Eindelijk dan 'Tandjong Priok De Stichting van de Landbouw over de landbouwprijzen Schoon Propaganda - Vergadering P. v. d. A. De Schoorlse Kunstkring Egmond aan Zee. Egmondse Sportdag Dirkshorn. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Verdronken broodjes en blijde kippen Bergen. Burgerlijke Stand De opbouw van de Bosschool Broek op Langendijk. Hensbroek. Schermerhorn Witte Kruis-nieuws Nieuwe Niedorp. Geslaagd Nationale Reclasseringsdag U.N.A.C. luisterwedstrijd Marktberichten DAMRUBRIEK Hr. Ms. Korienaer komt aan in Indië Nachtelijke vaart door Straat Soenda Indisch Journaal Zuid'Scharwoude Verschillende verlangens bleven onvervuld ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN Het Tweede Kamerlid, de heer J Schilthuis, belichtte op een in De Rustende Jager belegde bijeenkomst de sociaal-economische politiek van de Party van de Arbeid. Het streven naar een rechtvaardiger maatschap- pij, waarin de waarde van de mense lyke persoonlijkheid zoveel mogelijk tot zijn recht kan komen, komt, al dus spreker, onder meer tot uiting in de gevolgde loon- en prijzenpolitiek. Was vroeger het loon afhankelijk van vraag en aanbod van arbeidskrach ten, nu gaat men uit van een redelijk minimum. Maar het aantal guldens, dat het loonzakje bevat, is niet alles: van grote betekenis is, dat de prijzen daarmee in overeenstemming zijn. Ieder die werkt, in loondoenst of zelfstandig, moet zich de nodige goe deren voor levensonderhoud kunnen verschaffen en verder wat nodig is om wat kleur aan het leven te geven. Loon- en prijzenpolitiek dienen daar voor te waken. De mopperaars over de overheidsbemoeiingen mogen be denken, dat verder herstel en verho ging van ons productievermogen al leen mogelijk is als wij kunnen expor teren om de beschikking te krijgen over buitenlandse betaalmiddelen, die ons in staat moeten stellen te im porteren machines, graan, meststof fen, die hier nodig zijn om de pro ductie op te voeren. Zonder overheidsbemoeiing zou niet ieder zijn rechtvaardig aandeel krij gen. Winstbejag moge niet geheel uit den boze zijn, de overheid heeft te zorgen, dat het algemeen belang niet wordt geschaad. Wat de belastingpolitiek van deze regering betreft, merkt spreker op, dat ieder een rechtvaardig aandeel van de gezamenlijke lasten heeft te dragen. Heffing ineens en vermogens- aanwasbelasting mogen velen bezit ters onaangenaam vinden, sprekei betoogt, dat er niets onredelijks ln zit. Omtrent de oppositie van zekere zijde tegen de z.g. Indonesische kwes tie merkt spreker op, dat de Konink lijke belofte aan Indië moet worden Ingelost: belofte maakt schuld. Na de pauze vraagt de spreker de aandacht voor het Marshall-plan en ons belastingstelsel. Hierbij komt o.m. tei sprake de by de winkeliers niet erg populaire omzetbelasting. Deze moet niet worden beschouwd als een belas ting. die drukt op de winkeliers, maar op de verbruikers; de belasting is ge calculeerd in de winstmarge, die, naar spr. toegeeft, verhoogd moet worden. Maar hoe? Door verhoging van de verkoopprijs? Dit zou strijden tegen de loon- en prijzenpolitiek! Door ver laging van de inkoopprijzen, d.w.z. door vermindering van de winst voor de fabrikanten? Dit laatste is een punt van onderzoek. Spreker besluit zijn met de meeste aandacht gevolgde uiteenzettingen, met allen, die willen komen tot een rechtvaardiger maatschappij, uit te nodigen zich te scharen achter de Party van de Arbeid, Het toneelgezelschap „De Fliereflui ters" uit Landsmeer trad Zondagavond in de zaal van Nic. Schuyt op voor de Schoorlse Kunstkring met „Sonna" van Jan Fabricius, een Indisch toneel spel. dat sedert zijn eerste opvoering in 1916 in de Grote Schouwburg te Rotterdam door het Rotterdams To neel. heel wat keren voor het voet licht is gebracht, ook door de Fliere fluiters, die 't op deze avond voor de 15e maal opvoerden. Puck Steinvoort-Helenklaken heeft als Sonna het aanwezige publiek vaak tot tranen toe geroerd, Sonna het Soe- danese vrouwtje had als 15-jarige ..bloem in knop" door haar vader, een kamponghoofd, in ruil voor een nieuw huisje werd afgestaan aan kapitein Velsen (prachtig gespeeld door Roel Steinvoorte) toen nog jong luitenant, die door haar schoonheid was betoverd. Ook Siem de Vries als Sonna's zoon en Klaas Bregman als Jules Overdiep gaven zich ten volle aan hun taak. Dank zij het prachtige spel van al le spelers werd deze laatste avond van de Kunstkring een onvergetelijke voor de aanwezigen, die op ondubbelzinni ge wijze blijk gaven van hun grote waardering. Ten bate van de nabestaanden van de Breskens I organiseerden Zeevo gels en Egmondla een Egmondse sportdag op het terrein van Zee vogels. Eerst bekampten de adspiranten elkaar. Oe Egmondla-adspiranten zegevierden met niet minder dan 8—0. Daarna speelden Zeevogels III en Egmondia II. welke wedstrijd zeer spannend was en eindigde met een gelijk spel (11). Om half 3 speelden voor een vrü talrijk publiek Zeevogels I en Eg mondla I. Beide elftallen waren vrij wel compi.ro t. Hoewel Egmondia thans 2 klassen lager speelt dan Zee vogels, was het niettemin een aar dige partij voetbal. Wel waren de Zeevogels het meest in de aanval, maar Egmondia verdedigde uitste kend. Eerst kort voor de rust wist Mannes de Zeevogels de leiding te geven. Ook na de rust bleef de strijd spannend. Pas kort voor het einde scoorde Groot met een kopbal nog maals voor Zeevogels, zodat deze met 2—0 wonnen. Ongetwijfeld heeft kee per Braak, die buitengewoon op dreef was, Egmondia voor een groter nederlaag behoed. De belangstelling van de zijde der leden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Dirkshorn, was zeer matig Lang niet alle leden waren in zaal Schoenmakers aanwezig, waar de voordrachtkunstenares Aafje Top dezer degen een voordrachtavond heeft ge houden Na een openingswoord van mevr Broesma verkreeg Aafje Top het woord Zij droeg voor de novelle van de Russi sche schrijver Fedor Bransky, „Starja" Deze novelle is een verhaal over de strijd van de Russische partisanen en op uit stekende wijze bracht Aafje Top dit boeiend verhaal Boelend ook was haar voordracht, zo dat twee uur lang de toe hoorders die strijd meeleefden Aan het einde was er geen luidruch tig applaus, momenten was het doodstil en dit was wel de grootste waardering, die Aafje Top kon ondervinden SiP-Leijen is een kwieke bakkers- bediende, die niet alleen in de bakkerij, maar ook bij het bezor gen van brood bij de „geachte cliëntèle" met de grootste accura tesse betracht. Zaterdag j.l, fietste hij met zijn bakkersmand langs het landelijke huisje C 117 in de Schagerwaard. minste toen Sip over dit bruggetje van niet al te beste kwaliteit, ten minste toen Sip over dit brugje reed, zakte eensklaps een ge deelte van het brugdek in elkaar en onze goede bakkersgezel, plus fiets en bakkerswaren raakten in het smalle slootje kopje onder. De enige toeschouwers die bij dit „ongeluk" aanwezig waren, t.w. een paar witte leghorns van Jan Zeeman, hadden echter een goede dag, want de verdronken kadet jes, een ontbijkoek plus „lj^ wit" werden hun met milde hand toe geworpen, waar zij dan ook dank baar en luid kakelend op aan vielen. van 24 tot en met 30 Mei 1948. Geboren: Jeanette Willy, d. v. Garrit W. Leuverink en J. R. Hage- man. Hertenlaan 6. Anna Maria, d. v. Jacobus Th. Groot en Bregitta Tiebie, Oude Bergerweg 9. Catharina Geer- truida d. v. Nicolaas Bakker en Saak- tje Klemkerk, Dr. van Peltlaan 13. Helène Johanna Martina, d, v. Jacob Min en Elisabeth Terwijn, Wiertdijkje 6. Johanna Laurentius Maria, d. v. Johannes de Boer en Geertruida Maria Groot, Kleine Dorpsstraat lis. Ro nald, z. v. Harrie Mooy en Marie Schel- tus. Karei de Grootelaan 36. Ondertrouwd: Berend Eenk- hoorn te Rotterdam en Cornelia M. de Swart. Hendrik K. L. J. M. de Son- naville en Francina H. M. J. Th. Ar- kesteyn. Cornells Otto te Koedijk en Aaltje Swaag. Petrus M. van der Lans en Johanna C. Smit. Gehuwd: Arie van Woerlee en Da- niëlla M. van Woerden, Guurtjeslaan 18 Nicolaas C. Dingerdis en Maria A. Brammcr, Hoopw. 1. Nicolaas Mole naar en Maria J. Buster, Dr. van Pelt laan 12a. Berend Eenkhoorn en Cor nelia M. de Swart. Rotterdam, Park laan 10. Overleden: Ferdinand A. Aronds, 51 jaar, echtg. v. Elisabeth Ch. van Dorst. Johanna C. Lanser, wed. v. Johannes van der Knaap, 69 jaar. Dirk H. van Reenen, echtg. v. Maartje Blom; 78 jaar. Met de herstelwerkzaamheden aan de schoolruïne in het bos is thans een begin gemaakt. Men deelt ons mede, dat in dit gebouw zal worden onder gebracht de lagere school der Berger Schoolvereniging en een deel der Meisjesschool, De overige klassen der Middelbare Meisjesschool zullen de hulplokalen betrekken op hetzelfde terrein. Zoals wij reeds berichtten is men hier bezig twee nieuwe hulplo kalen te bouwen. Dit geeft de M.M.S. gelegenheid haar vleugels breder uit te slaan dan in het gebouw aan de Breelaan moge lijk was. Nu een vijfde klas zal worden ge vormd en een groot aantal nieuwe leerlingen zich heeft aangemeld, is verhuizing voor de MMS dringend noodzakelijk geworden. DOOPSGEZINDE JONGEREN AVOND. Zaterdagavond was de regen spel breker van een propagandabjjeen- komst der Doopsgezinde Jongeren. Dat was werkelijk te betreuren, want een vlucht naar de beschuttende ruimte is alty'd een nederlaag. Maar eer het zover kwam, had een tiental meisjes een paar volksdansen gegeven. Onder dak werden enige kamp liedjes gezongen, t die het goed deden, De liedjes waren een aanleiding om verscheidene kampen, die dit jaar georganiseerdzullen worden, te be spreken. Hierna hield de heer P. Doves op een sympathieke manier een causerie over zijn verblijf in Amerika. Spr, had zich daar veel in Doperse Krin gen bewogen en gaf daarvan een boeiend beeld. Na enkele historische gegevens te hebben verschaft, besprak hij de be staande toestanden en wees daarbij op de zeer grote daadkracht der Amerikaanse gemeenten. Nadat nog vele vragen gesteld waren, waaruit bleek, hoezeer het probleem der werkloosheid nog altijd voor de Doopsgezinde Jongeren be staat, bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen. Alles met elkaar was het een goede avond, ondanks de regen, die de buiten-vergadering bedierf. BIJEENKOMST PLATTELANDS VROUWEN. Vrijdag 28 Mei kwamen de dames bijeen in de zaal Rossen. De presiden te mevr. De Boer-Poolman heette al len hartelijk welkom.» in het bijzonder de spreekster, mevr. Visser-Ven. Deze kreeg direct het woord en vertelde op prettige wijze het ontstaan en het doel van dc Volkshogeschool in Nederland en in het buitenland. De dames wer den uitgenodigd in September een gast dag te komen doorbrengen in de Volkshogeschool te Bergen, wat direct werd aangenomen. Er volgden nog enkele mededelin gen, waarna besloten werd een verlo ting aan te vragen ten bate van het hongerende kind. Vervolgens bracht mevr. Bart-Groot verslag uit van de vergadering in Utrecht. Volgde sluiting. De cursus huiselijke ziekenverple ging, welke in het Wijkgebouw alhier wordt gehouden, wordt gevolgd door 19 deelneemsters. Donderdag a.s., 3 Juni, zal een ge zelschap van ongeveer 60 Franse meisjes van het platteland een be zoek brengen aan het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Schermer horn. VERBETERING VAN WONINGEN. Naar wij vernemen, bestaat er on der de diverse eigenaren van wonin gen te Schermerhorn grote animo om. mede in verband met de nieuwe premie-regeling, aanmerkelijke ver beteringen aan de woningen aan te brengen. Voor het examen Radlo-Detail- handelaar, welk examen in Amster dam werd gehouden, slaagde onze plaatsgenoot de heer Co Leguit. Een gebeurtenis, zoals die, in deze maanden van schoolexamens etc., aan de orde van de dag zijn. Maar als men weet, dat voor dit examen een schriftelijke cursus van drie maanden gevolgd moet worden en de heer Leguit „zegge en schrijve" slechts één week heeft gestudeerd, kunnen wü veilig ons radiotoestel- letje aan Leguits banden toevertrouwen. Kranig gewerkt Co! Gevangenisstraf is veel erger dan U zich kunt indenken. Weet U wat een bezoek betekent vbor hem, aan wie de bezoeking van de cel is op gelegd? Maar al is „zitten" erg, „gezeten hebben" is vaak nog erger. De reclassering, die al meer dan een eeuw in stilte werkt, treedt één maal per jaar ln de openbaarheid en op die dag zal zij uw bijdrage vra gen, om de vele duizenden de helpen de hand te bieden. De hulp en steun, na ontslag uit de cel, kan slechts door uw bijdrage voortgang blijven vinden. Op 1 Juni is de Nationale Reclas seringsdag. Dan komen de collec- trices uw offer vragen. Geen offer is te groot voor dit mooie doel. Het Nederlands comité „United Na tions Appeal For Children" verzoekt ons het volgende op te nemen: Hedenavond zal de A.V.R.O. in de bonte Dinsdagavondtrein een luister wedstrijd ten bate van Unac uitzenden. Paul Vlaanderen zal in „het Rembrand mysterie" een schilderijendiefstal moe ten uitpluizen, waaraan de luisteraars kunnen medewerken. Oplossingen die nen op een briefkaart, waarop 50 cents postzegels boven het gewone porto moet worden geplakt, te worden inge zonden aan Unac, Stadhouderslaan 146, Den Haag. De hoofdprijs is een geschenk ter waarde van f 2500 ter keuze van de winnaar. Tweede prijs een retourvlucht per KLM naar Stockholm voor twee personen met een gratis verblijf van 14 dagen. Derde prijs een retourvlucht per KLM naar Schotland voor twee personen met een gratis verblijf van 14 dagen, cn voorts nog 497 andere waardevolle prijzen. ALKMAAR, 31 Mei 1948. (Alkm. Ex- portveiling). Andijvie f 16f 32; Spi nazie f 8f 33; Postelein f 11f 27; Raapstelen f 18—f 23; Tomaten f 142— f 176; Spitskool f 18—f 23; Rabarber f 7 f 18; Aardbeien (per doos) 4776 et.; Asperges f 70f 125; Uien (bos) f 5— f 22; Sperciebonen f 2.25 per kg; Bloem kool: IA f 45—f 60, I f 30—f 42 en II f 23f 30; Komkommers f 33f 40; Worteltjes f 38f 63; Radijs f 11f 13; Selderie f 3—f 10.50; Selie f 2—f 6; Sla 3—f 11; Nieuwe aardappelen: grote f 28f 32 en kleine f 18f 23; Oude aardappelen f 12.60f 13.70. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. ALKMAAR, 31 Mei 1948. Voor Je centrale waren 2 vette koeien en 97 nuchtere kalveren aangevoerd. NOORD-V'IARWOUDE, 1 Juni '43. 2000 kg Rabarber f 5.50 en 3000 kg vroege aardappelen f 19.60—f 21.30 en kleine aardappelen f 16.40f 18.90. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Juni. 82000,kg Aardappelen f 20.80—f 22.90, kleiaardappelen f 18.70f 20.30; 12000 kg Rabarber f 5.50—f 5.90; 25 kg To maten f 162; 400 kg Bospeen f 27 en 65 kg Uien f 17. Oplossing probleem 34. Stand. Zw. 12 sch. op: 2, 6,'11, 12, 13, 14, 17, 21, 22, 24, 29, 36. Wit 12 sch.op: 26, 28, '32, 33, 37, 38, 39, 41, 42, 44, 48, 49. Opi. 1. 32—27 (21x34), 2. 37—32 (36x27), 3. 48—43 (29x38), 4. 43x21 (22x33), 5. 44—39 (zw. slaat), 6. 49x16 (17—22). 7. 21—17 (22x11), 8. 16x7 (2x11), 9. 26—21 en wint. En nu nog even het volgende standje: Zw 7 sch. op: 9, 11, 12, 14, 19, 23. 29. Wit 7 sell, up: 22, 25, 30, 32, 34, 40, 48. Wit speelt 2. 5—20 (zw. 14x25), 32—28 (23x32), 34x3 (25x45), 3x6. Zwart is nu gedw. tot 32—37, wit 22—17, zw. 37—41 gedw. wit 4842 ge wonnen. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 35 van G. MANTEL Jr. (Zie diagram). Zw. 10 sch. op: 4, 9, 10, 11, 13, 16, 17. 21, 24, 26. Wit *10 sch. op: 18, 20, 22, 27. 28, 29, 32. 33, 34, 36. Wit speelt en wint. TANDJONG PRIOK, 5 Mei. Gisteravond en vannacht voer Hr. Ms. torpedojager Kortenaer langs Suma tra's westkust, ter voltooiing van het laatste traject dat het schip nog scheid de van Nederlands-Indië. Er waren géén sterren en het was niét warm. Het was echt kentering-weer, dat zich ma' nifesteerde door regenbuien en later op de avond en de gehele nacht door felle bliksemflitsen die de zee en de nabije kust in vurige gloed zetten. Even te gen middernacht ontstond een spook achtig schijnsel op de bliksemafleider: het was 't St. Elmvuur, een ontlading tengevolge van een door electriciteit overladen atmosfeer. Gedurende gerui me tijd bleef dit merkwaardige beeld zichtbaar. Tegen de nacht werd Straat Soenda bereikt, Dit is een vrij lastig vaarwater met talrijke er zich in bevindende Ondanks de blokkade der Arabieren is liet de Joden nog steeds gelukt de bevolking en het leger via dc zeewegen van soldaten, levensmiddelen en materiaal tc voorzien. De ontscheping van soldaten aan dc Palestijnse kust. door Anthony van Kampen XIII eilanden en eilandjes. Uur na uur werd dan ook op de brug gewerkt met de >-adar en de asdick, doch zonder veel „pijn" leidde commandant Van Adri- chem Boogaerd, die gedurende deze gehele laatste vaart op de brug bleef evenals 1ste officier Van Grondelle, de Kortenaer naar veiliger oorden. Veili gerja. want op geen enkel van de ze eilanden ziet men, hoewel ze be woond zijn, ook maar een enkel licht, een enkel baken. Roetzwart zijn de eilanden in de nacht, stuk voor stuk gevaarlijke „keistenen" in de koers van passerende schepen. Eindelijk passeerde ook de Kortenaer een schip: de „Grote Beer", teruggaan de naar Holland, afgeladen met jongens van het leger die gaan demobiliseren. Een hartelijke groet werd gewisseld, daarna verzwolg de donkere tropen nacht al spoedig de lichten van beide schepen. De Krakatau was zichtbaar, doch al leen als een vage schim op de achter grond. Er was geen vuur, er was geen gloed. Er was alleen maar een bultig rotsmassief, half verborgen achter re genflarden. Zo verging deze laatste nachtde nacht die wij goeddeels op de brug meemaakten. Soms waren daar ineens scholen dolfijnen, die voor de boeg uit sprongen. Nu niet, zoals overdag in het tintelende zonlicht, hel gekleurd, maar grauwe vissen, die nauwelijks hoorbaar door de deining wentelden. Vliegende vissen scheerden over het water, aan beide flanken van de Kor tenaer en soms was daar een nachtvo gel, even gevangen in de stralen der SCHOUW De jaarlijkse schouw zal op 10 Juni a s wórden behouden (Van onze Haagse redacteur.) DEN HAAG, Mei. - De Stichting voor de Landbouw heeft er in de loop van het vorige jaar bij de regering op aangedrongen de prijzen van en kele landbouwproducten te verhogen er. bepaalde toeslagen toe te kennen, omdat de uitkomsten in de landbouw mede nog tengevolge van de oor log bij de toen vastgestelde prijzen niet op een lonend peil waren geko men. In Augustus 1947 heeft de ge organiseerde landbouw een beroep gedaan op de volksvertegenwoordi ging, waarop ln September de inter- pellatle-Voödellng In de Tweede Ka- met is gevolgd. Deze interpellatie had tot resul taat, dat de moties van de heren tr. A Vondeling en J. Groen door de Tweede Kamer werden aangenomen. Hierop zijn in Februari 1948 twee be sprekingen gevolgd tussen de Raad voor Economische Aangelegenheden uti de ministerraad en dc Stichting voor dc Landbouw. Het resultaat van deze besprekingen hebben de minis ter-president, dr. L. J. M. Beel, en minister S. L. Mansholt aan de voor zitter der Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld. Van haar kant nu hoeft de Stich ting voor de Landbouw eveneens een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer gezonden. ZIJ geeft daarin als haar oordeel te kennen, dat tot nu toe in de landbouw een prijzen politiek is gevoerd op een zeer korte termijn, naar gelang de omstandig heden van het ogenblik. Deze biedt echter geen voldoende zekere basis welke nodig is, opdat de landbouwer zich ln zijn bedrijfsvoering sterk op de toekomst kan Instellen. Het inkomen in do landbouw was in de dertiger Jaren en dit geldt voor de landbouwers en landarbeiders zeer laag; ln de Jaren na dc oor log blijken zeer vele bedrijven niet in staat te zijn geweest om bij de vast gestelde prijzen redelijke resultaten te behalen, zodat het inkomen van vele landbouwersgezinnen, althans t.a.v. de bedrijven op de lichte gron den. geringer is dan het landarbel dersloon in andere vergelijkbare be drijfstakken. De nu gevoerde loon- en prijzen politiek, waarbij aan de consumenten belangrijke subsidies op het levens middelenpakket gegeven worden, tendeert naar een onredelijk zwa re druk op de producentenprijzen van agrarische voortbrengselen en houdt het gevaar in, dat bij velen de onjuiste mening post vat of ver sterkt wordt, dat de landbouw op een bijzondere wijze zou worden gesteund. Door de ten uitvoerlegging van het voornemen der regering de gelden, nodig voor de ln het vooruitzicht ge steld toeslagen, aan te vragen bjj afzonderlijke voorstellen van wet, wordt dit gevaar nog aanzienlijk vergroot. De besluiten, welke de regering met betrekking tot de prijzen over de jaren 1946 en 1947 heeft genomen, betekenen slechts een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de door de land bouw naar voren gebrachte rede- Hike verlangens over deze jaren. Zo ls door de regering lp geen enkel op zicht tegemoetgekomen aan het ver langen van de georganiseerde land bouw om een nabetaling te doen plaat3 vinden over de ln 1947 door gedraaide groente. Ook de door de regering genomen beslissingen vóór 1948 met betrekking tot het loon niveau, de prijzen voor akkerbouw producten en de melkprijs laten, naar het oordeel van de Stichting, ver schillende billijke en redelijke ver langens van landbouwzljde onvervuld. Ten aanzien van de verdeling der ln het uitzicht gestelde toeslagen koestert de georganiseerde landbouw tenslotte de verwachting, dat over de richtlijnen der verdeling m grote lijnen met de overheid overeenstem ming zal worden bereikt. navigatielichten. Dan was het alsof die vogels opgezogen werden in't licht, 'n moment bleef hij hangen, om daarna pijlsnel weg te schieten, in de richting van het nabije land. Toen de zon doorbrak was de Korte naer omringd door eilanden. Kleine eilanden, grote eilanden en eilanden die niets meer waren dan een begroeide keisteen, midden in volle zee. Wélk een verschil met de eilanden van Afri ka! Daar barre klippen, hier altijd dichtbegroeide stukken land, met wui vende cocospalmen en met de eerste kamponghuisjes, gebouwd langs de stille stranden. Er hing een wondere zoet-weeë geur in de morgen. De geu ren van het land, van de palmen, de vegetatie en de' kampongs. Indië lag voor ons.... vlak bij, grijpbaar haast! En dan vaart Hr. Ms. torpedojager Kortenaer het eilandje Edam langs en voor ons ligt 'n brede strook land: Ja va. En op die strook staan huizen, lood sen, vemen. Er liggen ook schepen, tientallen. Dat is de haven van Tand jong Priok. En daar moeten we zijn. Het land komt naderbij, prauwen scheren -langs ons, boomstronken drij ven voorbij en van de wal af komt een snelle motorboot van de Marine aanjagen. Aan boord bevindt zich de oudst aanwezend zeeofficier van Tandjong Priok, de luitenant ter zee 1ste kl. D. v. d. Star. Via de statietrap komt hij aan boord en vaart mee tot de Kortenaer ligplaats heeft gekozen. Voor in de haven ligt een groot wrak En dat wrak is niet het enige' bewijs dat hier, in deze haven, iets gebeurd is, dat nauwelijks enkele jarèii'achter oni ligt. We varen de haven in, en dan is er plotse.mg een groot schip, de Kota Baroe van de Rotterdamse Lloyd en daarop ziet het zwart van de jongens van het leger, die net even voor ons aankwamen. Honderden handen wor den gezwaaid en over en weer klinken de groeten. En dan wacht ons een schitterende verrassing, want op het dek van dat schip staat de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine opgesteld, en het korps speelt 'n mars, zo pittig, zo da verend enthousiast, dat het een lieve lu$,t is ernaar te luisteren. Het klinkt ontroerend Hollands! Langzaam drijft de Kortenaer naar de steiger. Zó langzaam, dat je zou denken dat dit goede zeeschip einde lijk moe geworden was. Terstond na 't meren stapt de Chef Staf van de Commandant Zeemacht Nederland-Indië aan boord, Kolonel de Booy, in gezelschap van 'n aantal zee officieren; het gezelschap begeeft zich naar de Commandant, teneinde deze te verwelkomen. En daarna komt de grote drukte over het schip, die kenmerkend is voor iedere aankomst van ieder schip uit Holland. Het is warm en nog warmer omdat iedereen zich druk maakt. Al leen de K-ortenaer ligt rustig aan d« trossen, even uitblazend van die dui- S> zenden en duizenden mijlen die ze zo juist af geploegd'heeft. Tandjong Priokwat kaal, nogal heetblakerend in felle zonneschijn Droog en grauw. Indische jongens lo pen en zitten op de kade, en kijkend belangstellend naar dit grijze oorlogs schip, met die helder rood-wit-blauw» vlag hterop. De Kortenaer heeft zijn doel bereikt. Of nee.... dat is onjuist. Het schip blijft slechts twee dagen liggen. Over morgen zal de Commandant Zeemacht Nederlands-Indië, vice-admiraal Pinke, schip en bemanning inspecteren en na de middag van die zelfde dag vertrekt de Jager naar Soerabaja, de voorlopige basis. En als er die dag op de Kortenaer wordt losgegooid, voor en achter, dan zullen er 200 mannen min één aanwezig zijn. Die éne, die niet meegaat, is schrijver dezes en hij weet maar wei nig dingen die hem méér aan het hart gaan. Hoewelcr gerede hoop is dat hij dit goede schip, Hr. Ms. Kortenaer, ln de komende maanden opnieuw zal ont moeten. Hopenlijk dan met dezelfde comman dant. dezelfde 1ste Officier en dezelf de machinekamerkortom, com pleet met allen die er thans op varen! Goede reis Kortenaergoede vaart en vooral; behouden vaart!

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6