VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Israël en Arabieren aanvaarden bestandsvóorstel Franse regering kreeg het vertrouwen Bond voor Staatspensionnering blijft waakzaam Woensdag 2 Juni 1948 145ste Jaargang No. 128 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GOED NIEUWS TE LAKE SUCCESS Veertiendaagse bonnenlijst gedurende vacantie Resultaten te Londen H.M. Koningin op haar verjaardag te Amsterdam 20 Amerikaanse matrozen verdronken ER IS REEDS VEEL BEREIKT WEERBERICHT Amman gebombardeerd Arbeider stak zijn collega neer PRINS BERNHARD WON DERDE PRIJS Consumentencrediet kost 125 millioen Ex-koning Michael krijgt geen dispensatie Onrustig Centraal Europa De aubade voor hei Stadhuis BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, tel. 3320 REDACTIE Acbterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot K5 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitena contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het Joods bureau maakt bekend, dat de voorlopige regering van Is raël het voorstel van de Veiligheids raad der V.N. om het vuren te sta ken onvoorwaardelijk aanvaardt, maar dat de aanvaarding vergezeld zal gaan van een „interpellatie" be trekking hebbende op betgeen de Joodse autoriteiten de betekenis van de resolutie van de Veiligheidsraad achten. Ook de Arabische Liga heeft het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina te staken aan vaard. Uit Haifa wordt gemeld, dat de voorlopige regering van Israël alle Joodse strijdkrachten bevolen heeft met ingang van Woensdag drie uur voor- middags plaatselijke tijd het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelfde doen. Het officiële te Tel Aviv uitgegeven communiqué voegt er aan toe, dat het bevel om het vuren te staken is ge geven, uitgaande van het volgende: X. Dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen zal gelden voor ae levering van wapenen uit voorra den in het bezit of onder contrólevan vreemde mogendheden op Arabisch grondgebied. 2. Dat gedurende de periode van het bestand de gewapende machten van geen der partijen zullen pogen vor deringen te maken en dat beide par tijen hun posities mogen behouden. 3. Dat voedsel en andere noodzake lijke zaken vrijelijk Jeruzalem kunnen binnenkomen en dat ook het normale civiele verkeer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben. 4. Dat elke poging om het normale vervoer van goederen, bestemd voor Israël, te verhinderen of te belemme ren, beschouwd wordt als een daad van gewapend optreden. Het telegram van de Arabische Liga luidde: „De politieke commissie van de Arabische Liga aanvaardt het ver zoek van de Veiligheidsraad inzake staken van het vuren voor de aange geven periode. De politieke commissie heeft een gedetailleerd antwoord aan het algemeen setretariaat en aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden. De aanvaarding door de Arabische regeringen van dit voorstel bewijst eens te meer, dat zij oprecht de wens koesteren, dat de vrede in het Heilige Land wordt hersteld en een rechtvaardige oplossing van de Palestijnse kwestie wordt bereikt". FRONTEN SCHERP OMLIJND. »r De Joodse strijdkrachten vechten thans, slechts enkele uren vóór de of ficiële aanvang van het staken van 't vuren, voor het grootste deel buiten de grenzen van de Joodse staat, zoals deze door de V.N. was afgebakend. Het verwarde beeld van de Pales tijnse gevechtsfronten vóór de Ara bische invasie van vijftien Mei is thans uitgekristalliseerd tot vier scherper omlijnde fronten met verscheidene „eilanden", zoals de twintig Joodse ne derzettingen in Negeb (Z.O.-Palestina) deze twintig nederzettingen houden nog steeds stand ver achter de Egyp tische vooruigesdhoven stellingen.) Het meest gecompliceerd is het cen trale front, de sector Lydda-Ramleh- Latroen, waar de Joden volgens be richten uit Tel Aviv thans het initia tief hebben, en de Arabische „drie hoek" van Djenin, Toelkarem en Na bloes, meer naar het Noorden. De Jo den vallen dezé driehoek te land en van de lucht uit met enig succes aan. Zij bezetten Arabische dorpen rond om Djenin en belemmeren de Iraakse troepenbewegingen op de weg naar Toelkarem. De Franse nationale vergadering heeft haar vertrouwen in de regering uitgesproken met 402 tegen 183 stem men. De communisten waren de eni gen, die tegen de regering hebben gestemd. De vertrouwenskwestie werd gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp met betrekking tot het ontslag van 150.000 ambtenaren, als bezuinigings maatregel. De minister van Financiën, Ren Mayer, dreigde af te treden, indien het voorstel niet werd aangenomen. regering staat thans voor een nieuwe moeilijkheid, die ontstaat door het jongste decreet, waarin indirecte financiële hulp aan kerkelijke scholen wordt goedgekeurd. De socialisten, com munisten en enige radicalen hebben de intrekking van dit decreet geëist, maar premier Schuman zou bereid zijn voor het van kracht blijven er van te vech ten. De voormalige premier Paul Reynaud (Republikeinse Vrijheidspartij) die vóór de regering stemde, verzocht Schuman het parlement openlijk mede te delen, welke moeilijkheden te wach ten zijn. Zijn woorden doen vermoeden, dat binnen twee tot drie weken een kabi netscrisis verwacht kan worden. Gedurende de vacanttetijd van 4 Juli tro 11 September zal één maal per veertien dagen een bonnenlijst gepubli ceerd worden. Dit wil dus zeggen, dat o m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op wekelijkse bonnen- lijsten een periode van drie weken ver lopen tussen twee aanwijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en ta baksbonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus een maal per week bekend gemaakt, terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijd zullen worden aangewe zen. Mr. VAN DER DEURE IN HOGER BEROEP. De advocaat Mr. van der Deure uit Bennekom, de vroegere voorzitter van de NCRV, die, naar men weet, wegens belasting-fraude door de Arnhemse rechtbank veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf, zal op 10 Juni a.s. voor het gerechtshof te Arn hem verschijnen, waar zijn zaak in ho ger beroep behandeld wordt. Reuters diplomatieke correspondent verneemt uit gezaghebbende bron, dat de voornaamste resultaten van de be sprekingen' der zes Westelijke mogend heden over Duitsland, die gisteravond te Londen eindigden, zijn: 1. Overeenstemming om een Duitse wetgevende vergadering in te stellen voor de drie Westelijke zones op of omstreeks 1 September van dit jaar 2 De vorming van een internationale controle-organisatie voor de Ruhr-in- dustrieën, samengesteld uit de zes mo gendheden Engeland, Frankrijk, de V.S., België, Nederland en Lu xemburg en vertegenwoordigers van West-Duitsland, met bevoegdhe den ten aanzien van de distributie van de voornaamste producten van het Ruhr-gebied, in het bijzonder steen kool, cokes en staal. 3. Overeenstemming om in de Weste lijke zones van Duitsland een valuta hervorming in te voeren waarschijn lijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de Weste lijke sectoren van Berlijn. Dodelijk ongeval met pantservuist Gistermiddag omstreeks twee uur heeft zich op het vroegere vliegveld te Norg een dodelijk ongeval voorgedaan. Een 28-jarige arbeider, die op het ter rein werkzaamheden verrichtte, vond onder het puin een pantservuist. Ter wijl hij het gevaarlijke projectiel on derzocht, geraakte het slagpennetje los, met als gevolg dat de pantservuist tot ontploffing kwam en de kleding van de arbeider vlam vatte. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood en laat een vrouw en vier kinderen achter. Mr. Dr. H. J. Wytema tijdens het uitspreken van zijn rede in de Raadszaal van het Alkmaarse stadhuis. V.l.n.r. Wethouder Leesberg, loco-burgemeester Van Slingerland, de nieuwe magistraat en de gemeente-secretaris, Mr. R. Veendorp. De particuliere secretaris van de Koningin, deelt mede dat het in het voornemen ligt van de Konin gin om 30 Augustus e.k. haar in trek in Amsterdam te nemen om daar op 31 Augustus de viering van haar regerings-jubileum bij te wonen. Het is niet uitgesloten, dat Hare Majesteit na de 31ste Augustus nog enige dagen in Amsterdam zal doorbrengen. Haar verder verblijf echter zal evenmin als Harer Majesteits ver blijf gedurende de afgelopen win- terrnaanden een officieel karakter dragen. Het zal de Koningin ver moedelijk, gezien de vermoeienis sen, die dit met zich mede zou brengen, niet mogelijk zijn, gedu rende deze dagen persoonlijk ge lukwensen van deputaties uit de burgerij in ontvangst te nemen. Een groep Amerikaanse vlooteenhe- den, die naar de Middellandse Zee zou vertrekken, heeft vertraging ondervon den, doordat buiten het vlootstation Norfolk (Virginia) een sloep, die naar het vliegtuigdekschip „Kearsage" te rugkeerde, is omgeslagen. 90 leden van de bemanning kwamen in het water terecht. Het zicht werd door zware regen belemmerd, zodat nog niet te zeggen is, hoeveel personen zijn opge pikt. Alle beschikbare manschappen namen aan de nasporingen deel. Ongeveer twintig matrozen zouden om het levep zijn gekomen. De overlevenden konden door red dingbootjes worden opgepikt. Eén on der hen was er in geslaagd ondanks de nachtelijke duisternis en de zware zee, al zwemmende de kust te bereiken. Krenten en rozijnen zijn niet te koop (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni. De opheffing van de distributie van krenten, rozijnen en sucadebetekent niet, dat deze zuid vruchten van nu af onbeperkt verkrijg baar zijn. Het tegendeel is waar. Er is nog slechts een uiterst beperkte hoe veelheid in ons land aanwezig. In de meeste gevallen zullen de winkeliers niet aan de vraag van het publiek kun nen voldoen. Wanneer nieuwe voorraden worden aangevoerd, zullen de krenten, de rozij nen en de sucade niet meer in de dis tributie worden opgenomen, zodat zij dan voor zover de voorraad strekt zonder bon gekocht kunnen worden. Op de algemene vergadering, welke de Bond voor Staatspensionnering heden te Zwolle in de Buiten-Socie- teit hield, waren afgevaardigden van 164 afdelingen uit alle delen van het land aanwezig. In zijn openingsrede legde de voorzitter, de heer G. van Roekei, nog eens de nadruk op de strjjd, welke gevoerd moet worden om een premievrij staatspensioen te krijgen. Dank zq de „Noodwet- Drees" is reeds veel bereikt, maar de Bond voor Staatspensionnering zal er voor moeten zorgen, dat het ver overde terrein niet verloren gaat en dat er nog verdere vorderingen ge maakt worden. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de bond momenteel een periode van bloei doormaakt. Het jaarverslag toonde aan, dat er thans meer dan 100.000 leden zijn. Ook financieel is de situatie niet on bevredigend. Weliswaar bedroegen in het jaar 1647 de uitgaven bijna Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. TIJDELIJK VEEL WIND. Tijdelijk krachtige, en aan de kust nu en dan harde wind draaiend naar Westelijke richtingen. Wisse lende bewolking met enkele re genbuien. Koel. 1.500 meer dan de inkomsten, maar op 1 Januari 1948 was er toch nog een batig saldo van f\ 7.100. Het bondsorgaan wordt thans in m%er dan 90.000 exemplaren verspreid. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende voorzitter, de heer G. van Roe kei, herkozen. In de vacature H. A. de Wit werd gekozen de heer J. van Ernst te Apeldoorn. Twee voorstellen van de afdeling Beekbergen betreffende het in het leven roepen van een stichting „Zorg voor ouden van dagen" en betreffen de een volkspetitionnement voor staatspensionnering werden op ad vies van het hoofdbestuur verwor pen: het eerste met algemene stem men, het tweede met overgrote meer derheid. Wel werd echter op voor stel van de afdeling Beekbergen be sloten spoedig een bijzondere alge mene vergadering bijeen te roepen; om na te gaan op welke andere en mindere kostbare wijze hetzelfde doel bereikt kan worden als met het volkspetionnement beoogd werd. Bovendien werd nog besloten bin nenkort een grote openluohtmeeting te Hengelo (Ov.) te houden. Amman, de hoofdstad van Transjor- danië, is gisternacht door de lucht macht van Israël gebombardeerd, aldus een communique van de Haga- nah. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat militaire doelen zijn getroffen. Reuter meldt nader, dat het bombarde ment op Amman werd uitgevoerd door eer. enkele twee-motorige Joodse ma chine en dat zes personen door de afge worpen bommen zijn gedood. Een van de drie vluchten over de stad werd ge< maakt in de buurt van het paleis -van koning Abdoellah, waar drie bommen vielen, waarbij echter alleen maar een koe getroffen werd, aldus wordt uit Amman gemeld. De machine, die op grote hoogte vloog, aldus het bericht uit Amman, liet kleine bommen vallen van het type vcor mortieren en enkele brandbom men. De bevolking van Amman eist re presailles door bombardering van Tel Aviv. Men meent, dat het bombarde ment bedoeld was ter beïnvloeding van de vertegenwoordigers der Arabische staten jn verband met de oproep van de Veiligheidsraad. SMUTS WIL PARTIJLEIDER BLIJVEN Generaal Jan Smuts, de voormalige Zuid-Afrikaanse minister-president, heeft verklaard, dat hij hoopte zijn plicht te kunnen blijven doen als lei der van de Verenigde Partij. „Als iemand de schuld moet dragen voor het falen, Iaat *mij het dan zijn", al dus zeide hij. Te Oude-Pekela heeft zich gistermid dag een afschuwelijk drama afge speeld. Toen de heer W. P. zich na zijn werk naar huis begaf werd hjj onverwachts aangevallen door zijn buurman en mede-arbeider T. M. Deze stak hem met een mes neer, waarop P. in elkaar zakte en spoedig daarqp overleed. De onmiddellijk ge waarschuwde arts kon slechts de dood constateren. Reeds geruime tijd was er twist tussen beide mannen. M. had tegen zijn mede-arbeiders gezegd, dat bij P. zou neersteken. M. werd gear resteerd door de plaatselijke politie en legde een volledige bekentenis af. Op het lijk zal sectie worden ver richt. Een van de eerste deelnemers aan 't Bennekomse concours-hippiqué te Bennekom, die gistermorgen in de vroegte de oprijlaan van het kasteel Hoekelum inreed, was ZKH Prins Bernhard. Op de eerste concoursdag werd be gonnen met de samengestelde wed strijd bestaande uit dressuurproef 1, cross-country over een afstand van 3.2 km, waarbij een gemiddeld tempo van 350 m. per minuut werd geëist, en het springconcours b, het z.g. lichte springconcours. Om 10 uur werd met de dressuurproef begonnen. De jury bestond uit de heer C. C. Hasselman, kol. G. J. M. C. van Nijnatten en de heer J. Vogt. Ruim 30 ruiters versche nen in de ring en uiteraard ging de meeste belangstelling uit naar de ver richtingen van de Prins, die op zijn schimmel Rex omstreeks 11 uur aan de beurt was. Bij het brengen van de g-oet aan de jury kondigde de ring- meester alleen aan: ZKH Prins Bern hard, zonder verder officieel vertoon. De koninklijke gast, die in generaals uniform was gestoken, bewoog zich ge moedelijk onder de deelnemers en het publiek. De uitslag van de dressuurproef was: 1 D. Gelderman, Beekbergen, op Ro bin Hood met 272.2 p.; 2 ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, Den Haag, op Marquita, 271 p.; 3 ZKH Prins Bernhard, Soestdijk, op Rex, 268 p.; 4 dr. H. L. M. van Schaick, Wassenaar, op Wopke, 258 p.; 5 J. Ho- genboom, Amsterdam, Arjimo, 256.1 p. MALAN VORMT NIEUWE REGERING Dr. Malan, de leider van de nationa listische partij, die bij de verkiezingen de overwinning heeft behaald, heeft zich bereid verklaard een nieuwe rege ring te vormen. Zijn eerste daad als kabinetsforma teur was het zenden van een boodschap aan generaal Smuts, waarin hij deze verzekerde, dat hij gewoon moest voort gaan voorbereidingen te treffen voor zijn reis naar Engeland en Neder land. De minister van Sociale Zaken heeft op een persconferentie duide lijk gemaakt, dat, hoewel een inko- mengrens van 6.000 gulden redelijk moet worden geacht binnen het kader sociale verzekerings- en ziektewet, die eerlang maar zo spoedig mogelijk bij de Staten- Generaal zal worden ingediend, de inkomengrens voor het ziekenfonds toch bepaald blijft op 3750 gulden. Bij dezelfde gelegenheid heeft mi nister Drees medegedeeld, dat van de 157 millioen 463.450 gulden, die in het kader van het consumentencre diet aan 372.000 credietnemers wer den verstrekt, niet meer dan 33 mil lioen gulden kan wordei/ terugver wacht. Ruim 125 millioen zal dus als fonds perdu moeten worden be schouwd. Ex-koning Michaël van Roemenië, die Woensdag te Athene werd ver wacht, heeft op het laatste ogenblik zijn ver.trek uitgesteld. Te Athene gelooft men, dat betreffende de voor bereidingen tot het huwelijk met prinses Anne de Bourbon-Parma, dat Zaterdag aanstaande te Athene zou plaats vinden, nieuwe moeilijkheden gerezen zijn. Toen enkele weken geleden ten be hoeve van de rooms-katholieke prin ses Anna bij de Paus een verzoek om dispensatie werd ingediend voor een huwelijk met ex-koning Michaël, is aan Michaël gevraagd de gebruike lijke verklaring te ondertekenen, dat de niet-katholieke partij zich niet zal mengen in de katholieke opvoe ding van eventuele kinderen. Michaël heeft echter geweigerd deze verkla ring te ondertekenen, overwegende dat hij misschien weer op de Roe meense troon zou komen en dat zijn eventuele kinderen dan opgevoed zouden moeten worden in de in Roe menië als officieel geldende gods dienst. De Paus heeft tengevolge hiervan geen dispensatie Kunnen ver lenen. Michaël behoort tot de Grieks- orthodoxe kerk. Prinses Anne van Bourbon-Parma, commentaar leverend op berichten over ha..r huwelijk met ex-koning Michael van Roemenië, heeft gisteravond ver klaard: „Het is jammer, dat de bladen al deze wilde geruchten publiceren". Zij verklaarde, dat zij haar aangele genheden voor zichzelf wilde houden en niemand wilde zien. HE algemeene situatie in Centraal Europa vervat nog altijd talloze problemen, welke mogelijkheden tot verscherping van de internationale ver houdingen verbergen. Daar is dan. in de eerste plaats de kwestie-Tsjecho-Slowakije, waar de partij van Gottwald, het Nat. Front, vijf-zesde van de zetels veroverde als resultaat van de Zondag j.l. gehouden verkiezingen. De overige zetels zullen worden bezet door afgevaardigden van partijen, die mede communistisch zijn georiënteerd of deze groepering directe steun verlenen. Als men dan weet, dat bij de verkiezingen in dit landin 1946 nog geen veertig procent van de stem men op de communistische lijsten werd verzameld, krijgt men een indruk hoe rechtse partijen en oppositie het zwij ger. is opgelegd. Dit alles is voor een ieder verklaarbaar na de noodlottige omwenteling, welke dit voorjaar in Tsjecho-Slowakije heeft plaats gehad. Wij kunnen de uitslag van deze ver kiezingen slechts zien als een verdere stap in de richting, die het Kremlin wenst. De draden die Praag met Mos kou verbinden mogen dan lang zijn, stevig zijn ze ook en het touw om de hals der vrijheid zal weldra zijn vernie tigende taak hebben volbracht als ook president Benesj van zijn plaats is ver dreven, hetgeen zeer binnenkort moge lijk zal zijn. MAAST Tsjecho-Slowakije vraagt ook Oostenrijk de aandacht. Dit land, dat als eerste vrije staat door de Nazi's onder de voet werd gelopen en nu ruim tien jaar een onvrijwillig politiek en economisch leven leidt, is nog steeds door „gealliëerde" machten bezet of schoon de Oostenrijkers als „bevrijd volk" beschouwd zouden worden. Het vredesverdrag tussen de winnaars van de tweede wereldoorlog en Weenen is nog steeds niet vastgesteld en onderte kend. Driehonderd vijf-en-twintig maal kwamen de gedelegeerden van de Grote Vier bijeen om voor de hangende pro blemen een oplossing te zoeken, doch tevergeefs. De besprekingen van de waarnemende ministers van buitenlandse zaken te Londen zijn afgebroken voornamelijk om de volgende redenen. De Sovjet gedelegeerde steunde dé aanspraken van Joego-Slavië op Zuid-Korinthië. In williging van deze eis zou voor Oosten rijk de nekslag betekenen. Bovendien zou Oostenrijk aan Belgrado f 375 mil lioen aan herstelbetalingen moeten ge ven. Ook daarmede konden de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk niet ac- coord gaan, omdat eertijds te Potsdam was besloten van dit land geen herstel betalingen te vragen. Een nog langere bezetting van Oos tenrijk zou dit land zover naar de af grond drijven, dat het daarna, wellicht vrij gelaten, onmogelijk weer vaste grond onder de voeten zou kunnen krij gen. En wij weten maar al te goed wie er gaarne in troebel water vist Teneinde daarom betreffende deze punten het afgebroken contact weer te kunnen opnemen, heeft Washington een voorstel ingediend om op 30 Juli in Belgrado bijeen te komen ter bespre king van het Donauprobleem. Immers, mocht dit resultaten hebben, dan staat misschien de poort voor verdere con tacten weer open. AD INTERIM. Een internationaal Esperanto-congres Zaterdag 5 Juni a.s., des middags te 4 uur, spreekt de heer F. Faulhaber voor de V.A.R.A.-miorofoon overt ,.Het 21ste congres van de Wereld bond van Arbeiders-Esperantisten". Voor dit congres, hetwelk in de eerste week van Augustus te Amsterdam wordt gehouden, hebben zich thans reeds meer dan 1200 deelnemers uit 19 verschillende landen aangemeld. BRITSE LENING AAN FRANKRIJK. Groot-Brittannië zal Frankrijk een crediet van tien millioen pond ver strekken volgens een te Parijs gete kende overeenkomst, aldus is officieel bekend gemaakt. Vanaf het bordes van het Stadhuis in de Langestraat luistert burgemeester Wytema met zijn familie naar de aubade der schoolkinderen. Links van hem zijn echtgenote. Ook de beide kinderen, Karin en Frans, zijn vol belangstelling voor de prestaties van hun toekomstige vriendjes en vriendinnetjes.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1