Verdiende Nederlandse zege in Oslo Arabieren wijzen U.N.O.-beroep van de hand DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De strijd om Jeruzalem Nieuwe Bonnen GELIJKSTELLING JAVA BANKPAPIER Baron Harinxma blijft gehandhaafd Gevangenisstraf voor smokkelen per pantserauto Gezinsbijslag naast kinderbijslag WEERBERICHT KILPI opnieuw benoemd Australische boycot op Nederl. schepen opgeheven UITVINDING OP FILMGEBIED Debutanten scoorden de doelpunten Lange tijd speelde slechts één elftal Ondankbaar Nederland BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directeur: J Bijlsma Donderdag 27 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45ste Jaarsan« No- 124 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluiteno contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Arabische landen hebben gisteren de order staakt het vuren verworpen. De Egyptische afgevaardigde Man- moed Fawzi Bey heeft in de Veilig heidsraad der V.N. te kennen gegeven, dat het staken van het vuren geen einde zal maken aan de stroom van .militair geoefende immigranten, die zich bij de Zionistische benden voe gen". Hij betoogde, dat een gevechts pauze de Joden in staat zou stellen hulp van buiten te krijgen. Schepen met wapens en munitie zijn, zo zei hij, in Palestina aangekomen en andere zijn onderweg. De gevechtspauze zal niet, zc vervolgde hij, de versterkingen ver nietigen, die de Zionisten om hun ne derzettingen hebben gebouwd en die „als springplank dienen tegen Arabi sche dorpen". Ook zouden de Arabische legers niet gevrijwaard zijn tegen „Zio nistisch verraad". Volgens Fawzi Bey was het thans duidelijk, dat de Arabi sche legers in Palestina niet tegen ge regelde troepen vechten maar tegen „terroristenbenden". Hij vond het ver bazingwekkend, dat men ze op gelijke voet moet behandelen. Hij betreurde het daarom, dat de Egyptische regering zich niet kan neerleggen bij de aanbe veling om het vuren te staken. Hij stelde daarop de reeds bekende voor waarden der Arabische landen. chutes met ammunitie vielen in Ara bische posities. Een tegelijkertijd uit gevoerde aanval van Joodse troepen tegen een door Arabieren bezette poort van de oude stad werd volgens van het Arabische legioen afgeslagen, waarbij 20 Joden werden gedood. Op een door het Rode Kruis over gebracht verzoek van het Joodse bu reau aan de Arabische bevelhebber in de oude stad, de evacuatie van Jood se vrouwen en kinderen uit de Jood se wijk toe te staan, is geantwoord, dat dit onuitvoerbaar is wegens de loop der militaire operaties. De Arabische Liga heeft aan de Vei ligheidsraad doen weten, dat zfj be reid is in de komende 48 uur elk voorstel voor een oplossing van het Palestijns probleem te bespreken. Zij had een gevechtspauze niet onvoor waardelijk verworpen. Dr. Madji Al Asil uit Irak las een boodschap van de secretaris van de Arabische Liga voor, waarin de Joden ervan beschuldigd worden het wapen- stüstandsbesluit van 17 April, waarmee alle Arabische staten accoord waren ge gaan, te hebben geschonden. De Joden zouden voorts ongewapende Arabieren hebben aangevallen, daarbij gebruik makend van de laatste dagen van het Britse mandaat. NIEUWE ORDER VAN ISRAEL De regering van Israël verklaart in een communiqué: „Na de ontwikke ling der gebeurtenissen gedurende de laatste 48 uur gadegeslagen te hebben, heeft de voorlopige regering van Israël Woensdagmiddag besloten wederom een order tot staken van het vuren uit te vaardigen. De order zal op alle fronten van kracht worden op 21 uur plaatselijke tijd, onder voor behoud dat de vijand het vuren op hetzelfde tijdstip staakt". DE STRIJD OM JERUZALEM Vliegtuigen van de Joodse lucht macht hebben gisteravond getracht wapens en ammunitie voor de Haga- nah en de Irgoen per parachute neer te laten in het door de Joden beheers te gedeelte van de oude stad Jeruza lem. Alle drie de uitgeworpen para- Voor het tijdvak van 30 Mei t/m 12 Juni geeft elk der volgende bon nen reclit op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 409 Algemeen 410 Algemeen 411 Algemeen 413 Algemeen 415 Algemeen 405 Reserve 408 Reserve 1600 gr. brood (geldig t/m 5 Juni). 3 eieren. 400 gram brood of één rantsoen gebak. 250 gram zachte zeep plus 250 gram soda. 750 gram suiker, boter- hamstr. enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gr. versnaper. 800 gram brood (geldig t/m 5 Juni). 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806 909 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni). 910 Algemeen 3 eieren. 911 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 913 Algemeen 500 gram zachte zeep plus 500 gram soda. 915 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstr. enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gr. versnaper. 905 Reserve 4t)0 gram brood (geldig t/m 5 Juni). 908 Reserve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 55, 59 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 57 Versnaper. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, bo- terhamstr. enz., of 400 gram jam, stroop enz. 60 Versnaper. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, bo- terhamstr. enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds °P Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kun- "en worden de bonnen: 364, 365. 864. 865 melk; 370, 371, 372, 377. 874, 876, 877 reserve. Bij besluit van de Staatssecretaris voor financiën, de heer W. Alons, is met ingang van gisteren een wettelijke regeling vastgesteld, waarbij het voor oorlogse Javabankpapier en de voor oorlogse muntbiljetten van de Javase Bank wederom tot wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de volle no minale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en muntbiljetten ais algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. t De commissie-Donner, door de mi nister van Buitenlandse Zaken inge steld, heeft het rapport gepubliceerd inzake de werkzaamheden van Baron Harinxma thoe Sloten, als voorzitter van het London Comittee en zijn be leid te Londen. Tot hare conclusie komende, aarzelt de commissie-Donner niet aan de minister als haar gevoelen kenbaar te maken, dat de grieven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van mr. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten geen grond geven hem niet in zijn tegenwoordige positie van Hr. Ms. ambassadeur bij de Belgi sche regering te handhaven. Schip in nood voor Noordhollandse kust Even na middernacht heeft een Bel gisch schip, dat zich ter hoogte van Huisduinen bij Den Helder bevond, met de morselamp noodseinen uitgezonden. De reddingboot Dorus Rijkers is ter as sistentie uitgevaren. De Bredase Bijzondere Politierechter heeft gisteren 't eerste geval van smok kelen per pantserauto behandeld. Op 24 Februari j.l. werd te Moergestel een pantserauto geladen met 7 koeien aan gehouden. De pantserauto werd op oie avond gereden door de in België (Mal- deghem) woonachtige J. K. In de wa gen zat ook de Tilburger M. K„ die in Oirschot stalling voor de zeven uit Rot terdam afkomstige koeien had gezocht en had meegeholpen het vee te laden. Het tweetal wilde proberen een dub bele smokkelwinst te behalen. Zij brach ten 36 tapijten en 4550 knotten katoen haar Oirschot en laadden die in de auto, benevens de koeien. De officier eiste tegen K. 6 maanden gevangenisstraf en drie jaar R.W.I. De uitspraak was 4 maanden gevangenis straf en 21^ jaar R.W.I. Tegen M. K. was de eis 4 maanden gevangenisstraf en anderhalf jaar R.W.I. De uitspraak luidt drie maanden ge vangenisstraf en een half jaar R.W.I. De Tilburgse badmeester P. K„ die had meegeholpen de koeien in Oirschot in te laden, kreeg dezelfde straf. Voor de twee andere verdachten, A. K. uit Nieuw en St. Joosland en C. G. uit Schoondijke, die volgehs de officier be kend staan als vervoerders van smok- kelvee, achtte de bijzondere politie rechter het bewijsmateriaal niet vol doende. Zij werden vrijgesproken. Bij de komende algemene herziening der sociale verzekeringen zal een prin cipiële beslissing worden genomen om trent de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kinderbijslag, terwijl in zake de ouderdomsuitkering onder scheid zal worden gemaakt tussen ge huwde mannen en ongehuwde perso nen, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot aan vulling der invaliditeitsrenten en tot regeling van de kinderbijslag voor in- validiteits-, ouderdoms- en wezenren tetrekkers. Weersverwachting tot Donder dagavond geldig: IETS KOUDER. Meest matige wind tussen N.W. cn West. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Iets kou der dan gisteren. Wederzijdse concessies in Finland Paasikivi, de Finse president, heeft Eino Kilpi, die als sociaal-democraat tot opvolger van Leino werd aange wezen als minister van binnenlandse zaken, doch van wie later werd be richt dat hjj deze post niet wilde blij ven bekleden en dat hij zijn lidmaat schap van de sociaal-democratische partij had verloren door zich candi- daat te stellen voor de volksdemocra- tische partij, thans als volksdemocraat opnieuw tot minister van binnenlandse zaken benoemd. EEN COMPROMIS. De sociaal-democraat Enni Peltonen, voorzitter van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken, wordt minister van sociale zaken. Dit is het resultaat van een compromis, waarmee alle par tijen accoord zouden gaan. Het blijkt niet gemakkelijk te zijn geweest de sociaal-democraten te overtuigen, maar tenslotte zouden zij hebben toegestemd omdat een van hun grote leiders minis- te: wordt. De communistische partij krijgt voldoening op zekere punten, maar heeft haar eisen betreffende de keuze van Leino's opvolger moeten in trekken. Zij had geëist, dat deze opvol ger communist was. Kilpi, is wel lid van de democratische volksunie doch niet bij de communistische partij aange sloten. Bij deze kabinetswijziging valt vooral aar> te stippen dat Herta Kuusinen mi nister wordt. Zij is de dochter van O. V Kuusinen, president der Sovjetrepu bliek van Karelïë. Zij zal zich wel niet rechtstreeks bemoeien met het bestuur van het land, daar zij minister zonder portefeuille is, maar haar aanwezigheid zal de vertegenwoordigers der volks- dempcraten in de regering ongetwijfeld meer gezag verlenen. Op deze wijze zal ook haar benoeming de communistische partij voldoening schenken. Luchtaanval op colorado kevers Volgens Britse persberichten gaat men een „luchtaanval" ondernemen op de coloradokever-scharen, die de ge wassen in het gebied van de Evesham- vallei in Engeland, het rijke tuinbouw- district van Worcestershire, ernstig be dreigen. Laagvliegende vliegtuigen zul len namelijk de velden met DDT-poe- dej bestrooien. De thans te voorschijn gekomen kevers moeten wel afkomstig zijn uit in de afgelopen winter gelegde èitjes. De Australische vakbonden van transport- en havenarbeiders hebben de boycot op het laden en lossen van Ne derlandse schepen, die zij in 1945 heb ben uitgevaardigd, opgeheven. Zij heb ben als voorwaarde gesteld, dat de Australische regering het verbod op de export van wapens naar Indonesië handhaaft. Reparaties aan Nederlandse schepen zullen van nu af zijn toege staan. De vakbonden hebben eveneens de eis gesteld, dat Australische en Britse schepen in Indonesische havens dezelf de handelsfaciliteiten zullen genieten als de Nederlandse schepen in Austra lië. Twee Fransen hebben een lens uitge vonden, die. geplaatst in een gewone filmcamera met een gewoon negatief, een kleurenfilm maakt. De Franse couranten drukken de hoop uit, dat 300 Franse bioscopen de film in de herfst zullen gebruiken. De nieuwe lens is het resultaat van 17 jaar onderzoek door de gebroeders Armand en Lucien Roux. Hun uitvin ding is zeer eenvoudig en geeft goede natuurlijke kleuren. Het roux-filmnegatief ziet er gewoon zwart en wit uit en wanneer het door een rouxlens op het doek geprojecteerd wordt, verschijnen de kleuren. Diplomatieke betrekkingen tussen Sovjet-Unie en Israël Het officiële Sovjet-Russische nieuws bureau meldt, dat de Sovjet-Unie en de nieuwe staat Israel diplomatieke missies zullen uitwisselen. Het voor stel hiertoe was gedaan door Mosje Sjertok, minister van Buitenlandse Zaken van Israel, aan Molotof, de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, die er mede accoord ging. In een telegram aan Sjertok zegt Molotof: „De Sovjet-regering stemt in met de vestiging van een missie van de staat Israel te Moskou onder leiding van 'n gezant of zaakgelastigde, die tevens consulaire bevoegdheden heeft. De Sovjet-regering is op haar beurt be reid, een Sovjet-missie in Tel Aviv te vestigen". Voor de eerste maal in de voetbalgeschiedenis van beide landen heeft het Nederlands elftal van Noorwegen gewonnen. Met 21 bleven de Oranje hemden overwinnaars in een wedstrijd, welke qua spelpeil de bijna 30.000 toeschouwe s sterk moet hebben teleurgesteld. De verwachtingen waren vóór de ontmoeting niet hoog gespannen. Nederland wist weinig van de kracht van de Noren en omgekeerd was Noorwegen niet op de hoogte van de sterkte van het Hollandse spel. En door dit onzekere element lag er een factor van verrassing in de ontmoeting en verwachtte de objec tieve toeschouwer van een van beide ploegen op zijn minst een goede prestatie. Maar ook dit is op een teleurstelling uitgelopen, al zijn er zeer zeker enkele oorzaken aan te geven van dit betrekkelijke falen, voor namelijk aan Hollandse zijde. De defensie van de Noren met spil Svendsen aan het hoofd was het beste deel van de ploeg. Daarvoor stond een aanval, welke zijn kracht zocht in uit vallen, over de vleugels geleid met tal loze switches, waarin hun beste man Soeiensen, een uitblinker bleek te zijn. Maar Terlouw heeft zich van zijn zeer moeilijke taak uitstekend gekwe ten en aan de andere kant was hun spel door slecht schieten niet produc tief, een fout in hun spel die ook de Belgen aankleeft. In de eerste helft leek het veel op een oefenpartijtje van het Oranje elftal. Aanvan op aanval werd op het Noorse doel ondernomen en de druk was in sommige perioden zo sterk, dat de Nederlandse backs op de midden lijn stonden en zelfs Schijvenaar zijn kans waagde en met enkele schoten trachtte de Noorse doelverdediger te verrassen. Dank zij de uitnemende defensieve kwaliteiten van dit Noorse elftal wat was hun kopwerk uitstekend en het te lage tempo, waarmede onze aan val opereerde, kon toen niet de grond slag worden gelegd voor een stevige overwinning. Wij schreven, dat het tempo van ons elftal onvoldoende was, maar hiervoor waren twee oorzaken aan te geven. In de eerste plaats klaagden alle spelers, reeds in de pauze, over een tekort aan adem. De droge lucht, het klimaat deed zijn invloed gelden en de voetballers hadden dit kunnen weten, indien zij hun licht bij de schaatsenrijders had den opgestoken. De tweede oorzaak van dit betrek kelijk falen van het Nederlands elftal was gelegen in.de afmetingen van het terrein 110 meter lang en 69 meter breed en deze grote lengte vergde zeer veel van het uithoudingsvermogen van de spelers. Voorts hadden de Noren niet te kla gen over geluk. Een keihard schot van Rijvers werd o.i. achter de doellijn ge stopt, maar de scheidsrechter liet door spelen. vd Tuyn bevestigde na afloop onze mening Deze factoren mogen ech ter niet als verontschuldiging gelden. Het was wat men noemt een „poor game'. DE WEDSTRIJD. Over de wedstrijd zullen wij maar kort zijn. In het landelijke stadion van Ulleval waren, om precies te zijn, 28.500 toeschouwers te samengekomen om in een avondwedstrijd Noorwegen en Nederland hun( eerste na-oorlogse krachtproef te zien uitvechten en het veld was uitstekend, hoewel de lichte •regen, die af en toe viel, de mat wat glad maakte. De elftallen stonden in de van te voren aangekondigde opstel ling in het veld, met dien verstande, dat Clavan de plaats van Lenstra in nam en de Noorse rechtsback Saksvik op het allerlaatste moment moest wor den vervangen door Lunde van Spar ta. In de eerste minuten viel 'er een volkomen overwicht van Nederland te noteren met een kopbal van Wilkes, on schoten van dezelfde speler. Aan de andere kant maakte Van Bun, die onzeker was begonnen, even bui ten het strafschopgebied hands en de Nederlandse verdediging stelde zich volkomen verkeerd op en de bal werd naar de vrijstaande Soerensen ge plaatst, die eerst tegen de paal schoot en daarna het leder rustig achter doelman Kraak plaatste. Toen waren er zeven minuten gespeeld. Daarna werd de druk op het Noorse doel steeds groter en Rijvers kreeg een prachtige kans om de gelijkmaker te scoren, maar hijzelf dacht dat hij buitenspel stond. In die periode stonden de Neder landse achterspelers op de middenlijn en loste Schijvenaar enkele schoten op doel, terwijl aanvoerder de Vroet de ziel van de steeds terugkomende aan- valsmachine was, maar ook zijn ploe teren mocht geen succes opleveren en behalve midvoor Roozenburg werd ook Wilkes zwaar gedekt door de rechts half van de Noren, al zocht de Xerxes- man enkele malen verluchting door naar links af te dwalen, de Noor bleef hem volgen en week niet van zijn zij de en de weinige aanvallen van de No ren waren gevaarlijk door hun verras sende opzet en de snelheid, waarmede de bal werd gespeeld. De gelijkmaker van de Oranjehemden was zeer fraai. Van Stoffelen ging het naar de Vroet, van de aanvoerder naar Rijvers, die als altijd uiterst bewege lijk was en overal en op het juiste mo ment opdook. De Bredaspeler deed het leder bij Clavan belanden, die een scherp schot inzond, dat via de paal in het doel terecht kwam, 11. Toen wa ren er 33 minuten gespeeld. In de res terende tijd vóór de pauze kregen de onzen nog talrijke scoringskansen, maar de stand bleef 11. In de tweede helft verschenen de No ren met een blauw shirt op het veld en voor de rust hadden zij in het rood ge speeld. De Noren droegen er nu zorg voor, dat de strijd niet zo eenzijdig was en Dahlen, de linksbuiten en Kvammen, de geroutineerde rechts binnen kregen enkele goede scorings kansen, maar ook zij profiteerden er niet van en tweemaal ontkwam het Nederlandse doel op het nippertje aan een doorboring en kon men slechts redden ten koste van een hoekschop, maar daarna nam Nederland weer het initiatief in handen. Een ren van Rijvers, na elf minuten werd besloten met een gevaarlijk schot, dat de doel man niet kon houden. De bal caram boleerde via de handen van Torgersen en de paal juist over -de doellijn, waar de achterspeler Lund hem wegtrapte, maar volgens veler mening had de bal beslist gezeten. Dertien minuten voor het einde was het Wilkes, die handig twee Noren verschalkte, maar zijn schot strandde tegen back Holmberg en de terug springende bal werd door Van der Tuyn, die naar binnen was gezwenkt ineens op doel geschoten, vlak onder de lat. Ditmaal was het raak en Neder land had met 21 de leiding ver overd. In de resterende tijd was er maar één ploeg, die speelde, en dat was Nederland. Maar hoe men het ook probeerde, de geluksfactor bleef ten gunste van de Noren werken en de stand ble'ef dezelfde, een magere 21 zege Vlak voor het einde had Rijvers een keurig schot gelost, dat de doelverde diger prachtig hield, zo fraai zelfs, dat de Engelse scheidsrechter van enthou siasme in zijn handen klapte. DE SPELERS. Rijvers was de beste van het veld. Van der Tuyn debuteerde niet slecht, integendeel en het winnende doelpunt kwam van zijn voet. Maar een grootse indruk liet hij toch ook niet achter. Middenvoor Roozenburg kon de wed strijd niet snel genoeg volgen. Voorna melijk door gebrek aan adem, maar ook omdat hij dit spel in zijn derde klasseclub nu eenmaal niet gewend is. Onvoldoende was hij niet, maar of wij in hem de toekomstige midvoor van het Nederlands elftal bezitten, kan na deze wedstrijd nog niet worden uitge maakt. Wilkes is niet meer de grote uitblin ker van vroeger, maar hij is en blijft een nuttige speler, wiens schoten dit keer bijzonder gevaarlijk waren. En dan de derde debutant Clavan, twee maal 24 uur van te voren in het elftal gezet, onverwachts en met de druk, dat hij een groot man als Len stra moest vervangen. Dat laatste was natuurlijk onmogelijk, maar ook hij heeft een doelpunt gescoord de twee buitenspelers dus en zijn totale pres taties waren toch wel voldoende. In de Noorse ploeg waren doelman Torgersen, spil Svenssen en linksach ter Holmberg de besten, terwijl in de voorhoede midvoor Soerensen een in telligent en razend snel spelertje is, dat een uitnemende indruk op ons maakte. Het had een grotere overwinning voor Nederland kunnen en eigenlijk moeten zijn, verklaarde bondspraeses Lotsy, maar ik ben tevreden en dat was ook het geval met de voorzitter van de keuzecommissie, Herberts, die in het bijzonder het tekort aan adem memoreerde en de tegenstand van de Noren was meegevallen. Rijvers, de Vroet en Terlouw yond hij de beste spelers en er was door al len, zonder uitzondering, zeer hard ge werkt en de heer Herberts was met de spelers zeer verheugd met deze overwinning en met twee overwin ningen en twee gelijke spelen is dit seizoen, aldus onze zegsman, toch niet slecht geweest in representatief op zicht. En nu de Zweden nog. „Wedden" zeide de heer Herberts, „dat het Neder lands elftal dan zeker beter speelt?" JN DE BEZETTINGSJAREN hebben velen hun leven gewaagd, 't Was in de verbeten strijd van 't legioen der onbe kenden tegen een overmachtige vijand, toen honderden verraden en verkocht werden en door de martelingen der kampen of door de vuurpeletons hun leven voor de vrijheid van ons vader land hebben gegeven. In dié jaren van gemeenschappelijke nood waren vele grenzen weggevallen Er waren geen partijen meer, de man nen van het verzet werden naar poli tiek of geloof niet meer in groepen in gedeeld, er was één gemeenschappe lijke strijd van de beste en dapperste mannen en vrouwen en daardoor werd in die dagen een kameraadschap gebo ren waarover wij ons in normale om standigheden van harte zouden ver heugen. In die jaren van gemeenschapsgevoel zijn velen gevallen. Hun laatste ge dachten waren bij hun gezin, hun enige zorg was, dat hun vrouwen en kinde ren hulpbehoevend zouden achterblij ven. Hun strijdmakkers hebben hun ge troost met de verzekering, dat zij voor die gezinnen zouden zorgen en het ver trouwen daarop zal menige doodsstrijd verlicht hebben. Maar in de bezettingsjaren zijn er zo velen gevallen, dat de taak om voor hun nabestaanden te zorgen te zwaar werd om door weinigen te worden ge dragen. Heel Nederland heeft toen de ver zekering gegeven: „wij zullen deze ere schuld dankbaar voldoen. Zij, die ge vallen zijn voor ons vaderland, hebben hun leven voor ons aller vrijheid ge geven. Op ons allen rust de plicht voor hun nabestaanden te zorgen". Zo kwam het, dat de Stichting 19407 1945 die de organisatie van deze zware taak vrijwillig op haar schouders heeft genomen, in 1945 van een dankbaar Nederland een bedrag van 16 millioen heeft ontvangen, groot genoeg om het ergste lijden te kunnen verzachten. Maar toen de angst voor wat er nog zou kunnen gebeuren van ons was af genomen, toen andere problemen onze belangstelling vroegen was er van het besef onzer saamhorigheid weinig meer te bespeuren. Politieke en kerkelijke verschillen traden opnieuw op de voorgrond en men vergat te spoedig de tijd waarin men tezamen naar slechts één ideaal streefde. Het aureool, dat de hoofden van zo vele ondergrondse strijders had gesierd, begon te verbleken en wat erger was de schuld der dankbaarheid werd vergeten. Dat was de oorzaak, dat er in 1946 slechts 6 millioen voor de Stichting werd gegeven. In 1947 was dit nog maar 2 millioen en het is beschamend voor ons volk dat wij dit moeten schrijven. Want de nood in de gezinnen der ge troffenen is van blijvende aard, men kan en mag ze niet meer aan hun lot overlaten en zij zijn met enkele uitke ringen niet geholpen. Niet minder dan 4500 gezinnen re kenen op onze hulp en hoewel de Staat in 1947 tot de uitkering van pensioenen heeft besloten zullen er nog maanden verlopen eer men dit alles heeft kun nen regelen. Velen zullen niet krijgen wat zij no dig hebben, want er zijn grensgevallen waarin de Staat niet bijdraagt. De uitgaven voor dit jaar worden op 8^ millioen geschat, de hulp van de Staat op 6 millioen, zodat f 2.500.000 door ons volk bijeengebracht moetep worden. En daarom is het zo bedroevend als men hoort, dat het vorig jaar 47 pro cent van de aangeboden contributie- kaarten ter waarde van f 172.000 onbe taald is terug gekomen. Een 80.000-tal vrijwillige medewer kers uit het gehele land gaat nu bede lend van deur tot deur en het is ont stellend te vernemen hoevele deuren gesloten blijven, hoevelen die kun- n en geven dit om allerlei gezochte redenen weigeren en hoe juist vaak de minst kapitaal-krachtigen spontaan af staan wat zij eigenlijk niet kunnen missen. Er zijn schulden, die men niet mag vergeten, er zijn beloften, die niet ge broken mogen worden. Er wordt in deze tijd voor velerlei doeleinden gevraagd maar voor dit doel mag nooit tevergeefs een beroep op onze offervaardigheid worden ge daan. Velen in den lande zijn vaste contri buanten geworden, een prachtige op lossing waardoor de Stichting weet waarover zij beschikken kan en een onwaardige bedelpartij kan worden vermeden. De contributie behoeft niet groter te zijn dan die welke men voor zo vele verenigingen betaalt, maar zij moet voorgaan boven alle andere. Wat thans aan contributie binnenkomt moet verdrievoudig worden om de kosten der Stichting té kunnen dekken, een ideaal dat met een beetje plichtsbesef zeker verwezenlijkt kan worden. In heel ons land, in alle steden en dorpen, wordt thans huis aan huis een bedrag gevraagd en verzocht een vaste contributie te willen betalen. Wij wekken alle stad- en streekge noten op te tonen, dat zij de vrouwen en kinderen van hen, die voor ons al ler vrijheid zijn gevallen, niet willen vergeten. Ad.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1