am mi om door J. b. v. Exter^ Avontuur in de Residentie im i p SCHAGEN kan promoveren Schola Publica Padvindersrevue ,,De trossen los" Ringers IIFord Boys II Predikbeurten Langedijk. Jaarvergadering van „Koophandel" Bestaan Kaasstation „Noord-Holland" voor 29 jaar geprolongeerd Bergen. Een dichter viert zijn zestigste verjaardag Voor Veilig Verkeer Marktbericht nrtri/ (Uitg. a. w. Bru- Marktberichten WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Nog rolt de voetbal N.H. afdelingselftal tegen Alcmaria Victrix Morgen Vierbonden-Juniorenfournooi te Bloemendaal N oordscharwoude. GESPREK OP HET PROMENADEDEK Ernstige waarschuwing tegen vis-afval voor mestvarkens BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN MOOIE TONEELOPVOERING DOOR COMEDIA. De R.K. culturele vereniging „Schola Publica" heeft haar eerste seizoen gis teravond in het Gulden Vlies besloten met een toneelopvoering door het ge zelschap Comedia. Nadat men met suc ces diverse lezingen enz. in dit seizoen had gehouden, wilde men nu eens tot slot de proef nemen met een toneeluit voering. De zaal was flink bezet, maar wij hadden toch op een uitverkochte zaal gerekend. Wij betwijfelen dan ook of een toneelavond in het volgende sei zoen weer op het programma zal staan. De keuze van het stuk was uitste kend. Men had voor deze avond geen beter stuk kunnen nemen en de aanwe zigen hebben dan ook ten volle geno ten. „Blijde dagen" van Philip Barry ivert. Marie Teulings) is inderdaad een „blij" stuk. De hoofdfiguur is een gelo vige jonge vrouw, die non geworden, op de avond voor Kerstmis voor twee dagen bij haar wereldse broers en zus ters terugkeert en ten zeerste meeleeft met de vreugde en zorgen van haar familie en blijdschap en geluk brengt waar moeilijkheden zijn. Deze zuster Christina is een wijze vrouw, die helpt waar zij kan en haar eenvoudige op rechte levenswijsheid ontwapent allen. Haar warme menselijkheid treft ieder Mimi Boesnach verdiept alle hulde voor de wijze waarop" zij de hoofdrol heeft vertolkt. Haar spel maakte veel in druk. De verschillende leden van de familie Farley werden eveneens knap vertolkt. Uitnemend waren Ellen Vogel als Terry, Henk Rigters als John, H. Bentz v. d. Berg als Martin, Gerard Kekers als Ross en niet het minst Guus Oster als Francis, Terry's echtgen-oot. Lous Hensen mag zeker nog genoemd als Monica, terwijl ook aan enige klei nere rollen veel zorg was besteed. Het geheel verliep vlot en had een groot succes. Aan 't slot bracht de heer dr. Hofstee, voorzitter van S.P. de uitvoerenden hartelijk dank voor hun spel. Speciaal Zuster Christina, die dan ook vereerd werd met fraaie bloemen (luid applaus) 't Was voor Schola Publica een mooi seizoenbesluit. G. Blijkens elders in ons blad voorko mende advertentie wordt op Woensdag en Donderdag a.s. in het Gulden Vlies een feestavond gegeven door de afd. Alkmaar der „Nederlandse Padvinders vereniging". Opgevoerd wordt door welpen, verkenners, voortrekkers en leid(sters) de revue „de trossen los" waarin behalve verschillende padvin dersvaardigheden, de geschiedenis van de Alkmaarse Padvindersafd., de revue passeren, gegoten in de vorm van een zeereis met de Prinses Marijke van de Victoriegroep naar een onbewoond eiland, tijdens welke reis Neptunus op bezoek komt, en zich op het onbe woond eiland enkele verwikkelingen voordoen. Doch de Alkmaarse padvin ders, die tonen tot de Internationale Padvinders broederschap te behoren, sluiten spoedig vriendschap met de negers, en op het eiland ontstaat een bloeiende padvindersafdeling. Maar meer vertellen we er niet van, want natuurlijk gaat iedere padvinder, padvindster, verkenner en gids, en ve le ouders en belangstellenden naar dit feest. Een verloting met veel prijzen (w.o. lekkere taarten) welwillend door de Alkmaarse middenstand geschon ken, en een gezellig strijkje zullen de gezelligheid verhogen. Voor de eerste avond, die geheel in de padvinders sfeer zal zijn, door de aanwezigheid van genodigden van Hoofdkwartier, District etc., en voor de tweede avond, die voor een groot gedeelte is uitver kocht, zijn nog kaarten te verkrijgen aan de in de advertentie genoemde adressen. Men moet zich echter wel haasten om dit jubileumfeest, dat „Knal" wordt, te kunnen meemaken. Gisteravond speelden de elftallen van Ringers 2 en Ford Boys een wedstrijd voor de Bedrijfsvoetbalcompetitie. Het werd een stevige overwinning voor ..de jongens van Ford" die een grote productiviteit aan de dag legden. Een compliment''aan het adres van de chocoladebewerkers is hier echter zeker op zijn plaats, want ondanks een grote achterstand zwoegden zij om nog de eer te redden. Het mocht niet ge lukken want de doelman van de Ford Boys bleek niet te vermurwen. Overigens was het een uiterst pret tige wedstrijd onder uitstekende leiding, een wedstrijd die het karakter van het Bedrijfsvoetbal goed weergaf. VOOR ZONDAG 23 MEI. ALKMAAR, geref. kerk, 10 uur, ds. J. v. a. Staal van Leens; 5 uur dr. Pol man. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 6 ds. v. d. Staal van Leens. BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 en 7 uur ds, Lenderink van Gees (Dr.) HEILOO, geref. kerk, in evang.geb. san de Kerkelaan, half 9, dr. Polman; 4 Uur ds. Van der Staal van Leens. HEERHUGOWAARD, geref. kerk, kalf 10 en half 3, ds. Huismans. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SINT-PANCRAS, geref. kerk, 10 tn 4 uur, ds. Middelkoop. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur; ds. Ten Bruggencate. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. kerk, 10 uur, ds. Schmidt. Geref. kerk 10 en 4 uur ds. Haitsma. BROEK OP LANGEDIJK, Doopsgez. gem., 10 uur: ds. de Zeeuw uit Houten. 4* - vwe-è-.r.;>AS' Ook de Handel is tevreden Donderdagmiddag belegde de ver eniging „Koophandel" haar jaarver gadering in café Kramer te Zd.- Scharwoude. De vergadering werd geopend door de heer M. Stennenberg,. die in zijn openingswoord o.a. wees op de gevolgen, die de weersgesteldheid in het afgelopen jaar ook voor de han del heeft gehad. De notulen werden goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken aan de orde gesteld werden. Een ingekomen stuk van de transportverenigingen om de tarieven te verhogen, werd na enige discussie ingewilligd. Deze ver hoging heeft betrekking op het ver laden van in fust verpakte aardappe len en zal 5 cent per 100 kg. bedra gen. Een zelfde verhoging is ook van toepassing op het verladen van losse groene kool. Daarna deed de secretaris de boe ken open. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat het ledental was ongewijzigd gebleven. Het overlijden van de heer Keeman werd nog gememoreerd. Uit het verloop der prijzen bleek dat 1947 een jaar van uitersten was. Zo werd gewezen op de aardappelen. De prijs was op 16 Juni f 60, op 18 Juni f 20, de rode kool op 16Juli f 12f 14, de volgende dag f 2. De levering voor de goedkope winkels had veel moeite lijkheden gebracht, maar over het ge heel kon '47 voor de handel gunstig genoemd worden. Hopenlijk zal '48 aan de verwachtingen voldoen. De heer J. Kramer was wegens ziek te verhinderd het financiële verslag uit te brengen. Nadat de heer J. Wage naar verslag had uitgebracht inzake de sociale verzekering der transportarbei ders, werd de loonovereenkomst met de transportarbeidersverenigingen be sproken. DE VERKIEZINGEN. De heer Stenneberg werd als be stuurslid herkozen, terwijl de heer A. Volkers in de plaats van de heer Zee man kwam. Bij de rondvraag kwam allereerst 'n vraag naar contributie-verhoging in bespreking. Het bestuur zal de moge lijkheid daarvan nagaan. Voorts zal het bestuur trachten om de basisjaren voor groenten-export naar Duitsland te wijzigen tot 1828—1838. Ook zal men trachten de vervoerbewijzen voor, groentevervoer, per auto opgeheven te krijgen. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt voor a.s Zondag waargenomen voor de Lan gedijk en St. Pancras door dr. Wil mink (K 2260 - 424). DOOR HONH GEBETEN Vrijdagmiddag werd mevr. Donner aangevallen door een hond, toebeho rende aan de heer Glas. Mevr. Don ner fietste langs de Spieringbuurt, toen de hand haar plotseling dermate verwondde, dat zij zich onder dokters behandeling moest stellen. Het Kaascontrólestation „Noord-Hol land" kwam Vrijdagmiddag in alge,- mene ledenvergadering bijeen. Althans dat was de bedoeling, maar zoals ge bruikelijk bij deze vergaderingen, schit terden 140 van de 150 aangesloten leden door afwezigheid. In zijn openingswoord wees voorzit ter Nobel op de belangrijkheid dat steeds de aandacht van de producenten van kaas er op gericht moet zijn een zo goed mogelijke kwaliteit naar voren te brengen. De Hollandse kaas is steeds een der beste van de wereld geweest pn dit moet zo blijven. Binnenkort zullen de producenten nieuwe kaasstempels ontvangen ter vervanging van de „45±"- stempels. Hiervoor in de plaats komt het stempel „Holland" waarmee men in het buitenland zeker de aandacht op de Hollandse kaas zal vestigen, hetgeen een uitstekende'reclame zal zijn, wan neer de kaas van uitstekende kwaliteit is. Onveranderd werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd waarna men overging tot de behande ling van de mededelingen. De pensioenregeling maakte een on derwerp van bespreking uit, en 't is hier evenals in de meeste bedrijven, niet eenvoudig een oplossing te vinden die een ieder bevredigt. De door het be stuur voorgestelde regeling, die een ver hoging betekende van de bestaande re geling, werd tenslotte aangenomen. Op, 22 Mei 1948 is de termijn verstre ken waarvoor de vereniging was aange gaan. Voor een prolongatie van de ver eniging, die in de voorgaande 29 jaren zeker haar bestaansrecht heeft bewezen, was een statutenwijziging noodzakelijk in dier voege dat aan artikel 2 werd toegevoegd dat bij het verstrijken van genoemd tijdvak de vereniging opnieuw voor 29 jaren wordt aangegaan. Deze wijziging werd goedgekeurd evenals de daartoe door het bestuur te verrichten handelingen. De exploitatierekening van 1947 wees een batig saldo van f 3.672,91 aan, welk bedrag geheel is overgebracht naar de bijdragen in de exploitatiekosten van 1948. Tenslotte werd het contributie schema voor 1948 vastgesteld op: Minimum contr. Ie kl 125 ct p 100 kg kaas 2e kl 75 ct p 100 kg kaas 125.— 3e kl 50 ct p 100 kg kaas 750. 4e kl 30 ct p 100 kg kaas 2000. 5e kl 20 ct p 100 kg kaas 3000.— Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt en vlot, zoals de gehele verga dering was verlopen, sloot voorzitter Nobel. In Bergen kent iederéén hem, zo als iedere Nederlander zijn naam wel eens heeft gehoord: A. Roland Holst. Ondanks zijn geboorte in de maand der lente, is Roland Holst meer dan enig ander dichter de dichter gewor den van de herfst. Hij werd door de somberheid van een schijnbaar uit zichtloze wereld gedwongen tot een vereenzaming, die niet doorbroken kon worden door de politiek of an dere stromingen van zijn tijd. De dich ter „Van voorbij de Wegen" trad uit de tjjd, die de zijne was en haar van ver beschouwende, verwierp hij haar om haar onwaarachtigheid. Jarenlang woont hij nu reeds In Bergen en zijn uiterlijk bestaan is een afspiegeling van zijn innerlijk: een telkens weerkerend verlangen naar een wereld, die niet is. Eén durende illusie, die telkens verstoord wordt, maar waaruit een vertedering gebo ren werd, die fors en mannelijk toch met een kennelijke ontroering zich uit de gedroomde rust verbannen weet. Als dichter heeft Roland Holst een oeuvre geschapen, dat gaaf en klaar, een eigen plaats in de Nederlandse literatuur inneemt, welke niét de mensenhater toont, maar de vereen zaamde mens, die als onverzoenlijk vijand van alle oppervlakkigheid te- geefs de droom tot werkelijkheid tracht te verheffen. Vijf-en-zestig leerlingen van de open bare scholen te Bergen en te Schoorl en de R K Jongenschool te Bergen bewezen Vrijdagmorgen de regels voor een veilig verkeer goed te kennen en toonden te vens deze regels stipt te kunnen toepas sen, daarbij in acht nemend de nodige voorzichtigheid Nadat ze enige dagen geleden een schriftelijk examen hadden ondergaan, legden ze op deze morgen on der het wakend oog van de heren R Edzes, opperwachtmeester, commandant van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Alkmaar en G Diepman, opperwacht meester groepscommandant te Bergen, proeven van bekwaamheid af op de weg, waar ze een twintigtal controle-posten hadden te passeren Burgemeester dr W Huygens kon 's mid. dags aan 65 jongens en meisjes het di- plima „Verbond Verenigingen voor vei lig verkeer" uitreiken Zes kregen een eervolle vermelding: zij hadden geen en- k£l foutje gemaakt Het waren: K Ver- wer, S Sevenhuyzen, E Schotten, G D J Rikkerink, J Nijdarh en E J Stapper Aan negen leerlingen kon geen diplo ma worden uitgereikt, maar, zij zullen het een volgende keer stelling beter doen er. dan een eervolle vermelding behalen Nadat de burgemeester nog gewezen had op het grote belang van goede ken nis van de verkeersregels en de juiste toepassing ervan door elke weggebruiker, vooral in een dorp als Bergen, volgda er voor de jeugd nog een prettige verras sing: enige mooie filmpjes DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Op Zondag 23 Mei wordt de dokters- dienst te Bergen uitgeoefend door Dr. Pot, tel. 2700. ALKMAAR, 21 Mei 1948. (Alkm. Ex- portveiling)Andijvie f 38f 55; Spina zie f 9f 36; Postelein f 5f 18; Toma ten f 152—f 186; Rabarber f 7—f 14; Rode kool f 28f 32; Asperges f 42— f 106; Uieft f 11—f 28; Peulen f 140— f 156; Bloemkool IA f 60—f 86, I f 40— f 55 en II f 20f 38; Komkommers f 22 f 32; Raapstelen f 8f 11; Worteltjes f 32f 68; Radijs f 11f 20; Selderie f 9.50—f 17.50; Selie f 6—f 9; Sla f 3.50 f 8; Nieuwe aardappelen f 66f 72, kleine f 42—f 52; Oude aardappelen f 10.70f 12.20; Aardbeien (per doos) 32 —86 cent. Alles per 100 kg, bos, stuks en/of krop. door TJEERD ADEMA VAN DUCN na Zn., Utrecht) Tj. Adema neemt TOT BOEK onder de auteurs van ontspannings lectuur een hee aparte plaats in en op deze plaats handhaaft hij zich volkomen met zijn nieuwe roman „Avontuur in de Resi dentie". Dit kloeke boek hebben wij met veel plêizier gelezen en wij prijzen 't om drie uitzonderlijke kwaliteiten: ten eerste, omdat de spionnage-affaire, welke er in wordt beschreven, van 'n dergelijk raffinement getuigt, dat zij de lezer voortdurend in spanning houdt, daarnaast omdat op vrijwel el ke bladzijde de humor doorschemert, die Adema als ervaren causeur zo ty pisch eigen is en last but not least omdat dit werk kwalitatief een be- J hoorlijk aantal graden uitkomt boven wat gemeenlijk in dit genre op de boekenmarkt verschijnt. Daarom mogen wij deze nieuwe ro man van Tjeerd Adema, die naar on ze mening zijn „Apotheker Dekkinga" nog in de schaduw stelt, zonder enig voorbehoud aanprijzen in de weten schap. dat de lotgevallen van Jelle Steensma, die zich tijdelijk in ander mans huidje stak, zelfs de meest ver wende lezer enige uren van prettige ontspanning zullen bezorgen. Ongetwijfeld zullen vele duizenden Nederlanders het „Avontuur in de Re sidentie" mee beleven. Br. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Mei '43 25000 kg Rabarber f 6.50f 6.60 en 900 Spinazie f 8f 8.60. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 22 Mei Aangevoerd: 15,000 kg Aard appelen: grote 4460 en klein 3136; 34,000 kg Rabarber 6,50 WOGNUM, 21 Mei 1948. Vroege aard appelen 6770, drielingen 4264 en kriel 3955; 535 pond aardbeien 1 2.S8 —3.68 en II 1.922.44; Spinazie 22; Sla 3.608.10; Rabarber 1213; Slabonen 2.27; Bospeen 4059; Postelein 910; Bevelanders 9.35; Komkommers 20 42; Bloemkool 1650. Aagtekerk, 20-5 van Newcastle (N.Z.W.) naar Sydney. Abbedijk. New Orleans-Havanna, 21-5 op Missis sippi Rivier. Amstelkerk, Amster dam-West Afrika, 20-5 te Monrovia. Borneo, 20-5 van Bombay naar Cochin. Delft, 20-5 van San Antonio naar Talcahuano. Groote Beer, Bativia- Amsterdam, pass. 20-5 v.m. Malta. Grootekerk, Rotterdam-Australië, 20-5 te Port Said. Helder, 20-5 van Cris tobal naar Curacao. Helena, Amster dam-Trinidad, 20-5 van Lissabon. Indrapoera, Rotterdam-Batavia, pass. 2C-5, 16 uur Kaap Bon. Karaton, 2C-5 van Amsterdam te Batavia. Kertosono, 20-5 van Batavia naar Soe rabaya. Klipfontein, Arqsterdam- Beira, 21-5 te East Londen. Loener kerk, Calcutta-Rotterdam, pass. 20-5 Kaap de Gata. Overijsel, 20-5 van Durban naar B.-Aires. Polydorus, Singapore-Amsterdam, 19-5 van Aden. Rondo, New York-Java, 20-5 te Alexandrie. Sommelsdijk, 20-5 van Batavia naar Singapore. Streefkerk, Rotterdam-Calcutta, pass. 20-5 Dunge- ness. Tawali, Amsterdam-Java, 20-5 te Port Said. Valerius, 20-5 van Ba tavia naar Palembang. Van der Waals, .Perzische Golf-Rotterdam, 20-5 tc Massawa. Willem Ruys, Batavia- Rotterdam, pass. 20-5 (21 uur) Fi- nisterre. Zeeland, Java-Halifax, pass. 1S-5 24 u. Gibraltar. Zuiderkruis, Rot terdam-Batavia, pass. 18-5 (23 uur) Gi braltar. Aalsdijk, 18-5 van Rotter dam te Vera Cruz. Algorab, Rotter dam-Calcutta, 20-5 van Alexandrie. Alpherat, Australië-Rotterdam, 21-5 te Aden. Aludra, Calcutta-Rotterdam, 20-5 van Le Havre. Amsteldijk, 20-5 (22.30 uur) van Londen naar Antwer pen. Delfland, B.-Aires-Amsterdam, 19-5 te Rio de Janeiro. Eemdijk, 2C-5 van Mobile te Lake Chalres. Ittersum, 20-5 van Akyab te Bassein1, Keilehaven, 20-5 van Newport (Mon.) naar Santa Crüz (Teneriffe). Loenerkerk, Calcutta-Rotterdam, pass. 21-5 Gibraltar. Maaskerk, Takoradi- Amsterdam, 1S-5 van Dakar naar Ply mouth. Salland, 20-5 van B.-Aires naar Montevideo. Valerius, 21-5 van Batavia naar Palembang. Zeeland, (K.R.L.) Rotterdam-Batavia, 20-5 te Penang. Zijpenberg, Rotterdam-Sa- vona, pass. 20-5 Gibraltar. Zuider kruis, Rotterdam-Batavia, pass. 20-5 Kaap Bougaroni. 89. De stalknechten hebben op dracht van de directeur gekregen om Pim, Pam en Pom gevangen te ne men. Maar dat is gemakkelijker ge zegd, dan gedaan. Want die drie on deugende honden komen op elk onge wenst ogenblik tevoorschijn en voor dat ze gepakt kunnen worden, zijn ze weer verdwenen!! Professor Extomini weet ook niet goed, wat hij doen moet! 90. „Dames en Heren", begint hij. „Ik heb U daarstraks een wonderlijk staaltje van dressuur vertoond. Een hondeen doodgewone hond, «die een ei legt. Maar dat is nog niet alles! U ziet hier alleen dat ei! Het is een doodgewoon ei en dat ga ik nu in mijn hoge hoed hakken! En ais één van U nu misschien even hier wil komen, dan mag hij na afloop dat gebakken eitje opeten! Wie wil mij assisteren?" Nog rolt de voetbal en heerst er spanning op en rond menig terrein. De promotie-competities vorderen echter snel en langzamerhand kun nen de spelers zomervacantie nemen. In Alkmaar zijn er uitgezonderd de wedstrijd van Alkmaar tegen het N. Hollands elftal in het geheel geen belangrijke wedstrijden meer en de belangrijkste wedstrijd in on ze omgeving is hier wel de Germaan tegen Schagen. Wanneer Schagen wint is zij weer 3e klasser. Wij wen sen de geel-zwarten veel succes. In district 4 waren de clubs, zoals be kend, gelijk geëindigd. Zij zullen dus nog een halve competitie moeten spe len. Welke wedstrijd er voor Zondag a.s. vastgesteld is, kunnen wij helaas nog niet mededelen. Dergelijke wed strijden worden eerst op het eind van de week vastgesteld. Res. klasse. Om een plaats in de eerste klasse, AFC 2Stormvogels 2; VSV 2 't Gooi 2. De stand is: AFC 2 5 3 1 1 7 VSV 2 5 2 12 5 't Gooi 2 5 1 2 2 4 Stormvogels 2 5 1 2 2 4 Een gelijk spel is dus voldoende voor AFC om zich te handhaven. Om een plaats in de res. 2e klasse. West Frisia 2HFC 2; Alkmaarse Boys 2Watergraafsmeer 2. De stand is hier: Watergraafsmeer 2 5 4 0 1 8 West Frisa 2 5 3 1 1 7 Alikmaarse Boys 2 5 113 3 HFC 2 5 10 4 2 In de afdeling van Volendam 2 is de situatie al bekend. Meteoor 2HMS 2; Volendam 2—WMS 2. De stand is. Volendam 2 5 4 1 0 9 Meteoor 2 5 2 1 2 5 WMS 2 5 ,2 0 3 4 HMS 2 5 1 0 4 2 Om een plaats in de res. 3e klasse. West Frisa 3Purmersteijn 2. De eerste wedstrijd eindigde in een 1-0- zege voor West Frisia. Nu het Vierbondentournooi op 6 Juni definitief doorgaat, heeft de T. C. van de Afdeling Noord-Holland gemeend voor een laatste oefenwed strijd aan Alcmaria 1 te vragen, als sparring partner op te treden. En natuurlijk waren Bonsema's disci pelen daarvoor te vinden, want als het op medewerking aankomt, dan klopt men bij Alcmaria V. niet tevergeefs aan. Morgenmiddag zal dus in het Sport park het Afd. N.-H.-elftal te bewonde ren zijn en wij kunnen U verzekeren, dat dit elftal heus niet veel zal onder doen voor het Alcmaria-team, dat ver sterkt met Bos (ex.-Sporters) en Un tied (ex-Alkm. Boys) hen daar tege moet zal treden. Het zal een bezoek aan deze ontmoe ting ten volle waard blijken, want dit elftal, dat hoofdzakelijk bestaat uit spe lers uit de kop van Noord-Holland vormt een goed en op elkaar ingespeeld geheel, met technisch op zeer behoor lijk peil staande spelers, die onlangs nog BKC met 31 kansloos sloegen. De opstellingen luiden: Alcmaria Victrix: Vink; Maassen en Terweel; de Grand. Mulder en Baden- huizen; Pluymers, Bos, Untied, Swaerts en de Buijzer. Afd. N.-H.: Kant, Dirkshorn; Dode- man, SEW en Brak, Dirkshorn. Moeij- es, Winkel; vd Berg, ZAP; vd Laan, Kaagvogels. Kohnhorst, Petten; Tim mer, ZAP; Driehuis, Geel Zwart. Berkvens, SRC en Neijens, ZAP. Het aanvangsuur is gesteld op half drie. Morgen zal het juniorentournooi van de afd. Haarlem, Leiden, Amsterdam en Noord-Holland voor de tweede maal plaats vinden, ditmaal in Bloe mendaal. Werd vorig maal Noord-Holland win naar, ditmaal zuilen de andere afde lingen alles op alles zetten om de titel aan de Noord-Hollanders afhandig te maken. De T. C. van de Afd. Noord-Holland heeft dit team, dat morgen in Bloe mendaal de kleuren Van onze provin cie mag verdedigen, met zorg samen gesteld. Meerdere oefenwedstrijden wer den gespeeld en men kan gerust zeg gen, dat de elf jongens, die morgen de titel moeten verdedigen, dit zullen doen met inzet van al hun krachten en.... we hebben er wel vertrouwen in, dat de Noord-Hollanders zich het kaas niet van de boterham zullen laten eten. In ons nummer van Maandag zult U er een uitgebreid verslag over kun nen lezen. De opstelling luidt als volgt: Popma, RK AFC; de Moei, SRC en Looy, HRC; van Grieken, ZAP; Stik- kelman. SRC en de Wit, OSV. Zwier, Hollandia. Lennaerts, HRC; Jacobs, Helder; van Oosten, ZAP en Norde- man, WFC. Reserves: Buys, Helder; Ewalt, Wa tervogels; Tabeling, Helder en Beun HRC. Het programma luidt 12 uur. Noord- Holland tegen Haarlem, Amsterdam tegen Leiden. 1.15 uur: Verliezers ronde. 2.30 uur: Finale actie van e.h.b.o. Binnen het kader der landelijke E.H.B.O.-week houdt de plaatselijke afdeling van 2329 Mei a.s. speldjes- verkoop. Ter stimulering van een en ander zal in de garage van Mol en Blom een E.H.B.O.-stand worden in gericht. Over een treintje en een vulpenhouder Zo 'n Westfriezendag, zoals er Woensdag weer een te Alkmaar werd gehouden, is bovenal een genoegelijke dag! Een leerzame en gezellige vergade ring en dan een tocht met de boot over Alkmaardermeer naar de Zaanstreek. We zijn voornemens om tijdens de boottocht ons verslag uit te werken, maar wanneer we volop gezelschap krijgen bepalen we ons tot datgene wat ai die anderen doen: kijken en genie- te"n! Zomer, zonneschijn en wateren naast ons drie meisjes met die lief lijke kleur van Westfrieslands welva ren op de wansen! Ze verheugen zien over het bezit van een boek van mevr. J. VisserRoozendaal, wat een van hen zojuist bij de verloting won. En zie, tegenover ons zit warempel de schrijf ster zelf! Een groet, een praatje, een herinnering Een herinnering aan het treintje, dat in een al weer tamelijk ver verleden door het groene land rond Venhuizen kvoop! „Een leuk ding, dat „Venhuizer spoor tje", zegt mevrouw Visser „en al ging het van „langzaam aan", je kwam waar je zijn moest!" Rijden op de minuut kende men toen niet. Niet zelden gebeurde het dat voor halte of stationnetje de trein tot stil stand kwam om een passagier precies voor zijn huis af te zetten. Dat was „nogeris" wat je noemt service! Maar het spoortje moest om velerlei oorzaken verdwijnen en één daarvan was de „Omnibus", het voertuig wat wij nu aanduiden met doodgewoon., bus! Dat zat het spoortje lang niet' lekker en het zon op wraak. Vijf dagen vóór de opheffing van de „lijn" bewees de trein zijn suprematie over de bus door het ding eenvoudig plat te drukken! Eerst toen had hij vrede met zijn lot Wanneer we mevrouw Visser zo sma kelijk horen vertellen over het trein tje, dan valt het ons op dat zij in haar verhalen er nog nooit over schreef. „Het bestaan ervan was maar zo kort" meent ze, „doch bewogen!" vullen we aan. Dan nee.. 1 et gesprek een wending en we vragen mevrouw Visser hoe cf ze schrijft: met potlood, pen of schrijf machine? „Praat me niet van een schrijf machine man, veel te veel lawaai!" Dus met de pen? En lachend vertelt mevrouw Visser ook niets van een vulpenhouder +e moeten hebben. „Wat zeg jij man?" roept ze meneer Visser tot getuige, „ik moet zo'n ouwer- wetse kroontjespen hebben of nog ne ver een pojlood. Ik moet hout hebben om op te bijten wanneer ik denk!" „Wat zou ik moeten beginnen als ik geen hout hau om op te bijten?" vraagt ze zichzelf af. Geen „Wachter", geen „Belofte", niet het „een of 't ander denken we. Maar meneer Visser knipoogt en zegt la chend: Wann r m'n vrouw geen hout had om op te bijten, nou, dan kan ze welop een houtje gaan bijten!" Daar is ze echter nog niet aan toe want de ober brengt haar en ons een lunchpakket en we wensen elkaar „smakelijk eten!". G.ST. Van een vertegenwoordiger van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees hereik- te mij de mededeling, dat in de laatste tijd meerdere contract-varkens moesten worden afgekeurd, omdat het vlees on geschikt is voor menselijke consumptie. Het is zeker te verklaren, dat bij de nog steeds beperkte voedertoewijzing en met het oog om te pogen de mesterij weer lonend te maken, vis-afvallen worden verzameld en vervoerd. Dat visafval als een bruikbaar voe dermiddel, mits in geringe hoeveelhe den, wordt beschouwd, vindt waar schijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat voor de oorlog vismeel, w.o. vetrijk ha- ringmeel, bij het mesten een goede naam had. Wel kwam het ook toen meermalen voor, dat het vlees een tra nige smaak had en bleek uit voeder- proeven aan het Rijkslandbouwproef station te Hoorn, dat de versheid van 't haringmeel hierbij een zeer belangrijke rol speelde. Te Hoorn zijn proeven genomen, waarbij tot aan het slachten haringmeel werd gevoerd, zonder nadelige gevol gen. Niettegenstaande de gunstige resul taten bij enkele voederproeven is aan de praktijk altijd geadviseerd de laatste 2 maanden voor de slachting geen" ha ringmeel meer te voeren. Vis-afval kan evenwel niet met haringmeel vergele ken worden. Het blijkt nu wel, dat vis afval veel en veel gevaarlijker is en de periode van 2 maanden blijkt, geheel onvoldoende. Het voeren van vis-afval aan magere varkens is wellicht mogelijk, maar zo dra de spek-aanzetting begint, schijnen de smaak en de reuk nimmer meer uit et spek te trekken. Waar de laatste tijd aan de slachthui zen te Alkmaar, Hoorn, Zaandam en Schagen contractvarkens zijn afgekeurd, zeer tot schade van de mesters, meen ik het mijn plicht te achten, de mesters te waarschuwen voor het gebruik van vis afval bij het mesten. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5