enkele priimi Naaisters BLOEMEN MARKT HET GAAT NIET OM BELOFTEN MAAR OM DADEN Vrij veel bezoek op een frisse dag 6, W. 0. LIENESCH c.v, OP DE DAGELIJKSE Stad en Omgeving, Prof. Schermerhorn Het land moet gezond worden ALS DE TROS WORDT LOSGESMETEN Een heerlijke vacantie voor de kinderen De maandelijkse volkszangavond AGENDA Bonnen halen De trossen los! Attractie-middag voor de huisvrouwen Het défilé voor de burgemeester Heiloo Althletiek-kampioenen Het Wit-Gele Kruis Burgerlijke Stand Collecte U.N.A.C. op 29 Mei a.s. DE KAASMARKT Teraardebestelling oud-burgemeester Huyser van Reenen Droeve plechtigheid te Stompetoren Egniond aan Zee. Motorraces IJmuiden. Nieuwe Niedorp. Samenwerking in nood gevallen Marktbericht Predikbeurten Een ontroerend i Voor 'n aandachtig groot gehoor sprak Donderdagavond in het „Wapen v. Heemskerk" voor een verkiezings vergadering van de P. v. d. A. te Alkmaar, prof. W. Schermerhorn. VOORHEEN EN THANS, Spr. begon zijn inleiding met het geven van een beeld van de huidige situatie in ons land. Er zijn vele moei lijkheden waarmee een ieder te kam pen heeft. De arbeider heeft het te kwaad met de spanning tussen lonen en prijzen, terwijl de middenstander zich meer vrijheid op economisch ge bied zou willen zien toegemeten. Al deze wensen kunnen nog niet vervuld worden in een tijd waarin Nederland in een benarde positie moet worste len voor zijn gezondmaking. Ën deze taak gaat nu eenmaal niet zonder pij nen. Prof. Schermerhorn wees in dit verband op de getroffen maatregelen door de regering, om de ellende, die een inflatie met zich brengt, te voor kom'- Maar ondanks de moeite, die men zich getroost om het raderwerk wêèr behoorlijk te laten functionne- ren, is er een verschil ten goede waar te nemen in de sociale toestand van vóór de oorlog en nu. In de weel de waarin we toen leefden, was er voor het Plan van de Arbeid van de S.D.A.P. geen geld, maar vandaag weten we van onze armoede honderd dertig millioen gulden op te brengen voor onze ouden van dagen. Daarmee is alle leed nog niet gestild, maar het bewijst het verschil van voorheen en thans. KOUD KUNSTJE! Al de problemen, die zich voordoen besprekend, bleef spr. geruime tijd stil staan bij de behandeling van het vraagstuk der vrpe economie. Het is het stokpaardje van de V.V.D., maar wanneer de heer Stikker daar in zijn economische beschouwingen over schrijft, dan gaat het er bij hem alleen maar om de bonnenplakkende midden stand naar de mond te praten, welk werkstuk voor de propaganda een koud kunstje is, dat in zoverre bedroevend i3 door het Nederlandse volk zo laag aan te slaan. Ook de Partij van de Arbeid weet, dat middenstandsproblemen en kleine boe renproblemen een oplossing behoeven, doch deze kunnen niet worden opge lost door middel van de vrije economie, Toestanden van vóór de oorlog, zo door de middenstand gevreesd, zul len dan terugkeren. Tot slot van de vergadering beant woordde spr. enige vragen. De vergadering was geopend door de heer C. Couwenhoven, waarna Eibers Meester van de landelijke bond van democratisch-socialistische jonge ren „Nieuwe koers" een oproep heeft gericht tot de jeugd om pal te staan in de strijd, die op politiek terrein wacht. LAN GE STRAfT 41 43 45 vraagt voor direct op de hoogte met alle voorkomende verande ringen en in staat zelf standig en correct te werken. Vaart via negentien bruggen Geen gillende sirenes, geen wui vende afscheidnemers. Geen goud galon, muziek en onberispelijke pur sers. Alles in stilte en zonder ophef. Het motorschip Noord-einde vertrekt voor zijn eerste reis... Een reis, die ons Alkmaar nu eens van de andere kant laat zien, vanaf het watfer, vanuit de grachten en singels door en rond de oude stad. In samenwerking met de VVV orga niseert de firma Van den Heerik en de heer De Jong uit St. Fancras een rondvaart door Alkmaar, met als be gin en eindpunt het Waagplein. Och, die Noord-einde is maar een heel klein schuitje, en de bruggen in Alkmaar zijn maar heel laag, maar 't tochtje, dat een drie kwartier in be slag neemt is van een zo Zuivere be koring, dat wij het niet graag zouden hebben willen missen. Niet minder dan negentien bruggen, van allerlei soort hebben wij van de onderkant bekeken. Het begon al met de lange tunnel on der de Mient en zijn soortgenoot bij de Vismarkt, daarna de ophaalbruggen van het Verdronkenoord en het stenen boogje bij 't Accijnstorentje. De Turf- marktbrug werd ook genomen, al bleef daar wel heel weinig ruimte voor de hoofden over en toen draaide het puf fende scheepje de Oudegracht in, om vervolgens via Baanbrug en Baansluis in het ondiepe water van de Singel te „belanden" en onder de Emmabrug en de Heilooërbrug door, de Molen van Piet voorbij, de Kneppelbrug te „ne men" en door het Texelse Hek in het Kanaal te koersen. Toen zagen wij Alkmaar weer uit een andere hoek, doch het programma was daarmee nog lang niet geëindigd. Friese Brug, Vlotbrug, Rootorenbrug waren de hinderpalen, die overwon nen moesten worden, om in het water van het Luttik Oudorp terecht te ko men. De klapbruggen daar waren weer iets hoger en toen de Noord-einde na plotseling vol gas, drie kwartier weer meerde aan het Waagplein hadden de passagiers een tochtje achter de rug, dat hun Alk maar Via grachten en singels en. negen tien bruggen heeft doen zien als een s'tad, die toch ook op deze manier waarlijk vêel schoons biedt voor ieder, die dit zien kan en zien wil. Vandaag was de Noord-einde al in gebruik vanaf tien uur. Ieder uur heeft een rondvaart plaats en té begin nen met a.s. Dinsdag zullen dagelijks afvaarten plaats hebben van twee uur 's middags af. Bovendien wordt er met een grotere boot gevaren via Zes Wie len en Omval en kunnen ook tochtjes naar het Alkmaarder Meer worden ge organiseerd. Een en ander -al voor de toeristen, die deze zomer Alkmaar bezoeken êett welkome attractie vormen, waarvan zeker een druk gebruik zal worden ge maakt. Verleden jaar hebben een aantal kinderen uit verschillende plaatsen van ons land êen heerlijke vacantie doorgebracht in_êên andere omgeving. Het is de bedoeling, om ook deze zomer, zo mogelijk een nog groter aantal kinderen, in de allereerste plaats die uit de grote steden, gratis gedurende een week gelegenheid te bieden hun vacantie buiten door te brengen. Op het ogenblik hebben zich hiervoor reeds meer dan 100 Amster dammertjes opgegeven. De Nederlandse Vrouwenbeweging, die de organisatie van de kinderuit zending ter hand wil nemen, doet daarom een beroep op de lezers van dit blad, die buiten Wone.., en in staat zijn, een kind gedurende een week onderdak en voeding te verschaffen, zich op te geven bij het Secretariaat van de Nederlandse Vrouwenbeweging, O.Z. Achterburgwal 185, Amsterdam. Mochten er lezers zijn, die niet in staat zijn om een kind te ontvangen, maar die toch dit sympathieke doel willen steunen, dan kunnen zij hun bijdrage storten op gironummer 515051 ten name van mej. N. C. Boudewijn, penningmeesterésse van genoemde vereniging. Opgaven worden gaarne ingewacht vóór 1 Juni met vermelding of men een jongen of een meisje wil huis vesten, aan welke leeftijd men de voorkeur geeft, en in welke vacantie- week de kinderen kunnen logeren. De reiskosten worden door de ouders be taald, bonnen worden meegenomen. De Nederlandse Vrouwenbeweging doet een dringend beroep op U. om deze actie, die bedoeld is voor kinde ren, wier ouders niet over de midde len beschikken, om zelf hun kinderen, met vacantie té doen gaan, mogelijk te maken en te doen slagen. Er was gisteren in de bovenzaal van café „Centraal" weer een echte volks zang-sfeer Jong en oud was opgekomen om gezamenlijk een reeks mooie Hollandse liederen t% zingen Dirigent Pranger leidde het geheel weer op uitstekende wijze, waardoör de liede ren goed tot hun recht kwamen Mevr Swager was, als steeds, de volg zame begeleidster Speciaal werden die liederen gezongen, welke op 5 Augustus as in Apeldoorn ter gelegenheid van een landelijke bijeen komst gemeenschappelijk uitgevoerd zui len worden Er waren ook weer enkele nieuwe ge zichten, een bewijs, dat Volkszang be* langsteiling heeft Vóór de komende na tionale feestdagen is het zo goed, dat men zijn eigen volksliederen als vreugde-uiting, kan zingen KOSTBARE RIJLES Een dame kreeg gisteren auto-rijles in, de Juliana van Stolberglaan. Op de hoek van de Verdoesstraat gaf zij inplaats van te remmen en reed het trottoir op. De ri,!-leraar die naast haar zat, trachtte nog het gevaar te keren, maar kon niet voorkomen dat het hek voor het huis op de hoek gedeeltelijk werd vernield. Ook de auto Wérd zwaar be schadigd. Geên persoonlijke onge vallen kwamen 'voor. VOETBALLENDE JEUGD Een ernstige waarschuwing wordt nog eens gericht tot de jeugd. Voet ballen op de opennare weg is ver boden. Gisteren werden weer zeven ballen door de politie afgéhomên, ter wijl enige grote jongens, die voetbal den in het Kennemerpark ook hóg 'n proces-verbaal opliepen. AANGEHOUDEN De Ki- i politie hêèft èèh 25-jarige rtgeman aangehouden Wegens zeden misdrijf. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Klokslag twaalf, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Aladdin in Bagdad, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Geef hem de ruimte, alle leeftijden. Zaterdag 7 en 9.30 uur. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: De Rozenkrans. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 171A graden Celsius. Pesie's bad lf'k graden Celsius. Zij, wier familienaam begint met de letter S tot Smit moeten mórgen, Zaterdag 29 Mei 1948 hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en verBnaperipgen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitrêiklokaal Rid derstraat, van 912 uur. Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaart en de losSe inwis- selingsbon van bonkaart 808. N.B. De data van volgehde uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. Voor de tweede maal was gister avond de zaal van het Gulden Vlies gevuld met een grote schare belang stellenden, die kwam kijken en luis teren naar de padvinders-revue „De trossen los". Deze keer was het aantal uniformen in de zaal beduidend min der, daar thans de beurt was aan de ouders en verdere geïnteresseerden om te komen genieten van het fleu rige schouwspel. Opnieuw-hield de hêef Dreeuws als Voorzitter van dé plaatselijke commis sie een kortewelkomstrede, opnieuw schalde het trompetgeschal als inlei ding en opnieuw ontrolden Zich de avonturen van de padvinders aan boord van de „Prinses Marijke" of op het kannibalen-eiland mêt de Onuit sprekelijke naam. En wederom was tempo óp peil en heeft de zaal geno ten van de dwaasheden en grappen, maar ook van de ernst van deze re vue. De muzikale begeleiding Van het drie-mans-orkestje van Ko Siewerts klopte weer tot in alle onderdelen en op deze tweede avond was het succes zeker niet minder. Er Waren maar een paar punten anders dan Woehs- In de eerste plaats zat op de voorste rij een aantal autoriteiten, waaronder wethouder Bakker als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur, mevr. v. Buren-Lensinck, eender mede-oprichtsters van de afdeling, Akeela Nel Lind, commissaresse voor welpen van het hoofdkwartier in Den Haag, die zoveel voor de Alkmaarse afdeling deed en daarvoor dan ook te recht een ovatie in ontvangst had te nemen, vertegenwoordigers van de Katholieke verkenners, districts-com- missaris Kerklaan en het volledige plaatselijk bestuur. En dan werd in het programma spontaan één punt ingelast, in de vorm van een uit volle borst gezongen „Lang zal hij leven" en een enorme bloemenhulde voor Hopman Nieuwen- huizen, die deze schier niet omvatten kon en welke door een welp op het podium werd getorst. Nadat óm omstreeks half twaalf het programma was afgewerkt, is er zelfs nog een dansje gevólgd, dat een ge zellig besluit vormde van de tWee re vue-avonden, die de viering van het dertig-jarig bestaan der Alkmaarse padvihderij tot een zo groot succes hebben gemaakt. Tot bijna de laatste stoel in de ge zellig versierde zaal van de Muzleit- tuin was gistermiddag bezet door de dames van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. Deze laatste bijeen komst van dit winterseizoen had een feestelijk tintje door de diverse attrac ties die door het nijvere bestuur waren bedacht. Het doel van deze attracties, (trouwtrekken met altijd prijs, een ver loting, Amerikaanse verkoop en het naamraden van een pop) was, geld bij een te brengen voor de viering van het 30-jarig bestaan van de afdeling. Mevr. Swanenburg de Veije, die op haar be kende, vriendelijke wijze de dames welkom heette, meende, dat van de viering van dat jubileum iets werke lijk goeds gemaakt moet worden. Spe» ciaal verwelkomde «ij de vier dames, die, terug van hun vacantiereis naar het Volkshogeschool-centrum Meridon in Frankrijk, weer aanwezig waren. Een lied, gewijd aan de Nederlandse vrouw, vervaardigd door Anna de Wijs Moutón, werd door een paar dames, met pianobegeleiding van mevr. Tuyn gezongen. En terwijl de dames zich met de diverse attracties bezig hielden, il lustreerde d£ accordeonnist van Am- mers de heersende gezellige stemming met vrolijke muziek. Maar toen alle lootjes verkocht waren en de taart en tas een bedrag van f 17.50 hadden op geleverd moest mevr. Swanenburg de Veije de teleurstellende mededeling doéh, dat mevr. BoisSevain, de uit genodigd was om te komen spreken over „De nationale feestrok" met auto pech was blijven steken en Alkmaar niet op tijd kon bereiken. Zo nam, ge heel bulten schuld van het bestuur de middag nog een ontijdig einde, maar niettemin had de gezelligheid deze mid dag een hoog punt bereikt. Deze zo mer zullen de dames nog enkele ex cursies maken, om dan in September weer vol moed het winterseizoen in te gaan, De leden van de Alkmaarse Jeugd organisaties worden opgewekt' aan dit défilé deel te nemen. Zij dienen zich Dinsdagavond a.s. op nader door leidsters en leiders aan te geven plaatsen te verzamelen en groepsgewijze op te marcheren naar het Canadaplein. De groepen dienen om kwart over 7 op het Canadaplein te zijn. De besturen van de jeugdvereni gingen wordt dus verzócht aan hun leden bekend te maken, waar en hoe laat zij zich dienen te verzameleh. Trommels, vlaggen, enz. mee! Doves heeft haar athletiek-club kampioenschappen dan weer gehouden, Deze sport wint langzamerhand terrein onder het publiek, want er was veel belangstelling. Het koude weer beïn vloedde de prestaties. Niettemin waren er verscheidene goede verrichtingen. Drie clubrecords sneuvelden, t.w, ver' Epringen meisjes B (14-15 jaar) werd ge bracht op 4.70 meter door Bep Brand kogelstoten meisjes B op 9.54 meter door Arjan Couwenhoven en kogelstoten he ren op 11.85 meter door KI. Bakker, Verder sprong Eddy Kayser 1.71 me ter hoog en 6.11 meter ver; liep Klaas Blokker de 1500 meter jun. A in 4 min, 42 sec.; Gerrit Koning de 600 meter jun. B in 1 min. 38.7 sec.; Miep Steur de 60 meter meisjes B in 8.3 sec. en wierp Diny Jonker de, discus 29.61 meter. De totaal-uitslag was: le prijs meisjes B: A. Couwenhove 1170 pt.; 2e pr. M. Steur 920 pt.; 3e pr. B. Brand 908 pt. le pr. meisjes A: T. de Graaf 1160 pt. 2e pr. C. Stuveling 1006 pt.; 3e pr. Holtus 966 pt. le pr. dames: G. Hopman 1102 pt.; 2e pr. mevr. Affourtlt 1065 pt.; 3e pr. N. Klerk 1054 p. De wisselbeker werd ge wonnen door G. Hopman. le pr. jongens B: G. Koning 1936 pt.. 2e pr. F. Struijf 1340 pt.; 3e pr. E. Mo ienaar 1322 pt. le pr. jongens A: J. v. d. Horst 2321 pt.; 2e pr. K. Blokker 2159 pt.; 3e pr. V, Huisman 2126 pt. le pr. heren: E. Kaijser 2650 pt.; 2e pr. K. Bakker 2559 pt.; 3e pr. H. Wesseling 2154 pt. De wisselbeker werd gewonnen door E. Kaijser. Vrijdag 11 Juni houdt het Wit-Gele Kruis, afd. Heiloo, in het Brunogebouw een ledenvergadering. Uit de agenda die belangrijke punten bevat kunnen wij concluderen, dat er' samen werking ls bereikt mét het Witte Kruis ten aanzien van het gebruik van het morgen te openen nieuwe WijkgebouW aan de Holleweg. Ongewijfeld zal dit door vele worden toegejuicht en kan de hygiëne ter plaatse slechts ten goe de komen. Het bestuur van het Wit- Gele Kruis verzocht echter in de week van 2430 Mei geen in gebruik zijnde goederen terug te bezorgen. Daarna worden goederen alleen in ontvangst genomen, of in bruikleen afgestaan aan het nieuwe wijkgebouw. C. Geboren: Jacobus A., z. v. W. Hoogland en J. Ruiter. George, z. J. van Erkelens en A. Scheffers. ■Simon J. J., z. v. J. J. Swart en A. Konijn. Catharina M., d. v. A. L. W. Kempen en T. M. Breed. Michaël, z. v. P. van Wanrooij en A. Gerrits. Ondertrouwd: Bertus Sloot en Marijtje Langedijk. Niólaas Lussing en Geertje, de Moor. Johannes J. Roos en Maria Bek. Jan van dei- Wissel ên Everdina Boonstra. Gehuwd: Albert S. Bron en Jo hanna M. M. Méischke. Overleden: Johanna Reitsma, oud 22 jaar, geh. met K. Scheele. Hoewel er voor deze collecte, wel ke Zaterdag 29 Mei, gehouden zal worden algemene belangstelling bestaat zou men graag nog over wat meer collectanten beschikken. Dames en heren mits boven de 16 jaar kunnen Zich daarvoor heden nog opgeven bij de secretaresse van 't comité, mej. Erkelens, per adres' Bu reau van Sociale Zaken lh de Doelen straat (tel. 4395). De rondvaart geopend De kaaszetters, die vanmorgen stapel naast stapel plaatsten, werk ten in een frisse Oostelijke Wind, die wel de vlaggen deed klappen en trekken aan hun Stokken, maar die een verblijf rond het Waagge bouw veronaangenaamde. Maar naarmate de morgen vorderde en de zon hoger klom, Werd het, Voor al op plaatsen waar het zonnig was, prettig toeven. Het duurde dan ook niet lang ot het werd op het Waagplein een ge zellige drukte. In een wqde kring stonden de bezoekers rond het plein geschaard, toen óm tien uur de markt bègon. Het bezoek was ontegenzeggelijk groter dan vorige week, dóch het is nog opperbest te merken, dat de vacanties nog niet zijn aangebroken. En ook de vreemdelingen komen nóg niet in zo groten getale kijken, als in het voilé seizoen het geval is. Er waren, zoals altijd, talloze Ameri kanen, waarvan de meesten in unifor men, die glinsterden van de onderschei dingen en het goud. Eh, zoals altijd ook, zij manipuleerden met hun camera's èn film-apparaten, dat het een aard had. Een kleurige nóót werd gevormd door een gezelschap adelborsten, toekomstige officieren van administratie, dat onder leiding van een kapitein der mariniers, de markt bezocht. Dè dirêcteur van het marktwezen, de heer W. Voorthuijsen, die les gééft aan het instituut in Den Helder, had de heren uitgenodigd. D« keurige bfauwe uniformen met de rode kragen en de Witte petten Vormden een frisse noot tussen de honderden bezoekers. Om kwart voor elf begon Eddy Arendsen zijn praatje via de verster ker, die él geruime tijd van te voren opgewekte muziek had doen horen. De kaasdragers voelden zich echter gehinderd in hun werk, de handel werd (zo zei men) er door gestoord en zodoende zweeg de „hoorn des overvloeds" totdat de kaas verkocht was". Maar toen klonk ook in viêr talén de uitleg over hét plein, als een waar devolle handleiding voor de bezoekers. Voor de rondvaart, die Vandaag be gint, en waarover u elders op deze pagina nadere bijzonderheden kunt lezen, bleek al direct een vrij grote belangstelling te bestaan, al zalde ondernemer het In het komende sei zoen toch van de vreemdelingen moe ten hebben. Behalve de reeds genoemden waren er vanmorgén gezelschappen Fransen en groepen Schoolkinderen ónder lei ding van hun onderwijzers. Het bezoek aan de toren begint ook al te lopen, doch dê héér Visser, die als een ware Cerberus dè ingang be" waakt, kon het werk nog bést aan en is heus wel gewend, grotere stromen bezoekers te verwerken. AANVOER. De aanvoer tenslotte bedroeg: 32.500s kilogram verdeeld over 13 stapels fabriekskaas en 7 stapels boerenkaas, beide tegen een notering van f 77.50 per 50 kg. Daar waar hij de gemeenschap acht tien jaren diende, werd gisterenmid dag het stoffelijk overschot van óud burgemeester Huyser van Reenen ter aarde besteld. In het vriendelijke kerkje van Stom petoren waren velen bijeengekomen om getuige te zijn aan de uitvaartdienst, welke geleid werd door ds. J. M. de Jong uit Amsterdam^ voormalig predi kant té Stompetoren.' Na êen korte schriftlezing, handelend over de kortstondigheid van het leven, bracht spreker in herinnering de fi guur van de overledene. Hij Was de vertegenwoordiger van een generatie die op de pijlers van rechtschapenheid en eenvoud het le ven stelde. Uit de gewone dingen wist hij een grootheid te vormen, waardoor hij met gepaste waardigheid het ambt van burgemeester vervulde ih een streek waartoe hij behoorde, Met de bede dat God de overledene mócht voeren en behouden waar Hij is, werd deze plechtigheid besloten. Onder stemmige orgeltonen werd dan de kist uitgedragen. In de schaduw van het kerkje, dat hij als kerkvoogd zo'n warm hart toe droeg, is zijn rustplaats. Hier sprak als eerste burgemeester Fosch, die in gevoelvolle bewoordingen wees op de verdienstelijke arbeid, wel ke in de jaren tussen 1920 en 1938 door de overledene werd verricht. Zijn werk Voor „Aurora", Polderbestuur en niet in het minst voor de gemeente naren, zal in dankbare herinnering blijven. De directeur van de drukkerij „De IJsel" te Deventer, waarvan de 'over ledene commissaris was, betuigde zijn dank voor de ondervonden Vriendschap Een zoon van de overledene sprak een dankwoord tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, waarna ds. de Jong het „Onze Vader" bad. En hierna verlieten allen de groeve, die met een bloemenschat was toegedekt als laatste groet aan een goed vader voor zijn gezin en gemeente. Tijdens hét aanstaande badseizoen zul len door de motorclub Alkmaar motor races worden gehouden Hiervoor ls uit gekozen het duinterrein bij de Waterto- renweg, rond het sportveld Voor deze gebeurtenis bestaat grote belangstelling Reeds hebben een 10-tal rijders proef ge reden, die vol lof waren over net te rijden traject sportdag Op het terrein Van Zeevogels Wordt Zondag een sportdag gehouden tussen de Égmondse voetbalverenigingen Mor gens spelen de tweede elftallen en Om half drié tot sibt ZëéVOgels I—Egmondia J voor de voetballiefhebbers dus een aar- d.ge gelegenheid om de plaatselijke riva len tegen elkaar in actie te zien en voor de clubs een goede training De oprichting mansos fil-ma Zwetsloot uit Leiden zal op hei Pomppleih een manége vestigen Lief hebbers van paardrijden zullen dus van cio zomer ln de gelegenheid zijn hun ha'i1 op te halen VISSERIJ-BESOMMINGEN Besommingen van gisteren aange- voerde vis door de volgende boten: IJm. 16, de Bergen, f 58.100; G.G.316 f 3380; KW 122 f 3960; KW 15 f 2350; Schev. 36 f 1420; IJm. 249 f 510; IJm. 213 f 500; IJm. 343 f 200; IJm. 211 f 260; IJm. 318 f 43; IJm. 207 f 34; IJm. 237 f 15; IJm. 239 f 17; IJm. 202 f 62; KW 53 f 1530; Schev. 205 f 440; HD 74 f 840; HD 72 f 330; HD 63 f 23; HD 220 f 30; HD f 275; Enk. 20 f- 300; VD 9 f 400; UK 53 f 370; UK 7 f 250; UK 36 f 400; UK 234 f 320; UK 86 f 240; UK 72 f 670; UK 172 f 560; UK 126 f 550; UK 44 f 2310; UK 79 f 2870; UK 99 f 500; UK 60 f 1220; UK I f 2180; UK 2 f 2180; KW 72 f 250; HD 25 f 375; IJm. 81 f 3940; IJm. 241 f 360. In een daartoe bijeengeroepen ver gadering van vertegenwoordigers van de in deze gemeente gevestigde in stellingen van weldadigheid, op 20 Mei 3.1., is opgericht de commissie van sa menwerking voor bijzondere noden. Als voorzitter zal fungeren de bur gemeester, J. Baken, en als secretaris penningmeester de gemeentesecretaris W. Bakker. Het doel van deze com missie is. in samenwerking te komen tot een doeltreffende éénmalige hulp verlening in bijzondere gevallen, die niet tot de gewone armenverzorging behoren. De commissie vormt een on derdeel van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. Haar werkzaam heid strekt zich uitsluitend over het gebied van de gemeente uit. Voor en in de eerste jaren Van de bezetting van ons land heeft eenzelfde commis sie in deze gemeente goed werk kun nen doen. Thans wordt een beroep gedaan op de financiële en morele steun van de bevolking. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 45418 ten name van de gemeente-ontvanger van Nieuwe Nie dorp. LANGEDIJKER GROENTENCENTR. 28 Mei. Aangevoerd 54000 kg aardappe len: grote f 33—f 37.50, kleine f 23.40— f 28; 1600 kg Rabarber f 6 en 220 kg tomaten f 160f 167. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 u., ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bier man. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf, ds. Bremer. ÈROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Den Oudsten van Alk maar; half 4 ds. W. Volger van Amst. Ger. kerk (Art. 97), 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. EGMOND AAN ZEE. herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath, kerk, voorm. 8 en 10 en nam. 7 uur dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur. ds. Plug. GROET, zie Schoorl. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Ten Bruggencate. Evang. Kerkelaan, 10.15 üur ds. Den Hertog van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD, hèrv. gem., half 3 ds. Van Santen (H.Doop). KOEDIJK, nam. 3 uur opening nood kerk door ds. Bierman en de heer Sla ger (zang van kerkkoor te Bergen). LIMMRN, 10 uur, ds. M. de Koning. OOST-GRAFTDIJK, av. half 8. ds. Boekee. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., Av, half 8 ds. Leendertz. SCHOORL, 10 uur, ds. de Jong. STOMPETOREN, 10 uur ds. Leen dertz. Evangelisatie, 10 uur de heer Van Zetten van Schagerbrug. URSEM, av. half 8 ds. Spaargaren. VEENIIUIZÊN, geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3 ds. Ten Bruggencate. In het gemeenteblad van Alkmaar nr. 1952 is opgenomen het besluit van de gemeenteraad van •29 April 1948 tot wijzi ging van de algemene politieverordening der ge meente Alkmaar, met be trekking tot de veemarkt' Alkmaar 28 Mei 1918. Burgemeester en Wet houders van Alkmaar, G VAN SLINGERLAND, Lo.-Burgemeester. R- VEENDORP, SecTetaris. bieden wij tl aan: GERANIUMS, KNOLBEGONIA'S. SALVIA'S, en verder alle soorten PERK. en KAMERPLANTEN. ASÏERPLANTEN en GRASZODEN. VONNIG is deze dag in de haven, echt Hollands 1 dat stemt ons blijmoedig, 1 er bij velen een brok in di bij de gedachte aan het r scheid van de onzen en va land. Afscheid van het vadt hoe lang? Niemand kan het len waarschijnlijk voor imir vcor minstens een dozijn a Honderden jonge mannen stappen .aan boord van 1 schip „Indrapoera", om overgoten Zd.-Afrika een zoeken. Alien zijn vol m jrouwen. Zullen zij alien s Hollanders hebben een naan reld van een hard werken: kunnen echter niet op deze ven drijven, maar moeten b het onze plicht is, deze naar te houden. De in omloop zijnde vei Zuid-Afrika geven de indrt er een eldorado is, doch «o is niet. Zij, die willen slagen, 1 middellijk aanpakken en var ochtend tot de late avond z ploeteren. Dan pas kan men stand bereiken. Men komt ze een opgemaakt bed. Het is e land, andere mensen, anden gewoonten, andere talen. Aa de boodschap, geen eigen Goed uit je ogen kijken en weinig zeggen. De taal moge eenkomst vertonen met de er waalt daar een andere vla onder moet de nieuwe emigr; spoedig mogelijk gaan thuisv Nederlandse emigrant is niet een Engelse, Deense of Zwit: ter ook niets minder. -Velen Afrika zien zelfs emigranten komen met het oog op het blankes" probleem. Hij ze vechten voor zijn bestaan, de eerste jaren hard zal zijn hoeft maar op weinig hulp va te rekenen. Doorzetten moet 1 het eens niet meezit. Alleen zetters en vasthouders is het met toekomst. Mist hij deze ei pen, dan zal zijn lot hard Holland terug kan hij niet, eventuele terugreis zou in pi taald moeten worden. Dus rugvallen tot de stand dei blankes" waar er tlendiuze zijn (vojgens sommige schattir 50 van de blanke bevolkin; Prima Vakmanschap is dan eerste vereiste. Zeg een Afrik: ter nooit: „Bij ons in Holland het zo en zo", want dan is hei tiepe antwoord: „Ga jij dan ons trug!" Het is, zoals een mij zeide: „Je kunt Holland al maar in je hart houden, uiteri je trachjen Afrikaner te worde Daarom emigrant: het land i doch het opent zeker mogeli maar: zwoegt hard, past U aa open en mond dicht. In de grote loods „Holland' Lloydkade is het een drukte lang. Taxi's brengen mensen af Velen brengen hun zoons of weg. Sommigen in gedrukte ai stemming, anderen opgewekt, d dei- uitzondering zijn alle passa; vertrouwen in de toekomst. Er zijn mannen, die vooruit hun vrouwen moeten achterlate wen en kinderen, waarvan de en vadrvs reeds in Zd.-Afrika en die nu volgen. Sommigen geluk; als er reeds werk en 01 gevonden is, kunnen man er samen gaan. Ook zijn er ouders, die hun kinderen gaan ken; zowaar is daar een 84-jari die de grote stap nog waagt. V lende ambachtslieden zijn er 1 lieden, metselaars, schoenmaker: ders, bankwerkers, automonte tuinbouwkundigen. Vlaggen hangen in de grot: gramófoonmuziek schettert, 't A. is zwaar bij de gedachte: „V< lang?" Diverse formaliteiten, 11a lang ten verkregen papiëren moeten ingeleverd en afgestempeld. De controleert de bagage en dan st; eindelijk, na maandenlange voo óing en een laatste afscheidsgri de loopbrug van het schip: hel van een nieuwe toekomst. We gaan aan boord. Een \eeg bekruipt ons. Een gevoel van nie terug te kunnen. Dit is echter een ogenblik en we bedenken, d nieuw vaderland ons over drie verwacht. De kruiers brengen ons met or gage naar de slaapgelegenheden, een druk geloop van ménsen me lers, tassen en kleren. Voorlopig is de bagage op de en we zoeken een plekje op het e dek in èen stoel, lekker in de zo "13 jaar geëist tegen verr van „Vrij Nederland' Tegen de 42-jarige J. C. M. B tut Haarlem, de man, die aansj 'ik wordt gesteld voor het v< van de Haarlemse groep „Vrij 1> -and", heeft de advocaat-fiscaal Amsterdams Bijzonder Gered J Besier, gistermorgen een g genisstraf van 13 jaar zonder van voor-interhering geëist. Aan; e verdachte in 1947 bovendien oor ander verraad, waarvan de emse verzekeringsagent Brönkho s-achtoffer werd. tot 7 jaar is v< ld' zal hij zo het Hof.cci G=Z„e e,'f v0htlis Wijst - in totaal ®r zijfi Veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2