Alkmaarse landwachters voor het Bijzonder Gerechtshof Belangrijke toneelvoorstelling als seizoenbesluit LANGEDIJK en de behoefte aan fabrieken en bedrijven in commandant Teger Schoenmaker 14 jaar geëist Sierke opvoering van Glazen Speelgoed" De bijzondere rechtspleging Bonnen halen Protestants Interkerkelijk Thuisfront EEN KOELHUIS EEN ZUURKOOLFABRIEK EEN DIEPVRIESBEDRIJF Burgerlijke Stand 1 Bijzjonétr (jerecKbliof Maandagochtend verscheen de com mandant van de Nederlandse Land wacht te Alkmaar voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, dat ge presideerd werd door mr. v. d. Goot uit Haarlem. De 37-jarige bankbediende W. G. Fr. C. C Schpemaker uit Amsterdam, was finds 1933 bij de N.S.B. aangesloten. Hij beweerde te hebben gehandeld uit ideële overwegingen. „Wat voelt U nu als 't ergste feit?" vroeg hem de president. „Dat ik mensen gearresteerd heb en eer man als Wagenaar; vind ik zo ver schrikkelijk, dat het me steeds voor ogen staat. Ik heb gefaald, dat heb ik in de tijd, die ik in detentie heb doorgebracht, volkomen aangevoeld". Op een andere vraag van de presi dent schilderde verdachte de Land wacht als een instituut dat bestond uit een menigte mensen van allerlei slag. Het was niet mogelijk voor die mensen terug te gaan, want dan waren ze dood geschoten. Heel bijzonder viel de nadruk op de actie in Alkmaar. Daar reed een auto met illegalen, welke op een patrouille landwaphters stuitte. Toen er drie uit de gelederen van de laatste vielen, was als het ware het hek van de dam. Ver dachte beweerde echter, dat hij had ge poogd, de haatgedachte te onderdruK- ken. Hij had van die groep landwach ters een vat buskruit kunnen maken, doch dit niet gedaan. „We zijn eigenlijk in een positie ge bracht er is met ons gemarchan deerd waarin het ons pas langzamer hand duidelijk werd, dat het verkeerd was, wat we hebben gedaan". De beschuldiging. Schoemaker werd er van beschuldigd dat hij als commandant van de Neder landse Landwacht heeft deelgenomen aan en opdracht heeft verstrekt tot huiszoeking bij een arrestatie van een groot aantal personen, die er van ver dacht werden zich met illegaal werk bezig te houden, alsmede in het alge meen heeft deelgenomen aan acties welke ondernomen werden om de zgn. illegaliteit te bestrijden en aldus o.m. heeft bevorderd, dat de onder zijn com mando geplaatste landwachter Meier zich als illegaalwerker voordeed ten behoeve van de Duitse politie, teneinde gegevens te verzamelen, hebbende hij, nadat Meier door leden van de illega liteit was neergeschoten, deelgenomen aan een actie, om de daders van deze aanslag op te sporen. Te Alkmaar in Februari 1945 deelge nomen aan de arrestatie van een per soon, die een aanslag op de boerenlei der Kalis had gepleegd en deze persoon ernstig mishandeld, teneinde hem i9t een bekentenis te dwingen. In Maart 1945 te Stompetoren heeft verd. deelgenomen aan huiszoeking bij M. J. Koning, waarbij diens zoon werd gearresteerd. Te Alkmaar heeft hij deelgenomen aan de arrestatie van W. Jonker en ie Heiloo in December 1944 huiszoeking en arrestatie van A. Frans en J. Wagenaar, welke hadden deelgenomen aan een ge vecht te Ursem, waarbij enige land- wachters waren doodgeschoten. Te Noord-Scharwoude, in April 1945, heeft hij deelgenomen aan huiszoeking in de fabriek van Verburg, te Alkmaar arrestatie van Blom en te Heiloo in Maart 1945 arrestatie van S. M. Middel hof na huiszoeking bij S. Kort. De president hekelde dit optreden. „Wat had U te maken bij de hulp politie?" Verdachte zei dat hij geen heersers- natuur had en een afkeer van spionne ren. De landwachter Meier had zich in verbinding gesteld met Verbahn, om bij het landwachtcommando er op aan te dringen, dat hij zijn „spionnage loop baan" mocht voortzetten. Toen deze zaak bij de landwachtleiding te Am sterdam was doorgezet, lag het buiten verdachte's competentie om dit langer te verhinderen. Om voor Meier een posthume bevor» dering in het belang van diens weduwe te verkrijgen, was er een rapport van v. d. Spek, waarbij Meier met een soort helden-aureool werd omgeven, aldus de lezing van verdachte. De relatie met Hoorn en v. d. Spek was een zuivere administratieve. Zo zag verdachte het, maar de president was het daar lang niet mee eens. Hoe de getuigen het zagen. Op 5 Februari 1945 werd G. Zwanen burg uit Arnhem in Alkmaar gear resteerd. Onder bedreiging met een stengun door verdachte werd getuige naar het Raadhuis gebracht en gefouilleerd. Schoenmaker belde de SD op, maar voordien had verdachte deze getuige een paap klappen in het gezicht gege ven. De president liet dit nog eens na drukkelijk herhalen, onderwijl ver dachte „neen" schudde. Bij de SD bleek, dat de verdachte werd aangezien voor de moorenaar van Kalis. Gleed zijn hand wel uit? „Ik ontken ten stelligste dat ik deze getuige heb geslagen of laten slaan!" President: ;,Maar uw hand is bij een andere gelegenheid ook wel eens uitgegleden!'» De 68-jarige M. J. Koning uit Alk maar, die in Maart 1945 nog veehou der te Stompetoren was, kreeg toen bezoek van de Grüne, en enige land- wachters, waarbij verdachte. Döring had daarbij de leiding. Br werden stafkaarten en olie voor de Amerikaanse stenguns gevonden. De toon werd toen meegenomen en vol gens getuige zou verdachte een sol datenjas hebben meegenomen. De zoon is later met negen anderen door de Duitsers gefusilleerd, die la ter ook als represaille-maatregel de boerderij in brand hebben gestoken. De weduwe van A. Frans, G. Wa genaar, die niet verschenen was, heeft schriftelijk verklaringen afge legd over de arrestatie van haar broer door de Duitsers, evenals van haar man. Er werd bij die arrestatie geschoten, de broer werd getroffen en later door de Duitsers gefusil leerd. De echtgenoot werd nog diezelfde nacht in het Weeshuis te Alkmaar door 'n landwachter Molenijzer dood geschoten. De landwacht en de Grüne waren daar aan het oude jaar vieren. Dit alles gebeurde als een soort reactie op de stemming, die was ont staan, toen er drie landwachters bij een treffen te Ursem gevallen waren. De 37-jarige K. de Geus uit St. Pancras, die thans ook gedetineerd is, had connecties met de te Alkmaar gekazerneerde landwachtgroep, onder het commando van Schoemaker. Getuige was op de hoogte van de schietpartij te Ursem. Volgens getui ge was hij door Schoemaker er naar gevraagd. Daarbij was naar voren gebracht, dat Wagenaar er bij tegen woordig was geweest en dat hij een schot door zijn duim had opgelopen. Later was Schoemaker met een foto van Wagenaar gekomen. Getuige had hem daarop herkend. Verdachte schetste het gebeurde aldus. De getuige was hulp-landwach- ter en had gevraagd om een jacht geweer te mogen behouden. Getuige was gekomen, om de zaak over Wa genaar te bespreken. Die melding was uiteindelijk door verdachte in zijn dagrapport opgenomen en dit v/as de aanleiding geweest van de door de Grüne ondernomen actie. Op 30 November werd de H.B.S.er F. Blom door de verdachte aange houden. Hij had geen persoonsbewijs bij zich. De verdachte werd naar het Weeshuis gebracht. Onderweg tracht te getuige te ontvluchten. Hij werd toen door Mijnarends aangeschoten. Toen de Duitsers hun pogingen om een 'onderduiker ten huize van mew. KortVon Freytag Drabbe in Heiloo al als vruchteloos hadden opgegeven, was het de Hollandse Landwacht, die toen de onderdui ker, de heer Middelhof, die later gefusilleerd is, toch nog te voor schijn bracht. Tenslotte werd de Criminal-secre- tar Viebahn a decharge gehoord. Deze verklaarde, dat de landwachter Meier op eigen initiatief had gehan deld en er sterk op had aangsdron- gen, dat hij met zijn spionnagewerk door zou gaan. Daarvoor wilde hij ook van zijn verbond met de Landwacht los komen. HET REQUISITOIR. De procureur-fiscaal, mr. Keune, wilde niet nog eens uitvoerig uitwei den over de terreur, die de Land wacht in de kop van Noord-Holland heeft uitgeoefend. Deze verdachte neemt thans de houding aan, alsof de landwacht het zo moeilijk had daar, vanwege de activiteit van de illegaliteit en hij alleen maar ambte naar en administrateur is geweest. De procureur-fiscaal merkte echter op, dat hij toch ten volle de verant woordelijkheid van zijn positie als commandant moet dragen. Juist door de activiteit van de on dergrondse met landwacht-activiteit te volgen, maakt die verantwoorde lijkheid nog des te groter. Met zeer hoge uitzondering blijken de mensen, die hier terechtstaan, nog niets te hebben geleerd, op grond waarvan ze fout waren. Het essen tiële hiervan ontgaat ze. En ook deze verdachte blijkt daar nog niet veel van te snappen. Ze willen nog steeds de werkelijkheid niet zien, omdat ze er bang voor zijn en verhard zijn. Mr. Keune eiste 14 jaar gevange nisstraf en levenslange ontzetting uit de rechten. 25000 Griexse Kinderen zijn het leed, dat de burgeroorlog brengt, ontvlucht en zullen thans in Athene het ogenblik afwachten, waarop zij naar huis kunnen terugkeren. In de haven van Pireus kwam een aantal kinderen aan, dat plakkaten droeg, waarop geschreven stond: „Jezus blijve maakt van ons goede christelijke kinderen. Hü schenke ons land vrede en schenke ons het geluk naar onze ouders terug te keren". DE LANDWACHTER MIJNARENDS, DIE BLOM AANSCHOOT De 24-jarige Amsterdammer J W Mijna rends had als lid van de Nederlandse Landwacht eveneens deelgenomen aan patrouilles en huiszoekingen, althans het bewaken van woningen tijdens gehouden huiszoekingen, onder meer te Alkmaar in November 1944j aan de arrestatie van F Blom, die geen persoonsbewijs kon tonen en de vlucht nam, waarop hij deze heeft achtervolgd en daarbij enige schoten op de vluchteling heeft gelost, tengevolge waarvan deze ernstig werd verwond Te Westwoud in Maart 1945 heeft bij deel genomen aan de achtervolging van een aantal personen, die bij het naderen van een patrouille de vlucht hadden ge nomen Op een heeft hij geschoten, waar. bij enige ernstig werden gewond Verdachte stamde uit een fel NSB- gezin Hij kwam reeds op jeugdige leeftijd bij de Jeugdstorm, sloot zich aan bij de W A, werd lid van de hulppolitie en kwam ten slotte na Dolle Dinsdag bij de groep Landwachters, die heel Alkmaar en om geving moeilijk maakten De getuige Blom deed nog eens het verhaal, dat hij ock in de vorige zaak had verteld Hij hoorde twee schoten los sen en vóelde zich toen aan het been ge wond Verdachte was toen ook op hem toegekomen en zei: ,,Je zult nog wel meer op je geweten hebben" De vorige verdachte, Schoemakter, schil derde deze verdachte als iemand, die niet veel gedaan had en meest belast werd met het opknappen van enkels onder geschikte karweitjes De eis luidde zes jaar. OOK VAN DE MEER MISHANDELDE EN SCHOOT Ook de 29-jarige ^Amsterdammer P J Van de Meer had na Dolle Dinsdag aan de mensenjacht, die de Landwacht' in de kip van Noord-Holland hield, deel gehad Hem was ten laste gelegd, dat hij te Alk maar op 10 November 1944, in verband met de eliminatie van de Landwachter Meier, een persoon heeft aangehouden, op wie hij, toen deze poogde te ont vluchten, enige schoten had gelost en te Groot-Schermer op 5 Februari 1945 J Italiaander heeft gearresteerd bij een huiszoeking ten huize van J Kieft Ten slotte, op 1 Maart 1945 S Teilegen, die als spoorwegarbeider in staking was ge gaan, een verhoor heeft afgenomen, ten einde gegevens te verkrijgen omtrent de organisatie van de spoorwegstaking en tijdens het verhoor Teilegen heeft mis" hsndeld Verdachte was kantoorbediende van beroep Hij had het idéé, dat de oor log in 1940 bij de capitulatie was ge ëindigd Verdachte bleek zich in de Meidagen vrijwillig te hebben gemeld als militair Hij voelde zich door het verloop der ge beurtenissen ontgoocheld „Ik heb ge meend, als lid van de NSB, het Neder landse volk te dienen", was een der op merkingen, die verdachte 'maakte Collega-Landwachter N Haye was er op uitgestuurd, om Van de Meer te zoeken om op onderzoek in de zaak Meier, die v/as geliquideerd, uit te gaan Toen hij hem had aangetroffen hielden ze gezamelijk een burger aan, op wie een revolver werd gevonden Getuige had deze burger moeten bewaken, maar de burger had weten te ontkomen Verdachte had toen om het geweer van getuige gevraagd, die dit weigerde te Op de laatste Meidag van dit jaar had gisteravond in het "Gulden Vlies de opvoering plaats van Comedia's „Glazen Speelgoed", het toneelstuk van Tennes- seè Williams. We mogen dit een offici eus bpsluit van het toneelseizoen noe men. En het is een besluit geworden dat pakte. Stuk en spel hebben niet nage laten grote indruk te maken. Met ge spannen aandacht heeft men de zeven taferelen gevolgd en de spanning ont laadde zich aan het slot in een dave rend applaus, een óvatie gelijk. Een moeder is er, die door haar be moeizucht het leven van haar beide kinderen beheerst, alles voor hen wil regelen. Zij zelf leeft nog steeds in de tijd van haar succesvolle jeugd, van haar vele aanbidders en denkt met weemoed aan haar teleurstellend hu welijk. De zoon Tom wordt het leven thuis te benauwd en de gebrekkig lo pende dochter Laura, die zich daardoor minderwaardig voelt, krijgt in haar leven één ogenblik van grote vreugde als Tom's vriend op bezoek komt. Deze Jim is een oud-klassegenoot van Laura en zij heeft indertijd een diepe gene genheid voor hem opgevat. Even komt er een nooit gekende glans op haar ge zicht na de kus van Jim, maar dan volgt direct de ontgoocheling voor Laura en ook voor haar moeder. Laura zal al haar innerlijke gevoelens weer moeten overdragen op haar dieren, haar „glazen speelgoed". Het uitnemende spel heeft een zeer belangrijk aandeel in het succes van het stuk gehad. Wij zagen Ellen Vogel onlangs in een uitstekende rol in „Blijde dagen", maar wat zij als Laura in „Glazen Speel goed" heeft laten zien, stempelt haar tot een veelbelovende en bijzondere ac trice. Prachtig was het grote tafereel na dc pauze tussen haar en G. Oster, die door zijn eveneens sterke uitbeelding van de vriend Jim, dit tafereel tot een ontroerend evenement maakte. Han Bentz van den Berg kon zijn fel tempe rament uitleven in de rol van Tom. Als de moeder heeft Joekie Broedelet uitstekend voldaan. De opvatting, die zij van deze lang niet gemakkelijke rol had, stemde tot grote voldoening. Dat zij de moederrol vervulde en niet de actrice die het programma vermeldde, had wel even bekend gemaakt mogen worden. Opmerkelijk was de regie van Johan de Meester. De opvoering van „Glazen Speeigoed" zal men zich herinneren als een mooi seizcenbesluit. O. geven, omdat het niet was geladen Hij had toen gebruik gemaakt van zijn re volver en voerde aan, dat getuige ook wel degelijk had geschoten De 28-jarige fabrieksarbeider J Asjes was de persoon, die door de Landwach ters werd aangehouden en op wie een ge laden revolver Werd gevonden Toen Van de Meer bezig was een ander te fouille ren, had hij kans gezien, het op hem ge richte geweer van Haye weg te slaan en te ontvluchten Er werd toen van ver schillende kanten geschoten Getuige hoorde roepen: „Schiet hem voor zijn donder'' Verdachte zou dit hebben ge roepen De 80-jarige, technisch-ambtenaar Ita- liaander, die in het huis van Kieft aan wezig was, werd op 5 Februari 1945 ge- aj resteerd dcor een van de Grüne, die de bewaking overdroeg aan Van de Meer, die zei: „Mannetje, heb ik jou al niet eens gezien bij de Zentrallstelle?" In zijn toen lag een bedreiging Hij fluisterde teen de Duitsers iets in het oor en toen bi eek, dat hij een Jood was, werd ver dachte door de Grüne geboeid De vrouw van getuige en Kieft met zÜn zoon hadden de benen weten te nemen Getuige zelf en de vrouw van Kieft wer den meegenomen Mevr M v d Kieft—Meyns getuigde, dat het gezin Italiaander bij haar was onder gedoken De heer C Omhof schilderde het optre den van verdachte als zeer onbeshoft De spoorwegman Tellegen, die thans bij de verkeersbrigade te Alkmaar is( werd in het Landwachthuis tijdens de spoorweg staking gehoord Verdachte had op een gegeven moment opgemerkt: „Kom maar eens met mij mee> dan zullen we je geheugen wel eens opfrissen" Bij het verhoor had getuige zijn minachting tJver verdachtë uitgedrukt, waarna hij werd geboeid en daarna op de rug geslagen door Van de Meer Verdachte gaf wel toe, dat de verkla ringen van deze getuige grotendeels waar waren „Ik schaam me over mijn gedrag!" moest verdachte ten slotte wel zeggen HET REQUISITOIR Mr Keune, de procureur-fiscaal, merkte op. dat het totaalbeeld, door een of ander niet bewezen onderdeel, niet veranderd en daarom geen wijziging van de straf maat meebrengt Hij hekelde de mis handelingen, die verdachte voor zijn re kening heeft genomen Verdachte heeft £ües gedaan, wat wanbeleid van een niet goed Nederlander maar kan maken Hij toont zich verhard en geenszins schuld bewust Een strenge straf achtte mr Keune hier op zijn plaats, welke hij gesteld wenste 'te zien op vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten Op 14 Juni a s zal het Bijzonder Hof in al deze zaken uitspraak doen Bij Kon. besluit van 25 Mei 1948 is het volgende bepaald: 1. Mr. J. P. Windhausen te Hoorn is benoemd tot Kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Alkmaar (mrs. Schenkeveld en Wynne waren dit reeds); 2. Aangewezen voor de verdere be rechting der politieke delinquenten in het Arrondissement Alkmaar zijn de Kantonrechters-plaatsvervangers: a. mr. A Schenkeveld, b. mr. J. P. Windhau sen; c. mr. E. H. J. Wynne. (Van deze drie is mr. Schenkeveld belast met die werkzaamheden, welke tot 1 Juni tot de taak van de president van het Tri bunaal behoorden). Zij, wier familienaam begint met de letter W moeten morgen, Woensdag 2 Juni 1943 hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking vindt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de di:- tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De 'data van volgende uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. De verwanten van onze militairen, die niet in de gelegenheid waren om aan onze oproep van Woensdag gehoor te geven, kunnen hun inlichtingen (naam en adres) van hun militairen (zoon of man) opgeven aan het dage lijks bestuur: de heer Bestmeijer, Rip- pingstraat 10; de heer Hiddema, Sta tionsweg 11; mevr. Houving, Blaeustr. 33 en aan de volgende comitéleden: de heer Nijdam, v. Everdingenstr. 1 en de heer ter Telgte, Limmerhoek 40. Dit staat wel vast: de tuinder dient de zeggenschap over het product zoveel mogelijk in eigen handen te houden. Op de laatste grote vergaderingen der veilingen zijn stemmen opgegaan voor de stichting van koelhuizen. Daarbij Kwam allereerst dit vast te staan: de meningen lopen hierover nogal ver uit één. De houding der veilingbesturen is zonder meer gereserveerd, wat, gelet op de omvang der projecten, alleszins be grijpelijk is. Anderzijds blijkt ook de vraag te be staan of deze kwestie wel zo urgenfis. Ontegenzeggelijk bestaat er behoefte aan goede poterbewaarplaatsen, maar hoe deze moeten zijn, daarover is voor- hands het laatste woord nog niet ge sproken. Wageningen heeft zich ook op deze vraagstukken geworpen £n het is geenzins denkbeeldig dat van die kant nog verrassingen zullen worden opge diend. Er bestaat dan ook nog te veel onzekerheid om honderdduizenden te investeren in een koelhuis, dat aller eerst en zelfs misschien uitsluitend! als poterbewaarplaats moet worden gezien. De tijd is eenvoudig nog niet rijp, hierover een definitieve beslissing te nemen. Tenslotte geeft het te War- nieilhuizen genomen experiment óók te denken. Daar had men een bestaand koelhuis afgehuurd, maar de opgave was zo gering dat het niet voor een tweede keer zal worden herhaald. De bestaande koelhuizen, die als op slagruimten voor geteelde producten in gebruik zijn, geven een niet onbevredi gend exploitatie-beeld. Maar het is wel grappig, dat hoewel de Lange- dijk geen fruitstreek is de koelhui zen voor een niet onbelangrijk deel drijven op het bewaren van fruit, voor namelijk van appelen! Koelhuizen, uitsluitend bestemd voor de opslag van kool zullen vooral in zachte winters effectief blijken, maar in koude winters? Kool vraagt voorts grote ruimten en daarmee zijn grote be dragen gemoeid. Een koelhuis met een capaciteit van 50 wagons is, Ge schouwd als opslagruimte voor kool, nauwelijks een serieus probeersel ie roemen. Zeer zeker zou het de kwali teit van het product ten goede komen, wanneer de producten in koelhuizen konden worden opgeslagen. Maar dan blijft weer de vraag of dit voordeel Dp- weegt tegen de enorme kosten, die vol doende ruimte om de helft van de nor male oogst op te slaan wat dan toch als norm gesteld zou moeten wor den mee zou brengen. Het zou gaan om millioenen en alleen de aflossing en rente van het benodigde kapitaal be- rdikt dan reeds een aanzienlijke hoogte. Een koelhuis voor de handel is even eens al voorgesteld. Een soort veem dus, waarin de handel tijdelijk haar voor raden zou kunnen opslaan. Het grote bezwaar is hier, dat de exploitatie-basis nogal wankel is. Niet het wenselijke mag in de berekeningen een rol spelen, alleen het mogelijke is verantwoord. Door de veilingbesturen te Warmen- huizen en te Noord-Scharwoude zal aen onderzoek ingesteld worden naar de mogelijkheid van een koelhuis. Daarbij za! men geconfronteerd worden met bet probleem: een grote Noordermarktboud met een miniatuur koelhuis. En hoe dat te omzeilen. RUMOER RONDOM DE ZUURKOOL Het was een zekere galgenhumor, die de heer Kalverdijk onlangs deed op merken, dat hij maar -weer eens een voorstel zou verdedigen, dat wel ver worpen zou worden. Het was een rea listische kijk op de dingen,, want liet voorstel werd verworpen. Het ging hier om een andere bran dende kwestie: een coöperatieve zuur- koolfabriek. De gedachte om een der gelijk bedrijf te stichten, bestaat niet aan de Langedijk alleen. Het is reeds eerder geopperd te Avenhorn en aan vankelijk scheen het of alles van een leien dakje zou lopen. Tot dusver is er echter met de uitvoering van het plan nog niet begonnen. Zelfs is het heel moeilijk om er achter te komen hoever het nu eigenlijk met die plannen staat. De heer Kalverdijk is dan ook de enige tuinder niet, die met lede ogen de clan der zuurkoolfabrikanten hun „dictatuur" ziet uitoefenen. Zo erg, dat er van een dictatuur gesproken kan worden, is het weliswaar niet, maar het is een niet te ontkennen feit, dat tien zuurkoolfabrikanten bij de prijsvorming van de witte kool de grondstof van dit product meer in de melk te brok ken hebben dan tweeduizend tuinders. Een inderdaad scheve toestand. Anderzijds zou opheffing van het v/instgeheim wel eens ontsmettend kun nen blijken te werken bij deze troebele affaire. De ondernemers werken maar niet alleen voor zich, maar allereerst ten dienste van het geheel. Dat hen daar voor een redelijke beloning toekomt is vanzelfsprekend. Maar het gaat niet aan dat de duizeriBen kwekers weinig of niets over hun product te zeggen hebben. Deze liberale bedrijfsvoering dient te verdwijnen, zal de tuinbouw gespaard blijven voor rampen als in de jaren van '29'39. Ook toen was er niemand aansprakelijk of zelfs maar verantwoordelijk voor de onmogelijke toestanden en dat mag niet weer voor komen. De stichting van een gemeenschappelij- SUCCES OP HONDENTENTOON STELLING. De Greyhound Boejons Orpheus be haalde op de Jubileumtentoonstelling te Breda op 30 Mei 1948 twee le prij zen, in de Nationale Fokkers en in de Open klasse. De eigenaars van deze hond zijn P. Abercrombie en J. Krogtwijk. ke zuurkool-fabriek is ook niet zonder meer „de" oplossing. Allereerst zouden de tuinders bij deelneming aan een ze kere leveringsplicht gebonden zijn. Het is niet juist een zuurkoolfabriek te koppelen aan een koelhuis. Een zuurkoolfabriek kan koelruimte ontberen. Door het invoeren van een handige verpakking zou voorts het bin nenlands verbruik nog wel te stimule ren zijn. En dat er nog zoiets als re clame bestaat, schijnen de huidige par ticuliere ondernemers maar nauwelijks te willen geloven. Mocht het dan tot de stichting van een coöperatief bedrijf komen, dan die- ne men zich te doordringen van deze onvermijdelijke noodzaak: dat een der gelijk bedrijf het begin moet zijn-van een moderne conservenfabriek van vol doende capaciteit. Het gaat hier niet om een tijdelijke noodmaatregel, maar om een principiële wijziging der ge bruikte afzetmethoden. Van verschillende zijden zijn ernstige bezwaren ingebracht tegen deze ver anderingen. En inderdaad zijn er ge noeg dingen, die tot bedachtzaamheid dwingen. Al was het alleen maar de coöperatieve afzetvereniging, die na 'n meteoorachtig begin uitdoofde. De tuin ders bleken wel genegen hun lot in eigen handen te nemen toen de offi ciële handel hen in de steek liet, maar daarna zochten zij het oude vertrouwde pad weer op en zagen af van verdere initiatiefneming. En dat zou weer kun nen gebeuren, buiten andere denkbare mogelijkheden. EN EEN DIEPVRIES INRICHTING? In Amerika is het zover, dat men voor 80 dollarcents een complete maal tijd kan kopen. Zo'n maaltijd bestaat dan uit diverse gerechten, allemaal „diep-vries" die op een kartonnen scho tel zijn gerangschikt. Het geheel is in cellophaan verpakt. De huisvrouw heeft niets te doen dan het hele geval in de electrische oven te schuiven, ev te wachten en.klaar is het. Borden wassen is ouderwets. Europa komt een stapje achteraan. De diepvries-producten zijn in ons land veel te duur voor een massaal gebruik. Dit is niet allereerst een gevolg van monopolisering in deze bedrijfstak als wel: de bedrijven zijn te klein en de verkoop-organisaties te gebrekkig. Tijdens de oorlog hoorde men aan de Langedijk veel over een diepvries onderneming. Maar sedert is het ang stig stil geworden. Zeer zeker is een diepvries-bedrijf een project „met een praatje", want de vereiste kapitalen zijn niet gering. Dan is er nog de vraag of de Langedijker producten wel de meest-geëigende zijn. De producten, die zich voor deze industrie lenen en in voldoende hoeveelheid aan de Lange dijker veilingen worden aangeboden zijn: bloemkool, rabarber, witlof, sla- en snijbonen, tomaten en misschien druiven. Voorhands zullen grovere producten als kool en uien niet in aanmerking kunnen komen. Het diep vries-bedrijf is ideaal voor fruit, maar aan de Langedijk groeit dat niet en om te zeggen, wat niet is, kan komen, is het toppunt van optimisme, maar geen verantwoorde basis. Als conclusie zou men dus hiertoe komen, dat, zullen de dingen goed ge daan worden, men tot stichting van 'n zuurkool- en tevens conservenfabriek zou moeten komen, annex diepvries- bedrijf, aangevuld door voldoende koelruimte. Maar een dergelijk project is kapita len-verslindend en het zal dan ook nog wel even duren eer men het in die richting heeft geleid. Maar de grote veilingen, die thans economisch be schikken over de welvaart van tien duizenden gezinnen, zijn ook niet in één dag neergezet. Ook die groeiden langzaam uit de weerzin der tuinders om nog langer met een monstertje ge kookte aardappelen naar de binnen schippers te gaan en maar af te wach ten wat zij uiteindelijk uitbetaald kregen. Voorlopig betekent het met Duits land aangegane contract een ontlas ting voor het tuinbouwbedrijf en staat het spook der overproductie nog niet achter de veilingklok. En dat is ge lukkig, want het is beter te handelen uit overleg dan te proberen uit nood zaak. VAN 14 TOT EN MET 20 MEI Geboren: Aagje, dochter van J de Groot en Aagje Dekker Johannes N. zoon van H Schuit en M Groot Jacob, zoon van K Kaas en J Kostelijk Aafje, dochter van J Bakker en L de Jong Willem H, zoon van C Hopman en A S de Vries Getrouwd: Theodorus J Vleugel en Clasina Bekker Cornelis den Engelsen (won. te Anna Paulowna) en Hilletja Visser Overleden: Matthijs Hart, 69 jaar, gehuwd met Grietje Kroon VAN 21 TOT EN MET 27 Mei Geboren: Cornelis, zoon van C Tim« merman en E Booij Johanna C M, dochter van N Metselaar en E Groot Nicolaas, zoon van B Drost en M Glas Johannes, zoon van K Dekker en W Tals- ma Peter H, zoon van A G Blaauw en en T Schuurmans Arie, zoon van K Kos en A Blaauboer Ondertrouwd: Petrus Hessing (won. te Harenkarspel) en Maria Maats Hendrikus B Schroër en Johanna M Mo lenaar Getrouwd: Philippus N Geerling (won. te Beverwijk) en Johanna C Hoo- geboom Johannes van der Vliet en Eli sabeth H M Koelewijn Gerrit J Glas en Catharina W Bruin Frans van Breugel (won. te Heerhugowaard) en Grietje Glas Jan C Oijevaar en Maartje van der Molen Jan de Wit en Jaap je de Boer Overleden: Maartje den Adel, 83 jaar, weduwe van P Berkhout Trijntje Kramer, 68 jaar, gehuwd met J Smit Frans A Tauber, 51 jaar, gehuwd met N Tijsen Willem J Kroon, 49 jaar, zoon van A Kroon en M Kossen j

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5