Palestina bracht Engeland heil geen Aankondiging van troonsafstand r bracht verslagenheid Vrijdag 14 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45s" Jaarsane No IM DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BRITS MANDAAT TEN EINDE Wordt Perzisch parlement door Amerika bekostigd? Truman vraagt 2'|2 milliard voor defensie POGING TOT DOODSLAG WEERBERICHT S Zestig lepelaars geroofd uit Zwanenwater BLIJFT SPAAK AAN? Komen er huishoud- textielpunten HEDENNACHT TREKT EGYPTE PALESTINA BINNEN Aluminium-circus voor Mikkenie Wordt Prinses Juliana 6 September ingehuldigd De Nederlandse Victoria Warm Pinksierweer BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achberdam 20 Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden t 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd Hoofdredacteur: Jac Broersen RayonredacteuiW Oliemans ..Gedurende 27 jaar heeft de Britse regering zonder resultaat gepoogd de Joden en de Arabieren te verzoenen en het Palestijnse volk rijp te ma- - ken voor de autonomie", zo heet het in een officieel Brits communiqué naar aanleiding van het Britse man daat in Palestina. „De oplossing door de V.N. voorge steld, wordt door de Arabieren hard nekkig bestreden. Bovendien blijken de naties, die deze politiek hebben be; pleit, niet bereid de uitvoering er van door te voeren. 84.000 Britse soldaten, die niet hebben kunnen rekenen op de medewerking der Joden, zijn er niet in geslaagd de orde in Palestina te handhaven, toen door modern be wapende Joden met een terreurcam- pagne een aanvang werd gemaakt. Se dert het oorlogseinde zijn 338 Britse Onderdanen in Palestina om het leven gekomen, aan de Britse belas- Ingbetalers kostte het onderhoud der Britse troepen in het Heilig Land 100 pnillioen pond. Uit de opleving van het Arabische terrorisme bij de bekend making van het verdelingsplan en uit de bedoelingen van de Joodse extre misten is gebleken, dat de Britten met nieuw bloedvergieten dienden rekening te houden. Tevens ligt het voor de hand, dat de aanwezigheid van Britse troepen in Palestina niet langer te rechtvaardigen is aangezien het niet de wens van de Britse regering was, de deling met ge weld tegen de wil van de meerderheid der Palestijnse bevolking in, op te dringen. Uit dien hoofde heeft de Brit se regering besloten aan het mandaat een einde te maken, op 15 Mei en de ontruiming vóór 1 Augustus 1948 gedaan te maken. Hoewel op de Britse regering niet langer meer een verantwoordelijkheid vóór het gebeuren in Palestina weegt ,js het toch de oprechte wens der re gering, dat zo spoedig mogelijk een vergelijk zou worden getroffen, opdat niet zou worden verwoest, wat in 30 jaren moeizaam is opgebouwd en op dat het Palestijnse volk, 'in -.'rede on der eigen bestuur zou kunnen leven. Met het oog op een oplossing' is de Eritse regering steeds bereid alle mo gelijke hulp te verlenen, op voorwaar de, dat deze oplossing door beide par tijen wordt aanvaard, en niet met ge veld moet worden opgedrongen". EVANS, COMMISSARIS Harold Evans, van de ..Society of Friends" is benoemd tot „neutraal ge meentelijk commissaris van Jeruzalem" Een lid van het Perzische parle ment, Ahmad Razavi, heeft in de zitting van Donderdag de volgende beschuldigingen uitgebracht„Het gehele Perzische parlement wordt door de regering der Verenigde Staten bekostigd. De onafhankelijk heid van het Perzische leger is ver nietigd door de overeenkomst met de Amerikaanse militaire advies missie voor Perzië". De voorzitter van de Madjlis (het parlement) sloot de vergadering, na dat Ahmad Razavi nog had gezegd, dat George Allen (de voormalige Amerikaanse ambassadeur) zich in interne Perzische aangelegenheden heeft gemengd en dat de Amerikaan se militaire missie „geen Perzische maar Amerikaanse belangen na streeft". Onder grote opschudding verlieten de leden de zitting. NEDERLANDSE DAMES IN HALVE EINDSTRIJD Dank zij een 31 overwinning op Wales heeft het Nederlandse dames- hockey-elftal zich geplaatst voor de halve eindstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap, waarin onze vertegenwoordigsters Zaterdag a.s. Ier land zullen ontmoeten. Door een 31 overwinning van Schotland op de Amerikaanse dames heeft ook de Schotse ploeg zich voor de halve eindstrijd kunnen klasseren, zo dat Zaterdag a.s. behalve de ontmoe ting tussen Nederland en Ierland ook de wedstrijd tussen Engeland en Schot land op het programma is komen te staan. BETERE SAMENSTELLING IJS. Met ingang van 15 Mei zal in con- sumptie-ijs in plaats van magere melk gestandaardiseerde melk worden ver werkt, Dit betekent een belangrijke verbetering in de kwaliteit van het ijs. Zolang Evans nog niet gearriveerd is, zal het hoofd van de vooruitgezon den groep der commissie voor Palesti na der V.N. Pablo Azcarate, waarne mend commissaris van Jeruzalem zijn. ENGELAND ERKENT GEEN STATEN. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat Groot-Brittannië de Jood se staat, die bij de beëindiging van 't Britse mandaat in Palestina, naar men verwacht, Vrijdag wordt uitgeroepen, niet zal erkennen; aangenomen wordt, dat Engelands houding tegenover een Arabische staat in Palestina dezelfde zou zijn. De president der Verenigde Sta ten, Harry Truman, heeft het Ame rikaanse congres opnieuw om een bedrag voor „verdedigingsdoelein den" verzocht, n.l. 2.434.411.000 dol lar. Truman heeft zijn verzoek schrif telijk gedaan aan Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afge vaardigden. Hij verklaarde, dat het extra bedrag nodig was voor de ver zwaarde militaire eisen volgens zijn boodschap aanhet congres van 17 Maart. Truman heeft toen tijdelijke dienstplicht en algemene militaire opleiding voorgesteld. De twee-en- een-half milliard zijn nodig voor de uitbreiding der strijdkrachten. Het gewone militaire budget, dat in Januari is goedgekeurd, vermeldt een bedrag van elf milliard voor cle st rijdkrachten. door dronken automobilist Een dronken automobilist, de 44- jarige K. H van W„ die gisternacht zijn auto parkeerde voor de poort van een scheepvaartmaatschappij te Rotterdam, werd door een wachts- man verzocht de koplichten uit te doen, daar dit een gevaar voor het verkeer opleverde. De automobilist beantwoordde dit verzoek met de wachtsman een por te geven, waar op deze hem uitnodig-'p even uit zijn auto te komen. De beschonkene dreigde de man te overrijden en de daad bij het woord voegen gaf hij vol gas, zodat de wachtsman weg moest springen en het op een lopen zette om het vege lijf te redden. Zigzag gend over rijweg, voetstraat en ver hoogd middenpad zette de automo bilist de achtervolging in, doch de wachtsman slaagde er in steeds ach ter lantaarns en bomen dekking te zoeken en de auto te ontkomen. He laas maakte de woedende dronkaard een ander slachtoffer. De 45-jarige havenarbeider P. J. Kooy, die op het middenpad liep, werd aangereden en moest met kneuzingen aan de borst kas en ontvellingen naar het Zuider ziekenhuis worden vervoerd. Intus sen was de politie geattendeerd, die de dronken automobilist inrekende en de wagen in beslag nain. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN FRANKRIJK Nabij Saint Bauzile In Zuid-Frank rijk is Donderdagavond een vliegtuig neergestort. Een boerenarbeider, die een explosie hoorde, begaf zich naar de plaats van de "amp en vond de resten van een vliegtuig. Het aantal doden is nog niet bekend. De mogelijkheid bestaat, dat het een toestel van de Belgische maat schappij Sabena betreft. Volgens een onbevestigd bericht is het een trans portvliegtuig. Ze hebben nog niets geleerd Het gemeentebestuur van Amsterdam ontving uit de stad Hanau (Duitsland) een briefje, behelzend de vraag of „der Jude zo en zo", die in 1939 naar Am sterdam ging, hier bekend is. Het ge meentebestuur antwoordde hierop in een in het Nederlands gesteld schrijven aan de Magistratur van de stad Hanau: Naar aanleiding van Uw brief d.d bericht ik u dat daarop alleen antwoord kan worden gegeven, - wanneer uw vraag in correcte termen wordt vervat. De uitdrukking „der Jude" wordt in beschaafde landen niet in ambtelijk verkeer geduld. Weersverwachting. geldig tot hedenavond. IETS WARMER. Plaatselijk ochtendmist. Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Iets hogere tempe ratuur. Meest zwakke wind. Met een K.L.M.-toestel uit Zuid-i' '"ka arriveerde op Schiphol de 19-jarige Zuidafrikaanse schoonheidskoningin Evelyn Macaskill. Ter verwelkoming waren op Schiphol o.a. a -wezig twee Volendamse schonen en de zeven kabouters van Sneeuwwitje. Dezer dagen werden uit het Zwanen- water bij Callantsoog een groot aantal, waarschijnlijk 60 a 70 stuks, jonge le pelaars geroofd en per auto of vracht auto vervoerd in zuidelijke richting. Natuurlijk wordt getracht de daders van deze' onwettige vogelvangst re achterhalen en de Nederl. Ver. tot Be scherming van Vogels. Rokin 92 96 te Amsterdam, telefoon 36464, doet daar-' toe een dringend beroep op het publiek Zij zal het op prijs stellen, indien allen, die iets van het weghalen, het vervoe ren enz. van deze lepelaars hebben waargenomen, daarvan onverwijld aan haar kennis geven. Op deze wijze zal wellicht tot in beslagneming van de lepelaars en tot het opmaken van pro- ces-verbaal tegen de daders kunnen worden overgegaan. Dondei'dagavond Werd in politieke kringen te Brussel aangenomen, dat Spaak, op aandringen van zijn politie ke vrienden en van CVP-leden, er in zou toestemmen aan het hoofd der re gering te blijven, die, naar men zegt, geen wijzigingen zou ondergaan. (Van onze Haagse, redacteur) Naar wij vernemen heeft de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen besloten zich tot de regering te richten met het dringend verzoek een begin te maken met de distri butie van huishoud-textiel, door het periodiek aanwijzen van een of meer bonnen van de geldige tex- tielkaarten, waarop dan uitslui tend huishoud-textielgoederen ver krijgbaar worden gesteld. Het vermogen van Max Blokzijl Toen het Haagse Tribunaal onlangs geadviseerd had tot verbeurdverkla ring van het gehele vermogen van Max Blokzijl, ten bedrage van om streeks 32.000, en nietigverklaring der pensioenrechten van de weduwe buiten een dubieuze vordering van 20.000 op de Dresdener Bank. heeft dehoge autoriteit het fiat executie geweigerd om de weduwe niet te tref fen, aangezien deze politiek een an dere zienswijze had dan haar man. Gisteren na hernieuwde behande ling uitspraak doende heeft het tri bunaal tot verbeurdverklaring van een bedrag van 3000 geadviseerd. Een Egyptisch regeringscom muniqué zegt, dat Vrijdagnacht om één minuut over twaalf Egyptische strijdkrachten de grenzen van Palestina zullen overschrijden. De mededeling werd gedaan tijdens een persconferentie van de Egypti sche minister van onderwijs. Het is de eerste officiële verklaring ovei deze materie. Op het ogenblik, dat de troepen de grens overschrijden, wordt voor geheel Egyptede staat van beleg afgekondigd. Het Egyptische leger telt, naar men gelooft, ongeveer 40.000 man. In naam is er dienstplicht in Egypte. Zondag j.I. werd voor het leger een crediet van vier millioen pd st. ver strekt om „extra-uitgaven" van de grenstroepen te dekken. Mikkenie en Strassburger zqn na lange jaren van samenwerking ieder hun eigen weg gegaan. Strassburger heeft de circustent behouden en Frans Mikkenie moest daarom naar een nieuwe uitzien. Hij gaf opdracht voor het maken daarvan aan een firma te Bergen op Zoom, en deze heeft nu voor een novum gezorgd, n.l. een tent van aiuminiumconstruc- tie. die met zichzelf vastmakende haken in elkaar wordt gezet en heter bestand wórdt geacht tegen weers invloeden. Voor het eerst in Neder land en vermoedelijk ook in Europa is thans deze tent geplaatst, n.l. op de Kruiskade te Rotterdam. Het splinternieuwe circusgebouw, dat een diameter heeft va 44 m. bij een grootste hoogte van 14 m„ zal plaats bieden aan 4000 bezoekers. Voorlopig zal in ons land alleen Rotterdam met deze nieuwigheid kennis maken, want er lopen reeds contraeten voor het uitenland tegen recente data. Dr. Plesman bij de Paijs Paus Pius XII heeft gistermorgen in particuliere audiëntie ontvangen, dr. A. Plesman, president-directeur der KLM, mevrouw Plesman, de Nederlandse bur- gerluchtvaartattache te Londen, prof D. Goedhuis, de hoofdcommies van de Rijksluchtvaartdienst, de heer P. Adriani. de hoofdvertegenwoordiger dei KLM voor Italië de heer K. Vouie. alsmede mr. H. I. Borel Rinkes van het bureau buitenlandse betrekkingen der KLM te Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) Zo zal, voor de tweede maal bin nen een tijdsverloop van nog geen acht maanden, Prinses Juliana he denmiddag beëdigd worden als Re gentes. Een plechtigheid die een so ber verloop heeft; ditmaal is niet, als op 14 October van het vorige jaar, de Ridderzaal de plaats dei- handeling, maar de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar de le den van beide Kamers der Staten- Generaal naar het grondwettelijk voorschrift in verenigde vergadering bijeen komen. De voorzitter dei- Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, zal voor deze gelegenheid de presidentiële zetel moeten afstaan aan de voorzitter van onze senaat, de Leidse hoogleraar in het staats recht, prof. mr. R. Kranenburg. Inmiddels heeft deze beëdiging een wel zeer bijzondere betekenis gekre gen, omdat thans dus, eerder dan men de vorige keer had kunnen den ken, eigenlijk het definitieve optre den van onze kroonprinses als Ko ningin is ingeluid. De rede die H. M. de Koningin Woensdag hëëft uitgesproken iihmers heeft deze zekerheid gebracht. Het behoeft geen betoog, dat deze rede ook in Den Haag het gesprek dei- dagen is. Men kan gevoegelijk zeggen, dat de verslagenheid om deze Konink lijke boodschap groot is, ook al twij felt niemand eraan, dat Prinses Julia na aanstonds als Koningin de taak van haar Moeder in gelijke geest zal voortzetten. Maar het onverwachte van de boodschap heeft een schok te weeg gebracht. Tot op het uur. waar op de Koningin met het' uitspreken van haar rede aanving in de Grijze Salon van het paleis Het Loo was men in kringen die in geregeld con tact met het Hof en de regering ple gen te staan, onkundig van de ernst der mededelingen, die H. M, zou gaan doen. De verwachting was weliswaar, dat de Koningin te kennen zou geven voor hoe lange tijd zij ditmaal het Koninklijk gezag zou overdragen, maar men kon zowel de gissing horen, dat dit tot kort na de verkiezingen zou zijn. in velband met de te verwachten kabinetsformatie als de veronderstel ling, dat H. M. in de tweede helft van Augustus haar taak weel- volledig op zich zou nemen. Gissingen, die spoedig zouden werden achterhaald. ALGEMENE DANKBAARHEID. Intussen is de dankbaarheid alge meen voor de bedoeling van de Ko ningin om op 30 Augustus haar rege- ringstaak weer op zich te nemen, ten einde ons volk, dat met vurig verlan gen de viering van haar regeringsju bileum heeft voorbereid en tegemoet gezien, niet teleur te stellen. Kort daarna zal dan de troonsafstand plaats vinden. Het zal de tweede wor den in de geschiedenis van ons Ko ninkrijk. nadat Willem I in 1840 de Koninklijke waardigheid had neerge legd. Onze grondwet bevat omtrent de wijze van abdiceren generlei voor schriften, Willem I deed mondeling afstand in een samenkomst op Het Loo, waar, met de Prinsen de leden van de Raad van State en de ministers tegenwoordig waren. Zijn woorden werden vervolgens neergelegd in een acte. die door alle aanwezigen werd ondertekend. INHULDIGING OP 6 SEPTEMBER? Welke procedure hiervoor' thans ook zal worden gekozen, vast staat, dat naar ons grondwettelijk bestel Prinses Juliana op het moment van de troons afstand de regering aanvaardt. Art. 52 der Grondwet immers luidt: „De Ko ning, de regering aanvaard hebbende, wordt zodra mogelijk plechtig beëdigd en ingehuldigd binnen de stad Am sterdam, in een openbare en verenig de vergadering der Staten Generaal". Beëdiging en inhuldiging deze laat ste bestaat uit een plechtige verkla ring, uit te spreken door de voorzit ter der Staten Generaal en vervolgens door hem en elk der leden hoofd voor hoofd beëdigd of bevestigd zijn be vestiging van de nieuwe band, niet de schepping daarvan. Reeds is de suggestie gehoord, dat beëdiging en inhuldiging zou ge schieden op 6 September, omdat het dan juist een halve eêuv, geleden zal zijn, dat de 18-jarige Koningin Wilhcimina de eed op de grondwet Verschillende Britse bladen heb ben de rede van Koningin Wil helmina, waarin zij aankondiging doet van haar troonsafstand, vrij wel onverkort weergegeven. James Oldfield tekent in de „Daily Herald", het orgaan van de Britse Labourpartij, ten aan zien van de werkzaamheid van Koningin Wilhelmina aan: „De meesterlijk-bestendigende rol, welke zij immer in de Neder landse aangelegenheden heeft ge speeld zij is wel de „macht achter het kabinet" genoemd moet haar wel afgemat hebben". De Daily Mail noemt Koningin Wilhelmina de „Nederlandse Vic toria", zowel wat betreft uiter lijke verschijning en gestadigheid van karakter als politieke in vloed. Beide koninginnen, aldus het blad, bestegen op achttien jarige leeftijd de troon en beiden regeerden langer dan één van haar voorgangers. Plet blad toont verder in een speciale fotomon tage Koningin Wilhelmina ten tijde van haar troonsbestijging, als moeder van Prinses Juliana, als grootmoeder, als „democrate" rijdend op een fiets in het park van het paleis Soestdijk, en te midden van uit Nederland ge vluchte kinderen in een kamp te Coventry' tijdens de oorlog. aflegde. Het ligt voor de hand, dat de plechtigheid, evenals vijftig jaar geleden, zal plaats vinden in de Nieuwe Kerk op de Dam te Am sterdam. Uit Amerika bereikt ons het bericht, dat Koningin Wilhelmina ter gelegen heid van de troonsafstand de officiële titel „Moeder des Vaderlands" zal ontvangen. Wij laten dit bericht in deze vorm voor wat ze is. Wij gelo ven niet, -dat onze constitutie een der gelijke titelverlening mogelijk maakt, meer -dan welke officiële titel ook zal het voor H. M. betekenen, dat zij, wan neer zij aanstonds waarschijnlijk op Het Loo ten volle de rust zal gaan genieten waarop zij meer dan iemand recht heeft, in de harten des volks ih derdaad de „Moeder des Vaderlands" zal blijven. Gedurende de laatste dagen is de luchtdruk in West-Europa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing nTNoord- Oostelijke richting van het Azoren-ho- gedruk-gebied. De verschillende tame lijk actieve Oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen een Noord- Oostelijke koers te volgen van het mid den' van de Oceaan over IJsland naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwik keling in de luchtdrukverdeling is, dat de aanvoer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen geleidelijk weer hoger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen cp vorming van verspreide onweers buien door de verwarming in de na middag uiterst gering, pas in de loop van Tweede Pinksterdag wordt de kans hierop groter, daar verwacht kan wor den, dat tegen die tijd de invloed van de Oceaandepressies zich weer meer over het vasteland van West-Europa gaat uitbreiden. bet ziet er dus naar uit, dat het weer met Pinksteren over het alge meen fraai zal zijn met tamelijk ho ge temperaturen, lange perioden van zonneschijn, niet veel wind en pas in de loop van de tweede Pink sterdag kans op vorming van ver spreide warmte-onweders. EINAUDI BETREKT QUIRINAAL Professor Luigi Einaudi, de nieuwe Italiaanse president, heeft medege deeld, dat hij in het Quirinaal, het vroegere koninklijke paleis te Rome, zal gaan wonen. Aanvankelijk meende men, dat hij slechts officieel zijn in trek in het paleis zou nemen en in zijn eigen villa zou blijven wonen. De aankondiging' verwekte dan ook de nodige verwarring in het kleine leger van bedienden, bestaande uit 220 per sonen, dat een strijd tegen de tijd. aanbond om de 300 kamers van het paleis in gereedheid te brengen. - Jragi-comedie na een borrel In een der zijstraten van de Witte do Withstraat te Rotterdam leeft een niet bij de burgerlijke stand inge schreven paar, waarvan de manne lijke helft een minnaar is van oude klare. Gisteravond had hij weer te veel aan deze liefde toegegeven, kwam scheef thuis, maar werd hardhandig de deur uitgebonjourd en bleef op de straatstenen liggen. Daar vond hem de politie met een grote hoofdwond. Zij zorgde voor ontnuchtering en een flinke pleister en liet de man later weer vrij. Enkele uren nadat hij ver dwenen was, kwamen burgers op de afdeling gevonden voorwerpen een half ondergebit deponeren, dat in de zelfde straat gevonden was. Moge lijk past dit in de mond van de be wuste man. De politie tracht hem nu te vinden om te' kijken of de kiezen passen. Onderzoek naar toestanden op „Volendam" In verband met de ziekte- en sterf gevallen, welke zich hebben voorge daan aan boord van het s.s. „Volen dam". is de vraag gerezen of deze niet mede zijn veroorzaakt tengevolge van onvoldoende hygiënische toestanden aan boord van dit schip. Het Staatstoe zicht op de volksgezondheid stelt daar omtrent een nauwkeurig onderzoek in, waarvan de resultaten zo spoedig mo gelijk in een rapport aan de minister van Sociale Zaken zullen worden aan geboden. 16.000 Arabische vluchtelingen naar Egypte 16.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina begeven zich naar Egypte. 14.000 Vluchtelingen bevinden zich reeds op Eyptisch grondgebied. Alle vluchtelingen, die in staat zijn wa pens te dragen, zuilen volgens een Egyptische krant bij het Egyptische leger worden ingelijfd om deel te ne men aan de bevrijding van Pa lestina. Amerikaanse bommenwerper opgevist Franse vissers hebben het wrak van een tweemotorige Amerikaanse Glenn Martin bommenwerper opge vist uit de Middellandse Zee, 32 km ten Zuiden van Sete. Toen het wrak aan land gebracht werd, was er geen spoor van inzittenden te bespeuren. Men vermoedt, dat het vliegtuig in <le oorlog werd neergehaald. Smyslov tweede In de 24e ronde van het tournooi om hei wereldkampioenschap schaken ver loor Euwe dë partij tegen Smyslov, ter wijl Botwinnik won van Reshevsky. Hierdoor bezet Smyslov definitief de Iweecie plaats. Dc stand luidt (hans: Botwinnik 14 punten uit 19 partijen; Smyslov 11 uit 20; Reshevsky 9i/2 uit 19; Kercs uit 19; Euwe 4 uit 19."

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1