, wed. van J. Hes. Zij. wier familienaam begint met le letters A, C, E of G moeten morgen, WOENSDAG 12 Mei, hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks-, versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgendè uitreikin gen zullen niet meer worden gepubli ceerd, doch op de bonkaart worden ge stempeld. HET ARABISCHE LEGIOEN OEFENT. Door de Engelsen opgeleide Instructeurs tonen de legionairs hoe de artillerie behandeld moet worden. Zoals men weet levert Engeland volgens een over eenkomst met Transjordanië de wapens waarmede de Arabieren de Joden in Palestina bestrijden. (Ontleend aan onze advertentie kolommen) DINSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Abonnementsvoor stelling. Gaslicht. Remonstrantse kerk, 8 uur: Lezing over Gandhi. Openbare Leeszaal, 9 uur: Algemene vergadering. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur, film: Meisjes achter tralies, 18 jaar. WOENSDAG. Huishoudschool, 2.305 en 7.309.30 uur: Tentoonstelling „Onze huis houding". Bergen, De Rustende Jager, 2.30 en 8 uur, film: Meisjes achter tralies, 13 jaar. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 3 uur: Onder hypnose, 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Gilda, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: De grote illusie, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Zomerbad 19° Celsius. Pesie's bad 20° Celsius. Op initiatief van de directeur der manege Boschrand de heer A. Burger; werd Vrijdag 1.1 een show-avond ge geven, die een volledig succes, is ge worden. De diverse nummers, die aan eeri talrijk publiek vertoond werden, wa ren keurig verzorgd en de uitvoeren den, uitsluitend cursisten van deze ma» nège, moesten dan ook steeds weer een warm applaus in ontvangst nemen. Het succes van deze avond heeft er zeker toe bijgedragen dat de manége Boschrand bij liefhebbers van de paar densport een steeds meer vertrouwde en tevens prettige naam krijgt. Na afloop verklaarde de heer Bur ger, dat hij het plan had, dit seizoen nog enkele avonden te geven en wij kunnen slechts de liefhebbers aanra den op de komende show-avonden eens een kijkje te nemen, daar dit zeker de moeite waard zal zijn. Het Comité tot vieringvan het 50- jarig regeringsjubileum houdt Donder dag 13 Mei a.s. in café Morsch aan de Stationsweg een algemene vergaderjpg. Het comité heeft verschillende voorbe reidingen getroffen en plannen ont worpen die aan de verschillende depu taties van de uitgenodigde verenigingen zullen worden voorgelegd. Het comité vertrouwt dat allen aan de oproep Voor deze bijeenkomst gevolg zullen geven. De vergadering begint om 8 uur. Voor een matig bezette zaal heeft de toneelclub „Nut en Genoegen" van Lutjewinkel het zo langzamerhand be kende toneelstuk „Boerenstrijd" van K. Bergsma opgevoerd. Daar wij de inhoud van het stuk bekend achten, menen wij die wel achterwege te kun nen laten. Wat de opvoering van dit stuk betreft is „Nut en Genoegen" er wel in geslaagd rekening houdend met een nog jonge dilettantenclub een paar aangename uren te bezorgen. In 't eerste bedrijf vonden wij het spel te vlak, te „opzeggerig", doch in het tweede bedrijf herstelde dit gelukkig. Het publiek waardeerde de spelers aan het einde met een hartelijk applaus. De toneelaankleding was heel goed, evenzo de grime. Otto de Vries bood de damesspelers aan 't einde bloemen aan. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Jb Manneveld Az. lid van de muziekver. „Ondêr Ons", leerling van de heer P. Pranger slaag de voor het Bondsexamen diploma A- Bariton, .uitgaande van de Ned. Unie van muziekverenigingen met 174 34 p. Aan het politie-bureau alhier zijn in het tijdvak van 28 April tot en met 7 Mei de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: hond (Boxer); kindermutsje; zwarte kinderceintuur; zilveren armband; hond (Spaniel); zaagmeter; pr. bruine kinderschoentjes; dames-armbandhorloge 3 zak kunstmest; wollen kinderhandschoen portemonnaie met inhoud; handschoen (glacé); br. wollen want; schroevendraaier; met tang; étui met inhoud; autoped op luchtbanden; bonkaart Bijz. Arbeid; lede ren bal; gouden schakelarmband; bank biljet; armbandhorloge met lederen band; huissleutel De lijst van verl'oren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: zw. polsje; springtouw met klossen; étui met inhoud, vulpens enz.; gouden ring; ta- bakskaart; étui met inhoud; handschoen (glacé); trainingsbroekje; jute zak met inhoud, 3 lakens, 1 overhemd en 3 boor den; lederen bal; postwissel; portemon naie met inhoud; portemonnaie met in houd; rode zijden shawl; 1 paar hoge schoenen mt 35; 1 paar geblokte kousen Inlichtingen: Burèau van Rijkspolitie, Karei dè Grotelaan 17, elke morgen tussen 18 en 11 uur; telefoon 2444 De bekende buurtvereniging „Tuin en Oostdorp" organiseerde Zaterdag en Zondag een fancy-fair. waaVvan de baten zullen worden aangewend voor liet jaarlijkse vacantiereisje, dat de kinderen weer zal worden aangeboden. Het waren twee dagen van gezellig heid en amusement, er werd druk ge bengeld, geschoten, met ringen gewor pen, koek gegeten en wat maar meer geld kon overhevelen uit de zakken der talrijke bezoekers in de kas van de buurtvereniging. Geboren: Cornelis Maria. z. van Johannes Wokke en Maria Hoogzaad, Geestweg 13. Hermanna. d. van Derk Jan Nijiand en Frederika Konijnenbelt, Oude Bergerweg 66. Marianne, d. v. Pieter Sevenhuijsen en Maartje Hoog- i'orst. Kogendijk 12. Erik. z. van Mi chael Jozef Henri Hoencamp en Anna Cornelia Krediet, Hoflaan 7. Agnes Nelly, d. van Hendrik Schuddeboom en Neeltje Kleijer, Witteweg 19a. Antoni- us Jozef Maria, z. van Adrianus Ooije- vaar en Catharina Margaretha Sneekes, Dorpsweg 12. Gertruda Afra Maria, d. van Petrus Johannes Zijp en Marga retha Agatha Jozefina Boekei, Groene- weg 46. Ondertrouw.d: Nicolaas Dinger- rlis, Hoopweg 1 en Maria Agnes Bram- mer, Kastanjelaan 10, Bergen. Gehuwd: Johannes Houtenbos en Anna Theresia Roozendaal. Oude Ber gerweg 24. Overleden: Jacob Verwer, 93 jaar. weduwn. van Cornelia van der Vaart. Leentje Dekker. 63 jaar, echtg. van Pieter Grootes. De afdeling Schoort van de L.T.B. opende Zaterdagmiddag op het" terrein van C. Rietveld haar „Wolmaniseer bedrijf", een inrichting om hout af doende te beschermen tegen verrot ting. De voorzitter, de heer N. Kaag. wees er in zijn openingswoord op, dat men hoopt met deze inrichting de produc tiekosten van boer en tuinder wat te kuhnen verlagen: in land- en tuin bouw toch wordt heel wat hout ge bruikt voor broeiramen, kratten, hei- ningpalen, enz. enz. waarbij door hout- verrotting aanzienlijke regelmatig te rugkerende onkosten ontstaan. De heer H. W. Bor uit Amsterdam, vertegenwoordiger van de N.V. Garan- tor, gaf een uiteenzetting van het pro ces, dat reeds in een 300 plaatsen een groot succes had geboekt. De tot heden aangewende conserveringsmiddelen, ais aanbranden, carbolineum, kopervitriool bleken slechts tijdelijk te helpen. Hier wordt gebruik gemaakt van een zout, naar de uitvinder Wolmanzout ge noemd. In een 3 oplossing onderge dompeld gedurende 5 (ot 14 dagen, wat afhangt van de dikte en de aard van het hout, en daarna langs natuurlijke weg gedroogd, is het hout blijkens veeljarige ervaring, beschermd tegen verrotting, hebben de zwammen geen kans hun vernietigend werk te doen. Na deze uiteenzetting werd het Wol- maniséerbedrijf in werking gesteld en de eerste palen en broeiramen onder gedompeld in de oplossing, die eerst op haar concentratie was gecontroleerd met een speciaal daarvoor ingerichte areometer. HET CONCOURS-SUCCES VAN HET DUBBELMANNEN-KWARTET Omtrent het Zondag op het concours te A'dam verworven succes door Castris cums Dubbei-lfannen-Kwartet, schrijft men ons nog het volgende: „Een eervolle tweede prijs op dit na tionaal sterk bezette concours, waaraan de beste kwartetten uit het hele land deel namen, o a uit Den Bosph, Tilburg, Eind hoven, Den Haag, Groningen en Amster dam, is een resultaat waarop Castricum trots kan zijn Als verplicht werk moest v/orden uitgevoerd „Franciscus" van Jac Kort, een modern werkje, dat de hoog ste eisen stelt aan kwartetzang Als we de jury-rapporten van de heren Wiesen- bahn, Bonset en Hoogewerff hierover opslaan, treffen ons uitdrukkingen als: goede opvatting, muzikale tweede teno ren, grote zuiverheid, muzikale dirigent en ensemble, mooie tenoren enz Punten, die voor zich zelf spreken Het verplichte werk leverde dan ook drie maal 52 punten op, wat bij een ge lijkluidend aantal voor het vrije werk een royale eerste prijs zou zijn geweest Daar het weede werk echter iels te zwaar is geweest en hiervoor wat minder pun ten werden gegeven, komen we aan een totaal van 290 punten, welk aantal nog 30 boven het minimum ligt en dus een prachtige tweede prijs betekent Een resultaat, dat de heer Koemai., de dirigent, tot grote tevredenheid stemte, en een mooie beloning is voor zijn vele werk Het kwartet is gewogen en nie te licht bevonden Het heeft in Amsterdam veel geleerd en als het geleerde nuttig in prac- tijk gebracht wordt, zal het dubbelkwar- tet in de toekomst zijn weg wel weten te vinden en een trotse steunpilaar wor den voor het culturele leven in Cas- tiicum Op Vrijdag 21 Mei a s geeft het CDMK, met medewerking van bekende solièten, tot slot van het seizoen nog een uitvoe ring in de Nederlands Hervormde kerk te Limmen" DRANKWET Bij B. en W is een verzoekschrit inge komen van de heer Th S de Hoop, thee huisexploitant, Johannesweg 3, om een erlof A, voor de verkoop van zwak alcoholische dranken Door het instellen van een Rijks politie is het toezicht op de stroperij niet bepaald verbeterd. Dat ligt niet zozeer in het tekort aan bekwaamheid bij de politie, maar veeleer aan de eigenaardige plaatselijke omstandighe den. Van een politieman, die b.v. uit Brabant aan de Langedijk gedetacheerd wordt, mag niet verwacht worden, dat li ij zich in het Geestmerambacht thuis veelt. Daar komt nog bij, dat de stropers ingezetenen zijn, die kunnen kloeten en roeien dat een politieman er niet tegen aan kan kijken en bovendien is het niet zo eenvoudig de weg te vinden door de honderden sloten en slootjes van het Geestmerambacht. De stropers hadden dan ook een schóne kans en ze hebben van die kans geprofiteerd. Als stropen wordt beschouwd het clandestien uitoefenen van de dobber visserij, het clandestien uitleggen van aallijnen wat tot de meest toege paste practijken behoort en het hanteren van de snoekhengel. Het is bovendien in het hele Ambacht verbo den om met levend aas te vissen, zoals och de snoekfleur die elders mag worden gebruikt hier niet gebezigd mag worden. De vissers zinnen nu op een middel om de stroperij te beperken. Men hoopt een oplossing gevonden te hebben door een onbezoldigd veldwachter aan te stellen. Voor deze functie waren even wel niet zo bizonder veel liefhebbers te vinden, want vistuig is gauw vernield. Naar verluidt is de heer Jan Tiesema uit Koedijk bereid de strijd tegen de stroperij op zich te nemen. De heer Tie sema is als beroeps-visser en jager "wel één der meest-geschikte personen voor dit moeilijke en ondankbare werk. Uitstaand vistuig wordt bovendien nogal eens beschadigd door de tuin ders. Hierbij is van kwaadwilligheid absoluut geen sprake, daar de netten en/of fuiken beschadigd worden door achteloos varen en dergeljjlte. Waar garen enz. moeilijk te krijgen is en bovendien heel duur is, veroor zaakt die achteloosheid de vissers nogal eens wat ongerief. Ook de binnenvisserij wordt gesa neerd. Om „overbevissing" te voor komen, wordt een vergunningstelsel ingevoerd. De verwachting is, dat pl.m. 40 erkenningen zullen worden uitgereikt, zodat ongeveer veertien ondernemers zullen worden uitgescha keld. Dat zullen dan diegenen zijn, die naast de visserij nog andere inkom sten hebben als een vishandel enz. en daarvan hun hoofdberoep maken. Deze maatregel is nodig, zal de vis serij blijven bestaan. Dertig jaar ge leden waren in het Geestmerambacht circa honderd vissers en door dat grote aantal had niemand van hen ook maar een enigszins toereikende boterham. Practisch hebben alleen de aal en karpers handelswaarde, de baars is zo goéd als waardeloos. Zou hier geen terrein braak liggen voor een conse- verings- en verwerkingsindustrie? Geboren Cornelis J M, zoon van C Korver en W A Schermer Hille- gonda C, dochter van A Floris en M Bakker Nelly, dochter van J van der Molen, en T Ploeg Ondertrouwd: Hendrik M van Zconen (wonende te Winkel) en Stijntje Henke Getrouwd Willem Witte en Hélène S Bijl (wonende te Den Helder) Jan Wijn en Mechgelina J C Strous Pieter Vink (wonende te Winkel) en Catharina de Wit Overleden: Elisabeth C Eecen, 66 jaar, gehuwd met J Eecen Willemijntje Brak, 79 jaar, weduwe van J Koek Echtscheiding: Uitgesproken tus sen: Adolf Rake (wonende tev Barsinger- horn) en Maria Mulder Het huwelijk wertl voltrokken in de gemeente Lan gedijk AANTEKENINGEN BIJ GE. RUCHTEN, BERICHTEN. VERMOEDENS EN PLANNEN. Van de meest-bedenkelijke dinger, behoren de politieke steekspelen tot degene, die zich afspelen op het open. 1 bare erf. Het steekspel, dat in de Lan. gedijker raad opgevoerd werd, moge een dreigende achtergrond hebben, in het kader der omgeving was het eigen- lijk.dwaas. Van alle daaraan deel- I nemende partijen. Het probleem, dat Europa's toekomst stelt, is van zulke ontzaggelijke proporties dat een college als de Tweede Kamer eigenlijk te nauw begrensd is dan dat het niet de indruk maakt van een olifant in een boudoirtje. Maar er zijn in de laatste raadsver gadering behartigenswaardige dingen gezegd. Eén ervan was de opmerking van de heer Van Dijk inzake de in dustrie. Want dit staat als een paal boven water: -er móét een industrie aan de Langedijk komen. Evenwel: industriële bedrijvigheid plukt men niet van de bomen. Er zijn zuurkool- en conservenfabrieken. er zijn enkele andere industrieën. Maar dat is niet genoeg. Want bij de voort schrijdende mechanisering van de tuin- bouw en de toenemende bevolking kan dit oude bestaansmiddel gaandeweg minder werkkrachten opnemen. Boven dien z(jn er veel dwerg-bedrijfjes, die liggen op de uiterste rand van het economisch mogelijke. Eén jaar vaa ongunstige prijzen brengt deze bedrijf- jes al in een hachelijke nood-positie. De toestanden vóór de oorlog waren ten-hemel-schreiend en wanneer geen oplossing wordt gevonden, zullen der gelijke toestanden weer terugkeren. MAAR HOE EN WAT? Zijn er mogelijkheden voor een in dustrialisering? Het is niet juist, dat het fabriekswezen zich persé naar de grootste steden van ons land zou wen den. Eén voorbeeld moge volstaan: Be verwijk is ongeveer even groot als de Langedijk. Toch zijn er belangrijke in dustrieën als conserven, cacao, smeer oliën en vetten, tabak, vismeel. De Langedijk zit bovendien niet al leen met een bevolkingsoverschot en een teveel aan werkkrachten. Dat is ook het geval in de Heerhugowaard, in Koedijk en het Waarland, dat is vrijwel in alle omringende dorpen het geval. Arbeidskrachten zijn er dan ook wel te vinden en terreinen ook. In deze be hoefte zullen de autoriteiten zeker kunnen en willen voorzien. Maar de ondernemingslust? Van buiten af behoeft niet veel inte resse verwacht te worden. Het moet van plaatselijke bedrijven en ingezete nen zelf komen. Ook in deze blijft het gemeentebestuur niet achter. MAAR ER IS NOG VEEL MEER. Het vreemdelingen-verkeer is nog niet bepaald daverend te noemen. Het bescheiden probeersel, dat in de voor oorlogse jaren door de Broeker vereni ging op poten werd gezet, is door de oorlog radicaal de nek omgedaaid. Naar verluidt, worden er thans se rieus pogingen aangewend dit werk weer te hervatten. Het heeft drie jaar geduurd eer er over de VVV geruch ten gehoord werden. Het is nu Mei, misschien zal de actie eerstdaags kun nen beginnen, want December is daar voor niet het meest-geschikte ogenblik. En de Langedijk met het typische eigen karakter, kan vreemdelingen trekken, mits het goed wordt aange pakt. Want toeristen komen niet uit eigen beweging, maar moeten „ergens heen gesleept" worden, zoals een di recteur van een internationaal-georiën- teerd reisbureau onlangs poneerde. De enkele zwerver, die uitstapjes langs zelfgekozen wegen maakt, zal de Lan gedijk niet veel winst aanbrengen. Propaganda kost geld, maar de cost gaet voor de baet uit en oordeelkun dig besteed, is steun aan een actieve VW geen weggesmeten geld. HET LAATSTE WOORD: DE BEPLANTING. Tot één der meest-urgente kwesties behoort de beplanting. De Langedijker dorpen zijn uit 'n oogpunt van land- schapsschoon niet bepaald geslaagd te noemen. De voorgaande generaties heb ben volslagen minachting gekoesterd voor de waarheid, dat het oog ook wat wil. En wat toen tot in de grond bedorven is, is niet te herstellen. Het enig moge lijke dat overblijft is: alle krachten inspannen om zoveel als het maar kan, de eentonigheid der dorpen te breken. Er moet een boom geplant worden, overal waar er maar even plaats is. Er moeten bloemen komen, waar zij maar kunnen groeien. Lelijke houten hek ken moeten vervangen worden door heester-afscheidingen. Het voornemen bestaat, dat hierin eerstdaags door d« gemeente zal worden voorzien. Er wa ren stemmen, die daar tegenop kwa men en de plannen kwalificeerden als „te duur". Ontegenzeggelijk werd hun dat ingegeven door goede intenties, maar.de tijden veranderen. Mensen en hun verlangens worden door een nieuwe geest gedreven en zal de Lan gedijk zich langs opgaande lijn blij ven ontwikkelen, dan zal men zich bij die nieuwe geest moeten aanpassen. De Mei-paardenmarkt welke gister alhier werd gehouden heeft niet veel belangstelling gehad. Slechts 46 stuks werden aangevoerd. Noteringen: l'A-jarige paarden f 200 1 300; 2 -jarige paarden f 300f 600. Rijtuigpaarden f 600f 950. Werk paarden f 500f 950: Slachtpaarden f 800—f 700. Handel kalm. „E OUDSTE VAN DE DRIE telingen, de Hagenaar gaat in de vrUheld z(jn eigen la zo afgesproken. H(| wordt holpen tot hU in Maastricht Drooglever Fortuyn. Diens hi hem tot een schuilplaats, was to verhalen heeft en altjjd dachtig oor vindt. Hoe kan anders? de zoon van de Mai se advocaat is óók parachu ueest, is óók gevangen gew fit in precies zulk een cel t< als waaruit Wegener en z(jn meraden wisten te ontvluchte Wegener heeft het goed tricht, maar hij wil verder terug naar Engeland, om schuwen, om te protesteren te tonen, dat alles fout en kapot is. H(j wordt naar bracht. Hij komt tot Luik. pen de Duitsers hem op ee treerde passeuriijn, brengen de gevangenis in Assen en v hem in zijn cel. Dat is het einde van het heidsavontuur, dat de parac] gener beleefde. Hij had e lang gevjjld om een gat te het dak van de cel, die enige levend-doden. Maar de vrijr hem niet moer op. Want hij al zijn kameraden, de dood O— yv/ILD IS DE JACHT dei geweest, toen op de ocl de 23ste November 1943 de uitbrekers: Aat van der Gie Jacob van Rietschoten en werd ontdekt. Als dolle hor ben de gewapende S.D.'ers XXXIV Brabantse wegen gerend, king in de omgeving va •heeft nimmer de Duitsers teerd gezien. Overal zoeken al speuren ze. Oude moedert den teruggestuurd als ze naar willen, spelende kinderen naar huis gejaagd. Er moet worden, gezocht naar drie geheime agenten. De Duitse het druk. Loopt ze niet voo ten geeft ze ruim baan Schreieder, Giskes, Ma Frank, alles wat naam rr.ensenjagerij, snauwt die scheldt de verdere dag. vluchtelingen worden niet Rauter buldert in de telefoi spreekt met Berlijn, Schre aan zijn weinige haren en trekt zijn bovenlip nog dn dan gewoonlijk. Maar Verspeek, een eenv gen van het goede, Brab heeft de vluchtenden gei zich schuil hielden als geja: zen in het veld. Hij heeft gevraagd, deze eenvoudige Maar hij heeft genoeg heeft eten gehaald. En schoenen. En hij heeft ter schemer de rechte weg naar „de IJzeren Man" Jan Jacob een huis wee waar vrienden wonen. Dat huis staat er nog staat open voor de kranige familie Van Leeuwen neemt risico, dat aan deze gastvr bonden is, met graagte op „Adriaan en Olivier", zoals schoten en Van der Giessen men, moeten toch onderdai De vluchtelingen weten nemen hun intrek in het waar ze leven als vorsten tie. Al te lang mag dat echt ren. Dan vertrekken ze dam, waar ze pnder nieu' namen (als parachutisten Aat van Krimpen en Jan Rossum geheten) in Kra duiken. Maar in Kral nogal wat vrienden en die kunnen in deze on meer gevaar dan pleiz: Daarom verhuizen de Rotterdam-West. Ze zijn half uur fietsen van hun wijderd, maar ze houden woord, dat ze in Londen bezoeken hun ouders niet is te groot; voor henzelf familie. .theemuts"-' wording Daar heeft men in nieuws bedacht, op het meshoeden. Was het de het mandvormige hoofdi de theemuts-hoed onderw Zijn ontwerper meent 24 verschillende vormen van één grondmodel, op een theemuts. De slechts door vouwen en model gehouden. In de men tot de verkoop ervan

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2