Jubelénd welkom aan nieuwe burgemeester Rit door de stad werd tot zegetocht Een woord van waarderi ng Biljarters sluiten seizoen feestelijk af Belgische Minister van Landbouw bezocht Alkmaar De installatie in de Raadszaal J Zijne Excellentie enthousiast over onze veestapel Ongeval op het Waagplein Burgerlijke stand Bath komt met sterk elftal De zon, die de hele morgen zich verborgen had gehouden tussen laag hangende regenwolken, brak tegen de middag door, zodat de Alkmaar- ders, die zich omstreeks twee uur opmaakten om hun nieuwe burge meester in te halen, in drommen in de zonovergoten straten stonden, die door de talloze vlaggen een kleurig aanzien hadden. Op het Sta tionsplein, waar de politie voor een keurige afscheiding had zorggedra gen, langs de gehele route van station naar stadhuis en tot ver daar voorby in de Langestraat stonden de toeschouwers vele rpen dik op de trottoirs, achter de schoolkinderen, die, gewapend met vlaggetjes hagen vormden en hun enthousiaste vreugdebetoon niet onder stoelen of ban ken staken. Niet alleen in het centrum, maar overal in de stad hingeh de vlaggen uit en in de langestraat waren ze letteriyk huls aan huis te tellen. Toen om even voor twee uur de auto met de provineieletter D. het Stationsplein opreed waren daar ter begroeting aanwezig de loco-burge meester de heer G. van Slingerland, de gemeentesecretaris, mr. R. Veen- dorp en het Oudste raadslid, de heer P. Groot. Nadat de nieuwe burge meester was verwelkomd en het dochterrtje van de heer Van Slinger land aan mevrouw Wytema een fraaie ruiker anjers in de rode en witte Alkmaarse kleuren had aan geboden, inspecteerde de nieuwe magistraat de brandweer, die op 't plein onder leiding van haar com mandant, de heer <J. van Maarleveld stond opgesteld, de manschappen correct in de houding, het materiaal fonkelend en glanzend. Voorafgegaan door agenten van de motorbrigade en politie te paard, trok daarop de stoet door Alkmaar's stra ten naar het stadhuis, waarbij de nieuwe burgemeester en zijn echtge note plaats hadden genomen in een open rytuig, getrokken door vier paar den. De schoolkinderen juichten, dat het een aard had en het hoera-geroep wae niet van de lucht. De brandweer sloot zich bij de stoet aan en onder het geloei der sirenes en de juichkre ten van de duizendkoppige menigte werd de rit tot een ware zegetocht. Frans en Karin, de beide kinderen van de heer Wytema, lieten zich in hun enthousiasme al evenmin onbetuigd en zwaaiden met hun wimpels terug, dat het een aard had. De jongste, éénjari ge zoon, was uiteraard nog te jong, om een plechtigheid als deze te kun nen meemaken. Omstreeks kwart over twee arri veerde de stoet voor het bordes van het stadhuis, waarna de heer en me vrouw Wytema het historische gebouw werden binnengeleid. IN DB RAADSZAAL,. Alle beschikbare ruimte in de Raadszaal was ingenomen door de talloze genodigden, zodat, toen de bijzondere raadszitting begon, geen plaatsje onbezet was. En nog moes ten velen worden teleurgesteld. On der de aanwezigen bevonden zich o.m. het college van B. en W. van Beilen, acht burgemeesters uit de Provincie Drente, talrijke ambtsge noten uit omliggende gemeenten van Alkmaar, verschillende hoofden van takken van dienst, vertegenwoor digers van het gemeentelijk ambte narencorps, directeuren en secreta rissen van semi-officiële en andere openbare instellingen, een deputatie van de Alkmaarse kaasdragers, re presentanten van de balie, de rech- teiyke macht, het onderwijs en an dere instellingen, alsmede van ka tholieke en protestante geestelijk heid. Achter de voorzitterszetel lichtten de kleuren van twee nationale vlaggen, terwijl wanden en vensters smaakvol waren versierd met palmen, groen en frisse bloemen. Nadat mevrouw Wy tema met haar, beide kinderen was binnengeleid, Opende de loco-burge meester, de heer G. van Slingerland, de vergadering en las mr. Veendorp het benoemingsbesluit en de acte van beëediging voor. Vervolgens werd, terwijl allen zich van hun zetels verhieven, mr. dr. Wytema de raadszaal binnengeleid. Enkele ogenblikken flitsten de lampen der persfotografen hun schijnsel door de zaal en toen allen weer waren ge zeten, nam de heer Van Slingerland het woord voor het uitspreken van zijn ir.stallatierede. REDE LOCO-BURGEMEESTER. De wn. burgemeester heette de bur gemeester hartelijk welkom in deze historische Raadszaal, waar in het verleden en ook heden over het wel en wee van deze stad werd beslist. Het verheugt ons, aldus spr., dat het H.M. de Koningin heeft behaagd U te benoemen tot burgemeester van deze schone stad, rijk aan historie en traditie enerzijds en vol leven en be drijf anderzijds, de stad, die ons allen zo dierbaar is. Ook daarom is er vreugde in ons over Uwe benoeming, omdat wij vernomen hebben, dat gij een kundig, energiek en voortvarend burgemeester waart in Beilen, en gij beschikt over een langdurige ervaring in hefburgemeestersambt. WijDnogen daarom vertrouwen, dat gij een waar dig opvolger zult worden van dege nen, die U op zo voortreffelijke wijze in het ambt van burgemeester van Alkmaar zijn voorgegaan, waarvan ik dan alleen wil noemen hen, die ik als raadslid en als wethouder heb mee gemaakt, de heren Mr. W. C. Wende- laar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot en Prof. Mr. A. Koelma, die allen bou- Mede heet ik van harte welkom Uw echtgenote, mevrouw Wytema, Uw kinderen en Uw wederzijdse familie die ik tevens gelukwens met Uwe eervolle benoeming zomede al de genen, die uit Drente en van elders zijn overgekomen om de installatie van de nieuwe burgemeester mee te maken. Het stemde ons tot verheu genis, mevraouw Wytema, te ver nemen, dat U geheel meeleeft met het werk van Uw man en dat gij U in Beilen speciaal tot taak had gesteld de zorg voor de jeugd. U zult, wan neer U in Alkmaar op deze wijze voortgaat Uw man tot grote steun kunnen zijn en een zegen voor de jeugd van Alkmaar. Spr. wees er op, dat het voor de burgemeester een hele overgang zal zijn het burgemeestersambt van een kleinere landelijke gemeente te ver wisselen met dat van een middelgrote stedelijke gemeente als Alkmaar. Spr. noemde het tragisch, dat prof. Koelma, die als slachtoffer van de bezetting moet worden beschouwd, de uiteindelijke vervulling van zijn le venstaak niet heeft kunnen volbren gen. Naast de grote dank, die de ge meente aan prof. Koelma is verschul digd, wilde spr. hier namens de Raad de beste wensen uitspreken voor het volledig herstel van zijn gezondheid. Spr. wees er op, dat de burgemees ter een zware taak wacht, maar ge zien de goede hoedanigheden waarover deze beschikt, hebben wij vertrouwen, dat hij daartegen is opgewassen. Spr. schetste in een uitvoerige uit eenzetting de positie van Alkmaar en de grote vraagstukken, welke hier op een oplossing wachten. De burgemees ter zal hier een goed georganiseerd en goed onderlegd politiecorps aantref fen, dat goed voor zijn taak is bere kend. Eveneens wees spr. op deAlk maarse Vrijwillige Brandweer, die in deze stad, maar ook ver daarbuiten bekend is en een zeer goede naam heeft by de bevolking. Onze brand weer kunnen wij met ere noemen. Het Uitbreidingsplan en het moei- lyke woningprobleem zullen alle aan dacht eisen. Spr. wenste de burge meester toe, dat onder zijn leiding de verdeling der woonruimte zodanig mag worden, dat het aantal klachten tot een minimum mag beperkt blijven. Na gewezen te hebben op het plan-Dudok voor verruiming van het plein rond om de Grote Kerk en het tunnelplan, wees spr. op de toestand van de ge- meentefinanciën. De toestand daarvan is weliswaar niet hopeloos, maar toch zorgwekkend. Het streven van het ge meentebestuur zal er op gericht moe ten zijn om de tekorten der niet-pro- ductieve bedrijven te verminderen en de winsten der productieve bedrijven op te voeren. Met de omliggende gemeenten on derhoudt Alkmaar de beste betrekkin gen. Dat kan ook moeiiyk anders, om dat Alkmaar daarmede door tal van banden is verbonden, wat spr. met di verse voorbeelden toelichtte. De gehele Alkmaarse bevolking heeft de hulp nodig van een krachtig ge meentebestuur, dat gericht is op het algemeen welzyn. En daarvoor, aldus spr., wordt thans een beroep op U gedaan om leiding te geven aan dit omvangrijke werk. Zoals de omstan digheden thans liggen, kan Alkmaar als centrum van Hollands Noorder kwartier een goede toekomst tege moet gaan. De stad heeft daarvoor Uw hulp nodig; zij vraagt in de persoon van de burgemeester wijsheid, kracht, toewijding en geduld om de kansen voor Alkmaar, waar deze aanwezig zijn, te grypen. Ik meen hier namens de gehele Raad te mogen spreken, wanneer ik U diens volledige mede werking by de behartiging van de belangen van Alkmaar toezeg, even als van de wethouders, de secretaris, de ambtenaren en de ingezetenen. Dat de heer Wytema in Beilen zeer ge waardeerd werd, hebben wij, aldus spr., behalve uit de couranten ook ge merkt aan het feit, dat het college van Burgemeester en Wethouders van Beilen en de gemeentesecretaris en zo veel anderen uit de 3 noordelijke pro vinciën de verre reis naar Alkmaar hebben ondernomen om by Uw instal latie tegenwoordig te zyn. Wy hebben U ontvangen, zoals een burgemeester behoort te worden ont vangen op overeenkomstige wöze, als Uw beide ambtsvoorgangers in deze gemeente hun entrée als burgemees ter hebben gemaakt. Ik spreek de hoop uit, dat het U spoedig moge ge lukken hier voor U en Uw gezin een passende woning te vinden en ik twij fel niet of de Alkmaarse bevolking zal U en Uw gezin gaarne in haar midden opnemen. Ik verbind daaraan de wens, dat deze dag voor U, voor Uw vrouw en voor Uw kinderen, zomede voor Uw verdere familie een mooie dag mag zijn, waaraan U later met vreug de zult mogen terugdenken. Met deze woorden begroet ik U, mijnheer de burgemeester, namens de Raad en on getwijfeld ooknamens de gehele be volking. Ten slotte wens ik U toe, dat Alk maar onder uw burgemeesterschap in bloei en betekenis mag toenemen, dat het U met Gods Zegen en hulp gege ven mag zijn om nog lang Uw beste krachten aan deze schone gemeente, die dat zo in alle opzichten verdient, te wijden; dat het U en Uw gezin wèl moge gaan gedurende uw ambtsperio de als burgemeester van Alkmaar en dat dit burgemeesterschap U de vol doening moge geven, die U er van verwacht. Jk moge U thans als symbool van Uw waardigheid de ambtsketen om hangen, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze keten U als het ware als een band van vriendschap en toegenegen heid aan de gemeente Alkmaar moge binden. Nadat de heer Van Slingerland de burgemeester de ambtsketen had om gehangen, hield deze de rede, welke wij in ons vorig nummer reeds in ex- tenso hebben weergegeven. MEERDERE SPREKERS. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer P. Groot, die als oudste raadslid de verwachting uitsprak, dat de wederzydse samenwerking tussen de Raad en de nieuwe magistraat er een zou zijn van vertrouwen en be grip, opdat de werkzaamheden in de juiste sfeer zullen kunnen verlopen. De heer H. Schuring, wethouder en loco-burgemeester van Beilen, sprak een afscheidswoord. De heer J. J. Nieuwenhuizen richt te zich met enkele woorden tot de nieuwe burgemeester, als oudste der aanwezige ambtsgenoten en tevens als wnd. voorzitter der kring Alk maar van de Nederlandse Vereniging van Burgemeesters. Spr. memoreer de de maandelijkse kringbijeenkomsten en sprak als zyn overtuiging uit, dat ook in dit verband op prettige wyze met de heer Wytema zal kunnen wor den samengewerkt. De rij van sprekers werd gesloten door de heer Gaarlandt, burgemees ter van Emmen, die, tezamen met ze ven collega's uit Drente was overge komen. In een korte, geestige speech zeide spr., dat de heer Wytema geen etaleren van zijn kwaliteiten als bur gemeester nodig heeft. De Alkmaarse bevolking zal die spoedig genoeg zelf kunnen constateren. Tot besluit dankte de heer Wyte ma alle redenaars in welgekozen woorden voor hun toespraken, waar na de speciale zitting werd gesloten. DE AUBADE. Inmiddels hadden zich in eeir kring rond het bordes talloze leerlingen van Openbare en Bijzondere Scholen op gesteld, waarbij leden van de Post- harmonie, die voor de begeleiding van de uit te voeren aubade zouden zorg- Wij hebben gister de nieuwe bur gemeester mr. dr. Wytema een har telijk welkom toegeroepen. Wij zijn er na zijn rede in ons Raad huis nog vaster van overtuigd, dat hij de rechte man op de rechte plaats zal blijken. Zowel burgemeester Wytema als wethouder Van Slingerland hebben vanzelfsprekend huldè gebracht aan Prof. mr. A. Koelma en de beste wensen voor zijii toekomstig wel zijn uitgesproken. Wij hebben de uitzonderjijke kwaliteiten van dc heer Koelma in verloop van tijd zo menigmaal in het licht gesteld, dat men algemeen weet welke grote waardering wij voor zijn persoon en zijn werk heb ben. Op de dag van de installatie van burgemeester Wytema zün ook onze gedachten naar Prof. Koelma uitgegaan en wij hopen van harte, dat hij, nu de ambtelijke zorgen hem niet meer drukken, binnen afzienbare tijd algeheel herstel zal mogen vinden. Op deze plaats willen wij thans in het bijzonder enkele woorden van dank en hulde brengen aan de man, die het burgemeesterschap van Alkmaar zo lange tijd en vaak in moeilijke omstandigheden op zo eminente wijze heeft waargenomen. Het toeval heeft gewild, dat de heer G. van Slingerland na het vertrek van burgemeester Van Kinschot en tijdens de ziekte van Professor Koelma lange tijd het burgemeestersambt heeft moe ten waarnemen. Wij willen hier niet betogen, dat wij het met al zijn beslissingen altüd volkomen eens zijn geweest, maar wij brengen hem op deze plaats gaarne een woord van hulde voor de voortreffelijke wijze waar op hij de ambtsketen van Alkmaar dragend de belangen onzer gemeente heeft behartigd. Als voorzitter van de 'raad, als vertegenwoordiger van de man die. het hoogste gezag in Alkmaar bekleedt, heeft hij zich doen kennen als iemand, die niet alleen volkomen op de hoogte was van dë details van alle vraag stukken waarover een beslissing moest worden genomen, maar ook als een uitstekend leider, die met de hem aangeboren humor voor een prettig verloop der besprekingen zorgde en de grote lijnen bij het debat nimmer uit het oog heeft verloren. Dat hij een geboren redenaar en welwillend magistraat is, wie alles wat Alkmaar en zijn bevolking betreft in het bijzonder ter harte gaat, mogen wij van algemene bekendheid veronderstellen. Nu ook voor hem een rustiger perioda eanbreekt en hij de hamer des gezags aan andere handen heeft kunnen overdragen, willen wij hem van deze plaats gaarne hartelijk dank zeggen voor alles wat hij als waar nemend burgemeester voor Alkmaar heeft gedaan en de hoop uitspreken, dat hij als wethouder onzer gemeente nog vele jaren aan de welvaart van onze stad zal mogen medewerken. Het district Alkmaar en omgeving van de Nederlandse Biljartbond sloot gisteravond het seizoen 47/48 af met een feestavond in Het Wapen van Heemskerk. In zyn openingswoord memoreerde voorzitter P. J. Rolie de buitengewoon spannende en mooie competitie en andere wedstryden. Uit de woorden van de voorzitter bleek overduidelUk, dat de biljartsport in Alkmaar en omgeving bloeiende is. Nog nimmer heeft zich een seizoen voorgedaan waarin door de biljar ters en het publiek zovéél enthousias me werd getoond. Direct hierop werden de verschillen de kampioenen gehuldigd en voor een ieder had de heer Rolie een apart woord. Het zou ons te ver voeren om al deze toespraken weer te geven. Een uitzondering willen wij echter maken en wel voor de jonge Jan Feeke, die dit seizoen kampioen werd in de eerste klasse cadre, een eerste prijs behaalde in een tournooi met spelers uit Noord- Holland benoorden het IJ en als sluit stuk met miniem verschil op Gerrit Wessels, de zilveren Waag voor zijn wers zyn geweest aan de toekomst van rekening nam. Thans is het zover dat Alkmaar. in Noord-Holland geen tegenstander te vinden is, waar Jan bang voor behoeft te zijn. De voorzitter deed de belofte dat volgend jaar hier een tournooi zal worden georganiseerd, waar spelers ko men, waaraan onze matador zijn han den vol heeft. Na de huldiging werd het program ma verder door André Carrell, de Two Happy Days en Gert van Twuyver ver zorgd. Hiermee nam het Nederlands Cabaret afscheid van de Alkmaarse biljarters en het gebeurde op een ma nier zoals wij dat hadden verwacht. Morgen zullen wij de gelegenheid heb ben hierop uitgebreid terug te komen, wanneer André Carrell afscheid van 't Alkmaarse publiek neemt. Tussen het programma en tijdens het bal genoten de bezoekers van uitste kend dans- en amusementsmuziek, het geen met musici als Aldert Dekker, drums, Ko Sieuwerts, viool, Tony Wil- lemsen, piano en Gerrit Dekker, saxo- phoon, geen verwondering behoeft te wekken. Tenslotte volgen hier nog de kam pioenen en prijswinnaars, die allen met een fraaie beker of medaille naar huis gingen. Kamp. 4e kl. libra: L. Prins, Optimis ten. Kamp. 3e kl. libre P. H. Kamp, ZEKZ? Kamp. 2e kl. libre Jb. Bus, Excelsior. Kamp. Ie kl. libre R. Peereboom, Excelsior. Kamp. 3e kl. cadre P. Schouten, Onder Ons. Kamp. 2e kl. cadre C. Honingh, Excel sior. Kamp. Ie kl. cadre J. Feeke Excelsior. Panthetlon-winnaar: J. Moejes, Excelsior. Noordholl. ben. 't IJ: J. Feeke, Excelsior. 2e kl. cadre inv. tournooi: C. Honing, Excelsior. TEAM-KAMPIOENSCHAPPEN A-klasse: „Onder Ons", 37 pnt. met W. Watertor, P. Schouten, M. 6e Haas, A. P. Vink. B-klasse: 1. „Excelsior", 94 pt„ met R. Peereboom, S. A. Surig, Mr. Bruin C. de Boer,, en M. v. d. Pavert. 2. „Driesprong", 70 pt. met Jb. Tol, G. Booy, H. Heyn, Kl. Madderom, R. Vis. C-klasse: 1. „Excelsior A", 105 pnt., met G. Middelbeek. P. J. Rolie, W. Wester, Jb. Bus en Jb. Wagenaar. 2. „Excelsior B" 83 pt., met C. Kom mer, H. A. Wessels, P. Appelman, J. v. Wonderen en N. Koelman. D-klasse: 1. „Optimisten", met P. Waiboer, L. Prins, M. Doggenaar, H. Insing, J. Christiani. 2. „Driesprong" B met Jn. Madderom, C. Groot G. Dekker, J. Kerkmeer, H. Bus. dragen. Toen de burgemeester met zijn gezin op het bordes verscheen, klonk uit honderden kelen, gezongen onder leiding van Corneiis Jonker, het welkomstlied, dat mej. Zwaan speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde op muziek van de dirigent. U, burgemeester brengen wij - Eerbiedig onze groet, Het welkom klinkt op deze stond U blijde tegemoet. De jeugd van de Victoriestad, Is om U heengeschaard, Nu gij het burgemeesterschap Van Alkmaar hebt aanvaard, tbisl Zo klonk het,, en inderdaad, hier zong de Alkmaarse jeugd uit volle borst. Het zonnelied van Catharina van Rennes en het Wilhemus vol tooiden de aubade, waarna de bur- gerrftester vanaf het bordes de kin deren dankte en een driewerf hoera op de stad Alkmaar uitbracht. De kleine Frans was inmiddels druk bezig» vriendschapsbanden aan te knopen met Alkmaars jeugd en informeerde belangstellend of hij met die kinderen op een school zou gaan... HET DéFILè. Nadat de schoolkinderen waren ■uitgezongen, werd ln de kamer van B. en W. een receptie gehou den, waar gelegenheid bestond, de nieuwe burgemeester en diens echtgenote de hand te drukken. In een ononderbroken stroom trokken de belangstellenden voorby. En ook van het tekenen van de registers werd een druk gebruik gemaakt Hiermede waren de feesteiykheden echter nog niet ten einde, want 'om half acht was het gezelschap weer aanwezig op het bordes van het stadhuis, waar de burgemeester een défilé afnam, dat tot een groot succes werd. De drukte in de Lan gestraat was enorm. De politie had handen vol werk, om de afzetting te handhaven, doch zy slaagde er in een volkomen orde te bewaren. En toen om kwart vóór acht het défilé begon, waren de trottoirs aan beide zijden van de straat ge vuld door een menigte toeschou wers, zoals zelden byeen was. Men kon letteriyk over de hoofden lopen. Voorafgegaan door de Postharmo- nie trokken daarop in bonte ry de verenigingen en muziekcorpsen voor bij. Onmiddellijk na de muziek volg den drie stram-marcherende turnver enigingen, Jong-Holland, Turnlust en De Halter, op de voet gevolgd door de wandelsportvereniging De Jeep '45, de transportcolonne van het Rode Kruis en de Alkmaarse Reddingsbri. gade. De Katholieke zweefvllegclub vormde een keurig geheel, met ae tientallen zelfgebouwde modellen, dn hooggeheven werden meegedragen, De arbeidersmuziekvereniging Excel, sior was de volgende in de ry, opge. wékt blazende, waarna grote groepen padvinders langs trokken, het Ne. derlands Padvindersgilde, de Victo- riegroep en andere Alkmaarse gro?. pen, de Katholieke Gidsen en Verken, ners. Vervolgens was de beurt aan de brandweer, voorafgegaan dooe commandant en hoofdlieden. Op. nieuw maakte het keurkorps, dat da brandweer is, een uitstekende lndjuk. Achter de rode wagens marcheerda de R.K, harmonie St. Caecilia, waar na onder aanvoering van kaasvader Groot een deputatie der kaasdrageri zorgde voor een kleurige noot met hun witte costuums en bonte hoeden, Kajotters, Rode Valken en andere jeugdorganisaties uit de Party van de Arbeid werden gevolgd door een aantal wielrenners van Alcmaria Victrix, waarna de stoet werd geslo ten door -het muziekcorps Soil Deo Gloria. Tot tweemaal toe trok het défilé langs het bordes, waarbij de deelne mers keurig groetten, de vaandels en vlaggen negen en vooral de jeug- dige padvinders luide toejuichingen lieten schallen. De burgemeester en zyn echtgenote dankten steed3 op nieuw voor de hun gebrachte hulde. Hiertoe gedwongen doo-r het aan houdende gejuich begaven ten slotte de heer en mevrouw Wyte- ma zich van het bordes en maak ten een rondgang langs de menigte, waarby het enthousiasme geen grenzen kende en de Langestraat weergalmde van het hoerageroep. Tot besluit van de feestdag voer den de vier muziekcorpsen geza- meniyk enkele marsen uit, onder leiding van de heer G. Anderson. Een aardig moment was het, toen daar drie tamboer-maitres aan marcheerde, gevolgd door acht dleptrommen en. een hele battery tamboers. Jammer was het alleen, dat men niet in staat bleek een speciale wens van de burgemeester te vervuilen en het Alkmaarse Stedelied te spelen. Men vraagt zich af, waaromdé muzikanten dit lied niet uit het hoofd kunnen spelen. Het gemis van het Stedelied deed echter niet af aan het succes van de dag. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenote zal de eerste Juni bijblljveft als een onvergete lijke feestdag. Alkmaar heeft zyn nieuwe burgervader wel op zeer waardige wyze verwelkomd. Naast de intrede van de nieuwe Burgemeester, waarby uiteraard een groot aantal vooraanstaande perso nen aanwezig was, ontving Alk maar nog meerdere hooggeplaatste personages, die echter niet ter ge legenheid van de installatie van de burgervader kwamen. De Belgische Minister van Land bouw, Zijne Excellentie D'Urban, bracht een kort bezoek tijdens zijn rondreis door Nederland. In zyn ge zelschap bevonden zich o.a. de heren mr. dr. A. v. Det, directeur van een aantal vleescoöperaties en Dr. Frie- tema, secretaris van de Coöperatieve Raad. Deze rondreis droeg geen offi cieel karakter. Zijne Excellentie is voor een vierdaags verbiyf in Neder land voornameiyk met het doel om zich te laten voorlichten t.a.v. de werkwy'ze van onze coöperatieve in stellingen. Onder leiding van de Pro vinciale Voedselcommissaris van Noord-Holland, de heer J. de Veer, werd gistermiddag een bezoek aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „Lut jewinkel" gebracht. Tevens bezochten de heren het in binnen- en buitenland bekende fokbe- dryf van Gebroeders de Ruiter te Blokker. Doch ook onze stad ble^jf niet van een bezoek verstoken. Nadat in Hotel Victory de lunch was gebruikt, begaf het gehele gezelschap zich naar en kele bezienswaardigheden, waarbij Zijne Excellentie opmerkte, dat Alk maar een gezellige en prettig uit ziende stad was. De intrede van Mr. Dr. H. J. Wy tema was voor deze opmerking wel iswaar gedeeltelijk verantwoordelijk, daar zeer veel mensen op de been waren, terwijl uit vele ramen de Hol landse driekleur wapperde. Het neemt echter niet weg, dat die opmerking over onze stad ons prettig in de oren klonk. Op uitnodiging van de directie van V. en D. bracht Zijne Excellentie een bezoek aan deze zaak. Ondanks het feit dat Brussel zaken telt als bijv. Toen de disselwagen van bode Blee- ker uit Heer-Hugowaard hedenmor gen omstreeks kwart voor elf door de Houttil bij de Marktstraat reed, schrok het paard van een van links komende handwagen met papier en sloeg op hol. De 24-jarige voerman trachtte het dier in te houden, doch kon niet voor komen, dat de wagen tegen een boom botste, waarbij B. van de wagen werd geslingerd. Met een passerende luxe-auto 'werd hij met klachten over inwendige pijnen naar zijn woning te Heer-Hugowaard vervoerd. De disselwagen liep geen schade op. Au bon Marché, gaf de minister blijk van grote belangstelling, waarbij hi] geïnteresseerd informeerde naar de textielpositie. De antwoorden lieten geen twijfel bestaan ten aanzien van onze textielpositie, waarna de mi nister de opmerking maakte, dat men maar vee naar België moest expor teren, enthousiast als hij was over de kwaliteit van onze Hollandse vee stapel, dan zouden wij uit België voldoende textiel kunnen betrekken. De beroemde Hollandse kaas had ook zijn belangstelling en hij stelde het buitengewoon op prys van de directie een kaas als surprise te ont vangen. Het verblijf bij V. D. kon niet lang zijn, daar nog meerdere be zoeken in de provincie op het pro gramma stonden. De heer de Veer bracht de gasten in de avonduren naar Utrecht, waar vandaag een deputatie uit de Ooste lijke provinciën Zijne Excellentie met zyn gevolg zal rondleiden. v Geboren: Janna A„ d. van R. Bokma en W. Tiekstra. Adriana C. F„ z. van J. J. Douwes en C. van Uf- felen.Maria M„ d. van P. Jes en M. de Lange. Arie, z. van T. van den Berg en M. Bouhuijs. Cornelia, z. van R. Koster en S. Peereboom. Frederik D„ z. van D. van Straalen en H. Merlin. Gehuwd: Corneiis van Leeuwen en Arnoldina M. Schippers. Gijs- bertus A. de Jong en Akke Siesling. Overleden. Grietje de Vries, 68 jaar, gehuwd met G. van Willigen. Hendrik van Apèldoorn, 62 jaar, geh. met M. Schutte. Dezer dagen schreef de manager van het Bath-elftal een brief aan 't sport comité waarin hij mededeelde dat het elftal, dat in de nacht van 10 op 11 Juni naar Holland zal oversteken, twee Internationals rijk is. Het zouden zijn de spelers Wood- ly en Dave Mc Culloch. Eerstgenoem de staat onder de lat en zou naar de mededeling van de heer Mortimer een Engels international zijn. Hoewel de naam Woodly voor ons geen onbeken de klank heeft, kunnen wij hem niet als internationaal doelverdediger her inneren. Dave Mc Culloch heeft bij ons en vermoedelijk bij onze lezers wel een grotere bekendheid als Schots inter national. Hoe het zij, het blijkt wel dat men in Bath van plan is niet met een tour- ploeg, maar met een zo sterk mogelijk elftal naar Alkmaar te komen, hetgeen voor onze plaatselijke voetbalvereni gingen een aansporing moge zijn, zich serieus op de komende wedstrijden voor te bereiden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2