Alkmaars nieuwe burgemeester geïnstalleerd Het Sportpark wordt uitgebreid Olie- en bloedbad in Heiloo HET FINSE V AAN Glorieuze intocht in de kaasstad Afscheid van Beilen Rede burgemeester Wytema AGENDA Afwijking van oorspronkelijk plan Werkzaamheden vorderen goed De bakkerswedstriid bij het Padvindersjubileum En een lange reeks korte zaken De Wire-master'', een nieuw geluidswonder Vergadering Vrouwenbond N.V.V. HANS NESNA: Kijk niet naar de zon v H* LUISTEREN NAAR Door de met vlaggen versierde straten, heeft lAlkmaars nieuwe burge meester, mr. dr. H. J. Wijtema, vandaag zijn intrede gedaan in onze stad. Na de aankomst op het Stationsplein en de inspectie van de Alkmaarse brandweer, trok de stoet van rijtuigen naar het Stadhuis, tussen hagen schoolkinderen door, die de weg ter weerszijden flankeerden. In de raad zaal had de plechtige installatie van de nieuwe magistraat plaats. Over de verschillende gebeurtenissen brengen wij in ons nummer van morgen een uitvoerig verslag. ik, gehécht is aan tradities, een scho ne opgave mede te werken aan de handhaving daarvan, het is echter nog schoner en tegelijk moeilijker deze beleidvol en geleidelijk om te vormen, indien de omstandigheden van het maatschappelijk leven zulks vorderen. De eis van continuïteit van openbaar optreden moge getuigen van door gaans juist inzicht en aanbeveling verdienen in rustige tijden, er kunnen zich zodanige veranderingen- in onze samenleving hebben voorgedaan, dat een aanpassing daaraan gebiedend noodzakelijk is. Zylk een diep ingrij pende verandering meen ik in de ja ren na de tweede wereldoorlog te moe ten waarnemen. De ongekende ver arming, die ons vólk in en ten ge volge van die oorlog heeft ondergaan, dwingt ons, ir> het openbaar zowel als in ons persoonlijke leven, tot sober heid' en arbeidzaamheid. Slechts door hard te werken en de karige middelen verantwoord te besteden kunnen wij tot grotere welvaart geraken. Voor deze dubbele eis zal, waar niet anders mogelijk, ook de traditie heb ben te wijken, al ontveins ik mij niet, dat de bekoorlijkheid des levens, zo wel voor anderen als mijzelf, daar onder te lijden zal hebben. Maar het is mij een diepe en prikkelende vreug de de mij toegemeten tijd- door te brengen met arbeid ten bate van de gemeenschap. Wie met hart en ziel burgemeester is, weet dat hij zich elke dag tot het uiterste moet geven om zijn taak naar behoren te vervullen; hij kan niet ontkomen aan het gevoel nooit gereed te zijn en steeds te kort te komen. Er is voor mij geen ambt denkbaar, waarin onbaatzuchtig'idea lisme zó volledig verwezenlijkt kan worden. Alvorens naar Alkmaar te vertrek ken, heeft mr. dr. Wijtema gister middag in Beilen afscheid genomen, De plechtigheid had plaats om half drie in Hotel Prakken, in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, ambtsgenoten en het voltallige ge- meentepersoneel. Na zijn rede gaf de scheidende burgemeester de ambts keten over aa nde loco-burgemeester, wethouder H. Schuring, die een kor te toespraak hield ten afscheid. In dit afscheidswoord deelde spreker mede, dat aan mr. dr. Wijtema het ereteken der gemeente Beilen is toe-' gekend. Hierna voerden vertegenwoordi gers der verschillende raadsfracties het woord, de gemeente-secretaris, de heer U. de Jong namens het ge- meentepersoneel, de heer L. Gils als afgevaardigde van de landbouworga nisaties, de heer J. Hof namens het onderwijzend personeel, dr. mr. J. W. Koelman namens de kerkelijke ge meenschappen, de burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman na mens de collega's, de heer van Eek, burgemeester van Schoonebeek na mens de Gewestelijke Dienst voor de Sociale Woningbouw en de Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten, de heer Stork, burgemeester van Dwingelo als persoonlijk vriend en de bekende schrijver Anne de Vries, namens de oud-illegaliteit. Laatstgenoemde bood een boekwerk aan. De burgemeester dankte alle spre kers hartelijk voor de tot hem ge richte woorden, waarna een druk ge bruik gemaakt werd van de gelegen heid, om persoonlijk afscheid van hem te nemen. DE PLECHTIGHEID IN HET ALKMAARSE STADHUIS. Na de aankomst op het Alk maarse stadhuis hield de loco-bur gemeester, de heer G. van Slinger land, een installatierede, waarop wij morgen nader terugkómen. Na dat Mr. Dr. Wytem'a de ambtsketen was omgehangen, nam de nieuwe magistraat het woerd voor het uit spreken van zijn eerste rede als burgemeester van Alkmaar, die door de aanwezigen in grote -stilte werd aangehoord. M. de waarnemende burgemeester, Dames en heren leden van de ge meenteraad en verder gjj allen, die deze plechtigheid met Uw tegenwoor digheid vereert, Nu mij zo juist het teken mijner nieuwe waardigheid is omgehangen, gaan mijn gedachten allereerst uit naar onze geëerbiedigde en geliefde Landsvrouwe, Hare Majesteit de Koningin, die, gehoor gevende aan de voordracht Harer raadslieden, aan wie ik daarvoor oprechte dank be tuig, mij het bekleden van dit gewich tige ambt heeft toevertrouwd en die ik in den vervolge in deze stad zal hebben te vertegenwoordigen. Dit vertrouwen waardig te zijn legt ern stige verplichtingen op; ik hoop, dat mg de krachten geschonken zullen worden te beantwoorden aan hetgeen de Kroon en degenen, die tot mijn be noeming hebben medegewerkt,van rnjj verwachten. De omstandigheid, dat ik hier sta als opvolger van professor Koelma, wiens werkzaamheid eerst lange ja ren als secretaris, daarna als burge meester, zo bijzonder werd gewaar deerd, wiens persoonlijkheid, in Alk maar zowel als elders, in zo hoog ainzien staat, en wiens, door ziekte gedwongen aftreden zo diep, wordt betreurd, doet mij beseffen dat, hoe hartelijk wij hier ook zijn verwel komd, over mijn ambtsaanvaarding toch de schaduw ligt van zijn heen gaan als burgemeester, met wiens be noeming men betrekkelijk kort gele den zo ingenomen was. Moge de toe stand zijner gezondheid hem binnen afzienbare tijd veroorloven zijn pro fessoraat aan de Economische hoge school te Rotterdam weder op te vat ten, opdat nog velen van zijn uitzon derlijke gaven van hoofd en hart mo gen profiteren. Ik ben er mij ten volle van bewust, dat ook de bevolking van deze stad met haar groots verleden bepaalde, door een mij overigens welwillend ge zind deel van de pers wat te zeer aangedikte verwachtingen' van mij koestert, vooral omdat ik heden treed in een rij magistraten, die nopens het burgermeesterschap Van Alkmaar een traditie hebben gevestigd en hoog gehouden. Elke volgende in die rij zal, bij alles wat hij doet of nalaat te doen, onwillekeurig worden vergele ken met zijn ambtsvoorgangers, en er zal steeds een geneigdheid bestaan van hem te verwachten, dat hij zich gedrage zoals zij, die eerder hetzelf de ambt bekleedden, zouden hebben gedaan. Het is voor iemand, die, zoals De ervaring, die ik in de practjjk heb opgedaan, heeft mij geleerd, dat de taak eens burgemeesters, al blijft zij natuurlijk steeds gericht op de be hartiging van de belangen der aan zijn zorgen toevertrouwde gemeente, zich niet tot haar grondgebied behoeft te beperken. Zo kan soms de vraag rijzen, of onder bepaalde omstandig heden zekere plaatselijke verplichtin gen wel zwaarder moeten tellen dan arbeid aan vraagstukken van alge mene aard of voor intercommunale, dan wel nog wijdere belangen. Dit kan aanleiding geven tot een klein inner lijk conflict, dat echter altijd in de juiste zin zal worden opgelost, als men er zich van bewust is, dat de bekle der van het bijzondere ambt van bur gemeester weet, dat het zijn wortels heeft in de plaatselijke gemeenschap en daaruit zijn sappen trekt. Die plaatselijke gemeenschap be staat van nature: maar zij wordt pas levend en bloeiend en een stuk van het geestelijke bezit der ingezetenen, als zjj er dagelijks met liefde en over gave aan arbeiden. Geen beginsel van openbaar bestuur schijnt mij toe meer en schoner, vruchten te dragen, dan dat, hetwelk de zelfwerkzaamheid der burgers bevordert. Dat men zich daarbij hoeden móet voor al te grote verdeeldheid, staat voor mij vast. Met het betrachten van verdraagzaamheid jegens elk van het eigene verschil lend, doch voor waarachtige Neder landers aanvaardbaar, inzicht, kan op de grondslag van goede onderlinge verstandhouding samenwerking wor den bevorderd én verdeeldheid over brugd. Nog steeds is hetgeen de men sen van goeden wille bindt belangrij ker dan hetgeen hen verdeelt. Indien ik nu meen mij van de om vang der heden te aanvaarden taak een enigermate juiste voorstelling te kunnen maken, anders is het gesteld met de inhoud ervan. Van de proble men, waarvoor ik in Alkmaar gesteld zal worden, hebt U, m. de wnd. bur gemeester, in Uw begroetingsrede een opsomming gegeven. Mijn onbekend heid daarmede, die ik overigens spoe dig hoop te overwinnen, kan evenwel een voordeel hebben, dat ik er onbe vangen, zonder vooroordeel of voor ingenomenheid tegenover kan staan. Op één punt heb ik echter een reeds gevestigde opinie, die ik medebreng uit de agrarische gemeente aan wel ker bestuur ik sedert 1936 heb deel genomen; een stad als Alkmaar, wel ker economische belangen zo zeer ver weven zijn met die van het omringen de platteland, kan zich niet vtroor- loven een eigen leven te leiden, los van of zoals wel eens geschied is ten kos te van het, platteland. Haar bronnen van inkomsten en die harer ingezete nen dreigen verstopt te raken, als de agrarische omgéving kwijnt. Ben ik goed ingelicht, dan wordt deze mening in Alkmaar in brede kring gedeeld. Dit kan mij niet anders dan verheu gen, omdat het van het grootste be lang is, dat op een zo gewichtig punt van bestuursbeleid de inzichtèn van stadsbestuur en inwoners convergent lopen naar het éne doel; de bevorde ring' van de welvaart der stad. Dames en heren leden van de ge meenteraad. Als voorzitter van de Raad, die de grondwet als hoofd der gemeente heeft gesteld, zal ik zijn rechten met de meeste nauwgezetheid in het oog houden, niet enkel omdat de eerbied voor de wet zulks vordert, maar ook omdat naar mijn overtuiging de kracht van ons volksleven nergens zinvoller tot uiting komt dan in deze in onze geschiedenis en onze volks aard gewortelde instelling van plaat selijke zelfstandigheid en zelfwerk zaamheid. Maar ik vertrouw, dat de Raad ook de rechten van de burge meester ten volle zal eerbiedigen. Im mers ook hij, die de politiebevoegd- heid in de gemeente oefent, draagt een deel van het overheidsgezag, en wel het meest zichtbare deel daarvan, dat hjj te handhaven heeft naar eigen verantwoordelijkheid. Dat overheids gezag is geen menselijke instelling. Het bestaat in elke samenleving, wel ke persoon of welk lichaam er ook mede bekleed moge zijn. Het kan als een drukkende last beschouwd worden, maar ook als een zegen; dit laatste zal slechts het geval kunnen zijn, als degene, die gezag oefent, zich er van bewust is, dat God het is, die de ge zagsverhouding geschapen heeft,, wie heklèed is met macht,, doch er niet van doordrongen is, dat hem deze macht slechts gegeven is om te dienen, oefent geen waarlijk gezag. M.H. Wethouders. De enkele keer, dat ik met U in contact mocht tre den, was voldoende voor mij om aan te voelen, dat de zaken van het da gelijks bestuur dezer gemeente in een sfeer van vriendschappelijkheid en on derlinge waardering plegen te worden behandeld. Dit verblijdt mij te meer,, omdat het in mfln vorige gemeente slechts bij hoge uitzondering is voor gekomen, dat wij in de vergadering van burgemeester en wethouders over een bepaalde aangelegenheid behoef den te stemmen. Het is mijn vaste overtuiging, dat een zodanige wijze van werken, die de homogeniteit van het dagelijks bestuurscollege ten aan zien van vraagstukken van gemeente beleid tot uitdrukking brengt, van de allergrootste waarde is. Uw begroe ting en tegemoetkomende houding je gens mjj beschouw ik als de beste voortekenen voor een prettige en vruchtbare samenwerking. M. de secretaris. Hoe goed in de gemeentewet de afbakening van het secretaris-ambt ook moge zijn gere geld, in de dagelijkse practijk wint 't persoonlijk element in He verhouding burgemeester-secretaris het verre van (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Klokslag twaalf, 18 jaar. Woensdag 3,3» uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Aladdin in Bagdad, tot 14 jaar onder gelelde. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: Geef hem de. ruimte, alle leeftijden. Woensdag 2,30 uur matinée DINSDAG. Gulden Vlies, 7 uur: Piano-avond leer lingen Jan Couvée. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Afscheidsavond André Carrell. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17 graden Celsius. Pesie's bad 17 graden Celslus. het wetteljjke. Ik ben in mijn vorige gemeente de laatste jaren verwend in dit opzicht, maar ik heb gegronde hoop, gevoed door de indruken, die ik reeds mocht opdoen, dat deze wel dadige sfeer ook in Alkmaar uw en mijn deel mag zijn. Van mijn kant zal ik er stellig het nodige toe bijdragen. Aan de ambtenaren van de gemeen te Alkmaar, waartoe ik met vreugde wederom de politie mag rekenen, zeg ik gaarne, waar mogelijk en nodig, mijn steun toe. Voor hun telegrafische gelukwens met mijn benoeming, zeg ik hun oprechte dank. Er zijn, vooral in de jaren na de tweede wereld oorlog, wel eens minder fraaie din gen beweerd van „de" ambtenaar. Dit heb ik voor de gemeente-ambtenaren altijd grievend gevonden. Zij immers- verrichten steeds hun werk met toe wijding en kennis van zaken tegen doorgaans karige bezoldiging en vor men nog altijd een sieraad voor het overheidsapparaat, omdat zij zich over het algemeen uitstekend hebben weten te vrijwaren voor de neerha lende invloeden van onbillijke critiek en slechts voorbeeld van anderen. Ik weet van hoeveel betekenis een goed ambtenarencorps is voor vruchtdra gende bestuursarbeid en tracht steeds daarnaar te handelen. Op een goede smenwerking met de pers vertrouw ik te mogen rekenen. Het zal niet altijd mogelijk zijn alle journalistieke wensen te bevredigen, doch ik wil hier wel verklaren, dat ik de waarde van een goéde onafhanke lijke pers hoog aansla, dit te meer, als bedachtzaamheid en matigheid in woordgebruik,- zowel bij loftuitingen als critiek, de journalistieke beschou wingen en ontboezemingen kenmer ken. De aanwezigheid van ambtgenoten pit de omgeving en van verre stel ik op hoge prijs. In de provincie,, clie ik' thans verlaten heb, waren de betrek kingen tussen de burgemeesters on derling een toonbeeld van wat zij m.i. moeten wezen: een mengeling van col legialiteit en persoonlijke vriendschap op basis van een grote mate van ge lijkgezindheid, ondanks politieke en godsdienstige verschillen, die dan ook maakt, dat een gevoel van weemoed mij dreigt te bevangen als ik denk aan wat ik in Drente achter laat. Toen mijn vrouw en ik bijna 12 jaar geleden in Beilen kwamen, waren wij daar nagenoeg vreemd. Nu wij daar weggaan, blijkt ons hoe zeer wij in die trouwe Drentse grond vastgeworteld zjjn geraakt. Vertrouwen en aanhan kelijkheid zijn ons daar In ruime mate geschonken, ook waar wij zulks niet zouden verwachten. Wij vragen thans aan de Alkmaarse bevolking ons iets, kan het op de duur zijn alles, te ver goeden van wat wij daar aan gene genheid hebben moeten achterlaten, onder verplichting van onze zijde ons zelf in te brengen in de Alkmaarse gemeenschap. Met de bede, dat God ons Zijn zegen zal willen schenken, en dat Hij mij zal leiden om mijn taak naar Zijn Welgevallen te verrichten, aanvaard ik het ambt van burgemeester van Alkmaar. Naast het tegelpad, dat van de Prins Bernhardlaan naar het Sportpark loopt, wordt hard gewerkt. Driewielige karren rijden af en aan. Leeg rollen ze het terrein op, vol met puin keren ze terug. Puin van de vroegere tennisbanen achter het- café van Goudsblom. Arbeiders met schoppen gewapend maken het veld gelijk, elders ligt al een gedeelte grasmat in een frisse groene kleur. De aannemer van het werk loopt met grote waterlaarzen over het grastapijt, ZUn laarzen heeft hij niet nodig, het veld is kurkdroog. In de verte klopt een motorpomp, die water uit de Zandersloot zuigt, om de grasmat te be. sproeien. Hier groeit het nieuwe gedeelte van het Sportpark, dat men in September hoopt te kunnen openen. Vijf wagens met graszoden komen per dag aan en zienderogen wordt de groene vlakte groter. Metselaars laten hun troffels klinken, steen na steen verrijzen de muurtjes vah kleedkamers en toiletten. De heer G. Th. J. de Munk, directeur van het Gemeentelijk Sport- park heeft ons een en ander verteld van het werk en ons inzage gegeven van de tekeningen, waaruit duidelijk blijkt, dat hier een gezellig, intiem terrein ontstaat, dat zeker veel bezoekers zal weten te trekken. EENVOUDIGE OPZET Het oorspronkelijke plan van de ge meente, om betonnen tribunes te bouwen, kon in de ogen van Weder opbouw geen genade vinden, omdat er bij die opzet teveel beton gebruikt moet worden. Nu zat er een provi sorische oplossing komen, waarbij gebruik gemaakt wordt van aarden wallen en waarin hout van schuttin gen, waarover de gemeente nog be schikt, verwerkt zal worden. De ingang komt vlak naast het be staande tegelpad aan de zijde van de Prins Bernhardlaan. Zes doorgangen met' evenveel loketten en tourniquets zullen de bezoekers in èen ononderbro ken stroom kunnen, verwerken. Na af loop van de wedstrijden zullen de aan wezigen het veld ook nog kunnen ver laten door speciale uitgangen, die op verschillende plaatsen worden aange bracht. Om het speelveld heen, dat 105 x 96 meter groot wordt en dat een ton- ronding heeft van 25 m komen ver harde sintëlpaden, die naar de tribu nes leiden, een zittribune voor 1000 toe schouwers aan de kant van het terrein van Teerink, het zomerbad dus, een staantribune daartegenover en plaats, biedende aan 3000 bezoekers. Zonder nog de korte zijden van het veld mede te rekenen, zullen dus een vierduizend toeschouwers op de tribunes 'n plaats je kunnen vinden. DE TRIBUNES De zittribune bestaat uit een zand- lichaam, waarop trapsgewijs tien rijen banken worden gebouwd. De verschil lende paden tussen de banken worden verhard met sintels. De hele tribune krijgt een lengte van 51.60 meter. Door het aftrekken van de tussenpaden blijft dan 45 meter over voor zitplaatsen. Op een lengte van 45 meter kunnen hon derd mensen zitten. Een eenvoudig re kensommetje wijst aan, dat duizend toeschouwers op deze tribune een wed strijd zullen;kunnen volgen. .- ,De staantribune daartegenover is van dezelfde constructie. Deze tribune wordt honderd meter lang en op het zandlichaam, dat eveneens met sintel De gehouden wedstrijd voor banket bakkers, uitgeschreven door de afd. Alkmaar van de Ned. Padvinders vereniging ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum der afd. Alkmaar ls een volledig succes geworden. Een flink aantal bakkers uit Alk maar en omgeving had gehoor gege ven aan het verzoek van de padvin ders om mee te doen. De inzendingen waren keurig. De bakkers hebben niet alleen bewezen vakmensen te zijn, doch ook over een rijke fantasie te beschikken. Dé taarten gaven op ori ginele wijze iets te zien Van de pad vinderij of waren versierd met pad vindersymbolen. De jury had bij de beoordeling een zeer moeilijke taak. De prijzen werden toegekend aan: 1. Vroom en Dreésmann, Alkmaar; 2 Schel, Córfstraat, Alkmaar, en 3. Philips. Langestraat, Alkmaar. Aan de gelukkigen werd een fraaie oorkon de uitgereikt, geschilderd door de heer M. Uitenbos, Tuinstraat, Alkmaar. Politierechter 20 Maart was voor de familie Sch. en R. in Heiloo een dag, waarop een u ild-westavontuur, beschreven in de meest-spannende boeken, werkelijk heid werd. Karei Lambertus Sch. ging bij zijn zwager J. R., 'die op de boven verdieping van Sch.'s huis woont, een door hem geleend petroleumstel terug halen. Zwager R. stond hem te woord en zei „je kan dat stel krijgen, maar niet over m'n drempel". Karei meende dat hij ook hier heer en meester was en gaf, volgens getui genverklaring, toen zwager R. een mep. Dit was een sein voor de grote aan val. Enige zoons van R. begonnen om aan te vallen, één zoon sprong uit het raam om de politie te roepen en in 't heetst van de strijd kwam moeder R. met het bewuste petroleumstel opda gen. Op onverklaarbare wijze werd cok dit In de strijd betrokken en naast bloed vloeide er rijkelijk olie. Voor de politierechter verscheen he den Sch., die de eerste klap moet heb ben 'gegeven, als verdachte. Van de familie R. waren er drie ge tuigen. Gerard R. verklaarde dat men 's morgens wat gummislang in huis had gehaald en 's middags waren er op de vechtpartij heuse gummiknuppels. „Waarom haalden jullie dat in huis" vroeg mr. v. d. Wall Bake, die als po litierechter fungeerde. „Omdat we wat voelden aankomen" zei Gerard. De achtergrond van deze familie twist is de huizennoqd. De officier achtte het ten laste ge legde bewezen, hield rekening metver- dachte's geste om zijn verontschuldi ging aan te bieden en de ellende van samenwonen en requireérde 'n geld boete van f 5 of 5 dagen. De rechtër veroordeelde conform de eis. BALDADIG Elisabeth K. uit Alkmaar begon dit jaar slecht. Zij moest volgens getuige J. M. Zwart in een baldadige stem ming zijn geweest. Toén ze niet in een café aan de Magdaïenenstr. werd bin nengelaten, ging ze met de rug tegen het raam staan en trapte het raam in. Verdachte ontkende, maar toen de po litierechter haar veroordeelde, cori- form de eis van de officier, tot f '25 of 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering van f 47.20, deed Elisabeth afstand van het recht om in hoger be roep te gaan. ONEERLIJKE AMBTENARESSEN Trijntje Van D. uit Heerhugowaard en Afra Maria M. van Obdam hadden zich als distributie-ambtenaressen ver grepen aan het verduisteren van een kolenkaart. Van beide waren gunstige .verklaringen binnengekomen. De officier van justitie, mr. Meisch- ke, achtte het ten laste gelegde bewe zen en vroeg voor beiden een voor waardelijke veroordeling van twee maanden. Mr. Sluis drong voor Trijntje van D. op een geldboete aan, omdat zij met haar man anders niet naar Canada kan emigreren, waarvoor het plan bestaat. Beide dames werden veroordeeld tot f 100 boete subs. 30 dagen gevangenis straf. BELEDIGING De scheepsmaker Jan de W. uit Broek op Langendijk had op 26 Fe bruari wachtmeester Kolkman, die pfijzencontröle hield, toegeroepen „man leg niet te mieren, als Buchenwalde nog open was dan kon je daar de jon gens heenbrengen". Dergelijke uitdrukkingen kon K. niet tolereren en W. werd heden veroor deeld tot een boete van f 25 te ver vangen door 15 dagen gevangenisstraf. EEN KLAP VAN 15 GULDEN Cornelis P. uit Castricum, van be roep schilder, had de aanwezigheid van een kleine oomzegger lastig ge vonden en hem gemaand heen te gaan. Een oudere broer van het jongetje had daar een opmerking over en toen oom dacht dat hij iets onvriendelijks wilde zeggen, gaf Cornelis hem bij voorbaat een tik. Dat kostte hem vandaag f 15. OM EEN SCHULD Hendrika de B., 57 jaar oud, had geld geleend en toen de dag van te rugbetaling was aangebroken, was zij insolvent. Om de geldschieter te mis leiden deed ze bij de politie te Eg- mond een aangifte, dat er uit haar woonwagen f 2800 was ontvreemd. Heel het politie-apparaat werd in werking gesteld en het eindresultaat was, dat Hendrika gepakt en de poli tie veel kostbare tijd verspild had. De officier vond deze handelwijze min der fraai, zij had een regeling met h«ar schuldeiser moeten treffen. 'Hij vroeg een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan de rechter er één af deed. NOG EEN BELEDIGING Johannes Cornelis S. uit Zuid-Schar- woude zou zich beledigend hebben uitgelaten over de veilingambtenaar Jan Bak. S. ontkende thans voor de Ipolitie- rechter eerder afgelegde verklaringen, toonde zich tegenover de rechter wei nig welopgevoed en meende het on derste uit de kan te moeten halen. Dat wilde mr. v. d. Wall Bake hem gaarne geven en zo werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden teneinde meerdere getuigen' te horen. ONTVREEMDINGEN Marijtje B. uit Limmen stal bij een buurvrouw een truitje van de droog lijn, haalde het uit om er sokjes voor een van haar kinderen van te breien. Marijtje verzocht om een milde straf en liefst geen gevangenisstraf, daar anders de kinderen zonder leiding zou den komen te staan. Vader komt, van wege een „slachting" pas eind Juni thuis. De officier vroeg f 5 of 5 dagen en daarmee kon zowel rechter als ver dachte zich verenigen. Cornelis D., eveneens uit Limmen, huurde een „anti-plof"-fiets voor fl.25 per week. Hij verkocht het beestje voor f 6. Zijn" straf bestond uit' f 20 boëte sub. 10 dagen en 3 maander. voorwaardelijk met 2 jaren proeftijd. wordt verhard komen zeven „trappen" boven elkaar.- Men rekent hier drie- duizend bezoekers te kunnen bergen. Om de zittribune heen komt een hou ten schutting, (al vreest men, voorlopig nog wel met rietmatten te moeten wer ken). De staantribune wordt afgeschut door een ligusterhaag en prikkeldraad Het bouwen van de tribunes is ge gund aan de Alkmaarse aannemers firma M. Duinmeyer, het grondwerk, egaliseren van het terrein, verharden van de paden enz., wordf reeds Uitge voerd en is in handen van de firma J. H. de Vilder uit Beverwijk. GEBOUWEN Maar behalve de arbeiders, die aan het' terrein werken, verrichten nog an deren hier hun werk. Aan de langs kant, achter de toekomstige zittribuna verrijz.en de nieuwe kleedkamers. Heel eenvoudige gebouwtjes, maar voldoen de, om aan de behoefte het hoofd te bieden. Daarnaast staan reeds toilet ten voor heren en dames, waarbij men uiteraard genoegen zal moeten nemen, met de accomodatie die een zover af gelegen terrein als dit heeft te bieden. De metselaars stapelen steen op steen, netjes langs de touwtjes en langs de verticale latten en zo groeit ook dit onderdeel van dit belangrijke werk, dat het Sportpark zal maken tot een nog betere gelegenheid. Om het hele complex heen komt een hek van harmonicagaas, terwijl aan de beplanting rondom de meeste aandacht zal worden geschonken. Het zal nog wel enige tijd duren, maar er komt een ogenblik, dat toeschouwers, die „clan destien" willen kijken, buiten het hek, van een koude kermis zullen thuis komen. Zo' vordert het werk aan de uit breiding van het Sportpark. Met Sep tember moet alles gereed zijn. Dan zal daar een grasmat liggen, die be sproeid kan worden door een Norton- pomp bij de tennisbanen, die beschikt over tribunes, over kleedgelegenheid en toiletten, kortom een stad als Alk maar waardig. Morgenmiddag om drie uur kan het Alkmaarse publiek op da tweede éta ge bij Vroom en Dreesman een won der beluisteren. Men zegt wel, da wonderen zijn de wereld nog niet uit, en inderdaad, hier wordt het bewijs geleverd van deze bewering. Er be staan nog wonderen, wonderen zo groot als zelfs wijlen Baron Von Münchhausen niet bij. elkaar vermocht te fantaseren. Wire-master heet dit wonder. Draad- meester dus. Met een wire-master doet u wonderen, als u er één zou bezitten. En dat zal voorlopig wel een vrome wens blijven. Want in heel Nederland bestaat maar één zo'n apparaat. Dat werd uit Amerika (natuurlijk uit Ame- rika) meegebracht door de componist Nico van der Linden en zelfs in Ame rika zijn de apparaten nog peperduur. Wat is nu deze Wire-master? Een radio-toestel, dat in staat is, u het ge sproken woord, of de muziek onmid dellijk terug te geven. Niet via een gramofoonplaat, doch door middel van een zeer fijne draad. Dat betekent bij voorbeeld, dat een uitzending, die u niet kunt beluisteren, toch niet door u gemist wordt. U schakelt het appa raat in en automatisch neemt het 't programma voor u op. Een draai aan de knop en op welk tijdstip u maar wilt kunt u op uw gemak gaan luis teren. Vanzelfsprekend zijn er nog veel meer mogelijkheden. Op allerlei terrein zal deze nieuwe vinding niet nalaten zijn stempel te drukken. Belangstellenden kunnen wij zeker aanraden, morgenmiddag een kijkje te gaan nemen. Zij zullen perplex staan. De Wire-master is een toestel, dat men gezien en gehoord moet hebben om aan dit wonder te geloven. De Vrouwenbond van het NW be legt op Donderdag 3 Juni in het ABB* gebouw een bijeenkomst voor de vrouwen van de leden van de bij het NW aangesloten organisaties. De lan delijke leider, Chris de Vries, geeft 'n uiteenzetting over doel en werkwijze van de bond. De bijeenkomst vangt aan om 8 uur. De Vrouwenbond is ontstaan uit de deelnemers van de vrouwen-vacantie- kampen van het NVV. Deze kampen werden mogelijk gemaakt door de me dewerking van de Amerikaanse vak beweging. De Bond stelt zich ten doel de vrouwen van de NW-leden in een werkgemeenschap te verenigen en ge zamenlijk verschillende bijeenkomsten te organiseren, zoals St. Nicolaasfees- ten, cursusbijeenkomsten enz. Daar naast wil zij de vrouwen in de gele genheid stellen te genieten van een week vacantie in één van de vacantie- oorden. Juist vorige week heeft een groepje Alkmaarse vrouwen gezamen lijk met een groep Amsterdamse vfou wen. een vacantieweek gehad in het Plankenhuus te Putten. ITet streven van het NW verdient -ik en dit terrein de volle medewer king der vrouwen. HELSINKI, MeL De politieke van louter licht, dat het gevaarlij wekt, iedereen spreekt hier ovei een zwijgt hardnekkig over de dagverkiezingen zowat voor de c zonnige blijheid ligt de ernst vai zwijgzaamheid spreekt zijn stugge niets ontnomen zal worden van zijl moge de Finnen tegenlopen, maar - is in staat en niets mag in staat zij vrede en hun onafhankelijkheid t< dal er dreigende" wolken zijn, ma; de zon nog niet verduisteren? IET vrije Finland is uit een gewe dige draaikolk van kwellingen e vernederingen omhoog gekomen, ee zeer bloedige draaikolk ook, mas juist hieruit heeft het zijn kracht e moed ontvangen. Krijgt men een Fi zover, dat hij over politiek begint t spreken, dan zal hij nooit verzuime aan het actuele een groot brok histori vooraf te laten gaan: dan passere eerst de eeuwen onder het juk va Zweden de revue, daarna de eeuw or der de Russische Tsaren, om tenslol te te komen tot de grote strijd om d bevrijding in 1818 en van hieruit ga£ hij dan, langs vele paden, het terrei der actuele problemen verkennen. Het gaat altijd bij de Finnen om he „zijn" of „niet zijn". Zij hebben altiji op de wip gezeten, nu eens behoren tot Zweden, dan weer tot Ruslanc maar steeds beide vrezend. Het wa de grootste illusie van het bevrijd Finland om de uiterste Noord-Ooste lijke punt der Westerse beschaving t gaan vormen. Het was bereid Ruslani politiek en cultureel de rug toe teke ren. Doch de winteroorlog van 1939- 1940 en de laatste nederlaag aan d; zijde der Duitsers tegen de Russen heeft hun doen voelen dat dit nie mogelijk is. Over heel Finland ligt onmisken baar de schaduw van het rode Rus land. En ook de felste tegenstander; van het (Russische) communisme keu ren het vriendschapspact met Moskoi goed zelfs al weet niemand preciei wat er in staat. ILLEGALE GROEPEN. Ik hoorde van verschillende kan ter vertellen, dat zich reeds overal in dit land illegale groepen gevormd heb ben, om gerèed te zijn voor een nieu we strijd tegen Rusland. Dit is on controleerbaar, doch zeer waarschijn lijk want eeuwenlang hebben de Finnen illegale bewegingen gevormd tegen hun onderdrukkers. En Rus- programma voor HEDENAVOND til. - HILVERSUM I, 301 TT IJ m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,50 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 „Hoe kunnen de suikerzieken worden geholpen?" 7,15 Sopraan en piano 7,45 Niwin-klanken 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein (Het Theater Plezier) 9,30 Contact 10,15 Buiten land» overzicht 10.30 New London String Ensemble 11,15 Londen onder de loupe 11,30 Mathis der Maler HILVERSUM II( 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en ll uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30 Gramofoonplaten 7,15 Weense specialiteiten 7,45 Katholieke jongeren 8,05 De gewone man 8,12 Radio Philharmonisch orkest 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert (gr pi) PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 801 m. Nieuwsberichten om 7t 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 7,30 Orkest Guus Deloof 8,18 Gramofoon- platen 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Operette-programma 9,30 Grabriel Faure (gr pl) VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11,00 Gramofoonplaten 12,00 Omroep-Orkest 12,30 Weer- praatje 12,83 Voor het platteland 12,38 Vervolg Omroep-Orkest 1,20 Jan Cor- duwener 1,40 Gramofoonplaten 2,40 Gesproken portretten 2,15 Omroep- Kamer-orkest 3,00 En dat allemaal om een mummie 3,30 De Regenboog 4,00 De Roodborstjes 4,15 Het stond in de krant 4,45 Vragen staat vrij 5,15 Gra_ mofoonplaten 5,30 Maatschappelijk werk 5,35 Orgel (Cor Steyn) 6,20 Gramofoonplaten 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Geleide economie en de mocratie 7,15 Silvestre-kwartet VP RO: 730 Wouter van Maaslandt 7,40 Jeugdnieuws 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,20 Residentie-orkest 9.05 Schuldig of onschuldig 9,12 De Come dian Hamonists 9,25 Onderwereld (hoor spel) 10,10 The Ramblers 10,45 Van beek tot boek 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM IIf 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8> 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 7,15 Reveille 7,45 Een woord voor de dag 8,15 Gewijde muziek 8,30 Gramofoon platen 9,00 Ochtendbezoek bij jonge zieken (grpl) 9,30 Waterstanden 9,35 Gramofoonplaten 10,30 Morgendienst D,00 Jubileum-vergadering Chr. Boeren- •n Tuindersbond in Nederland 12,15 Harmonie-muziek 12,30 Weeroverzicht 12,33 Cello en orgel 12,55 Het Prot: In terkerkelijk Thuisfront 1,15 Cyclus: •.Van Ramsau tot Ravel 1,50 Gramo foonplaten 2,00 Jaarvergadering van de Bond van Gereformeerde Vrouwenver enigingen 3,15 Gramofoonplaten 3,45 Geurende tuinplanten 4,15 Voor onze jongens en meisjes 5,30 Pianoduo 5,45 Volkskunst in Indonesië 6,00 Onze Nederlandse koren 6,30 Het bevolkings vraagstuk in Nederland 7,15 Het nieuws uit Indië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Het Nederlands Kamerkoor 8,05 God in ons leven 9,20 Radio Philharmonisch Orkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 °rgel (gr pl) 11,45 Slotaccoord I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2