om door J. D. v. Ext»r J net sterk elftal Piano-avond leerlingen Jan Couvée Verkeersongelukken Holbek en Alkmaar Kabouter- en Welpen aandacht Biljart-tournooi Bergen. Succes voor Bergen's transportcolonne N oordscharwoude. Een jubilaris in de bloemen Schaakmat Oudkarspel. De eerste hengelaars De Rijp. Burgerlijke Stand Broek op Langendijk. De Kerkvoogdij in zorgen Stompetoren. Laatste uitvoering Crescendo Langedijk. Geheelonthouders vergaderden Een zestigjarige Langedijker Marktoverzicht Heiloo. Krijgt Foresters 'n nieuw terrein er bij? Bonnen halen Egmond aan Zee. „De Egmonden"-„Oppositie" Marktberichten ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN Wu naarse Reddingsbri- eke zweefvllegclub g geheel, met de mwde modellen, die rden meegedragen, jkvereniging Excel, nde in de rij, opge- tarna grote groepen trokken, het Net ersgllde, de Victo- re Alkmaarse groe- Gidsen en Verken, was de beurt aan voorafgegaan door hoofdlieden. Op- t keurkorps, dat de uitstekende indeuk, wagens marcheerde St. Caecilia, waar- ring van kaasvader tie der kaasdragers kleurige noot met ns en bonte hoeden. Valken en andere uit de Partij van gevolgd door een irs van Alcmaria ie stoet werd geslo- ziekcorps Soli Deo toe trok het défilé waarbij de deelne- ietten, de vaandels en vooral de jeug- luide toejuichingen )e burgemeester en ankten steeds op- n gebrachte hulde. ongen door het aan- ch begaven ten en mevrouw Wytc- et bordes en maak- ig langs de menigte, enthousiasme geen en de Langestraat n het hoerageroep, i de feestdag voer- ïuzlekcorpsen geza- niarsen uit, onder heer G. Anderson, ment was het, toen nboer-maitres aan- evolgd door acht n. een hele batterij ner was het alleen, in staat bleek een 'an de burgemeester en het Alkmaarse len. Men vraagt zich muzikanten dit lied 9ofd kunnen spelen, het Stedelied deed aan het succes van deuwe burgemeester lote zal de eerste als een onvergete- Alkmaar heeft zijn rader wel op zeer verwelkomd. gaf de minister blijk jstelling, waarbij hij formeerde naar de antwoorden lieten ran ten aanzien van e, waarna de mt- ing maakte, dat men België moest expor- als hij was over de ze Hollandse vee- en wij uit België kunnen betrekken. Hollandse kaas had telling en hij stelde op prijs van de als surprise te ont- ilijf bij V. D. kon ar nog meerdere be- vincie op het pro- er bracht de gasten naar Utrecht, waar mtatie uit de Ooste- Sijne Excellentie met ondleiden. v inna A., d. van R. ekstra. Adriana C. ouwes en C. van Uf- M„ d. van P. Jes en Arie, z. van T. van Bouhuijs. Cornelis, en S. Peereboom. n D. van Straalen en ornelis van Leeuwen Schippers. Gijs- en Akke Siesling. Grietje de Vries, 68 t G. van Willigen. ldoorn, 62 jaar. geh. ireef de manager van in brief aan 't sport- j mededeelde dat het nacht van 10 op 11 1 zal oversteken, twee c is. i de spelers Wood- luUoch. Eerstgenoem- lat en zou naar de ie heer Mortimer een aal zijn. Hoewel de or ons geen onbeken- runnen wij hem niet doelverdediger her- ich heeft bij ons en onze lezers wel een id als Schots inter- t blijkt wel dat men is niet met een tour een zo sterk mogelijk ;ar te komen, hetgeen :elijke voetbalvereni- oring moge zijn, zich amende wedstrijden De zaal van 't Gulden Vlies was geheel gevuld met belangstellenden, voor wat de optredende pianisten zou- den presteren, welke allen, al was 't maar een ogenblik, ,toch 'n keer solist waren". De criticus kon natuurlijk deze avond niet als een concert beschou wen, want dat was niet de bedoeling, maar deze avond was alleen maar ontvankelijk voor het goede wat aan techniek of muzikaliteit aanwezig bleek te zijn. In het zeer lange pro gramma, bestaande uit niet minder dan acht en veertig stukken, waarin zowat alle stijlen uit de klaviermu ziek vertegenwoordigd waren, viel zeer veel te appreciëren. Dat men bij een openbare voor drachtsoefening met wisselend geluk voor het voetlicht treedt is begrijpelijk en ook kan het zijn dat een of andere executant minder gelukkig is en op dat moment niet naar vermogen pres teert. We willen hiermede maar aan geven dat niet alles wat minder ge lukkig was op rekening van de leraar kan worden geschoven. Hetgeen geboden werd was te om vangrijk om in details te worden be sproken, zodat een algemene indruk de enige oplossing is. Hoewel technisch allen hun opgave over het algemeen goed onder de knie hadden, demonstreerde zich hier en daar ook werkelijke muzikaliteit. Zo willen we dan memoreren een Barca rolle van Nieland, vierhandig; Me- nuetje van Mozart; „Fruhling" van W. Bach, bij de beginners. Bij de reeds tamelijk gevorderden moet de uitvoe ring van de Sonate in F-dur van Mo zart (voor twee piano's) extra worden vermeld. Het Rondo Capricciozo van Mendelssohn maakte zelfs een concert- indruk. En zo volgden er nog meer prestaties welke veel beloften in zich sloten. Ter afwisseling zong een tenor met succes twee aria's van Puccini. De slot-cbnclusie is dat Jan Couvée met zijn voordrachtoefening een welver diend succes had, en van de leerlin gen ook een blijk van x waardering in ontvangst had te nemen. Bij een volgende gelegenheid zal men goed doen zich wat te beperken, want een muziek-avond van circa vier uur is waarlijk te lang. MUSICUS. Gistermorgen reden on de hoek van de Langestraat en Houttil twee wiel rijders op elkaar, doordat één van hen te snel reed en geen voorrang verleen de. Eén der rijwielen werd zwaar be schadigd. Een uur later sloeg op de Kennemer- straatweg een paard op hol. Een agent zette per rijwiel de achtervolging in en wist het dier, dat in een tuig liep, te grijpen. Het dier had zich op de Sport- laan losgerukt. Ondanks het drukke autoverkeer deden zich geen ongeluk ken voor. Om vier uur had op de Laat een aanrijding plaats tussen een wielrijder, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, en een auto. De wielrijder werd per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd en later werd hij naar huis gebracht. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. Maandag 7 Juni a.s. zal mevr. 't Hart-Hausler uit Hilversum in de aula van het Murmellius-gymnasium een lezing houden over Denemarken, waarbij tevens een filmvoorstelling in het. programma is ingelast. Voorts zal daar worden gesproken over de uit wisseling van inwoners tussen Holbek en Alkmaar, waarover wij reeds eer der uitvoeriger berichtten. De lezing vangt aan om half acht. Op Zondag 6 Juni a.s. v.m. 11.30 uur zal In de Kapelkerk alhier een Ka bouter- en Welpenaandacht worden gehouden, onder leiding van Iagoo Koster A.D.C. voor welpen, District Rijnland, en uitgaande van de afd. Alkmaar van de Nederlandse Padvin ders en het Ned. Padvindstersgilde. Alle kabouters en welpen van Alk maar en omgeving worden verwacht. Tevens zijn welkom padvindsters en padvinders, alsmede belangstellenden. In het café A. de Wit aan de Zaad- markt, het clublokaal van de Alkm. Biljartvereniging ZEKZ? staan thans twee biljarts, daar er een geheel nieuw de Schepperbiljart is bijge plaatst. Ter gelegenheid van de ope ning zal er dit weekeinde, heden Woensdagavond te beginnen, een invi- tatie-tournooi worden gehouden (par tijen van 125 car.) waarvoor de vol gende spelers zijn uitgenodigd: P. Ro- lie, C. Brouwer, N. Wester, J. Bloot- hoofd, D. Weissenborn, P. Kamp, C. v. Lienen, C. Dam en Jan de Boer. Dit kan een aardige, spannende wedstrijd worden. Bij de dezer dagen te Beverwijk ge houden districtswedstrijden in EHBO behaalde een ploeg van de Transport colonne te Bergen, bestaande uit de heren B. Min Jr, N. M. Min, Jb. Schot ten en W. Schotten de le prijs. De heer B. Min Jr. legde beslag op de tweede commandantsprijs. Een andere Berger-Rode Kruis-ploeg, onder lei ding van de heer P. Berkhout, werd no. 7. De heer Berkhout kreeg de 3e commandantsprijs. Dinsdag werd de heer Schenk ge huldigd in Spoorzicht, daar het vijf en twintig jaar geleden was, dat hij als telefonist aan de NMB werd ver bonden. De heer Schenk was een zeer bekende figuur uit het veilingwezen te Nrd.-Scharwoude. Zijn kalmte in tijden van hoogspanning waren even populair als de humor, waarmee hij de moeilijkheden te lijf ging. Het ontbrak de jubilaris dan ook niet aan belangstelling. Ongeveer een honderd bekenden en vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven hebben de receptie bezocht. Onder de laatsten waren o.a. vertegenwoordigers der vrachtschippers. Namens de NMB voerde de heer Kliffen het woord. De heer Schenk moge in goede ge zondheid nog jaren van zijn pensioen genieten. De uitslagen luiden: le klas: K. Bier manA. Slink 10; W. P. GrootD. Konijn afgebroken; W. KaanJn. Krijgsman 1—0; C. KrijgsmanG. Kep- pel 2e klas: Jn. LeegwaterG. Gouds blom 0—1; E. H. A. Wanders—J. J. Kroon V»Vi; D. KroonC. J. Glas 10. 3e klas: G. van LoenenA. Nemema 1/2Vr; N. GrootJn. Kamper afgebr Pt GlasJn. Bouwens '/t 4e klas: C. PoolC. Koolaard '/i Prompt op de eerste dag verschenen weer de eerste hengelaars. Ditmaal was het de hengelaars-vereniging „Flora" uit Amsterdam, die het sei zoen opende met een wedstrijd op baars. Hoewel de dames ter verhoging van de vreugde de papieren muts droegen, bedierven de gure wind en losse buitjes veel genoegen. Geboren: Jacob P, zoon van P Brouwer en A Hos Agatha M, dochter van Jan de Lange en C Oudt Aaltien, dochter van Jan Bosch en J Onrust Ondertrouwd Willem- Prins en Wolmoet J Krijgsman Getrouwd Joharuies Groeneveld en Elvira S Sulce Adrianus L Nors en Johanna T Verdonk Overleden: Maartje Teel, 98 jaar, weduwe van J Geus In verband met de tijdsomstandig heden is de kerkvoogdij gedwongen het tractement van de predikant met f 500 te verhogen, om het in overeen stemming te brengen met de algemeen geldende normen. Waar het vorig jaar een tekort werd gedekt door de hoof delijke omslag met 33% te verhogen, heeft men besloten de huur der zit plaatsen van f 3 op f 6 en van f 2 op f 4 te brengen. De kerkvoogdij zal het zeker niet prettig vinden deze rege ling te moeten treffen, maar de bui tengewone hoge onkosten doen zich ook binnen de kerken gelden. Zondagavond gaf de gemengde zangver eniging „Crescendo" haar laatste uitvoe ring in dit seizoen in café J Zwart De voorzitter, W L^keman, heette de aanwezigen welkom en schetste het wel en wee van onze bekende zangvereniging Op het programma stond een aantal populaire werken; waarvan enkele voor koor waren bewerkt door de directeur G M Kremer uit Amsterdam Bijzonder goed werden vertolkt „De Gilde vivit" en dc Zuid-Afrikaanse liedjes Als gast van deze avond trad op de wel bekende Clinge Dorenbos, die, begeleid door zijn vrouw, enige van zijn bekende en nieuwste liedjes ten gehore bracht Zo wel zijn gezellige inleidingen als zijn gees tige en ernstige liedjes vielen zeer in de smaak Crescendo bracht een keurig verzorgde avond, die helaas door te weinig publiek werd bezocht Dinsdagavond vergaderde de plaatse lijke afdeling van de N.V. tot afschaf fing van alcoholische dranken in aen lokaal van de voorm. openbare school te Zuid-Scharwoude. De vergadering werd geopend door de heer G. Bos, Meegedeeld werd, dat twee circulaires waren uitgegaan, resp. gericht aan de leden van de P. v/d A. en aan de vrou wen van de Langedijk. In de bioscoop wordt nu een plaatje vertoond, dat van tijd tot tijd door een ander wordt ver wisseld. Voor de alg. vergadering, wel ke te Arnhem zal worden gehouden, werden als afgevaardigden gekozen de heer en mevrouw Langereis. Na een mededeling over de streekvergadering op 27 Juni a.s. bracht de heer Langereis verslag uit over de sluiting van de Blauwe" Week te Haarlem. De heer A. Schrijver oogstte succes met een voor dracht „Ze zeggen". Nadat nog enkele kleine kwesties waren besproken, werd de vergadering gesloten.- De Kolfbond viert dit jaar haar 60- jarig bestaan. Ontegenzeggelijk zal dit jubileum gevierd worden met een groot kolffeest. Vast staat reeds, dat dit in Concordia gevierd zal worden na de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regerings-jubileum. De drukte van de laatste weken op de veilingen zijn zonder voorbeeld. Zelfs heel oude mensen kunnen zich n:et herinneren, dat er wel eens zo vroeg in het jaar een dergelijke druk te heerste. Natuurlijk is er nog niet de echte drukte aan de veilingen, want de aangevoerde partijtjes zijn daarvoor te klein. In Nrd.-Scharwou de is het stiller dan in Broek, want de Noord is altijd wat later. Het weer steekt evenwel een spaak in het wiel, want was het eerst te droog, nu is het weer te koud, zodat deze omstandigheden de aanvoer remmen. Niettemin ligt er al menige akker uit, want het beschot moge <i»n niet zo buitensporig zijn, de prij zen zijn van dien aard, dat er van een behoorlijke financiële opbrengst mag worden gesproken. Vanzelfspre kend zijn de prijzen de laatste week weer gedaald. Hoe de prijs bij volle aanvoer zich zal houden, is nog niet te voorspellen. Maar zeker is wel, dat de export straks aan de markt zal moeten komen. De prijs, die zich bij de aanvang van de week om de 50 bewoog, lag aan het eind der week onder de f 40 voor de grote en tot 28 voor de kleine. Maar waar sommige tuinders 200 kg van het snees haalden, is deze prijs zeer goed. Er was zowaar ook een partijtje rode kool aan de markt, het ging weg voor f 24. De aangevoerde toma ten bedingen nog steeds fancy-prijzen van 145 tot 167. De aanvoer heeft nog niet veel te betekenen. De rabarber doet het weer niet. Dank zij de Groefse raken de tuin ders het toch voor 6 kwijt, maar van de zijde der handel is de belang stelling zeer gering. Evenals voor de spinazie, die in beduidende hoeveel heid te Nrd-Scharwoude wordt aan gevoerd. De Groefse ontfermde zich er over, de minimum-prijs van 7.50 was de hoogste markt. Het is algemeen bekend, dat de voet balver. Foresters zich in een gestadige groei mag verheugen. Ook de handbal vereniging van de Foresters heeft de belangstelling der dames-leden en mede door het grote succes dit jaar bereikt zal de Foresters het volgend seizoen met 'n 10- 12-tal elftallen aan de com petitie gaan deelnemen. Dit geeft na tuurlijk gok zijn moeilijkheden en het is daarom begrijpelijk, dat het bestuur van de Foresters zich daarover heeft beraden. Het gemeentelijk sportpark aan de Straatweg heeft slechts één be speelbaar terrein en dit terrein is steeds in een toestand dat 't de toets dercri- tiek niet kan doorstaan. Het terrein wordt door de Foresters gehuurd van de gemeente, maar zij heeft niet alleen het beschikkingsrecht over dit terrein. Diverse andere sportgebeurtenissen en vermakelijkheden hebben op dit ene terrein plaats. Wij denken hierbij voor al aan Doves zowel gymnastiek als athletiek die met haar 400 leden toch óók recht behoort te hebben op een bui ten-gelegenheid om haar sport uit te leven. Ook de kermis wordt op dit ter rein gehouden, terwijl verder nog de Ulo-schoolleerlingen hun sport op dit terein beoefenen. Wanneer men dan bedenkt, dat de bevrijdingsfeesten en de nu a.s. jubileumfeesten e.a. op dit terrein worden gehouden, zal men be grijpen dat het als speelveld voor de Foresters niet in de juiste toestand kan blijven verkeren. Nu één ter rein te weinig is voor de grote Fores- ters-familie ziet zij haar toestand be dreigd. Een vergadering met B. en W. Van Heiloo heeft dit nog eens duidelijk aan het licht gebracht. Het verzoek van de Foresters is er een speelveld bij te krijgen en de gelegenheid doet zich voor achter het bestaande veld een ter rein aan te kopen. De fam. Van der Feen de Lille heeft een stuk terrein daarvoor beschikbaar. De Foresters hoopt, dat B. en W. daarvoor hun medewerking zullen geven. De Foresters deed tevens 't verzoek het speelveld alléén ter be schikking te hebben, opdat het steeds in goede staat zal blijven. Dit geeft voor al financieel moeilijkheden voor de gemeente. Wij willen echter niet op de nadere besprekingen die a.s. Maandag plaats vinden vooruit lopen, doen wij hopen dat de Foresters en B. en W. el kaar zullen vinden, zowel in 't belang van de sport als in het belang i'an de gemeentelijke schatkist. Het is ons be kend, dat de Foresters enkele aanbie dingen hebben gekregen voor het aan leggen van speelvelden cp terreinen spontaan en op voordelige wijze be schikbaar gesteld. Als wij echter één raad zouden kun nen geven, lijkt de beste oplossing, i it het nieuw aan te leggen terrein als de aankoop zou doorgaan - achter het thans bestaande terrein er moge komen en dat dit terrein alléén voor de Fo resters .beschikbaar zal blijven. Het andere terrein kan dan tevens gebruikt worden en beschikbaar blijven voor andere doeleinden. Alle partijen zijn er dan mede gebaat. 107. „Nee maar!" roept de professor woedend. „Dat is geen doen! Afschu welijke honden, die jullie zijn. Je hebt mijn hele voorstelling in de war ge gooid. Al mijn tovenarij is mislukt". „Wel heb ik van mijn leven", roept hij uit, als hij nog eens goed naar Pim kijkt. „Dit is wéér een andere. Met hoeveel zijn jullie wel? Staan me soms nog meer verrassingèn te wachten?" 108. „Nee, meneer de professor", stamelt Pim. „We zijn maar met zijn drieën". „Maar met zijn drieën?" herhaalt professor Extomini. „Nu ik zou zeg gen. dat is drie teveel! Ik ga mijn be klag indienen bij de directeur. Hij heeft te zorgen dat zijn dieren op hun plaats blijven". „Ja, maar wij horen niet bij het cir cus", zegt Pim, maar de professor stapt woedend weg. Hij zal de directeur eens even de waarheid gaan vertellen. Pim kijkt hem angstig na en ziet 't grijnzende gezicht van één der stal knechts, die dreigend zijn bezem in de hoogte steekt. (Ontleend aan onze advertentie kolommen) BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Klokslag twaalf, 18 jaar. woensdag 2.30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Aladdin in Bagdad, tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 uur matinee Cinema Americain, 8 uur: Geef hem de ruimte, alle leeftijden. Woensdag 2,30 uur mattnée WOENSDAG Gulden Vlies. 8 uur: Afscheidsavond André Carrell. DONDERDAG Korenbeurs, 8 uur: Verkiezingsvergade ring Anti-Revolutionnairen. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17l/2 graden Celsius. Pesie's bad 171/, graden Celsius. De uitslag van de wedstrijd van De Eg- monden tegen Oppositie uit Heiloo is verre van een succes geworden Met 9—1 gingen de onzen ten onder Niettemin kunnen de Egmonden het beter, ja heel wat beter De toekomst zal dat bewijzen De gedetailleerde uitslagen luiden: J de WaalJ Alleman 01; J van DonF Laas 1/«J KoopmanHoltes 0—1; A Heere Woutersen 01; P ZijpBreeuwer 0—1; J Zijp—Zander 0—1; P ManteOtter 01; C Blok—Bastiaanse Vs—1/:? Gvd Brink —Molde 0—1; H Franse—Franse d—1 Heiloo speelde aan oneven borden met zwart Zij, wier familienaam begint met de letters i T, X, Y of Z moeten morgen, Donderdag 3 Juni 1948, hun nieuwe bonkaarten 808 afhalen, alsmede tabaks- en versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De uitreiking virdt plaats in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 9—12 en van 24 uur. Medegebracht moeten worden de di~- tributiestamkaart en de losse inwis selingsbon van bonkaart 806. N.B. De data van volgende uitrei kingen zullen niet meer worden gepu bliceerd, doch op de bonkaart worden gestempeld. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juni 1948. Aangevoerd 76000 kg aardappelen f 17—f 22.70; kleine f 13.20—f 16.30; 180 kg tomaten f 160f 163; 8500 kg rabar ber f 5.50. NOORDERMARKTBOND. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Juni '48. Aangevoerd 2100 kg vroege aardappe len f 19.50—f 21.20; kleine f 13.70— f 15.50. Steun aan t.b.c.-patienten wordt verbeterd (Van onze Haagse redacteur) Binnen zeer afzienbare tijd is een verbetering te verwachten in de finan ciële steun aan tbc-patiënten, die in een Inrichting zijn opgenomen. Er is name lijk een maatregel aanhangig gemaakt, krachtens welke de overheidsbijdrage in sanatoriumverpleging ook nog na het eerste jaar zal worden betaald. Voor een verlenging van de uitke ringsduur van ziektegeld volgens de Ziektewet van één tot twee jaar schijnt de minister van sociale zaken niet te voelen. De commissie-Van Rhijn heeft wel voorgesteld deze uitkeringsduur te verleVigen, doch daarbij zelf het voor behoud gemaakt, dat aan de hand van een grondige kostenberekening wordt beslist in hoeverre de voorgestelde ver beteringen economisch mogelijk zijn. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Vara- varia 6,20 Gramo- foonplaten 6,30 Voor lde Strijd krachten 7,00 7,15 Silvestre-kwartet 7,40 LUISTEREN NAAR.... Geleide economie VPRO: 7.30 Ik schreef een brief Jeugdnieuws 7.45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 F.esidenlie-orkest 9.05 Schuldig of on schuldig 9,12 De „Comedian Harmo nists" 9,25 „Onderwereld" (hoorspel- n portage te geven voor de Reclasserings- dag) 10,10 The Ramblers 10,45 Van boek tot boek 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Het bevolkingsvraagstuk in Nederland 7,15 Nieuws uit Indi'é 7,30 Het actueel ge luid 7,45 Het Nederlands Kamer-koor 8,05 God in ons leven 9,30 Radio Philharmonlsch Orkest 10,45 Avond overdenking 11,15 Orgel (grpl) 11,45 Siotaccoord PROGAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM T, 101 in. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en II uur AVRO: 7.30 Gramofoonplaten 8,15 Gramofoonpla ten (varia) 8,45 Het Boston Promenade orkest 9,15 Morgenwijding 9.30 Gra mofoonplaten 9,45 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gra mofoonplaten 10,50 Kleutertje luister! 11,00 Symphonie Orkest (gr pl) 11,45 Reis door Indië 12,00 Het Vaudeville strijkorkest 32.30 Weel-praatje 12,33 In 't spionnetje 12,38 Vervolg Vaude ville strijkorkest 1,15 'the Skymasters 1,45 Gramofoonplaten 2,00 De vrouw binnen en bulten haar huis 2.20 Gramo. foonplaten 3,00 Voor zieken en gezon- ren 4,00 U kunt het geloven of niet 4,05 Solisten-concert 5,00 Avro-kalei- doscoop 5,20 Welk dier? 5,30 Avro- Radio-filmkrant 6,15 Sportpraatje 6 30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Gramo foonplaten 7,15 Radio Volksmuziek school 7,45 Regerings Voorlichtings dienst 8,15 Het Utrechts Stedelijk Or kest 9,15 Hoorspel 9,50 Les Gars de Paris 10,15 Onder vier ogen 10,30 Muslcorda-serenade 11,15 Gramofoon platen HILVERSUM II( 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 'en 11 uur KRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gramofoonplaten 9,30 Waterstanden 9,35 Gramofoonplaten 9,45 School radio NCRV: 10,00 Suite's van oude meesters 10,15 Morgendienst 10,45 Gramofoonplaten KRO: 11,00 De Zon nebloem 11,45 Orgel (grpl) 12,00 An gelus 12,03 Orkest Klaas van Beeck 12,30 Weeroverzicht 12,33 Vervolg or kest Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer 1,20 Peter Hansen (piano) 1,45 Hors d-Oeuvre' NCRV: 2,00 Na de lunch (gr pl) 2,40 Causerie voor de vrouw 2,00 en 3,15 Gramofoonplaten 3,30 Rot terdams Piano-kwartet 4,00 Bijbellezing 4,45 Printemps 5,00 Het Radio Jeugd, journaal 5,30 Sangh en spel 5,50 Wij .slaan op de tong-tong 6,00 Sangh en spel 6,15 Land- en Tuinbouw 6.30 en 6,45 Gramofoonplaten 7,15 Leger des Heils-kwartler 7,30 Het actueel geluid 7,45 Beroepskeuze 7,55 Het Bach- koraal 8,15 Plaatvaria 9,00 Zwakzin nigenverzorging 9,15 Orgel (Piet van Egmond) 9,45 Busch strijkkwartet 10,15 De vaart der volken 10,35 Gra mofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 68. Inspecteur Beekman was binnen twee minuten op de artistieke wand versiering van het gangetje uitgekeken. Een gebarsten spiegeltje, een kap- stokje met een bonte boezelaar, een oude hoed, benevens een prentbrief kaart op een schijfje met boomschors: „Groeten uit Bodegraven". Hij keek ongeduldig op zijn horloge, maar op hetzelfde ogenblik werd de achterdeur geopend. Een oude man in. een versleten broek schopte zijn klompen uit, schoof ze met een sokkenvoet netjes naast elkaar en keek met een verbaasde blik naar de bezoeker. „Most U mij gehad hebbe?" „Inderdaad. Ik kom hier om meneer Lagerman te spreken." „Lagerman?" „Ja, LagermanJ. Lagerman, Rijnkade 79, dat staat tenminste in het adresboek." „O juist," zei de man, terwijl hij met zijn rechter-wijsvinger een vlek van zijn broek krabde. „Maare...... die woont hier niet meer." „Waar woont die dan?" Het renteniertje haalde zijn schouders op. „Die is een paar maanden geleden verhuisd," zei hij. „Toen heb huis twee weken leeg gestaan en toen ben ik d'r in gekomen. Ik kom van Boskoop." „Ja, maar waar is nu die meneer Lagerman heen gegaan?" „Ik geloof, dat ie de stad uit is, maar zeker weet ik 't niet. Misschien ken U hiernaast 's aan mevrouw Jansen vragen. Die mensen wonen hier al lang." Inspecteur Beekman keerde zich wrevelig om. „Dan zal ik hiernaast maar eens gaan vragen," zei hij. „Dank U voor de moeite." „Ja, dat is goed," zei het renteniertje, 't Is hier vlak naast. U komp d'r wel uit." Hij liep langzaam naar zijn klompen en inspecteur Beekman deed de deur open en trok die met een hardere slag achter zich dicht dan hij gewend was. Hij behoefde in het naastgelegen huis niet aan de bel te trekken, want de bewoonster hing uit het bovenraam en wachtte blijkbaar nieuwsgierig op zijn terugkomst. „Most U de ouwe Lagerman gehad hebbe?" „Ja, zei inspecteur Beekman, „maar die woont hier niet meer. Weet U misschien waar hjj gebleveïi is?" De vrouw lachte. „Nou, ver weglope zei ie niet," zei ze. „Wacht, ik kom effetjes beneje!" Het hoofd verdween en de voordeur werd een ogenblik later opengemaakt. „Komp d'r maar effetjes in, maar U mot niet naar de rommel kgke, want 't is Woensdag." „O juist," zei de inspecteur, die geen verband tussen de rommel en de Woensdag kon bedenken. „Ja, dan doen ik altijd eerst bove. Komp U maar effetjes in de kamer." De inspecteur stapte een zeer bescheiden gemeubileerd kamertje binnen en werd naar een fauteuil verwezen. „Gaat U effetjes zitte. U mot maar niet naar myn kyke, want ik heb nog geen tijd gehad om me op te knappe. Die bedde geeft zo'n stofboel." „Inderdaad," zei de inspecteur naar zijn donkere uniform kijkend. „Ik had graag meneer Lagerman willen spreken. Ik ben er helemaal voor van Am sterdam gekomen, dus U begrijpt „Och gunst," zei de vrouw medelijdend. „Ben U d'r helemaal voor van Amsterdam gekomme. Hoe bestaot 't? Dat 's ook zonde van 't reisgeld! Nee, die ouwe woont niet meer hier. Gunst, ik zien nog, dat ze die stakker in de auto hebbe gedrage." „Kon hij dan niet lopen?" „Wel nee. Gunst, ik doch, dat U femilie van 'm was. Nee, we wone hier ai vijftien jaar en we hebben d'r altijd naast gewoond, maar ik. kon 'm niet anders dan in z'n karretje." „Zat hij in een karretje?" „Ja, zo'n wagentje voor mense, die niet lope kenne. Ik heb dikwels tegen m'n man gezeid, ik zeg as je zo door 't leven mot ken je beter dood wese. Waar of niet? Weet U wat m'n man zeit? Ie zeit: liever een centje minder op de bank en 'n paar gezonde poten aan je lijf dan renteniertje spele en nog niet eens goed uit je doppe kenne kijke. Ze mosten 'm as 'n kind voere en ze moste 'm met permissie hellepe as ie ergens naar toe most. De stak ker kon geeneens prate. Ja, ie kon wel wat bromme, maar je versting d'r geen mieter van. 'k Heb kort nadat we hier benne gekomme 'n» miskraam gehad. Me man zeit; ,,'t ken best wese, dat je geschrokke ben van die gammele'Jozef in dat karretje. Dat 's in m'n femilie meer voor gekomme. 'k Heb nooit geen andere kindere kenne krjjge. Een zuster van me man is 't er eens geschrokke van zo'n pinda-chinees. En Iaat nou 't meisie waar ze van bevalle is 'n horrelpootje hebbe. M'n man zeit, dat hebbe alle Chinese vrouwe, dat vinden ze daar mooi, zeit ie. Nou, mijn niet gezien." „Neemt U me niet kwalijk, mevrouw," zei de inspecteur met een blik op de wijzerplaat van een ouderwetse pendule, „mijn tijd is erg beperkt, maar ik zou graag nog een paar inlichtingen willen hebben. Die meneer Lager man woonde hier toch niet alleen?" „O, U bedoelt of 't ie getrouwd was. Nee, netuurlijk niet. Wie zou d'r nou met zo'n stuk ellende willen trouwe. Ze zegge wellerus, dat er bp elk potje een dekseltje past, mare. „Pardon, mevrouw, wie zorgde er voor hem?" „O, dat was 'n vrouw uit de Koningstraat. Zo'n dikke met zo'n puist naast d'r neus. Hoe heette die nou toch ook weer?" „Was die later niet meer bij hem?" „Nee, die is 't er een paar jaar geweest en toen is ze gestorreve. An de griep geloof ik. Nee, wachterus, aan de Ionge. Ze heb d'r nog mee in 't con servatorium gelege. Nou, toen is 't er een knecht gekomme. Zo'n lange zwarte, maar die was 't er alleen 's middags. Dan liep ie achter 't wagentje, want 's middags werd die ouwe langs de rivier gereje. Dat vond ie fjjn, Dat zee die knecht tenminste, want die kon 'm zo'n beetje verstaan, zee ie. Hoe is 't gosterwereld mogelijk, want ik heb 'm ook wellerus hore bromme, maar ik versting d'r geen klap van." „Woonde hij met die knecht alleen in dat huis?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3