c D ZWARTE Over zeven jaar per trein van Londen naar Parijs Als emigrant naar Zuid-Afrika Streven naar verlaging der prijzen IJ muiden. Nieuwe Niedorp. LGELIJKSE Een ontroerend afscheid Onrustig, gej aagd Het vaststellen der handelsmarges Werkzaamheden aan Kanaaltunnel begonnen LUISTEREN NAAR.... J 1 REKKING STAATSLOTERIJ BESOMMINGEN van gisteren aange- de volgende boten: rgen, f 58.100; G.G.316 3960; KW 15 f 2350; IJm. 249 f 510; IJm. 343 f 200; IJm. 211 43; IJm. 207 f 34; IJm. 9 f 17; IJm. 202 f 52; ;hev. 205 f 440; HD 74 0; HD 63 f 23; HD 220 Enk. 20 f- 300; VD 9 £0; UK 7 f 250; UK 36 320; UK 86 f 240; UK f 560: UK 126 f 550; K 79 f 2870; UK 99 220; UK I f 2180; UK f 250; HD 25 f 375; Urn. 241 f 360. king in nood- rallen bijeengeroepen ve rtegenwoordigers van sente gevestigde in- ldadigheid, op 20 Mei Ie commissie van sa- bijzondere noden, zal fungeren de bur- ;en. en als secretaris- Ie gemeentesecretaris doel van deze com- Lenwerking te komen mde éénmalige hulp- ;ondere gevallen, die me armenverzorging missie vormt een on- Nationaal Fonds voor n. Haar werkzaam- uitsluitend over het imeente Uit. Voor en n van de bezetting :ft eenzelfde commis- ente goed werk kun- wordt een beroep lanciële en morele evolking. Financiële worden gestort op 8 ten name van de er van Nieuwe Nie- tbericht GROENTENCENTR. rd 54000 kg aardapoe- 37.50, kleine f 23,40— larber f 6 en 220 kg 67. kbeurten EVING. 0 u., ds. Van Santen, kerk, 10 uur, ds. Bier- terk, 10 en 5 uur ds. ranatha, half elf, ds. .ANGENDIJK, herv. ten Oudsten van Alk- W. Volger van Amst. 97), 10 en 3 uur ds. Chr. geref. kerk, Is. Henstra. ZEE. herv. gem., 10 Oud-kath. kerk, nam. 7 uur dienst. EN, 10 uur, ds. Plug. oorl. gem., 10 uur ds. Ten zang. Kerkelaan, 10.15 van Amsterdam. iARD, herv. gem., iten (H.Doop). 3 uur opening nood- man en de heer Sla kkoor te Bergen). ds. M. de Koning. [JK, av. half 8. ds. r, ds. Bosch. IN, herv. gem., av. ur, ds. de Jong. 10 uur ds. Leen- iatie, 10 uur de heer chagerbrug. 1 8 ds. Spaargaren, geen dienst. !N, half 3 ds. Ten gemeenteblad lar nr. 1952 is het besluit ricenteraad van M8 tot wijzi- de algemene dening der ge- maar, met be- t de veemarkt- Mei 1918. !9ter en Wet- van Alkmaar, L1NGERLAND, .-Burgemeester. 5 }RP, Secretaris. ivij U aan; iUMS, IGONIA'S. 'S, alle soorten m PLANTEN. 'LANTÉN SZODEN. Holland in je hart, maar uiterlijk een Afrikaner" 70NNIG is deze dag in de Rotterdamse haven, echt Hollands lenteweer en dat stemt ons blijmoedig, ondanks dat er bij velen een brok in de keel komt bi) de gedachte aan het naderend af scheid van de onzen en van dit goede land. Afscheid van het vaderland. Voor hoe lang? Niemand kan het zeggen. Ve len waarschijnlijk voor immer, anderen vcor minstens een dozijn aantal jaren. Honderden jonge mannen en vrouwen stappen aan boord van het troepen schip „Indrapoera", om in het zon overgoten Zd.-Afrika een bestaan te zoeken. Allen zijn vol moed en ver trouwen. Zullen zij allen slagen? Och, Hollanders hebben een naam in de we reld van een hard werkend volk. Wij kunnen echter niet op deze naam' blij- vertrekken maar dat wachten wordt HHiven. maar moeten beseffen, dat ruimschoots beloond. Want daar klinkt schip vertrekt pas tegen Vijf uur en het is nu twee, dus hebben we nog tijd om de boot te verkennen en wat te luieren, kennis te maken met onze „slapies" cn wat met hen te praten over hun toe komstplannen. Veel contact is er nog niet onder elkaar, maar dat zal wel komen, als we enige dagen op zee zijn. Onze ogen zoeken naar de ..Kota In- ten", die vandaag eveneens met emi granten vertrekt, en die hun geluk in Canada hopen te vinden. Steeds meer emigranten komen aan. Met hijskranen wordt nog wat stukgoed aan boord gehesen. De machines begin nen voor te draaien en het schip trilt. Tegen vijven worden de hekken van de douaneloods opengegooid en de ge duldige uitgeleiders stormen op de kade. Het duurt nog een uur voor we vertrekken, maar dat wachten wordt ven drijven, maar moeten beseffen, dat het onze plicht is, deze naam ook hoog te houden. GEEN ELDORADO De in omloop zijnde verhalen over Zuid-Afrika geven de indruk, dat het er een eldorado is, doch zo is het beslist niet. Zij, die willen slagen, moeten on middellijk aanpakken en van de vroege ochtend tot de late avond zwoegen en ploeteren. Dan pas kan men enige wel stand bereiken. Men komt zeker niet in een opgemaakt bed. Het is een vreemd land, andere mensen, andere zeden en gewoonten, andere talen. Aanpassen is de boodschap, geen eigengereidheid. Goed uit je ogen kijken en voorlopig weinig zeggen. De taal moge dan over eenkomst vertonen met de onze, maar er waait daar een andere vlag en daar onder moet de nieuwe emigrant zich zo spoedig mogelijk gaan thuisvoelen. De Nederlandse emigrant is niet meer dan een Engelse, Deense of Zwitserse, ech ter ook niets minder. 'Velen in Zuid- Afrika zien zelfs emigranten ongaarne komen met het oog op het z.g. „arm- blankes" probleem. Hij zal moeten vechten voor zijn bestaan, dat vooral de eerste jaren hard zal zijn en hij be hoeft maar op weinig hulp van anderen te rekenen. Doorzetten moet hij, indien het eens niet meezit. Alleen voor door zetters en vasthouders is het een land met toekomst. Mist hij deze eigenschap pen, dan zal zijn lot hard zijn. Naar Holland terug kan hij niet, want een eventuele terugreis zou in ponden be taaid moeten worden. Dus zal hij te rugvallen tot de stand der „arm- blankes" waar er tienduizenden van zijn (vqjgens sommige schattingen zelfs 50 van de blanke bevolking). Prima Vakmanschap is dan ook een eerste vereiste. Zeg een Afrikaner ech ter nooit: „Bij ons in Holland doen ze hét zo en zo", want dan is het stereo tiepe antwoord: „Ga jij dan maar na ons trug!" Het is, zoals een Afrikaner mij zeide: „Je kunt Holland alleen nog maar in je hart houden, uiterlijk moet je trachten Afrikaner te worden". Daarom emigrant: het land is anders, doch het opent zeker mogelijkheden, maar: zwoegt hard, past U aan, ogen open en mond dicht. machtig schoon, ons prachtige „Wilhel mus" over Rotterdam. Een rilling van ontroering gaat door ons heen. De me nigte op de kade en aan boord juicht en zwagit met zakdoeken en vlaggen. Schoner afscheid is niet denkbaar »n We zijn er dankbaar voor. De „Indrapoera" is, met Hollands bloed, op weg naar Kaapstad. doer Jan Dirk van Exter cnmiki a-oj>. En dan stopt de trein in Abbeveen en al pratend wandelt de Lange met Nelis het perron af. Hij wenst hem een goede vangst en een plezierige dag, waarna ieder zijns weegs gaat. Maar niet voor lange tijd, want de Lange blijft zijn mannetjein de ga ten houden. „Had ik ook maar wat visgerei bij me", moppelt hij. dan zou ik nu al vast een bootje huren en dat heer op wachten als hij zijn viswater opzoekt'-'. 1 Maar Nelis hangt nog wat rond in het stationnetje en komt pas voor de dag als er voor het gebouw, een auto stopt. °„Ik laat me hangen als dat de Rat niet t is", denkt de Lange. „Dat kan goed worden". Hij ziet Nelis op de auto afgaan en komt argeloos wat naderbij, maar het ontgaat hem toch dat Nelis zijn hen gels overhandigt om er een ander stel voor in de plaats te krijgen. M ij nhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. HET AFSCHEID. In de grote loods „Holland" aan de Lioydkade is het een drukte van be Inng. Taxi's brengén mensen af en aan. Velen brengen hun zoons of dochters (Van onze Haagse redacteur) B(j haar discussies over het prijsbe leid heeft de Centrale Advlescommis sie voor de prijspolitiek, die op 19 November 1946 is ingesteld om de re- gering, wat het prijzenbeleid betreft met raad en daad terzijde te staan zich steeds 't standpunt van de rege ring voor ogen gehouden, dat waar mogelijk de bestaande prijzen ve laagd behoren te worden en dat in algemeen gestreefd móet worden naar een prijsvaststelling op basis van de kosten van het efficiënte bedrijf. De Adviescommissie doet daarvan mededeling in haar eerste verslag lopende van 19 November 1946 tot 1 April 1948 daï hans verschenen is. Met instemming gewaagt zij van de door het Directoraat-Generaal van de Prijzen in het bijzonder gedurende het laatste jaar toegepaste politiek om door systematische nacalculatie van de be staande prijsregelingen aan de hand Van de geconstateerde bedrijfsuitkom- sten te hoge producentenprijzen en han delsmarges te verlagen. Deze politiek heeft door vermindering van te winst gevende prijzen een gunstige invloed op de kosten van het levensonderhoud gehad. Men zal echter van de prijsbe- heersing geen algehele winstnivellering op een laag niveau kunnen verwachten. Verscheidene keren heeft men zich bezig gehouden met de handelsmarges. Dat is begrijpelijk, want enerzijds klaagt de middenstand, dat de prijsbeheersing te sterk heeft ingegrepen en aan A- millioen losse koppen, benevens aan schalen en koffie- en theepotten elk ca. 100.000 stuks geproduceerd. Wat de emaille huishoudelijke artike len betreft, had de utility-regeling wei nig succes. Bij een behoorlijke naleving van de vervaardigingsvoorschriften door de fabrikanten is een behoorlijke voorziening met utilitymeubelen verze kerd. In de land- en tuinbouw zullen al leen prijsverhogingen gegeven wor den indien duidelijk kan worden aan getoond, dat deze absoluut noodzake lijk zijn. In.de sector van de gefabri ceerde levensmiddelen zijn waar enigs zins mogelijk verlagingen doorgevoerd. De ervaring opgedaan met de prijzen van groenten, aardappelen en fruit wijst uit, dat men op dit gebied met vrijlating zeer voorzichtig moet zijn. Uitbreiding van de subsidieverlening op het levensmiddelenpakket verdient volgens de commissie geen aanbeve ling; integendeel, zodra dit zonder ern stige spanningen te veroorzaken mo gelijk is, zal tot 'inkrimping en uitein delijk tot algehele afschaffing overge gaan moeten worden. Voortzetting van de door de regering gevolgde loonpoli tiek acht zij in het landsbelang ten zeerste noodzakelijk. (Nadruk verboden). Haring voor de Koningin Gistermorgen is te Vlaardingen door de opperkeurmeester W. Don de ha ring voor H.M. de Koningin uitge- keurd. Deze haring it aangevoerd door het stoomloggerschip VI. 199 „Martha Maria", schipper A. Poot van de Dog germaatschappij. Vanmiddag zal dijt zeebanket in Oranjekleurige vaatjes ten paleize van de Koningin en van de Prinses-Regentes Juliana worden aangeboden. En nu tegen Zweden Naar wij vernemen is besloten om \oór 9 Juni, wanneer te Amsterdam de ontmoeting tegen Zweden wordt gespeeld, geen oefenwedstrijd van het Nederlands elftal meer vast te stellen aangezien hiervoor de tijd ontbreekt. Men komt volgende week voor de centrale training weer bijeen en daar zal men zich nader beraden over de samenstelling van de ploeg voor de wedstrijd tegen het zeer sterk geachte Zweedse elftal. Wallace strafbaar? De Amerikaan Wheeler. Democra tisch afgevaardigde, heeft de minister van Justitie. Tom Clark, verzocht, te verklaren of de voormalige vice-pre sident der Verenigde Staten, Henry Wallace, door zijn open brief aan Sta lin, de Logan-wet heeft overtreden. Volgens een paragraaf dezer wet is iedere burger, die met een buitenland se regering onderhandelingen voert om de regering der Verenigde Staten te beïnvloeden of haar politiek te doen mislukken, strafbaar met een boete 3 jaar. der uitzondering zijn alle passagiers vol vertrouwen in de toekomst. Er zijn mannen, die vooruit gaan en weg. Sommigen in gedrukte afscheids- i andere kant leeft onder'he't publiek nog stemming, ^anderen opgewekt, doch z - vaak de mening, dat de handelsmarges onnodig hoog zijn. Nu is een juiste vast stelling van de marges uiterst lastig, doordat de ondernemingen in eenzelfde branche vaak onder onderling zeer uit eenlopende omstandigheden werken. De Adviescommissie is in meerderheid van mening, dat de marges voldoende zijn. Met een verhoging van de marges voor het kruideniersbedrijf heeft zij zich kunnen verenigen. Met het utility-systeem is bereikt, wat onder de gegeven omstandigheden mogelijk was. Voor de textiel waren de prijzen aanvankelijk door gebrek aan gegevens te hoog vastgesteld; de laat ste verlagingen hebben hier echter ten goede gewerkt. Vóór huishoudelijk glas- en aardewerk werkt de utility-regeling bevredigend. In het laatste kwartaal van 1947 werden 'in utility-uitvoering onder meer ca. 1.1 millioen borden, 1,2 millioen koppen en schotèls, bijna hun vrouwen moeten achterlaten, vrou wen en kinderen, waarvan de mannen en vad<vs reeds in Zd.-Afrika werken en die nu volgen. Sommigen hebben geluk; als er reeds werk en onderdak gevonden is, kunnen man en vrouw samen gaan. Ook zijn er énkele ouders, die hun kinderen gaan opzoe ken; zowaar is daar een 84-jarige man die de grote stap nog waagt. Verschil lende ambachtslieden zijn er timmer lieden, metselaars, schoenmakers, schil ders, bankwerkers, automonteurs en tuinbouwkundigen. Vlaggen hangen in de grote loods, gramófoonmuziek schettert, 't Afscheid is zwaar bij de gedachte: „Voor boe lang?" Diverse formaliteiten, na lang wach ten verkregen papiëren moeten worden ingeleverd en afgestempeld. De douane controleert de bagage en dan staan we eindelijk, na maandenlange voorberei ding en een laatste afscheidsgroet, op de loopbrug van het schip: het begin van een nieuwe toekomst. We gaan aan boord. Een leeg gevoel bekruipt ons. Een gevoel van niet meer terug te kunnen. Dit is echter maar een ogenblik en we bedenken, dat een nieuw vaderland ons over drie weken verwacht. De kruiers brengen ons met onze ba gage naar de slaapgelegenheden. Het is een druk geloop van mensen met kof fers, tassen en kleren. Voorlopig is de bagage op de plaats en we Zoeken een plekje op het achter dek in een stoel, lekker in de zon. Het (Van onze Parijse correspondent). PARIJS, Mei. Deze keer schijnt het ernst te worden met het fantasti sche plan van een Kanaaltunnel, waarvan Napoleon al droomde. Een uit vijf Fransen bestaande commissie van deskundigen is naar Londen ge gaan om daar hun Engelse collega's van het comité voor de Kanaaltunnel te treffen, dat door het Lagerhuis be noemd is om de plannen voor de tun nel te bestuderen. Als bijna onbekend mag het feit beschouwd worden, dat reeds bij Cape Gris Nez aan de Franse cn bij Sansgate aan de Engelse kust de eerste werkzaamheden zijn begon nen. De vraagstukken, die thans in Londen besproken worden, zijn alle van technische aard. De technici zijn van mening dat de reis ParijsLonden on der het Kanaal door niet meer dan vijf uur zal duren, en dat bepaalde snel treinen het traject zelfs in drie uur kunnen afleggen. De tunnel zal regel recht van Maquise naar Folkstone lo pen. Bij de besprekingen neemt men een aantal van 8000 treinen per jaar of 22 per dag als grondslag, die drie mil lioen reizigers en 400.000 ton handels waar kunnen vervoeren. De tunnelbouw zelf is heden ten dage een 'minder moeilijk probleem dan toentertijd de bouw van de St. Gott- hardtunnel - was, verzekerde een des kundige, die het project bestudeerd had. Men heeft er speciale technici, cement, boormachines enongeveer zestig milliard Franse franks voor nodig, die door de ontvangsten snel geamortiseerd worden. Men spreekt erover, in de tunnel onder het Kanaal naast de spoorweg een grote verkeersweg, een leiding voor buizenpost en zelfs fietspaden en wegen voor voetgangers aan te leggen. De lengte van de tunnel wordt op 85 km berekend. Tot nu toe waren de talrijke Kanaal plannen eenvoudig op militaire overwe gingen gestrand: nog in 1929 verwierp, het Engelse Lagerhuis, onder invloed van de verklaringen van het ministerie van oorlog, het plan met een kleine meerderheid van zeven Btemmen. Thans zijn deze bezwaren overwonnen. Wanneer gaat de eerste trein Lon denParijs? vragen de ongeduldigen. Zij krijgen ten antwoord, dat, zelfs Wanneer he t werk meteen begonnen wordt, de eerste trein pas in 1955, dus over zeven jaar, zou kunnen rijden. (Nadruk verbodeni. Wu 99. Professor Extomini is zó ver baasd dat hij geen woorden kan vin den. Maar woedend is hij toch ook een beetje. „Daar is mijn tweede goochel toer mislukt door die hond", zegt hjj tot zichzelf. „Hoe komt dat beest in hemelsnaam in mijn hoed?" „Zeg, jouw deugniet wil je al mijn toeren in de war sturen", roept hij tegen Pom, terwijl hij dreigend na- 2 J derbij komt. 100. „Eerst heb je je ónder mijn jas verborgen en nu weer in mijn hoed. Hoe lever je 'm dat?" „Nee meneer de professor", zegt Pom angstig. „Dat ben Ik niet geweest. Ik I heb alleen maar in Uw hoed gezeten. Misschien was dat mijn broertje". „Je broertje? Ben jij dan niet de zelfde?" vraagt de professor verbaasd. „Nee, ik heet Pom en dat daar is Pam", zegt Pom en Wijst onder de ta fel, waar Pam angstig staat toe te kij ken. V. Douane op duivenjacht CjMOKKELAARS zijn vindingrijk Douane en Rijkspolitie hebben het deze nachtpiraten aan de BelgischNederlandse grens on mogelijk gemaakt nog langer hun vliegende pantserwagens te benutten. Thans hebben de heren iets anders uitgevonden. Belgen zowel als Nederlanders zijn hartstochtelijke beoefenaars van de duivensport, de smokkelaars blijkbaar ook. Zij gebruiken thans duiven om verdovende middelen en vreemde valuta over te brengen. Deze nieuwe methode schept grote mogelijkheden. Wie zal in een vreemdzaam vliegende duif de afgezant en handlanger van een smokkelaar zien? De douane krijgt het moeilijk en zal op de duivenjacht móeten gaan. Veel onschuldige diertjes zullen daarvan het slachtoffer worden. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, J01 m. Nleuwsbencmen 6, 8 en 11 uur VARA: 6,ls De Vel* leleclteert «.30 Voor de strijdkrach ten 7,00 Denk om de bocht 7,13.Sll- vestre-kwartei VPRO: 7,3o Cursus 7,60 Tien voor acht '.OS Plano-reeitel door Henriette Boamans 8,30 Cursus: VARA: 9,00 Men vraagten wij draalen 9,30 Schuldig of onschuldig £.50 Op vleug'len van mutlek 10,00 Bui tenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Vandaag 10,46 Avondwijding VARA: 11,15 Gramofoon- platen HILVERSUM II 416 m. Nieuwsberichten om 7 en 11 uur KRO: Het Orkest van Klaas van Beeck 6,50 Actualiteiten 7,15 Nederland op zee 7,30 Italiaans* liederen 7,45 Terugblik op het Eucha ristisch congres te Boedapest 8.05 Ds gewone man 8,12 Concert ter gelegen heid van het Internationaal Muziekcon cours te Scheveningen (Residentie Orkest) 9,45 Uit de schatkamer van het Oude Testament 10,80 Gramoïoonplaten 110,45 Avondgebed ll.ls Gramoïoonplaten VOOR ZATERDAG 301 m. Nieuwsberichten 13 jaar geëist tegen verrader van „Vrij Nederland" Tegen de 42-jarige J. C. M. Beenen I fit Haarlem, de man, die aansprake- f lijk wordt gesteld voor het verraad fan de Haarlemse groep „Vrij Neder land", heeft de advocaat-fiscaal bij 't Amsterdams Bijzonder Gerechtshof Mi'. J Besier, gistermorgen een gevan genisstraf van 13 jaar zonder aftrek fan voor-interhering geëist. Aangezien de verdachte iiï 1947 bovendien reeds foor ander verraad, waarvatt de Haar lemse verzekeringsagent Bronkhorst 't 'lachtoffei' werd. tot 7 jaar is veroor deeld, zal h(t zo het Hof. conform deze els vohhis Wijst in totaal tot 20 iaar zijn Veroordeeld. OOG TJEEDD adema Een lange, slanke heer in smoking kwam onhoorbaar tussen de tafeltjes door. Het was een man van ongeveer vijftig jaar, wiens zwarte, glad ge kamde haren aan de slapen begonnen te grijzen. Hij zag er uit of hij nooit gelachen had en zijn harde ogen omvatten met een snelle blik de vrouw en haar partner. Hjj begroette haar hoffelijk en zij stelde de hereti aan elkaar voor, waarna de onbekende een stoel bijschoof, een sigaret uit zijn koker haalde en een gesprek met de bankier voerde. De kellner bracht hem koffie en terwijl hij in zijn kopje roerde liet hi) zijn ogen door de zaal gaan. Zij gleden een ogenblik over het tafeltje van de beide politiemannen en vandaar naar het orkest en zowel de commissaris als de hoofdinspecteur hadden op hetzelfde ogenblik het gevoel, dat er iets kouds, iets ondefinieerbaar onaan genaams langs hen was gestreken. „Dié kerel ken ik," zei de commissaris peinzend, „magr waar heb Ik hem meer gezien?" „Hij doet me aan iets denken," zei de hoofdinspecteur aarzelend, maar ik weet niet wat het geweest is." „Hadden we nou die tante maar hier," bedacht de commissaris. „Welke tante?" vroeg de heer Cornelissen verwonderd. „Och, je weet Wel, dié Ouwe kraal, dié bewéèrde, dat haar oorti 11a veertig jaar nog een manent je herkende, dat met muizenvallen had gelopen." „Mevrouw Jaarsma," zei de hoofdinspecteur glimlachend, „ja, die zou 'm Wel herkennen Als ze 'm tenminste ooit gezien had." De tfaiikipt wenkte de kellrtêr en rekende af, waarna het drietal opstond ui.i heen te gafto. be vrouw liep vooiup en toen ze langs het tafeltje van de politiemannen kwam was alleen aan haar plotseling strak getrokken mond te zien, dat Zjj ze herkend had. De heer Van Heerde liep hen achteloos voorbij- „We moeten Veuruit," zei hij. „Daar staet mijn waegen." De lange man keek strak voor zich uit en achter elkaar verdwenen zjj door de draaideur naar de vestibule. „Als 't hier niet zo gezellig was," zei de hoofdinspeteur peinzend, „zou ik wel eens willen weten waar dat stel naar toe gaat. Ik heb BO'n gevoel, dat die bankman verstandiger had gedaan als htj vanavond maar eens vroeg onder de wol was gekropen." Een keurig geuniformde liftboy kwam door de zaal naar het tafeltje van de commissaris. „Er is telefoon voor U, meneer," zei hij beleefd. Commissaris Vonkenberg liep naar de cel in de gang en legde de. hoorn tegen zjjn oor. Hij sprak niet meer dan een halve minuut, ging haastig naar de eetzaal en wenkte de hoofdinspecteur. „Wat is er, commissaris?" vroeg de heer Cornelissen, vlug naderbij komend. „De wachtcommandant waarschuwt," zei de commissaris. „Rotterdam heeft opgebeld, dat de Rat onderweg is. Hij kan over twintig minuten hter zijn." „Prachtig," zei de hoofdinspecteur tevreden. „Dat 's net een zaakje voor Maas," bedacht de commissaris. „Laat die dat maar opknappen. Beekman is naar familie in Utrecht. Hjj moet morgen ochtend naar Arnhem. Laten wij nu maar naar het bureau gaan." „We moeten die reporter waarschuwen," zei de hoofdinspecteur. De commissaris bromde van ongeduld. „Vind je dat nodig?" „Ja. dat hebBen we beloofd, commissaris." „Nou, vooruit dan maar." De hoofdinspecteur liep naar de telefoon en belde de redactie van „Het Nieuwsblad" op. „Van den Berg is er niet," zei hij, toen hij terug kwam. „Hjj is de stad uit en komt niet voor morgenavond terug. Ik zal een van zijn discipelen om twaalf uur naar het bureau laten komen. Dan weten we wel meer en dan kunnen die kerels het nog in het ochtendblad zetten." (Woidt vervolgd.) PROGRAMMA HILVERSUM I, om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 7,15 Ochtendgymnastiek: 730 Gramofoou- platen 8,18 Lichte morgenklanken 9 15 Grafooonplaten VPRO10,00Mor- genwijding VARA: 10,20 Radio-feuille ton 10,35 Arle Hoodenburg (tenor) 10.50 Uitzending continubedrijven 12,65 Gramoïoonplaten 12,30 Weerpraatje 13,33 Van „Hem" en „Haar" 1,30 The Ramblers 2,00 Het Nederlandse lied 2.15 Filmland presenteert 2,45 Gramo ïoonplaten 3,00 Het NVV speekj een Woordje mee 3,15 Gramoïoonplaten 4.00 Het communistisch manliest 4,11 Amateurs 4,45 Om en nabij de twintig 5,15 Volksconcert 9,15 Sportpraatj* 5,30 Voor de Strijdkrachten 7,03 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Cur sus 7,45 Uitzending voor de Neder landers in Duitsland VARA: 6.05 Din gen van de dag 8,15 Metropole-orkest 9,10 sociallstiach commentaar 9,30 Vlndobona Schrammel'n 10,06 Hét grote verlies (hoorspel) 10,85 Tango-Rumba- oikest 11,15 The Rambler» 11,45 Rus tige avondkianken Hilversum ii, 415 m. Nieuwaberichten om 7, 8, 1, 7, 8 'en 11 uur KRÓ: 7,15 Maria ter ere 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9.05 Gramoïoonplaten 9,30 Waterstanden 0,35 Madame Butterfly (gr pl) 10,Oa Klein, klein kleutertje10,15 Gramo- fconplaten 11,00 De Zonnebloem 11.45 Schoolradio 12,15 Gramoïoonplaten 12,80 Weeróverzicht 12,33 ÓrkeSt Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer 1,10 Vervolg van het orkest van Klaas van Beeck 1,50 Film en toneel —2,10 GramO. foonplaten 2,40 omroep Kamerorkest 3,15 concert der Jongeren 3,45 KRÖ- klosk 4,00 Gramoïoonplaten —4,20 Het grote maatschappelijke kwaad 4,30 Da schoonheid van het Gregoriaans 5,00 Da Wigwam 6,00 Volksl'ederen-kwartet 0,15 Journalistiek weekoverzicht 8,39 Actualiteiten 6,40 Splneuza 7,15 Gra- mofoonplaten 7,50 Nederlandse Reisver- eniging van Katholieken 0,05 De ge wone men 3,12 Harold Bauer 3,20 Lichtbaken 8,50 Zweeds Mannenkoor (gr pl) 9,00 Negen heit de klok 10,15 en 11,15 Gramofoonplatèn 504e Staatsloterij, eerste klasse, twee- dé lijst. 2000.— 1500.- 1000.— 400.— 200.— 100. 18874 7045 14447 3096 158S1 4565 16196 18214 15909 12115 18981 7656 9351 18271 12533

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3